S)e £cidóe(Bou/fca/rit Het 150-jarig bestaan van Warmonds „Groot Seminarie'' Oost-Duitsland gaf Sovjets onaangename verrassing Assemblée over de Italiaanse koloniën Directeur: C. »L VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WIL MER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 18 MEI 1949 40ste JAARGANG No. 11697 Debat inzake Indonesië in de Tweede Kamer Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20S26, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 032 p. w., f 1.40 p. mnd., f4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De ontvangst van Zijne Hoogw. Excellentie de Bisschop van Haarlem Mgr. J. P. Huibers aan hdt Warmonderhek. De edelachtb. heer jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, burgemeester van Warmond, verr welkomt de Bisschop. Feestelijke ontvangst van de Bisschop VOOR DE NUMMERS 1 EN 5 va» de „Mgr.-Aengenentlaan" te War mond meer bekend onder de naam van het Groot-Seminarie is het heden feest. Niemand zal, na het geen tevoren reeds over dit jubi leum is geschreven, er onkundig van zijn gebleven, dat het seminarie het 150-jarig bestaan viert. Bij dit drie werf gouden feestgetij zijn de bloe metjes buiten gezet: de voorgevel is verlucht met bloem-ruikers van gele tulpen en paarse iris. Op 'het voor plein wapperen de vaderlandse en pauselijke vlaggen tussen een cor don van wit-gele vanen. 1 Een krkelijk feest opent altijd op de vooravond. Wat beschouwd kan worden als de „le vespers" is voor geweest tot een huldebetoon aan de bisschop en aan het seminarie. Over al was gisteren het teken der vrije vreugde, onze vlag, uitgestoken en de gehele bevolking kwam op de been om de inkomst van mgr Hui- Ibers bij te wonen Monseigneur was uit Haarlem naar Duinzicht" in Oegstgeest gekomen. „Duinzicht" het huis zelf is enige tientallen jaren geleden afgebroken was de woonplaats van mgr Com. de Wijckerslooth de Weerdesteyn, bisschop van Curmin, wiens purper het morgenrood betekende van net rerstel der bisschoppelijke hiërarchie Het is ook mgr Wijckerslooth geweest die door zijn onbekrompen vrijgevig heid een groot aandeel heeft gehad in de bouw van het seminarie en die de eerste steen legde voor de ka pel. Het was dus historische bodem welke de bisschop van Haarlem als uitgangspunt voor zijn bezoek aan Warmond had gekozen. Het woord is nu aan de verslaggever, die de ontvangst op „Duinzicht" meemaakte; Op „Duinzicht" De kinderen hadden voor deze ge legenheid de zwarte uniformen met witte kragen aangetrokken en ston den netjes opgesteld om mgr. Hui bers te verwelkomen. De zusters, hadden een meer bescheiden plaats je achteraan ingenomen, maar wil den toch ook niets van het schouw spel missen; en ook de oudere be woonsters moesten het hunne er van hebben. Om even 7 uur arriveerde de bis schop per auto, vergezeld van zijn secretaris. Hij werd verwelkomd door rector H. Sondaal en door de even tevoren gearriveerde praeses en professoren van ret Warmondse Seminarie. Een van de kinderen hield een toespraak tot mgr., en een klein meisje bood hem e enbouquet bloemen aan. Alle kinderen brach ten hem daarna een zanghulde door het zingen van een mooi Marialied, entoen moest de bisschop zich toch ook even tot de kinderen richten, waarbij hij er zijn vreugde over uit sprak, deze keer alle kinderen eens hij elkaar te zien. Hij dankte hen voor de zang- en bloemenhulde en vond dat ze hiervoor gerust aan moeder-overste een vrije dag moch ten vragen. Daarna gaf de bisschop aan alle aanwezigen zijn zegen, en even later reed de met vier geel-wit bepluimde paarden bespannen koets voor, waarin mgr. Huibers en de praeses van het seminarie, mgr H. J. van Deursen, plaats namen. Onder gejuich van de kinderen vertrok de koets direct gevolgd door nog drie rijtuig namen plaats directeur Wille- andere rijtuigen; in het eerste volg- brands va nhet Philosophicum en de professoren v. d. Gaag, Groot en v. d. Boog, in het tweede stegen rector Sondaal, prof. Hammerstein en se cretaris Solleveld, terwijl in het der de rijtuig de prefect en secretaris van het Treologicum en Philosophi cum en enkele studenten hadden plaats genomen. Aan het „Warmonder Hek" Na op het posthuis „Duinzicht" gepleisterd en van paarden verwis seld te hebben, reed de bisschop en zijn begeleiding in gestrekte draf naar het Warmonder Hek ook al een historisch punt. De tol vormde eertijds een bezit van „Mariën- haven", op welks grond het semina rie staat! Nadat zonder betalen de stoet de tol gepasseerd was, sprak de burge meester van Warmond, jhr. mr. L. E. M. van Fisenne een begroeting uit. Warmond aldus spr. leeft mee nflet het jubileum, omdat er tussen seminarie en bevolking steeds goe de verstandhoudingen zijn geweest. Warmond leeft ook mee met U, Hoogwaardige Excellentie. Natuur lijk omdat U ons aller Bisschop zijt, maar ook in* het bijzonder omdat wij weten, dat U zo dikwijls hier op Warmond komt en het seminarie U zo na aan het hart ligt. Wilt U daarom aanvaarden deze simpele hulde van een intocht in het dorp Warmond. Eén hulde om U blijk te geven van onze grote sympathie jegens U en het Semina rie. Mgr. Huibers antwoordde harte lijk dankbaar te zijn voor derh feestelijke intocht in Warmond, waar hij als student zoveel stappen heeft liggen en dat hem na aan het hart ligt. Het is goed te bemerken, dat Warmond zo oprecht meeleeft met het Seminarie. Mgr. hoopt en vertrouwt, dat dit meeleven ook in de toekomst bestendigd zal blijven tot welzijn van deze gemeente. Nadat de burgemeester en pastoor Gussenhoven bij de hoge gast in het rijtuig hadden plaats genomen, zette de stoet zich in beweging. De stoet werd voorafgegaan door 3 ruiters, de standsorganisaties met hun vaandels, de Gidsen en de Ver kenners, de N.K.J.B.'ers en de leden van de Maria-congregaties. Vervol gens de harmonie „St. Matthias" met het volledig bsstuur. Bij huize St. Liduina, waar op het bordes de zusters stonden opge steld. gaf mgr aan de zusters en bewoners de bisschoppelijke zegen. Aankomst bij het seminarie Onderwijl waren de laan en het voorplein van het seminarie in feeste lijk rep en roer geraakt. Een schare bruidjes als lijfelijke engeltjes, en een leger verkenners en schoolkinderen, allen met bloemruikers, stonden van het „bisschops-hek" tot de voordeur te weerszijden aangetreden. De pro fessoren etaleerden zich op de tre den. Studenten dromden bijeen. De drie klokken van het Theologicum, de klok van het Philosophicum en die van de parochiekerk hadden van ver re de stoet zien naderen en gaven galmende en klinkende bewijzen van hun profetische gave: weldra kwam in vlagen muziek de stoet de laan op, de kinderen zwaaiden met hun bloe men en juichten overal waar dè bis schop langs-reed. Op de vijver-dam om nog een Warmondse „dam" aan de reeks toe te voegen hadden meisjes in rose en hemelsblauw post gevat. Vier jon gens in -matrozenpakjes, Jopie Beu- gelsdijk, Theo Wanders, Louis Rit- zen en Kees van der Zalm zegden een welkomstversje op. Mgr. Van Deursen sprak een Kor te begroeting uit. Het was niet alleen feest voor het seminarie, maar ook voor de gehele bevolking der ge meente, zowel de Katholieke als niet- Katholieke. De indrukwekkende in- komste had dit reeds aangetoond. De bisschop zeide diep bewogen te zijn, dat heel de gemeente deze dag van geschiedkundig belang meeviert. Over de gehele gemeente Warmond smeekte Z. H. Exc. Gods beste zegen af. Met een „Leve Warmond! Hoera!" besloot de prelaat zijn dankwoord. Deze toast op Warmond werd door de toegestroomde Warmonders met een „Leve de bisschop!" opgevangen en teruggekaatst. De harmonie „St. Matthias" in kwieke muzikale battle-dress gesto ken speelde het Christuslied: „Aan U, o Koning der Eeuwen". Mgr. Hui bers en de geestelijkheid gingen het seminarie binnen, waar een pontifi caal lof werd gecelebreerd. De harmonie maakte nog een toer tje door het dorp. Daarmede werd de „uithuizige" herdenking van het ju bileum gesloten. Pontificale Hoogmis Het hart van de feestviering was de pontificale Hoogmis, welke mgr. Huibers hedenmorgen in de kapel op droeg, daarbij geassisteerd door mgr. Van Deursen als presbyter-assistens, door dr. Willebrands, directeur van het Philosophicum en prof. Van der Gaag als troon-diakens; de andere functies werden waargenomen door studenten. De kapel was luisterrijk versierd. De prachtige, donkere fantasie-kathe draal van het altaar was als de don kere bruid uit het Hooglied met wit te bloemen getooid „als een bruid voor haar Bruidegom" met anje lieren en violieren, welker pittige geuren zich met de aroma van wierook mengde. Aan de muren van de kapel ontsprongen hoog en laag bouquetten rose gladiolen en witte anjelieren. Onder de Kruisweg-sta ties was de versiering in rood van gladiolen en paarse iris gehouden. De schola der theologanten zong de Missa Festiva van Jaap Vranken en ten besluite van de plechtigheid een „Laudate Dominum'" van J. Mul. Voor de plechtigheden op het Se minarie waren uitgenodigd de ka nunniken, de dekens der twintig dekenaten en van iedere cursus één priester, n.l. de prefect der congre gatie of een ander. Verder enkele priesters en leken, die in nauw con tact staan met het seminarie. 125 GRAM KOFFIE. In de bonnenlijst van Donderdag zal weer een bon worden bekend ge maakt, die personen boven de vijf jaar recht geeft op het kopen van 125 gram koffie. Die stembus-uitslag viel niet mee I"\E VERKIEZINGEN voor het „V olkscongres" in Oost-Berlijn en Oost- Duitsland hebben voor de Sowjet -autoriteiten en de Oostduitse com munisten, ondanks het vereenvoudigde „Ja" of „Neen"-systeem, geen on verdeeld succes opgeleverd. Meer dan vier millioen Duitsers in de Sowjet- zóne hebben het Sowjet-communisme met het krachtigste „neen" beant woord, waarvan ooit in een onder Russische invloed staand land werd blijk gegeven, schrijft Ass. Press uit Berlijn. Met één slag hebben zij een ein de gemaakt aan de Sowjet-droom om de volgende week op de conferentie van de Grote Vier te verschijnen met een indrukwekkend bewijs van Duit se steun voor hun politiek. Ondanks alle gevlei, propaganda, pressie, zorgvuldige schifting van candidaten en stemrecht voor ex-nazi's, kregen zij niet meer dan 66.1 pet. waarbij 800.000 ongeldige stemmen waren begre pen, anders was het resultaat niet meer dan 60 pet. geweest. ALLEEN KEUS TUSSEN „JA" EN „NEEN". De kiezers hadden geen keus op partijen, die alle waren verenigd op één lijst, waarop slechts de gelegen heid bestond om „Ja" of „Neen" te zeggen. Evenmin konden zij op een candi- daat stemmen, laat staan een candi- daat stellen. Twee duizend gedele geerden voor het Volkscongres, die reeds van te voren verdeeld waren over de partijen, moesten aangewe zen worden. De enige keus was: „Ik ben voor de eenheid van Duitsland en een rechtvaardig vredesverdrag Daarom ben ik voor de volgende can didaten De voorlopige resultaten, medege deeld door de Volksraad zijn: Totaal aantal kiezers: 13.533.000. Aantal uitgebrachte stemmen: 12.887.000 (95.2 pet. van het aantal kiezers). Geldige stemmen: 12.024.000. „Ja"-stemmen: 7.943.000 (66.1 pet. van het aantal geldige stemmen). „Neen -stemmen: 4.080.000 (33.9 pet. van het aantal geldige stem men). Het aantal „ja- -stemmen is Oost- Berlijn bedroeg 58,1 procent van het totaal aantal geldige stemmen, aldus is verder door het verkiezingshoofd bureau medegedeeld. Meer dan tien procent van de in Oost-Berlijn uitge brachte stemmen was ongeldig. Volgens met Westelijke vergunning verschijnende bladen te Berlijn was op verschillende wijze pressie uitge oefend om „ja"-stemmen te verkrij gen en was er veel bedrog gepleegd. Westelijke waarnemers wijzen er op, dat de uitslagen twintig uur later zijn bekend gemaakt dan hat tijdstip, waarop dit behoorde te gebeuren Op het moment van publiciteit waren de verkiezingsautoriteiten vol gens United Press niet te bereiken en men veronderstelt, dat de uitsla gen niet volgens de feiten zijn. De Westelijke pers werd in Berlijn wel in de telkamers, doch niet bij het sorteren van de biljetten toege laten. Naar Ass. Press mededeelt, zou de Russische bevelhebber Gjoeikow door het falen van de Russische propa ganda uit het veld zijn geslagen en Friedrich Ebert. het hoofd der Oost- Berlijnse regering, en Arthur Leh- mann, hoofd van de Berlijnse verkie- zingsbureaux, ontboden hebben om van hen uitleg over de communisti sche nederlaag te verkrijgen. ACCOORD OVER WEST-DUITSE VERKIEZINGEN. Gisteren hebben Westelijke militai re autoriteiten te Frankfort een voor lopig accoord gesloten met betrek king tot de eerste federale democra tische verkiezingen, die na het nazi regiem in West-Duitsiand gehouden zullen worden. Het wachten is thans op de goedkeuring van de Franse regering. De slag om Sjanghai LANGZAAM TREKKEN DE RODE LEGERS VERDER In een officieel regeringscommu niqué wordt toegegeven, dat een 2.000 man de belangrijke stad Tsjoeansja, ongeveer 26 km ten Z.O. van Wosoeng, is gepasseerd en op trekt naar de monding van de Whangpo. Een tweede colonne valt het dorp Tsjoupoe aan, verder zuidwaarts ge legen. Nationalistische troepen, die ver sterking hebben gekregen doen te genaanvallen in de sector Tsjoenang- sja, ongeveer 9 km van de zakenwijk van Sjanghai. In de stad kan men duidelijk grote branden waarnemen. Volgens een bericht van d'e com munistische radio, dat in San Fran cisco is opgevangen, hebben Chinese communistische troepen in een op mars van 80 km Nanping 140 km ten Noord-westen van de haven Fouts- jou veroverd. Nanping is aan de ri vier de Min, die langs Foetsjou, ac hoofdstad van de provincie Foekien, stroomt, gelegen. TSJIANG KAI SJEK IN SJANGHAI? In een bericht uit Hongkong zegt de „Christian Science Monitor", dat generalissimus Tsjang Kai Sjek zich in het geheim in Sjanghai be vindt, blijkbaar als opperbevelreb- ber van de nationalistische legers. Hij is daar ondanks de berichten, dat hij naar Amoy is gegaan, aldus het blad. Is de blokkade nu opgeheven RUSSEN HOUDEN NOG EEN SLAG OM DE ARM. Nog steeds, nu zes dagen na de opheffing van de blokkade van Ber lijn, verhinderen de Sowjets, naar verluidt, vrijwel alle goederenver keer over de weg en per rail van Berlijn naar West-Duitsland, en wel door vertoon van een bepaalde ver gunning te eisen. Slechts een vrachtauto met schroot zou tot nog toe, en dan nog per abuis, zijn door gelaten. Naar verluidt eisen de Sowjets vertoon van een vergun ning volgens order van de Sowjet- Russische militaire autoriteiten van 1 Januari 1948. Deze order zou vol gens de Sowjets niet vallen onder de maatregelen, welke moesten worden opgeheven, daterend name lijk van Maart 1948. Wanneer de Sowjets om de juiste pas wordt ge vraagd krijgt men ten antwoord, dat de procedure voor het uitgeven daarvan nog niet is vastgesteld. Volgens waarnemers willen de Sowjets een slag om de arm hou den tot de conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken, welke Maandag aanstaande te Pa rijs begint. HET VLIEGTUIGONGELUK NABIJ KROJA. Thans zijn ook de namen van de twee leden van de K. L., die bij het vliegtuigongeluk nabij Kroja zijn omgekomen, voor publicatie vrijge geven: het zijn de kapitein A. F. M. J. Smeefs, van de luchtinfanterie, commandant van de vliegbasis Magu- we en de soldaat P. den Hertog van de mijnopruimingsdienst. Waar de „Vier" vergaderen Visjinski in de kinderkamer Een leger van arbeiders ia op het ogenblik bezig met het in orde bren gen van het Palais de Marbre Rose (Paleis van Roze Marmer) in Parijs, waar de ministers der Grote Vier op 23 Mei hun besprekingen over Duits land zullen beginnen. Er worden meer dan 100 telefoontoestellen aan gelegd, nieuwe meubels worden bin nengebracht en oude er uit gedra gen. De grote salon, die een opper vlakte beslaat van 144 vierkante me ter wordt ingericht als conferentie zaal. De vloer is bedekt met een rood tapijt. In het midden staat een grote ronde tafel, die speciaal voor deze bijeenkomst der Grote Vier is ge maakt. De vier ministers en hun staven beschikken over een verbijsterend aantal slaapkamers, woonvertrekken, bureaux, kleedkamers en badkamers. Er is ook nog een reusachtige recep tiezaal en een zwembad van 14 me ter lengte, met in het midden een fon tein en twee bronzen ooievaars. Voor minister Bevin, die niet goed trappen kan lopen, wordt de lift gerepareerd. Bevin zal zijn bureau krijgen in de slaapkamer van de vroegere eige naars van het paleis, de hertog van Talleyrand-Périgord en de markies de Boni-Castellane. Minister Acheson krijgt de beschikking over een logeer kamer. De Russische minister Visjin ski zal zich kunnen afzonderen in de kinderkamer. Van Franse officiële zijde is met nadruk verzekerd, dat aan deze verdeling geen enkele poli tieke betekenis moet worden gehecht. Het plan Bevin-Sforza verworpen F\E ALGEMENE VERGADERING van de V.N. heeft vanochtend vroeg het plan Bevin-Sforza aangaande de voormalige Italiaanse kolo niën verworpen. Slechts 14 landen stemden vóór het plan in zijn ge heel bij de slotstemming, nadat een eerdere resolutie het voornaamste in het plan vervatte voorstel het geven van Tripolitanië in Italiaans beheer na 1951 had geëlimineerd. Deze resolutie, waarbij 33 stemmen voor en 17 tegen werden uitgebracht, verkreeg niet de vereiste meer derheid van twee derden. Tegen het plan Bevin-Sforza stemden 37 lan den. Zeven onthielden zich van stemming. DF TOEKOMST BLIJFT ON BESLIST. De verwerping van het plan, dat is opgesteld toen de Italiaanse mi nister van Buitenlandse Zaken in het begin van deze maand een be zoek aan Londen bracht, betekent, dat de toekomst van de Italiaanse koloniën door de V.N. onbeslist is gelaten. Het gevolg is, dat zij onder Brits militair bestuur blijven tot de Alge mene Vergadering van de V.N. an ders beslist. De Latijns-Amerikaanse, de Ara bische en de Oost-Europese landen Spaanse lening gaat niet door HET RISICO IS TE GROOT. Amerika heeft, althans voorlopig, het informele verzoek van Spanje om een dollarlening, van de hand gewe zen. De Bank voor in- en export en het State departement zouden op het ver zoek hebben geantwoord, dat bij de tegenwoordige economische toestand in Spanje de risicofactor voor een dergelijke lening te groot is. Naar verluidt zou de vertegen woordiger van de Spaans-Amerikaan se bank 1.275.000.000 dollar genoemd hebben als het bedrag, dat Spanje nodig heeft voor zijn herstelpro gramma. UITVAART VORST VAN MONACO. Bij de uitvaart gisteren in Monaco van de overleden vorst Louis II werd de Koningin vertegenwoordigd door de buitengewoon gezant en gevol machtigd minister mr. J. Visser. Bij de H. Mis van Requiem, die gis terochtend werd opgedragen in de kerk in de Parkstraat in Den Haag was de Koningin vertegenwoordigd door de kamerheer i.b.d. en ceremo niemeester jhr. D. J. de Graeff en de regering door minister mr. J. R. H. van Schaik, die in de kerk ontvan gen werden door de consul-generaal van Monaco te Rotterdam mr. A. J. H. Hankes Drielsma. Leden van het diplomatieke corps en consulaire ver tegenwoordigers woonden de plech tigheid bij. stemden tegen het plan. De eerst genoemde landen besloten tegen te stemmen nadat het voorstel om Tripolitanië in Italiaans beheej: te geven, was verworpen. In de loop van het langdurige de bat, dat aan de slotstemming voor afging, had de Assemblée andere delen van het plan goedgekeurd: onafhankelijkheid voor Libye over 10 jaar, Brits beheer over Cyrenaica, Frans beheer over Fezzan en het geven van Oost-Eritrea aan Ethio pië. Met het plan in zijn geheel zijn echter ook deze tevoren goedge keurde onderdelen van dit plan ver worpen. NED. VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: KONINKLIJKE LANDMACHT Geneuveld 16 April Sold. J. J. v. Beek, afkomstig uit Baarle Nassau. Gesneuveld 2 Mei. Sold. F. J. de Jong, afkomstig uit Amsterdam (C) Gesneuveld 6 Mei. Sold. H. J. van de Ven af komstig uit Goirle. Gesneuveld 7 Mei 1949 Sold, le kl. T. B. Jansen, af komstig uit Erlecom (gem. Ub- bergen). Sold, le kl. W.-Langenhuizen afkomstig uit Nistelrode. Sold. G. Tervoort, afkomstig uit Santpoort. Sold. J. J. Vermaire, afkoms tig uit Wemeldinge. Sold. P. Westra, afkomstig uit Rotterdam. Ztn ko-hJieltje,.. Ware vriendschap kan, wanneer zij ruw verbroken is, vaak, helaas, heel moeilijk worden hersteld, in haar vroegere open eerlijkheid.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1