NIEUWS UIT E )lt IS LEVEN E RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING Verklaring van d< het ontslag regering inzake van dr Beel DINSDAG 17 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA i STADSNIEUWS DE HEER C. VAN VXIET GEHULDIGD Veilingvoorzitter werd 70 jaar Vandaag woei de vlag van de ge bouwen der Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingvereniging Leiden en Omstreken" aan de Zoe- terwoudse weg vanwege het feit, dat de voorzitter, de heer C. van Vliet, de 70-jarige leeftijd, de leeftijd der sterken, had bereikt. In „Groenten en Fruit" het orgaan van de Nederlandse Tuinbouw, wa ren de verdiensten van de heer Van Vliet deze week reeds in geuren en kleuren tentoon gespreid in een open brief van een tuinder, die o.m. de volgende data in herinnering bracht; 1903: veiling in de open lucht aan de Oude Vest, daarna in 1904 in het Waaggebouw, in 1905 in een loods van de gemeente Leiden aan de Boommarkt, 1913 het eerste electri- sche afmijntoestel en daarna de tuin- dersstrijd in Leiden, een zeer bewo gen tijdperk uit het Leidse veiling wezen en in het bestuur van de vei lingvoorzitter niet het minst. Hedenmorgen werd de heer Van Vliet per auto van zijn woning ge haald tezamen met zijn echtgenote en in de met groen en bloemen ver sierde bestuurskamer der veiling op hartelijke wijze ontvangen door het bestuur, het personeel en verschil lende tuinders. De heer W. Slootweg, 2e voorzit ter van de veiling, zeide in zijn toe spraak tot de heer Van Vliet, dat de 70ste verjaardag van de voorzitter niet veel met de veiling te maken heeft, maar terwijl men reeds en kele malen naar een gelegenheid ge zocht had hem te huldigen vanwege zijn verdiensten voor de veiling, het geen o.m. bij het.twintigjarig bestaan nog mislukte, meende men in deze verjaring een geschikte gelegenheid te hebben om zulks nu te doen. Spr. wees er op, dat de heer Van Vliet thans de leeftijd der sterken heeft bereikt en hoe hjj bijna geheel zijn leven heeft opgeofferd in het be lang van de veiling en dus van de tuinders. Een zeer moeilijk tijdperk daarin was de strijd tussen de twee Leidse veilingen. Het verheugde spr. dat hij de man mocht wezen om als voorzitter van de tweede veiling met de heer Van Vliet te gaan spreken om een einde aan die strijd te maken en hij herinenrt er aan hoe de heer Van Vliet daarbij de woorden sprak: „wij laten elkaar thans niet meer los". Nadat nog twee jaar verlopen wa ren alvorens de strijd voorgoed ten einde was, nam de heer v. Vliet het roer van het schip in handen en door .zijn helder inzicht en wijs beleid werd de coöperatieve veiling opge bouwd tot een geweldig bouwwerk. De omzet, in het begin 1 millioen gulden, bedraagt thans 6J4 millioen, hetgeen een buitengewone prestatie mag genoemd worden. Spr. schetste vervolgens nog de voordelen, die de coöperatie biedt hetgeen tot gevolg heeft, dat andere veilingen als 't wa re met schele ogen naar Leiden kij ken. De 'heer Van Vliet had ook im mer een open oog voor de belangen der tuinders en wist waar nodig ook financiële steun te verschaffen om hen niet te doen verongelukken. De heer Van Vliet, aldus spr. is geen man van hulde en loftuitingen, maar spr. meende met het bestuur hem deze hulde toch niet te mogen onthouden. Als blijk van waardering bood spr. vervolgens een stoffelijk aandenken aan, waardoor het zeer artistieke ont werp is ontstaan aan 't brein van de heer Cebol, bestaande uit een elec- trische klok, gebouwd in een minia- tuurafmijntoestel, symboliserend fiet veilingwezen. Naast de klok staat de spreuk: ,,'t Is lichter te laeken dan beter te maeken". Onder de klok staat de naam van de Coöperatie, waaronder de vier veilingsverenigm- gen, die deze veiling voorafgingen, n.l. Ons Belang, De Eendracht, L.G. T.P. en L.T.P.V. De wijzer van het afmijntoestel staat op 70, waarmede de dag van vandaag voor immer is vastgelegd. Voorts staat er als op dracht op: „Aangeboden aan de voor zitter, de heer C. van Vliet. De dank van de leden der veiling voor vele jaren noeste arbRd". Namens het personeel sprak ver volgens de heer K. Cebol, die ver schillende cijfers uit het veilingbe- staan naar voren bracht, wat betreft de bezetting van het administratief gedeelte, en waaruit tevens overdui delijk de groei van de veiling blijkt. Als blijvend aandenken bood spr. een portret aan van Koningin Juliana in staatsiekledij. De heer Van Vliet sprak vervol gens een woord van dank en het verheugde hem hier nog verschillen de personen aanwezig te zien, die herinneren aan de grote strijd op veilinggebied, die twintig jaar gele den werd gestreden. Hij dankte voorts voor de grote medewerking, welke het bestuur in al die jaren on dervonden heeft van de heer Cebol, die het administratieve werk geheel heeft opgebouwd na zich in den be ginne met een onmogelijk plaatsje te hebben moeten tevreden stellen. Hij wees er vervolgens op, dat de bestuursleden nu eenmaal het werk doen en vanzelf doet de voorzitter mede, omdat er nu eenmaal een stuurman op het schip moet zijn, maar het bestuur noch de voorzitter kunnen iets bereiken, wanneer men zich niet gedragen weet door de steun van de leden. Daarom vond spr. het jammer, dat er nog steeds zijn, die zich afzijdig houden van de samenwerking en hij hoopt, dat allen eendrachtig mogen samenwerken tot het groot maken van de veiling Lei den en Omstreken. Hierna sprak nog mej. M. J. Schou ten namens het cantinepersoneel, die dankte voor steeds van de voorzitter ondervonden tegemoetkomendheid en als blijk van waardering een lees- standaard met rooktoebehoren aan bood. Tot slot volgde een druk bezochte receptie, waarbij als eerste onder de buitenstaanders zijn gelukwensen aanbood, de oud-wethouder dezer ge meente, de heer Jac. Wilbrink, die als wethouder destijds de grote strijd der veilingverenigingen in Leiden heeft medegemaakt. Verder zagen we o.m. de heer A. J. Jongeleen, te- woordige wethouder van openbare werken, die namens het gemeente bestuur zijn gelukwensen kwam aan bieden. Inmiddels was de toeloop van veilingleden zowel als van handela ren in groenten, fruit- en bloemep steeds groter geworden, zodat het een lange rij van gelukwensen den werd. Voor de heer Van Vliet werd het een onvergetelijke dag. AUTO NA BOTSING TE WATER GEREDEN. Bestuurder wist zich te redden. Gisteravond om half zeven had op de Van der Valk Boumanweg onder de gemeente Leiderdorp een aanrij ding plaats, welke nog wonderlijk goed is afgelopen. De heer W. Warring, handelaar hier ter stede, passeerde daar met zijn be stelwagen een geladen melkvracht- wagen van de fa. Schippers. De be stelwagen werd aan het linker ach terwiel gegrepen en achteruit de Rijn ingeduwd. De wagen verdween onmiddellijk in de diepte, doch de bestuurder, die inmiddels het por tier geopend had, wist zich na kopje onder te zijn geweest, zwemmende te redden. Met de andere auto werd hij naar zijn woning gebracht om zich van droge kleren te voorzien. Later in de avond werd de wagen met een bok van de fa. Zitman gelicht. R.K. VROUWENGILDE In de bovenzaal van „De Doelen" belegde de Leidse afdeling van het Gilde van de R.K. Vrouwenbeweging een bijeenkomst, waarvoor aanvan kelijk mgr. Knebel was gearran geerd. Enkele weken geleden echter overleed deze Hongaarse priester- banneling zodat het bestuur moest uitzien naar een andere spreker welke gevonden werd in de persoon van de heer Frans Schneiders die na de bevrijding een bezoek bracht aan Hongarije en hiervan verhaalde. De presidente mevr. Bergersvan Bruggen herdacht met enkele woor den het overlijden van mgr. Knebel, voor wiens zielerust gebeden werd. De geest. adv. pater Calasanctius O. Cap., en twee afgevaardigden van de K.A.V. werden verwelkomd., Terwijl enkele huishoudelijke punten wer den afgehandeld, arriveerde de heer Schneiders, die na een hartelijk wel kom het woord kreeg. Een interes sante lezing volgde, waarna de pre sidente een hartelijk dankwoord sprak. De oud-presidente, mevr. Man- ders, maakte van de rondvraag ge bruik twee niet teruggekeerde be stuursleden, mevr. Simon is en mej. Niemer, te danken voor het vele werk voor de R.K. Vrouwenbond verricht. Bloemen onderstreepten deze woorden. De leden kregen ten slotte gelegenheid hun wensen ken baar te maken voor het komende programma. De meest uiteenlopende suggesties werden gedaan. Zij voor spellen deze snel opkomende afde ling, die reeds meer dan 200 leden telt, een interessant en druk winter- programma. VROLIJKE AVOND VOOR K O K. en O.-leden, die in vrij groten getale waren opgekomen, hebben gisteravond in de Stadsgehoorzaal een parade van radiosterren gezien, die ze niet licht zullen vergeten. Het was een avond van beschaafd amusement, waarin het bekende or kest van Klaas van Beeck het leeu wenaandeel van het programma ver zorgde. Talrijke bekende melodieën uit „Negen heit de klok" brachten het publiek in de goede sfeer en toen het orkest op een gegeven ogenblik het populaire liedje van Kris, Kras en Kruimeltje inzette, zongen alle aanwezigen uit volle borst mee. Jan de Cler, de bekende leider van „Negen heit de klok", was eveneens uit Hilversum komen overwippen en droeg het zijne bij door de verschil lende programmapunten met een praatje en een liedje aan elkaar te koppelen. Veel bijval kreeg Dries Krijn, toen hij de bekende imitatie radio-repor tage Nederland—Lapland gaf. Bijzonder mooi waren ook de liedjes van Bert Robbe, terwijl daar entegen Ab Koelman en zijn „moon light dreamers" moeite hadden, om zich overal in de grote zaal verstaan baar te maken. Vanzelfsprekend was er op deze avond een imitator aanwezig n.l. Piet Ekel. Zijn imitaties waren bui tengewoon goed en zeer gevarieerd. Snip en Snap, dr Ritter jr, en vele andere lieten via de heer Ekel, die als materiaal een soort emmer ge bruikte, hun stemmen horen. De verrassing van deze avond was het optreden van Yvonne Ivet, die met vraagtekens in het programma was aangekondigd. Haar bedjes von den veel waardering en zonder toe gift kwam ze er niet van af. Voor aan de afwerking van het programma werd begonnen sprak de heer H. de Wilde een welkomst woord, dat heel speciaal de oud-Lei- denaar Klaas van Beeck gold. HET SCHOUWSPEL Onder auspiciën van de kunstkring „Het Schouwspel" heeft het toneel gezelschap „De Komedianten" giste ren in de Schouwburg het bekende blijspel „Toontje heeft een paard ge tekend" opgevoerd. De verwikkelin gen, veroorzaakt door de tekentalen ten van het ondeugende Toontje, hebben zich al meermalen hier af gespeeld. Ook nu hebben de toe schouwers zioh geamuseerd. PRIJZENCOMMISSIE, AFD. LEIDEN. Aan het jaarverslag van de secre taresse van de Prijzencommissie, afd. Leiden, over de periode 1 Jan. tot en met 31 Dec. 1948, ontlenen wij het volgende: De Grote Commissie was samenge,- steld uit vertegenwoordigers van dè Gemeente, Vakverenigingen, - Huis- vrouwenverenigingen, Coöperaties, Middenstandsbonden, alsmede een afgevaardigde van het Directoraat- Generaal van de prijzen, tezamen 18 leden. In het afgelopen jaar is het werk geheel verschoven naar het se cretariaat, dat gevestigd was in het pand Plantsoen 25. Teneinde de aan dacht van het publiek te vestigen op het bestaan van de Prij zen-commis sie zijn allereerst affiches gezonden naar alle openbare instellingen. De affiobes waren afkomstig van het Di rectors at-Generaal van de Prijzen. Bovendien is in de Leidse bioscopen een affiche in kleurdruk vertoond, terwijl naderhand een klein filmpje opnieuw de aandacht vestigde op het bestaan van de Prij zencommissie. Deze actie was landelijk georgani seerd. Klachten over huurprijzen worden onmiddellijk doorgezonden naar het Prijzenbureau over Onroerende Goe deren. In totaal heeft men zich in Leiden in bovengenoemde periode 68 maal tot de Prij zencommissie ge wend. 22 klachten bleken gegrond te zijn tegen 28 klachten ongegrond, 8 gevallen zijn doorgezonden naar het Prijzenbureau voor Onroerende Goe deren, in 5 gevallen betrof het slechts een informatie. 1 geval is nog in on derzoek bij het Directoraat-Generaal v. d. Prijzen, in 3 gevallen werd de klacht veel te laat doorgegeven, ter wijl in één geval de naam van de winkelier niet werd opgegeven, waar door geen onderzoek kon plaats vin den. In het totaal is een bedrag van 619.55 aan de kopers "gerestitueerd. Verdere resultaten waren, dat een wafelijzer voor een nieuw exemplaar werd geruild, uitzendingen van di ners met vlees op Dinsdag werden stopgezet, verdere koppelverkoop in ALPHEN AAN DEN RIJN „De Blauwband" (Alphen a. d. Aijn). Wedvlucht met oude duiven van af Maastricht, afstand 160 km. De duiven werden gelost om 8.45 uur. Ie duif om 12.05.09 uur, snelheid 779 meter; de laatste 1.03.04 uur, snelheid 603.70. De uitslag luidt: H. W. Mar tens 1, P. H. Goedhart 2, Hè Hooge- veen 3, A. van Walderveen, 4. J. W. Goedhart 5, J. Hoogenes 6( P. G. Borgers 7, H. v. Vegten 8, H. v. d. Heuvel 9. D. v. d. Ham 10. BODEGRAVEN Verkenners vierden feest. De verkenners verzorgden Zondagavond in het parochiehuis 'n feestelijke troepavond. Vele uitnodigingen wa ren te voren rondgegaan aan ouders, zusterorganisaties e.a. B-j de opening snrak Hopman Akkerrr.ans een kort wc lkomstwoord en zette het doel van de bijeenkomst uiteen. Voo* de pau- z.c veerden de jongens een toneel stukje op in 3 bedrijven. „Dan liever de lucht in". Een alleraardigst spel rcnd de historische gebeurtenis van v.n Speyk. De jongens speelden het lang niet slecht. V11i en /lit kwam ue dialoog uit. Grote hilariteit ver wekte het bedrijf in de school. Een caricatuur van een goedhartige ouwerwetse schoolmeester in Je s'fchte zin had 't te kwaad met een k'.asje natuur'ijk al te vrije •.wrjongens. De commissaris nad >e'fs bij monde van de hopman een bos'.rsende stem in het schoolbc- drijf. In de pauze werden enkele t narten, gebruiksartikelen e.d. ver loot. Het tweede gedeelte van de avo.id werd gevuld door een gezellig kampvuur. dat> gecompjteerd werd met tal var. aardigheden als spelle zer vertellingen e.d. Het geheel was een leuke avond, waartoe vooral het op' tkunstelde veel heelt bijgedra gen. Wie is nog niet bij de Verken- EstoGr. Amraers 14. Voor de derde maal trad Esto aan voor de bekercompetitie. De sterke eerste klasser Gr. Ammers fungeerde als tegenstander. En laten we direct zeggen: 't is een interessante faire ontmoeting geworden. Voor de rust was het zelfs jCsto, dat de toon aan gaf. Er werd gezwoegd, dat het een lieve lust was. Treyée wist door een fraaie kopbal voor 't eerst te scoren. Uit een scrimipage maakten de be zoekers gelijk (11). Maar na de thee was het glad andersom. De for se gasten belaagden het meeste van de tijd het doel. En de schaarse kan sen voor de gastheren werden niet benut. Twee harde kogels waren Joop te machtig (31). Het laatste kwartier is Esto het meest aanval lend maar het binnentrio is tegen de stevige Ammerse backs niet opge wassen. Uit een corner weet hun middenvoor prachtig in te koppen en het is 41. Een volkomen verdiende zege van de sportieve tegenstanders. Esto II speelde zijn laatste com petitiewedstrijd en onderging het zelfde lot tegen Ona VI. 41 Was ook hier de uitslag, maar hiermee kreeg Ona wel twee goaltjes te veel. Het volgend jaar zullèn de reserves hun geluk een klas lager proberen. BOSKOOP Er ging nog wat af. Door S. den O. \!vas van zijn schoolgaand zoontje een portemonnaie met geld ontvan gen welke was „geknipt" en later nog een portefeuille die de veelbe lovende knaap van zijn onderwijzer had gestolen. Den O. had eerst vol ledig bekend, en het verhaal van de deugniet bevestigd, doch ontkende voor de Politierechter. Deze had hem echter wegens schuldheling tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld, hetgeen, ondanks de hevige ontken ning van verdachte, in hoger beroep door de proc.-generaal bij het Haag se Hof werd bevestigd. Het Hof heeft thans arrest gewezen en 10 dagen ge vangenisstraf opgelegd, zodat den O. toch 20 dagen vermindering van zijn straf kreeg. OUDE-WETERING Weter. Boys In een sportieve wedstrijd verloor Wet. Boys I van Tèylingen II met 2-1. Wet. Boys II speelde gelijk (2-2) tegen 'n Lisse- combinatie. Wet. Boys A kon het te gen Warmunda A niet bolwerken. Met 6-1 moesten zij het onderspit delven. Wet. Boys b won op het nip pertje van DIOS b met 1-0. De Wet. Boy adsp. deelden de punten met de SJZ-adsp. (3-3). een winkel werd voorkomen. In drie gevallen moest tengevolge van onwil bij de terugbetaling van het teveel betaald en verzoek gericht worden tot het Directoraat-Generaal voor de Prijzen om proces-verbaal op te ma ken. Is er nog een kans om „Dit is le ven" tot werkelijkheid te maken?, vraagt pater Piet Wesseling C.s.s.R., zich af in een circulaire, waarmede hij alle katholieke jongeren van Ne derland oproept naar Utrecht, waar op Zondag 29 Mei in de Jaarbeurs hallen een grote jeugdmanifestatie wordt gehouden. Het antwoord op deze vraag ligt bij de jongeren zelf, of zij al of niet in grote drommen zullen optrekken naar de Domstad, om daar te tonen dat „Dit is leven" voor hen meer betekent dan een meer of min goed geslaagde leuze. Drie bekende sprekers zullen op deze bijeenkomst het woord voeren: pater Henri de Greeve, pater Piet Wesseling en Hans Velu. De Leidse deelnemers kunnen door de zorgen van de Kath. Jeugdraad de reis per bus maken, wat voorde liger en prettiger is. De kosten zijn f 3.25 per persoon. Opgave tot uiter lijk Zondag 22 Mei alleen bij Quirien ter Haar, Middelstegracht 1, Leiden. Ook de deelnemers uit Leidens om geving kunnen zich hierbij aanslui ten. KOUDEKERK GEMEENTERAAD Voor het ophalen van huisvuil moet 3.per jaar worden betaald Wederom schaarde Koudekerks Vroedschap de laatste zitting van het huidige college? zich rond de groene tafel ter bespreking van de belangen der gemeente. Ook voor het cursusjaar 19491950 werd het vermenigvuldigingscijfer voor de heffing van schoolgeld op twee vastgesteld. Na enkele administratieve begro tingswijzigingen kwam de uitslag der opnieuw gehouden aanbesteding op halen van haardas en huisvuilnis ter sprake. Het bleek, dat een drietal gegadigden had ingeschreven en wel de heren Van Wijk vöor 120,per maand, A. van Harskamp voor 20 per week en J. van Horik te Hazers woude voor 840.per jaar. De Raad kon zich verenigen met het voorstel van B. en W. met de in schrijvers in nader overleg te treden. In verband met dit punt werd de alg. politieverordening in dier voege gewijzigd, dat allen die in de te be dienen ophaalkring wonen, verplicht zijn hun huisvuil aan de weg te bren gen. De kosten van de ophaaldienst zul len worden verhaald op degenen die er van profiteren. Dit zijn 280 per sonen, die een jaarlijkse aanslag moe ten betalen van 3.welk bedrag in een keer moet worden voldaan. Het voorstel van de heer P. Geerlof cm de inning halfjaarlijks te doen geschieden vond geen steun, gezien de administratieve werkzaamheden die zulks met zich brengen zou. Wel zegde de voorzitter toe dat een ze kere soepelheid bij de inning zal worden betracht. ROELOFARENDSVEEN Postduiven. Wed/'ucht oude duiven Maastricht pl.m. 15ó km. 1 5, 6 Cc Rietbroek, 2 3, 7, d Kees Ves- seiu'. 4. J. Amsterdam 8. A. C. de Jong. HILLEGOM 67 Jubilarissen Maandag was voor het Jubileum fonds van M. v. Waveren Zn. („Leeuwenstein"), een zeer bizondere dag; hel bedrijf was de gehele dag gesloten. Men had besloten, alle ju bilarissen van 25, 40, 50 en zelfs van 60 dienstjaren in één feest te vieren. Tot de jubilarissen behoorden als leden van de directie de heer W. A. Philippo, C. de Wreede, J. C. Seel, J. G. van Waveren Jr., T. M. H. van Waveren en W. F. Langeler. Van kantoor- en handelspersoneel: mej. E. C. F. de Graaf en de heer H. Langeler, W. A. Kues, W. J. G. Phi lippo, B. S. Korsten, W. Steensma, A. G. van Wonderen, J. Enthoven H. W. Mailand, C. Langeler en K. de Groot. Schuur- en Tuinpersoneel: de he ren Jac. Klinkenberg, C. van Bee- len, B. P. Versteeg, H. Kelder, D. Eageman, L. Seijsener, J. P. Kelder, C. A. van Tilborg, Chr. Gabel, J. C. Postma, P. Warmerdam, C. Bruinen berg, J. A. Philippo, G. Korsman, B. Schoneveld, Joh. Seijsener, C. J. Scheepmaker, H. v. Veldhuizen, D. Gabel, H. T. Blokker, J. W. van Ma- ris, G. Wilhelmus, Joh. Marinus. J. v. d. Vecht, P. v. Diemen, H. v, d. Wolf, L. A. J. Broxterman, H. S. Weijers, J. de Lange, T. E. Galjaard, Joh. Peet en H. W. Wittenaar. Gepensioneerden: de heren Jac. Vlaskamp, Joh. de Graaff, Joh. Vlas kamp, Joh. v. Beelen, P. Stokman, H. Broxterman, S. Lemmers, Th. Turk, D. Vreeken, J. M. de Groot, N. A. Schipper, G. v. Leeuwen, C Both, J. Heeres, L. van Haastrecht en W. Peet. Het feest is gevierd met een uit gaansdag voor het gehele personeel der vennootschap. Een groot aantal autobussen bracht de feestvierenden eerst naar Amersfoort, waar koffie werd gedronken, vervolgens over de Hoge Veluwe naar Apeldoorn, waar een koffiemaaltijd werd gebruikt. In Bosbad werd gedineerd en werden de jubilarissen gehuldigd. Vandaar ging men uiterst voldaan huistoe. LEIMUIDEN Aanbesteding jongensschool. Gistermorgen werd door architect C. v. Moorsel te Voorburg in de R.K. pastorie alhier de aanbesteding ge- Hedenmiddag heeft minister van Maarseveen in de Tweede Kamer de volgende verklaring afgelegd: Op 6 Mei j.l. iheeft het kabinet be raadslaagd over de vraag, of de re gering haar goedkeuring kon hech ten aan de tussen de Nederlandse en republikeinse delegaties bereikte overeenstemming. Bij die beraad slagingen beschikte het kabinet over de adviezen van de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon en van de Nederlandse delegatie. De H.V.K. deelde in zijn advies mede, dat hij het ten zeerste betreurde, dat hij zich niet met het unaniem advies der de legatie, hetwelk strekte tot goedkeu ring der ontworpen statements, kon verenigen. De bezwaren van de H.V.K. waren gericht tegen de vorm en omvang van het herstel der repu bliek en de verplichting om voorlo pig verdere staatkundige vormge ving op Java en Sumatra te laten rusten. De HVK gaf overigens te kennen, dat, indien het kabinet zou besluiten, cat voortaan in de door de delegatie uitgestippelde richting zou moeten worden gewerkt en dus de tot dusver gevolgde weg zou worden verlaten, het naar zijn overtuiging noodzake lijk was voor de tenuitvoerlegging van dit beleid in Indonesië iemand te benoemen, die geloof heeft in de mogelijkheid deze nieuwe gedrags lijn te realiseren. Ten einde echter de moeilijkheden van de regering niet te vergroten, was hij bereid het verdere verloop van de preliminaire conferentie af te wachten. Op diezelfde 6e Mei bracht de re gering haar beslissing ter kennis van de H.V.K. Daarbij werd medege deeld, dat het kabinet het zeer op prijs stelde, dat hij onder de moei lijke omstandigheden van dat ogen blik ondanks zijn ernstige bezwaren zijn post niet verliet; waarbij het ka binet de hoop uitsprak, dat de ver dere ontwikkeling het de H. V. K. mogelijk zou maken ook na de pre liminaire conferentie aan te blijven. Bij de wens dr. Beel als H. V. K. te behouden liet het kabinet zich leiden door de overweging, dat de H. V. K. door zijn grote persoonlijke kwaliteiten in Indonesië algemeen gezien en gerespecteerd is, en dat zijn figuur er borg voor stond, dat de ge houden van de nieuwe jongens school. De begroting was ƒ51716. De volgende inschrijvingen waren inge komen: v. Duyn, Noorden 61.800, De Vries, Haarlem 61.700, H. Strijk, Rijpwetering 60.900, Seijsener, Hil- legom 60.200, Gebrs. de Boer, Ha- zerswoude 58.400, S. Tromp, Al phen aan den Rijn 58.303, v. d. Hen gel en Stomp, Amsterdam 57.780, v. Bennekom, Hazerswoude 57.800, Gebrs. Oosteren, Warmond 57.400, Kwakkenbosch, Nieuwoop f 57.000, B. P. Boers, Hazerswoude f 56.900, v. Kints Zn., Langeraar 16.47, G. Aartman Zn., 25788, Geerst, Voor burg, 55.722, Speelman en Kinkel ƒ55.687, P. W. de Graaf ƒ54.500. van Dijk, Nieuwveen 54.500, Pieterse, Delft 53.269, Wabeveld ƒ251.800, Pieterse, Den Haag f 48070. Laagste Overdevest en v. Berkel 47.964. Bouwvergunning. De aannemer J. Kinkel heeft vergunning ontvan gen tot wederopbouw van het dub bel woonhuis aan de Nieuwe weg, wat in de oorlogsjaren door de bezet ter is afgebroken. Kerkbestuur. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J. W. de Boer, is tot kerkmeester van de St. Jansparochie benoemd de heer P. Kraan. SASSENHEIM Aanrijding. Op de nieuwe Rijks weg, nab^ het viaduct over de Sas- senheimersloot, stopte een auto om een „lifter" mee te laten rijden, waardoor een andere auot geen tijd kreeg om te stoppen of voldoende uit te halen. Het gevolg was een aanrij ding, waarbij beide wagens schade opliepen. De bestuurders, waarvan er één licht gewond was, kregen hoog gaande woorden, zodat de politie er bij gehaald zou worden. Daar kon de chauffeur, die gestopt had, niet op wachten en reed onderwijl weg. De zaak is nu in onderzoek. Beide auto nummers zijn bekend. VOORSCHOTEN „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Maastricht, afstand 167,33 km. In concours 272 vogels. Aankomst le prijswinnende duif 12 uur 5 min. 15 sec., snelheid 835,56 m, aankomst laatste prijswinnende duif 1 uur 19 min. 3 sec., snelheid 606,30 m. Prijswinnaars: H. H. J. v. Kla veren 1, 8, A. W. Querreveld 3, K. I. Waasdorp 3, 10, H. Schoo 4, J. Cas- pers 5, A. van Rooijen 6, F. Hendriks 7, J. P. v. d. Assem 9. WASSENAAR „De Gevleugelde Vrienden" (Was senaar) Wedvlucht uit Maastricht op 15 Mei jl. gelost om 8.45. De eerste prijswinnende vogel bereikte het hok om 12.12.40 uur. De laatste prijswinnende vogel om 1.17.28. Uit slag: C. J. Raaphorst 1-8, H. Nijp 2, K. Soheffer 3, L. Visser 4, A. Groe- neveld 5, J. Pennaerts 6, J. v. a. Kooy 7. J. H. Groeneveld 9, J. P. Bredeveld 10. HAAGSE POLITIERECHTER Hij vroeg om bonnen en kreeg messteken. De slager H. M. te Alphen aan den Rijn had van de loodgieter N A. H. uit die gemeente nog vleesbonnen te goed. Toen hij op een Zondag tijdens de wandeling H. ontmoette, herinnerde M. daar aan, waarover H. zo nijdig werd, dat hij M. met een mes te lijf ging en hem enige steken toebracht. De arts verklaarde thans als getuige, dat die steken niqt van ernstige aard waren en daarom liet de Officier dan ook het „zwaar lichamelijk letsel", dat ten laste was gelegd, vervallen en eiste twee maanden gevangenisstraf. De rechter legde 1 maand op. vallen beslissing van de regering, niettegenstaande de bezwaren drc de H. V. K. daartegen had, loyaal zou uitgevoerd worden. In verband daarmede leefde in de boezem van het kabinet de krachtige hoop, dat de H.V.K. ook na afloop van de preliminaire conferentie zou aanblijven. Deze hoop verminderde door een mededeling van de H. V. K. van 7 Mei, waaruit was te lezen, dat zijn besluit om ontslag uit zijn ambt te vragen vaststond. Toen op 9 Mei desbetreffende berichten uit Indone sië publiek werden, moest het kabi net alle hoop om de H. V. K. tojt aan blijven te bewegen, z.m. laten va ren. Het kabinet heeft dit sterk be treurd. mede om de reactie, welke deze ontslagname in Indonesië, in Nederland en in het buitenland kan hebben. De regering is er echter van overtuigd, dat de H.V.K. zijn vervan ging in 's lands belang noodzakelijke acht. Uit dien hoofde eerbiedigt zij het besluit van de H. V. K. en zal aü spoedig de benoeming van zijn op volger doen plaats vinden. De regering maakt va ndeze gele genheid gebruik om op een ander punt nadere opheldering te geven. Het feit, dat een bestand is aan vaard, betekent niet, dat aan het fe derale streven op Sumatra een einde wordt gemaakt, met name niet wat betreft de voorbereiding door en on der de bevolking van Sumatra zelf. Men mag overigens niet de ogen slui ten voor de bezwaren, welke verbon den zijn aan de opbouw van een staatkundige organisatie, welke be stemd is een goede basis voor de toekomstige ontwikkeling van de be volking te vormen, in een sfeer van onrust en strijd. Dit geldt niet het minst voor Su matra, waar door specifieke verhou dingen ook onder normale omstan digheden de staatkundige vormgeving met moeilijkheden gepaard zal gaan. Het gevaar van een te haastig hande len in zaken als deze kan slechts lei den tot ernstige schade aan de fede rale gedachte als zodanig. In de afgelopen jaren is de federale gedachte werkelijkheid geworden in de geesten van de meerderheid der Indonesiërs. De federale gedachte ligt ook ten grondslag aan de thans bereikte overeenkomst. Berichten reeds geplaatst in eeti gedeelte onzer vorige oplage. Besprekingen te Batavia vorderen Een communiqué van de Unci meldt ten aanzien van het werk van de sub-commissie voor de terugkeet naar Djokja o. m.: „Aanzienlijke vor deringen zijn gemaakt gedurende naar de technische kwestie in ver- verschillende besprekingen inzake de problemen met betrekking tot de te rugkeer van de republikeinse rege ring. De besprekingen over aangele genheden van militaire veiligheid duren nog voort. Intussen is het eer ste onderzoek naar de toestand op economisch en financiëel gebied en band met de openbare instellingen beëindigd. Thans zullen de partijen de wegen en de middelen bespreken, waardoor op dit gebied voldaan kan worden aan de behoeften van de te ruggekeerde republikeinse regering. De informele besprekingen tussen de partijen in de tweede sub-commissie tot het bestuderen en adviseren van te nemen maatregelen ter uitvoering van het staken van de guerillastrijd en samenwerking bij het herstel van vrede en handhaving van rust en or de omvatten als voornaamste pun ten: 1. Na het herstel van de repu blikeinse regering te Djokja moet een algemene order tot staken van het vuren worden afgekondigd. 2. Een regelen van „de wapenstil stand" voor de residentie Djokjakar ta hangende het uitvaardigen van de algemene order tot het staken van het vuren. Beide partijen kwamen ook privé, informeel bijeen ter be spreking van de kv/estie van het ont werpen ener gezamenlijke order tot het» staken van het vuren na herstel van de republikeinse regering te Djokja. „De huidige informele bespre kingen maken bevredigende voort gang in een hartelijke sfeer van sa menwerking", aldus het communi qué. MARKTBERICHTEN TER AAR, 1 Mei. Groente. Snij bonen 1.802.30. idem stek 1.40, peulen 1.302.30, prei 36 cent, alles per kg. spinazie 0.711.16, id. II 48—69 cent per kist, Rababer 45 cent, postelein 3445 cent, andijvie 55 cent. alles per kg. sla I 4.9013.30 idem n 2.003.40 per 100 stuks, bloekool I 4158 cent, idem II 2534 cent. idem in 1620 cent. idem stek 815 cent per stuk. bospeen 3239 cent, radijs 35 cent per bos. uien 2 "cent. stoofsla 12 cent per kg. tomaten 7099 cent, idem kriel 2142 cent per pond, raapstelen 12 cent per kg. komkommers 3150 cent per stuk. aardbeien 3646 cent, idem klein 2033 cent per doosje. ROELOFARENDSVEEN. 16 Mei. Groente. Aardbeien 4757 cent per doosje, idem half pond 5871 cent, idem afw. 3651 cent per half pond kropsla 915, idem II 48.80, spinazie 819, bloemkool f 3161 radijs 34. snij.bonen 190240, snijbonen stek 95115, peulen 206—260 per 100. Bloemen. Tulpen 1236 cent. Irissen 1030 cent. Margrieten 49 cent, Anemonen 1218 cent, Pyre- thrum 4266 cent, Spitfire 7075 cent, Lathyrus 1434 cent. Trollium 611 cent, Hortensia 2690 oefyt. BODEGRAVEN, 17 Mei. Kaas. Aanvoer 88 partijen. Prijzen: ie soort 1.731.78. 2e soort 1.87-^.71. zware 1.80 per g. Handel flaw.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3