SCoite fytoie, Wedstrijd Bondselftal-Engeland B Het jubilerend „Groot-Seminarie Het zeegat uit! Kindje overreden UITTOCHT DINSDAG 17 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 TREINONGELUK BIJ HEERLEN. Op de spoorlijn HeerlenSchaas- berg heeft zich gisteravond vlak bij de overweg aan het station te Heer len een ernstig treinongeluk voor gedaan, dat zeer zware materiële schade, doch geen persoonlijke onge vallen tot gevolg had. Hel ongeluk werd veeoorzaakt, doordat een lagen- kolentrein, die uit Schaasberg kwam, op een hellend traject in de buurt van Heerlen door zijn remmen schoot. Op hetzelfde ogenblik was bij boven vermelde overweg een losse locomo tief aan het rangeren. De op hol ge slagen kolentrein reed met grote vaart in de richting van deze locomo tief. De machinist van de trein kon nog met noodsignalen zijn collega op de rangerende locomtief waarschu wen voor de botsing, die hij zag aan komen. De machinist en de stoker van deze locomotief brachten zich toen in veiligheid door van de ma- ihine te springen. Onmiddellijk daar na geschiedde de botsing. Ten gevol ge van de hevige schok schoot de los se locomotief met grote snelheid over het emplacement tot aan de an dere kant van het station, waar hij tot stilstand kwam. Ongeveer twintig wagons van de kolentrein waren door de botsing ontspoord en onder en bo ven elkaar geschoven. Een van de wa gons schoot recht de lucht in tegen de bovenleiding van het electrische net aan, dat zwaar beschadigd werd. De locomotief van de kolentrein vloog eveneens uit de rails, maar kantelde niet. Ongeregistreerde effecten in omloop. De Amsterdamse politie is overge gaan tot de arrestatie van de Amster damse commissionnair in effecten D. B., die samen met de koopman V. D., die eveneens is aangehouden, gehan deld heeft in ongeregistreerde effec ten. Deze zaak heeft er de aandgcht op gevestigd, dat zich een niet onaan zienlijk aantal niet-geregistreerde effecten in ons land bevindt. De ver koop van deze effecten heeft tot ge volg, dat bona fide kopers in bezit komen van waardeloze papieren, zon der dat zij zich hiervan bewust zijn, zo deelde de politie mede. Uit de kringen van de effectenhan del zijn reeds stemmen opgegaan de staat aansprakelijk te stellen voor de hierdoor geleden schade. De effecten handel acht de staat namelijk verant woordelijk voor het goed functionne- ren van de effectenregistratie. De gearresteerden hebben voor on geveer 700.000 gulden aan ongeregis treerde effecten vergaard. Vervolgens werden deze effecten op naam ge steld van een makelaar te Middelburg die zelf volkomen onkundig werd ge laten van hst feit, dat zijn naam voor deze praktijken misbruikt werd. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws. 8.50 voor de huisvrouv/. 9.00 Chicago Sympho- nie Orkest. 10.00 Kinderen", spreker N. Beets, 10.20 Or.ze keuken, 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Populair nonstop programma. 12.00 Dansmu ziek. 12.30 Johan de Jong speelt. 13.00 Nieuws. 13.20 uur Metropole-orkest. 14.15 Jeugdconcert in kasteel Nijen- rode. 15.00 Voor de kleuters. 15.30 De Regenboog. 16.00 De Roodborstjes. 16.15 Het stond in de krant. 17.40 Piano-duo. 18.00 Nieuws. 18.20 Edith Piaf zingt. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Frans Vester, fluit. 19.30 Voor de jeugd. 19.40 Jeugdkroniek door ds. C. Beukman. 19.45 Een kamp op de maan. 20.00 Nieuws. 20.5 Reportage Nederlands Bonds XIEngeland B. 21.00 Opera-Concert. 21.50 Quartet Jan Corduwener. 22.25 Volksliederen. 22.45 In de tuin der poëzie. 23.00 uur Nieuws. 23.15 Br nee Low zingt. 23.35 Dansmuziek. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.45 Een v/oord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Muziek bij het werk. 9.00 Op ziekenbezoek. 9.35 Symphonisch morgenconcert. 1100 Zangrecital. 12.15 Reportage opbouw dag te Rotterdam. 12.33 Alma Musi- ca. 13.00 Nieuws. 13.15 Vrij en Blij 13.45 Operamuziek. 15.00 Piano-duo. 15.15 Kamerorkest. 16.00 Melachrino Strings. 16.15 Voor onze jongens en meisjes. 17.30 De Vijf Zapakara's. 17.45 Strijdkrachten 18.00 Onze Ne derlandse koren en korpsen. 19.00 uu^ Nieuws. 20.05 Opbouwdag te Rotter dam. 20.15 Cyclus beroemde concer ten (VIII). 21.10 Ensemble Selecta. 21.35 Cyclus Nederlandse vioolmuziek uit de 13e eeuw. 22.15 Wij hebben een v/oord voor- de wereld (Chi\ lie deren). 23.00 Nieuws. 23.15 Avond concert. Oud-minister Sassen heeft zijn be noeming tot lid van de Tweede Ka mer niet aanvaard. Zoals reeds bekend is, organiseert de KLM ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan op 6 Juni, tweede Pinksterdag, een jubileum-mars. Om nu tegemoet te komen aan de bezwa ren, die in katholieke kringen naar voren werden gebracht tegen het vroege startuur, hebben de organi satoren van de jubileum-mars be sloten aan katholieke verenigingen en personen' toe te staan om 10 uur te starten. In het voedselvoorzieningsblad van 14 Mei is gepubliceerd de „verorde ning op de handel in eieren 1949", welke verordening de binnenlandse handel in eieren nader reglementeert en voorts aansluit op de binnenland se kwaliteitscontrole op eieren, die sinds 2 Januari j.l. van kracht is. Het vervoer van eieren van de pluimveehouder naar de pakplaats van de verzamelaar is vrijgelaten, evenals het vervoer van de detail list naar de consument. Het overige vervoer is alleen toegestaan, wanneer de kisten voorzien zijn van een con trole-label met aanduidingen om trent de inhoud. Rechtstreekse leveringen van pluimveehouder naar consument zijn toegestaan, mits deze leveringen be perkt blijven tot een maximum van 25 eieren per aflevering en niet plaats hebben op een openbare eier markt. FIETS PRIJZEN STRAKS VRIJ. Van 24 Mei af zullen de prijzen voor toerrij wielen van Nederlands fabrikaat vrij zijn. Bepaald is daar bij, dat de fabrikanten bij voorrang rijwielen in standaarduitvoering zul len blijven leveren tegen de volgende publieksprijzen: zwart gelakt heren rijwiel 107.50; idem damesrijwiel 110; vernikkeld herenrijwiel 117.50 idem damesrijwiel 120. BEURS: ERG RUSTIG Als de dagelijkse omzet in aande len nog geen 1 millioeri gulden groot is, zoals bijv. jl. Vrijdag, toen maar voor f 893.000 werd omgezet, een be drag zo laag als in maanden niet be reikt is, geeft dit wel een duidelijk beeld van de slapte in zaken in de effectenhandel. Op de beurs klaagt men dan ook steen en been en vraagt men zich steeds luider af, wanneer de belemmeringen die een uitbreiding van de effectenhandel de weg staan, worden verwijderd, zoals de dividendstop, de superdivi- dendbelasfing, het prolongatieverbod enz. Inmiddels zijn weer diverse jaarverslagen verschenen, die meest al onveranderd of hogere dividenden voorstellen, uitgezonderd de exploi tatie mij. „Scheveningen" en de Amsterdamse Rijtuigenmaatschappij, die haar dividenden halveren. De handel had heden een zeer traag verloop, zodat de beurs door grote rust werd gekenmerkt. GRETIGHEID OM TE LEREN, TRAAGHEID IN HET BETALEN. Het moet maar eens uit zijn met dat college lopen zonder te betalen. Hele zittingen moeten wij er aan wijden, aldus de Amsterdamse po litierechter, die gistermorgen 10 van deze overtredingen kreeg te behan delen. Zes studenten het meren deel was niet verschenen zijn tot 50 gulden of 10 dagen, twee tot 10 gulden en tv/ee tot principiële boe ten van 50 cent veroordeeld. Ter nagedachtenis van Frederik van Eeden zal deze zomere een mo nument te Bussum worden onthuld. Het zal een plaats krijgen in de „Kom van Biegel", waar Van Eeden heeft gewoond. Het gedenkteken zal een voorstelling geven van de Kleine Johannes. Ter bespoediging van de afleve ring moet voortaan het adres van brieven, bestemd voor personeel, aan boord van in de Nederlandse wate ren varende schepen van de Konink lijke Marine, voorzien zijn van de naam van het desbetreffende schip, gevolgd door de plaatsnaam van de normale thuishaven. ENGELS ELFTAL IN NEDERLAND GEARRIVEERD. Om 8 uur gisteravond stapten op Schiphol uit een lijnvliegtuig van Kopenhagen de spelers van het Ep- gels elftal, dat morgenavond in het Olympisch stadion te Amsterdam te gen de Nederlandse bondsploeg in het veld zal komen. Het team, was 's morgens om 7 uur uit Helsinki ver trokken en ai'riveerde na een voor spoedige vlucht via Stockholm en Kopenhagen op de Amsterdamse luchthaven. De beide leiders, de heren Cobbin en Shental, waren optimistisch ge stemd over de komende strijd. Zij meenden, dat dit Engelse elftal in staat moet worden geacht onze land genoten een nederlaag in eigen huis toe te brengen. Naar bekend bestaat de Engelse ploeg uit 4 spelers van het B-elftal, dat Zondag in Helsinki de Finnen met 40 sloeg, en 6 van het A-team, dat Vrijdag met 31 van Zweden verloor. Alleen de rechtsback Jones en rechtsbinnen Gibson hebben nog niet in een de zer ploegen meegespeeld. Volgens de heer Cobbin was de ook tegen land opgestelde midvoor Bentley van Chelsea tegen de Zweden geen suc ces, zodat de strijd tussen hem en onze spil Terlouw een interessante kan worden. Dat Lawton niet geko zen is om de buitenlandse reis der 26 Engelsen mee te maken kwam vol gens de heer Shental in hoofdzaak, omdat hij niet meer in de topklasse van het Britse voetbal speelt. Mat thews is al enige tijd op non-actief wegens een lichte verwonding. Man- nion maakt de trip wel mee, doch is tegen Nederland niet opgesteld. Als trainer van het Engelse elftal kwam Jesse Carver mede. De reser ves zijn Nichilson (Tottenham Hot spurs) en Shinwel (Black Pool). De Engelse spelers hielden zich met een gedesinteresseerde houding buiten het interview. Toen dit echter was beëindigd, bestormden zij de verslagever, allen met dezelfde vraag: „Waar kunneii wij Nylon kousen kopen en hoeveel kosten ze?" Naar wij vernemen is de opstelling vermoedelijk als volgt: Doel: Ditchburn (Tottenham Hot spur). Achter: Jones (Liverpool) en Westwood (Manchester City. Mid den: Harrison (Leicester City), Leuty (Derby County, aanvoerder) en Cockborun (Manchester United). Vóór: Parsons West Ham United), Gigson (Aston Villa), Bentley (Chel sea), Rowley (Manchester United) en Langton (Preston Nordth End). Men kan hier moeilijk van een B- elftal spreken, daar niet minder dan vijf spelers van dit elftal. Ditchburn, Cockburn, Bentley, Rowley en Lang ton, deel uitmaakten van het A-team, dat Vrijdag jl. te Stockholm met 31 door de Zwederi werd verslagen. Van het B-elftal, dat Zondag 15 Mei met 40 van Finland won, zijn slechts vier spelers, nl. Westwood, Harrison, Leuty en Parsons gehand haafd. Verkeersregeling bij de wedstrijd. Het Stadion is uitverkocht. Veel plaatsen gingen naar de provincie en de verkeerspolitie verwacht dan ook een enorm automobielverkeer van buiten. De regeling van dit verkeer geeft grote moeilijkheden, daar het hoog tepunt van het aanrijden precies sa menvalt met het avondspitsuur. Alle auto's van de bezoekers zijn daarom voorzien van een wit papier op de voorruit met daarop een P (van par keren), door de KNVB verstrekt. Het doorgaand verkeer uit de stad voor de richting Den Haag en Haar lem wordt geleid over de Overtoom en verder langs de rijksweg Amster damDen Haag c.q. langs de hoofd weg. Dat voor Amstelveen en Aals meer langs Cornelis Krusemenstraat of Willemsparkweg en verder langs het Stadion. Mocht er onverhoopt toch nog doorgaand verkeer voor de richtin gen Den Haag (incl. Schiphol) en Haarlem op de Amstelveenseweg te recht zijn gekomen, dan wordt dit via de Bosbaan geleid. Auto's, die te Amstelveen en Aalsmeer thuis horen moeten echter niet het .,Bos" inge stuurd worden. Zij krijgen daarom op de voorruit een A (van Amstel veen en Aalsmeer) op een oranje papier, verstrekt door de politie te Nieuwer-Amstel en mogen dan recht door. Autobussen met bezoekers mogen niet verder dan Haarlemmermeer- buurt of Willemsparkweg komen. Precies als bij HollandBelgië in Maart jl. het normale autobusver- keer( bus H en Maarse en Kroon) krijgt van 181.15 uur af zijn eindpunt op het parkeerterein naast het Sta dion. De verkeersregeling geschiedt weder uit het centrale punt boven op de Marathontoren met behulp van radioposten. Behalve de politie van Nieuwer- Amstel is ook de rijkspolitie in touw en wel op het gedeelte tussen Schip hol en de Rijkweg Den HaagAm sterdam. In de stad zullen op ver schillende punten borden worden aangebracht met aanwijzingen voor het doorgaand verkeer. PROMOTIE-DEGRADATIE K.N.V.B.L.V.B. Voor a.s. Zondag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Alph. Boys -VVLV; Meerburg—SOA; VVP— DOSR. ATHLETIEK FOUKJE DILLEMA. De 23-jarige Foukje Dillema uit Kollum heeft wederom de aandacht van de athletiekwereld op zich geves- igd, door tijdens de nationale wed strijden, welke Zondag jl. te Heeren veen werden gehouden, de 100 meter invitatie af te leggen in de fraaie tijd van 12.3 sec. Men dient daarbij te bedenken, dat de dames, die op dit nummer uitkwamen, door een mis verstand de afstand 2 maal moesten afleggen, in nog geen kwartier tijds. De eerste keer noteerde Foukje Dil lema 12.2 sec. Foukje Dillema, die uit een arbei dersgezin komt, is, evenals destijds Tollien Schuurman, op toevallige wjj- ze in de athletiek gekomen.' Tijdens- wedstrijden, welke vorig jaar te Bui tenpost werden gehouden, vroeg ze aan de wedstrijdleider, of ze ook eens mee mocht doen, want ze kon erg hard lopen. Deze stemde hierin toe, en de nieuwe athlete mocht op een paar geleende spikes tussen de andere nummers door een wedstrijd lopen tegen twee meisjes uit Harlin- gen. Hoewel haar stijl uiteraard slecht was, bleek duidelijk, dat ze veel voor de toekomst beloofde en nadat ze persoonlijk lid van de K.N.A.U. ge worden was, werd ze getraind door leden van de technische commissie van de K.N.A.U. uit het district Fries land. Hierbij werden goede resulta ten bereikt en Foukje Dillema is ge durende het gehele seizoen 1948 in het Noorden niet geslagen. Tijdens de nationale kampioen schappen van dat jaar, welke te Eind hoven werden gehouden, startte 2e voor de 3e maal van haar nog korte athletiekloopbaan. Op de 100 meter werd zij uitgeschakeld, doch op de 200 meter werd ze vierde. Haar snel ste tyd in 1948 op de 100 meter was 12.6. Daar er in Kollum geen atletiek vereniging is, werd ze in het najaar van 1948 lid van Vitesse te Leeuwar den en ze volgt daar trouw de trai ningsuren op Woensdag en Zondag, waarbij vooral de heer P. de Vries, trainer van Vitesse, en de heren Feenstra en T. de Vries, leden van de technische commissie van het dic- trict Friesland, een groot aandeel hebben in het bijschaven van haar stijl. Zondag j.l. op de grasbaan te Hee renveen bleek reeds, dat hierin veel verbeterd is, maar vooral wat het starten betreft, zal er nog heel wat moeten veranderen om haar snel- h<*l te kunnen opvoeren. Fanny BlankersKoen en Jan Blankers zijn per vliegtuig te New- York aangekomen. De eerste maal, dat Fanny in de Ver. Staten zal star ten is tijdens de wedstrijden die 20 Mei te Los Angeles zullen worden gehouden. De volgende dag, 21 Mei, start zij te Modesto (Cal.) en 27 Mei komt zij te New York uit. ZWEMMEN WEDSTRIJDEN VAN DE WATER VRIENDEN Maandagavond organiseerde de „Leidse Watervrienden", jeugdwed strijden in de „Overdekte", waaraan deelnamen de Watervrienden, Golf brekers, de Sleutelstad, de Zijl en L.Z.C. Gezien de training van diverse clubs, is het wel opvallend, dat de Sleutelstad, met trainer Stender in hun midden, de beste resultaten wist te bereiken en L.Z.C. ook nu op de voet volgde! De uitslagen luidden: 25 M. schoolslag meisjes 1314 jaar: 1. en 2. W. Filippo (W-), C. Schoon (Golfsbr.) 21 sec. 3. Annie v. d. Klugt (Golfbr.) 21.6. 25 M. schoolslag jongens 1314 jaar. 1. Piet Bekkering (SI.) 18.8, 2. W. van Zijll (SI.) 19.7, 3. J. Lalou Watervr. 20.4. 50 M. schoolslag meisjes 1516 jaar). 1. A. de Mey (L.Z.C.) 43.4; 2. J. Springer (Watervr.) 44.6; 3. C. Stokkel (Watervr.) 45.2. 50 M. schoolslag jongens 1516 jaar. 1. W. van Rooyen (SI.) 35.7; 2. T. Roman (de Zijl) 41.8; 3. H. v. Ve- netiën (SI) 42.5. 25 M. borstcrawl meisjes 1314 j.: 1. C. Teyn (de Zijl) 18.8; 2. T. van Meurs (Watervr.) 18.8; 3. W. de Boer (L.Z.C.) 19.9. 25 M. borstcrawl jongens 1314 j.: 1. T. Thijssen (de Zijl) 14.6; 2. J. Gout (SI.) 15.3; 3. D. v. d. Mark (de Zijl) 17.4. 50 M. borstcrawl jongens 1516 j.: 1. G. van Rijn LZC) 39.6; 2. W. van Rooyen (SI.) 32.6; 3. W. de Hartog (de Zijl). 25 M. rugslag meisjes 1314 jaar: 1. J. de Haan (El.) 19. 2. N. de Boer (LZC) 22.5; 3. A. Sieval (SI.) en T. van Meurs (Watervr.) 23.4. 25 M. rugslag jongens 1314 jaar: 1. T. Thijssen (de Zijl) 17.5; 2. J. Goud (SI.) 18.6; 3. P. Dool (Watervr.) 22.3. 50 M. rugslag meisjes 1516 jaar: 1. G. van Rijn LZC) 43.3; 2. A. Sprin ger (Watervr.3 45.5; 3. B. Padden burg (Golfbr.) 47.4. 50' M. rugslag jongens 1516 jaar: 1. J. Visser (SI.) 41; 2. W. v. Rooyen (SI.) 41.4; 3. H. Schilder (LZC) 42.6. 3 maal 25 M. wisselslag estafette meisjes 1314 jaar; 1. Watervrien den 1.03.7; 2. Sleutelstad 1.04.8; 3. Golfbrekers 1.07. 3 maal 25 M. wisselslag estafette jongens: 1. Sleutelstad 57.6; 2. de Zijl 47.8; 3. Watervr. 1.10.4. 3 maal 50 M. wissellag estafette meisjes 1516 jaar: 1. Sleutelstad 2.20.7; 2. LZC 2.24.: 3. Watervr. 2.27.7. 3 maal 50 M. wisselslag estafette jongens; 1 Sleutelstad 1.51; 2. de Zijl 2.01.7; 3. LZC 2.0.7.6. De einduitslag werd: 1. De Sleutel stad 1142 p., 2. LZC 1237 p., 3. de Wa tervr. 1242 p., 4. de Zijl 1243 p., Golf brekers 1291 p. Tijdens de diverse zwemwedstrij den werden, onder leiding van mej. Dool, enkele zeer interessante zwem slagen en figuurzwemmen gedemon streerd. BILJARTEN NEDERLAAGWEDSTRIJDEN „EXCELSIOR" LISSE In de 1ste afdeling van het „Ex celsior tournooi" had de ontmoeting plaats tussen Excelsior I en P. Gij- zenbrug I. De jonge eerste klasser van de Biljartbond Bloembollen streek kon het niet bolwerken tegen Excelsior, dat zelfs met 2 invallers een flinke overwinning wist te beha len. De uitslagen waren: J. Duiven voorde (Exc.)—Adr. Heerings (P. Gijs) 200—188 in 22 beurten; J. Schrama (Exc.)Zoet (P. Gijs) 200— 68 in 22 beurten; Th. Duivenvoorde (Exc.)C. Heuze (P. Gijs) 150130 in 43 beurten; C. Slootbeek (Exc.)— J. Schone (P. Gijs) 15065 in 25 beurten. Totale uitslag: Excelsior I 700 carb., Piet Gijzenbrug 451 carb. Excelsior wint met 249 carb. WARMOND De bisschop vertrekt van „Duinzicht" De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, zal hedenavond te 6.45 op „Duinzigt" te Oegstgcest arrive ren. Mgr. zal daar worden verwel komd door de kinderen, die hem een lied zullen toezingen. Een van de kinderen zal een toespraakje houden en bloemen aanbieden. Op „Duinzicht" stapt de bisschop over in een met vier paarden bespan nen rijtuig, waarin ook zullen plaats nemen de praeses van het Theologi- cum, mgr. H. J. v. Deursen en de pastoor van Warmond. In drie volg- rijtuigen zullen de directeur van het Philosophicum en de professoren van het Groot-Seminarie gezeten zijn. Langs welke route de bisschop naar Warmond rijdt, is nog niet be kend en hangt af van het weer. fe half acht zal de kerkvoogd aan het Warmonder Hek aankomen. De burgemeester; jhr. mr. L. M. E. von Fisenne zal daar de bisschop verwel komen en in het rijtuig van mgr. plaats nemen. Bij het Groot-Seminarie zullen bruidjes en jeugd-clubs opgesteld staan. De bevolking wordt uitgenodigd de vlag uit te steken. De aanbieding van het geschenk door de gemeente Warmond zal ge schieden on de receptie morgenmid dag. Namens de burgerij zal dokter H. A. G. M. Walenkamp een geluk wens uitspreken. Katwijk overrompelt IJmuiden Met 18 autobussen maakten onge veer 900 personen hedenmorgen in alle vroegte vóór half 5 vertrokken zij de reis naar IJmuiden, op ini tiatief van de Katw. Middenstands centrale, die een „Vlaggetjesweek" organiseerde. In IJmuiden krioelde het reeds van Katwijkers. Om 6 uur precies ver trok de eerste logger, om 6.25 was de haven leeg. De spurt zat er reeds in! Ontroerende momenten zag men bij het afscheid, maar groot was ook het enthousiasme. Een enkele kleine aanvaring had plaats tussen twee Nadat de laatste logger uit 't zicht was, trokken de Katwijkers in groep jes door IJmuiden. Het strijdlied „Geef ons de haven werd ver scheidene malen aangeheven. Tegen 9 uur stapte men weer in de bussen. In „Kraantje Lek" te Overveen werd gepleisterd. Daarna een tocht naar de Blinckert en vervolgens naar de gestrande „C. A. Banck". Op de Blinckert spraken wethou der D. C. van Leeuwen, de heer D. C. O. Boekhoven, gem.-secretaris er namens de burgerij de heer J. Scho neveld. Allen legden de nadruk op de noodzakelijkheid van een eigen haven te Katwijk. Aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening werd vanmorgen vroeg een telegram ge stuurd: De bemanning van het eerste deel van de uitvarende Katwijkse vloot, het gemeentebestuur, en de volledige besturen van de 3 mid- denst. organisaties, vergezeld van ruim 1500 belangstellenden, te IJmuiden bijeen, om getuige te zijn van de uitvaart der vloot, ver zoekt Uwe Exc. met klem bespoe diging van de verwezenlijking der Katwijkse havenplannen. ZOETERWOUDE Gisteravond tegen 8 uur is het 3 J4 - jarig dochtertje Berna van de heer Sieverding, Noordbuurtseweg, voor het huis door een auto, bestuurd door de heer N. v. d. Bos uit Zoeter- meer, overreden. Het kind werd zo danig verwond, dat het een uur later overleed. Het uitgebreide politie-on- derzoek heeft uitgewezen, dat de autobestuurder geen schuld treft. Koninginnefeest. Op Woensdag 18 Mei a.s. zullen in het dorp grote kinderfeesten worden gehouden ter viering van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana en het a.s. 12H-ja- rig huwelijksfeest van de Koningin en Prins Bernhard. 's Morgens om 9 uur kinderoptocht, waarna aubade van de kinderen voor de burgemees ter. Daarna kinderspelen voor de klassen 1 t.m. 4; ook de hogere klas sen worden dan in de gelegenheid gesteld om aan andere spelen deel te nemen, 's Middags om 1 uur begin nen de spelen dan voor de klassen 4 t.m. 8. Na afloop een ballonnen wedstrijd. Ongeveer 600 ballonnen worden dan opgelaten. De aubade en de kinderspelen worden gehouden op het sportterrein van «SJ-Z. Iedereen wordt verzocht de vlag uit te steken. DE DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 19) Omdat Rook zich niet kon bewe gen, schoof hij de tafel naar diens oed toe en hield het eten op de kachel achter zich warm, tot ze het laatste hapje er bij opgewarmde bo nen opgegeten hadden en de laat ste druppel koffie uitgedronken had den. „Wat heerlijk, dat je onderweg zo veel honger hebt, als je tenminste ook eten genoeg kunt krijgen, is het zo niet. Rook?" zei Rawson. „Jouw goden hebben zeker nooit lekkerder gegeten dan wij vandaag wel?" De inboorling verstond het slechts heel vaag, maar hij uitte toch zijn gevoel van tevredenheid door een herhaald „Goed, heel goed!" Voor het laatst verliet de sergeant de hut om zijn honden te gaan voe ren; hij deed ook dit in volgorde, be ginnend bij de beste dag en de beste hond en eindigend bij Zaterdag, die het gulzigste was van allen en daar om het langst moest wachten. Daar na liet hij het aan hen over, hun legerstede van takken door eindeloos draaien in orde te maken, waarna ze zich neervleiden met opgezette ha ren en de pluimstaart als een de ken over zich heen gekruld. XII ,,'t Zou kunnen Na zijn bovenkleren over de bal ken der hut gehangen te hebben, zo dat ze de volgende morgen goed droog zouden zijn, beduidde Rawson de inboorling, dat hij zijn voeten wilde verbinden. Het was geen pret tig werkje, al had hij net in zijn dienstjaren meermalen gedaan; doch hij deed het zo goed mogelijk met de weinige hulpmiddelen, welke hij in zijn verbandtrommel bij zich had. De Indiaan gedroeg zich held haftig, doch stelde toen hij klaar was angstig de vraag: „Rook nou kreupel blijven als wolf in klem?" HoewuA zijn gelaat onbewogen bleef, sprak zijn angst toch genoeg in zijn stem. De sergeant schudde beslist het hoofd. „Jij weer lopen zó!" zei hij en liep ihet vertrek met grote serreden door. „Heel goed. Veel bedankt. Dank je." Er volgde een korte stilte, door beide gevoeld, voorafgaand' aan het ogenblik, waarop de blanke te weten hoopte te komen, wat hij weten wil de. Wel keek hij even verlangend naar zijn slaapzak, doch hij schudde die poging van zich af, ging tussen de brits en de tafel zitten en wendde zich tot de inboorling. „Hoeveel dagen geleden. Rook, jij blanke vrouw gezien?" begon hij. Verbeeldde hij zich, dat er een schaduw van schuldbewustheid over het gelaat van de patient trok? Het scheen wel niet anders te kunnen ge weest zijn, toen hij meteen het vage antwoord ontving: „Vijf, zes, 't kan zijn tien." ,,Hoe is ze? Waren haar haren als van goud?" Om niet een trek op dat flegma tieke gelaat te missen, hield hij zijn ogen er strak op gevestigd. De In diaan toonde enige verbazing. „Nee. Haar niet als goud, als dol lar." „Hm!" bromde Rawson peinzend. „Als dollar" betekende natuurlijk als zilver en kon duiden op grijs haar; van de andere kant kon de man er het asblonde haar op zijn manier mee beschrijven. Hij boog zich wat voorover en vroeg meer dreigend dan vragend: „Maar zij nog meisje... nog jong" „Nee, nee". De Indiaan draaide zich op dat ogenblik een beetje om en zijn gelaat vertrok van de pijn. „Zij niet meisje, zij oud. Missiezus ter vrouw." Rawson fronste de wenkbrauwen. De waarde van dit antwoord werd verminderd door de tijd, die de man nodig had gehad om het te geven. Hij voelde zich om de tuin geleid. Het was zo 'onwaarschijnlijk, dat enige missiezuster nog pas kort in de vallei was geweest. Had Rook mis schien al zoveel pijn te verduren ge had, dat hij het begrip van tijd had verloren? Of was de man, wiens stam als bedriegelijk en legenachtig berucht was erop uit, hem door der gelijke halve antwoorden op een dwaalspoor te brengen? Maar waar om zou hij dat doen? Rawson veran derde van tactiek. Hij draaide zich om, tuurde in de vlammen en geeuw de. Maar terwijl hij zich daarbij uitrekte, ontging hem de sluwheid, waarmee de Indiaan ieder zijn bewe gingen volgde, volstrekt niet. Een ogenblikje daarna geeuwde hij nog maals en vroeg: „Wanneer jij weggetrokken uit Back of Beyond?" „Een jaar. 't Zou kunnen." „Het zou ook kunnen van niet!" De sergeant wendde zich plotseling om, keek de man woedend aan, greep de brits met zijn stoere handen in stille dreiging beet. „Wordt eens wakker, Rook! Ik moet de waarheid weten, geen leu gens, en ik zal de waarheid te we ten komen! Er is nog geen week ver lopen, na je vertrek bij koning Mi- das.... is het zo niet? Kom, kom, je hoeft niet zolang er over na te denken!" Voor zover een Indiaan van de Peel Rivier zijn gevoelens ooit toont, toonde deze man zich gekrenkt door die beschuldiging. Hij volhardde in zijn ontkenning, dat hij korter dan een jaar geleden in de vallei was geweest en voegde erbij, dat Midas een dief was. Dat hij nooit meer pelshandel met hem zou drijven. „Als dat waar is, als jij daar in een jaar niet geweest bent, waar heb je dit dan vandaan gehaald?" vroeg Rawson. „Vertel me dat eens" Met zijn rechterhand haalde hij uit zijn binnenzak van zijn jas een dit ding te voorschijn en zwaaide ermee voor de verbaasde ogen van de Indiaan. Hij wachtte een ogenblik daarop spreidde hij het zakdoekje van Louise Kirkland op zijn knie door de zwerver meegebracht, het een en ander om Rook te overtuigen van de nutteloosheid ener ontken ning. Doch hem wachtte een neder laag, hetzij tengevolge van overma tige geslepenheid, hetzij tengevolge van domheid. Rook verklaarde met volkomen onbewogen gelaat, dat hij geen van beide bewijsstukken ooit gezien had. Hij vertelde, dat hij naar een handelspost aan het zoeken was om zijn zwarte vos te verkopen, toen hij werd overvallen door de vorst; dat hij niets anders had gege ven dan betaling voor het gebruik van zijn hut en zijn eten, toen hij hem dat vossenvel afstond. En hij beweerde ook niets af te weten van de bewegingen van de stam der Tin- klets. Hy kende wel enkele hunner jonge mannen doch in de laatste tijd was hij hun pad niet gekruist en had hij niets gehoord van enige bedrei ging van de blanke man. Tevergeefs trachtte Rawson met 'n beroep op zijn dankbaarheid ihem van dat verhaal af te brengen; hij beloofde hem naar Stampede mee te nemen; ten slotte dreigde hij met bestraffing door de Bereden Politie. Het gaf niets. De Indiaan betuigde zijn dank voor de verleende hulp. Hij smeekte mee naar Stampede te mo gen gaan. Hij toonde zich bang voor de „roodjassen". zoals de Indianen het konps nog steeds noemden.. (Wordt vervoegd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2