NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK IN INDIE; j NIEUWS UIT DE OMGEVING De Benelux en ons prijspeil Geen grote voordelen maar ook: geen nadelen ZATERDAG 14 MEI 1949 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Geertruida Hendrica, d. van A. Donker en G. H. Nieuwenhuis; Gerrit Arie, z. van M. Ripping en J. M. Heenk; Albertus, z. van E. van Leeuwen en M. Zijlstra; Teuntje Eli sabeth, d. van L. van Wageningen en T. E. Hofland; Areke Berdina, d. van J. A. van Houwelingen en H. van Krieken. Geboren: Frederik, z. van M. Went- zel en A J. G. Bos; Jacqueline Hélène, d. van L .C. Meorman en H. J. H. den Boer. Ondertrouwd: Johannes A. Vel- lekoop 33 j. en Berdina H. van der Linden 28 j. Pieter van Roon 22 j. en Maria C. Versteeg 17 j. Freedrikus J. de Jong 29 j. en Francina E. Bunnik 29 j. P. Kwakernaaak 22 j. en C. van Zwieten 28 jaar. Gehuwd: Mijndert van Zijtveld 27 j. en Sara J. Verschuur 24 j. Adria- nus van Vliet 31 j. en Cornelia van Berkel 26 j. Johannes Steehouwer 24 j. en Johanna M. van Wijk 26 j. Jo hannes A. J. Simmerman 28 j. en Clazina J. M. Straathof 30 j. Overleden: Nicolaas Hendrikus Blok 7 5j.; Pietérnella Groen 73 j., ongehuwd. ALKEMADE Hartelijke ontvangst nieuwe brandspuit. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur was er op de grens van de gemeen te AlkemadeLeiderdorp, nabij de boerderij van de heer v. d. Heden enige bedrijvigheid te bespeuren. Diverse persoonlijkheden arriveerden daar om de nieuwe brandspuit van Alkemade te begroeten. Allereerst arriveerde de pl commandant van de brandweer, de heer T. H. N. Deen. Vervolgens de burgemeester en echt. genote, en wethouder C. v. d. Meer. Vanaf Leiden de heer Hagendoorn, districts-inspecteur van het brand weerwezen voor Zuid-Holland en te vens commandant v. d. brandweer te Leiden, vergezeld van de onder brandmeester, de heer Jansen, toege voegd aan de inspectie voor Z.-H. Met de oude voortrekkerswagen, de z.g. „bellewagen" arriveerde het brandweercorps. Te even vier uur kjyam de nieuwe brandspuit in zicht. Voor af gegaan door een luxe wa gen, waarin een der directeuren van de fa. Kronenburg uit Culemborg. Na de allereerste begroeting, ging men over tot bezichtiging. De nieuwe brandspuit is in een lichte crème kleur geschilderd, waarbij het on derstel in het meer gebruikelijke rood is uitgevoerd. De motor is een acht cyl. Ford V 8. De spuit draagt een z.g. vooropbouw, dit in verband met de slappe bodem en het gemak-1 kelijk opstellen bij open water. Een gesloten cabine, ten behoeve van dei manschappen. Aan beide zijden is het! wapen van Alkemade aangebracht, De gehele wagen is vol automatisch, zo-1 dat bij het openen van iedere deur o.a. van bergplaatsen enz. alles ge heel verlicht wordt. Voorts is de spuit, welke van alle technische mid delen is voorzien ook in het bezit van een schuimblusinstallatie, welke van belang is bij brand van rieten daken, hooibergen, alsmede bij het blussen van oliebranden. Hierna maakte men zich gereed voor een rondrit door de gemeente. Vooraf gegaan door de commandant der Rijkspolitie, de heer P. de Bil, volgde de stoet van auto's, waartussen de brandweerwagen, met luid sirene- geloei haar komst meldde. Dit was voor de ingezetenen een sinds lang niet meer gehoord geluid, en hun nieuwsgierige blikken zagen met trots naar hun voorbijtrekkende nieuwe brandspuit. Nabij het postkantoor te Oude-Wetering werd stilgehouden en werd een proefdemonstratie gegeven. Begrijpelijkerwijze had zich spoedig een enorme belangstelling gevormd. Twee krachtige stralen wedijverden om de overkant van het wijde water van de Wetering te bereiken. De commandant van de pl. brandweer, de heer T. H. N Deen, gaf nog enkele toelichting. Aangebracht kunnen wor den op deze spuit 8 stralen. De wa tercapaciteit gaf een gemiddelde gra- phiek van 3080 1. water per minuut, waarbij het vereiste van de inspectie slechts 2500 1. is. De genomen tech nische proeven gaven veel voldoe ning en waren tot volle tevredenheid. Men verzocht ons mede te delen, dat de telefonische centrale meldïngs- posten zijn gevestigd te Roelofarends- veen K 1713350, Rijpwetering K 1712206 b.g.g.h. 254 en De Kaag K 2534266. Nadat de brandspuit hiermede haar doelmatigheid had be wezen kwamen B. en W. van Alke made met de raadsleden en genodig den in hotel „Meerzicht" bijeen. De burgemeester hield een toespraak en gaf een klein historisch overzicht van de brandweer. Voor 1926 bestond in deze gemeente een algemene blus- plicht, buurtgewijze geregeld met 2 handpompen, waarvan 1 te Rijpwete ring en 1 te Roelofarendsveen. In 1926 werd aangeschaft een motorspuit. In 1939 komt de reorganisatie van de brandweer, mede als gevolg van de aankoop van een autospuit. Tot 1939 werd steeds uitgerukt in burger. In genoemd jaar werd echter tot grote vreugde van de brandweerlieden ook beschermende kleding aangeschaft. In hetzelfde jaar werd ook de oude motorspuit gestationneerd te Rijpwe tering, terwijl tegelijkertijd aldaar een brandweergroep werd opgericht. In de Kaag werd een z.g. watergroep opgericht. Op 12 Dec. 1944 werd de auto-motorspuit door de Duitse Weermacht gevorderd. Toen resteer de slechts de oude motorspuit van Rijpwetering, welke toenmaals slechts met paardentractie kon wor den vervoerd. In 1945 werden een z.g.n. bellekar en een luchtbescher- mingsspuit aangekocht. In 1947 werd als trekker een jeep aangeschaft, zo dat ook de groep Rijpwetering nu on afhankelijk kan uitrukken. In 1948 werd door de gemeenteraad besloten tot aankoop van een nieuwe motor spuit. In huur van het Rijk werd ont vangen een Diesel-autospuit, waar mede aan de Kaag een eigen motor- spuit gegeven kon worden. Naast de technisch volmaakte uitrusting is de groep Roelofarendsveen thans ook met een nieuw uniform uitgerust, ter wijl in de toekomst ook de 2 andere groepen geüniformeerd zullen wor den. In 1941 werd een electrische al arminstallatie aangebracht. En nu als nieuwe aanwinst een technisch vol maakte up to date autospuit. Ver volgens werd de spuit door burge meester aan de zorg van de comman dant overgedragen, daarbij de hoop uitsprekende dat het slechts speel goed zal zijn als gebruik bij oefening e.a., en de spuit niet voor ernstige branden gebruikt zal behoeven te worden. De heer Deen sprak als commandant namens het brandweer corps een woord van dank.. De heer Hagendoorn wees op de noodzaak van een juist gebruik van dit stuk gereed schap. BOSKOOP Bloemenfeest. Zo mag inder daad de in een fraaie tuin met bloeiende planten herschapen zaal van het R.K. Ver.gebouw, genoemd worden. Door de afd. Boskoop van de Nederl. Mij. v. Tuinbouw en Plant kunde is een keuring georganiseerd van bloemen en niet bloeiende ge wassen, welke onder leiding van de heer A. Spaargaren zodanig zijn ge rangschikt, dat men het idee heeft in een sprookjestuin te wandelen. Op het toneel doet een groep azalea's onder zacht lamplicht feëriek aan, terwijl tegen de achterwand, de ro zen in goudgeel, fraai oranje, diep rood en de helderrose een ongekende kleurenweelde bieden. De groep vaste planten en coniferen wekken het idee van een fleurige border. Voorts vallen nog te bewonderen bloeeinde Rhodo's, Papanse Azalea' mollis en diverse andere soorten, wel ke een lust voor het oog zijn. Dank zy het enthousiasme van de inzen- dres en de leden is deze keuring en tentoonstelling tot een waar bloe menfeest geworden waar men rustig kan genieten van een ongekende bloemenpracht. De organisatoren hebben hiermede dan ook weer een succes aan de vele reeds behaalde toegeveogd. HAZERSWOUDE (Dorp) GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op Dinsdag 31 Mei hoopt het echtpaar Everardus J. v. d. Poel en Johanna W'estgeest zijn gouden hu welijksfeest te vieren. De bruide gom is 76 jaar en verricht als boom kweker nog dagelijks zijn werk zaamheden. 's Zondags of met de eerste Vrijdagen v. d. maand, per voet yK uur te lopen is voor hem maar een kleinigheid! De bruid is 72 jaar. Als huisvrouw en moeder doet ze nog vele voorkomende werkzaamheden. Geboren: Cornelia d. van P. van Tol en E. van Zanten; Agnes L. M. d. van P. M. Zuijdwijk en A. E. J. Schoonderwoerd; Gerardus J. z. van G. W. v. d. Zon en J. P. Olijerhoek; Adrianus B. M. z. van A. B. v. d. Poel en A. M. v. d. Ven; Benulphus J. C. M. z. van C. J. Fase en C. Heemskerk; Maria C. A. d. van J. M. A. Hermans en B. R. v. Teijlin- gen; Adrianus I. z. van B. A. Bol en A. Biemond; Cornelia A. M. d. van J. P. v. d. Zon en C. M. Mooijman. Getrouwd: J. van Dorp en M. van Dorp. Overleden: Adriana M. van Kam pen 49 j.; Gerarda D. van der Haas 12 j.; Adriana de Gelder 73 j., wed. van J. v. Of wegen; Willem Frederik den Hollander 42 j. LANGERAAR Terugkeer uit de missie. Bij de fam. v. d. Jagtv. Tol is bericht ontvangen, dat broeder Renatus in de wereld Wouterus v. Tol v. d. Paters v. d. H. Geest, vertrokken is uit Nkulu, Belgische Congo met bestemming Langeraar. Broeder Re natus is 3 Mei uit Nkulu vertrokken. De reis ging eerst 3 dagen stroom opwaarts op de Congostroom, daarna 3 dagen reizen per trein waarna hij op 9 Mei in Lobito scheep is gegaan op de boot Tervaete, welk schip op 22 of 23 Mei a.s. in Antwerpen wordt verwacht. Het zal de tweede maal zijn, dat deze broeder in het vader land terugkeert. In 1923 vertrok hij voor de eerste maal en keerde toen in 1933 weer terug. Voor de tweede maal vertrok hij op 31 October 1934 om nu, dus na bijna 15 jaren weer in het vaderland terug te keren. On geveer 25 jaren heeft deze missiona ris zijn arbeid verricht in de Belgi sche Congo. Een groot gedeelte van deze tijd is door hem gewerkt aan de bouw van kerken en scholen en zie kenhuizen enz. Deze eenvoudige werker aan de uitbreiding van het Godsrijk hier op aarde zal in de pa rochie en zeker bij zijn familie na zo lange afwezigheid met vreugde worden begroet. KOUDEKERK Begrafenis W. F. den Hollander. Onder grote belangstelling vond gis termiddag de teraardebestelling plaats van de heer W. F. den Hollan der te Hazerswoude, die Maandag j.l. op plotselinge wijze op 42-jarige leef tijd uit het leven werd weggerukt. De lijkstoet werd gevolgd door het nagenoeg voltallige bestuur der Oranjevereniging Hazerswoude-Rijn- dijk en dat der Chr. Middenstands- vereniging. Ook burgemeester L. J. den Hollander gaf blijk van zijn me deleven en liep mee in de stoet. Aan de groeve werd gesproken door de heren C. A. van Dam (namens het bestuur der Ned. Herv. School), B. den Braver, E. A. Bloem en A. Mo- lema. Ds. Chr. v. d. Leeden tenslotte wees op Davids woord tot Jonathan: „Er is slechts één schrede tussen mij en de dood". Een broer van de over ledene dankte namens de familie. LEIMUIDEN Gemeentetoren. Men heeft thans een begin gemaakt aan de restaura tie van de spits van de gemeente toren. De nieuwe klok, die in de to ren zal komen hangen, is reeds ge arriveerd. Zodra het werk gereed is zal tevens een nieuw uurwerk ge plaatst worden. Automatisering telefoon. De werkzaamheden voor de automatise ring van het telefoonnet zijn begon nen. Over het gehele dorp is men be zig nieuwe kabels te leggen, terwijl het gebouw voor de centrale haar voltooiing nadert. Griet en Vriesekoopse polder. De rekening werd als volgt vastge steld: inkomsten 26.844,26, uitga ven 21.805,71, batig saldo 5.038,55 Een sluitende begroting voor 1949 werd voorgesteld en vastgesteld. In komsten en uitgaven 18.945,10. Polderlasten onveranderd. In ver band met de hoge kosten aan de weg naar Bilderdam werd besloten aan de gemeente Leimuiden verhoging van subsidie te vragen. In principe werd besloten een proef te nemen met het aanbrengen van een esholite- deklaag over een afstand van een kilometer. Geboren: Marianne d. van H. Meijer en J. M. de Ruyter; Aaltje Cornelia d. van C. N. v. d. Akker en E. C. v. d. Spek. Gehuwd: J. P. Schering en A. v. Harten Pd.; B. Cools en G. M. de Graaf; C. P. v. d. Hulst en H. M. v. Diemen; P. W. den Dubbelden en W. C. v. Diemen. NIEUWKOOP Geboren: Gerarda Maria Hele na d. van C. Vervoorn en M. G. Wan- sinck; Cornelia d. van J. de Geus en C. Rietkerk; Antonius Gijsbertus z. van J. G. Bocxe en C. van Koert; Cornelis z. van H. van Leeuwen en M. W. Snel; Etske Frederika d. van B. P. Visser en M. von Groddeck. Ondertrouwd: P. Kwakernaak 32 j. en C. van Zwieten 28 j. TER AAR Zilveren klokkenluider. Al neemt de heer Treur met zijn luiden van de klok om 12 uur een zeer bescheiden plaats in in het corps van gemeente-ambtenaren, toch was het een goede gedachte van B. en W. om diens klokluidersjubileum in een kor te samenkomst van gemeentebestuur en ambtenaren te herdenken. Aan de traditie van het luiden is die van de naam Treur lang en nauw verbon den en dit was mede oorzaak, dat de luide luider ten gemeentehuize met echtgenote uitgenodigd was. Goede nabuurschap maakte het tot een fees telijk uur. Burgemeester Hogenboom sprak namens het gemeentebestuur en overhandigde een bedrag onder couvert, terwijl namens de ambtena ren de gemeente-ontvanger de jubi laris een portemonnaie aanbood. Ze ker zal cut uur de heer Treur hebben verrast en door hem als 'n blijde her innering worden bewaard. WOUBRUGGE Geboren: Cornelis Jacobus Wilhel mus, z. van C. G. A. Voorhout en A. A. B. Spijker. Ondertrouwd: C. J. van Hienen 33 j. won. te Alphen aan den Rijn en A. M. L, Witteman 27 j. ZOETERWOUDE Zwet en Grooten Blankaart-polder. De rekening 1948 werd vastgesteld aan inkomsten 3774.88, uitgaven ƒ2620.53, saldo ƒ115435. De begro ting voor 1949 aan inkomsten en uit gaven 3434.39. De omslag voor de Zwet ƒ9.(v.j. ƒ11.voor de Gr. Blankaart ƒ11.50 (v.j. ƒ13.50). Tot leden van de commissie ter naziening werden benoemd de heren C. J. Swie- ten, Jac. Overdevest en G. v.- d. Ham tot pl.v.v. de heren S. J. v. d. Salm, Jac. de Jong en A. L. van Wijk. Door de ingelanden van de Gr. Blankaart werd bezwaar gemaakt te gen de vrijdom, van ƒ2.50, welke bij Bijzonder Reglement is toegestaan vcor de Zwetpolder. Deze verhoudin gen zijn ontstaan bij de combinatie in het jaar 1894, toen de Gr. Blan kaart geen molen meer bezat, als compensatie tegenover de Zwet, die nog een molen had. Ongerekend de rente is in al die jaren door de Grote Blankaart ƒ9000.meer opgebracht. De molen van de Zwet is gesloopt en de opbrengst is in gemeenschap pelijk bezit gekomen, terwijl ook een nieuw gemaal gesticht is voor geza menlijke rekening. De ingelanden v. d. Ham, v. Swieten en van Wijk ver zoeken het bestuur te overwegen of het Bijzonder Reglement gewijzigd kan worden tot gelijke polderlasten. Van de kant van de ingelanden van de Zwetpolder wordt er op gewezen, dat de overeenkomst destijds met volle instemming van de Gr. Blan kaart is gesloten, waarbij wordt op gemerkt, dat overeenkomsten die ten eeuwige dagen lopen niet goed zijn, omdat de omstandigheden zich wijzi gen. Het bestuur zal het verzoek overwegen en bij hogere instanties informeren naar de mogelijkheden. 'U&tjacvit WIM VOSSE, Dr, Mansveldtkade 32, Wassenaar, vierde op 25 April zijn 2e verjaar dag in het militair hospitaal te Tji- mahi. (Door een vergissing te laat geplaatst). HILLEGOM L.T.B. Verschillende leden deden toezegging, dat zij bloemen beschik baar zullen stellen ter versiering der beide parochiekerken met Kerstmis en het 40-urengebed. Een kadercur sus werd in het vooruitzicht gesteld, waar de onderwerpen ziektebestrij ding, bemestingsleer, schuurbehan- deling en bedrijfseconomie zullen worden behandeld. De vergadering sprak zich uit tegen vrijwillige in krimp. Hierop volgde vaststelling winterprogramma 19491950. Beslo ten werd daarin de laatste Vasten brief te behandelen en aandacht te schenken aan het houden van praat avonden. In de plaats van de heer C. Ph. Freriks, die voor de organisatie heeft bedankt, werd tot bestuurslid gekozen de heer G. Hogervorst. Ver volgens hield het hoofdbestuurslid de heer L. Schlaman een causerie over bemestingsproblemen. KATWIJK AAN DEN RIJN E.H.B.O. Voor het eenheidsdi ploma E.H.B.O. slaagden de dames J. van den Eijkel, R. Kloos (Katwijk aan den Rijn), J. van Delft, E. van Duyn, G. de Best, L. Schuitemaker, J. Jonker, D. Jonker, G. Kuyt—van der Plas, en de heren A. Kleinhout en W. van der Plas. Personalia. Voor het vakdiplo ma slager slaagde te Amsteradm de heer Piet Rietveld, alhier. NOORD WIJK Schietvereniging Deze week werden de wisselmedailles gewon nen door: J. P. Goudriaan 97 p. Ie klasse, J. Heus 98 p. 2e klasse en Mej. N. v. Oosten 96 p 3e klasse. Géboren: Johanna. G. d. v. C. Lindhout en Blok, Johanna H. d. v. B. J. Bouwman en Overbeek, Corne lia A. d. v. J. Hazenoot en v. d. Does Margaretha M. d. v. F. A. Steenvoor den en v. Kampen, Alida C. d. v. J. de Haas en Bredeveld. Ondertrouwd: M. C. M. v. d. Weij- den en C. M. v. d. Berg, C. P. Glas bergen en J. Vink. Getrouwd: H. G. v. Gent en A. C. de Groot, Chr. Kievit en Th. Steen voorden, L. D. de Kleer en G. R. Moleveld. Ontrieden: Petronella M. de Groot 53 jaar. ZOETERMEER Geboren: Janneke Gerde d. v. G. van Straalen en E. Kroes, Marijke Martina d. v. P. Vis en L. Voskamp Marinus Johannes Jan, z. v. J. M. Taillie en C. Willeboordse. Johanna Martha d. v. J. H. Schoonbeek en D. Schuil, Wilhelmina Sophia Maria d. v. M* C. de Jong en W. S. Bakker. Ondertrouwd: A. A. de Zwart 35 jr Schiedam en B. A. Muilwijk 27 jr; M. W. Braam 26 jr en A. H. Groot- jans 22 jr te Kattendijke, Th J. in 't Veen 34 jr te Bleiswijk en C. G. Kurver 25 jr. WARMOND 40-JARIG JUBILEUM. G. P. THOMAS, D 138, Ter Aar, korporaal luchtvaart-troepen viert op 15 Mei zijn 2e Indische verjaar dag te Singosari (bij Malang). WIM NOORDERMEER. Rozenstraat 19, Alphen aan den Rijn. viert 15 Mei zijn le verjaardag te Batavia. P. G. M. VINK, Pickéstraat 31, Noordwijk, grenadier le klasse, viert op zijn 2e Indische verjaardag (Java). 14 Hei te Solo HUUB v. MIL, Hoge Rijndijk 249, Zoeterwoude, viert 14 Mei zijn 21e verjaardag aan bord van het troepenschip „Water man' op weg van Roterdam naar Ba tavia. A. A. SCHAKENBOS, Rijndijk A 262, Hazerswoude, jager le klasse, kok te Makassar, viert op 16 Mei zijn 22e verjaardag, zijn 2e in Indonesië. Een zeldzaam jubileum is altijd waard herdacht te worden. Het is daarom, dat wij het 40-jarig dienst verband van de heer Nic. Brugman hier vermelden. Op 16 Mei a.s. is het 40-jaar geleden, dat de heer Brugman in dienst trad bij de fam. H. van Schie, veehouder alhier. Mocht het in den beginne erop ge lijken, dat het dienstverband van niet al te lange duur zou zijn, om dat de jubilaris maar niet kon ge wennen aan Warmond, dit jubileum is het bewijs, dat hij het thans niet buiten Warmond kan stellen. Gedurende deze 40 jaren heeft Brugman nimmer één dag behoeven te verzuimen wegens ziekte, waar uit we de gevolgtrekking mogen maken, dat het boerenbedrijf welis waar de gehele boer opeist, doch dat de regelmatige levenswijze van deze tak van bedrijf ook zijn goede kanten heeft. Onopvallend is de heer Brugman steeds voortgegaan, hetgeen een reden temeer is, deze heugelijke dag pp waardige wijze te herdenken. Er is receptie van 1012 uur in „De Zon". ALLEEN VOOR KINDEREN. Gedurende de laatste jaren heeft men in de V.S. op grote schaal ge ëxperimenteerd met oplossingen van fluor, waarmede de gereinigde tan den en kiezen van schoolkinderen twee of drie maal werden gebet. Voor observatie-doeleinden werd slechts de helft der tanden en kiezen van elk kind op deze manier behan deld. De behandelde kiezen en tan den bleken vrijwel immuun te zijn tegen de tandcaries. Mocht het blijken, dat op latere leeftijd deze fluor-behandeling geen nadelige invloed op tanden en kiezen oefent, dan zou men daarmede een middel hebben, om het van jaar tot jaar erger worden van het tandbe derf tot staan te brengen. Helaas is reeds nu gebleken, dat I Hoewel nog niemand weet wanneer j de volledige, economische eenheid zal zijn bereikt, gaat toch de belang- stelling uit naar het prijzen verloop, j dat eenmaal in de unie zal heersen. Daar is immers het bestaan van onze Land- en Tuinbouw mede gemoeid j en omdat wij weten, dat de unie voor bijna geen enkel agrarisch product afzetmogelijkheden op de binnenland se markt zal brengen, komt het voor al aan op de prijzenpolitiek, die zal worden gevoerd met het oog op de uitvoer. En op dit punt bestaan ver schillen Tijdens de wereldcrisis zocht de Belgische regering haar heil in con- tingentering van de invoer en in in voervergunningen, terwijl in het Noorden werd gezocht naar blijven de uitvoermogelijkheden. Vandaar dat men in het Zuiden meer voelt voor volledige productievrijheid, doch in het Noorden onmiddellijk de be schermende en beperkende hand der overheid zoekt, zodra het spaak loopt (geleide economie). Omdat alle belangrijke producten in de drie landen bijna evenveel worden voortgebracht, zal de Benelux zeer belangrijke uitvoeroverschotten hebben en ongetwijfeld zal men niet kunnen volstaan met het beschermen van de binnenlandse markt. Hoe men het vraagstuk zal oplossen kan men zich enigermate voorstellen, wan neer men weet, dat de techniek van voortbrenging, afzet en verwerking in ons land veel hoger is ontwikkeld dan in het Zuiden. Een klein staatje over de organisatie van de verkoop en de verwerking der producten op coöp. grondslag toont dit duidelijk aan: Nederland Beleië Coöp. Zuivelfabrieken 440 117 Groente- en fruitvei lingen 45 18 Eierveilingen 45 0 Verder tellen wij 34 verenigingen voor afzet van zaaizaad en pootgoed, 15 coöp. aardappelmeelfabrieken, 9 coöp. strocartonfabrieken, 7 coöp. slachterijen, en 5 coöp. suikerfabrie ken. Van al deze instellingen heeft België niets. Op zichzelf is dat nog niet zo'n groot economisch nadeel het middel slechts effect sorteert, wanneer de tanden en kiezen nog aan het groeien zijn. Volwassenen heb ben dus niets aan dit nieuwe middel. voor België (wel voor de Land- en Tuinbouw aldaar), maar bij een vol ledige unie zou dit wel anders wor den. Dan zou de Land- en Tuinbouw op de „binnenlar.dse" markt met ge mak het leeuwenaandeel in de af. zet bemachtigen en de Zuidelijke Land- en Tuinbouw zou zuchten on der de loodzware concurrentie van die van het Noorden. Het ziet er nu naar uit, alsof dit werkelijk gaat gebeuren. Bij de uit- stippeling van het economisch beleid spreken n.l. de industrietelangen een maar al te groot woordje mede, ook in het Zuiden, met zijn zware ijzer industrie en zijn mijn bedrijf. En dat deze daling van de agrarische produ centenprijs gaarne zullen zien, staat vast, omdat daardoor hun productie kosten dalen (levensonderhoud der arbeiders wordt goedkoper) en hun concurrentiemogelijkheden in het buitenland naar evenredigheid zul len stijgen. Dit is belangrijk, want het prijspeil ligt thans ruwweg 20 pet. hoger dan bij ons, terwijl de loon schaal weinig verschillen te zien geeft. Wij hebben nu eenmaal een prijspeil, dat in laagte alleen nog door Denemarken met enkele procen ten wordt overtroffen, maar dat veel lager is dan in welk ander land ook. Is dit economisch gezien, kortzich tigheid van de Belgische overheid? Zij weet maar al te goed, dat de op pervlakte cultuurgrond geregeld kleiner wordt: geen aanwinsten en wel stadsuitbreidingen enz., terwijl in ons land de oppervlakte nog steeds groeit en groeien zal. Procentsge- wijs zal dus het agrarische bevol kingsdeel in het Zuiden steeds dalen en daarmede ook het economische belang dier groep. De slecht georgani seerde Land- en Tuinbouw kan zich daartegen niet verweren, hetgeen een les voor ons inhoudtOverigens zullen wij ons aan dat prijsverschil van 20 pet. maar weinig op kunnen trekken. De productie stijgt, de ver- zadigingsgraad der binnenlandse markt zal spoedig genoeg zijn be reikt en dan zijn wij even ver als thans, tenzij door gezamenlijk op treden de uitvoermogelijkheden worden vergroot. Dit laatste is wel mogelijk, vooral in het kader van nauwere Europese samenwerking, maar is nog toekomstmuziek. Bijge volg mogen wij geen grote voordelen op agrarisch gebied van de unie ver wachten, maar voor nadelen behoe ven wij in het algemeen ook niet be vreesd te zijn.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 8