ALTIOR heeft alleen wat finantiële zorgen SCHIJNWERPER OP DE VOETBAL ONZE WEEK-PUZZLE ZATERDAG 14 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 DE HEER G. D. VERHOEF Voorzitter van „Altior" de competitie zo goed begon en de kampioen Meerburg een gelijk spel afdwong, halverwege ging afzakken en ten slotte op de vijfde plaats ein digde in de le klasse A van de LVB. „Ik zie de toekomst rooskleurig in" besloot de voorzitter. Ons eerste elf tal onde aat thans een verjonging en onder de kleine jongens ont dekken we verschillende prima krachten, die veel beloven voor de toekomst. De vereniging wordt steeds groter en we hebben bij de bevolking, ook uit de omtrek, een goede naam." Wat kan een voetbalclub meer wensen? Een actief bestuur, een goede accomodatie, goede krachten in de jeugd-afdeling en een goede naam bij het publiek. Nogmaals: Ze zullen het daar in Ter Aar wel kla ren! FR KUNNEN SOMS dingen zijn, die een mens zwaar op de maag lig gen. Bij de eerste de beste gelegenheid wil hij die kwijt. Zo'n mens is de heer G. D. Verhoef, voorzitter van de R.K. voetbalvereniging „Al tior" in Ter Aar. Zo'n zwaar ding is de vermakelijkheidsbelasting en zo'n gelegenheid was het bezoek, dat wjj brachten aan deze voorzitter. Inderdaad, 'deze vermakelijkheidsbelasting lag Altiors voorzitter zwaar op de maag en, na eerst verteld te hebben hoe Altior in 1945 werd opge richt, met veel steun van kerkelijke en burgerlijke autoriteiten, moest het hem van het hart, dat de laatste n wat die belasting betreft, wel eens wat soepeler konden zijn. „Het is niet alleen de voetbal, maai r - ook de muziek- en toneelverenigin gen, die daar onder te lijden hebben. Tenslotte zijn dergelijke verenigin gen op een dorp van groot cultureel belang en de overheid diende dit te stimuleren, in plaats van door hoge vermakelijkheidsbelastingen het de verenigingen zó zwaar te maken, dat zij slechts met veel moeite 'het hoofd boven water kunnen houden." Zie zo, dat was er uit. En opgelucht ging onze gastheer verder. Financieel niet sterk „Geldt deze moeilijkheid ook voor Altior," was onze vraag. „Ja zeker." klonk het beslist. „We zijn natuurlijk met niets begonnen, in een tijd toen alles vreselijk duur was. We moesten een terrein inrichten, we hebben een prachtige kleedtent laten bouwen, enz. Daar komen de onderhoudskos ten nog bij. Onlangs hebben we een nieuwe grasmat laten leggen voor de doelen. En dat moet allemaal betaald worden. Twee speelvelden in orde houden vraagt geld." „Kan de vereniging zich toch be druipen?" „Nou, we draaien, (en met een handbeweging van „kiele- kiele" onderstreept de voorzitter dit) maar het is moeilijk om het hoofd boven water te houden. Met verlo tingen e.d. moeten we er komen." Toch blijkt Altior een gezonde vereniging te zijn. Want reeds na 4 jaar zijn er 3 senioren-, 2 junioren- en adspiranten-elftallen, tezamen ongeveer 100 leden. Met een behoor lijk aantal donateurs moeten deze de schuld langzaam vereffenen. En ge steund door de grote belangstelling van het publiek er komen gemid deld 400 a 500 mensen naar de thuiswedstrijden kyken zullen ze het daar in Ter Aar wel klaren! Geen voetbal om de voetbal „We hebben Altior niet opgericht om de jongens uitsluitend gelegen heid te geven een balletje te trap pen", vervolgde onze gastheer. „Wij hebben als doel gesteld de geestelij ke en lichamelijke opvoeding van de jeugd te bevorderen. Hiervoor kan de voetbal een heel goed middel zijn, want behalve een lichamelijke training het leert de spelers spor tiviteit en kameraadschap, eigen schappen die aan hun karaktervor ming ten goede komen." We hoorden nog dat de parochie in Langeraar ook een Verkennersbewe ging heeft, die echter lang niet alle jongens opvangt. Voor d^ rest moet dus op een andere manier gezorgd worden. En dat doet Altior. Daar toe worden er o.m. elke maand bij eenkomsten belegd voor de junioren en adspiranten. waarop spelregels uiteengezet worden, de kapelaan een woordje spreekt en enkele spel letjes gedaan worden. Zo is de voet bal dus uitgegroeid tot een soort jeugdbeweging. „En het gaat zo goed," vertelde de voorzitter verheugd. „De jongens ko men zeer trouw op bij de training, waarvoor drie senioren die een cursus voor jeugdleider gevolgd heb ben zich met bewonderenswaar dige ijver beschikbaar stellen. Als de adspiranten A Zaterdag dus op de dag dat deze courant verschijnt) hun wedstrijd winnen, zijn ze kampioen. Toch interesseert het ons minder of een wedstrijd al of niet gewonnen wordt. Het gaat erom of er sportief gespeeld wordt en Goddank mogen we van Altior zeggen dat dit het ge val is. Kankeren doen ze bij ons niet." Waarom ze niet kankeren?, zu' n onze lezers vragen. Het ant- w «v dat de voorzitter gaf was zeer een vdig. „Ze hebben bij ons niets te vertellen. Het bestuur is de baas en wie het er niet mee eens is, die verdwijnt maar. Maar ze verdwijnen niet!" Ook over het bestuur was de heer Verhoef best te spreken. Het bestaat uit negen man. Dit grote aantal heeft twee redenen. Op de eerste plaats is Ter Aar een zeer uitgestrekte ge meente, met verschillende aparte de len. En om niemand achter te stellen moest uit alle hoeken een bestuurs lid komen. Bovendien wordt het werk goed verdeeld, zodat geen dei- bestuursleden alleen alles op moet knappen en het bestuurslidmaat schap te zwaar zou worden. „We kunnen met elkaar goed opschieten en de samenwerking met elftalcom missie, jeugdleiders en spelers is bij zonder goed." Optimistisch voor de toekomst „Trainen de senioren goed?", vroe gen we in de verwachting uit er varing! een ontkennend antwoord te krfjgen. „Het is lang slecht ge weest, vooral in de winter. We moe ten indoor-training houden in het parochiehuis, dat heel vaak bezet is. Bovendien hebben de meeste leden in de winter allerlei cursussen. Maar in de zomer gaat het beter, alhoewel ik niet helerpaal tevreden ben. De spelers kunen nog heel veel leren, want hoewel Altior soms aardig technisch spel geeft we hebben gebrek aan goede schutters in de voorhoede." Dat zal wel een van de redenen geweest zijn, waarom deze club, die Docos Voor a.s. Zondag zijn er 2 vriendschappelijke wedstrijden vast gesteld. Docos 3 gaat op bezoek bij SJZ 2. Vertrek per fiets 1 uur van af de Doezastraat. Docos 5 ontvangt SJZ 4 om 2.30 aan de Haagweg. Jun. A. krijgen voor de junioren beker een moeilijke uitwedstrijd te gen V.V.S.B. a. Maandagavond speelt Docos 1 thuis tegen Rijnsburgse Boys 1 voor de Zaterdagmiddagbeker. Altior Het programma voor mor gen is: Altior 2—D.E.S. 2 2.30 uur; Altior B-adsp.D.E.S. adsp. 2.30 uur D.E.S. A.jun.Altior A-jun. 12.30 u. Altior B-jun.Nic Boys B-jun. 1 uur De A.-Junioren vertrekken om 11.30 uur naar Kudelstaart. „Teylingen" - Morgen 9peelt het le elftal in de vierde ronde voor dc L.V.B.-sleutels tegen VNA 1. De aanvang is op verzoek van V.N.A. om 4 uur op „Sporthof". Wordt deze wedstrijd gewonnen dan komt Tey- lingen in de kwartfinale. Teylingen IIWeteringse Boys I aanvang 2 u. junioren BSJC a, aanvang 12 uur. R.K.S.V. „Meerburg". Als der de promotiewedstrijd staat voor VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWENSZAKEN Assurantiekantoor SLECTENHORST NIEUWE RIJN 46, LEIDEN, TEL. 23010 Zweden slaat Engeland 3-1 De interland voetbalwedstrijd Zwe denEngeland, welke gisteravond te Stockholm werd gespeeld, is in een verrassende 3-1 overwinning voor de Zweden geëindigd. Bij het ingaan van de rust leidde Zweden met 3-0. Hoe bitter de pil, die het Engelse profvoetbal gisteravond in het Raa- sunda-stadion te Stockholm in de vorm van een 3-1 nederlaag te slik ken kreeg, ook was, onverdiend was de Zweedse zege geenszins. De olympische kampioenen waren in alle onderdelen van het spel de meerderen van hun beroemde tegen standers en zelden is het voorgeko men, dat een Engels elftal zo'n on samenhangend spel vertoonde als in deze wedstrijd. Geen enkele speler van het Britse team kon zich tot zijp normale club-vorm opwerken. Het teleurstellende spel der En gelsen doet echter niet af aan de grote kracht, die er van het Zweed se team uitging. De Zweden speel den wat men noemt mooi voetbal en alle drie de doelpunten waren van uitstekend gehalte. Zij werden gescoord door resp. linksbinnen Carlsson (reeds na 2 minuten), mid- voor Jeppsson en rechtbuiten John son. Het enige Engelse doelpunt, dat in het midden van de tweede helft werd gemaakt, kwam van de voet van Finney. Naast aanvoerder Carlsson was de Zweedse rechtbinnen Gunnar Gren de grootste uitblinker van de wed strijd. Na dit slechte tesultaat van het Engelse elftal, ligt het in de lijn der verwachtingen, dat voor de wedstrijd, welke Engeland op 18 Mei in Oslo tegen Noorwegen speelt enkele ingrijpende wijzigingen zul len plaats hebben. Meerburg a.s. Zondag op het pro gramma de uitwedstrijd tegen S.O.A. in Den Haag; terrein Fruitweg. Wil len de Meerburgers een serieuze promotiekans behouden, dan zal deze moeilijke uitwedstrijd gewonnen moeten worden; voorwaar geen ge makkelijke opgaaf Een eerste ver eiste zal zijn, dat alle spelers zich voor 100 pet. geven van het begin tot het einde en allen dienen zich strikt aan de hun opgedragen taak te houden. Aanvang 2 uur. Vertrek 12.45 uur per bus vanaf de Rijne- gommestraat. WATERPOLO ONOFFICIëLE EUROPESE KAM PIOENSCHAPPEN TE MILAAN De Italiaanse zwembond treft op het ogenblik voorbereidingen voor een waterpolotournooi, waarvan het de bedoeling is het van 6 tot 11 Sep tember a.s. in Milaan en Genua te houden. De Europese Zwembond heeft in principe zijn goedkeuring gegeven, maar hoewel waarschijnlijk de 6 sterkste waterpololanden ter wereld, alle uit Europa, n.l. de eerste fi van de olympische spelen te Lon den; Italië, Hongarije, Nederland, België, Zweden en Frankrijk, aan het tournooi zullen deelnemen, zal het niet de naam van Europese kam pioenschappen mogen dragen. De 6 ploegen zullen elkaar in een halve competitie bestrijden. SPORTAVOND TEN BATE VAN DE STICHTING 1940—'45. Behoudens goedkeuring van de diverse sportbonden, zal op 27 Juni a.s. op Den Burcht een sportavond worden georganiseerd, waarvan de baten ten goede zullen komen aan de Stichting 1940'45. Aan deze sportavond zal worden meegewerkt door de damesgymnas tiekverenigingen „Nieuw Brunhilde" (met bal- en rhythmische oefenin gen), „L.T.C." (met hoepel- en knotsoefeningen) en door de keur- turnploeg van Excelsior met hoog- brug en ondersteuningsoefeningen. Voor de pauze zullen er verder scherm wedstrijden op floret voor ju nioren en sabelpartijen voor senio ren gehouden worden. Besprekingen zijn nog gaande over een wielerwedstrijd op home-trai ners. Het tweede gedeelte van de avond is gewijd aan de krachtsport. Op het programma staan 6 boks- ontmoetingen, waarschijnlijk Leidse pigulisten tegen militaire kampioe nen. Daar tussen door zullen de heer Holvast en zijn assistenten demon stratiepartijen Jiu Jitsu en Judo vech ten. Zeer waarschijnlijk zal ook de Nederlandse gewichtheffer Bram Charité van de partij zijn. De on derhandelingen hierover zijn nog gaande. LAWNTENNIS OM DE DAVIS CUP FrankrijkDenemarken 20. Op de eerste dag van de ontmoeting voor de tweede ronde van de Davis- cup FrankrijkDenemarken, heeft Frankrijk met 20 de leiding. Ab- dessalam (Fr.) sl. Ulrich (Den.) met 60, 63, 60. Bernard (Fr.) slaat Nielsen (Den.) 3—6, 11—9, 6—3, 6—3 Regen spelbreker bij Hongarije België. Midden in de eerste set van het eerste enkelspel van de ont moeting HongarijeBelgië, die te Boedapest wordt gespeeld, moest de partij tussen Asboth (Hong.) en Wa sher (België) wegens een zware re genbui worden gestaakt. Asboth leidde op dit moment met 31. De partij zal heden worden voortgezet. ItaliëZuid-Afrika 11. Na de eerste dag van de ontmoeting Italië- Zuid-Afrika is de stand 11. Capa- nele (Ital.) verliest van Sturgess (Z.- Afr.) 3—6, 1—6, 4—6. Cucelli (Ital.) slaat Fannin (Z.-Afr.) 75, 75, 63 ZwedenNoorwegen 20. Na de eerste dag van de ontmoeting ZwedenNoorwegen heeft Zweden de leiding met 20. Bergelin (Zw.) slaat Hessen (Noorw.) 64, 61, 63. Johansson (Zw.) slaat Staubo (Noorw.) 60, 63, 63. BILJARTEN HET TOURNOOI OM DE MARATHONCOUPE De uitslagen van de eerste par tijen om de Marathoncoupe, kader 47/2 welke gisteravond te Kaatsheu vel plaats vonden, luiden: Metz Jacobs 400 21 64 232 21 51 50.- Van de Pol 400 De Ruyter 68 8 32 8.50 Ned. Biljartbond, District Leiden. De eindstand van het kampioen schap le klas cadre luidt G. M. Teegelaar 1'. v. d. Heijden D. Klein J. Schouten J. Roodenburg H. Schouten 5 5 5 4 5 1 5 0 8.92 12.5 55 9.79 15.38 65 6.26 7.40 35 6.56 8.94 38 5.08 6.07 41 3.93 5.96 25 In een spannende en beslissende partij tussen T. v. d. Heijden en G. H. Teegelaar, wist laatstgenoemde in de eerste 4 beurten resp. 20, 30, 30 en 14 car. te maken en werd de uitslag: Teegelaar 200 16 30 12.50 v. d. Heijden 101 16 21 6.31 Horizontaal: 1. Au stralisch vogeltje, 5. hoenderachtige vo gel, 10. adreskaart je, 11. rijzig, 12. te genstelling van nat, 16. voorvoegsel, 17. in de regel, 19. land bouwwerktuig, 21. inhoudsmaat, 23. stok, 25. meisjes naam, 26. houding, 29. verpozing, 30. rivier in Duitsland, 32. papegaai, 33. plotselinge pijn in de lendenen, 34. li chaamsdeel, 35. scharlakenrode vrucht (meerv.), 37. scheepsvloer, 39. vrouw van Adam, 40. gem. in Gelderl., 41. andere naam voor Thor (Germ. Myth.), 43. gerucht, 44. langzaam (mu ziek), 46. boomloot, 47. steen, 49. deel van het oor, 51. bedekking van een gebouw, 52. af korting voor neon, 53. bont, 54. dorpje in Limburg bij Wittem, 55. nummer (afk.), 56. keurig, 58. bui ging, 59. zuster, 60. aanwijzend voornaamwoord, 61. meer op de grens van de Ver. Staten en Canada, 64'. soldij, 65. namelijk (afk.), 66. kubieke meter, 67. bevroren water. Verticaal: 2. telwoord, 3. sluwheid 4. op een andere plaats, 6. het ver blijf der Asen (Germ. Myth.), 7. dam langs een water, 8. nietig, 9. maanstand (afk.), 13. muzieknoot, 14. godin der herlevende natuur (Germ. Myth.), 15. jongensnaam (afk.), 16. alvorens, 17. voornaam woord, 18. lager onderwijs (afk.), 20. gebaar,' 22. mak, 24. dorpje in N. Brab. bij Vechel, 27. zeker struik achtig boomgewas met specerijach tige bast en wortel, 28. overtellen, 31. kracht geven, 33. spoeden, ijlen, 34. gebergte in Z.O. België, 36. en dergelijke (afk.), 38. klokzeel, 42. schande, 45. bruin als taan, 48. een der profeten, 50. slotdeel van een lierdicht, 57. metaalsoort, 60. hals doek, 62. lengtemaat, 63. lidwoord, 64. pers. voornaamwoord. Oplossingen worden tot en met Woensdag 18 Mei a.s. op ons bureau verwacht. Op de enveloppe vermel den „Puzzle". Onder de goede in zenders zullen worden verloot: een sigarettenkoker, een asbakje en een vulpotlood. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1 park, 4 stal 8 koe lie, 9 marine, 11 nee, 12 als, 13 oer, 16 etalage, 19 spa,, 21 spier, 23 den, 24 salon, 26 eest, 27 Leens, 29 part, 30 geel, 32 anno, 34 ren, 35 aas, 36 R.K. 38 Oder, 40 hart, 41 p.s., 43 Oise, 4*5 Niger, 47 elan, 49 brani, 51 ter, 52 elite, 53 Erp, 54 meester, 57 sek, 58 Ems, 59 Dan, 61 nagels, 62 latent, 63 arak, 64 amok. Verticaal: 1 pen. 2 aleer, 3 riet, 4 S.M., 5 Taa^. 6 Arles, 7 lis, 8 koepel. 10 exoort, 13 Oesel, 14 ris, 16 adel, 17 Lee, 18 Anna, 19 sla, 20 anti, 22 et- groen, 25 apostel, 27 lenen, 28 snaar 31 eed, 33 nar, 36 robe, 37 kirren, 39 rite, 40 hert, 41 patent, 42 snek, 44 sap, 46 ges, 48 lis, 50 immer, 52 Era to. 55 Esla, 56 Edam, 58 ega. 60 nek, 62 la. Het aantal inzendingen was deze week niet zo bijster groot. Boven dien werden er nogal veel fouten ge maakt; de opgave bleek dus tamelijk moeilijk. Toch was het aantal inzenders dat de goede antwoorden gaf nog be hoorlijk. Onder hen besliste het lot als volgt: le prijs, een verzilverde sigaret- tendover: mej. R. van Maren, Dr.*v. Noortstraat 78, Stompwijk. 2e prijs, een portemonnaie: S. de Haas, Scheveningschestr. 27, Noord- wijk Binnen. 3e prijs, een vulpotlood: C. van Niel, Seringenstraat 12 A, Leiden De prijzen zullen worden toege zonden. WIELRENNEN Swift-eombinatie Zondag rij den A en B klassers een 40 km trai- ningsrit in competitieverband. Ver trek 9 uur vanaf de Zijl. Na afloop begeven de renners zich naar de Haagsche Straatweg, waar ter hoogte van de Lage Morsch- weg een premiesprint wordt gehou den door de renners in de Ronde van Nederland. Deze premies zijn geschonken door de Edelachtbaar Sigarenfabrieken, de fa. Wijtenburg te Leiden. Volgens schema zullen de ronderijders om ongeveer half twee de Haagsche Schouw passeren. TAFELTENNIS T.T.V. „Tempo" (Wassenaar. De Wassenaarse tafeltennisvereniging ..Tempo" mocht bij de kampioen schappen tafeltennis een opmerke lijk succes boeken. Bij deze wedstrij den in de Houtrusthallen werd J. Smit n.l. Nederlands kampioen in de 2e klasse door Castenmiller in 2 games te verslaan. Het le en 3e team speelde deze week tegen Steeds Vooruit uit War mond en behaalden resp. een gelijk spel en een 81 overwinning. Op Zondag 15 Mei spelen 3 teams van Tempo t.w. 1 dames- en 2 heren teams tegen gelijke teams van de vereniging V.V.V. uit Leidschendam. De wedstrijden worden gespeeld in Huize Nw. Rijksdorp, Berkheistraat 40 te Wassenaar, aanvang 3 uur. DE RONDE VAN NEDERLAND De Oranjeirui weer voor Schulte Van Kerkhove won 8e etappe De Oranjetrui hangt weer om de brede schouders van de sterkste ren ner dezer ronde: Gerrit Schulte. De Bossenaar heeft precies de course ge reden, welke men van hem verwacht had en zijn kans waalgenomen op het wanhopig slechte weggedeelte tussen Bladel en Tilburg, dat hij zo goed kent. Maar hij zou zijn doel toch waar schijnlijk niet bereikt hebben, in dien Fortuna hem niet op het critie- ke moment toegelachen en zijn ge duchte conconrrenten de rug toege keerd had. De eerste keer gebeurde dat in de buurt van Susteren. De Belg Meers man, de drager van de Oranjetrui, kreeg daar een aanrijding, waardoor een van zijn wielen zich begaf. En wat erger was, tevens begaf zich zijn moreel, of zijn moraal, zoals de Bel gen zeggen. En het had niet veel ge scheeld, of hij had op diezelfde plek opgegeven. Nadat men hem moed in gepraat had, stapte hij weer op, in gezelschap van Rondelez, Acou en Tailleu, die hun best deden hem weer naar voren te trekken, en van Lie- bregts, die met hem mee fietste. Tail leu moest na een minuut of 5 lozen, de andere 2 bleven hun best doen, maar de spirit was er bij Meersman uit en in het verdere verloop van de rit nam zijn achterstand voortdurend toe, zodat hij ruim 12 minuten ach ter de winnaar eindigde, zodoende werd een van Schulte's mededingers naar de le plaats voorlopig uitge schakeld. Rest dus Keteleer, die Don derdag ook nog voor de Bossenaar in het algemeen klassement stond. Schulte had zich in de omstreken van Weert, waar gesloten spoorbo men de strijd nog wat compliceerden, met nog 10 anderen naar voren ge werkt en de kopgroep van 14 man ingehaald, die geruime tijd ettelijke honderden meters voorsprong had gehad. Tot Valkenswaard bleven deze 25 renners bij elkaar. Maar daarna, eenmaal Eindhoven gepasseerd, be gon een groepje van 7 man, bij wie Schulte, maar ook Keteleer, hoe lan ger hoe harder te fietsen, en op de hobbelige straatweg van Bladel naar Reusel ging het zo hard, dat deze 7 de jest achter zich lieten. Op dat mo ment was de Oranjetrui in het bezit van Keteleer. In de buurt van Reussel trof de Belg echter de tegenslag van een lek-, ke band, die niet meer te overkomen zou zijn. Terwijl hij op een ander wiel stond te wachten, gingen de res terende 6 er van door, in steeds fel ler tempo, en toen Schulte door de finish ging, lag Keteleer nog ettelijke minuten achter. Daarmee waren de eerste plaats en de trui voor de Bos senaar. Schulte had hard gevochten om behalve de le plaats in het algemeen klassement ook nog de zege in deze étappe te behalen. Het zou dan zijn 3e étappe geworden zijn, maar zo ver strekte het geluk toch niet, want van Kerckhove kwam het eerst het gemeentelijk sportpark binnenrijden en won met 9 sec. voorsprong op Schulte. Het is vooral na Roermond een spannende race geweest, die in Bra bant vele tienduizenden op de been had gebracht. Vooral in Eindhoven en in Tilburg was de drukte enorm en deed zij aan Twenthe denken. De uitslag van de 8e etappe Kerk- radeTilburg (165 km) luidt: 1. Van Kerckhove (België) 4 uur 12 min. 6 sec., 2. Schulte (Ned. A) 4.12.15, 3. Vooren (Ned. C) 4.12.18, 4. De Hoog (Ned. E), 5. Schellingerhoudt (Ned. C), 6. Callens (België A) alle drie 4.12.22, 7. Van Stayen (België B), 8. Braspenninx (Ned. D). 9. Grysol- le (België A), 10. Beyens (België B), 11. Leenen (België B). 12. Pellenaars (Ned. C), 13. Van Beek (Ned. C), 14. Van den Dungen (Ned.-België), 15. Evers (Ned. C), 16. De Korver (Ned. A), 17. Keteleer (Ned. B), 18. Van Est (Ned. D), 19. Smits (Ned. B), 20. Hopstaken (Ned.-België). Tijdens de etappe gaven op: De Ruiter (Ned. E), Kuilman (Ned. C) en Van de Verre (België B). Niet gestart waren de Fransman Le Ni- zerhy en Snellen (Ned. B). Het algemeen klassement na 'de 8o etappe luidt: 1. Schulte (Ned. A) 41.02.38. 2. Keteleer (Ned. B) 41.05.23 3 Schellingerhout (Ned. C) 41.08.39, 4. De Hoog (Ned. E) 41.11.41, 5. Meersman (België A) 41.12.51, 6. Callens (België A), 7. Van Stayen 'België B), 8. Vooren (Ned. C), 9. Van Est (Ned. D), 10. Leenen (Bel gië B). 11. Voorting (Ned. A), 12. Grysolle (België A), 13. Loos (Ned. B), 14. Van den Dungen (Ned.-Bel gië). 15. Peters (Ned. B), 16. Smits 'Ned. B), 17. Pellenaars (Ned. C), 18. Franken (Ned. D), 19. Bogaerts (België B), 20. Lakeman (Ned. B). Het ploegenklassement na de 8e éetappe luidt: 1. België A 124.01.44; 2. Nederland B 124.21.43; 3. Neder land C 124.21.51; 4. Nederland A 124.22.09; 5. België B 124.32.34: 6. Ne derland D 125.06 05; 7. Nederland E 126.45.39; 8. NederlandBelgië 129.08.22. De Franse ploeg bestaat, door het uitvallen van Le Nizerhy, thans nog uit twee renners, Bourlon en Dorge- bray, zodat deze equipe niet meer in hei ploegenklassement kan worden opgenomen. ÈEN KBACIITIG huidgenezend en huidverbeterend middel is Purol. Hoort in huisl IDIL's Boekennieuws De vrijheid is een groot goed. En toch geschiedt er veel kwaad in haar naam. Omdat, zoals reeds de H. Apostel Petrus ons leert, de vrijheid ook wel beschouwd wordt als de dekmantel van het kwaad. De kerkelijke boekenwet nu, wil slechts het goede en de goeden be schermen. Een nut dus en een nood zaak. Idil streeft er naar, deze wet beter te zien toegepast in de prac- lijk. Daarom waarschuwen we nu reeds voor een boek, dat een dezer dagen van de persen rolt en met veel tam-tam geannoceerd wordt nl. Eén akker voor God (IRepu bliek der letteren, A'dam) door Ers- kine Caldwell. Naar kerkelijke boe kenwet en natuurwet is dit een ver boden boek. Bij diezelfde uitgeverij verscheen een streng voorbehouden roman van Theun de Vries: 1848 Nieuwe Rivie ren (II), het 2e deel van ziin virtuo ze trilogie over dat revolutie jaar. Het communisme is er het grete doel van. Jo Boer verraste ons met een in drukwekkende drie-generaties-ro mans: Kruis of munt (III Stols, Den Haag) Ontspanning wordt ons overigens niet gegund in dit ver schrikkelijke degeneratie-drama. Van dr J. v. Arkel Zegwaard ver scheen: Vrouwen om dokter Beylard (III Str -rholt, A'dam), een niet geheel gcsi-ugdc combinatie van een roman en een populair-medisch werk. Een boeiende roman uit de tijd van Jezus' rondwandeling op aarde is: De lijfarts van de keizer (III Zo mer Keuning, Wageningen) door J. R. Perkins, met een theologische misvatting helaas. Ook kwam het eerste deel uit van een interessante historische roman over Karei V: Een Vorstenleven (IV Gottmer, Haarlem). Menselijke misère en zielenadel in een uitgeweken Russische familie beschrijft Nina Federova in: De fa milie (IV Desclée, A'dam). De populaire Zwitserse schrijfster Maria Dutli-Rutishauser zorgde voor een mooie roman over Broeder Klaus De stille kluizenaar (IV-V Heide land, Hasselt). De spannende „romantische histo rie va" Nederland illegaliteit" werd door A. J. Noël '1- Gaulle in een 2e deel voltooid: Carnaval der desperado's (III Bezige Bij, Am sterdam). G. Kramer publiceerde een schit terend boek over grote bergbeklim mers: Overwinnaars der bergen (IV-V Scheltens Giltay, A'dam) De erepalm van deze weck gaai naar een meesterlijke biografie van Jesus door abt Giuseppe Ricciottie: Leven van Jesus (V Spectrum, Utrecht). I verboden, II streng voor behouden, III gevormde lezers,. IV volwassenen, IV-V rijpere jeugd, V voor allen, VI -= kin derlectuur .De romeinse cijfers ge ven de toelaatbaarheid aan.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7