912 Jonge echtparen onder dak HOOFDPHM AKKERTJES W Vooruitzichten van de vee-export Illimpie Qwte UITTOCHT ZATERDAG 14 MEI 1949 DE LEIÜSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ACTIE WESSELING In de ruim zes maanden welke zijn verlopen sedert de eerste Dins dag van November 1948, toen pater Piet Wesseling C.s.s.R. voor de mi crofoon van de K.R.O. de huwbare jeugd van Nederland opriep om in dien nodig en dat was het en is het nóg zelf naar woonruimte om te zien, heeft zich gaandeweg een goed georganiseerde' „Huizenactie' ontwikkeld, welke kan bogen op een succes, dat minstens de pessi misten zeer zal meevallen. Vast staat, dat de Huizenactie in dit hal ve jaar reeds 921 jonge echtparen aan behoorlijk onderdak heeft ge holpen. Van deze echtparen zijn er 712 katholiek, aldus de „Volks krant". Het bereikte resultaat moge ver blijdend zijn, de Huizenactie heeft er zichzelf nog lang niet mee over bodig gemaakt. Daarvoor is de wo ningnood te groot. Het aantal bij het secretariaat Gasthuissingel 24, Haarlem binnengekomen aanvra- GOUDEN KOETS GAAT DOOR NEDERLAND VAREN. De Koningin heeft toestemming gegeven om de gouden koets in een varende tentoonstelling op te ne men. Op 25 Mei zal deze expositie te Middelburg offciëel worden geopend, waarna de tocht begint. Een hoge „Kempenaar", een bin nenschip, dat door de particuliere Rijnvaartcentrale beschikbaar is ge steld, zal tot half Augustus de gou den koets tezamen met de crème ca lèche, citrines met harnassementen, uniformen en andere bijzonderheden van „Prinsjesdag" over de Neder landse binnenwateren dragen. Deze varende tentoonstelling heeft een tweeledig doel. In de eerste plaats wordt hiermee een wens ver vuld van velen, die tot dusver niet in de gelegenheid waren de gouden koets te zien. Voorts hoopt men er een belangrijk sociaal doel mee te dienen. De entrée's komen ten goe de aan het Nationale Koningin Ju- lianafonds ter bevordering van maatschappelijk werk. De „Kempenaar" met zijn gouden passagier begint op 25 Mei dus zijn vaart in Middelburg. Via Zeeuws Vlaanderen gaat de tocht door Bra bant, Limburg en Gelderland naar Overijssel. In Drente kan vanwege de vaarmogelijkheden waarschijnlijk al leen Meppel worden aangedaan. Friesland en Groningen worden door kruist, waarna via Den Helder de reis met ligplaatsen van enige Noord hollandse plaatsen zal worden beëin digd. gen om woonruimte overtreft bo vendien ver het getal der aanbie dingen van het zozeer verlangde. Gebleken is nochtans, dat een par ticuliere actie als deze vaak resul taat bereikt, waar officiële gemeen telijke instanties machteloos of onwillig staan. Het persoonlijk bezoek van pater Wesseling of zijn helpers aan mensen, die nog over woonruimte beschikken, brengt zeer dikwijls een betere oplossing dan de activiteit van de huisvestings ambtenaren De Huizenactie gaat voort. On danks het feit, dat voorlopig geen nieuwe aanvragen om woonruimte kunnen worden ingeschreven. In weerwil ook van het feit, dat de Rijksverkeersinspectie te Amster dam „geen termen aanwezig" achtte om pater Wesseling vergunning te verlenen op Zondag gebruik te ma ken van de auto, welke een zaken man hem ten behoeve van de Hui zenactie ter beschikking stelde. WEER BANANEN OP KOMST. Op het ogenblik is men doende met de aanvoer van 1800 ton bana nen van de Canarische eilanden. De lopende bonnen zullen gehonoreerd worden. Over de verdeling van het restant wordt beraadslaagd. Met in begrip van dit kwantum bedroeg de aanvoer van bananen voor ons land na de oorlog ongeveer 6000 ton. VALSE TABAKSBONNEN IN OMLOOP. Het Centraal Distributiekantoor brengt onder de aandacht, dat er ver valsingen in omloop zijn van de bon nen der tabakskaarten qa en qc 903. De valse bonnen zijn te herken nen aan de kleur. Deze is iets don kerder dan die van de echte en helt meer over naar het bruin. Handela ren doen er goed aan tabaksbonnen, welke een afwijkende kleur verto nen, nauwkeurig te onderzoeken. Be halve aan de kleur zal men gewoon lijk ook aan de opdruk van de bon en aan de vezel aan de achterzijde kunnen zien, of men met een verval sing te doen heeft. migraine, schele hoofdpijn Gij behoeft niet steeds aan hoofdpijn te lijden EénoftweeAKKERTJES"enwègisdepijn./-^>. 'AKKERTJES'zijn ware pijnverdrijvers. helpen dirèctf Aetherklanken ZONDAG. HILVERSUM H (415 m). 8.00 Nieuws, 8.25 Inleiding Hoog mis, 8.30 Hoogmis in de parochie van St. Auguslinus te Elsloo, 9.30 Nieuws, 12.15 Apologie, 12.40 Lunch concert door K.R.O. Amusements orkest, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.20 Lunchconcert, vervolg, 13.45 Uit het boek der boeken, 14.00 De schipbreuk van Johan Wagenaar uitgevoerd door De Roosendaalse Oratorium ver.. 15.00 Om' Java's toe komst, 15.10 Weens programma door Radio Philh. Orkest, 16.10 Om het kampioenschap van Nederland, re portage B.V.V.—V.S.V., 16.25 Ves pers, 18.30 Gr.muziek, 19.30 Nieuws, 19.50 In het boeckhuijs, 20.05 De ge wone man, 20.12 Uit en thuis met melodieën van de week, Dit is le ven, Vrouw voor de boeg, enz., 22.37 Actualiteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Avondconcert. HILVERSUM I (301 m). 8.00 Nieuws, 8.15 Boston Symph. Orkest, 8.30 Voor het platteland, 8.40 Fred. Hartley en orkest, 9.10 Postduivenberichten, 9.15 Men vraagten wij draaien, 10.00 Meester trio, 10.30 Briefgeheim, 10.50 De jonge flierefluiters, 11.15 Triangel, 12.00 Vergeelde partituren, 12.30 De Zondagclub, 12.40 Melodie en rhythme, 13.00 Nieuws, 13.15 Me lodie en rhythme, 13.30 Kapitein Brassbound's bekering, toneelspel van B. Shaw, 16.30 Sportrevue, 17.00 Meisjeskoor „De Krekels", 17.30 Ome Keesje, 17.50 De ronde van 'Nederland, 18.00 Nieuws, 18.15 In gesprek met de lezer, 18.30 Progr. Ned. Strijdkr., 20.00 Nieuws, 20.05 reportagedienst, 20.15 Waltztime, 20.45 Felix en Jolande, hoorspel, 21.20 Be speeldoos, 21.45 Hersen gymnastiek, 22.15 Kamerorkest, 23.15 Skyiwasters, 23.45 Wiener en Doucet. MAANDAG. HILVERSUM II (415 m). 7.00 Nieuws, 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 8.45 Muziek bij het ontbijt, 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken, 9.35 Symphonisch morgenconcert, 11.00 Strijkkwartet, 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers 12.10 Musette klanken, 12.33 Dolf v. d. Linden, 13.00 Nieuws, 13.15 N.C. R.V. koor, 14.00 Schoolradio, 15.05 Amerikaanse symphonie orkesten, 17.00 Het kleuterklokje, 17.15 Jubi leum schoolzangwedstrijd, 18.15 Sport, 18.30 Met band en plaat, 19.00 Nieuws, 19.15 Boekbespreking, 20.00 Nieuws. 20.15 Promenade or kest, 21.00 Het nieuwe land, 21.20 Feike Asma, 22.00 Hollands strijk orkest, 23.00 Nieuws, 23.15 Operette concert. HILVERSUM I (301 m). 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Muziek bij het ontbijt, 8.0i Nieuws, 8.15 Frans programma, 9.00 Het Boston Promenade orkest. 10.30 Voor de vrouw, 10.45 De Regen boog,, 11.20 Jonge Nederlandse Kun stenaars, 11.40 Episode uit Shanghai door Pearl S. Buck, 12.00 Ramblers, 12.30 Land- en tuinbouw, 12.38 Or gelspel, 13.00 Nieuws, 13.15 Kalen der, 13.20 Malando, 14.00 Amster dams strijkkwartet, 14.30 Tussen hemel en aarde, 16.45 Accordeola, 17,00 De school is uit, 18.00 Nieuws, 18.15 Vara varia, 18.20 Benny Good man, 18.30 Progr. Ned. strijdkrach ten, 20.00 Nieuws, 20.05 Dingen van de dag, 20.15 Pennies from Heaven, 20.50 De ducdalf, 21.10 Volkscon cert, 22.10 Benelux, 22.25 Actuele kanttekeningen, 23.00 Nieuws, 23.15 Orkesten. BEWEERDE GEVALLEN VAN WREEDHEID IN INDONESIë. Naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid de heer Wei ter (K.N.P) betreffende de versprei ding van berichten over beweerde gevallen van wreedheden, bedreven door militairen, staande onder Ne derlands bevel in Indonesië, heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen a.i. medegedeeld, dat hij zich ter zake aanstonds voor nadere inlichtingen gewend heeft tot de hoge vertegen woordiger van de Kroon in Indone sië. Zodra deze inlichtingen zullen zijn ontvangen, zal hij op deze aan gelegenheid terugkomen. Vijf honderd mannen naar Indonesië Van het Amsterdamse Centraal Station is vertrokken, aldus de „Msbd." een bijzondere trein, met een bijzondere bestemming. De eer ste Lloyd Rapide van de Kon. Rotter damse Lloyd was het, die, met een uitsluitend mannelijke bevolking, li- nea recta naar Marseille reed. De trein bestond uit 13 wagens, zes Ne derlandse en zeven Franse, omdat de N S. nog niet zoveel ter beschik king konden stellen. Met het oog öp de douane was Am sterdam als startplaats gekozen, de 500 mannelijke passagiers werden hier gevisiteerd, de bagage onder zocht, alleen in Roosendaal werd in Nederland nog gestopt, daarna reed de express verder over Parijs naar Marseille, voor welke rit een tijd duur van 20 a 22 uur was berekend. In Marseille scheept men in op de Kota Inten, die op 5 Mei uit Rotter dam vertrok en op 3 Juni in Bela- wan zal arriveren. Daarna doet het schip nog Batavia, Semarang en Su- rabaja aan. Wat was nu het bijzondere van dit transport? Niet zozeer dat het alleen mannen waren, maar wel dat het allemaal mannen zijn, die in Indone sië gaan ^werken. De Kota Inten ver voert steeds emigranten naar Canada, maar daar de regering de Neder landse passagiersschepen wil reserve ren voor vrouwen en kinderen, de gezinshereniging, moest er voor het vervoer van dit „werkers-transport" iets anders op gevonden worden. Daarom werd de Kota Inten gechar terd. Uiteraard was dit gezelschap van 500 mannen zeer mex'kwaardig sa mengesteld. De oudste passagier is 68, de jong ste 20, allen wacht hun een taak over zee. Zo waren er 30 planters, 40 on derwijzers en leraren, 3 predikanten, 30 technici van de B.P.M., verder journalisten, hoogleraren, handels- en bankmensenen wat al niet. Twee derde van de passagiers heeft de fiets bij zich, enige een motor, één een motor met zijspan, één een auto en één hond. Niet minder da n32 paters, fraters en broeders gaan er met dit trans port mee, om over de gehele grote archipel verspreid, hun zegenrijk werk te gaan verrichten. Zij gaan naar Borneo, naar. de binnenlanden van Nieuw Guinea, naar Java, naar de grote steden en naar de verst af gelegen buitenposten. Negen missio narissen van het H. Hart waren er bij, verder Lazaristen, Franciscanen. Capucijnen, broeders van Huybergen en van St. Louis van Oudenbosch. VRIJWILLIGERS ALS ONDER OFFICIER OP PREMIE VAN 1000.— PER JAAR? Naar de „Nieuwe Leidsche Crt." verneemt, ligt het in het voornemen van de Regering onderofficieren in de gelegenheid te stellen na hun diensttijd vrijwillig in beroepsdienst van het leger over te gaan, voor de tijd van zes jaar Na die tijd zullen zij, indien moge lijk, een burgerbetrekking bij het Rijk kunnen aanvaarden, dan wel een premie ontvangen tot een bedrag van 1000. Voor elk jaar, dat zij dien den. Deze maatregel, die minister Schokking in de M. v. A. aan de Eer ste Kamer reeds aankondigde, wordt genomen, om in het tekort aan kader te voorzien. Jy Bmiw-enMakelaarsbedrijt v.d. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 PHILIPS CONSTRUEERDE EEN TWEETAL BETRANONS VAN NIEUW TYPE. In het laboratorium voor Weten schappelijk Onderzoek der Philips Fabrieken te Eindhoven, is een twee tal betratons geconstreerd, waarvan er een van een geheel nieuw type is, zoals nog nergens ter wereld in gebruik werd genomen. In een betraton worden de electro- nen op een principieel andere wijze versneld dan in de tot dusverre ge bruikelijke röntgeapparaten. De elec- tronen bewegen daarbij in een zo goed mogelijk luchtledig gemaakte ringvormige buis. In minder dan een duizendste deel van een seconde volvoeren zij soms 300.000 omlopen en leggen daarbij enorme afstanden af. Het grootste betaton ter wereld bevindt zich in Amerika; het levert electronen van 100 millioen electron- volt (100 MeV) en weegt 130.000 kg. Het enie, Philipsbetraton is gecon strueerd voor 5 MeV, het andere voor 9 MeV. Het eerste weegt 270 kg., doch het tweede slechts 50 kg., hetgeen mogelijk is omdat dit tweede betra ton, in tegensteling tot alle tot nu toe in bedrijf gestelde betatrons, voor het verkrijgen van het vereiste magnetische veld geen gebruik maakt van een gesloten ijzeren juk. Dit veel geringe gewicht kan voor een bron van röntgestralen van veel belang zijn, omdat men het apparaat dan gemakkelijk naar alle kanten kan laten draaien teninde de stra ling op elke gewenste plek te kunnen richten. Voor het verkrijgen van een vo.'doend sterk magnetisch veld heeft men in een betatron met luchtspoe- len echter een veel grotere stroom- sterkte nodig, die zo veel warmte ontwikkelt, dat men slechts één maal per seconde een korte stroom stoot (van circa 5000 ampère) kan doen plaats vinden, waardoor dit be tatron voorlopig nog slechts beperk te gebruiksmogelijkheden heeft. Het Philips betatron kan electro- neni versnellen tot de snelheid van Het feit, dat de Nederlandse vee stapel zich na de oorlog zodanig heeft ontwikkeld, dat thans van een vee-export op grote schaal kan wor den gesproken, gaf de heer ir. H. Verschuijl, rijks veeteeltconsulent in algemene dienst, aanleiding op Don derdag 12 Mei j.l. een radiopraatje te wijden aan de vooruitzichten van onze vee-export. Dat deze vooruitzichten gunstig zijn, blijkt wel uit het feit, dat in 1948 2000 stuks stamboekvee tegen een waarde van bijna 5 millioen gulden en 48.000 stuks gebruiksvee tegen een waarde van 15 y2 millioen gulden werden uitgevoerd. Van het stamboekvee was Zuid-Amerika een belangrijke afnemer, terwijl ook Zuid-Afrika enkele zeer goede die ren uit ons land importeerde. Van de Europese landen koopt Frankrijk met veel zorg en volharding regelmatig vrij grote aantallen fokvee van zeer goed gehalte. De fokkerij van zwart bont Nederlands vee gaat daar dan ook een zeer goede toekomst tege moet. Wat de export van gebruiksvee betreft is Italië onze voornaamste af- het licht (300.000 km. per seconde). Deze zeer snelle electronen kunnen dieper doordringende röntgestralen opwekken dan met de gebruikelijke rontgenapparaten mogelijk is. BARAKKEN VOOR STUDENTEN Op een terrein aan de Twee Mo lentjeskade te Delft is een begin ge maakt met de bouw van tién barak ken voor de huisvesting van onge veer 240 studenten van de Techni sche Hogeschool. De voorzitter van de studenten huisvestingscommissie prof. J. M. Tienstra bracht dank aan de instan ties, die aan de totstandkoming van de bouw steun hadden verleend. Vervolgens voerde het woord de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, die zeide, dat de voor de bouw nodige gelden volkomen ver antwoord waren. Spreker verheugde zich er over, dat de barakken, die voornamelijk zijn gemaakt uit ma teriaal, afkomstig van de Neder landse arbeidsdienst, nu een betere bestemming zullen krijgen. Nadat de burgemeester* van Delft mr. G. E. van Walsum en de rector- magnificus van de Technische Hoge school prof. dr. ir. C. B. Biezno nog het woord hadden gevoerd, stak mi nister Rutten de eerste spade in de grond. Aan de barakken zal door de stu denten zelf worden gewerkt. verte' d door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN KID DIENAMIET! Snel als een lichtflits schoot de hand van Wimpie plotseling naar het pistool en direct daar op riep bij zijn buurman toe: ..Hands up!" Met een ongelovig ge zicht keek de Kid eerst naar zijn eigen pistool en toen naar de bliksemende ogen van het bijzondere knaapje. „Wot is dèt?" informeer de hii ontzet, en toen gaf hij Wimpie een volledige cursus in het vertellen van 'lelijke dingen in het Amerikaans. Wimpie raapte al zijn film-Engels bij elkaar en maak te de bandiet duidelijk, dat hij de listige ontsnapping uit het drama in de Cineac gezien had en dat hij het als zijn plicht zag hem weer naar de Cineac terug te brengen om hem daar aan zijn achtervolgers over te leve ren. De bandiet slikte zijn kauwgumpje bijna in van schrik. „Oh boy!" zei hij weer, maar nu met een geheel andere klank in zijn stem. „Sta op en loop voor me uit!" be val Wimpie bars. maar toen hij zelf opstond om het goede voorbeeld te geven legde iemand een zware hand op zijn schouder. „Is 't nou einde lijk eens uit met die flauwigheid]es? Ik kan niets zien!" en voordat Wim pie kon protesteren werd hij weer in zijn stoel gedrukt. Verontwaardigd draaide het ventje zich om. „Wat mankeert U?" vroeg hij met van woede trillende stem". „Ziet U niet dat ik zojuist een ge vaarlijke misdadiger gearresteerd heb? U belemmert mijin de uitvoe ring van mijn plicht!" Nou, dat had Wimpie warempel mooi gezegd, maar de man achter hem kwam helemaal niet onder de indruk, „Je zuster!" zei die man oneerbie dig. „welke misdadiger bedoel je?" Wimpie wees naar de plaats naast hem, maar kwam tot de teleurstel lende ontdekking, dat Kid Dienamiet het meningsverschil benut had om zachtjes te verdwijnen. Met een hoogrode kleur stopte het knaapje het pistool in zijn broekzak en haastte zich naar de uitgang, net op tijd om Kid Dienamiet in de val lende schemering te zien verdwij nen. nemer. Aan dit land werden in 1948 rond 10.000 stuks geleverd. Daarna volgt België, dat, hoewel het zich krachtig op zelfvoorziening richt, toch een 5000 stuks vee, in hoofd zaak zwartbont, afnam. Voorts kan Tsjecho-Slowakije een vrij regelmatige afnemer worden ge noemd, terwijl er ook op bescheien schaal naar Indonesië, Griekenland, Frans Noord-Afrika, Spanje en Por tugal wordt uitgevoerd. Ons afzetgebied is dit jaar nog verder uitgegroeid doordat thans ook de mogelijkheid is geopend voor ex port naar Duitsland, dat voor een bedrag van 1 millioen dollar aan ge bruiksvee in het handelsverdrag con tracteerde, naast 200.000 dollar stam boekvee, beide zowel rood- als zwart bont. Uit dit alles blijkt wel, dat het fok- gebied van zwartbont veein Euro- zich aanmerkelijk uitbreidt. Ge heel West-Europa fokt reeds het zwartbonte veeslag en de verschijn selen wijzen er op, dat de invloed van dit veeslag in dit gebied steeds groter wordt. Ir. Verschuijl noemde voorts als een belangrijke factor bij de export van vee de kwaliteitscontrole, op grond waarvan aan het buitenland de zekerheid wordt gegeven, dat geen dier ons land verlaat zonder dat het tevoren voor export is goedge keurd. Door het bedrijfschap voor vee en vlees is in overleg met de veeartsenijkundige dienst en de or ganisaties op het gebied van de vee- export als voorwaarde gesteld, dat uitsluitend vee mag worden geëx porteerd, dat vrij is van tuberculose en dat geënt is tegen mond- en klauwzeer. Teneinde nu het buitenland deug delijke waarborgen te geven, dat aan deze gezondheidseisen is voldaan, wordt voor elk te exporteren dier door een dierenarts een gezondheids verklaring voor export afgegeven. Voor het samenstellen van deze ge- zondheidsvei'klaringen is het echter noodzakelijk, dat de dierenarts vol doende tijd en gelegenheid heeft, het onderzoek op nauwkeurige wijze te verrichten. In aansluiting op het praatje van de heer Verschuijl werd in de mede delingen ten behoeve van de land- bouw-practijk nog eens in het bijzon der de nadruk gelegd op deze kwa liteitscontrole. Vooral wat het on derzoek naar de gezondheid betreft, werd de exporteurs dringend ver zocht hierbij hun volle medewerking te verlenen. Het is reeds meermalen gebleken, dat exporteurs de dieren arts, die met het veterinaire onder zoek is belast, geen voldoende t ijd en gelegenheid geven, om het ver eiste onderzoek op zorgvuldige wijze te kunnen verrichten. Het gevolg van een en ander is, dat er dieren zouden uitgaan, die eigenlijk voor export niet in aanmerking mogen komen. Daarnaast werd nog de aandacht gevestigd op de export van agrari sche producten, welke voor ons land een belangrijke deviezenbron vormt. Met het oog op de minimumeisen, welke het buitenland stelt, bestaat er in ons land, op grond vaxx de land- bouwuitvoerwet, ook voor deze pro ducten een kwaliteitscontrole. Wat betreft de plantenziekten en schade lijke insecten wordt door de planten- ziektenkundige dienst bij de export van agrarische producten een inten sieve controle toegepast. Aangezien echter de controle hierop slechts steekproefgewijs kan geschieden, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er nog wel eens producten voor ex port worden bestemd, welke niet ge heel overeenstemmen met de bui tenlandse voorschriften. In verband hiermede werd de exporteurs als taak gegeven, alleen die producten voor export te bestemmen, waarvan zij de zekerheid hebben, dat zij door kwaliteit en gezondheid hiervoor ge schikt zijn. HAAGSE RECHTBANK Wol-affaire. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een aantal personen, die betrokken waren bij een woldiefstal, welke was gepleegd door J. van D. te Leiden. Hij werd tot 8 mnd. gevangenisstraf waarvan 4 mnd voorwaardelijk ver oordeeld; eis 8 mnd. waarvan 3 v.w. Wegens medeplichtigheid kreeg L. S., die dé wol had vervoerd, eenzelf de straf na gelijke eis. Conform de eis werd H. M. vrij gesproken, omdat niet hij, doch zyn stiefvader had gekocht. DE DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 17) Dat de hoop, een kleine beloning te krijgen voor het overbrengen aan de politie van die mededeling, niet in evenredigheid stond met de grote daartoe aangewende moeite. Doch als Osborne er achter stond, zou de acti viteit van Hayes verklaarbaar wor den. Hoewel hij er nooit in geslaagd was het bewijs ervan te leveren, voelde Rawson zich toch zo goed als zeker van het feit, dat de oude han delaar in Old Gold heimelijk whisky aan blanken en Indianen verkocht en hij was er van overtuigd, dat whisky, of de belofte hem whisky te leveren zo ongeveer het enige motief kon zijn, dat Hayes tot zulk een krachts inspanning kon overhalen. Verder was bekend dat Osborne een beken de was van Midas, zoals de sergeant wist en had hij ook zelf met de Tin- klets handel gedreven. Daar hij op de dag, dat Kirkland was aangeko men, om naar de afgelegen vallei te trekken zich in Stampede bevond wist Osborne ongetwijfeld even goed als ieder ander van hun voornemen om naar Back of Beyond te gaan, af In het briefje stond niets dat hij niet zelf had kunnen verzinnend Zelfs het zakdoekje kon wel een vinding van hem zijn. Maar welk voordeel hij hoopte te trekken uit het zenden der politie op zulk een dwaalspoor, dat was hetgeen wat Rawson nog aan het twijfelen hield. Mogelijk dat Osborne de sergeant in discrediet wilde brengen, wat zeker in de ogen van het kamp gebeuren zou, als be kend werd, dat hij dat romantische verhaal van de zwerver over een In- dianenopstand zo maar het huid en haar geslikt had. Van de andere kant was Osborne er niet te goed voor om een ingewikkeld wraakplan te ver zinnen wegens al de nadelen, die hij volgens zijn brutale beweringen, door toedoen van de sergeant onder vonden rad Doch wat dit plan dan precies was, daar over was geen ze kerheid te krijgen. Meer dan ooit was Rawson er blij om, dat hy de voorzorgsmaatregel genomen had de twijfelachtige boodschapper in hechtenis te nemen. Het was immers best mogelijk, dat Hayes regelrecht van Osborne uit Old Gold naar de politiepost was gekomen, want de sneeuwstorm had alle sporen uit gewist. De hut, waarheen de sergeant zich begaf, behoorde volgens geen enkel recht aan de zwerver. Hij had die eenvoudigweg in bezit venomen. De speurder besloot zijn onderzoek in elk geval tot aan de hut door te zetten. Als het bleek, dat zich daar in geen Indiaan met bevroren voeten bevond, zou zijn twijfel aan een wer kelijke opstand in de afgelegen val lei groter worden. Vond hij er noch de man van de Peel Rivier, noch eni ge sporen van Hayes verblijf aldaar van de allerlaatste tijd, dan zou hij zich overtuigd gevoelen van er tus- sengenomen te zijn door zijn verlan gen, het hoge prestige van het korps te behoeden. Hij zou zo snel mogelijk terugkeren en met Edgar Hayes af rekenen, niet zozeer om hem per soonlijk te straffen, als wel om de personen te ontdekken, die achter de schermen aan het werk waren. De vroege schemering begon reeds te vallen en de laaghangende wol ken voorspelden een nieuwe sneeuw storm, toen Rawson een bevroren beek bereikte, die naar zijn bereke ning de Spruce moest zijn, het einde van zijn tocht. King Sunday beantwoordde zijn aansporingen met een lustig geblaf, als te kennen te geven, dat hij de oevers, al waren ze dan ook lastiger begaanbaar dan de gladde ijsvlakte, toch hoger waardeerde, omdat daar gewoonlijk wel een hut op stond en dat een hut rust en voedsel beteken- de. Ze volgden ongeveer 'n mijl ver de kronkelingen van de smalle beek, tot ze een open bosplek voor zich zagen; het volgend ogenblik bereik ten ze een oude, vervallen hut onder het luid geblaf der honden. Op zijn roepen kreeg Rawson geen antwoord doch dat had hij verwacht, omdat hij geen rook uit de schoorsteen had zien opstijgen. Zonder te letten op het gejank der honden,, die graag uitgespannen wilden worden, stapte hij naar de gesloten deur toe, over tuigd, dat zijn vrees bewaarheid zou worden. Hij wierp de deur open trad naar binnen en keek in de duis tere hut rond. Hij zag geen mens. Nu hij het ergste wist piekerde hij er niet lang over na. Dat kwam later wel en misschien moest hij er dan om lachen, maar nu voelde hij zich alleen nijdig. Alfred Rawson van de Bereden Politie was door de Bevro ren Zwerver als speelbal gebruikt! Zo zou ongetwijfeld het praatje door de nederzettingen rondgaan. Tegen het voorjaar zou het stroomafwaarts voortverteld worden, van Farty Mile tot White Hox-se toe. Maar voor elk ogenblik dat zij pret hadden gehad ten koste van hemzelf en ten koste van het korps, zou iemand moeten boeten en dat zou Edgar Hayes zijn, die reeds in Stampede in hechtenis zat en die hij dwingen zou, hem de gehele waarheid te vertellen. Hij streek een lucifer aan om te kijken, of de laatste bewoner de ge bruikelijke spaander nodig voor het aanmaken van een vuurtje, achter gelaten had. Hij schrok van een ge kreun. dat uit de donkerste hoek van de hut kwam. „Aixw!" Het. was de eenlettergre pige groet van een Indiaan op geheel het vasteland gebruikelijk. Met drie stappen bevond hij zich op de plek waar dat onverwachte geluid van daan kwam. Bfi een tweede lucifer zag hij, dat er iemand in een bont- zak op de brits lag. Met jagende pols bukte Rawson zioh om nader te on derzoeken en stelde tegelijkertijd een bezorgde vraag. „Bevx'oren.uch!" was het met slex-k keel geluid gegeven antwoord, dat zowel een rechtvaardiging van Hayes de Bevroren Zwerver, als een voldoening voor de afgematte ser geant van de Bereden Politie was. XI Gesuste verdenking Voordat de schemering in duister nis overgegaan was, had Rawson bin nen en buiten druk werk gehad. Hij was begonnen met de versleten kachel aan te maken, die door een vroegere bewoner der hut daar was achtergelaten. Hij wist uit ondervin ding, dat het er niet op aankwam, hoeveel werk er buiten ook te doen was, als hij maar een warme hut had, waarin hij zich nu en dan kon te rugtrekken om zijn vingers tegen be vriezen te beschermen. Hij streek nog een lucifer aan en vond een stompje kaars op een blok hout naast de brits staan. „Nee!" Kort en krachtig klonk het protest van de Indiaan, toen het vlammetje de pit der kaars naderde, „vuur genoeg!" De sergeant begreep hem terstond. Het kort eindje kaars was vermoede lijk alles wat de man nog had, want Hayes stelde zich vermoedelijk te vreden met het licht, dat uit de ka chel straalde als hij daar overnachtte In het gebroken Engels, dat de in boorlingen nog het beste verstonden, legde Rawson hem uit, dat hij nog kaarsen genoeg op zijn slee bij zich had en maakte licht. „Hoe voeten voelen?" vroeg hij met zijn mes een stuk dennehout in splinters snijdend. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6