Via Canada naar Curasao Indiaans opperhoofd bezocht Leiden Ouders spraken over het probleem van jeugdleiders(sters) Wat lezers schrijven UIT DE OMGEVING VRIJDAG 13 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 NIEUWE K.LJVL-LIJN. Op Zondag 29 Mei zal de K.L.M. weer een nieuwe transatlantische lijn openen, namelijk van Amster dam, via Glasgow, Gander, Mon treal (Canada en Havana (Cuba) naar Curasao. De reisduur van deze nieuwe lijn zal 35 uur bedragen. De frequentie van de lijn Amsterdam— Curasao via New York zal gelijktij dig worden teruggebracht van 3 tot 1 keer per week. Op de nieuwe lijn zal de K.L.M. tweemaal per week met Constellations vliegen. BE PARIJSE CONFERENTIE DER GROTE VIER. De ministers van buitenlandse za ken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten zullen op 21 Mei te Parijs bijeenkomen,aldus is door een woordvoerder van het Franse de partement van buitenlandse zaken Op deze bijeenkomst zullen de drie ministers in de gelegenheid zijn tot een uitwisseling van meningen alvo rens de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier op 23 Mei begint. Zaterdag a.s. zullen te Parijs reeds de voorbereidende besprekingen van Britse, Franse en Amerikaanse func tionarissen beginnen. Het Poolse mailschip „Batori", dat op weg is van New York naar Southampton, heeft in een radiobood schap medegedeeld, dat aan boord een verstekeling is gevonden. Deze had zich bekendgemaakt als Ger hard Eisler, ééh der vooraanstaande communistische leiders in de Ver. Staten, die door de Amerikaanse ju stitie is veroordeeld tot gevangenis straf en geldboete, wegens het wei geren van getuigenis voor de com missie in zake anti-Amerikaarfse ac tiviteit Het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de borgtocht, die door communisten en sympathiserenden voor hem was gestort, verbeurdver klaard is. BEDEVAARTEN NAAR KEVELAER WEER MOGELIJK. Na onderhandelingen met de be zettingsautoriteiten van de Britse zone van Duitsland iS het „Katho liek Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing" te Bilthoven er in ge slaagd, met deze autoriteiten een regeling te treffen, waardoor het weer mogelijk zal zijn bedevaarten naar Kevelaer te houden. Vergunningen voor deze reis naar Duitsland worden alleen verleend aan groepen, bestaande uit ten min ste vijf personen, terwijl één van hen de leiding en de verantwoorde lijkheid voor deze groep op zich moet nemen. Ieder der deelnemers moet in het bezit zijn van een gel dig Nederlands paspoort; de kosten van het benodigde visum bedragen 6,50. Deze visa en de vergunningen voor een bedevaart naar Kevelaer kunnen verkregen worden via het „Katholiek Genootschap voor Gees telijke Vernieuwing" te Bilthoven, hetwelk ook nadere inlichtingen omtrent de voorwaarden kan ver strekken. Alleen de glimmende tomahawk en een gordel met bloedende scalpen ontbraken aan de Karl May-figuur, die gistermiddag een bezoek aan Zaal- bergs Dekenfabriek te Leiden bracht Het was chief Oskenonton, bijge naamd „Het Hollend Hert", opper hoofd van de Mohawk-Indianen uit Fredonia in de staat New York (V.S.). Hij was naar Londen gekomen, om een textiel-tentoonstelling te bezoe ken en ontmoette daar een Hollands zakenman, de heer J. van Hessen uit Amsterdam, die hem naar Nederland nodigde. Woensdagmorgen arriveerde hij op Schiphol en gistermiddag om vier uur kwam hij een kijkje nemen op een Leidse weverij. Het Hollend Hert was gekleed in de traditionele klederdracht van zijn stam en zag er zeer indrukwekkend uit. Een enorme vederdos van arends veren sierde zijn eerbiedwaardig hoofd. Hij droeg een lichtbruin kleed van rendiervel, bont versierd met kleurige lapjes, die volgestikt waren met zeer kleine kraaltjes. Om z'n nek bengelde een geitenvel en een aantal kettingen met berenklauwen. Z'n voeten staken in wit-geborduurde moccasins en over z'n arm droeg hij een helblauwe reisdeken, met rood witte motieven, die geheel volgens Mohawk-traditie met de hand gewe ven is en een symbolische weeffout heeft, om uit te drukken, dat alle menselijk werk onvolmaakt is. In zijn stam wordt Itet handweven reeds vele eeuwen beoefend, reden waarom het opperhoofd veel belangstelling heeft voor de IJuropese techniek, waarvan zijn Indianen nog heel veel kunnen leren. Only a pipe of peace! In de nauwe Vestestraat moest de politie de belangstellenden op een afstand houden, toen het Hollend Hert, in gezelschap van de heer van Hessen, per auto arriveerde. Wegens afwezigheid van de directeur, de heer W. Schrandt, werd de hoge gast ver welkomd door de procuratiehouder van Zaalbergs Dekenfabriek, de heer J. de Waard, die zijn bezoek voorging naar de directiekamer, waar de thee geserveerd werd. De sigarenkist ging rond. „No, thank you. I never smoke; only a pipe of peace" (Neen, dank U. Ik rook nooit; alleen een vredespijp) weerde chief Oskenonton af. En in gedachten zagen we hem al zitten rond het kampvuur, met zijn rood- beschilderde stamgenoten, die zwijg zaam elkaar de brandende vredespijp doorgaven. Hugh! Een uur lang liet het opperhoofd zich door het bedrijf rondleiden en BAND NEDERLAND—INDIë. Aan het jaarverslag van de afde ling Leiden van het thuisfront band NederlandIndonesië, over het tijd vak 1 Jan. t.m. 31 Dec. 1948, ontle nen wij, dat het ledental 186 bedroeg tegen 89 in 1947. De secretaresse merkt echter op, dat tot haar spijt na terugkomst van de zoon, man of ver loofde. de leden als lid bedanken, alsof iedere band met en iedere ge dachte aan dat verre land over zee verbroken en uitgewist moet worden. Het dagelijks bestuur bestond aan vankelijk uit 5 leden, doch dit aan tal werd op de jaarvergadering uit gebreid tot 7 personen. Mevrouw Mulder-Hemmes werd aangezocht, de Band Nederland-Indo- nesië in de Plaatselijke Demobilisa- tieraad te vertegenwoordigen, terwijl de heer Buel namens de Band zitting heeft in het sub-comité voor de ont vangst, de voor- en nazorg van ge- demobiliseerden en de heer Cebol in het werkcomité voor zieken en ge- wnoden. In het plaatselijk N.I.W.I.N.-comité werd de Band eveneens vertegen woordigd door de heer Buel. Door al deze contacten is het moge lijk geworden, zowel voor de militai ren over zee, als voor hun verwan ten hier in Nederland, op de beste wijze hpn belangen te behartigen. Het verslag besluit met een relaas van de gevoerde acties. Het Hollend Hert, in vol ornaat b(j zijn aankomst in Leiden. (Foto: Jan Wolfslag, Leiden) perfect Engels sprekend stelde hij verschillende vragen over de fa- bricage-methodes. Om half zes ver trok hij weer naar Arasterdam, na tuurlijk met een Leidse wollen deken als geschenk. Zaterdag gaat hij weer naar Londen, om met 1000 Indianen „The song of Hiawatha", waarin de geschiedenis der Indianen beschre ven wordt, te zingen in de Empress- hall. STEÓ. MUSEUM DE LAKENHAL Belangrijke aanwinsten. Het Stedelijk Museum „de Laken hal" ie Leiden heeft enige zeer be langrijke aanwinsten verkregen. In de eerste plaats schonk jhr. W. A. van den Bosch te Doorn een typisch vroeg 18e eeuws portret van Mr Gerrit de Bye, secretaris van de Leidse rekenkamer, geschilderd door de Leidse portrettist Hieronymus van der My. Vervolgens kon de directie uit de Londênse kunsthandel een paneeltje aankopen voorstellend: het wereldse leven van Maria Magdalena, een ge schiedenis welke Lucas van Leyd'/i eveneens, doch als prent uitbeeldde. Dit zeer merkwaardige schilderijtje moet worden toegeschreven aan A^rtgen van Leyden, die evenals Lucas een leerling van Cornelis En- gebrechtsz was. Deze Aert Claesz, gen. Aertgen van Leyden is een nog ietwat raadselachtige figuur, die een langdurige ontwikkeling doormaakte en vooral in zijn vroege, uit onge veer 1525 daterend werk, waartoe ook dit paneeltje moet worden ge rekend, zeer karakteristieke schilde rijen en tekeningen vervaardigde. De genreachtig opgevatte voorstel ling, die te vergelijken is met de „jardins d'amour", heeft een bijzon der fraai landschap als achtergrond en is een welkome aanvulling voor de vroeg 16e eeuwse primitieven- zaal van de Lakenhal. Tenslotte valt te vermelden een forse koperen vijzel, volgens het op schrift gedateerd 1724 en afkomstig van de Leidse apotheker Nicolaas Stam. Deze Stam werd geboren in 1676 en overleed in 1745 en woonde op de hoek van de Houtstraat en net Rapenburg, waar thans de Ana lyst en school Is gevestigd. „Dat is zo echt de stemming lier in de stad: Als je je kinde ren buiten de jeugdleiding kunt houden, moet je het doen! Aldus rector F. Bernefeld op een bij eenkomst van de ouders van jeugdleiders (sters), die in het kader van de z.g.n. Jeugdweek door de Kath. Jeugdraad van Leiden in het St. Antonius-club- huis gisteravond was belegd. Het was geen groot aantal, dat aan deze uitnodiging gehoor ge geven had. Zo klein zelfs, dat het geen officiële bijeenkomst werd, doch een gezellige „Ronde Tafel conferentie", v/aarop mej. Rie Vendrik, nationaal voorzitster van de K. A., vrouwelijke jeugd, sprak over de problemen, die kunnen ontstaan in de gezinnen, waarvan de kindieren als jeugd leiders (ster) te veel van huis zijn. Na eerst in grote lijnen de diepe betekenis van het kath. Jeugdwerk omschreven te heb ben, daarbij wijzend op de juiste plaats van het het jeugdwerk: Hulp aan het gezin bij de opvoe ding van kinderen, somde mej. Vendrik de goede hoedanigheden van onze jeugdbeweging op, waarvan de zelfwerkzaamheid der gidsen en verkenners zeer belangrijk is. Even roerde de inleidster slechts het probleem, waarvoor de ouders gekomen waren, aan en verwekte daarmede na de gebruikelijke aarzelingen een interessant» debat, dat wij hier niet op de voet volgen, doch lie ver in enkele punten weergeven. Nadrukkelijk werd er op ge wezen, dat overdrijving altijd verkeerd is. Dus ook wanneer de leiders en leidsters dag in dag uit ook 's Zondags in de weer zijn voor de jeugdbe weging. Ook zij hebben plichten als lid van hun gezin. In verband daarmede is het noodzakelijk, dat de leiders en leid sters leren him eigen werk te orga niseren, dw.z. efficient te werken. Er wordt nog teveel overbodigs "ge daan of te omslachtig gewerkt. Opvallend is het, dat de ouders zo veel klagen over de afwezigheid van him kinderen, die met de jeugdlei ding belast zijn. Zij spreken daarover en verwekken onder hun kennissen een stemming, die wij in de aanhef reeds weergaven. Het gevolg is slechts, dat anderen afgeschrikt wor den zich te wijden aan dit prachtig werk. En toch is het zo bitter nood zakelijk dat het aantal jeugdleiders vergroot wordt. Dan wordt ook het werk veel prettiger, wanneer het be ter verdeeld wordt en niemand een overmatige taak krijgt. Deze menta liteit van vele ouders is des te op vallender. daar het speciaal de jeugd beweging geldt. Jongelui, die veel aan sport doen, verkering hebben, bioscoop-minnend zijn of een andere hobby er op na houden, zijn ook zeer vaak van huis. Daarover wordt ech ter lang niet zoveel geklaagd. Wel echter wanneer zo'n meisje of jon geman zo sociaal voelend is, dat zij/hij alle vrije tijd en heel veel inspan ning wil geven, om de jeugd mid dels de jeugdbeweging gaaf door hun moeilijke tijd heen te helpen en geestelijk rijker af te leveren voor het grote leven! Kapelaan v. d. Plaat gaf een nut tige suggestie, die reeds hier en daar wordt toegepast, nl. het zoeken naar oudere mensen, die zonder daar voor een speciale cursus gevolgd te hebben door hun beroep geschikt zijn de leidingte nemen over be paalde clubs, zoals voor E. H. B. O., handwerken, knutselen, enz. Zo werd het toch een uiterst vruchtbare avond. Het gezelschap was niet groot, maar door het kleine aantal werd er vrijuit gesproken en hebben de aanwezige ouders beslist een betere kijk gekregen op dit prd- bleem. Zij kregen een opdracht mee naar huis. Een opdracht om vooreerst zelf niet meer te klagen tegen ande ren, doch mede te werken door te wij zen op het grote belang van meer leiders en leidsters. De Jeugdraad heeft met deze avond Een hoge toren te pionieren, de droom van vele jongens. Maar daar voor moeten er leiders zijn, die deze droom helpen verwezenlijken 9 (Foto: Archief d. L. Crt.) LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd candidaatsexamen Ne derlands recht: mej. G. M. M. Ver- degaal te Sassenheim en de heer B. E. Zuure te Oosterhout; het doctoraal examen Nederlands recht; de dames A. E. Dijkstra te Rotterdam; M. Blitz te Leiden; D. W. de Kloet te Haarlem en E Meydes te Heemstede. P.v.dJV. Op de gisteravond ge houden ledenvergadering van de Leidse afdeling van de Partij van de Arbeid, is bij enkele candidaat- stelling tot voorzitter gekozen de heer J. J. van Weerlee, in plaats van drs. D. J. v. Dijk, die de voorzitters functie wegens drukke werkzaamhe den niet langer kon waarnemen. De heer v. Dijk blijft echter voorzitter van de raadsfractie. VAN ONZE ADVERTEERDERS HEROPENING MELKHANDEL J. J. VAN SC HIE De oude zaak in melk en zuivel producten van de heer J. J. van Schie, Kraaierstraat 34B is door een algemene modernisering in een nieuw kleed verschenen. Een vier- weekse „schoonmaak" heeft deze winkel een gehele verandering doen ondergaan, welke zowel voor de pro ducten als voor de klanten valt toe te juichen. Volgens de eisen der mo derne hygiëne is thans een interieur verkregen, dat de toets der critiek volledig kan doorstaan. De gehele betegeling, een granieten vloer, mo derne electrische koelkast, fraaie toonbank en etalage, kortom alles voldoet aan alle te stellen eisen. Het geheel werd uitgevoerd onder leiding van de aannemer, de heer B. Rosdorff. een goed initiatief genomen. De volle medewerking van de ouders is im mers een eerste vereiste om goede leiders (sters) te krij gen. Als de jon gelui, die zeer veel voor dit ideaal moeten opofferen, zich gedragen we ten door de belangstelling en steun van hun ouders, die met hen mee leven, hen begrijpen en steunen, dan zal hun taak veel lichter zijn. En dit ziende, zullen er misschien anderen komen, die willen meehelpen om on ze katholieke jeugdbeweging in stand te houden en sterk te maken! DE DODENHERDENKING TE LEIDEN." Naar aanleiding van het bekende schrijven van de Stichting Dodenher denking en wat onze redactie daaraan heeft toegevoegd, schrijven enige le zers ons, dat zij het noch met die Stichting noch met onze redactie eens zijn. Wij zouden het, eerlijk gezegd, be ter geacht hebben, dat nu verder over bedoelde kwestie maar werd ge zwegen. Doch enkele lezers heb ben zich klaarblijkelijk geërgerd aan wat over de rede van pater Wij nand Sluys ter gelegenhed van de nationale dodenherdenking is ge schreven. En die ergernis moeten wij trachten weg te nemen. Ook •grijpen wij gaarne deze gele genheid aan, om ons te scharen aan de zijde van hen, die pater Wijnand Sluys hoogachten om zijn persoon, zijn kennis en zijn bewonderenswaar dige activiteit als apologeet. Verder herinneren wij er aan, dat wij ons hebben gedistancieerd van de term „kwetsend", welke de Stichting voor een passage in de rede van pater Sluys bezigde, omdat een objectieve, eerlijke uiteenzetting van eigen over tuiging een ander als hij tenmin ste normaal verdraagzaam is! nooit kan kwetsen. Wij hebben echter ver klaard, dat ook ons inziens bedoelde passage onder die omstandigheden en op die plaats pijnlijk en ontactisch was. Hiermede doen wij niets te kort aan het respect voor pater Sluys (zoals een inzender meent), waarop hij om zijn vele verdiensten aan spraak maakt. Mevr. T.D. schrijft: „De pater moest dit zeggen (bedoeld is de pas sage over de katholieke leer betref fende het Vagevuur en wat in ver band daarmede werd gezegd over het bidden voor de doden) ter wille van onze doden" Mej. G. v. d. T schrijft. „Wanneer het op het getuigenis van het geloof aankomt heeft niet iedereen de moed voor zijn overtuiging uit te komen, zoals pater Wijnand Sluys. „Als er ooit een tijd is, waarop wij voor onze mening moeten uitkomen, dan is het deze tijd". Hierop antwoorden we kort en, naar wij hopen, duidelijk. Natuurlijk mogen wij nooit iets tegen onze overtuiging doen of zeg gen. Natuurlijk mogen en moeten wij zó handelen en spreken, dat iedereen in ons positief kan zien en horen de christen, de katholiek. Dat heeft b.v. bij dezelfde doden herdenking rector Sondaal gedaan, die een rede hield in de Stadsgehoor zaal te Leiden. Iedereen kon consta teren uit die rede, dat daar sprak een katholiek, een katholiek priester. Maar zéker heeft niemand daaraan ergernis genomen, ook niet de genen, wier levensbeschouwing in strijd was met de daar uitgedragene omdat de spreker zijn mening niet zo voorhield en voordroeg, dat ze an dersdenkenden tot tegenspraak prik kelde. Dat laatste is het, wat vermeden moet worden vermeden moet worden op een bijeenkomst, waarop we in nationale eenheid willen sa menkomen. Hiermede staken we de discussie, die wy, zoals we Teeds schreven, lie ver niet hadden willen voeren. Het moét nu uit zijn. Indien het ook van Protestantse zijde nu niet uit zou zijn en men van die kant nog verder over het voorgevallene zou gaan voortpraten, zouden wij dat als een overdreven gevoeligheid, grenzende aan onverdraagzaamheid, moeten be schouwen. Ook zij onder ons, die het met be doeld optreden van pater Sluys niet eens zijn, moeten bedenken, dat al léén de te voorzichtigen die door een te grote voorzichtigheid niets be reiken nooit te hard lopen. Om aan pater Sluys het volle pond te geven, willen wij nog vermelden, dat een vooraanstaand niet-katholiek, die diens rede had gehoord, verklaar de dat hem zeer getroffen had de me dedeling, flat de katholieken ook voor de niet-katholieke overledenen bidden, wat hij blijkbaar niet wist. Red. NEDERLAND—INDONESIë. Een inzender klaagt er over, dat de jaarvergadering van de Bond Neder landIndonesië slechts door 19 men sen was bezocht. Hij ziet daarin een gebrek aan be langstelling voor en meeleven met onze militairen in Indonesië. Indien inderdaad deze conclusie uit het bedoelde vergadering-bezoek moet worden getrokken, dan is die weinige belangstelling beschamend. Maar wij willen veronderstellen, dat dit een symptoopi was van een alge meen verschijnsel op jaarvergaderin gen e.d. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. REGERINGSVERKLARING INZAKE INDONESIë. (Vervolg). De verklaring van de Nederlandse delegatie behelst, dat de terugkeer der republikeinse regering naar Djokja wordt aanvaard. Hoewel de besluiten van de Veiligheidsraad, welke de basis vormen voor de pre liminaire besprekingen, naar het oordeel der Nederlandse regering, slechts spreken over de stad Djokja en hare onmiddellijke omgeving, heeft de Nederlandse regering er geen bezwaar tegen een meer rui me interpretatie aan deze gebieds- omschrijving te hechten en met na me de gehele residentie Djokjakarta daartoe te rekenen, indien zulks het bereiken van een algehele overeen stemming tussen partijen kan be vorderen. Naar verluidt zal de sultan van Djokjakarta belast worden met de handhaving van de orde in dit ge bied. Voor de terugkeer echter een feit kan wordeh moet een accoord be reikt zijn over de met die terugkeer samenhangende vraagstukken, waar onder vallen de maatregelen ter staking van de guerilla, het herstel van de vrede en de handhaving van recht en orde, waaronder vooral ook begrepen zijn maatregelen, die voor komen, dat represailles, in welke vorm ook, genomen worden. Als tweede onderdeel van dat be stand moet gewezen worden op de bepaling, dat in de gebieden buiten Djokja, welke thans niet bestreken worden door werkzaamheden van het ambtelijk apparaat van de In donesische regering, de republikein se civiele en politionele ambtenaren in functie blijven. De verklaring van de Nederland se delegatie heeft ook betrekking op de Ronde Tafel conferentie. On verminderd de erkenning van het zelfbeschikkingsrecht overeenkom stig de beginselen van Linggadjati en Renville, wordt bepaald, dat de republiek straks als een staat haar plaats in de Verenigde Staten van Indonesië zal innemen en in het voorlopig vertegenwoordigend chaam daarvan een derde van het aantal zetels zal bezetten. Buiten twijfel wordt gesteld, dat de Ronde Tafel-conferentie enerzijds zal lei den tot bespoediging van de on voorwaardelijke overdracht van de wezenlijke en volledige souvereini- teit aan de verenigde staten van Indonesië, anderzijds dat deze over dracht moet plaats vinden in over eenstemming met de Renville be ginselen, welke in onze grondwet hun weerslag hebben gevonden. De wens mag worden uitgespro ken, dat een nieuwe geest zal intre den, waaruit men de kracht zal putten om de in het verleden be gane fouten te vermijden en aan het lot van de volken van Indonesië en Nederland een beslissende kente ring ten goede te geven. Door deze hoop geleid heeft de Nederlandse regering de resultaten van de onvermoeide arbeid van dr. Van Royen en zijn medewerkers aanvaard. Zij heeft zich er van ver gewist en met voldoening er van kennis genomen, dat ook de B.F.O. daaraan haar volledige instemming hecht, omdat de voortdurende me dewerking van de B.F.O. aan de verdere ontwikkeling van zaken vol strekt onmisbaar is. Het is mogelijk, dat de thans ingeslagen weg vooral in den beginne moeilijk begaanbaar zal blijken en dat wij daarop nog hindernissen zullen aantreffen, die een minder door tegenslagen gehard volk dan het onze zouden afschrik ken. Dit vooruitzicht benente ons niet de moed voort te gaan ten ein de te verwezenlijken, wat wij be loofd hebben en overeengekomen zijn. Moge de overeenkomst van Ba tavia van 7 Mei 1949, die de naam van Van RoyenRoem-Statements zal dragen, onder Gods zegen de smartelijke historie der laatste vier jaren besluiten en een tijdperk in luiden, waarin wederzijds begrip, wederzijdse oprechtheid, wederzijd se goede wil, hulp en bijstand zul len tonen, wat deze factoren vermo gen voor een mensheid, die snakt naar verlossing uit de machten van het kwaad. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NOG WEINIG VERANDERING In de kustprovincies overdrij vende wolkenvelden en nog bij- aa overal droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tus sen Noord en West. Weinig ver andering in temperatuur. In het overige gedeelte van het land tamelijk heldere en koude nacht met plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag geleidelijk toe nemende bewolking maar nog droog weer en iets hogere tem peraturen dan vandaag. Weinig wind. PROF. DR. DE KLEYN f Gisteren is te Amsterdam overle den prof. dr. Adrianus Paulus Hu- bertus Antonie de Kleyn, hoogleraar in de keel-, neus- en oorheelkunde aan de gemeentelijke universiteit. TRAGISCH ONGELUK TE HENGELO. Bij het spelen nabij de slufs in het Twente-Rijnkanaal te Hengelo is de negenjarige A. Schippers uit En schede uitgegleden en van een hoog te van zeven meter in het kanaal ge stort. Men slaagde er in de jongen met een dreg boven te brengen, doch de pogingen om het bewustzijn te doen terugkeren, faalden helaas. TREIN REED DOOR NIET TIJDIG GESLOTEN OVERWEG. Wonderlijk goed afgelopen. Met een snelheid van circa 80 km. per uur en een gillende fluit raasde vanmorgen om kwart voor negen de sneltrein van 8.25 uit Amsterdam naar Enschede door het station van Naarden-Bussum, terwijl een hon derdtal reizigers op het perron, die op de stoptrein naar Amersfoort ston den te wachten, met ontzetting tot de ontdekking kwam, dat de spoor bomen langs de overweg vlak achter het station niet waren gesloten, zo dat het op dit spitsuur vrij drukke verkeer, onbewust van het dreigende gevaar, zich naar beide zijden over de spoorails voortbewoog. De spoor baan maakt in het station een vrij scherpe bocht naar links, zodat de mannen op de locomotief, aan de linkerzijde de baan verkennend, eerst halverwege het perron tot de ontdekking kwamen, dat de machine recht op de wielrijders, voetgangers en auto's inreed. De machinist zette de remmen aan en trachtte tegelij- ketijd met korte en alnge stoten op de fluit het publiek te waarschuwen. Het was onmogelijk de trein nog voor de overgang tot stilstand te brengen en zovioog de locomotief dwars door het verkeer op de overweg heen. Op het laatste moment wisten enkele wielrijders en voetgangers te ontspringen, maar een personenauto een zg. volkswagen kreeg een enorme klap van de linkervoorzijda van de locomotief en werd opzij ge- inzittende, de heer Van Voorst uit Bussum, er met de schrik af, dank zij het feit, dat de auto niet werd meegesleurd. De trein kwam ca vijftig meter verder tot stilstand en had 15 minuten vertraging. Onderzocht wordt of een defect aan de spoorboominstallatie de oor zaak van dit nog goed afgelopen ongeluk zou kunnen zijn. NOORD WIJK Emmabloem-collecte De gehou den Emmabloem-collecte alhier, voor het Wit Gele en Groene Kruis, heeft de prachtige som opgeleverd van f 602.83. Personalia Te Leiden slaagden voor het examen Apothekersassi- stete mej. Hoogeveen. Mej. S. Alke made slaagde voor 'het diploma N. VIII, midelbaar le gedeelte. Schaken Voor de jaarlijkse gongwedstrijd schaken uitgeschre ven door de Noordwijkse schaak vereniging „D. Noteboom", hadden zich 26 spelers opgegeven. Boven deze wedstrijd staat als wis- selprys de z.g. gongbeker, welke het vorige jaar werd gewonnen door J. Hoogeveen. Dinsdagavond werden de deelne mers ondergebracht in vier gelijk sterke groepen, waaruit de gelijk, in punten uitgekomene in groepen van vier tegen elkaar uitkwamen. Hoo geveen wist zich met Bedijn, Leen- heer en Vink in de bovenste dezer I laatste groepen te plaatsen. Hij werd met 3 punten uit 3 party en eerste en daarbij wederom kampioen en win naar van de beker. Hij is de eerste, die in een reeks van jaren tweemaal achter volgens de beker in zijn bezit bracht. WASSENAAR Gebqren; Joseph Nicolaas Al- bert z. van A. L. PetersM. G. Kors; Nicolaas Mathias Jozef z. van A. van WissenA. M. van Leeuwen; Petrus Waltherus Franciscus z. van A. W. Remmers waalR. M. Goyvaerts; Ro nald Ferdinand z. van F. R. Snelle- man-J. H. van der Zaal; Hendrik z. van J. B. HoekS. C. van der La ken; Bregtje Petronella d. van N. van der HorstP. Jonge jan; Frank z. van F. de JongJ. P. de Keijzer; Hendrika d. van H. VisscherF. G. Prins. Ondertrouwd: J. P. van Wisselingh uit Bloemendaal en E. M. I. van Ker vel; G. L. Quartel en M. Selmayer; C. Grundeken en E. G. van der Ham. Getrouwd: P. van GaaienH. J. Karei; J. T. A. PiebingaM. M. Ro- dyk; A. S. de LangeJ. van Bakel. Overleden; Klaas Langerak wedr. van Kreintje Verheij; Maarten Hen drik van Duim 69 j., echtg. van Ja- coba Mazure; Petronella Hendrika van Leeuwen 71 j., wed. van Otto Corba; Johannes Wilhelmus van Rosse 74 j., echtg. van Maria van Ro- sendaal; Reginald Percy Penrose 28 jaar, ongehuwd.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2