tvgr Wimp ite Regeringsverklaring inzake Indonesië DONDERDAG 12 MEI 1949 ÖE LEIDSE COURANT PAGINA 3 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN ARBEIDSJÜBILEUM. Dinsdag herdacht de heer C. Stig- ter de dag, waarop hij 25 jaar ge leden in dienst trad bij Oosthoek Zoon N.V. De jubilaris, vergezeld van zijn echtgenote, werd ten huize van de directeur, de heer A. Oost hoek, ontvangen en door deze op hartelijke wijze toegesproken. Als aandenken ontving de jubilaris van de directie een gouden horloge, als mede een oorkonde met de bijbeho rende medaille in brons van de Ver. van handelaren in Bouwmaterialen. De echtgenote van de jubilaris ont ving een bloemenmand. De heer D. Falkena wees o.m. op het opgeruimd karakter van de ju bilaris en prees diens aangename verhouding tot het overig personeel. Des avonds brachten de heren Th. de He ij en P. Reuir/erman, vertegen woordigende de tfabriekscommissie, een bezoek ten huize van de jubi laris, waar hem, namens het gehele personeel, een bloemenmand en een divankleed werd aangeboden. Het Jongeboeren-probleem. In de contact-bijeenkomst van de leden der L.T.J. en de jonge boeren-meis- jes spraken Woensdagavond de he ren Adr. Ammerlaan- en Th. W. Verhoef over het jongeboeren-pro bleem. 30 a 40 duizend jonge boe ren, die in staat geacht worden hun vak tb kennen, worden gehandicapt, door het gemis van een eigen be drijf en zien hun toekomst ontoe gankelijk, aldus de heer Ammer laan. Bij dit aantal komen nog jaar lijks enkele duizenden, van welke er slechts enkele honderden een be stemming vinden. Als dit zo door gaat, zal het jongeboeren-overschot schrikbarende gevolgen hebben. Daarom moeten deze plattelands mensen hun problemen zelf onder de ogen zien en hun toekomst in handen nemen. Spr. schetste de voorrechten van het plattelands leven boven dat van de stad en verklaarde, dat men in boerenkrin- gen niettemin de moed moet hebben over te schakelen op andere beroe pen. Spr. besprak in dit verband de vele mogelijkheden en nam de drie wegen onder de loupe, welke ons land ten opzichte van de toekomst kan inslaan, nl. agrarisatie, indu strialisatie van het land of emigratie van een belangrijk deel der boeren bevolking. Dit vraagstuk werd be licht in zijn algemeenheid en bezien voor wat" betreft de opkomende en de rijpere jeugd. Spr. liet sterk de nadruk vallen op de dringende be hoefte aan energieke, waarachtige vakmensen. Na de expansie-moge lijkheden te hebben geschetst, be sloot spr. met de woorden van Ja-, cob Cats: „De beste schippers leren varen, niet op de baren, maar in volle zee." De heer Verhoef bezag dit pro bleem practisch, in internationaal verband, bepaalde zich tot de ver schillende mogelijkheden van emi gratie, o.a. naar Canada, Frankrijk, Zuid-Afrika en Brazilië. Hij vertelde veel over de voorwaarden van emi greren en gaf vele nuttige adviezen. Spr. besloot met erop te wijzen, 6 A bij nastreven vanalle mogelijke materiële welstand zielsbelangen moeten praevaleren. Het devies: hard werken en zuinig zijn, geldt ook in het buitenland, zo besloot spreker. Een aardige attentie voor de L.T.J.'ers in Indonesië bereidde de heer Joh. C. Vink, secr. van de L.T.B., in de vorm van een sympa thieke brief, welke door alle aan wezigen ondertekend, aan elke LTJ^ er in Indonesië zal worden gezonden. De voorz. deelde tijdens de pauze enkele bijzonderheden mee omtrent de zomersportdag met culturele in slag, begin Augustus te Reeuwijk. Van fabriek naar verbruiker! Filiaal: Leiden, Haarlemmerstraat 18 KOUDEKERK DE VISTIJD KOMT IN ZICHT... In café van der Spek aan de Rijn dijk is Woensdagavond opgericht een Hengelsportvereniging. De lei ding van de vergadering berustte bij de heer P. van Kempen. Twintig personen traden als lid toe. Het voorlopig bestuur bestaat uit de heren P.* van Kempen, voorz., H. de Vries, secr. en B. v. Walderveen, penn. De contributie werd vastge steld op 0,25 per maand. Er werd besloten het nieuwe sei zoen, dat 1 Jdni aanvangt, te begin nen met een wedstrijd op 2e Pink sterdag (6 Juni). LEIDERDORP „Voordorp" bestaat 40 jaar. Na dat reeds een zeer druk bezochte re ceptie had plaats gehad, ter gelegen heid van het veertig-jarig bestaan van het kinderhuis „Voordorp", vond gisteravond in de Stadsgehoorzaal een feestelijke bijeenkomst plaats voor de oud-verpleegden. De voor zitter van het bestuur, Ür. P. M. de Planque opende deze avond, waarna een der oud-verpleegden het woord voerde en vele vriendelijke woorden aan „Voordorp" richtte. Namens de oud-verpleegden werden geschenken aangeboden. De kinderen van „Voordorp" kwa men hierna voor het voetlicht met de operette „Goudmuiltje" en met enkele aardige flitsen uit het leven ir. het huis. De geheel bezette zaal heeft genoten van deze prettige avond. LEIDSCHENDAM Massa-onderzoek voor T.B.C.-be- strijding. Volgens mededeling van de wethouder van sociale zaken zijn de voorbereidende werkzaamheden voor het w massa-onderzoek in volle gang. De navolgende personen zijn als districtshoofd aangewezen nl. de heren G. de Groot, J. van Maren, C. van Maastricht, J. J. Schuyt en J. van Zwet. Het ligt in het voornemen het onderzoek te doen plaats hebben in drie gebouwen, waarvan één in het dorp Stomp wijk. NOORDEN Boerenleenbank. In zijn ope ningswoord betoogde dé voorz., dat de boerenleenbanken hun .plaats als credietstelling weer innemen. Er is echter geen koffiedik genoeg om te kunnen voorspellen wat de toekomst brengen zal op financieel gebied. De Nederl. land- en tuinbouw hebben door hun krachtsinspanning een groot aandeel genomen om Neder land er weer bovenop te brengen. Met de exportcijfers voor ogen was het wel te wensen, dat de overheid meer begrip toonde voor de finan ciële moeilijkheden in de land- en tuinbouw. Wat onze eigen boeren leenbank aangaat kunnen we spre ken van een gezonde ontwikkeling. De winst bedraagt circa 1100.en zal zoveel mogelijk aan de reserve worden toegevoegd. Wanneer men dit aan rente zou gaan uitkeren, zou men de ontplooiing en de stootkracht van de bank in gevaar brengen. Door ook zitting te gaan houden in Nieuw koop, neemt het aantal leden ook daar toe. 40 Jaren geleden is de bank opgericht en dit is een daad geweest van vérstrekkende betekenis voor de gemeente Nieuwkoop. Wanneer we de resultaten zien moeten we niet al leen dank brengen aan de oprichters, doch ook vooral aan de medewer kers en spaarders. Door met elkaar en voor elkaar te werken zullen we resultaten bereiken beter dan con currerende instellingen. Hierna volgde balans en rekening. Kassaldo 2219.14, ontvangen spaar gelden 539.885.40, aan terugbetaal de voorschotten 4500.lopende rekening 866.695.46. Ontvangen rente: van voorschotten 1953.19, lopende rekening 822.76, Centr. Bank. inclusief jaardeposito enz. f 12175.72, van effecten enz. f 2318.05, diversen 391.35, totaal 1484961.07. Terugbef., spaargelden 545741.25, aan gegeven voorschotten ƒ.32300. uitgave lopende rekening 885.167.49. Uitgegeven rente: aan de spaarbank f 11179,03, lopende rekening 162.49, afschrijvingen kantoorgebouw 100, debiteuren 100. Diversen 6309.89. Op reserve gebrachte winst 1947 14.45. Kassaldo 31 Dec. 3978.29, totaal f 1.484.961,07. Balans: kassaldo 3978.29, uitstaande voorschotten 96821.tegoed in lopende reke ning 696.488,52, nog te vorderen rente van voorschotten 1970.07, nog te vorderen rente van efefeten 803.12, totaal 800.061.—. Spaar gelden: verschuldigd aan de spaar bank 752.050.34. Schuld in lopende rekening 46870,12. Nog te betalen i 50.saldo winst 1090.54, totaal 800.061.—. In het stembureau namen zitting de heren A. Pietersen, G. Mourits en D. van Harten. Bij de bestuurs verkiezing werd A. Vink met 29 van de 31 stemmen herkozen. J. Zuijder- vliet werd met 25 van dc 32 stem men herkozen in de raad van toe zicht. Joh. Pietersen werd met 25 van de 32 stemmen gekozen in het bestuur en als plaatsvervangend lid werd Joh. Mourits met 16 van de geldig uitgebrachte stemmen geko zen. Bij de verkiezing in de vacature van A. J. van Smoorenburg memo reerde de voorz. de persoon van de overledene en het goede werk wat hij voor de bank gedaan heeft §ls bestuurslid. OUDE-WETERING Jaarvergadering Boerenleenbank Het uitgebreide jaarverslag van de kassier stond in het teken van de gepasseerde jubilea in 1948. Ook werd daarin meegedeeld, dat de eigen bank in Oude- Wetering in '48 gunstig heeft gewerkt, de spaargel den echter in twee jaar met f 276.000 zijn verminderd, en de winstmoge lijkheden voor de bank in 1949 waar schijnlijk lager zullen liggen. De re kening en balans over 1948 vermeld de o.a. de volgende cijfers: ontvan gen spaargelden f 730.998.85; terug betaald f 907.514.03, teruglbetaalide voorschotten f 369.240,02, verstrekte voorschotten f 153.562,75, ontvang sten rekeninghouders f 5.417.839,23 eri uitbetaald f 5.531.074,82, ont- ontv. Centrale Bank f 3.795.248,75 en uitgaven 3.986.630.87. totaal ont vangen reente f 66.909.17 en uitge geven f 34.644.03. Het totale omzet cijfer der rekening 1948 beliep f 11.956.017,44. De balans sloot met een winst van f 7.969.35. Besloten werd om f 500 van de winst te reser veren voor het gouden jubileum in 1951 en het restant ad f 7.469,35 aan de reserve toe te voegen. De heer Krispijn bracht het raport der finan ciële commissie uit. De heer P. Ent hoven werd na gehouden» stemming in het bestuur en de heer W. Tim- mers in de Raad van Toezicht herko zen. Tot lid van de financiële com missie werd in de vacature J. C. de Jong, de heer A. H. J. Lohmann ge kozen. Na het officiële gedeelte werd de mooie kleurenfilm „Hollands Glo rie" vertoond. OP HET SPOOR VAN verte'd door HUIBERT VET. 7. Zonder zijn prooi ook maar een ogenblik uit het oog te verliezen, rende het dappere knaapje voort, baande zich een weg door een stuk braakliggend bouwland, volgde een eind je de-tramrails en zag toen hoe de Kid afsteeg en een andere bioscoop bin nenging; het paard bleef eenzaam achter. Wimpie bleef weifelend staan: h'i vroeg zich met gerechtvaardigde verwondering af wat wel de reden van dit onverwach te oponthoud kon zijn. Hij sloeg de Kid gade toen deze naar de kassa ging en eer. plaats op de voorste rij voor zichzelf bestelde. Toen drong opeens de waarheid tot Wimpie door. ..Oh!" riep het ventje uit." „direct ontsnapt hij me nog! Hij wil natuur lijk onderduiken in een ander film! Dat moet ik hem beletten!" Gelukkig was de film toegankelijk voor alle leeftijden en kon Wimpie zich zonder moeite eveneens een plaats op de eerste rij verzekeren. Met een draaierig gevoel van ze nuwachtigheid in zijn maag nam Wimpie plaats naast de bandiet, die breed in een stoel zat en voor het gemak zijn patronengordel had los gemaakt. KID DIENAMIET! „Mooi v/eer, hè?" begon Wimpie tegen zijn sinistere buurman. „Yes." antwoordde de Kid, met een snelle blik op het knaapje. Dat waj geen goed begin, ontdekte Wimpie; hij besloot wat persoonlij ker te worden. „Komt U hier dikwijls?" ging hij verder. „Yes!" zei Kid Dienamiet. Wimpie schoof heen en weer op zijn stoel. „Ik moet hem aan de praat houden, totdat ik een politie agent kan waarschuwen.be dacht hij, en toen weer, luidop: „Kunt U me ook zeggen hoe laat het is?" „Yes!" zei de Kid weer. De conversatie werd moeilijk; Wim pie zweeg een poosje en verdeelde zijn aandacht tussen het doek en zijn buurman. ZEVENHOVEN GEMEENTERAAD. (Vervolg). Na een toelichting door de voorz. wordt besloten ermede accoord "te gaan, dat B. en W. zich in verbinding stellen met de leveranciers van uit hout geconstrueerde huizen teneinde te vernemen wat de prijs van derge lijke woningen is. Wellicht bestaat de moglijkheid voor de gemeente om een paar van dergelijke woningen te 'doen zétten, nu voor 1949 aan deze gemeente geen normale woningen zijn toegewezen. De voorz. deelt vervolgens mede, dat de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting geen medewer king zal verlenen om de woning van L. Bos met behulp van de premiere geling woningverbetering en woning splitsing te verbeteren, aangezien het plan economisch niet verantwoord is en de woning na enkele jaren toch onbewoonbaar verklaard zal moeten worden. In verband met de gang van zaken betreffende dé woningbouw, de ver betering van woningen en de split sing van woningen ingevolge de "be- staande premieregeling wordt door enige leden ernstig kritiek uitge oefend op de door hogere instanties gevolgde gedragslijn, welke kritiek door B. en W. volledig wordt onder schreven. Ten aanzien van het voormalige stationsgebouw Nieuw veen, welk ge- bouto gedeeltelijk door de gemeente kan worden gehuurd om als nood- woongelegenheid te dienen, wordt besloten om deze aangelegenheid aan te houden. De door de gemeente te maken bijkomende kosten zijn n.l. zo hoog, dat de vraag rijst, of het wel gewettigd moet worden geacht, dat de gemeente voor het beoogde doel dergelijke grove uitgaven doet. Bij c^e rondvraag wijst de heer Bon er op, dat de heer C. vari den Bos heeft aangeboden zijn woning te splitsen ingevolge de premieregeling woningverbetering en -splitsing. Hij heeft daartoe plannen laten maken, hetgeei uiteraard kosten met zich heeft medegebracht. Nu de plannen geen doorgang zullen vinden, vraagt spr. of alle gemaakte kosten voor re kening van de heer van den Bos ko men. Na enige discussie wordt be sloten dat B. en W. met de heer van den Bos in overleg zullen treden en dat deze aangelegenheid in een volgende vergadering opnieuw in be spreking zal komen. Op vragen van de heer J. Lauwers antwoordt de voorz., dat het portret van H. M. de Koningin spoedig in de raadszaal zal worden aangebracht en dat binnenkort een aanvang zal wor den gemaakt met het plaatsen van straatnaamborden. Ten slotte antwoordt de voorz. op een vraag van de heer J. Lauwers, dat de kwestie van de nieuwe huren voor de 6 arbeiderswoningen in het Noordeinde met de betrokken huur ders volkomen bevredigend is gere geld. UIT DE OMGEVING HILLEGOM J. van Roode t Plotseling over leed gistermorgen de heer Jan van Roode, gemeentebode alhier. Gedu rende 35 jaar was de overledene in gemeentedienst. Gedurende die pe riode heeft hij 3 burgemeester mee gemaakt nl. de heren Wentholt, Pont en Van Nispen. Wie inlichtingen ter secretarie wenste, wist dat Jan van 't Hof (naar z'n woning in de Hof- tuin) hen hielp of de weg wees, zo mogelijk 't graag voor hen opknapte. In 't verleden maakte hij zich zeer verdienstelijk voor Burgerwacht en Landstorm. Van Roode was ook een zeer vedienstelijk bestuurslid en lid van het zangkoor der St. Joseph- kerk. De overledene bereikte de leef tijd van bijna 59 jaar. Kerkveiling. De Dinsdag gehou den bloembollenveiling ten bate jler St. Josephkerk heeft rond 5500 op gebracht. Bij gelegenheid van het 7e lustrum dier kerkveilingen werd onder de kopers een gratis reis naar Rome verloot, in het Heilig Jaar met de Nationale Bedevaart. De gelukki ge winnaar was de heer C. J. den Hollander, Wilhelminalaan, alhier. LISSE Duitsche Groep vergadert Woensdagmiddag hield de Duit sche groep van bloembollenhande laren een vergadering te 2 uur in „De Nagtegaal". De belangstelling was buitengewoon groot. De verga dering was gevraagd door een deei der exporteurs op Duitsland en stond onder leiding van het hoofdbestuur. Ze werd gepresideerd door de heer T. van Waveren. De prijzen voor de aan Duitsland te leveren bloembollen werden vastgesteld en dit voorstel werd met algemene stemmen en on der applaus aangenomen. De volgende week zullen de be stuursleden C. J. Segers te Lisse en A. H. Staats te Hillegom bijgestaan door dr Verhage ter bespreking met de Duitse autoriteiten naar Frank fort afreizen en trachten een zo groot mogelijk contingent te verlan gen. NOORDWIJKERHOUT Weer in het vaderland. ^uster Heemskerk die vroeger wijkzuster was van het Wit-Gele Kruis alhier is per vliegtuig uit Indonesië na een driejarig verblijf aldaar, in Noord- wijkerhout teruggekeerd. Zij is in Oost-Sumatra in de ziekenverple ging werkzaam geweest. VOORSCHOTEN ^De Knippolder en de Zuid-Hof - landse polder. Aangezien de in de bijzondere reglementen voor de Knippolder en de Zuid-Hoflandse polder opgenomen grensomschrijvin gen op enkele punten onvolledig en onduidelijk zijn, hebben de besturen van die polders Ged. Staten verzocht te bevonJeren, dat deze grensover- schrijvingen worden verbeterd. Bij het ontwerpen van de nieuwe grensomschrijvingen is rekening ge houden met de waterstaatkundige begrenzing van bedoelde polders. Enkele percelen, welke thans niet binnen de polders zijn gelegen, doch waterstaatkundig tot een dier pol ders behoren, zijn daarom thans in het polderverband opgenomen. O.a. wordt de boezemkade, plaatselijk bekend als Hofweg, binnen de grens van de Zuid-Hollandse polder ge bracht. Genoemde weg komt reeds voor op de legger van wegen en voetpaden der gemeente Voorscho ten, welke is vastgesteld op 5 Sept. 1854 en kan dus als openbare weg worden beschouwd. Volgens art. 142 van het Algemeen Polderreglement is vrijdom van omslag slechts ver bonden aan openbare wegen en voetpaden, voor zover betreft hun oppervlakten waaraan die vrijdom op 1 Januari 1928 verbonden was. Omdat deze weg op 1 Januari 1928 niet binnen de polder lag, zou daar voor geen vrijdom yan omslag gel den. Daarom wordt in artikel 5 van het ontwerp-besluit de vrijdom van omslag voor deze weg afzonderlijk geregeld. Ingevolge de bestaande bijzondere reglementen voor meergenoemde polders is vrijdom verbonden aan boezemlanden die. ofschoon binnen de ring van de polder gelegen, daar op niet afwateren. Echter behoort ook aan boezemwater vrijdom van omslag te worden verbonden, omdat dit evenmin als het boezemland wa terstaatkundig tol de polder behoort. Aangezien de grens van bedoelde polders óp bepaalde plaatsen samen valt met het binnenboord van het aan de polder grenzend water, kan de vraag rijzen of de polderbesturen wel bevoegd zijn ten aanzien van de onderwatertaluds van de waterkerin- De minister van Overzeese Ge biedsdelen a.i. heeft in de heden middag gehouden vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de volgende regeringsverklaring af gelegd, waaraan wij het volgende ontlenen: Op 16 Februari j.L mocht ik in deze kamer aangeven, in welke rich ting de Nederlandse regering de op lossing van het Indonesische vraag stuk zocht. Vraagt men thans, of de Nederlandse regering de toen uitge stippelde gedragslijn heeft gevolgd, dan luidt het antwoord, dat de rege ling koers heeft gehouden in de rich ting van het toen aangegeven doel, maar zich tijdens de vaart daarheen diviaties (afwijkingen) heeft veroor loofd, welke noch aangekondigd, noch voorzien waren. Indien men de regering daarvan een verwijt zou willen maken, merk ik in het raam van het gebruikte beeld op dat een kapitein wel com mando heeft over zijn schip, maar niet over de zeeën, dje hij bevaart, noch over de winden. Op 16 Februari j.l. mocht ik her inneren aan wat de minister-presi dent op 12 Augustus 1948 had gezegd en na het begin van de tweede poli tionele actie herhgald had: „Voor een herstel van de staatkun dige en economische eenheid in Indo nesië, voor het herleven van de wel vaart, voor het scheppen van een rechtsorde, die waarborgen biedt voor allen, is het van groot belang, dat de republiek op korte termijn haar plaats inneemt in de verenigde staten van Indonesië, die bezig zijn zich te vor men". In de overeenkomst, welke op 7 Mei j.l. te Batavia is afgesloten, wordt nu voorzien, dat de republiek als een staat zijn plaats zal innemen ip de verenigde staten van Indonesië. Op 16 Februari vermeldde ik, dat er geen verschil van mening was over het doel, dat men wenst te bereiken, namelijk de schepping van de Ver enigde Staten van Indonesië, waartoe de republikeinse gebieden behoren, en waarin de republikeinse leiders een belangrijke positie zullen kun nen. innemen, maar dat de moeilijk heid steeds heeft gelegen in de over brugging van de periode tot aan de vorming van de souvereipc- Verenig de Staten van Indonesië. De overeenkomst van 7 Mei j.l. voorziet thans in een overbrugging van deze période, doordien de re publiek in een gedeelte van haar vroeger territoir hersteld wordt in afwachting van het ogenblik, waarop zij haar plaats in de Verenigde Sta ten van Indonesië zal innemen. Op 16 Februari j.l. mocht ik mede delen, dat de hoge vertegenwoordiger van de Kroon een aantal voorstellen had gedaan, bekend als het plan- Beel, om deze overgangsperiode zo spoedig mogelijk af te sluiten. Bij de op 7 Mei 1949 te Batavia gesloten overeenkomst hebben thans de president en de vice-president van de republiek verklaard, dat zij de deelname aan de ronde tafelconfe rentie te 's-Gravenhage zullen bevor deren. Op 16 Februari j.l. verklaarde ik in deze kamer: „het Nederlands ge zag in Indonesië is voor het ogenblik de enige pijler van orde en recht in die streken. Daaraan zou een onher stelbare slag worden toegebracht in dien de republikeinse leiders thans in het bestuur van Djokja hersteld werden." In de overeenkomst van 7 Mei 1949 heeft de Nederlandse regering ver klaard, dat zij instemt met de terug keer van de republikeinse regering naar- Djokja. Indien men de regering thans ver wijt, gelijk men reeds gedaan heeft, en ongetwijfeld nog doen zal, dat zij op dit zeer belangrijke punt van een verklaring, hier in dc Kamer afge legd, is afgeweken, merk ik op, dat zij, die dit doen, niet alleen de schijh, maar zelfs een deel van de waarheid aan hun zijde hebben. De volle Waarheid is echter, dat de regering aan haar verklaring, dat een terugkeer naar Djocja onmogelijk gen keurbepalingen te maken. Ten einde alle twijfel op dit punt op te heffen geven Ged. Staten in overwe ging alsnog in beide ontwerp- beslui ten een nieuw artikel in te voegen. WASSENAAR UITVAART VAN PASTOOR VAN WOESIK Bij de uitvaart van de zeereerw. heer J. B. Th. van Woesik zal de lijkrede worden gehouden door rec tor F. H. M. Lohman uit Medemblik. was, de motivering verbonden heeft, dat de republikeinse regering niet be reid was, tot de federale interim-rege ring toe te treden, en dat zij nog steeds nifet had doen blijken, dat zij ook aan de eerste aanbeveling van de Veiligheidsraad wenste gevolg te geven, en met name de guerilla zou afgelasten en met Nederland zou sa menwerken tot herstel van vrede en handhaving van recht en orde. De nu gesloten overeenkomst wordt gevormd door twee verklaringen, waarvan in tijdsorde de verklaring van de Republikeinse delegatie voor gaat. Zij behelst verzekeringen om trent beëindiging van de gueriliastrijd omtrent vreedzame samenwerking en omtrent deelname aan de ronde tafel conferentie. Deze verklaring is minder sterk dan de verklaring, wel ke de Nederlandse delegatie heeft gegeven. De verklaring van de Nederlandse delegatie bevat een verbintenis van Nederland, de verklaring van de republikeinse delegatie slechts een belofte van de twee hoogste rege ringspersonen van de republiek, wel ke echter zonder meer de Republiek niet bindt, daar slechts wordt ver klaard, dat men een bepaalde politiek zal bevorderen en op aanvaarding van die politiek door de regering der Republiek sterk zal aandringen. Verder deze overeenkomst verkla rend, zegt de minister o. m.: Wat de oplossing van het Indone sisch probleem vooral in de weg heeft gestaan, is niet alleen het we derzijds wantrouwen, maar vooral ook de maatregelen, welke partijen tegen elkander op grond van dit wantrouwen beraamden en uitvoer den.' De Nederlandse regering, die thans steunt op het vertrouwen, dat zij in de republikeinse leiders wil stellen, slaat daarmede de weg in. welke uit sluitend kan leiden tot een oplossing van het conflict. (Wordt vervolgd) KANTONGERECHT TE LEIDEN Dronken achter stuur M. C. K. te Leiden moest voor het Leidse kantongerecht verschijnen, omdat hij te Hillegom een auto had bestuurd, terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. Het ge volg van deze overtreding was, dat K. een wielrijder aanreed, wiens fiets werd vernield. K. was boven- dien in gebreke gebleven wat be treft het vergoeden van de schade ad f 108. Het O.M. "eiste vier weken pr. hechtenis en intrekking van het rij bewijs voor de tijd van een jaar. Dc kantonrechter veroordeelde K tol f 300 boete of 1 maand hechtenis onvoorwaardelijk en tot 4 weken pr. hechtenis, alsmede intrekking van» het rijbewijs voor een jaar voor-* waardelijk met een proeftijd van twee jaar. SCHEEPSBERICHTEN. KOTA BAROE, pass. 11 Mei 9 uur Pantellarfa; SLOTERDIJK, 12 Mei van Aden te Belawan; VOLENDAM, pass. 11 Mei 12 uur Minicoy; WIL LEM RUYS. pass. 11 Mei 22 uur Guardafui; ZUIDERKRUIS. 12 Mei 8.10 van Batavia te Rotterdam; SI- BAJAK, RotterdamBatavia 12' Mei te Aden. MARKTBERICHTEN TDR AAR, 11 Mei. Groente. Snij bonen f 2.20, peulen 1.35—2.15. prei 67 cent. alles per kg.. spinazie t 0.701.21, idem II 5457 cent. per kist. Rabarber 4—6 cent, poste lein 3241 cent, andijvie 4957 cent alles per kg. Sla I 6.60—11.20, sla II 45.90 per 100 stuks. Bloemkool 5875 cent, idem II 3647 cent, id. III 20—27 cent, idem stek 4—18 cent, per stuk. Slavellen 6585 cent per kist. Eospeen 31—42 cent, radijs 3 ct. per bos. Waspeen I 19 cent, idem II 11 cent, idem stek 1 cent, uien 4—7 cent, aardappelen 2 cent, tomaten 2.402.44, raapstelen 46 cent, stoofsla 1015 cent, alles per kg.; prei 2 cent per bos, aardbeien 64—87 cent per half pond, idem 33—46 cent, idem klein 22 cen per doosje. Appe len: Franse Zure 41 cent per kg. ROELOFARENDSVEEN, 11 Mei. Groete. Aardbeien 46—58 cent per doos, idem afvv., 3152 cent, idem half pond 6176 cent per half pond, korpsla I 8.1015.50, idem II 4 6.70, spinazie 817, bloemkool 46 62, peulen 215255 per 100. OHic. Publicatie DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Op 16 Mei e. k. wordt te Leiden een aanvang ge maakt met de uitreiking van bonkaarten 909. Deze uitreiking geschiedt in volgorde van de numme ring van de stamkaarten van Gezinshoofden. We kelijks wordt gepubli ceerd welke gezinnen de bonkaarten moeten afhalen en op welke dag dit dient te geschieden. De weekin- deling is de volgende: 16 Mei t/m 20 Mei: stam kaartnummers 1 t/m 11000 23 Mei t/m 27 Mei: stam kaarnummers 11001 tot en met 19800. 30 Mei t/m 3 Juni: stam kaartnummers 19801 tot en met 30800. 7 Juni t/m 10 Juni: stam kaartnummers 30801 tot en met 39600. 13 Juni t/m 17 Juni: stam kaartnummers 39601 tot en met 50600. 20 Juni t/m 24 Juni: stam kaartnummers 50601 tot en met 61600. 27 Juni t/m 1 Juli: stam kaartnummers 61601 tot en met 72600. 4 Juli t/m 8 Juli: stam kaartnummers 72601 tot en met 83600. 11 Juli t/m 15 Juli stam kaartnummers 83601 tot en met 94600, 18 Juli t/m 22 Juli: stam- kaa-tnummers 94601 en hoger. De indeling voor de week van 16 tot en met 20 Mei is de volgende: Maandag 16 Mei gezinnen waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 1 tot en met 2200.. Dinsdag 17 Mei: 2201 tot en met 4400. Woensdag 18 Mei: 4401 tot en met 6600. Donderdag 19 Mei: 6601 tot en met 8800. Vrijdag 20 Mei: 8801 tot en met 11000. De loketten zijn geopend van 8.30 tot 12 uur en van 1.45 tot 4.30 uur. Od Zaterdag vindt geen uitreiking plaats van bon kaarten. Medenemen: stamkaarten en inwisselingsbonnen van de thans lopende bonkaart 905. 2025 3T R. K. Meisje gevraagd voor dag en nacht, boven 18 jaar. in gezin met 5 kinderen. Mevr. van Cleef van Kampenhout. Re- gentesselaan 14, Oegst- geest. 2036 Weggedreven een hou ten roeiboot, groot 1 ton en aan beide kanten drie roeidolven. Adres Gebr. Rodenburg. H. Rijndijk 110. Zoeterv/oude. 2027 Dames. Het Permanent huis is een groot succes voor Leiden. Wij brengen steeds, de nieuwste kap sels. Permanent 5. Bespreekt vroegtijdig. Nic. Plantfeber. Aüothekers- dijk 8. tel. 26218. 3740 Golfplaten, Harm, gaas prikkeldraad. tuinartike- len. melkgereedschaD. bank schroef, bascules, gewich ten, eiken was- en spek- kuipen. keuken- en vee voederfornuizen enz.; In formeer vooraf bii A. J. Hart wijk Landbouwadres: Nieuwe Beestenmarkt 7-9. tegenover liet Marktkan- toor. tel. 26627-24013. 3736 'S Gevraagd bij zelfstan dig persoon een R. K. Huishoudster leeft. 60 jaar. Br. M. J. Sprengers 1ste Poellaan 40, Lisse. 3733 3T Te huur bruidsjapon met sluier. Beide nieuw werk. Zeer billijke prijs. Brieven onder no. 2019 bu reau van dit blad. Te koop een prima eiken Piano. Duitse, prijs 650.Te zien Velthorst- straat 13. Lisse. 3734 42Te koop: Divankleed z. g. a. n. f 20.—. 2 Auping- spiralen 1 pers. f 17.50 p. stuk. grote keukenmat 10. klein kamertje mat ting 12.50. 2 pers. spring bak 12.50 2 pers. eiken ledikant met Auping spi raal 35, 3 mooie keuken stoelen 10. F. V. d. Pluym. Janvossensteeg 51. Iets te verkopen? Dan 'n Telefoontje plaatsen

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3