Gemeenteraad van Zevenhoven Gemeenteraad van Zoeterwoude Schulte wint vierde etappe DINSDAG 10 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT 0 PAGINA 3 De gemeenteraad van Zevenhoven kwam in openbare zitting bijeen. De bevrijding herdacht. De heer C. van Baren is met ken nisgeving afwezig als de voorzitter na de gebruikelijke opening zegt dat deze vergadering vrijwel samen valt met de datum van de bevrij ding. Juist in deze voorjaarsdagen aldus spr. gaan onze gedachten meer dan ooit terug naar die onver getelijke dagen, toen wij na 5 bange jaren bevrijd werden van een on draaglijk juk. Onze gedachten gaan terug naar die mannen die ons Va derland de bevrijding brachten. Zij konden na enkele maanden weer huiswaarts keren, maar hoevelen bleven niet achter. Nu men dezer da gen allerwege in ons Vaderland de gevallen helden heeft herdacht, meent spr. dat het passend is hen ook in deze vergadering met een enkel woord te memoreren. De juichkreten om een werkelijke bevrijding zijn al min of meer verstomd. Laten we ech ter aldus spr. in stille bezinning hun allerhoogste offer, en van onze militairen in Indonesië, gevallen voor de strijd tegen verdrukking en tyran- nie, even in onze bezinning terug roe pen en ons hun offers waardig tonen. De burgemeester gelukgewenst met „de Leeuw"» Na dit openingswoord van de voorz. verkrijgt wethouder A. J. de Groot het woord. Spr. herinnert aan de ho ge koninklijke onderscheiding, wel ke de burgemeester dezer dagen heeft ontvangen. Hij zegt er behoefte aan te hebben voor zichzelf doch hij twijfelt er niet aan of hij spreekt in dit geval ook namens de gehele raad en de ingezetenen van Zevenhoven de burgemeester en diens echtge note van harte geluk te wensen. Spr. spreekt de hoop uit, dat het verleen de onderscheidingsteken nog vele ja ren de borst van de burgemeester ken van instemming hebben gegeven met de woorden van de heer de Groot, dankt de voorz. weth. de Groot en in hem de raad en de burgerij van Zevenhoven van wie hij felicitaties ontving, voor de tot hem gerichte woorden. Vervolgens zegt spr. dat hij uiter aard dankbaar is voor de hem ver leende onderscheiding en voor de felicitaties, welke hem bij die gele genheid van zo menige kant hebben bereikt. Hij meent echter dat het blijk geeft van gezond verstand, dat wij de wetenschap bezitten dat ge heel ons kunnen van O. L. Heer af hankelijk is en dat men zich daarom niet over het paard moeten laten til len. Mocht spr. al wat goeds hebben gedaan, dan wil hij gaarne zijn echt genote daarbij betrekken omdat zij het immers is die in het gezinsleven veel heeft moeten ontberen als gevolg van de vele weikzaamheden die spr. op de verschillende terreinen "van het maatschappelijk leven opgedragen kreeg. Vervolgens wordt een aanvang ge maakt met de afwerking van de agen da der vergadering. Afscheid van de heer Bon. Als eerste ingekomen stuk is de ontslagname van de heer J. Bon als lid van de Raad en lid van de Ad viescommissie ingevolge de Wóon- ruimtewet, in verband met zijn ver trek naar de gemeente Mijdrecht. De voorz. zegt tot de heer Bon, die voor de laatste maal ter vergadering aanwezig is, dat hij hem dankt voor al hetgeen deze als lid van de ge meenteraad in het belang van de ge meente heeft gedaan. In goede harmonie werken aan de belanden der gemeente aldus spr. schept een band tussen de raads leden onderling, hetgeen tenslotte Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. 7.30 Muziek bij het ontbijt. 8.00 Niauws. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Berlijn opera orkest. 10.00 „Kinderen. 10.20 Onze keuken. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 „Het leven van de vrouw". 12.00 Accordeola. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.38 Hammond klanken. 12.55 De Ronde van Neder land. 13.00 Nieuws. 13.50 Pianospel. 14.00 Gesproken portretten. 1415 Jeu?dconcert. 15.00 Voor de kleu^prs. 15.15 Mensen, dieren en dingen in de muziek. 15.30 De Regenboog. 16 00 De Roodborstjes. 16.15 Het stond in de krant. 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Metropole-orkest. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkrachten. 19.05 Silvestri- kwartet. 19.30 Voor de jeugd. 19.45 „Van alle dag". 20.00 Nieuws. 20.20 Het Promenade Orkest. 20.50 „De wreker", hoorspel. 22.05 Kwartet. 22.25 Volksliederen. 22.45 Van boek tot boek. 23.00 Nieuws. 23.15 De „Hit- Kit". 23.45. James Moody en zijn sextet. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Te Deum LaudamuS. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Muziek bij het werk. 9.00 Bij onze jonge zieken. 9.45 Bos ton Symphonie Orkest. 11.00 Alexan der kipnis, bas. 11.15 Jona, luister spel. 12.00 „Excelsior". 12.30 Land en tuinbouwnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata, „Land en lied". 13.45 BBC-Theater Orkest. 14.10 Koor. 14.40 Even onder ons. 15.00 Een nieuwe serie jeugdconcerten. 16.00 Voor onze jeugd. 17.80 Pianoduo. 18.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 18.30 „Hoe dierenouders voor hun jongen zorgen". 19.00 Nieuws. 19.15 Nieuws uit Indonesië. 19.30 Hier is de zesde colonne. 19.45 "Ingelse les. 20,00 Nieuws. 20.15 Ra io Fhilharm. Orkest. 21.30 „De le- enshouding van de emigrant". 22.00 De zee bleef vrij". 23.00 Nieuws. 23.15 Avondconcert. ook aan het gemeentebelang ten goe de komt. In goede harmonie wil niet zeggen, dat, indien mensen uit een verschil lend sociaal milieu ter behartiging van het gemeentebelang worden te zamen gebracht, deze steeds dezelfde zienswijze omtrent die belangen be horen te hebben of zullen hebben. Steeds blijkt echter, dat, in geval men voor overreding vatbaar is, er weinig verschillen oprijzen van zo danige aard waarin geen overeen stemming te bereiken of een aan vaardbaar compromis mogelijk is. Dit laatste is ook steeds in de samenwer king met de heer Bon gebleken. Het verheugt spr. dat de heer Bon het van ondergeschikte heeft weten te brengen tot de bezitter van een zelfstandig bedrijf, hetwelk hij in zijn nieuwe .woonplaats zal gaan uitoefe nen. Hoewel in verband met het ver krijgen van kindertoeslag sommigen wel eens de voorkeur geven aan loon-» arbeid, is het een bewijs van de acti viteit en de werklust van de heer Bon, dat hij het tot zelfstandigon dernemer heeft weten te brengen. De heer Bon sprak een dankwoord tot de voorz. en de Raad. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten aan de Kruisverenigingen een subsidie te verlenen van ƒ2.50 per aangesloten gezinslid met een maxi mum van de helft van de betaalde contributie. In velband, met een schrijven van de Groepscommandant der Rijkspoli tie te Nieuwkoop, waarin deze advi seert op verschillende plaatsen in de gémeente verkeerstekens en verkeers borden te plaatsen, wordt besloten de gemeente-opzichter op te dragen met de politie in overleg te treden voor de plaatsing van een klein aantal verkeerstekens en verkeersborden. De gemeentelijke financiën laten n.l. slechts toe een gering aantal ver keerstekens en verkeersborden te plaatsen. De meest noodzakelijke bor den en tekens zullen daarom slechts worden geplaatst. In verband met een verzoek van het bestuur van de polder Nieuwkoop wordt op voorstel van B. en W. be sloten de Alg. Politieverordening te wijzigen in dien zin, dat het aan een ieder verboden is om huisvuil, afval en ander vuil te werpen in de ring- sloot en in de z.g. bermsloot in deze gemeente. Voorts wordt ermede ac- coord gegaan, dat de diepte van de ringsloot wordt gesteld op 60 cm. ge meten uit het peil van 1.53 m. min N. A.P. Na enige discussie wordt besloten aan het bestuur van de polder Nieuw koop een bijdrage te verlenen in het schieten van de z.g. bermsloot onder deze gemeente ten bedrage van "500.plus ƒ101.30 in de kosten van de op dat uitdiepen vallende so ciale lasten. Vastgesteld wordt een nieuwe verordening op de vleeskeu ringsdienst. Na enige discussie wordt besloten een openbare inschrijving te doen plaatsvinden voor het ophalen van vuil. Op een verzoek van D. van der Lee om verhoging van de hem toegekende tegemoetkoming ingevolge artikel 13 der L.O.-wet 1920 wordt afwijzend beschikt. Op een verzoek van H.Sde Vries om toekenning van eenzelfde vergoeding wordt besloten de ge vraagde vergoeding ten behoeve van zijn kinderen vast te stellen op 80 pet. van de kosten van een autobus abonnement van Zevenhoven naar Nieuwkoop. (Wordt vervolgd) De Raad der gemeente Zoeterwou- de vergaderde gisteravond. Afwezig met kennisgeving de heren Van Leeuwen, Van der Velden en Van Vliet. Bij de ingekomen stukken is o.a. goedkeuring van de aankoop van bouwgrond achter de Schenkelweg met de bemerking van G. S., dat de inkoop per woning ad 1521.zal verlaagd moeten worden tot 1320. waartoe aan „Stad en Landschap" opgedragen zal worden het uitbrei dingsplan zo te wijzigen, dat meer dere wonin^ën op deze grond ge bouwd kunnen worden. Request van straatjongens. De voorz. deelt mede, dat hem naar aanleiding van het verzoek van de heer van der Ploeg een verzoek heeft bereikt, ondertekend door Cees Am- men aan en anderen. In dit request zeggen „adressanten" dat zij een slechte Paasvacantie hebben gehad, want de politie verbiedt het voetbal len op straat en een andere, gelegen heid is er niet. Zij verzoeken de Bur gemeester aan het bestuur van S.J.Z. te vragen het verbod op het veld op te heffen of een ander sportveld te. geven. Misschien, zegt de voorz., is er binnenkort op het land van M. Los wel gelegenheid te vinden. Dè heer v. d. Ploeg veronderstelt, dat parti culieren v/el genegen zullen zn hier bij financiële steun te geven. Met vreugde deelt de voorzitter voorts mede, dat voor 11 woningen met herbouwplicht Hoge Rijndijk goedkeuring is verleend. Het wo ningprobleem zal hierdoor weer enigs zins beter op te lossen zijn. De rekening 1947 B. A. wordt vast gesteld met een bijdrage van de ge meente van 19.937.De gemeente- rekening 1947 met een nadelig saldo van 9001.47 op de gev/one dienst en batig saldo op de kapitaaldienst van 6944.59. De sa'arisregeling van het gemeentepersone^l geeft aanleiding tot langdurige besprekingen. De heer v. d. Ploeg houdt een beschouwing. B. en W. hebben gemeend hierom trent de organisaties niet te horen, omdat reeds eerder dezerzijds is te kennen gegeven, dat, ife geval de mi nisteriele bepalingen gevolgd worden, zulks niet nodig is. Toch acht de heer van der Ploeg, de regeling niet geheel in overeen stemming met reeds uitgesproken richtlijnen. Het aanhouden van de k.assificatie keurt spr. af en in strijd met de uitspraak van de commissie. In het algemeen zijn de lonen niet aangepast aan de behoeften en om tegemoet te komen stelt spr. voor de rij wiel vergoeding van 45.en een kledingvergoeding> van 35.te verlenen. De heer Schinkel maakt vergelij kingen met de lonen van de land en tuinbouw en acht de normen als voor- gesteM billijk. In de landbouw is het maximum met inbegrip van melk 47.08. Het aantal uren in aanmerking genomen zouden de ge meentewerklieden 7.38 meer dan de landarbeiders en 5.74 meer dan tuinbouwarbeiders verdienen. De voorz. zegt, dat als norm de lonen in de burgerlijke en Utiliteits bouw zijn aangenomen. De rijwieltoe lage is thans, naar het oordeel van B. en W.. voor de opzichter en de bode 45.en voor de werklieden 30.in onderscheid van het ge bruik in dienst. De heer Kraan, zou, als de lonen te laag zijn de we~k- lieden in de gelegenheid willen stel len in de drqkke periodes langer te werken. Het voorstel van der Ploeg wordt niet gesteund, waarna de regeling z. h. st., met aantekening dat de heer v. d. Ploeg tegenstemt, wordt aange nomen. De begroting 1949 wordt gewijzigd tot het betalen van het honorarium van de architecten voor plannen, die niet uitgevoerd worden door het niet geven van bouw-volume. Deze post ad 3149.60 zal van jaar tot jaa- over geboekt moeten worden totdat plannen uitgevoerd worden. Voor de nieuwbouw van een woon huis wordt een 2e hypotheek ver leend zijnde niet groter dan 15 pet. van de stichtingskosten ad 4280.75 achter een eerste hypotheek van 17.000.yolgens de voorschriften tesamen niet meer dan 85 pet. Aan „Sole Mio" wordt een subsidie ad 684.gegeven. De grote zaal van het parochiehuis Schenkelweg is in zijn tegenwoordige toestand onge schikt voor onderwijs in de lichame lijke oefeningen. Tot dusver 'werd deze localiteit gehuurd voor 300. per jaar. Het kerkbestuur wil nu de vloei en berggelegenheid verbeteren en vraagt dan een huur van 750.per jaar en een vergoeding van ƒ500. per jaar voor schoonhouden enz. enz. De heer Kraan vraagt, of 25.— per week wel nodig is. De voorz. zegt, dat de gemeente voor de drie scho len verplicht is voor een locaal te zorgen; bouwen is onmogelijk. De ,heer van der Ploeg vreest, dat dit cultureel centrum als zodanig ge schonden zal worden. De voorz. raadt de heer v. d. Pleeg aan zich tot het kerkbestuur te wenden. Het voorstel wordt aangenomen. Ook de in de vorige vergadering afgewezen aan schaffing voor klein materiaal voor de laagste klasse meisjesschool wordt nu toegestaan. Op het verzoek van de Bond van Ned. Overheidspersoneel om geen verhaal toe te passen inzake inkoop pensioen v/ordt afwijzend beschikt. De brandweer-regeling. B. en W. stellen voor een regeling met de gemeente Leiden aan te gaan inzake brandbeveiliging. Dit betreft alle werkzaamheden, zowel tot het voorkomen als het^blussen met uit zondering van de controle op de hooi bergen. Zoeterwoude betaalt aan Lei den 0.50 per inwoner met een mini mum van 3000 per jaar. Uit de discussiën blijkt, dat telefonische brandmelding in alle wijken moge lijk is. Voor het achterste Vlietweg- gedeelte zullen B. en W. een herhaald verzoek aan de P.T.T. steunen. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Bij de rondvraag wordt door de heer Schinkel aangedrongen om waar schuwingsborden. op de wegkruising "Bruggestraat te plaatsen. B. en W. zullen zich ook voor betere verlich ting te dier plaatse wenden tot de K.N.A.C. Hierna sluiting. HAZERSWOUDE (Gr.) 40-jarig arbeidsjubileüm. Maan dag j.l. herdacht üe heer G. van Wet ten het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad op de boerderij „Fre- aerikshoeve" a. d. Groenendijk. De koffiemaaltijd werd na een plechtige H. Mis gebruikt op „FrederiKshoeve Op dit tezamen-zijn werd door ver- scnillende sprekers het woord ge voerd en werden geschenken over handigd. Burgemeester L. J. den Hol lander, die met zijn echtgenote te genwoordig was, wees in een toe spraak op de getrouwe plichtsvervul ling van de jubilaris en roemde de goede verstandhouding tussen de twee gezinnen als een harmonisch geheel. Het verheugde spr., dat hij aan de jubilaris mocht overhandigen de ere-medaille in brons verbonuen aan de Orde van Oranje Nassau. Na de opspelding van het ere-me- taal sprak de tegenwoordige werkge ver, de heer J. de Wit, woorden van waardering en boód de jubilaris een hangklok aan namens de lamiiie en een enveloppe met inhoud namens de vroegere we.kgever J. de Wit. De heer J. D. Reijneveld sprak na mens de Chr. Boeren- en Tuinders- bond. Hij zegde de jubilaris het ge tuigschrift van de C.B.T.B. toe, dat door omstandigheden nog niet aan wezig kon zijn. Namens de parochie van St. Ber- nardus sprak pastoor Hennekes, die de jubilaris ten voorbeeld stelde voor de juiste band die er heerst tussen patroon en arbeider, welke is als va- der-zoon en als zoon-vader. Gezamenlijk werd de middagmaal tijd gebruikt, waarna de heer Van Wetten ook namens zijn vrouw woor den van hartelijke dank sprak. Hier na gingen de families uiteen om dit blijde feit in eigen kring verder te vieren, 's Avonds werd de jubilaris door „De Groene Hazelieren" een se renade gebracht. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond). AFNEMEND BUIIG. Wisselende bewolking met aanvankelijk nog enkele ver spreid optredende buien. Van nacht zwakke, morgen overdag matige Noordelijke tot Noord oostelijke wind. Nog vrij koud met vannacht op vele plaatsen nachtvorst. ROELOFARENDSVEEN Geboren: Maria Wilhelmina d. van C. Th. Hillebr nd en J. v. d. Hoorn; Maria Johanna d. van J. L. Koek en A. M. Heemskerk; Petrus Johannes Maria z. van P. J. Aker boom en J. G. Klerks; Maria Johan na Wilhelmina d. van F. J. Bisschop en C. M. Opdam; Gerardus Comelis Johannes Maria z. van J. C. v. Klink en J. C. M. Pouw; Sjerp z. van K. van Dijk en A. M. Los. Ondertrouwd: P. W. Olijerhoek en H. M. Kerkvliet. Gehuwd: C. M. Bijlemeer en M. J. Zwetsloot; H. A Koek en M. M. Hoo- genboom; J. G. Reurings en W. C. Vrijburg; P. Los en C. M. van Leeu wen. Overleden: M. Hogenboom 52 j. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM Geboren: Cornelis Ar noldus Jo seph z. van C. G. van Santen en A. M. Th. Lexmónd; Arnolda Theresia d. van W. L. van Dijk en P. M. van Lochem: Pieternella Bernardina d. van T. Molenaar en B. P. Meulen- •broek; Antonia Maria d. van J. J. Disseldorp en M. A. Flesch; Maria Cornelia d. van N. J. Goeman en Chr. M. Lelieveld; Maria Leonarda Petronela d. van J. L. Olsthoorn en B. W. P. Van Veen. NOORDWIJKERHOUT Gemeenteraad De raad verga derd 12 Mei te 3 u. voor behandeling van de begroting 1949. Op de agenda staat verhield en voorstel van B en W tot het reconstrueren van een gedeel te van het hoofdriool in de dorps straat en de Havenstraat en een voorstel van B en W om aan G. Keijzer en Gebr. Seysenen, alhier, overeenkomstig de premie regeling woningsplitsing, een premie toe te kennen voor het splitsen van de wo ning Leeweg 3 en Havenstraat 10. Broeder Atgerus 50 jaar klooster ling Op Woensdag 11 Mei a.s. viert broeder Atgerus van de Broe ders van Liefde, der St. Bavo Stich ting alhier zijn gouden klooster ju bileum. De jubilaris is thans werk zaam op de kleermakerij van de stichting. Vroeger is hij jarenlang overstegeweest van de stichting der broeders in Gent en Froimont (België). Personalia Bij Kon. Besl. is de heer J. A. M. Pijnéhburg, reserve- kapitein bij de infanterie bevorderd tot reserve-majoor. WARMOND CoÖp. Boerenleenbank. Uit het verslag dienstjaar 1948, hetwelk door de kassier, de heer A. Versluys, gegeven werd, namen wij over: Aantal leden per 31 Dec. 1948: 113; totaal aantal boekingsposten5705; aantal rekeninghouders 145. Lopen de rekeningen (contracten) 28. Aan spaargelden werd ontvangen 729.341,71, terwijl 672.739,32 aan spaargelden werd terugbetaald. Het winstsaldo over 1948 bedroeg netto 1.219,73, welk saldo bij de reserve gevoegd werd, zodat deze reserve thans bedraagt 28.361,84. Namens de kascommissie uit de leden, werd door de heer M. v. Win sen verslag uitgebracht. Bij stemming werd de heer J. van Winsen als lid van het bestuur her kozen. De heer C. P. Oosterom' werd herkozen als lid van de Raad van Toezicht. Als leden van de kascon trole-commissie werden aangewezen de heren G. v. Elburg, Nic. Breedijk en M. van Winsen, terwijl de heren W. A. Koudijs, Jac. P. v. d. Hulst en L. H. Juffermans als reserve-leden zullen optreden. De voorzitter deel de mede, dat door aankoop van een bloc-safe er gelegenheid was een dergelijke safe te huren tegen de prijs van f 6,per jaar. Revue-avond N.K.J.B. Gister avond vond de revue plaats, die ge organiseerd werd door de Kajotters. Na het welkomstlied, dat door een stampvolle zaal gezongen werd. opende de voorz. met een enkel woord deze mooie avond. De confe rencier voor deze avond bleek erg populair te zijrv want zodra deze op de planken verscheen, bulderde de zaal van het lachen. Na de opening volgde de klucht „De Duvel kocht een lapke grond". Hierna volgde een kleine uiteenzetting van het doel en de betekenis van de N.K.J.B. door de weleerw. heer C. J. Vink. Hij zei o.a. dat de N.K.J.B. het overkoepe lend orgaan was van diverse klas sen, de jonge boeren en tuinders, de arbeiders en de middenstand. Dus 3 groepen in één hechte band ver enigd. Zo moet het in de toekomst worden. Eén in geloof, één in leven, één in samenwerking, aldus kap. Vink. Hierna kwam de grote verlo ting ter bestrijding van de kosten van deze avond. Na de pauze volgde het stukje „Hoe Peerke Kustermans toch nog in de hemel kwam". spelers van de stukjes, die allen voor het eerst op de planken ston den hebben zich kranig gehouden. Slechts een enkel foutje, dat onop gemerkt bleef. De organisatoren en vooral de regisseur van deze avond korr/en alle lof toe. Het geheel werd opgeluisterd door de „Corias". Kath. Thuisfront werd niet vergeten. N.K.J.B. kan op een geslaagde avond terugzien. St. Joris-mars. De St. Tarcisius- troep Warmond behaalde Zaterdag jl. bij de St. Joris-mars, die 15 km lang was, de 3e prijs, bestaande uit een lauwertak. DE RONDE VAN NEDERLAND Hij vergroot voorsprong in alg. klassement De strijd in de vierde etappe En schedeApeldoorn ontbrandde reeds enkele kilometers na de start en de grote klap viel tussen Rijssen en Holten toen nauwelijks van het parcours was afgelegd. Elf renners maakten zich los van de hoofdgroep, die wat rillerig in het barre weer over de rechte betonweg naar Hen gelo voortpeddelde. Het behoeft bij na geen speciale vermelding, dat ScheLingerhout tot de vluchtelingen behoorde. De slanke Zadnkanter is in Amsterdam uitstekend begonnen en hij rijdt met de dag tactischer en agressiever. Het feit dat £ouk Schel- lingerhoudt. Harm Smits en Bras- penninx de dans leiden was voor Schulte aanleiding tot verdubbelde waakzaamheid. Hij wilde niets ris keren en ging achter de vinnige kop- gx-oep aan in gezelschap van 10 an dere renners. Bij Rijssen kwam de fusie tot stand en gedurende korte tijd bleven zo 22 concurrenten bij elkaar Een veel te talrijke groep om tot grootse prestaties te ktmnen ko men op de smalle kronkelende wegen door dit schilderachtige deel van Overijssel, waar een kleine groep zich veel 'gemakkelijker uit de voe ten kan maken. Schulte werkte zich met Van Est, De Hoog en Schellin- gerhoudt, Van den Dungen en Van Beek niet al te opvallend naar voren en Holten was nog niet bereikt toen dit textet plotseling het tempo op voerde en in korte tijd een vele hon derden meters voorsprong nam. De anderen reageerden te laat of kon den misschien dit nog al straffe gan- fetje niet bijhouden. Maar in elk ge- al hebben zij daarna nog maar af en toe een glimp kunnen opvangen van de voortjakkerende drager van de Oranjetrui en zijn vijf maats. De voorsprong werd geleidelijk groter, bij Gorssel was ze ruim 1 minuut. Bij de brug aan de IJssel bij Zutphen al 2 K- minuut. De tweede groep van een man of 20 zette nu serieus de achtervolging in maar wist de af stand. welke hen van de zes leiders scheidde, niet te verkleinen zo hard werd er voortdurend gereden. En toen bij Rheden naar rechts werd af gebogen, het Veluwse heuvelland in over de Schelmserug langs het open luchtmuseum en het dierenpark bui ten Arnhem om naar de rijksweg ArnhemUtrecht en de koplopers WASSENAAR A. Brenninkmeijer 30 jaar Vincen- tiaan. Met een door pastoor J. P. Buys opgedragen Hoogmis en een feestelijk ontbijt in de feestzaal van Pension St. Willibrodus is het feit herdacht, c(at de heer A. Brennink meijer 30 jaar geleden toetrad tot de St. Vincentiusvereniging. Na het ont bijt, waaraan ook de dames van de leden der Confex*entie St. Willibror- dus aanzaten nam dr. W. Burgei's, president van de conferentie het woord. Spr. herinnerde eraan dat de heer A. Brenninkmeijer in April 1919 toetrad tot de conferentie St. Marti- nus te Sneek. In Maart 1928 werd hij lid van de Wassenaarse conferentie en op 11 Februari 1930 werd de jubi laris geinstalleerd als vice-president, welke functie hij dus thans bijna 20 jaar vexwult. Spr. wees erop, dat de jubilaris door zijn stil en bescheiden werk belangrijk heeft bijgedragen tot het vinden van de juiste koers in het St. Vincentiuswerk. Ook heeft hij zich grote verdiensten verworven bij het besturen van het Wassenaarse Brokkenhuis. Bovendien is de jubi- 'aris voorzitter van de commissie, die beoogt contact te leggen tussen de divers sociale lièfdewerken in Was senaar. Vervolgens spx-ak pastoor Buys woorden van felicitatie en dank voor wat de heer Brenninkmeijer in Was senaar tot stand heeft gebracht na mens de beide andere pastoors en alie Katholieken van Wassenaar. Nadat ook de heer Morshuizen, president van de Hoofdraad der St. Vincentiusvereniging en de heer Kimman, oud-voorzitter der Wasse naars e conferentie het wooi'd hadden gevoerd, sprak de heer Brennink meijer een woord van dank en een woord van v/aardering voor het werk en de toewijding van de andere func tionarissen. Daarna werd receptie gehouden. Vertegenwoordigers van het"Kerkbe stuur. het Armbestuur, van het Col lege van Regenten van het Pension- naat, van het Wit-Gele Kruis en de Elisabeth-vereniging kwamen hem gelukwensen aanbieden. LAATSTE BERICHTEN ONTMOETING OOST- EN WEST- BERLIJN. Voor het eerst sedert November laatstleden, toen het gemeentebe stuur van Berlijn definitief gesplitst werd, heeft er weer een bespreking tussen Oost- en West-Berlijn plaats gevonden, en wel over de vraag, wanneer de straatverlichting, bij de opheffing van de blokkade, weer in werking gesteld zal worden. De winkels in West-Berlijn in tex tiel en luxe goederen, die uit West- Duitsland zijn geïmporteerd, kon digden heden prijsverlagingen aan. Zowel in West- als in Oost-Berlijn zullen massabijeenkomsten worden gehouden bij gelegenheid van de opheffing derblokkade in de nacht van Woensdag op Donderdag aan staande. Professor Reuter, de westelijke burgemeester, heeft oi-der gegeven Donderdag aanstaande op alle trams in West-Berlijn de zwart-rood-gou- den vlag aan te brengen, welke te Bonn is aanvaard als de vlag voor de op te richten Duitse Republiek. 6® ETAPPE VAN DE TWEEDE RONDE VAN NEDERLAND nog altijd een kleine drie minuten voor lagen op hun achtervolgers, bij wie zich Middelkamp, Braspenninx, Vooren, Ketelaer en de BeJgen Meersman, Van Stayen, Callens, Ac- cou, Van Kerckhove en Leenen be vonden, waren twee dingen duide lijk: ten eerste, dat er bijna een mi rakel moest gebeuxen, wilden de lei ders nog ingehaald worden, gezien de geweldige vaart, die zij ontwikkel den en ten tweede, dat alles, wat na de tweede groep kwam, en dat waren tientallen renners, het resultaat van de strijd niet meer kon beinvloeden. Schijnbaar ongevoelig voor de ijskou de stortbuien, die tussen Arnhem en Ede neersplensden, stormden Schul te en zijn makkers voort, 'heuvel op, heuvel af, geen ogenblik verslapte het tempo. En achter hen aan joegen even vastberaden zes Belgen en acht Nederlanders. De jacht duurde tot aan Apeldoorn zonder dat er wijziging in de positie kwam: tijdens de lan ge afdaling door de Soerense bossen waren de zes renners, die al bijna 120 km. aan de kop gingen, nog altijd ruim twee minuten voor. Zo wgrd het pleit beslecht in een lange sprint, waarin een juichende Schulte, die in de laatste 500 meter alels gaf, nog net Schellingerhoudt de baas kon blij ven. Hij behaalde zijn eerste etappe- zege, nestelde zich wat vaster op de eerste plaats in het algemeen klasse ment en had er zichzelf nog eens van overtuigd,, dat hij in prima conditie verkeert, 'zodat er inderdaad voor hem reden te over was om te juichen. Overigens is zijn voorsprong op Schellingerhoudt, De Hoog en Meers man nu niet zo heel erg groot en ook Van Stayen, Ketelaer en Middel kamp hebben amper vier minuten achterstand. De beslissing in deze ronde is nog lang niet gevallen. De uitslag ludit: 1. Schulte 4 uur 16 min. 24 sec., 2. Scheilingerhoudt, 3. Van Est, 4. De Hoog, 5. Van Beek, 6. Van Dungen, 7. Peters, 8. Braspen ninx. 9. Middelkamp, 10. Ketelaex-, 1120 ex aequo in dezelfde tijd van 4 uur 18 min. 44 sec. Bakker, De Kor- ver, Voortingr Vooren. Loos, Meers man, Van Stayen, Callens, Accou en Can Kerckhove. Het algemeen klassement na de vierde etappe luidt: 1. Schulte, (Ned. A) 21 u. 11 min. 12 sec., 2. Schellin gerhoudt (Ned. C) 21.12.55, 3. De Hoog (Ned. E) 21.13.08, 4. Meersman (B. A) 21.13.32, 5. Van Staven (B. B) 21.14.59, 6. Ketelaer (Ned. B) 21.15.15, 7. Middelkamp (Ned. A) 21.15.25, 8. Peters (Ned. B) 21.20.59, 9. Lakeman (Ned. B) 21.23.43, 10. Smits (Ned. B) 21.24.06, 11. Callens (B. A) 21.24.32, 12. Bogaerts (B. B) 21.25.16, 13. Hen driks (B. B) 21.26.12, 14. Loos (Ned. B) 21.27,00, 15. Van den Dungen (Ned.) 21.27.49, 16. Grysolle (B. A) 21.29.42, 17. Leenen (België B) 21.30.29, 18. Voorting (Ned. A) 21.31.32, 19. Van Kerckhove (België) 21.31.49, 20. Bakker (Ned. C) 21.32.03. Het ploegenklassement na de vier de etappe luidt: 1. Ned. A 63.58.09, 2. Ned. B 63,59.57. 3. België B 64.06.27, 4. België A 64.07.46, 5. Ned. C 64.20.28. 6. Ned. E 64.37.30, 7. Ned. D 64.49.22, 8. Ned.Belg. ploeg 65.64.16. 9. Frankrijk 67.48.06. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 10 Mei. Kaas. Aangevoei'a 68 partijen: le soort ƒ1.73—1.78, 2e soort 1.66—1.72, zware soort tot 1.80. Handel matig. TER AAR, 9 Mei: Groente. Snijbo nen 2.30. peulen 1.301.95, prei 37 cent alles per kg., spinazie 0.64 1.20 per kist; x*abarbcr 46 cent. postelein 3140 cent, andijvie 36-7-40 cent alles per kg., sla I 6.1012. idem II 4.005.60 per 100 stuks, bloemkool I 5366 cent, idem II 35 48 cent, idem III 2030 cent, idem stek 717 cent per stuk. slaveilen 80 cent per kist, bospeen 40 cent. radijs 3 cent per bos, Waspeen I 1830 cent idem II 11 cent, idem stek 1 cent. alles per kg., tomaten 0.461.26 per pond, idem 516 cent per stuk, raap stelen 10 cent per kg, komkommers 3947 cent per stuk. aardbeien 39 60 cent per doosje, idem k'ein 2533 cent, perziken 20 cent per stuk. Ap pelen: Franse Zure 5152 cent. Smeets 4749 cent, Goudreinetten 85"cent per kg. ROELOFARENDSVEEN. 9 Mei. Groente. Aardbeien 5063 cent per doosje, aardbeien 0.901.00 per half pond, idem afv/. 4369 cent per half pond; Kropsla I 7.8012.00, idem II 48.10, pinazie 816, ra dijs 34* rabarber 46. bloem kool 4758, peulen 180235, snij bonen 180—210. Bloemen. Tulpen 1028 cent. Anemonen 622 cent, Irissen 1242 cent, Trollium 714 cent. Freesia's 8 18 cent, Lathyrus 2043 cent, Pioenrozen 7075 cent.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3