VVLV en Alph. Boys spelen gelijk DOS R en Meerburg verliezen Ruim 3.000 deelnemers vol brachten de St. Jorismarsen Fraaie Oranje-hockey-zege (5-4) MAANDAG 9 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Promotie-degradatie K. N. V. B.-L. V .B. jP^E WEDSTRIJDEN van gisteren opgeleverd. Zo bij elkaar hebben er niet best van af gebracht. V.V.L. Lisse verloren hadden, speelden punt de lachende derden werden. D.O.S.R. ken en heeft daarmede hoewel n daan. Er zou tenminste al heel wat arendsveenders nog een kans hebben moest gisteren toch het onderspit del V.VLV-Alph. Boys 0-0 V.V.L.V. won de toss en moest te rcet een aanval van de Boys afslaan. Back Rinus v. d. Berg kon dit niet anders doen, dan door hands te ma ken. De vrije trap leverde echter niets op, evenmin als de corner, die cio Alphenaren mochten nemen. Links buiten Bahlman van de Boys werd goed geschaduwd door Q. v. d. Peet, zodat de eerste niet veel kon uitrich ten. Na de rust verhuisde hij naar de middenvoorplaats, maar de Vcorscho- u nse spil Theo Lamboo wist hem ook op deze plaats te bedwingen. Het spel ging gelijk op. Aan beide zijden werden verschillende kansen geschapen die echter allemaal om zeep werden gebracht. Van beide voorhoe den kan gezegd worden dat ze niet t;g productief waren en het beslis sende icnut misten. Beide keepers hebben geen enkele keer behoeven te vissen, zelfs niet voor buitenspei- Uotlpunten e.d.! Vlak voor de rust kreeg de links buiten van de Boijs nog een prachtige scoringskans, doch zijn harde schot ging over. Een Alphense back zou bijna zelf een doelpunt gemaakt her ben doch zijn keeper kon bet schot U'jg tot corner verwerken, waarvan V V.L.V. echter niet wist te profite- ivn. De Alphense aanval probeerde hot wel veryhillende malen, doch de Voorscho lerse verdediging was op z'r: post. Keeper Stikvoort behoefde in de eerrtè helft niet veel werk te vor/eiten Na rk rust begonnen de gasten zeer goed; drie corners werden op het Voor schot end :v doel ondernomen. Eenmaal dachten we de Boys de 1 i- ding - te zien nemen. Keeper «Stik voort was al gepasseerd, doch cack Fortanier kon op de doellijn nog Lading brengen. Ook V.V.L V. trok weer ten aanval. Fra'v. d. Fug, die de eerste he'It ;.is spil gestaan had, maar in de twee de helft weer !n de voorhoede speel de, schoot rakelings ever. De rechts buiten van Ie Boys deed even lat' r precies ehtze:tde. Het spel bleef ge lijk op en neergaan. Ook de Voor- sehotensc voorhoede bleek niet bij uiQ.--.te het vei to doorboren, al de-d dc midvoor Nic. Stikvoort een dvi beste spelers van het veld nog - r best. Dm; minuten voor het evidr kwam Frans van der Berg vrij v -or do keeper cóch weer ging zijn schat naast. Deze puntloze wedstrijd, waarvoor een grote belangstelling was, werd zeer spejtief in de be~te vorstand hou ding gespeeld. V.V.L.V. 2 speelde een promoh - i cd strijd teg^r. Post ruiven 2 en w.p, na e- n goed gespeelde en sportieve strijd met 4- -3. SOA-DOSR 4-1 Vol goede moed ging DOSR zijn tweede degradatiewedstrijd in met een geheel gewijzigde opstelling. Vooraf zij gezegd dat de nieuw op gestelde spelers geen schuld hadden aan deze nederlaag. Integendeel, zij hebben over het geheel genomen goed voldaan. Dc oorzaak van deze nederlaag van DOSR is hoofdzake lijk te zoeken in het de mindere zijn van techniek, plaatsen c.d., maar vooral het van begin tot het einde aanpakken, onv met volle overgave to trachten een overwinning te be vechten. Gelukkig konden wij bij vorige week wel een vooruitgang bespeuren in het spelpeil en niet tegenstaande deze zeer geflatteerde overwinning van SOA geloven wij wel dat DOSR op de ingeslagen weg moet voortgaan om tot betere-, resul taten te komen. DOSR verkoos te gen wind en zon in te spelen, waar na SOA aftrapt. Reeds direct gaan zij op de DOSR veste af, en in de eerste minuut krijgen zij een corner te nemen, welke echter geen gevaar met zich brengt. Na deze eerste SOA-momcnten komt ook DOSR er meer aan te pas. maar reeds in den beginne toont dc SOA-verdediging uit het goede hout te zijn gesneden en met stevige trappen zetten zij haar voorhoede aan het werk. Het slechte schieten aan beide zijden is oorzaak dat tot nog toe ieder gevaar ontbreekt. Het tc veel terugspelen van de DOSR achterhoede op haar keeper wordt in de 20ste min. reeds oorzaak, dat SOA goedkoop aan de leiding komt. Want als keeper de Koning rle teruggespeelde bal zal "grijpen, is de toestormende DOSR- speler A. v. d. Tang zo onfortuinlijk de bal hard langs de verkeerde kant van de paal te plaatsen (10). DOSR antwoordt met een vinnige aanval, en ais uiteindelijk links buiten Th. v. Zanten de bal krijgt toegespeeld, zwenkt deze naar bin nen en brengt binnen 2 min. met een onhoudbaar schot de stand weer on gelijke voet (11). Ook dit is Hechts van korte duur, want vanaf dc- aftrap neemt SOA dc bal mee en als de DOSR-achterhoede het te rr.'ooi wil doen, weet SOA hiervan handig te profiteren en hierdoor is het Lorsheyd die de bal in geheel vrije positie krijgt toegespeeld, en deze aarzelt niet. want met een kei harde schuiver heeft hij voor SOA de leiding weer heroverd. Door dit onverwacht succes speelt SOA vin nig 'verder. Vooral het plaatsen en combineren klopt stukken beter als hebben weer de nodige verrassingen de clubs uit Leidens omgeving het V. en Alphense Boys, die beide al van loos gelijk, zodat de Lissenaren hier kreeg z'n tweede nederlaag te slik- og niet definitief practisch afge- moelen gebeuren, willen de Roelof- Meerburg had een goede start, maar ven tegen V.V.P. bij DOSR. Toch laten deze zich niet onbetuigd, maar de SOA verdedi ging ir/et aan het hoofd Tim- mers zijn de situatie volkomen meester en voor doel viel er van dc DOSR voorhoede dan ook weinig gevaar te vrezen. Na rust aanvan kelijk hetzelfde spelbeeld. SOA blijft gevaarlijker, terwijl in de DÓSR-aanval te weinig vaart zit, en ook nu weer de vleugelspelers als hei ware vleugellam de aanval weinig kracht bij kunnen zetten. Een plotselinge SOA-doorbraak dreigt gevaarlijk te worden. Als de bal langs de vallende de Koning en langs het doel suist wordt hij voor de tweede maal in geschoten, maar juist in de handen van de DOSR doelverdediger. Ook cle DOSR aan vallen worden nu talrijker. Vooral de hardzwoegende van Es stuwt tel kenmale naar voren, maar met en kele keurige safe's kan doelman Timmermans zijn doel voor doorbo ring vrijwaren. Dit inspireert SOA tot een snelle tegenaanval en een kwartier na rust, als de DOSR-ver- dediging voor vermeend buitenspel blijft staan, is het wederom Lors heyd die inschiet, waarbij de Koning onfortuinlijk niet uit doel maar in doel slaat. Geenszins ontmoedigd speelt DOSR verder. Maar 't nood zakelijke geluk is geheel afwezig. Want weer zijn de SOA-mensen te rug Alhoewel nu in zuiver buiten spel positie vangt linksbuiten Bont je de bal op, en geheel vrij voor doel is zijn schot de Koning te machtig, waardoor de stand voor SOA op 41 werd gebracht. Meer dan twintig minuten wordt SOA nu in de verdediging gedrongen. Wij tellen acht corners binnen 10 min. Daarbij nog enkele vrije trappen, maar de hechte muur in het SOA- doel liet geen ruimte voor doorbo ring. Wij- zouden het verstandiger geacht hebben als DOSR wat meer verdeeld was gaan spelen, mogelijk dat dan de kans voer een goed ge richt schot nog gekomen was. Met het verstrijken der tiid begint DOS R het hopeloze hiervan duidelijk in te zien. De enkele nu volgende SOA-aanvalen brengen ook geen opleving teweeg en als het einde ge blazen wordt heeft DOSR met ge flatteerde cijfers verloren, van een. hetzij toegegeven, beter spelend SOA. Dit alles neemt niet weg, dat de toekomst van DOSR er nu toch wel zeer duister begint uit te zien. VVP-Meerburg 3-2 Een duizend koppige menigte zag de Meerburg-defensie tegen VVP drie kostbare fouten maken, die zon der pardon door het Haagse aanvals- quintet werden afgestraft. Verder hebben de Hagenaars in de loop van deze wedstrijd practisch geen serieu ze scoringskansen meer gehad, trots hun betere spelopvatting, dank zij het overigens voorteffelijke verdedi gen van het trio v. Mil-Owel-Zand- bergen. Keeper Hendriksen die in te genstelling met z'n collega aan de overkant, geen zwaar werk te verzet ten kreeg, had tot „.zwaarste taak in deze wedstrijd driemaal, éénmaal voor de rust en tweemaal na de rust. dc- bal uit de touwen te halen. Over het geheel genomen moeten we van deze wedstrijd zeggen: geen grootse wedstrijd, een verdiende Haagse overwinning. In de Meerburg-voor hoede klopte het niet bijster, hoewel haar aanvallen talrijker en gevaar lijker waren. Door tekort spel in deze linie konden de aanvallen ge makkelijk onderschept worden. V.V.P. brengt de bal aan het rol len en stevent dadelijk in hoog tem po op het heiligdom van Hendriksen af. Het nerveuze begin in de Meer burgverdediging veroorzaakt al da delijk een gevaarlijke situtie voor de Meerburgveste, doch een Meerburg been weet telkens weer weg te wer ken. De eerste 10 minuten zijn dan ook volledig voor de Hagenaars, die blijkbaar minder last van zenuwen hebben. Maar na deze 10 minuten ko men de Meerburgers er beter in en zetten nu ook, lang niet van gevaar ontblote aanvallen op. Een scherp door Theo Zandbergen genomen cor ner wordt juist door N. Voordouw overgekopt. Aan de ander zijde no teren we even later hetzelfde, ook hier levert een corner niets op. Tot een kwartier voer de rust gaat het spel gelijk op. Meerburg iets meer in de aanval. Als een Meerburgaanval afgeslagen wordt en de bal hard naar voren geplaatst wordt, aarzelt de verdediging met ingrijpen en Hen driksen moet uitlopen. De VVP- rechtsbinnen aarzelt echter niet cn passeert Hendriksen kansloos (01). Bij een der Meerburg-aanvallen is een Haagse verdediger zo onfortuin lijk de bal met de hand te raken, het geen de scheidsrechter niet ontgaat. -Onverbiddelijk wijst hij naar de be ruchte eif-meterstip. Theo Zandber gen zal het vonnis voltrekken. Een aanloop, een doffe knal, een duik van Knijncnburg en de lat brengt reci- cbng. De toestormende Jan van Vel- zen schiet .andermaal in. doch ander maal brengt Knijnenburg vallende redding, door de bal corner te stom pen. Acht Meerburgers staan gereed om in te koppen, doch het leder gaat juist achter. Met VVP in de aan val blaast de scheidsrechter even la ter af. Dc thee en suikerklontjes schijnen Onder dc tonen van vrolijke marsmuziek marcheert de St. Paulusband waarbij de St. Franciscusband zich had aangesloten, door Oegstgeest. Ge zien de keurige indruk die deze band maakt, verwondert het niet dat de jury deze combinatie de muziek-medaille toekende. (Foto: Jan Wolfslag,. Lpiden Een goed geslaagde sport-prestatie Door dit drukke gewemel van khaki-bruin, afgewisseld door het frisse blauw van gidsen en zeever kenners en bont versierd, met dassen i ;n allerlei kleuren, klonken comman- j do's, fluitsignalen en andere herrie, overstemd door het luid geschetter van een pick-upp. Maar de organisa toren wisten van wanten en uit dc- de Meerburgers blijkbaar goed ge- i daan te hebben, want na de aftrak i gaat het direct op de VVP-vcste af, j doch Theo Zandbergen schiet juist I naast. Het eerste kwartier in de tweede helft is voor Meerburg. Dit overwicht wordt dan ook beloond als Owel de bal hard naar voren plaatst, opgevangen' door N. Voordouw die keurig doorgeeft naar Nico Romijn, die op zijn beurt van dichtbij de Haagse doelman kansloos het nakij ken geeft door de bal zuiver in de hoek te plaatsen (11). Met nog een half uur spelen is nog van alles mo gelijk. Beide ploegen geven zich nu ten volle. Het zijn de VVP'ers die, middels Lahnstein, weten te scoren, als de Meerburg-verdediging bij ver meend offside rustig blijft staan (12Na deze goal zakt Meerburg iets af, waarvan de Hagenaars dank baar gebruik maken. Nu is het de Haagse linksbinnen v. d. Leeuw, die een fout in de verdediging der Meer burgers afstraft en daardoor de voor sprong voor zijn ploeg vergroot, b3. Heel Meerburg trekt nu ten aanval om te trachten de achterstand in té lopen. De druk op het Haagse doel wordt daardoor groot, zodat de Ha genaars enkele, corners cadeau moe ten geven. Uit een scherp door Owel genomen corner weet Aad van Mil 5 min. voor tijd in te koppen (23). Enthousiast pakken de Meerburgers de laatste minuten de zaak nog even aan, doch wat de achtman-voorhoede ook probeert, niets lukt hen meer. Met Meerburg in de aanval fluit de prima leidende scheidsrechter deze in elk opzicht sportief gespeelde wedstrijd af. Alphen wipt ook ADO. In een enerverende kamp is het aan Al phen mogen gelukken van eefi op Timmermans na volledig ADO met 32 te winnen en daarmede heb ben de Alphenaren het stoute stuk je uitgehaald om de Haagse eerste klasser in de tweede ronde het beentje te lichten en zelf verder te bekeren. Er bestond voor deze ontmoeting vanzelfsprekend enorme belangstel ling en deze massa zal zeker niet teleurgesteld zijn. Van ADO zijde is er dikwijls technisch uitstekend voetbal te zien gegeven, terwijl aan Alphen de verdienste toekomt door heel hard werken en natuurlijk ook behoorlijk voetbal te spelen, niet alleen de balans in evenwicht te houden, maar zelfs in het voordeel van Alphen te doen doorslaan. Zij die gekomen waren om de interna tionals Clavan en Timmermans gade te slaan zijn maar gedeeltelijk be vredigd kunnen worden, want al leen Clavan was van de partij, ter wijl Timmermans op uitstekende wijze vervangen werd door Neute boom. Merkwaardig was het, -dat reeds in de eerste minuut van de wed strijd Alphen een pracht kans tot scoren kreeg, maar het schot van de Graaf ging jarr;merlijk naast. Even later kopt dezelfde speler echter fraai in en heeft Alphen de leiding. (10). Alphen blijft iets sterker en het is weer de Graaf, die van een handig overstapje van Ijkema weet te profiteren en 2—0 maakt. Dit wordt de Hagenaars toch te bar en Alphen wordt terug gedrongen. Het verwonderd, dan ook niemand als Mangelmans er 2-1 van kan maken. Even later weet Goedhart een pe- nalty/ op prachtige wijze te stoppen. Na de thee is het eerst weer Al phen, dat ten aanval trekt, maar doelpunten blijven echter uit. Al phen wordt dan steeds meer in de verdediging gedrongen en als Cla van zich op de linkervleugel keurig vrij speelt, weet Schoenmaker uit zijn voorzet het leder met een ver vaarlijke snoeksprong langs Goed hart te koppen 22. Vijf minuten later heeft Alphen weer de leiding dank zij fraai werk van IJkema, die zelf de kroon er op weet te zetten door'de bal keihard in het Haagse net te schieten 32. Alphen voelt nu. dat het kan en geeft geen ogen blik krimp meer. Toen scheidsrech ter Scheer voor de laatste maal floot stroomde het enthousiaste publiek het terrein op om dc Alphenspelers te feliciteren met het behaalde succes. De Alphenreserve's speelden tegen het Haagse VCS II waarvan zij wisten te winnen met 42. K.R.V. De adsp. deden het beter dan verleden week. Zij speelden vooral na rust alsof hun leven er van af hing. De punten werden ten slotte gedeeld met de dito's van BI. Zwart 33. - G.D.S.Moercapelle 03. Beide elftallen ontwikkelen direct een snel spel met beide doelen beurtelings in getaar. Hoewel tegen wind spelend is GDS meer in de aanval, doch weet dit niet in doelpunten uit te druk ken, deels door slecht plaatsen, doch hoofdzakelijk door de grote trap vast heid van de Moercapelle backs. De snelle Moercapelle aanvallen zijn zeer gevaarlijk Toch duurt het nog onge veer een half uur voor M. haar eer ste doelpunt weet te maken (01). Na de rust zakt GDS af en komt het klasse-verschil wel goed tot uiting. Moercapelle is steeds iets sneller en ook technisch beter. GDS verdedigt stuk, doch, wanneer de midhalf mist, maakt Moercapelle daar dankbaar ge bruik van en brengt de stand op 02. Bij GDS verzuimen de binnenspelers er wordt mei vooruitgeschoven mid-voor gespeeld de bal te ha len waardoor te veel hiaten ontstaan. Door slecht of te hard plaatsen gaan voor GDS nog enkele kansen verlo ren. Moercapelle maakt nog een der de doelpunt en daarmede is de neder laag voor GDS een feit. GDS a maakte een vergeefse reis naar Sportlust a in Woerden, alwaar 1 bestuurslid aanwezig was. Zelfs de doelpalen ontbraken!!! GDS a verloor met 40 van Ona d. GDS 2 stelde teleur door een 0—0 gelijk spel tegen Moordrecht 3. jpjET WITTE HUIS" te Oegstgeest leek Zaterdagmiddag wel een ves- ting die genomen moest worden Van alle kanten kwamen welpon- 1 horden, voortrekkers-stammen verkenners-troepen, padvindslers, gidsen, padvinders, pioniersters en kabouters (niets vergeten?), al of niet met muziek, met wapperende vlaggen aangemarcheerd om deel te nemen aan de nationale St. Jorismarsen, die dit jaar voor de derde keer door cle i Commissie van Padvinderij te Oegstgeest werden georganiseerd. ze ordeloze massa formeerde zien er.- half drie een eindeloze stoet iu de richting van de Kempenaarstraat. Welpen en kabouters volgden een route van 7 y., kilometer door Oegst geest. Verkenners, padvinders en gidsen maakten er 15 kilometer van en zochten hun spoor door Oegstgeest Rijnsburg en Katwijk. De voortrek kers tenslotte hadden door dezelfde plaatsen een route van 20 kilometer. Bij elkaar waren er zeker 3.000 deelnemers(sters), uit Leiden en om geving, Haarlem, Voorburg, Zaan dam, Wormerveer, Vleuten. Rijswijk, Hillegom, Koudekerk, Gouda, Sche- veningen, Bloemendaal en nog vele andere plaatsen, die bijna allen de tocht volbrachten. De E.H.B.O.-co lonne van Oegstgeest 30 man sterk volgde hei parcours met een Rode Kruis-auto en behoefde slechts twee uitvallers op te nemen. Later meldde zich nog een derde uitvaller. Dc tal rijke bezitters van blaren die na goe de afloop aan de finish verzorgd werden, rekenen we natuurlijk niet mee. Om half vijf meldden zich bij „Het Witte Huis" reeds de eerste aanko- mers, na een prettige wandeling, die onverwacht door een vrolyk zonnetje werd begeleid. De deelne mers ontvingen allen een bronzen draagmedaille. Zij, die deze mars reeds voor de tweede of derde keer maakten, kregen een cijfer 2 of 3 voor hun medaille geschoven. Inmiddels arriveerden ook de groe pen, die de 15 kilometer volbracht hadden. En tegen half zeven kwamen tenslotte de deelnemers aan het grootste parcours binnen. Onmiddellijk werden de uitslagen bekend gemaakt. Een jury was aan gesteld om te beoordelen welke groep al wandelend de beste indruk maak te. Dat de beslissing tussen de vele deelnemers niet eenvoudig was laat zich begrijpen. Toch werden de heren het eens en. de heer A. Beekes commissaris van de Ned. Padvinders, district Rijnland kon de volgende groepsprijzen uit reiken. ly kilometer: le prijs: -St. Willi- brordushorde, Den Haag; 2 St. Willi- brordushorde II, Oegstgeest; 3e Whi- ziwakring (kabouters), Haarlem. 4e Graaf Willemhorde, Den Haag; 5e Rudyard Kipplinghorde, Den Haag. 15 kilometer: le prijs Trozinah- meisjes vendel, Leiden; 2. Watervo gels, Den Haag; 3. St. Franciscus- troep. Warmond; 4. Abel Tasman troep, Katwijk. 20 kilometer; Lumev v. d. Mark- zeéverkennersstam. Heemstede: 2. Goodwillstam (Irenegroep) Hille- gom. De St. Paulusband van de zeever kenners der R.K. H.B.S., waarbij de St. Franciscus band (Hartebrug) zich had aangesloten, kreeg een zilveren medaille, als eerste muziek-prijs. De groepsprijzen bestonden uit be- kers, lauwertakken en medailles. Bo vendien ontvingen de eerste prijs winnaars een St. Joriswimpel, clie drie maal achtereen, of vijf keer in totaal gewonnen moet worden, om definitief in het bezit te blijven van j de winnende groep. LISSE—N.A.S. 3—8. Lisse be nutte haar vrije Zondag door een vriendschappelijke wedstrijd te spe len tegen de 4de klasser N.A.S. uit Halfweg. De Lissenaren, die slechts 1 invaller hadden, waren in het veld niet veel zwakker, maar het spel der bezoekers was over alle linies betel en daar de Lisse-doelman verschil lende blunders maakte, werd het een grote nederlaag voor Lisse. Reeds voor de rust had N.A.S. een voor sprong van 42, ondanks dat beide partijen aan elkaar gewaagd waren. Doelmans Beysens had wel een bij zonder slechte dag, daar minstens een tweetal doelpunten zeker voor komen hadden kunnen worden. In de tweede helft leek het er op, dat Lisse haar achterstand in zou halen, daar de achterstand spoedig verkleind werd. Maar hierna werden de bord jes verhangen; met een viertal doel punten van N.A S., waartegen Lisse nog slechts eenmaal wist te scoren, kwam de eindstand op 83. Het was voor Lisse in ieder geval een nuttige oefenwedstrijd voor de vedere ko mende zware degradatiewedstrijden. Teylingen—Roodenburg 6—1. Voor de L.V.B. Sleutels vond deze ontmoeting plaats. Roodenburg kreeg een smadelijke nederlaag te slikken, wat zijn oorzook vond in het goede schot, dat de Teylinger voorhoede demonstreerde. Bij de aftrap is het gelijk Roo denburg dat met de bal op het Teyl. doel afstormt, Hooymans onder schept deze aanval en speelt te zacht naar de keeper terug waarbij de Rodenb. rechtsbinnen de bal voor zijn voeten krijgt en geen fout maakt 0—1. Twee minuten later is het Teyl. dat een aanval onder neemt. Als de rechtsback van Roo denburg de bal terugspeelt doet hij dit zo hard. dat het meteen 11 is. Roodenburg gooit er een schepje op doch de Teyl. achterhoede is op post. Bij een aanval van Teyl. is v. Elk in het bezit van de bal, doch de linksbuiten is juist naar binnen ge zwenkt en neemt de bal over en met een onhoudbaar schot is het 21. Roodenburg tracht het verlo ren terrein trug te winnen wat wel een beetje te hard gaat en door Teyl. op een zelfde wijze wordt be antwoord. Als v. Elk voor de zo veelste maal met de bal op doel af stormt passeert hij de back, een schot en de keener duikt tevergeefs 31. hierop is het de linksbuiten van Teyl. welke naar binnen is ge zwenkt en met een keihard schot heeft de keeper voor de vierde maal het nakijken. Uit een voorzet van rechts scoort de linksbinnen 51. Roodenburg tracht het spel te for ceren. Het spel is niet ruw, maar te hard. Toch zijn er aardige momen ten te zien. Verschillende malen ko men de Roodenburgers voor Teyl. doel, doch de schoten falen. Over en weer volgen de aanvallen elkan- j der op en als de Teyl. midvoor de bal in zijn bezit krijgt schiet hij in I buitenspel positie in, wat de scheids- rechter niet ontgaat. Even later j maakt dezelfde speler op keurige I wijze 61. ATHLETIEK NIEUW WERELDRECORD VAN MEL PATTON. Tijdens de wedstrijden van de universiteit van Zuid Californië ves tigde de Amerikaan Mei Patton een nieuw wereldrecord op de 220 yards. Hij legde de afstand af in 20.2 sec., hetgeen een verbetering van 1/10 sec. betekent van het oude record, dat sedert 25 Mei 1935 op naam stond van Jesse Owens en 4 Juni 1948 door Lloyd La Beach (Pana ma) werd geëvenaard, welke egali satie echter nog niet is erkend. VOETBAL V. S. v.—A. G. O. V. V. 1—0. Met de zeer geringe cijfers van 10 heeft V.S.V. zijn kansen om het landskampioenschap behouden. A. G. O. V. V. was weliswaar niet een ge willig slachtoffer, maar wel een vrij zwakke tegenpaitij en omdat ook V. S. V. beneden het normale peil bleef was de ontmoeting tussen de weste lijke kampioen en de vertegenwoor diger van het Oosten er éen, welke men spoedig zal vergeten. Dat er b.v. slechts eenmaal gescoord werd, pleit niet voor dc kracht van de aan- valslinies, vooral niet omdat aan bei de kanten de verdedigingen ooi; al geen sterke indruk maakten. Vooral in de V.S.V.-achterhoede, lieten Spaans en Van Gelder nog al eens een steeks vallen en dat daarvan niet geprofiteerd werd door Hans kamp of Gabriël pleit niet voor diens capaciteiten. Slechts de linksbuiten Loois van de bezoekers wist nog al eens verwarring te stichten, in de Veiser-achterhoede, maar deze spe ler had met zijn soms aardig indi vidueel spel geen sucges. omdat hij op het beslisende ogenblik het doel steeds aan de verkeere kant zocht. De wedstrijd begon met een licht overwicht van A. G. O. V. V. en reeds bij de eerste aanval forceerde Beu- mer op rechts een hoekschop, welke echter door doelman Snijders werd verwerkt. Het Apeldoornse offensief bleek van korte duur, want spoedig nam V. S. V. de aanval over en kwam de A. G. O. V. V.-achterhoede onder hoge druk te staan. Enkele goede schoten van Sterk en Stek wist doelman Veenhuizen te stoppen maar na iten minuten was het Sterk, die een vrije schop van Stek goed op zijn schien kreeg en het listige schot was Veenhuizen te machtig, 10. Verder werd er niet gescoord. B. V. V.—HEERENVEEN 2—3. B.V.V., dat de laatste weken recht i op het landskampioenchap scheen j ai te stevenen, heeft gistermiddag op 1 eigen terrein een onverwachte neder - i laag geleden tegen een technisch min der spelend Heerenveen. De eerste 1 vijf en dertig minuten van de wed- strijd waren doelpuntloos, maar er j was in deze periode vermoedelijk nie- mand, die aan een Bossche zege twij- i fe'de. Geregeld was de B.V.V.-aan val er tussenuit en er waren heel wat hachelijke situaties voor de Frie se veste. Tien minuten voor rust speelde rechtshalf Bosscha te zacht terug op zijn doelman, waarvan de rappe Donhuizen dankbaar profiteer de 10. Vlak na de rust kreeg BW een tweede doelpunt cadeau, toen v. d. Laan de bal per ongeluk voor de voeten van v. Overbeek speelde, die keihard inschoot 20. Nauwelijks vijf minuten later scheen v. Overbeek nummer drie in de touwen te jagen, maar juist op het moment, dat hij zou schieten, werd hij door De Jonge Sr; ruw van de bal geworpen. Tot ieders verba zing gaf de scheidsrechter geen straf schop. Het publiek ging hiermede niet accoord en de rust keerde eerst terug, toen de BV V-aanvoerder op de tribune kalmerende woorden had ge sproken. Na dit incident had de wedstrijd oen heel ander aanzien. Heerenveen kwam duidelijk in het bverwicht en toen Jonkman met een prachtig schot de achterstand verkleinde, was het B.V.V.-moreel volkomen gebroken. Een kwartier voor het einde was het Kofma, die de stand op gelijke, voet bracht. Heerenveen was toen niet meer te houden. Series aanvallen werden op het Bossche doel gelan ceerd en uit een hiervan scoorde Abe Lenstra kort voor het einde het win- J nende doelpunt. I ÏN EEN DER SNELSTE en meest bo eiende wedstrijden, die na de oorlog 4 in het Wagenerstadion te Amstelveen zijn gespeeld, heeft het Neder lands hockey-elftal een volkomen verdiende 54 zege behaald op de Ierse hockeyploeg, die sedert 1937 n iet meer was geslagen. Met drie doelpunten van Kruize en één van Boerstra, de eerste geschoord in de 21ste minuut en de drie volgende als een lawine even later binnen twee minuten tijds, hadden onze landgenoten 8 minuten voor de rust een bij zonder veilig schijnende 40 voorsprong genomen. J Ierse verdediging een vrijwel wanho pige taak te trachten de geraffi neerde, vernuftige en snelle korte combinaties, die onze rechtervleugel telkens op touw zette, afdoende te onderbreken. Het resultaat was, dat er keer op keer grote verwarring in de Ierse defensie heerste. Herhaalde malen kwam de bal van rechts naar links, waar Esser en de harde door zetter Bouwman, opnieuw het doel van O'Conner belaagden. Een neder- lands doelpunt kon dan ook niet uit blijven. Eerst werd er een van Kruize afgekeurd, die ongelooflijk snel en handig met een polsbeweging een mooie pass van Van Heel in het net deed belanden, daarna schoot hij een keer in vrije positie hoog over, Van Heel naast en Boerstra van de zijlijn af op de lat en heel jammer was het, dat het volkomen verdiende en winnende doelpunt van Kruize (zijn vierde) juist van zeer dubieuze kwaliteit was. Het werd 10 minuten voor het ein de gescoord en hoe verwoed de Ieren ook trachtten nog een gelijk spel te forceren, onze achterhoede, die vlak na de rust enige kostbare fouten bad gemaakt, herstelde zich volkomen. Daar kwam nog bij, dat Drijver, die vaker dan zijn collega Derckx een steek had laten vallen, in deze laatste periode handig de buitenspelval opzette, waardoor vele Ierse aanvallen een ontijdig einde vonden. Ierland voor het eerst sinds 1937 geklopt Veilig 'schijnend, want nog voor de pauze bracht dc gevaarlijkste man uit de Ierse voorhoede rechtsbinnen Walker de achter-stand tot 41 terug en in de tweede helft was de stand binnen 10 minuten reeds gelijk, op nieuw door twee doelpunten van Walker en 1 van de uitblinker bij de Ieren, de spil O'Hara, die op zijn eentje achtereenvolgens Loggers en de Nederlandse debutant Van der Valk van de Delftse studenten in de luren legde, vervolgens langs Drij ver stoof en doelman Dalmeyer het nakijken gaf. Oranje scheen eerst toen wakker te worden: een 40 voorsprong dreigde te worden gewijzigd in een aan toch wel teleurstellende neder laag. Onze ploeg', vooral onze voor hoede, begon te spelen, dat de von ken er afsprongen. Van Heel, Boer stra, Bouwman en Esser, zij werkten zich allen op tot hetzelfde hoge tech nische peil als hun midvoor Kruize, Van heel op de rechtervleugel zelfs tijdelijk nog hoger. Rechtbinnen Boerstra fungeerde als verbindings speler en het was een fout van de Ierste linkshalf Minihan. dat hij zo wel Boerstra als ook diens clubge noot Van Heel telkenmale ongedekt liet staan. Anderzijds was het voor de

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6