St. £eana>tdud -pwiec(iie ut 't zitu&t Een luisterrijke feestviering Solemnele Hoog mis tflwcocfticmen Baden fttuiöuietyó tatieó aan De gevallenen van* het 4e Reg. Infanterie Moederdag in St. Victor-parochie te Noordwijkerhout MAANDAG 9 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLXÖ PAGINA 3 JUBILATE DEO Juicht Gode toe", jubelde het koor. Terwijl met J?** gouden gewaden omhangen priesters de altaartreden bestegen en de wierookdampen omhoogkringelden, bad een grote schare van gelovigen deze woorden van de Introïtus mede. „Juicht Gode toe, gij, alle voljten, alleluia. Zingt eens loflied voor Zijn roemrijke daden, alleluia". Hoe tref fend pasten deze woorden in het feest dat gisteren gevierd werd. De St. Leonardus-parochie mocht Gode toejuichen, een loflied voor Zijn Naam zingen en Zijn roemrijke daden loven, toen zij gisteren, tijdens een so lemnele Hoogmis, dankbaar Wferdachten, dat 25 jaar geleden de fundamen ten gelegd werden van wat thans een grote en bloeiende parochie is. waarvoor de hcie parochie dankbaar is. Om deze dankbaarheid voor zover mogelijk te uiten en indach tig het feit, dat Franciscanen altijd grote vereerders van de H. Kruis weg geweest .zijn, meende c^e parochie niet beter té kunnen doen dan een parochie-geschenk in de vorm van 14 kruiswegstaties aan te bieden. De heer Noordman hoopte dat deze kunstzinnige staties, een sieraad zijn voor de kerk en de gelovigen zullen opwekken vaak deel te nemen aan de Kruiswegoefeningen. Hierna overhan digde spr. aan pastoor van der Schoot een tekening van de 12e. statie. Het kerkkoor voerde een jubelend „Jubilate Deo" uit, waarna de pastoor zijn parochianen eerst dankte voor hun medeleven 'en vervolgens voor het prachtige geschenk. Laat dit geen ff est van e.en dag of een week !zijn", besloot partoor v .d. S:Vioo-. maar een feest voor altijd, door als voorbeeldig katholiek te leven, vaar d«. or de parochie een bloeiende toe komst tegemoet zal gaan." Nadat nog de heer J. B. Somers, als vice-president van de St. Vin- centiusvereniging had gesproken en de sluitzang, van ,,'t Zonne ied" ge klonken had, defileerden een lange rrj van parochianen en afgevaardig den van parochiële verenigingen langs het podium, om hun persoon lijke gelukwensen aan te bieden. Een week van kerkelijke plechtig heden en voorbereidingen waren voorafgegaan aan deze feestdag, die zijn bekroning vond in deze Hoog mis, opgedragen door de hoogeerw. pater Prudentius van Leusden, O. F.M., custos der Ned. Prov. der Min derbroeders en waarnemend provin ciaal. Pastoor M. v. d. Schoot assis teerde als presbyter assistens; de pa ters E. Tesser en G. Engering als diaken en subdiaken en pater Hogen- birk als caéremoniarius. Op het pries terkoor hadden plaats genomen pater L. Tepe, praeses van het klooster aan de Mariënpoelstraat, pater B. de Goe de, directeur van de Kath. H.B.S. en father D. Simons, missionaris van Mill Hill. Het zangkoor, voor het eerst geas sisteerd door het pas opgerichte jon genskoor, 'voerde, onder leiding van de heer Th. Brouwers, met aan het orgel de heer H. Riebeek, de driestem mige „Missa Pontificalis" voor ge mengd koor van Perosi uit. Het Cre do was uit de driestemmige Mis van Perosi voor mannenkoor. Het Hoogaltaar prijkte in een zee van witte hortensia's en langs de triomfbogen hingen blanke anjers neer, die tezamen een schone versie ring vormden, dit luisterrijke feest waardig. Even waardig was het gro te aantal gelovigen, die de kerk tot in de kleinste hoekjes vulden, dat tot de H. Tafel naderde. Met het „Haec Dies" van Haagh werd de Hoogmis besloten. Belangstelling van alle zijden. Om half twaalf ging de pastorie deur open, om de vele receptie^an- gers (niet-parochianën) binnen te laten. De eersten waren de wethou ders J. C. van Schaik en S. Menken, die beide ook in de Hoogmis aanwe zig waren en de pastoor van de jubi lerende parochie hun gelukwensen kwamen aanbieden. Zij werden gevolgd door vele an deren, waarvan het ondoenlijk is, al le namen te noemen. Pastoor S. Smitz kwam, met het kerkbestuur van de Hartebrug-parochie, zijn gelukwen sen aanbieden aan deze. dochter-pa rochie, waarvan zijn voorganger, pas toor Crombag, de-basis had gelegd. Behalve verschillende heren geeste lijken uit de stad, kwamen deputa ties van de Kath. Raadsfractie, N.R. K.M., K.A.B., Vriendenkring van het Allerh. Sacr., Kath. Leiden, R.K. schoolbestuur, Kath. Soc. Bureau, Kath. Gezinszorg, Verbum Dei, „St. Rafaël", Kath. Jeugdraad hun feli citaties aanbieden. Plechtig sluitingslof. 's Avonds om zeven uur kwamen de parochianen weer bijeen in de kerk, voor het plechtig sluitingslof, dat door pastoor v. d. Schoot werd gecelebreerd, met assistentie van de paters Hogenbirk en Engering. Op iièt priesterkoor hadden pater van Leusden, pastoor Smitz en rector F. Eernefeld plaats genomen. Pater H. van Dam, Ö.F.M.. hield de feestpredikatie, naar aanleiding van de tekst „Een groot profeet is onder ons opgestaan en God heeft Zijn volk bezocht" (Lucas). Dit is de eigenlijke'ïeden van het feestvieren, want God heeft ook deze parochie v.iliên bezoeken in het priesterlijk werk van de paters Franciscanen. Na de predikatie' werd de toewij ding van de parochie aan -het Godde lijk Hart van Jezus en het Onbevlekt Hart van Maria hernieuwd, waarna het Lof met een processie-en het Te Deum besloten werd. Hiermede was deze feestdag ten einde. De vlaggen en geel-witte wim pels, die van vele huizen waaiden, werden weer ingehaald. Het feest heeft echteer nog een staartje, in de vorm van enkele pa rochie-avonden. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Candidatenlijst K.V.P. De giste- n/ gehouden stemming over de volgorde der candidaten op de lijst van de Kath. Volkspartij voor de ge meenteraadsverkiezing had het vol gende resultaat: 1. C. M. Deeren- berg, 2. A. F. Ruijssenaars, 3. L. C. Slootjes, 4. P. Honout (Aarlander- veen), 5. N. J. Verkleij, -6. W. Hoo- gerwerf, 7. H. Sloothaak (Aarlander- veen), 8. H. de Rooij, 9, A. J. Schip per, 10. W. J. Yark, 11. J. C. Vernooij Aarlanderveen Viervoudig arbeidsjubileum. Za terdagmorgen hebben een viertal medewerkers van het electro-tech- nisch,. bureau fa.IJ. Ponsioen alhier hun jubileum herdacht. Zo herdach ten de heren C. H. en H. van Frank- foort hun 35-jarig jubileum en de heren Joh. M. de Heij en Th. Zirk- zee hun 30-jarig jubileum. Dit vier voudig jubileum is Zaterdag op fees-' telijke wijze herdacht. Des morgens werd een plechtige H. Mis opgedra gen door de deken. Na de H. Mis werd in de St. Josefzaal een geza menlijke maaltijd gehouden, waar llereerst de heer IJ. Ponsioen als oudste firmant het woord voerde en de jubilerende medewerkers harte lijk feliciteerde en hun activieit in dienst van het bedrijf zeer prees. Als dank hiervoor overhandigde de heer Ponsioen aan allen een ge schenk in enveloppe. Daarna sprak de deken, die er op wees, dat het een zegen is zowel voor werknemer als werkgever om het tot dergelijke jubilea te kunnen brengen. Namens het personeel sprak de heer B. van Leeuwen, die dank bracht vöor de wijze, waarop de ouderen hun vakkennis beschikbaar stelden voor de jongeren en voor de prettige samenwerking. Spr. bood aan de gebr. Frankfoort elk een gangspiegel, aan de heer Zirkzee en vaas en aan de heer de Heij een schemerlamp aan. Ook de heer G. Ponsioen gewaagde van de prettige samenwerking en oe gemoedelijke wijze waarop de jubilerenden steeds met het overige personeel weten om te gaan. Tenslotte dankte de heer J. Ponsioen allen, die hun medewer- kink ot het welslagen van deze dag hadden verleend. HAZERSWOUDE Postduiven „De Reisduif.". Wed vlucht met oude duiven vanaf Vil voorde (België) op 30 April. Afstand 130 km. Eerste duif 3-05.14 uur, snel heid 865.72 meter per minuut. De uit slag is als volgt: 1. P. van Klaveren, 2. K. Starreve'd, 3. C. de Jong, J. Fase. 5. K. Starreveld, 6. P. J. Fase. Candidatenlijst A. R. en S. G. P. Bij de op 15 Juni a.s. te houden ge meenteraads-verkiezing komen d( A.R. partij en de S. G. P. met de vol gende gecombineerde lijst uit. 1. W. Slootweg, 2 C. van Klaveren, 3 W. Wille, 4 J. F. Kaashoek, 5 C. Matze, 6. K. J. Matze, 7. G. Goedhart. 8. D. Hassefras, 9 P. de Vogel.- 10. A. van Dorp, 11 C. Bremmer, 12. H. van Vel de, 13 A. van Pijlen. 14 A. P. Riet veld. 15 P. Vermeulen. ROELOFARENDSVEEN Postduiven. Wedvlucht vanaf Weert voor oude duiven. Afstand 102 km. Uitslag: 1 en 7 A. de Jong, 2, en 8 C. Vesseur; 3 N. Koek; 4, 9 en 10 Co Riebroek; 6 J. van Amsterdam. UIT DE OMGEVING HAAGSCHE SCHOUW Jaarfeest van „St. Paulus". Gisteren vierde de N.K.J.B. ,,St. Paulus" haar uitgestelde jaarfeest. De aalmoezenier, kapelaan A. van Heusden, S.M.M., droeg om half ne gen een H. Mis op, waaronder de leden en de junioren communiceer den. Nadien werd in het clubhuis een feestelijk ontbijt naar binnen gewerkt, nadat voorzitter Harry van Noort een welkomstwoord gespro ken had. De leden zorgden voor de nodige speeches en de junioren droegen een aardig stukje voor. Des middags ging het gezelschap per autobus naar Bloemendaal en om geving. Ook werd een bezoek ge bracht aan de pier van IJmuiden. In aansluiting hierop werd 's avonds Amsterdam aangedaan en werd de grote ijsrevue op de kunstijsbaan bijgewoond. HILLEGOM Verkeersongeval. Door nog niet opgeloste oorzaak geraakte aan de Van der Endelaan het 3-jarig doch tertje Kvan de fam. R. aan de Hooge- werfsHaat onder een vrachtauto. Dr, Een tweede hoogtepunt van deze feestdag was de receptie voor paro chianen, die 's middags in het gym- nastieklokaal aan de Potgieterlaan werd gehouden. Het feestcomité acht te het te weinig', hiervan een recep tie-zonder-meer te maken en had daarom een eveiv^fwisselend als wel luidend programma geweven, rond om dé aanbieding van het parochie geschenk, dat bestaat uit veertien kruiswegstaties, waarvoor de beken de Leidse kunstschilder Lode Sen- gers de opdracht kreeg. Hoewel het er 's morgens even dreigend had uitgezien, was om twee uur toch een vrolijk zonnetje pre sent, om glans te geven aan'een kleurige stoet, die vanaf de pastorie naar de R.K. school trok. Voorop gingen de vlaggen van gidsen en verkenners, waarachter de parochie geestelijken en het kerkbestuur, om stuwd door de leden van de jeugd beweging. In de gymzaal waren reeds vele parochianen aanwezig, toen het eer waarde gezelschap, waaronder ook de hoogeerw. pater van Leusden, op het podium plaats nam en het gemengd koor ,,'t Zonnelied", onder leiding van de heer M. Opdam, met een wel komstlied het programma inluidde. In een grappig versje kwamen en kele kleuters van de bewaarschool vertellen, dat zij lang niét de slecht ste parochianen zijn en dat zij een maal groot geworden een kerk zullen bouwen, waar wel 3.000 men sen in kunnen! Hierbij werden 12 bloemvazen aangeboden. Het kinderkoor ,,De Leeuwerikjes" zongen enkele liedjes, o.l.v. mej. M. Meeuwse, waarna de oudste kerk meester, de heer W. A. M. Heyde- man, een welkomstrede uitsprak. Spr. dankte de paters voor alles, wat zij voor deze thans in volle bloei zijnde parochie hebben gedaan, schetste, wat in de afgelopen 25 jaar is bereikt, somde op welke wensen er nog bestaan en hoopte, dat Gods ze gen moge blijven rusten op deze pa rochie. Een declamatie door de schooljeugd onder- aanbieding van een geschenk, waaraan ook de leerkrachten hadden bijgedragen, ging vooraf aan de feest rede, welke door de heer Th. J. M. Noordman werd gehouden. Spr. gaf een kort overzicht over het ontstaan en de groei van de Haagweg-paro chie en roemde het onnoemelijk vele goéds, dat de paters op geestelijk en cultureel terrein hebben gedaan. Wijkmans constateerde een ontzette heup en een bekkenfractuur. De klei ne is naar de Mariastichting gebracht. Geboren, d. van J. H. van Kam pen en M. J. Berbiers; z. van J. G. H. Berbé en B. C. Lascaris; d. van A. Lous en J. H. Palm; z. van P. J. Huisjes en B. van der Wolf; z. van A. J. van Wetering en I. C. Meijer; d. van J. M. G. Pronk en E. M. Klinkhamer. Ondertrouwd: C. H. Seijsener en E. A. van Deursen; D. Schutte en S. S. J. Huisman. Getrouwd: G. Keeman en C. van der Steen; T. Lammerse en P. C. C. Stevens. Overleden: Wed. J. van EsStruijs vr. 84 jaar. y LEIDSCHENDAM In hét goud. Op Zaterdag 21 de zer zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer en mevrouw Jac. v. d. IJssel en P. A. v. d. IJssel—Lans. beiden van hier geboortig, naar raadhuis en kerk gingen voor het sluiten van een huwelijk. In goede gezondheid breekt nu hun gouden huwelijks feest aan. Het echtpaar trok na het huwelijk in de woning aan de Leid- sekade 12 en is daar steeds woon achtig gebleven. Tezamen met Rietje Riebeek biedt de heer Noordman aan pastoor v. d. Schoot een tekening van de 12e statie aan. Pater van Leusden bewondert het geschenk. (Foto: Jan Wolfslag, Leiden.) BOSKOOP Bloemen en plantenlceuring De Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde houdt op'12,'13 en 14 Mei a.s. een keuring van nieuwighedeft op het gebied van tuinbouw en plant kunde, aangezien gebleken is, dat daaraan in eigen plaats de behoefte wordt gevoeld. Verscheidene kwe kers hebben al voor deze keuring in geschreven en men zal dan ook nieu we rozen, azalea's rhododendrons te zien krijgen. Hoewel geen ten toonstelling wordt gehouden zal toch naar een zo aardig mogelijke opstel ling worden gestreefd. De bloem- bindcursus zal enkele' proeven van bekwaamheid in zenden, in het bij zonder van bloemwerken van typisch Boskoopse artikelen. Het zal niet ai- leen voor kwekers doch ook voor le ken de moeite waard zijn bovenge noemde dagen een bezoek te bren gen aan het R.K. Verenigingsgebouw. Ere-comité voor „Excelsior" Ter gelegenheid van het binnenkort te vieren 50-jarig bestaan van - de harmonie Excelsior is een ere-comi- té opgericht, samengesteld uit 50 personen van elke rang, stand- en richting. Hieruit blijkt wel, dat Ex celsior bij alle lagen der Boskoopse burgerij zeer populair is. Burgemees ter Verkerk heeft -het voorzitterschap van dit ere-comité aanvaard. HOOGMADE Groslijststemming K. V. P. De uitslag van de gisteren gehouden stemming luidt} 1. W. H. J. Bank, aftr. 218112 P. J. v. d. Eng. aftr. 206— 26; 3. J. Zwetsloot aftr. 19434; 4. C. C. Hoogeveen 19159, 5. Th. J. v. d. Wereld 35156; 6. J. J. v. d. Geest 16140; 7. N. M. Lievers^ 21104 en 8. J. Baak 1495. De laast genoemde cijfers zijn de uitgebrachte stemmen v/elké gelden voor plaatsvervangers. KOUDEKERK Candidatenlijst C.H. en A.R. 1. T. Molenaar, 2 W. v. Vegten, 3 P. eerlof, 4 M. Maat, 5 P. G. J. Smit, 6 Jac v. Veen, 7 W. v. Veen, 8 J. Bijsterbosch, 9 D. Reijneveld, 10 A. v. d. Ent 11 M. v. Bostelen, 12 Jac Vonk. Geef geen signaal, Houd liever in! Zoals' ieder jaar gebruikelijk, had de Vereniging van Oud-Strijders v.m. 4 R.I., ook dit jaar en wel gisteren te Katwijk een plechtige herdenking georganiseerd van de gevallen strijdmakkers in de eerste Meidagen van 1940 De directie van „de Scha kel" (het voormalig St. Willibrordus- College aan de Overrijn) had alle me dewerking toegezegd en alzo was de eerste bijeenkomst reeds des morgens- tussen 9 en 10 uur in dit ge bouw. De belangstelling bleek dit jaar af bijzonder groot te zijn. Een buitengewoon groot aantal personen begaf zich vanuit genoemd gebouw naar de Ned. Herv. "kerk en de Ka tholieke kerk. Onder de vele aanwe zigen merkten we op kolonel Buur man, oud-commandant 4 R.I., majoor Wagtendonk, majoor Gunthër, de wet houders Kleen, v. Leeuwen en Bloot" en de gemeente-secretaris, de heer Boekhoven, de burgemeester van Val kenburg, de heer de Wilde, wethou der v. d. Meij van Valkenburg. Voorganger in de Ned. Herv. kerk was ds. S. G. J Goverts die sprak naar aanleiding van Ps. 47 8. In de Katholieke kerk was cele brant pater J. de Boer O.P., aalmoe zenier v.m. 4 R.I., die voor zijn predi katie de tekst had gekozen uit de Canon van de Mis „Memento etiam... wees indachtig degenen die ons zijn voorgegaan". Direct na de godsdienstoefeningen ging met weer naar „de Schakel" waar in „Mutua Fides" een prachtige gelegenheid was tot 't. gebruiken van de lunch De verwanten van de ge sneuvelden werden geheel beschouwd als gasten en namen aan afzonderlij ke lange tafels plaats, terwijl het be stuur voor het podium was gezeten, waar de kransen, bestemd voor de verschillende kerkhoven, voorlopig waren neergelegd, prachtige kransen van witte seringen met paarse Rho- dondendrons. Kranslegging in het duin. Te half drie was de tocht naar de graven bij de Cantineweg. De ver eniging had gezorgd, dat voor de ver wanten autobussen gereed stonden. Ook militairen en particulieren had den gezorgd, dat er voldoende auto vervoer was. Intussen waren ook honderden particulieren samenge stroomd om de plechtigheid van de WARMOND PLECHTIGE INSTALLATIE PASTOOR JOS. GUSSENHOVE. Het kon niet mooier treffen, dat op het beschermfeest van de H. Jo seph pastoor Jos. Gussenhoven door deken Brinkman op plechtige wijze als pastoor van de parochie St. Mat thias werd geïnstalleerd, daar de j nieüwe pastoor de naam van Joseph 'draagt, 's Morgens om 10 uur droeg de pastoor, geassisteerd door kap. de Greef als diaken en prof. Starn- m'eyer als sub-diaken .een plechtige H. Mis op, tot intentie, van de pa rochie. 's Avonds om 7 uur vond de plechtige installatie plaats. Nadat de symbolische overdracht van de sleutels van de kerk, de kelk, het missaal en de gewaden plaats had gehad en de preekstoel, de biecht stoel, het doopvont en de sacristie in gebruik waren gegeven, sprak deken Brinkman de parochianen toe. Als tekst had hij gekozen: „Hij heeft hem aangesteld als heer over zijn huis en tot beheerder van al zijn bezittingen." Pastoor Oudejans, aldus spreker, heeft zich door zijn 29-jarig pastoraat in Warmond een vaste plaats in aller harten verwor ven. Een generatie heeft een ver plichting' aan hem, om hem in het gebed te gedenken. Het leven gaat voort, evenzo het parochieleven. De bisschop heeft voor Warmond een nieuwe pastoor benoemd, een pas toor, die naar wij hopen, nog vele jaren de «herder, de geestelijke leids man en vriend moge zijn, die ons de weg naar de eeuwige zaligheid zal wijzen. Met een kort Lof werd de plech tigheid, die door zeer vele parochia nen werd bijgewoond, besloten. In het priesterkoor hadden de praeses. mgr. H. J. van Deursen en nage noeg alle professoren van het Theo- logicum en het Philosophicum plaats genomen. WASSENAAR PASTOOR VAN WOESIK. De zeereerw. heer J. B. Th. var Woesik, pastoor van „de Goede Her der" is plotseling ongesteld gewor den: uit voorzorg zijn hem de heilige Sacramenten toegediend. kranslegging bij te wonen. De be graafplaats laat deze stroom van men sen niet toe, doch de politie die uit stekend voor de goede orde zorgde, liet toe dat de duinen rond de be graafplaats mochten betreden wor den. Nadat allen op en rond het ter- hadden plaats genomen, waar bij de gemeente vertegenwoordigd was door wethouder Bloot "en de se cretaris, de heer Boekhoven, gaf de sergeant-hoornblazer het sein „Geef acht", dan het sein „Vlag op" en volgens de „Vaandelmars". Leonidas en zijn dapperen. Na de kranslegging nam kolonel Buurman het woord, om aan de hand van een geschiedkundige gebeurtenis van 2400 jaar geleden, toen de Spar tanen met 300 man de pas van Ther mopylae moesten verdedigen tegen een groot leger Van de 300 man is er geen teruggekeerd. Op een ge denkteken, hun ter ere opgericht, stond gebeiteld: „Wij hebben onze plicht gedaan". Dat was voldoende. Ook die hier 'iiggen hebben hun plicht gedaan. Aan hen kunnen wij allen 'n voorbeeld nemen. Weer werd het sein „geef acht" gegeven, de vlag werd half stok gehangen, twee mi nuten stilte werden in acht genomen, het sein „vlag in top" en het Wilhel mus werd door de sergeant-hoornbla zer geblazen, waarna adjudant van Vhet de belangstellenden dankte voor de betoonde belangstelling en de aan wezigen binnen het terrein verzocht in défilé de graver te verlaten, waar na er voor het publiek nog gelegen WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur) AANHOUDEND KOUD WEER Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Meest matige Noordelijke wind. Aanhoudend koud weer met van nacht hier en daar nachtvorst. heid was de graven te bezoeken. Te Valkenburg. Dan ging de tocht naar de graven te Valkenburg, waar behalve boven genoemde autoriteiten ook burge meester de Wilde aanwezig was. Ook hier de plechtigheden van hoornge schal en vlaggenceremonieel. Ook hier was de belangstelyling. ook van de zijde van het publiek ditmaal al bijzonder groot. Majoor Wagtendonk .voerde het woord. Na de kransleg- 'ging begaven bestuur, verwanten (en genodigden zich per autobussen naar Ypenburg om ook daar de gevallenen op plechtige wijze te herdenken. OEGSTGEEST Dodenherdenking. In het Groe ne Kerkje werd Zondagmiddag een herdenkingssamenkomst gehouden ter nagedachtenis aan de in de oor log gevallen militairen, welke door de Oranje-Vereniging belegd was, en waarbij o.a. burgemeester Bau- mann, pastoor Looyaard, rector Son- daal benevens militaire autoriteiten, farriilieleden van te Oegstgeest begra ven soldaten en vele belangstellen den aanwezig waren. Na het gemeenschappelijk zingen van psalm 46 hield d£. Callenbach een herdenkingstoespraak, waarbij hij er op wees, dat wij onze geval len soldaten niet alleen ieder jaar op een herdenkingsbijeenkomst moeten eren, maar dit in onszelf moeten doen, iedere dag van het jaar. Wij hebben de belofte afgelegd, onze kin deren in vrijheid te doen leven, en trachten wij die belofte met Gods hulp na te komen, dan hebben onze jongens ook niet voor niets hun le ven geofferd. Na solozang door mevr. Barnard- Eftoptcy met orgelbegeleiding van Joh Zweers ging ds. Callenbach voor in gebed, waarna twee coupletten van het Wilhelmus werden gezongen. Vervolgens zong mevr. Barnard het Panis Angelicus, waarna burgemees ter Baumann een krans legde op de graven der Nederlandse militairen en mevr. Hannema-van Maasdijk het zelfde verrichtte op de graven der Engelse militairen, bij welke plech tigheid het Onze Vader werd gebe den en »2 minuten stilte werd be tracht. Het geheel maakte op de aan wezigen een diepe indruk. De familieleden der gesneuvelde militairen verenigden zich op uitno diging van de O. V. en het Oorlogs- gravencomité in de Willem de Zwij- gerkerk, waar thee werd aangeboden en oude banden weer werden ver stevigd. De heer van Weizen zette in een toespraak het doel van deze jaar lijkse bijeenkomst uiteen, terwijl de heer Reub uit Rotterdam namens de familieleden dankzegde. In de St. Victorparochïe begon Moederdag met een Solemnele Hoog mis om half elf. Het versterkte zang koor zong de H. Mis van Perosi voor drie stemmen en de vaste gezangen van het Beschermfeest van St. Jozef. De kerk was prachtig versierd. Ook de omgeving van de kerk en het kerk plein. Onder de H. Mis hield pater Gilbertus Lohuis O.F.M. een indruk wekkende Mariapreek. Als tekst had hij gekozen: „Zalig de Moeder, die U gedragen hééft. Zalig de Moeder die U gevoed heeft." De predikant schil derde allereerst het verheven moe derschap van de H. Maagd Maria en zette vervolgens uiteen de uitverkie zing van de moeders in het algemeen. Ook de verhouding vadermoeder (manvrouw) en kinderenmoeder werd besproken, zowel de taak der ouders als de verplichtingen der kin deren. Des middags ging de jury de be- vlagde en versierde parochie rond ter beoordeling van de gevelversiering. Prijswinnaars, zijn: 1. v. d. Klauw, 2. D. Oostdam, 3 Jac. Berbee, 4. F. Wil- lemse, 5. Verlaan. Eervolle vermel ding: K. Kortekaas en Schouten. Onder grote belangstelling van de parochianen had, des avonds de wij ding op het kerkplein plaats van het Mariabeeld dat geplaatst is nabij de ingang van de kerk naast de kosters woning. De wijding werd verricht door kapelaan de Graaf. Het is een mooi beeld van rode kleur en stelt de H. Maagd voor als de zorgende Moeder met het Jezuskind in de ar men. Nadat de declamatrice mej Geerlings, die op verdienstelijke wij ze de-declamatie van het Mariaspel deed, het vers: Dit zijn drie bloehienklassen waarmede Noordwijkerhout Maria gaat verrassen! Met bloemen rood, blauw, goud, had opgezegd, kwamen de kinderer van de school „de- Voorzienigheid' aan de voet van het beeld bloemen neerleggen en vlaggetjes planten. Hierna volgde het mooie door Pas toor Brink geschreven Mariaspel. In declamatie en zang werd uitgewerkt de spreuk uit het Hoogliedll1: „Ik ben' de bloem der velden", welke spreuk ook staat gegrift in het voet stuk van het beeld. In de loop van het spel kwamen dé moeders aangetreden en één hunner declameerde 6 regels uit „In de Wib- be" van H. Roland Holst: Prachtig, Grootmachtig Moeder van God Een wereld van moord en logen: Is dit voor de kinderen het lot? Moeder, heb mededogen, Bewaar onze kinderen voor God! Het zou ons te ver voeren met het gehele spel te bespraken. Echter wil- len wij nog één indrukwekkend mo ment vermelden dat na afloop iedere moeder die een zoon in Indië heeft in militaire dienst, vanwege het Thuisfront een bouquet bloemen en een doos chocolade werd overhandigd door de pastoor. Na het spel celebreerde pastoor Brink een plechtig Lof, waaronder pater Lohuis wederom een gloedvolle Mariapreek hield. Als onderwerp had hij ditmaal gekozen: „Ik ben de Moe der der schone liqfde". Na het Lof bedankte kapelaan de Graaf allen, die aan het slagen van deze Moederlag hebben medegewerkt, in het bijzonder aan het comité en aan de kinderen, die 325 meter bloemen- slnigers voor de versiering hadden gemaakt. Van deze plaats mag echter een woord van dank niet ontbreken aan pastoor Brink, de organisator en schrijver van het Mariaspel en aan zijn medewerkers. SCHEEP VAARTBERICHTEN KOTA INTEN pass. 9 Mei 2 uur Sagres. SIBAJAK 7 Mei 12.30 van Port Said. VOLENDAM 7 Mei 14 uur van Sabang. WILLEM RUYS pass. 8 Mei 14.30 Suez. ZUIDERKRUIS pass. 8 Mei 11 uur Gibraltar. GROO- TE BEER 8 Mei van Amsterdam te Batavia. JOH. VAN OLDENBARNE- VELT 8 Mei van Amsterdam te Soe- r aba ja. LAATSTE BERICHTEN HERDENKING VOORMALIG 28 R.I. Evenals vorige jaren zullen de oud militairen van 28 R.I. (het dubbel re - giment van 4 R.I.) op 10 Mei op het eiland van Dordrecht een plechtige herdenking voor de gevallen strijd makkers houden. De samenkomst vindt plaats des morgens te 11 uur in de Benthienkazerne te Dordrecht. Na een gemeenschappelijke koffie maaltijd, worden rondritten per auto bus gehouden over het èiland van' Dordrecht en door de Hoekse Waard, de oude legeringsplaatsen van het regiment. De middag wordt besloten met een herdenking en kranslegging om 16 uur bij het monument op de begraafplaats te Dubbeldam, waarbij dr. Molenaar en aalmoezenier Lau rens het woord zullen voeren. DODELIJK ONGEVAL. Op de Molenlaan te Rotterdam is Zondagmiddag de 72-jarige J. Sloof, wonende aan de Bergweg te Bergsen- hoek, door een wielrijder aangereden. Hij kreeg, een schedelbasisfractuur en werd naar het Bergwegziekenhuis ver voerd, waar hij enkele uren later is overleden.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3