Wimpie Qtote De Nieuwe West-Duitse grondwet aangenomen Kijkgaatjes door het IJzeren Gordijn Een noodkreet uit Tsjecho- Slowakije CjjW Drukke receptie in het St. Elisabeth-Ziekenhuis UITTOCHT MAANDAG 9 MEI 1949 EERSTE BLAD PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT Na acht maanden De Ned'.-Duitse constituerende ver gadering te Bonn heeft Zondagavond met 53 tegen 12 stemmen de nieuwe West-(Duitse - grondwet aangenomen. Met het aannemen Man deze grond wet is practisch de West-Duitse staat opgericht. Vóór de stemming had de communistische leider Reimann nog verklaard, dat de Westelijke geallieer den ter wille van de eenheid met de Sowjet-Unie binnen enkele weken al het werk ongedaan zouden maken Ongetwijfeld beschouwde ook de vergadering deze grondwet als een voorlopige, want aan een volksrefe rendum wilde men haar niet onder werpen; dat zou aan deze nood-grond wet een te groot gewicht hechten. Tegen stemden behalve de twee communistische afgevaardigden ook zes van de acht leden van de Beierse christelijk sociale bond, twee federa listen uit Neder-Saksen en de twee leden van de Katholieke Centrum partij (deze laatsten, daar zij het niet eens zijn met de bepaling over de op voeding). De Beierse afgevaardigden gaven als toelichting, dat zij het wel eens waren met het ideaal van Duitse een heid en dat zij de federale republiek beschouwden als een noodzakelijke stap tot dit doel, doch dat zij tegen zouden stemmen, omdat eisen, die zij van het hoogste belang achtten voor het zelfbestuur der staten, niet waren ingewilligd. Van het dak van het gebouw van de vergadering te Bonn wapperde gisteren reeds een grote rood-goud- zwarte vlag, de oude vlag van de re publiek van Weimar, die is aanvaard als vlag voor de nieuwe ïepubliek. Vijf en zestig afgevaardigden van de Lander van West-Duitsland heb ben acht maanden over het opstellen van deze gron&wet gedaan. ECONOMISCHE SITUATIE NIET ROOSKLEURIG. In officiële kringen te Londen, al dus meldt Un. Press, doen geruchten de ronde, dat de Sowjets momenteel doende zijn met voorbereidingen om het ijzeren gordijn, althans in econo mische zin, op te heffen. Het blijkt uit vele feiten, dat de economische situatie achter het ijzeren gordijn veel minder rooskleurig is, dan de of ficiële berichten uit deze gebieden willen doen voorkomen, waardoor on tevredenheid in de landen, die onder de invloed der Sowjet-Unie staan, niet uitblijft. De Sowjets zouden voor kort aan de Tsjechen hebben mede gedeeld, dat Rusland Tsjechoslowa- kije niet economisch ,,op sleeptouw'' kan nemen. Het Britse linkse labourparlements- lid" Richard- Crossman schrijft in de Sunday Pictorial, dat Stalin en Mó- lotof mogelijk met elkaar in botsing zullen komen over de Russische po-" litiek ten opzichte van Duitsland. Volgens Crossman leidt Molotof nog steeds de pro-Duitse groe_p in het Po litbureau. Molotof zou willen, d,at Wysjinsky in de raad van ministers van buiten- landse zaken zal komen met voor-' stellen tot terugtrekking van alle be-', zettingsstrijdkrachten uit Duitsland,, vrije verkiezingen in beide zónes en.j instelling van een Duitse regering tel Berlijn onder controle van de vier^ mogendheden. Indiep Stalin Molotofs plan zou verwerpen, ziet Crossman een goede' kans, dat het Duitse probleem tot op lossing komt op een wijze, zoals Schuman, de Franse minister van, buitenlandse zaken het zich zou heb ben gedacht. Schuman zou een West-Duitsland onder geallieerde en een Oost-Duits- land onder Russische controle wensen met een zwakke centrale organisatie te Berlijn. Als na twee of drie jaar het vertrouwen geheel is hersteld, zou men kunnen trachten een vredes verdrag op te stellen. Aetherklanken DINSDAG 10 MEI. HILVERSUM I. 301 méter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Och tendmuziek. 8.55 Van vrouw tot vrouw. 9.30 Aubade. 10.15 Arbeidsvi taminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Viool en piano. 11.30 De Wekker. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.40 Pierre Palla, orgel en piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Het Promenade Orkest. 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Ra-1 dio Matinée. 16.25 Honderd beroemde componisten. 16.40 De schoolbel. 17.00 I Kinderkoor „Jacob Hamel". 17.30 j Gr.pl. 17.45 De minderheden*in Indo-i nesië. 18.00 Nieuws. 18.15 Tom Erich, "piano. 18.30 Strijdkr. 19.00 In een groen knollenland (radiostrip). 19.15' Paris Vous Parle. 19.20 Bijnamen inl de kamermuziek. 19.45 Rubriek voor) d$) "scheepvaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Ronde van Nederland. 20.15 Musicor-' da. Strijkorkest van Hugo de Groot. 20.45 Hersengymnastiek. 20.55 Dich ter Liebe. Robert Schumann. 21.30 Buitenlands overzicht. 21.45 Ida Ro- senheimer, piano. 22.20 De schooljuf frouw. 22.30 Peter Pears. 23.00 Nieuws. 23.15 SoListenconcert. HILVERSUM II. 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 'Ocht.gymn. 8.00 Nieuws. 8.1 5Pluk de dag. 9.05 Licht baken. 9.35 Pianowerken van Schy- bert en Schümann. 10.00 „Wie komt er in mijn hokje?" 10.40 Schoolradio. 11.00 Muziek" houdt fit! 11.30 Als de ziele luistert. 11.40 Koorwerken. 12.03 Zang en piano. 12.30 Land- en tuin- bouwnieuwt. 12.33 Ronde van Ne derland. 12,38 eHt orkest zonder naam. 13.00 Nieuws. 13.45 De accor deonist Freddy Balta. 14.00 Cello en piano. 15.00 Schoolradio. 15.30 The piano is playing. 16.00 „De Zonne bloem", 17.00 Na schooltijd. 17.15 Lang zullen ze leven. 17.45 Amuse ments Orkest. 18.50 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19 15 Ensemble Sensi ble. 19.50 Bevrijdend Christendom. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Maastrichts Stedelijk Orkest. 21.20 Fien de la aMr declameert. 21.40 Alma Musica. 22.10 Werken van Da niel Lesur. 23.00 Nieuws. 23.15 Wer ken van Scandinavische componisten. RADIOREDE OVER INDUSTRIALISATIE DOOR DE MINSTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Heden (Maandag) 5 minuten voor half 8 zal de minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, een .radiorede houden voor het gezamenlijk programma over Hilversum I ter inleiding van een lezingencyclus over het onder werp: Industrialisatie. Arbeiders uit Amsterdam vonden een brief Arbeiders van een Amsterdamse firma waren verleden week bezig piet het lossen van een wagon graniet, af komstig uit Tsjechosowakije, toen zij een met pakpapier omwikkeld en met potlood beschreven stuk grauw pa pier vonden. Het stuk was gesteld in een hun onbekende taal. Langs een kleine omweg bereikte het onze re-, dactie, die het merkwaardige docu ment heeft laten ontcijferen. De ver taling er van laten wij hier onder volgen. Het schriftstuk, dat op een zo merkwaardige wijze de Tsjechische grens werd overgesmokkeld, werpt een schril licht op de toestanden in deze Volksrepubliek, waar de com munistische vorm van „democratie" heeft gezegevierd. Hoe het met de vrijheid gesteld is van een volk. dat alleen nog maar op deze wijze uiting kan geven aan zijn ware gevoelens, wordt door dit document wel zeer duidelijk gedemonstreerd Deze nood kreet uit Tsjechostowakije zegt meer dan honderd redevoeringen van Gott- wald c.s. De vertaalde tekst luidt: Vriendelijke groeten uit onder drukt Tsjechoslowakije sttiren jullie Tsjechoslo waakse vrienden. Lieve vrienden, waardeert jullie democratie. Wij hebben hier geen democratie. Bij ons worden voor de „démocra tie" moorden gepleegd. Men stuurt mensen die hun vaderland lief heb ben naar concentratiekampen en die genen dié hun leven wensen te red den, moeten hun vaderland ontvluch ten. Probeert het communisme in de Engelse landbouwers, in totaal 150, brengen deze week een studie bezoek aan ons land. Aan de spoorlijn Amsterdam Zaandam is een 30-jarige arbeider bij het laden onder een betonnen buis geraakt en ernstig gewond. De Minister van O., K. en W., zal een werkcommissie instellen, die zich zal hebben te beraden over de wenselijkheid van het vervaardigen van films op sociaal-economisch ter rein. op het gebied van de vakoplei ding en dat van de beroepskeuze. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. clr. P. In "t Veld, heeft te Vlaardingen de eer ste steen gelegd van 146 montagewo ningen. Een internationale hondenten toonstelling wordt te Enschedé gehou den. Er zijn 617 honden geëxposeerd. kiem te smoren; het is dictatuur, ter reur en geweld. Die weinige mensen, die zich heb ben laten verleiden en die hun vader land verraden, brengen het gehele volk ongeluk (en chaos?). Deze mensen letten niet op de be langen van het volk, maar op hun eigen belangen. En dit kwaad komt tot ons uit Moskou, dat voor deze da den gerechte straf moet ondervinden. Met onze verraders maken wij het zelf wel in orde; maar jullie moeten ons helpen; en hulp brengen; wij wachten. Wij wensen niet in het voetspoor te treden van Zapotocky en anderen. Maar wij wensen de humaniteit en de démocratie van T. G. Masaryk, Jan Masaryk, dr. E. Benes, Stefanic en anderen. Wij zijn niet voor de oor log* maar voor zo'n vrede als wij nu hebben zijn wij ook niet. Wij ver zoeken u alle democratische Tsjecho- slowaken openlijk op deze brief at tent te maken. Het is alles werkelijk waarheid. Wij danken jullie hartelijk; leef lang in vrijheid en in democratie. Veel succes. MEER TABAK! Het ligt in de bedoeling, dat zowel de kerftabak-industrie als de siga retten-industrie met ingang van 1 Juli zo véél gaan produceren, dat v-oor de héren 3 rantsoenen per week beschikbaar komen. Dat is één rantsoen per Week meer dan op het ogenblik. Hieruit mag worden afgeleid, dat. zodra na 1 Juli de winkeliers vol doende bevoorraad zijn, het heren- rantsoen zal worden verhoogd. De- weke ijkse portie tabak voor de da mes blijft ongewijzigd'. PRIJSAANDUIDING OOK VOOR VRIJE ARTIKELEN. Ook voor de artikelen, waarvan de prijzen zijn vrijgelaten, blijven de prijsaanduidingsvoorschriften ten volle van kracht. Aldus deelt hat dic- toraat-generaal voor de Prijzen me de. Deze artikelen moeten in de éta lages dus eveneens van een prijs kaartje zijn voorzien. „WILLEM BARENDSZ" TERUGGEKEERD. De derde Zuidpoolexpeditie vanv.de drijvende traanfabriek „Willem Ba- rendsz" is ten einde. Gistermiddag omstreeks half "vijf liep het schip de haven van Amsterdam binnen. De tocht heeft bijna zeven maan den geduurd. Op 16 October van ver leden jaar vertrok de „Willem Ba- rendsz" uit Amsterdam. In totaal is 17.507 ton walvistraan en 694 ton permolie geproduceerd, hetgeen meer is dan tijdens het vorige seizoen werd vervaardigd. In de bloementjes! Van links naar rechts: de zusters Pancratia, Grego- ria, moeder-overste, Anselma en Ambrosia. (Foto: Jan Wolfslag, Leiden). „Welgefilleseteerd", zei een klei- ,voOr iedere bezoeker een vriende- ne peuter. Hij kon het lastige woord nauwelijks uitspreken en slaakte een diepe zucht, toen het bosje bloe men uit zijn kleverig handje was aangepakt. Was hij wel eens in het ziekenhuis verpleegd? Of was hij thuis door een wijkzuster bezocht? Was hij misschien nooit ziek ge weest en kwam hij slechts als afge zant van rzij'n moeder? We weten het niet. En het doet er ook niet toe. Hij was slechts een van de ve len, die zij het dan beter be spraakt hun gelukwensen kwa men aanbieden in het St. Elisabeth Ziekenhuis, toen Zaterdagmiddag vier eerwaarde zusters recipieerden, ter gelegenheid van hun zilveren professiefeest. Een receptie kan soms vreselijk stijf en vormelijk zijn. Vele wel klinkende en nietszeggende woor den moeten dan aanhoord worden. Maar soms oo-k kan het een boek werk zijn. waarvan iedere bezoeker een bladzijde vormt, waarop iets ié lezen staat over de geschiedenis van een bepaalde periode. Zo bezien was dit een dik boek werk. En het verhaal dat er in be schreven werd was al even interes sant. Want achter dé gelukwensen van iedere bezoeker, ging een vaak onuitgesproken woord van dank baarheid schuil. Een oud vrouwtje, dat lang i'n het-ziekenhuis..-verpleegd was: een «kind, dat weer-buiten soe- len kon; een man, die namens zijn vrouw kwam; een echtoaar, dat door een wijkzuster bezocht was, waren allemaal verschillende mensen. Maar het doel waarvoor zij gekomen waren, was eender. En als hun woorden nog niet voldoende gezegd zouden hebben, warén het de bloemen, groot en klein, rijk en eenvoudig, die een 'duidelke taal van dankbaarheid soraken. Temidden van deze drukte zaten de vier zilveren jubilaressen rondom huh moedef-overste, wezen alle dankwoorden van de hand en hadden 1 ZWARE STRAF VOOR ONWILLIGE LANDBOUWER. De landbouwer H. uit Mierlo (N.Br.) heeft voor de tuchtrechter voor de voedselvoorziening te 's-Hertogen- bosch terecht gestaan, omdat hij gro te hoeveelheden granen niet ter be schikking had gehouden voor het be drijfschap voor granen, zaden en peulvruchten. Hij moest 4050 kg. tar we leveren en had in 't geheel niets geleverd. Clandestien had hij boven dien mengvoeder bereid en verhan deld. Dertig maal reeds was tegen hem procesverbaal opgemaakt we gens overtredingen op het terrein der voedselvoorziening. De tuchtrechter oordeelde dat deze man niet in staat is een bedrijf naar behoren te voeren en stelde zijn be drijf onder bewind voor drie jaren terwijl een bewindvoerder werd be noemd tegen een salaris van f 200 per maand ten laste' van veroordeelde. lijk woord. Reeds 15 jaar is' -zustêr."Anselma de wijkzuster van hét Wijkgebouw aan de Middelstegracht en vele men sen uit die omgeving .zullen haar kennen. Dit geldt ook' voor zuster Ambrosia, die reeds 13_jaar iedere dag per fiets het Morskwartier door kruist en als wijkzuster in talloos vele gezinnen bekend en =bemind is. Zuster Pancratia heeft al die ja ren als verpleegster in- Het zieken huis gewerkt, waarvan cfë laatste 6 jaar als hoofd van de' t.b.-afdeling. Hoeveel'patiënten zal zij h'ebberi zien korjien en gaan? - V Zuster Gregoria is misschien niet bekend. Op 30 Dec. XL—kwam zij uit de Missie terug, na daar 14 jaar gewerkt te hebben. Tijdéns dé oor log bracht zij 'di-ie en een half jaar •i'n een gevangen-kamp "op Sumatra door. Haar bruine verpleegden kon den natuurlijk niet kcmep.-Maar zij deelde in de gelukwensen, die ande ren kwamen aanbieden. Twee volle uren duurde deze re ceptie. Telkens kwamen er weer nieuwe bezoekers 'binijen. En de bloemenschat groeide aan tot een feestelijke tuin. De eigenlijke dag 30 April werd in hét moéderhüis~fé Breda ge vierd waar de zilveren zusters tot Zaterdagmorgen verbleven.. Zondag werd het feest in intieme kring voortgezet. „Dan zal moader-owrste wel eens -goed-, uitpakken", verklap te een der zusters-.Zaterdagmiddag, Hetgeen we. graag wilder)geloven! Eii zal-er, .iemand zijn - die rRvrft--te beweren' dat dit niet verdiénd -is? GELUID, MUZIEK EN BEWEGING ÏN DE FILM. Een gering aantal filmliefhebbers woonde Zaterdagmiddag in Casino een lezing bij van de heer W. de Vo gel voor K. en O., over geluid, mu ziek en beweging in de film, ge ïllustreerd met de vertoning van enige korte films er» filmfragmenten. De heer De Vogel zette de functie van het geluid in de film uiteen en con cludeerde over het algemeen, dat de niet-commerciële film zovele uitdruk kingsmogelijkheden ter beschikking heeft, dat zij tot een der rijkste mo gelijkheden voor uiting van kunstzin nigheid gereken^ kan worden. Uit voerig schreven wij reeds over de verschillende vertoonde films naar aanleiding van dezelfde voordracht voor het Academisch Kunstcentrum. Ook ditmaal v/erden vertoond: „lTdee" - van Bartosch. „De ballade van de hoge hoed" van Max de Haas, een fragment uit „Le Baron Fanto- me" van Cocteau, en „Le Tempetai- re" van Epstein. Zowel lezing als films werden met aandacht gevolgd. LEIDSE BILJARTBOND. Heden vindt de laatste ontmoeting plaats tussen de L. B. B. B. en de B. B. B. te Sassenheim. Uit deze mas sakamp wist de B. B. B. 76 partijen te winnen, terwijl 3 partijen in remise eindigden. Het totaa! aantal caram- bcls voor de B B. B. is 14677. De L. B. B. won er 62.3 gelijk. Totaal aan tal caramboles 13818. Dinsdagavond vangen de persoon lijke kampioenschappen aan, waar voor weer flinke belangstelling is, daar 90 spelers zich onderling gaan bekampen wie zich, ieder in zijn k'as '-ampioen mag noemen voor 1949. Er wordt gespeeld in 9 klassen. AMUSEMENTSVERENIGING „ONZE CLUB" In de geheel bezette grote Burcht zaal had de Amusementsvereniging „Onze Club" Zaterdag een feest avond belegd, welke met ,een kort woord van welkom werd geopend door de voorzitter, de heer J. W. Dirkse. Op stemming gebracht door het Leidse salon-orkest, waren de aanwezigen zeer ontvankelijk voor het vrolijke toneelspel „Wie kust de mummie?" van de hand van Lex Karsemeyer en onder goede regie van de heer Fr. Simons jr. De medewer kenden, waarvan wij vooral profes sor Wageman (P. Hendriks) willen noemen, waren deze avond uitstekend op dreef ei. zorgden voor een vlotte vertolking. Ook de aankleding van het stuk viel te loven. Tot slot volgde een gezellig club-bal o.l.v. de heer C. van Leeuwen en met medewerking van het dansorkest „De Kruitnoten". Aandacht werd in deze feestelijke bij eenkomst nog gevraagd voor een groot zomerfeest, dat op Woensdag 10 Augustus, op het historische Burchtplein zal worden gegeven. De Burgemeester van Leiden zal Maandag 11 Mei a.s. spreekuur hou-, den van 1 uur 30 tot 2 uur 30. 1 1964 W te'd door HUIBERT VET. OP HET SPOOR VAN KID DlfNAMIET! Terwijl de vrouw van de-, veedrijver een. nieuw lied inzette dwong: ze - de Kid tot opstaan en wierp intussen haar echtgenop; een schone zakdoek tóe om zijn ogen van gruis te reinigen. Wimpie genóót! Toen vernauwden zich echter zijn ogen in een nieuwe schrik. Kid Dienamiet had al achteruit wijkend, .zijn. paard bereikt .en slingérde zich met een onverwachte sprong in het zadel. De rest was slechts, een kwesie van seconden. Vruchteloos .brandde het» pistool herhaalde malen los achter de vluchteling en pas toen al! e* kogels verschoten waren wierp, de moedige vrouw zich op- een .ander (ongeza- deld!) paard, en verdween, indezelf de. richting als.de bandiet,. Het werd een wilde-jacht; met de zingende -heldin achter -zichwerd :de Kid steeds zenuwachtiger enop het eind stond hij met stotende ademha ling stil voor een smal weggetje. Star- van ontzetting"*staarde hij naar een bordje waarop in forse letters aan de 'ezer kond .werd gedaan dat de toe gang, tot -deze weg ten strengste ver boden was aan ieder die er niets te maken had. „Det is die end!" stamelde de ban diet in vloeiend Amerikaans) in de verte naderde het gezang van zijn achtervolgster. Wanhopig blikte Kid Dienamiet om zich heen. Vóór hem het bordje:' ..Verboden Toegang",, een steile rots wand te éner en een diepe kloof ter anderer zijde en achter hem de zin gende wraakgodin. Er bleef hem nog slechts één uitweg over Langzaarrrdwong de radeloze ban diet zijn paard achteruit totdat hij de rand van het filmdoek bereikt had. ging óver de rand heen en sprong even later met paard en al ge ruis' oos in de orkest-bak .vóór het doek DE DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 12) Toen dit geen resultaat opleverde, begon hij-te kreunen en drukte hij beide handen tegen zijn voorhoofd, als wilde hij zijn gedachten in be dwang houden. Na een ogenblik van twijfel echter ging hij opeens weer zitten en grijns de vergenoegd- Onder zijn versleten flanellen remd haalde hij een zwart vossenvel te voorschijn en toonde dit aan de beide beambten. Het was een der mooiste bontvellen, welke Raw- -on nog ooit gezien had ftr tussen de drie en vierhonderd dollars voor elke handelaar waard. Hij bekeek het en onderzocht nauwkeurig de wijze waarop het vel toebereid was. Hij wist toevallig de- manier, waarop de oude Midas zijn bontvellen looide en ag aan dit vel met zekerheid, dat het nooit in handen van deze geweest was. Bevroren Zwerver keek hem dan ook wantrouwend aan. „Kom nu eens met de volle waar heid voor de dag, Haynes", beval de sergeant. „Je bent zelfs niet in de buurt van Back of Beyond geweest, kom dus met dat verhaaltje niet meer aandragen. Ik ken het werk van Midas en weet zeker, dat hij dit vel nooit in handen 'heeft gehad." Hayes toonde verwondering en vervolgens misnoegen. „Nou ja, misschien, dat ik niet daf hele eind ver geweest ben,,maar aan dit mooie zwarte vel ben ik toch eerlijk gekomen. Ik heb het gekre gen voor het overbrengen van dat vodje papier, dat is de waarreid." „D^t zal ik niet betwisten," verze kerde Rawson hem, „en ik denk er geen ogenblik aan, beslag op dat vei te leggen. Kom nu maar gauw met de waarheid voor de dag, het is voor je eigen bestwil.." VIII Het verhaal van Hayes Hayes schraapte zijn keel, bekeek aandachtig zijn vingers, als was hij bang dat ze afgevroren waren, vroeg om een lucifer en stelde óp allerlei manieren zijn antwoord uit. Einde lijk scheen hij toch met zijn dgnken klaar gekomen te zijn en met een openhartig gebaar, dat scheen te zeg gen: Nou, hier heb je dan de waar heid en niets dan de waarheid, begon hij: „Twee dagen geleden dan zat ik, zo knus als een oude beer, in mijn hut aan de Spruce Kreek. Ik had eten genoeg en zoveel hout als de wet maar toestaat en verder van al les en nog wat, genoeg om me dooi de ergste storm heen te helpen met een geweten zo zuiver als goud. En terwijl ik daar zo in de eenzaamheid zat met mijn gedachten, kwam er :n Indiaan binnengestrompeld, een ke rel van de Peel Rivier, die zonder- honden reisde, zonder eten en met bevroren voeten. Dat klinkt niet erg waarschijnlijk, wel? Een Indiaan met bevroren voe ten? Maar het is zo waar als ik hier voor je sta. En hij had nog meer op z'n hart dan bevroren tenen. Dat kwam pas uit, nadat bij een onder zoek had ingesteld en tot de over tuiging gekomen was, dat hij een paar weken nodig zou hebben, voor dat hij weer in staat zou zijn, op pad te gaan. En toen vertelde hij me in zijn brabbeltaaltje over de oude Mi das en de Tinklets." Rawson toonde een groeiende be langstelling, want het had er veel van weg, dat hij nu eindelijk de waarheid zou te horen krijgen. „Ga door!" drong hij daarom aan. „Hij wilde weten, of ik dat briefje verder voor hem wilde brengen," vervolgde Hayes. „Nou, en beden kend, dat Midas me indertijd een maaHije eten en een plekje om mijn dekens uit te spreiden geweigerd had, was het niet meer dan menselijk te hopen, dat de Tinklets hem, zo gauw mogelijk te grazen zouden ne men en dat zei ik dan ook tegen die kerël van de Peel. Maar toen kwam hij aandragen met dat verhaaltje over die vrouw.... een - blanke vrouw nog wel, die binnen de om heining van die oude vrek in gevaar was, ja, toen was het wat anders. Hij toonde me bovendien als. bewijs dat briefje. Kijk sergeant, ik heb ergens in de Verenigde Staten zelf nog een zuster zittenOch dat heeft er ook niets mee te maken. De ene z'n dood, dé anderNou ja, als u die oude kerel zijn huid redt, dan wil ik mijn persoonlijke zaakjes wel tot la ter laten wachten." Van het ogenblik af, dat hij in dat briefje de woorden „één van hen is een vrouw" gelezen had, waren die hem geen ogenblik uit de gedachten geweest. Hij vroeg d^n ook: „En wat was dat voor 'n vrouw vol gens die Indiaan?" De zwerver haalde zijn schouders op. „Och, wat weet een Siwash -nu van de beschrijvingvan 'n vrouw af? Ze was blank; dat is aiieó wat hem opviel." „Jong of oud?" Hayes dacht na. „Ik zou zo zeggen, dat Hij het had over zo iets van twintig zomers. Ik heb er niet veel aandacht aan ge schonken. Alle vrouwen lijken mij hetzelfde sedert het ogenblik dat ik van HerschalEiland ben wegge gaan en die getatoueerde koningin verlaten heb, die mijn' móóie pijp had gesneden. Als we samen'op een avond eens de tijd hébben::'.." „Heb je haat naam ftiét gevraagd?" vroeg Rawson. „Van mijn-donkere koningin? Oh u meent die andere vrouw. Och,-ik betwijfel, of die kerel 'Weieens zijn eigen naam 'wist'.eëh Indiaan, die zijn voeten nat laat worden" als het kraken van de sneeuw hem zegt, dat het vijf en veertig graden-<onder nul is! Hog^Öan ook, ik heb-hem. die niet gevraagd, omdat 'ik het te -druk had met na te gaan, wat hij gekregen had voor het overbrengen van dat lieve briefje en ik wilde een .van zijn vossenvellen uit zijn bepakking ha len als vergoeding vóór' het eten en drinken, dat ik hem 'had te "geven en voor het verder brengeh' van zijn boodschap." De beambte'liet zijn'twijfel'duide-' lijk merken. 7 5 „Een Indiaan niet bevroren voe ten en twee zwarte vossenvellen, en jij zou er maar één van gekregen hebben?" Hayes keek hem aan, alsof hij do delijk beledigd was, doch het vol gend ogenblik had hij een verklaring gevonden. Dat andere vel was een gewone, alledaagse,* rode vos geweest niet de moeite waard. „En die blanke vrouw," vervolgde Hayes, ziende, dat de sergeant nog niet overtuigd was, „moet, volgens wat die kerel van de Peel vertelde, wel jong en knap zijn geweest. Hij bracht dat briefje hierin gewikkeld mee." Hij zocht in een van zijn zak ken, en haalde er een verfrommeld wit doekje uit. Ik had het eigenlijk willen bewaren als een herinnering aan deze levensgevaarlijke reddings poging," zei hij, het bewijsstuk op de tafel gooiend. Rawson nam' het da delijk op. Het bleek een linnen zak doekje te zijn en daar viel niet aan te twijfelen het in lila zijde geborduurde monogram vertoonde de letters L!K. In elk geval scheen het een broertje van dat, wat hij op de steiger opgeraapt en aan Lpuise Kirkland teruggegeven had mis schien was het wel hetzelfde. En dit was wel het meest doorslaand bewijs dat er ten minste enige waarheid in het verhaal van de zwerver school. (Wcrdt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2