S)e QekkeQowtaMÏ Accoord te Batavia bevestigd formeel Het accoord van Batavia verklaringen Wederzijdse tegenover Unci Bevin te Berlijn Belangrijke stap in de goede richti ng De rode ring om Sjanghai Katholieke Universiteit in het zilver In de herfst 1950 werkt de medische faculiteit Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WTLMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 9 MEI 1949 40ste JAARGANG No. 11689 STAP IN DE GOEDE RICHTING TE BATAVIA Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., i 1.40 p. mnd., i 4.15 p. kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.; 15 ct. p. m.m. Teleioontjes 11.50 Wie veel met de internationale po litiek te maken heeft, wordt onweer staanbaar getrokken naar een per manent scepticisme. Al te veel hoop volle verwachingen zijn in duigen gevallen. Met de jongste berichten over de a.s. opheffing van de Berlijnse blok kade, over de optimistische uitlatin gen van de Britse minister Bevin te Berlijn over de vooruitzichten van de viermogendhedenconferentie en voor al over de officiële bevestiging van het acco4ord te Batavia schijnt inder daad een nieuwe lente te zijn inge luid. e Het accoord te Batavia is een der beste resultaten, welke de internatio nale politiek de laatste» tijd Jheeft be reikt. En als er iets in staat is, om" hoopvolle verwachtingen te wekken, dan is het wel dit bericht. Het be ëindigen van de guerilla in Indonesië, de geleidelijke terugkeer van onze jongens naar huis, de ontplooiing van de samenwerking in het land van overzee: het zijn alle zulke heerlijke vooruitzichten, dat elk bericht, wat hierop wijst, met vreugde wordt be groet. Helaas ook Linggodjatti werd met vreugde begroet. Evenzo dé overeen komst op de „Reriville". Moh. Rum heeft thans op een pers conferentie na afloop van de officiële vergadering der delegaties een waar woord gesproken, toen hij eraan her innerde, dat men een overeenstem ming niet in woorden en termen kon vastleggen; het is de geest, welke de ware overeenstemming bepaalt. Zo is het inderdaad. Een eenvoudi ge waarheid, die evenwel gemakke lijk over het hoofd pleegt te worden gezien. Nederland heeft bij deze overeen komst grote concessies gedaan en speciaal op het gebied van het her stel van het republikeinse gezag fe Djokja een royaal gebaar gemaakt, door de gehele residentie Djokja vrij <te geven. Moge dit gebaar worden gewaar deerd. Want de ontruiming door de Ne- y derlandse troepen van dfcze stad en omgeving is geen kleinigheid. Het be tekent prestige-verlies in de ogen der inlanders, het betekent een prijs geven van de bevolking aan de mo gelijkheid van repressailles. Laten wij ons aansluiten bij de slot-alinea van een artikel in het Ba- taviaas Nieuwsblad, waarin wordt op gemerkt, dat er toch ruamte«voor een zeker optimisme bestaat. Wanneer men aan beide zijden de ernstige en goede wil heeft om het experiment tot een goed einde te brengen, dan is wellicht meer gewonnen dan ver loren. ,,H#r ligt ongetwijfeld een te nemen. kans voor de toekomst, een kans, die, na al wat gepasseerd is, door het publiek nauwelks meer wordt gezien, doch diie niettemin bestaat. Men kan slechts hopen dat ze in vervulling zal gaan." IpiJDENS DE ZATERDAG TE BATAVIA gehouden formele vergade ring van de delegaties onder auspiciën van de TJJpci, verklaarde de voorzitter van de republikeinse delegatie, Moh. Rum: „Als voorzitter van de republikeinse delegatie ben ik door Sukarno en Hat'ta gemachtigd om hun persoonlijke verzekering te geven, dat zij voorstaan in overeen- stemming met de resolutie van dé Veiligheidsraad van 28 Januari er zijn richtlijn van 25 Maart: lo. Bevel te geven aan de gewapende aan hangers van de republiek om de guerilla te staken; 2o. samen te wer ken bij het herstel van de vrede en handhaving van de orde; 3o. deel te nemen aan de Ronde Tafel-conferentie te Den Haag met het oog op de bespoediging van de onvoorwaardelijke overdracht van de reële en vol. ledige souvereiniteit van de V.S.I. President Sukarno en vice-president Hatta nemen op zich, dat zij erop zullen aandringen, dat zulk een politiek door de regering van de Republiek Indonesië zo spoedig mogelijk na haar herstel in Djogja wordt aangenomen". vincie Friesland. De sultan woont' in de zg. kraton, een stad op zichzelf met in het midden het eigenlijke ver blijf van de sultan. Verklaring van Ned. delegatie Na de verklaring van Moh. Rum legde dr. van Royen de volgende ver klaring af: „De Nederlandse delegatie is gemachtigd te verklaren, dat zij mei het oog op de plechtige belofte, zo juist door Moh. Rum aangekondigd instemt met de terugkeer van de republikeinse regering naar Djogja. Nederlandse delegatie stemt voorts in met de instelling van een of meer gezamenlijke commissies on der auspiciën van de Unci voor doel einden zoals: A. het doen van de noodzakelijke onderzoekingen en voorbereidingen, wel'ke voorafgaan aan de terugkeer van de republie- keinse regering naar Djogja; B. het bestuderen en advies geven betref- •fendqpde maatregelen, welke genomen moeten worden Ier uitvoering van de staking van de guerilla en de samen werking bij het herstel van de vrede en de handhaving van orde en rust. De Nederlandse regering stemt er mee in, dat de republikeinse rege ring vrij zal zijn en faciliteiten zal hebben om de haar geëigende func ties in het gebied, bestaande uit de esidentie Djogjakarta, uit te voeren. Dit is een stap genomen in het licht van de richtlijn der Veilig heidsraad van 23 Maart 1949". DE RESIDENTIE DJOKJA. In de verklaring van dr, v- Royen wordt gezegd, dat het republikeinse gezag hersteld zal worden in de resi dentie Djokja. bepaling van de grenzen van het gebied, waar het Republikeinse regiem zal worden hersteld, schijnt tot het laatst een hinderpaal te zijn geweest voor het bereiken van over eenstemming te Batavia. Volgens be richten van buitenlandse persbureaux zullen de Nederlanders de Republi keinen toestaan het sultanaat van Djokjakarta, de erfelijke residentie Verrassend optimisme De Britse minister van buitenland se zaken Bevin -is Zaterdag op het vliegveld Wunstorf in de Britse zóne van Duitsland, een basis voor de luchtbrug, gearriveerd. Hij sloeg het gaan en komen van de luchtbrug vliegtuigen gade en begaf zich daar na naar het huis van generaal Ro bertson, de Britse militaire gouver neur. Zondag bracht hij een bezoek aan Ber.ijn, waar hij verschillende be sprekingen had. Op een persconfe rentie deed hij enige verklaringen, welker optimisme de Berlijnse pers een aangename verrassing bezorgde. Zo heeft Bevin doen weten, dat de Westelijke geallieerden de a.s. con ferentie met de Sovjet-Unie be schouwen, als een ernstige kans om Dit sultansgebied omvat vier re gentschappen, t.w. Djokjakarta met de gelijknamige stad als hoofdplaats; Bantoel; Koeion Progo met hoofd plaats Wates; en Goenoeng Kidoel met hoofdplaats Wonosari. Het ge bied is ongeveer zo groot als de pro- Naar blijvende samenwerking met Indonesië van de sultan van Djokjakarta, Over „Europa weer in het rechte spoor te brengen". Zijn woorden hebben, hoe wel hij zich niet wenste uit te laten over oorzaken van de verandering der Sovjet-Russische houding, de indruk achtergelaten, dat men zeer wel voor een beslissende keer kan staan. Bevins korte bezoek is kennelijk uitgegaan boven een inspectie van de luchtbrug, als hoedanig het oor spronkelijk was aangekondigd. Bevin heeft bevestigd, dat het behoorde tot zijn voorbereiding voor de Parijse conferentie. Het is begrijpelijk, dat Bevin er in deze omstandigheden waarde aan gehecht heeft, contact op te nemen met de vooraanstaande po litici in West-Duitsland, die in Bonn een verrassende eindspurt hebben in gezet. Op een persconferentie, die direct" na het beëindigen van de bijeenkomst der delegatie te Batavia gehouden werd, legde dr. Van Royen voor het beantwoorden var vragen een specia le verklaring af, waarin hij zeide, dat beide partijen een zeer belangrijke stap hebben gedaan in de richting van het uiteindelijk doel, namelijk de vestiging van vrije, souvereine Ver enigde Staten van Indonesië en blij vende samenwekring tussen onze bei de landen. Dr. Van Royen verklaarde volledig vertrouwen te hebben in de thans in geslagen richting. „Ik zie de toekomst vol vertrouwen te gemoet voor wat betreft de kansen voor een voortdu rende samenwerking", zo voegde hij hieraan toe. Hij zeide, dat de Nederlandse dele gatie ten ^anzien van het grondgebied Djokjakarta verder is gegaan dan het Canadese voorstel van de Veiligheids raad aangaf. De republiek wordt her steld niel alleen in de stad Djokja, maar in de gehele residentie. Naar aanleiding van de vraag, wel ke wezênlijke garanties er zijn, dat de bevolking van Djokja niet het slachtoffer wordt van reprpssailles, zeide dr. Van Royen, dat met behulp van 8e sultan van Djokja en met vol doende politie wet een orde kunnen worden gehandhaafd. Het oog der wereld is thans op Djokja gericht, al dus dr. Van Royen. MOH. ROEM. Op een persconferentie zeide de leider van de republikeinse delegatie, Moh. Roem, de krachtige wil van bei de partijen om uit te voeren, hetgeen thans overeengekomen is, het belang rijkste te achten, en dat dit niet ge heel kan worden vastgelegd in woor den en termen. De goede bedoelingen vormen de grondslag van de afgeleg de verklaringen en het hangt van de goede bedoelingen af of wij zullen slagen of niet. Roem schatte, dat de terugkeer naar Djokja in twee we ken mogelijk was, In antwoord op een vraag zeide hij, dat de Ronde- Tafelconferentie enkele weken daar na zou worden gehouden. KRAVCHENKO NAAR AMERIKA TERUG. Victor Kravchenko is Vrijdag avond met de „Queen Elizabeth'' uit Southmampton naar de Verenigde Staten vertrokken. Vóór zijn ver- trex heeft hij nog 50 Engelse journa listen in het Londensse Dorchester- hotel ontvangen, waarbij hij medede lingen deed over de verfilming van zijn boek: „Ik verkoos de vrijheid". Krawchenko vertelde, dat het zijn verlangen was, dat James Mason de hobfdrol in de te vervaardigen film zou spelen. Communistische strijdkrachten zijn Zaterdag, gesteund door artillerie, van het Zuid-Westen uit opgerukt in de richting van Sjanghai. Het was echter nog niet moge.ijk, om vast te stellen of deze opmarsch bégonnen is met het oogmerk de stad te bezetten. Alle verbindingen met de stad Kasjing, waar in de omgeving zware gevechten hebben plaatsgevonden, zijn verbroken. De communistische radio-omroep deelde mede, dat de stad is gevallen, hoewel dit niet van nationalistische zijde is bevestigd. Wel gaf men toe, dat de stad volle dig was ingesloten door communisti sche troepen. De toestand in Sjanghai kenmerkt zich door een nerveuze spanning. De lopende munteenheid, de gouden Joean, die in de zomer van 1948 werd ingesteld met een waarde van een vierde Am. dollar, noteert mo menteel in Sjanghai een viermillioen- ste Am. dollar, pij gebrek aan geld betalen de fabrieken haar personeel de lonen uit in stoffen, tandenbor stels, muizenvallen en andere, on bruikbare, artikelen. De arbeiders doen op de markt alle moeite de al- dus vefkregen waren in te ruilen voor voedsel. POLITIEKE COMMISSIE GAAT PLEITEN VOOR SPANJE. De politieke commissie van de UNO heeft een resolutie - aangenomen, waarin wordt aangedrongen op ver zachting van de maatregelen tegen het Spanje van generaal Franco. Het voorstel, afkomstig van enige Zuid-Amerikaanse staten, zal in de Algemene vergadering worden behan deld. UITINGEN VAN DIEPE GODS DIENSTZIN IN DE V.S. i Een geweldige toeneming van aan vragen, om in het Trappistenklooster van New Melleray (V. S.) te treden, heeft dit klooster voor de moeilijk heid geplaatst, waar en hoe al deze mersonen onder te brengen. De toe- Tcop van ex-soldaten en jonge man nen is zo groot, dat zij op een wacht lijst moeten worden geplaatst totdat een uitgebreid bouwprogram is uit gevoerd. Ook de Trappisten in Ken tucky en Providence waren genood zaakt in Georgië, Utah en in Provi dence nieuwe huizen te openen in verband met de vele late roepingen. EREPROMOTIES AAN DE R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN Ter gelegenheid van de plechtige viering der 25ste Diës Natalis van de R.K. Universiteit te Nijmegen von den Zaterdag 7 Mei erepromoties plaats. Aan de Nederlandse letter kundige, mevrouw Marie Koenen, werd het ere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte verleend, wegens haar verdiensten voor de beoefening der Nederlandse letteren en voor verdieping en verbreiding der Ne derlandse cultuur. De promotor was prof Gerard Brom. Links Z.Em. Kar dinaal van Roey, Primaat van Bel gië. Naast hem Z.Em. Kardinaal de Jong. |"*yE VOORAANSTAANDEN van KatholiekNederland, gepurperden en pro fessoren in toga, rhinisters en sociale leiders, geestelijken in verschei denheid van habij-tgn en ere-doctoren met opvallende schoudertekenen hebben de jubeldag van de Katholieke Universiteit meegevierd. Zij hebben elkaar getroffen in de pontificale Hoogmis, opgedragen door kar dinaal De Jong, voorzitter van de Sint Radboudstichting, onder het ge hoor van Diepenbrock's achtstemmige heerlijke Missa in die festo, daarna in de aula van de Universiteit, waar gans de academische senaat een stoet van honderden recipieerde," en tenslotte in de plechtige lustrumzitting, waar vijf ere-doctoren welden uitgeroepen. Een dag vol feestklanken en onderscheidingen Niet alleen de gebouwen, waar het zilveren feest zich concentreerde, maar ook het Nijmeegse stationsplein en andere punten in de stad waren luisterrijk in de bloemen gezet, ge schenk van de katholieke Boeren- er Tuindersbond. Verder wekte aller be. wondering een uitvoerige maquette, die een indruk gaf van wat de stu- óentenstad met haar medische facul teit ooit zal betekenen. Wat dit laat ste betreft, heeft onze kardinaal aan gekondigd, dat reeds in de herfst het volgend jaar de eerste studenten naar de medische afdeling kunnen optrekken. Kardinaal De Jong dankt en wekt op. Z.Eminentie heeft dank gebracht aan allen, die" .de eigen Universiteit financieel steunden, of haar recht streeks tot bloei hebben gebracht; dank ook aan de studenten voor hun toewijding, apostolische geest en ka tholiek leven. Uitdrukkelijk gaf kard. De Jong te verstaan, dat de weten schap een van de peilers is, waarop onze kracht moet steunen. Na te heb- ebn herinnerd aan de jongste uitbrei ding van studie-gelegenheid, heeft de kardinaal met weemoed herdacht de professoren Titus Brandsma, mr. Re- gout en zijn persoonlijke vriend mgr. Hoogveld, die in de oorlog zijn ge vallen en wier bloed moge werken als DE STR'JD OM SJANGHAI het bloed der martelaren uit de eer ste Christentijden. De rector-magnificus, prof. mr. Jurgens, optredende als gastheer, heeft na een uitvoerige juridische verhandeling over de Comitas-leer, er op gewezen, dat de Carolina een bijzondere Universiteit is en hard- grondig Nederlands. Haar professo ren staan bij niemand ten achter en haar studenten vinden belangrijke plaatsen in het openbare leven. De gehele academische gemeenschap aldus de rector gaat er van uit, dat in elke moeilijkheid Christus de op lossing is. Niet zonder vrolijkheid hebben de aanwezigen de mededeling van mi nister Rutten vernomen, dat de kath. Universiteit het respect geniet van ons volk en de financiële steun van de staat. Ze heeft bijgedragen tot verdieping van de cultuur in Neder land; en daarvoor is de Regering haar dankbaar. Dit werd getoond door de benoeming van prof. dr. Gerard Brom, onverpoosd ijveraar voor de Carolina, reeds meer dan 25 jaar, tot ridder in de orde van de Nederlandse leeuw. Vijf ere-doctoren. De academische senaat heeft aan vijf grote figuren van Nederlandse stam het ere-doctoraat verleend. De veschillende promatoren richtten tot ieder van hun promovendi een bij zonder woord. Prof. Hermesdorff tot prof. dr. Van Dievoet te LeuVen: Gij waart, meer dan eens eerste die naar van Uw koning en nooit heeft voor U gegolden, dat doctoren vrij gesteld zijn van ambten. Zujd en Noord verwachten van U en prof. Meyers nog heel veel op het gebied van recht. Prof. Brom tot Marie Koenen: Uw boeken waren steeds trouw aan de christelijke traditie en vreemd aan de ij dele mode. Met fijne zorg hebt gij de moedertaal zo zuiver mo gelijk geschreven en de geschiedenis vol toewijding doorgrond. Uw kunst is geleidelijk verdiept van geest en vernieuwd van stijl. Prof. van Melsen tot prof. dr. Hoe- nen te Rome. Aan U danken wij de oplossing van schijnbaar onoverkomelijke moeilijk heden tussen de herleefd,e thomisti sche wijsbegeerte en de hedendaagse natuurwetenschap. In dertig jaar hebt gij een achterstand van drie eeuwen ingelopen. Prof. Buytendijk tot prof. Michot- te v. d. Berck te Leuven: Grote faam hebt gij verworven in de psychologische wetenschap, dank zij Uw productieve geest en Uw on gemeen talent. Prof. Schellekens .tot kard. Van Roey te Mechelen: Gij hebt U bijzondere verdiensten verworven bij de verklaring en de verdediging van de geopenbaarde waarheid. Uw taak van leraar en lei der hebt gij vervuld met nooit falen-: de toewijding, met onbetwistbaar ge zag en welslagen vervuld. Moedig en standvastig waart gij ook tijdens het nazi-bewind. Telkens als een nieuwe ere-doctor de bul ontving en met de insignia werd bekleed, flitsten de lampen der fotografen en klonk een hartelijk ap plaus op. Zeer velen kwamen na de zitting in een receptie persoonlijke gelukwensen aahbieden. Het zilveren feest van Universiteit en studentencorps is Zondag voort gezet met de gala-première van „Fuente» Ovejuna", een comedie van Lope de Vega, onder regie van Ben Roy aards uitgevoerd door het Nij meegs studententoneel. Vandaag is het de „dag van do Meisjesclub" en morgen de dag van de burgerij. Over en voor de kerkzangers \7AN 2feer grote waarde is voor iedere parochie een goed kerke lijk zangkoor. Een goed zangkoor, dat de volks zang ondersteunt en dat de liturgi sche. de kerkelijke gezangen uitvoert op een wijze, die aan musicale voldoet en getuigt van klaarblijkelijk begrip voor inhoud en strekking en van waarlijk devote toewijding. Zulk een zangkoor is een zegen voor het kerkelijk leven. De heilige Augustinus heeft eens geschreven, dat wie zingt dubbel bidt; en wij aarzelen niet er aan toe .te voegen, dat ook hij dubbel bidt, die goed zuiver en devoot hoort zingen-. Een zangkoor, dat zijn taak begrijpt en van de betekenis ervan diép door drongen is, zal zich niet slechts be ijveren, om de grote plechtigheden zo goed mogelijk met zijn zang „op te luisteren", d.w.z. het meeleven van de kerkgangers te verinnigen en te ver diepen, maar óók zal het zijn zorg wijden aan de kerkelijke diensten, die geregeld in de loop der week plaats hebben. Onze collega, die onder het pseudoniem v. P. zijn beschou wingen in onze courant geeft, schreef j.l. Zaterdag in zijn artikel: „Een oase is het Meilof." Het kerkkoor kan er héél veel toe meewerken, om deze ideale en reëele opvatting van een Lof door de parochianen te doen be leven; om de eenvoudige en verhe ven Sacramentshulde, welk een Lof is, in de schone glans van zuivere zang te zetten. Dit ter inleiding van een medede ling welke vóór de meesten onzer kerkzangers niet meer nieuw zal zijn, maar waarvan wij menen aller kerk zangers speciale aandacht te mogen vragen: Op Zondag 26 Juni is er een Gre goriaanse dag van alle kerkzangers in het Bisdom Haarlem. Dan is er een plechtige Hoogmis in de Kathedraal (half twaalf of twaalf uur). Hierna een gemeenschappelijke koffietafel. Dan is er een bijeenkomst in het Concertgebouw, met een uitgelezen program van kerkmuziek en een rede van dr. J.'de Bruyn. Dan zijn er plechtige Vespers in de Jozefskerk aan de Jansstraat. Dan zal de Bisschop de zangers vdn zijn bisdom toespreken. Dit zullen de zangers zéér waarderen; verwonderen kan het hun niet, omdat de Bisschop vanzelfsprekend ervan overtuigd is, dat de kerkkoren zo véél kunnen bij dragen voor de bloei, voor de verdie ping van het kerkelijk, van het gods dienstig leven in zijn bisdom. Wij hopen, dat er onder de betrok kenen geestdrift zal zijn, om, zo mo gelijk, deze Gregoriusdag bij te wo nen, mee te maken. Men treffe nu reeds de nodige maatregelen. £en tuPiAeltje.... „Het is in strijd met de leer van Christus, dat hij, die haa'r waarde heeft leren kennen, die geestelijke waarde danlfcaar voor zich behoudt en om anderen zich niet bekommert. Wie Christus tracht na te volgen, is automatisch Zijn apostel; ook dan, wanneer hy leek is.'' Mr. H. P. Marchant in „Hoe kwam ik er toe?"

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1