Qxeie Over de keuze van Melbourne spelen Jn Helsinki en de UITTOCHT VRIJDAG 6 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Haarlemse slachthuisaffaire Vrijspraak voor de verdachten Vijftien verdachten stonden giste ren terecht voor de economische po litierechter te Haarlem in verband met .de slachthuisfraude, die jlinds November van vorig jaar de belang stelling In Haarlem bezig hield. Deze verdachten werden beschuldigd van het achterhouden, respectievelijk ver kopen, afgeven en in ontvangst ne men van vrijbankvlees, dat volgens de regeling bestemd is voor econo misch zwakkeren. De voornaamste verdachten waren de directeur vïfci het slachthuis, G. de V. en de slager A. v. d. V. Volgens de verklaringen van de directeur werd iedere week een kilo van het vrijbankvlees gegeven aan het gehele personeel van het slacht huis om verleiding tot diefstallen te voorkomen. Bovendien werd aan vier personen, onder "wie de directeur het vlees beenloos wekelijks thuis bezorgd. Ook een wethouder van Haarlem viel onder dezen. Volgens de officier van justitie was de aflevering van vrijbank- 'vlees op de bon van 17 procent tot 52 procent opgelopen, nadat de po litie had ingegrepen en de directeur had gearresteerdd. Hij eiste tegen De V. een boete van 1500 en drie weken voorwaardelijk, tegen v. d. V., die het vlees geruild zou hebben voor brood en drank, eiste hij 500 en drie weken voorwaardelijk. Tegen de dertien andere verdachten wer den kleine geldboeten geëist. Dc politierechter sprak tenslotte al le verdachten vrij. overwegende, dat hot bedrijfschap voor vee en vlees verklaard had geen bezwaar tegen de te Haarlem gevolgde methode te hebben. Uitsluitend BLOEMEN zijn het beste geschikt om op MOEDERDAG S Mei a.s. Uw gevoelens te vertolken. Bloemist-1VinkeUersveren iging Leiden en Omstreken. VOORMALIGE 4 R. I. HERDENKEN OUD-STRIJDERS VAN HET HUN DODEN. De vereniging van „Oud-strijders v.m. 4 R.I." zal a.s. Zondag in het Seminarium te Katwijk-Binnen een bijeenkomst beleggen, welke mede zal worden bijgewoond door de na gelaten betrekkingen van de geval len strijders. Het programma vangt aan met kerkdiensten, waarvan die voor de katholieken een H. Mis is in de R.K. kerk. De protestanten ko men bijeen in de Hervormde kerk' aan de Kerklaan. Beide diensten van gen aan om 10 uur. Hierna wordt in het Seminarium 't twaalf uurtje genuttigd. Vervolgens reist het gezelschap per autobus naar Katwijk (Cantineweg), Valkenburg en Ypenburg, om kransen te leggen op de graven der gesneuvelden. Te vens zullen op deze bijeenkomst en kele zakelijke punten behandeld worden, o.a. het kiezen van een be stuur. OPENINGSVOORSTELLING VAN CIRCUS MIKKENIE In de oude, vertrouwde-sfeer met wat al te schelle muziek, de reuk van de piste, knallende zwepen, angstige sensatie en opvliegend stof gaf het Nederlandse circus Mikkenie gisteren zijn openingsvoorstelling in Leiden. Het presenteert zich als het grootste circus van Europa »en het mociste ter wereld. Nu is er in een circus veel klatergoud, dus ook de reclame. Maar ontegenzeggelijk -waar, dat er een programma geboden wordt, dat de toets der critiek kan doorstaan. Opvallend is het, dat aan de paar dennummers, in de stijl van het ouderwetse „paardenspul", eigenlijk te weinig aandacht wordt besteed. Weliswaar bracht Frank Jackson goede paarden in de piste, maar de dressuur was zeer eenvoudig, even als de klassieke dressuur van mevr. Vibeke Mikkenie. Het programma is meer in moder ne stijl gehouden, waarbij behalve de wilde dieren de nadruk gelegd wordt op de acrobatiek- en trapeze- nummers. Hiervan waren sublieme staaltjes te zien. We denken b.v. aan de twee Meteors, die een gronó- acrobatiek van vallen en opstaan brachten, aan het voortreffelijke even wichtnummer van de komiek Jimmy Francho, aan de 10 Hongaar se wervelwind-acrobaten en vooral aan dc 5 Airways, die in de nok van het circus een grandioos nummer aan trapéze en schommels gaven. Pippo en Rhum, die als beroemde Parijse clowns geannonceerd worden brachten 10 minuten van nonsens en onzin, met vele geestige vondsten, die de eigenschap hadden nog niet oudbakken te zijn. Voortreffelijk waren ook de ver schillende dieren nummers. Drie log ge olifanten legden bewonderens waardige dressuurstaaltjes af. Een van hen danste de Samba en de an der draaide een oude wals.Twee chimpansees aapten de mensen na, door te fietsen en te gaan slapen. Een komisch nummer, dat veel en verdiende bijval kreeg. Voortreffe lijk was ook het tijgernummer, waar bij Gilbert Houcke als Tarzan optrad en zes grote tigers in de piste naar zijn wil links en rechts, omhoog en omlaag vlug en langzaam, kalm of nijdig, heen en weer dirigeerde. Weer was het publiek meer dan gul met applaus. Alles tezamen een modern pro gramma, zonder tijdvulling van ac cordeons, etc., met goed meest in ternationale nummers, waarbij de na druk op griezel-sensatie wordt gelegd Liefhebbers zullen er enkele uren van prettig vermaak kunnen vinden. BURGERLIJKE STAND Geboren; Gerard Adrianus z. van A. Bijkerk en M. J. van der Reijden; Catharina Maria d. van G. J. de la Rie en T. Gressie; Patricia d. van D. van Duijn en B. Scargill; Adrianus z. van A. van den Burg en W. Spren- gers; Maria Geertruida d. van J. van der Slot en G. M. van der Wal. Ondertrouwd: G. P. Bakker jm. 25 j. en A. H. Koppens jd. 22 j.; J. Hakker jm. 26 j. en J. M. J. Neute boom jd. 22 j.: T. F. J. Lovink jm. 35 j. en E. A. C. Ouwerkerk jd. 26 j.; C. van Rhijn jm. 28 j. en C; Schlag- wein gesch. 27 j.; W. van der Steen jm. 41 j. en H. Filippo wed. 38 j.; H. Tegelaar jm. 25 j. en G. Strijker jd. 24 j.; W. van der Veer jm. 27 j. en M. F. Hakkaart jd. 23 j.; H. Verlint jm. 25 j. en C. J. Bronsgeest jd. 28 j.; A. T J. van Loon jm. 27 j. en H. J. Boddé jd. 32 j.; J. Castel jm. 29 j. en A. Rensink jd. 21 j.; C. Abspoel jm. 21 j. en H. Dorrepaal jd. 17 j.; M. J. Steenland jm. 30 j. en E. Kramers id. 24 j.; J. J. Wijnsouw gesch. 41 j. en J. C. W. Dorst gesch. 31 j. LEIDSE UNIVERSITEIT. Gesiaagd voor het doctoraal exa men Geneeskunde: "de heren H. F. v. d. Meulen te Den Haag en D. F. Timmermans te Noordwijk aan Zee. Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde, op proefschrift getiteld „De Prognose van de initiële Long- tuberculosede heer G. A. Gussen- hoven. geboren te Rijswijk en wo nende te Voorburg. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: ..De invloed van enkele oxydatiemiddelen op coacervaten van eiwitten", de heer W. Dijkshoorn, geboren te Zwolle en wonende te Leiden. UIT DE OMGEVING HILLEGOM Geboren: d. van A. Philippo en A Seel; z. van P. J. Möhlmann en A Lei. d. van N. de Vries en T. Jansen: d. van H. 't Mannetje en A. H. A Kroon; d. van H. van Kesteren en P. S. van Dijke; d. van J. A. van der Salm en W. C. van Saase; z. van H. J. de Boer en M. H. Witteman. Ondertrouwd: C. Nekeman en P. Ouwehand; C. Duivenvoorden en E. E. Spierings. Getrouwd: L. Vermeij en A. W. van Klaveren; H. van Breenen en E. Prins; W. P. E. van der Meer en H. M. Caspers; P. Ruigrok en P. C. M. Stierken boom: P. van der Meij en M. van Berkel. Overleden: G. H. Hermans, m. 65 j. KATWIJK Vlaggetjesweek. Ter gelegenheid van het uitvaren van de Katwijkse Haringvloot op 17 Mei a s. houdt Kat wijk een vlaggetjesweek, van 9 tot 14 Mei. Het dorp zal overladen zijn van vlaggen en gelijktijdig houdt de Middenstand een winkelweek, waar aan een attractie verbonden is. waar door een 500 tal mensen getuige kun nen zün van de uitvaart op 17 Mei te IJmuiden. Door deze vlaggetjesweek wordt nog weer eens de aandacht gevestigd op het ontbreken van een zeehaven te Katwijk. De Katwijkse vloot die bijna weer op "vooroorlogse sterkte is, is nog steeds gedwongen in IJmuiden gesta tioneerd. hetgeen hoge extra kosten mét zich brengt. Scheveningen, Vlaardingen en IJ muiden hun vlaggetjesdag met een haven, Katwijk nu een vlaggetjes week zonder haven. Geboren: Evelina, d. v W. C. Aanhane en J. W. de Mooy; Huig. z. van A. v. Duyvenevoorde en A. van Beelen; Henricus A. G. N. M., z. vgn H. A. Fennes en M. J. Dofferhof; Arie z. van A. Schaap en J. van Duyn; Leendert, z. van J. van Beelën en J. van Duyvenbode; Margarettha, d. van J. Varkevisser en A. v. d. Oever: Piet, z. v. P. v. d. Meij en G. Rem- melswall. Ondertrouwd: Th. C. Knijnenburg en E. A. Oudshoorn; J. van Duyn en K. O'iwehand; A. H. van Leeuwen en W. H. Meij vogel; N. C. Onderwa ter en D. mthorn; C. van Duyvenbode en A. v. d. Plas. Getrouwd: D. Schaaf en K. Vlie land: J. Haasnoot en M. van Duyn; W Hoek en W. Houwer; L. Pontier en W. Verloop; J. H. v. d. Perk A. Haasnoot. Overleden: A. van Rijn 60 jaar; I. Heeffer 50 jaar, KATWIJK AAN DEN RIJN Koninginnefeest. Ook hier op de Bevrijdingsdag de Koninginnefeesten die des morgens werden ingezet met een optocht van alle schoolkinderen. De Harmonie Katwijk a. d. Rijn luis terde de feestelijkheden op. Des avonds werden door het Herv. Gem Koor verschillende zangnummers uit gevoerd op het plein bij de Brugge- straat en daarna het gebruikelijke concert door de Harmonie- KATWIJK AAN ZEE Bevrijdingsfeest. De inleiding voor de Koninginnefeesten was er reeds Zaterdag met enkele volksspelen, voetbal- en handbalwedstrijden, mas sazang en vreugdevuur, maar voor Donderdag was er een uitgebreid pro gramma. De inzet was muziek op de torentrans, vervolgens een „Sprook jes-optocht van de schoolkinderen; hierbij werden verschillende sprook jes uitgebeeld als „Hans en Grietje", „Roodkapje", „De Gelaarsde Kat", „Sneeuwwitje" enz. een nummer dat buitengewoon veel belangstelling trok, dan wielerwedstrijden, ringrij- den op het losse paard, stoelendans, 2 uur een vrije optocht van Vis serij. Middenstand, bloemenwagens, vrije groepen, enz. Dan nog ringrij- den met versierde sjezen voor paren, mastklimmen, touwtrekken, om 8 uur des avonds de lichtstoet, concert van U.N.I, in dc tent en ten slotte vuur werk op de Boulevard. De verlichting van de boulevard Gisteravond werd de nieuwe verlich ting aan de Boulevard officieel in ge bruik genomen. Tegenwoordig waren burgemeester en wethouders raadsleden. De burgemeester voerde hierbij het woord. LEIDSCHENDAM Veni Vidi Vici De tafeltennis- resulta'ten voor het afgelopen sei zoen 1948-1949 zijn de volgende: Damesteams: I eindigde op plaats 2 in 4c met 17 p uit 10. II op plaats 5 in 4a met 8 uit 12, III op plaats 5 in 4b rrjet 9 p uit 12 en IV eindigde op plaats 8 in 4d met 3 p uit 14. De eindstanden voor de heren- teams waren: I plaats 2 in derde kl. met 25 p uit 14, II plaats 2 in 4b met 11 uit 8, III plaats 1 in 4c met 20 uit 10, IV plaats 3 in 4d met 12 uit 10 en V plaats 8 in 4a met 2 p uit 14. De eerste promotie-wedstrijd van het 2e herenteam tegen NKF 1 ein digde in een 6-4 overwinning van Leidschendam. Geboren: Hendrik Jan Dirk, z. van J van Arkel en T. Hekman; Wilhel- mina Cornelia, d. van J. C. Scheffers en W. van der Lubbe; Johannes Ge- rardus Antonius. d. van C. J. Scheen- aard en H. J. M. Meeuwisse; Maria Hendrica Johanna, d. van G. B. Waaijer en H. J. van Gent; Martha Maria, d. van A. J. Luiten en M. H. van der Zwaan, Martinus Antonius Joseph Maria, z. van W. J. van Vliet en H. C. J. van der Helm; Andreas Cornells Petrus, z. van C." F. Vermeu len en A. van Onselen; Cornelia Adriana Johanna, d. van J H. Ro denburg en E. van der Hoorn; Jo hanna Maria Cornelia, d. van G. Wortman en M. H. Hörters. Overleden: A. H. Van Santen 77 j. weduwnaar van B. de Jong; P. J. van Velzen 06 j„ weduwe van L. Blom; Willem Vonk 35 j., ongehuwd. WEERSVERWACHTING ('Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND VRIJ KOUD. Koude ndcht met weinig wind, afnemende bewolking en enkele verspreid optredende buien. Morgen geleidelijk toenemende bewolking en aanvankelijk droog weer, maar later in de Westelijke provincies hier en daar enige re gen. Zwakke tot matige Weste lijke wind en overdag iets hoge re temperaturen dan vandaag. UIT DE OLYMPISCHE HOEK Teruggekeerd van Ro- me. waag= dézer dagen het jaarlijkse congres is ge houden van het Interna tionaal Olympisch Comité, heeft het lid van het dage lijks bestuur van het I. O. C.. de heer P. W. Scharroo aan een redacteur van het A, N. P. énkele medede lingen gedaan met betrek king tot de belangrijke besluiten, welke in de Italiaanse hoofdstad zijn genomen. Od een vraag, waarom Detroit zo teleurgesteld is geweest, daat deze stad niet de Olympische Spelen van 1956 kreeg toegewe zen. antwoordde de heer Scharroo. dat-hij deze te leurstelling zeer goed kon begrijpen, al verwees hij de uitlatingen welke de de legatie van Detroit na af loop van de stemming in de internationale pers had doen verspreiden, als zou het met het amateurisme der spelen maar zó zó zijn, naar het rijk der fabelen. Een stad in de Verenigde Staten, aldus de heer Scharroo, had eigenlijk recht op de organisatie van de spelen. Op de eer ste plaats hebben de Ame rikanen er veel toe bijge dragen. dat de spelen in Europese steden schitte rend slaagden, b.v. door het zenden van grote ploe gen. Daarbij kwam het gevoelsargument, dat Ame rika in de laatste wereld oorlog zo veel heeft ge daan voor de wereld. He laas echter bleek Detroit niet de enige Amerikaan se candidaat te zijn. want Los Angelos trok zich niet voor Detroit terug, ondanks de aanbeveling van de Amerikaanse senaat ten aanzien van Detroit. De stemmingen tussen de ver schillende candidaat-steden zijn volkomen volgens de reglementen geschied.. Alle delegaties van alle stéden zijn, om de beurt, ontvan gen. waarbij de delegaties de belangen van die ste den konden bepleiten. Ver- vcrlgens konden de leden van het I. O. C. aan elke delegatie vragen stel'en ten einde eventueel ver duidelijking van punten, die nog in het duister la gen. ter verkrijgen. In het I. O. C. is na ae ontvangst van de diverse delegaties, niet meer gediscussieerd. Er werd meteen gestemd en deze stemming is. uit de aard der zaak. strikt ge heim. De stemmingen ge schieden volgens afval- systeem en tenslotte ble- en Buenos Aires en Mel bourne over. welk duel door Melbourne op het nippertje is gewonnen. (21 tegen 20 stemmen). Dat het I. O. C. de spelen van 1956 dus aan Melbour ne of aan Buenos Aires verkocht zou hebben, vol gens de uitlating van de delegatie van Detroit, is klinklare nonsens. Omtrent de voorberei dende maatregelen, door het Finse organisatieco mité voor 1952 getroffen, liet de heer Scharroo zich zee- gunstig uit Men heeft nu al veel aandacht geschonken aan het logies, het transport, het olym pisch dorp het onderbren gen van de officials, pers en bezoekers, de kwestie van de taalmoeilijkheden, de terreinen enz. Maar Fin land zit met een grote moeilijkheid. Het ziet er naar uit, al is dit nqé geens zins zeker, dat Japan. Tuitsland er. wellicht nog andere landen, die niet '.e Londen zijn geweest, te Helsinki wel vertegen woordigd 2ullen zjjn-_en dal. betekent dat men op P0C0 afmeten moet reke nt n. Het is zeker' dat het zelfde aantal takken van sn^rt van ce Olympisch»-. Soelen te Londen, ook te an Europa levert Mel bourne moeilijkheden -op, zo verklaarde het I. O. C.- lid. De grote afstand heeft zijn bezwaren, de hoge kosten, het klimaat is er vo komen anders enz. Bo- yendien zou het in de be doeling liggen de spelen van 1956 in September of begin October te houden, dit in-verband met de tem peratuur en ook dat zal zijn "problemen meebren gen. De kwestie van het weer toelaten van Duitsland tot de Olympische Spelen van 1952 roerde de heer Schar- He'sinki op 1 ct program- roo ook aan. Afgezien van na zal stisr Nieuwe tak- geyoelsargumenten, ken van sport zullen niet wol den toegevoegd. Maar wei zal worden getracht het aantal nummers van elke tak van sport enigs zins te beknotten. Op wel ke wijze? De gang van za ken zal zo zijn, dat Finland aan elke internationale sportfederatie desbetref fende voorstellen zal doen. waarbij door onderling over leg men moet trachten tot een oplossing te komen. Hiervoor krijgt men een jaar de tijd. Mocht men voor het congres van Ko penhagen. dat het volgend jaar wordt gehouden, niet tot een oplossing zijn geko men, dan zal het I. O. C. het od het Kopenhaagse congres zelf doen. Melbourne en Nederland. Vindt u de keuze van Melbourne voor Nederland gunstig. Voor de meeste landen zich er tegen verzetten, kan Duitsland, zoals de toestand op het ogenblik is, niet tot de spelen worden toegelaten. Op de eerste plaats zal er een Olym pisch Comité moeten wor. den gevormd. Maar dt staat Duitsland bestaat niet meer. Mocht er een West Duitse staat worden opge richt. dan kan in die West- Duitse staat een Olympisch comité worden opgericht en is dat gebeurd, dan zou het congres van Kopenha gen 1950 kunnen overwe gen een vertegenwoordiger van dat West Duitse Olym pische Comité te benoe- men. Bovendien dient men niet te vergeten, dat Duits land eerst lid zal moeten worden van de internatio nale sportfederaties, want zonder lidmaatschap van die federaties kan men ook niet aan die tak van sport op de Olympische Spelen deelnemen. NOÖRDWIJK Coloradokevers. In de omge ving van de Gooweg alhier zijn en kele Coloradokevers geconstateerd, Belanghebbenden worden er op ge wezen goed toe te zien en voorko mende exemplaren te vernietigen. Geslaagd. Te 's-Gravenhage slaagde voor het praktükdiploma Stenographie mej. L. C. C. v. d. Meer, alhier Mej. C. M. T. Riem Vis slaag de te Arnhem voor examen fröbel onderwijzeres. NOORD WIJKERHOUT Feest-der bevrijding: "s Mór gens trok een grote optocht, waar aan door 1400 schoolkinderen wérd deelgenomen, door het dorp. 's Mid dags werden de spelen voor de schoolkinderen gehouden op het Kercisterrein aan het Hardepad. Des avonds begonnen de wedstrijden in het hardlopen voor dames en heren vanaf 16 jaar. Er was enorm veel belangstelling langs het parcours. De dames liepen 100 meter. Als eerste passeerde de finish bij het kampen Toos v. d. Meer, 2. C. Hach- mang, 3. Jo van der Sleet, 4. M. Sandvos. Uitslag van de wedstrijd voor he ren plm. 2300 meter: 1. J. C. Darmen uit de Zilk, 2. J. Puik, 3. W. Braun, 4. P. Duivenvoorde Lzn, 5. C Berg, 6. A. Marynus, 7. Th. Nulkes, 8. J. van Duin* Door het publiek werden verschillende premies uit geloofd. De burgemeester reikte na afloop de prijzen uit. OEGSTGEEST Bevrijdingsdag. De bevrijdings dag ging zonder uiterlijk feestver- toon voorbij, zij het dan dat „Triumph" in Buitenlust een mars concert ten beste gaf. Des avonds gaf de O.V. een feestavond in degeest" met medewerking van accordeonvereniging D.V.V. uit Lei den, alsmede de radio-artisten Pier re Palla. Eva Janssen en Emile Kei- lenaers. Het optreden van de accor deonvereniging, dat beperkt bleef tot de aanvang en de pauze, oogstte veel waardering. De pianist Pierre Palla behoeft geen nader commen- taaf, zijnoptreden was magnifiek en zijn variaties op „Aan de oever van -een snelle vliet", alsmede het Warszaw Concerto en de Rhapsody in Blue veroorzaakten stormachtige bijval. Eva Janssen en Emile Kelle- naers gaven van hun talenten blijk in verschillende sketches aangaande liefde en aanverwante artikelen, en het zeer talrijk opgekomen publiek had zodoende een genoeglijke en gewaardeerde avond. SASSENHEIM Geboren: Margaretha Geertrui- da d. van L. v. d. Niet en C. M. Spruit: Pieter Jan z. van P. J. van Hest en G. v. Splinteren; Johannes Gerardus z. van J- v. Lierop en A. J. Reeuwijk: Loduvicus Petrus z. van J. v. Leeuwen en J. C. Heemskerk; Maria Joanna d. van Th. H. Berbee en C. J. Wülvinghoff; Alida Wilhel- mina Adriana d. van A. Groeneveld en W. A. Jansen. .Ondertrouwd: Pieter Spaargaren 19 j. en Jeanne J. de Jong 21 j.; Dirk Wassink 32 j. en Adolphina P. J. v. Egmond 28 j. Overleden: G. Moolenaar geb. v. Vliet 74 j. VOORSCHOTEN Gehuwd: Adr. N. van Leeuwen 26 jaar en K. A. M. Brecht, 22 jaar. Overleden: Johanna van Doorn, ge huwd geweest met C. Ketelaar; Hen- riette A. F. Smeets, 71 j.; Woenderik Nagtegaal 61 j., echtg. van G. v. Ra- vensbergen. ZOETERMEER Ondertrouwd: W. J. Bruggeman 25 jr en A. Bos 27 jr; G. J. v. d. Bos 24 jr Delft en A. H. de Bruin; D. v. Eeuwen 29 jr Eoskoop en A. Walt- man 23 jr. Overleden: F. Hoogendoorn -67 jr echt. van R. Kerkhoven; J. J. B. van Veen 5 jr T. v. B. L. M. v. Veen en G. J. M. Goeman Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. Het Britse stoomschip Algol heeft gisteren omstreeks 18 uur geseind, dat het in aanvaring gekomen is met het Nederlandse motorschip Mudo ter hoogte van de Theemsmonding. De Mudo is daarbij gezonken, waar na twee opvarenden-zijn vermist. De Algol heeft een reddingsboot uitgezet om de vermisten op te spo ren. doch dat had geen resultaat. Vier overlevenden van het Neder landse schip, een kustvaarder van 218 ton uit Delfzijl, zijn door de Algol overgenomen. Het Engelse schip werd zwaar be schadigd en maakte 17 voét water, doch het kon de reis naar Londen voorlopig zonder assistentie voort zetten. DAT NAMEN ZIJ NIET! Een aantal jongens van de ge meentelijke H.B.S. aan de 's-Graven- dijkwal te Rotterdam is vanmorgen „in staking" gegaan. Ze waren he*", niet eens met de beslissing, dat ze op de nationale feestdag in de bank moesten zitten en probeerden hun makkers, die reeds het gebouw wa ren binnengegaan, te bewegen zich bij hen aan te sluiten. Toen dat geen resultaat had, trok de groep in stoet naar de H.B.S. voor meisjes aan de Witte de Withstraat en poogde daar de meisjes tot eenzelfde houding te bewegen. Dank zij de voor ditmaal zachte arm van de politie trokken de jon gens na enige tijd af in de richting van het Lunapark. DE VLIEGTUIGRAMP BIJ TURIJN. De hoop, dat de aanvoerder van Torino, Mazzola, zich niet ohder de slachtoffers van de vliegtuigramp zou bevinden,omdat hij te Barcelona wegens een ongesteldheid uit het vliegtuig zou zijn gestapt is ydel ge bleken. Mazzola behoort dus wel tot de 31 personen, die het leven bij het on geluk hebben gelaten. DE DOCXFf ETHEL SMITH DORRANCE 10) j J a Hij werd onderbroken doordat de deur werd opengegooid. Een ijzige vleag van de sneeuwstorm drong naar binnen. Een man in een par ka" gedoken, met bontschoenen aan oe voeten, strompelde enkele schre den het vertrek binnen en viel lang uit voorover op de grond neer. „Wel verdraaid!" riep Rawson naar de onverwachte bezoeker toesnel lend, terwijl Carter van zijn brits opstond en de deur nog net op tijd sloot, om de heen en weer slinge rende lamp te redden. De sergeant greep de man bij zijn schouder en draaide hen? op zijn mg, trok de puntmuts van de „parka" achterover en maakte de wollen das, die om zijn hoofd gewonden zat en alleen de ogen vrij Wet» 1<* „Bd Hayesde „Bevroren Zwerver", grote goedheid!" riep hij uit, toen hij eindelijk het baardige gezicht kon onderscheiden. Gauw, Roy, Wat brandewijn! Hij is totaal uitgeput." Terwijl de eons tabel vlug naar de medicijnkist in het aangrenzende vertrek liep. trok Rawson de man de „parka" Hit, die in dit geval ge maakt was van een gestikte deken. Hij sneed de riemen los. waarmee de schoenen van elandshuid aan de voeten waren gebonden, trok hem de wanten en dikke wollen sokken uit en stelde een vluchtig onderzoek naar bevroren ledematen in. Geluk kig vond hij er geen en maakte daar uit op, dat de zwerver van louter uitputting was neergevallen. Met hun beiden tilden ze de met een belangrijke boodschap zware man op en legde hem op de leger stede van Carter, zonder zich te be kommeren om de smerige en vod- derige kleding. De sergeant nam de brandewijnfles, duwde de hals tus sen de blauwe lippen en zag zich spoedig voor zijn moeite beloond door het geluid van een gorgelende slok, waarojj verschillende andere heel haastig volgden. „Ophouden. Haynes." riep hij, de fles wegtrekkend. „Denk je soms. dat de Bereden Politie aan het trak teren is en dat jij alleen het hele rondje rrrag opdrinken? Het is alleen voor medische doeleinden bestemd." De man sloeg de ogen op, verhief zich op zijn elleboog, schoof wat dichter naar het warme kacheltje toe en zuchtte diep, ten teken, dat hij zich buitengewoon behagelijk gevoelde. Dat was lekker goedje, sergeant, dat doet je echt goed," zei hij met dikke tong. „Geef me nog 'n slokje." „Als je eerst verteld hebt, wat je hierheen heeft gevoerd." Uit het feit, dat de zwerver zich in zulk bar weer buiten had ge waagd. maakte Rawson op, dat hij naar de politiepost gekomen moest zijn, anders zou hij wel een kroeg zijn binnengevallen. Als enig ant woord trok Hayes een jas, zo gelapt, dat de oorspronkelijke stof nauwe lijks te herkennen was, los en haal de tussen allerlei daaronder verbor gen kledingstukken een platte, gei tenleren tas te voorschijn. Met zijn verkleumde vingers slaagde hij er slechts met behulp van zijn tanden in, die open te krijgen. Er zat een verkreukeld stuk papier in, dat hij de sergeant overhandigde. Na het glad gestreken te hebben onder de lamp. ontcijferde Rawson wat er op gekrabbeld stond. „Nee maar. luister eens!" riep hij zich naar de constabel omwendend. „Stockade omsingeld door Tinklets, die het op mijn geld en pelterijen gemunt hebben. Het leven van drie blanken in gevaar. Een er van is een vrouw. Kom in 's hemels naam te hulp! Midas, Rex." De sergeant staarde zijn jonge helper aan en bij het besef van wat die woorden te betekenen hadden, verdween ieder spoor van een glim lach van hun beider gelaat. Uit on bekende bron, gedragen door de sneeuwstorm, was dc beproeving, die hij voor zijn te zwak bezette post gevreesd had, over hen neerge komen. HOOFDSTUK VII Een twijfelachtige boodschap „En wie was nu eigenlijk die hoop vodden0" vroeg Carter, toen de bei de politiemannen naar de keuken waren gegaan om een warm maal voor de uitgeputte boodschapper, die gezegd had, dat hij uitgehongerd was, klaar te maken. Rawson ver telde het hem, terwijl 'hij het fornuis vol droge takken stopte om vlug een fel vuur te hebben. De zwerver heette Ed^ar Haves, doch van Forty Mile tot White Hor- se Rapids stond hij niet anders be kend dan als de „Bevroren Zwer ver". Zijn zwerfzucht was groter dan die van een Indiaan en hij was dubbel zo onbetrouwbaar en leefde tussen de inboorlingen en meestal op hun kosten. Hij bedelde in een nederzetting net zo lang rond, tot het de inwoners begon te vervelen en hij weggejaagd werd. Hij zocht nodh naar goud. noch naar bontvel len en' terwijl hij, zover men wist, nog nooit werk gevonden had, dat hem gemakkelijk genoeg was, had hij verscheidene malen belangrijke berichten overgebracht, gedreven als hij werd door zijn zucht tot trekken. „En dan die boodschap van hem: Tinkletswat zijn dat? En wie is die man. die ondertekend met „Mi- das, Rex°'' „Dat briefje klinkt toch niet on waarschijnlijk," zei Rawson op be zorgde toon. „De Tinklets zijn een nomadenstam van Indianen uit de binnenlanden. Ze hebben nimmer vriendschap met de blanken geslo ten, n?aar van de andere kant heb ben ze ook nog nimmer moeilijk heden veroorzaakt. En die kreet om hulp schijnt wer kelijk afkomstig van de enige blanke die ooit in Back of Beyond gewoond heeft. Hij is niet al te goed wijs; noemt zichzelf Koning Midas en be weert rechten te hebben op de ge hele vallei. Hij is een goed handels man en men beweert, dat hij gro'e schatten aan goud en pelterijen bij eengegaard heeft, die hij als een vrek achter een houten omheining bewaart, zoals ze dat in de dagen van de oude Hudson-Baai Maat schappij deden. De Indianen heb ben niet veel met hem op en het zou me niets verwonderen, als ze een po ging gedaan hadden." Hij voleindde zijn zin niet. maar verdween in de provisiekast om een, stuk rendiervlees van behoorlijke af metingen. af te snijden. Daarmee te ruggekomen deed hij peinzend vet in de braadpan en zette die op net vuur. De recruut kreeg een inval. „Maar kun je een man als die zwerver wel vertrouwen?" vroeg hij vol hoop. „Het zal in een ernstig geval als we hier hebben, wel moeten. Hayes is alleen maar een nietsnutter, geen misdadiger, voor zover ik weet. Wat zou hij eraan hebben, mij voor niets zo'n tocht te laten ondernemen? Dat neemt niet weg dat ik hem, voordat ik er heenga, eens flink aan de tand zal voelen. In geen geval kan ik, voor dat het dag wordt op pad gaan. Maak wat voort met het eten en dien het in de voorkamer op.'" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2