Donderdag a.s. opheffing der blokkade S)e CeidaeGou/tcmt VRIJDAG 6 MEI 1949 40ste JAARGANG No. 11687 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Berlijnse blokkade reeds verzacht Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs i 0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. 1 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 A LLE BEPERKENDE BEPALINGEN, die sinds 1 Maart 1948 door de ^^Russische regering zijn uitgevaar digd met betrekking tot het verkeer, het vervoer en de handel tussen Ber lijn en de Westelijke zones van Duits land en tussen de Oostelijke zone en de Westelijke zones zullen op 12 Mei 1949 worden opgeheven." Aldus de tekst van een overeenkomst tussen Amerika, Engeland, Frank rijk en de Sowjet-Unie, welke gistermiddag in de vier hoofdsteden is ge publiceerd. MINISTERS OP 123 MEI BIJEEN. Het communiqué vervolgt: „Ook de sedert 1 Maart 1948, door de regeringen van Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en de Ver. Sta ten of één van hen afzonderlijk op gelegde Beperkingen aan verkeer, vervoer en handel tussen Berlijn en de Oostelijke zone en tussen de Wes telijke en de Oostelijke zones van Duitsland, zullen op 12 Mei 1949 wor den opgeheven. Elf dagen na de opheffing van de bovengenoemde beperkingen, nl. op 23 Mei 1949, zal de raad van ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs bij eenkomen, om besprekingen te voe ren over de kwesties betreffende Duitsland en de problemen, welke uit de situa.ie te Berlijn voortkomen, als mede d? valutakwestie in Berlijn.'' Radio Moskou heeft gisteren deze tekst eveneens uitgezonden. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse .Zaken heeft laten be vestigen, dat minister Acheson naar F ijs zal gaan om de minsterscon ferentie tij te wonen. Verwacht wordt, dat dr. Jessup hem zal verge zellen. Een #woord voerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de bijzonder heden over het opheffen van de blok kade waarschijnlijk tussen Westelijke en Russische autoriteiten te Berlijn zullen worden uitgewerkt Westelijkt militaire regeringsauto riteiten' in Berlijn hebben een priori teitssysteem opgesteld, op grond waarvan autoriteiten in de zone zul len worden geadviseerd, wat het eerst vervoerd dient te worden. Bovenaan de lijst staan steenkool en machines, in het bijzonder de onderdelen, die nodig zijn, om de bouw van de nieu we Berlijnse centrale te voltooien. De Reichsbahn-autoriteiten zijn gereed om op 12 Mei twee dozijn treinen met 28.000 ton goederen en steenkool te sturen. Honderden schuiten liggen gereed ,om de Elbe en en het Mittel- landkanaal op te varen. De politie van de Sow jet-Russische sector van Berlijn heeft heden aange kondigd, dat de inwoners van de Westelijke sectoren thans in de Oos telijke sector gekocht voedsel mogen mèenemen naar het Westelijk gedeel te van de stad. Hiertoe is verlof ge geven door de Duitse economische commissie van de Sowjetzóne. Aard appels, mits gekocht in zogenaamde „vrije winkels" mogen in onbeperkte hoeveelheden uit de Oostelijke sector worden meegenomen, andere levens middelen in „redelijke" hoeveelhe den. Dit betekent een eerste verzach ting van de Sowj et-Russische ver- keersbeperkingen. Nationale Herdenking ZO als gisteren de Nationale Her denkingsdag is gevierd, moet het niet meer gebeuren. Bij deze viering moet leiding zijn. Nationaal en plaat selijk. Zo als nu was het in de stéden waar feest gevierd" werd, een vrij zinloos en doelloos trekken door de stad. Wil men de herdenkingsdag blij ven vieren en daar is veel voor te zeggen dan moet het op een andere wijze geschieden. De dodenherdenking heeft alom in den lande waardig plaats gevonden. Aan deze herdenking hechten wij nog méér, véél meer waarde, dan aan de Nationale Herdenkingsdag. Wij mogen niet vergeten de doden, die gevallen zijn in de geweldige strijd voor vrijheid, recht en erkenning van de menselijke waarde en waardig heid. Wij mogen hen niet vergeten óók niet, omdat in hun gedachtenis ligt de duidelijkste les voor het heden en voor de toekomst. Die doden-herdenking mag niet uit de Nederlandse samenleving ver dwijnen. En daarnaast en daarom blijve be staan de Nationale Herdenkingsdag, als deze anders dan tot op heden ge vierd kan worden. NOG EEN HERINNERING. De destijds aangekondigde laatste gelegenheid tot na-inlevering van halve guldens, halve stuivers en hal ve centen zal worden opengesteld van 1 Mei tot en met 15 Juni. Na deze termijn zal de mogelijkheid tot omwisseling van de genoemde mun ten definitief zijn gesloten. De om wisseling kan geschieden bij de post kantoren. bij- en hulpkantoren der posterijen en poststations, de halve guldens bovendien bij de Nederland se Bank en haar bijbanken en agent schappen. BEVIN NAAR BERLIJN. Onder luide toejuichingen heeft Bevin, de Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, gisteren in het La gerhuis de overeenkomst, waarbij de opheffing van de blökkade van Ber lijn definitief werd aangekondigd, be kendgemaakt. Zaterdag gaat Bevin naar Berlijn om persoonlijk de dank van de regering over te brengen aan het vliegtuigpersoneel, dat de lucht brug tot zulk een overweldigend sué- ces heeft gemaakt. Maandagmiddag zal hij per auto uit de Engelse zone vertrekken naar Hoek van Holland, van waar hij terugkeert naar Londen. De bijeenkomst der vertegenwoordi gers van de vier Grote Mogendheden in New York, die besloten tot op heffing van de blokkade van Berlijn. We zien hier de Russische gedele geerde, Jozef Malik; dr. Philip Jes sup, ambassadeur in algemene dienst der Verenigde Staten; de Britse am bassadeur Cadogan en de Franse ver tegenwoordiger M. Chauvel. De besprekingen te Batavia Zaterdag waarschijnlijk formele zitting Hedenochtend is de leider van de republikeinse delegatie, Moh. Rum, opnieuw naar Bangka gereisd. In re publikeinse kring verluidde, dat wan neer Rum hedenmiddag na zijn be spreking met de republikeinse lei ders met definitieve richtlijnen te rugkeert, waarschijnlijk Zaterdag een formele zitting zal worden ge houden van de delegaties onder aus piciën van de Unci. „De republikeinse woordvoerder zeide, dat men aan republikeinse zij de het optimisme over het bereiken van een resultaat, waarvan Neder landse stemmen de laatste dagen melding maakten, kon delen. Ook andere bij de besprekingen ge- interesseerde kringen achten een for mele bijeenkomst van beide delega ties, indien het bezoek van Moh Rum aan Bangka het resultaat heeft, dat er van verwacht wordt, op Zaterdag zeer waarschijnlijk. OFFICIEEL OVERZICHT VAN DE SITUATIE IN INDONESIË. „De afgelopen week bracht be paald opwekkend nieuws uit Oost- Ja va, met name in het Kedirische, waar de toestand zienderogen voor- uitgaat", aldus het wekelijkse officiële overzicht van de situatie. Het rap port uit Tulungagung spreekt zelfs van een uitermate gunstige ontwik keling in dit gebied. Een uitzondering vormt nog altijd de residentie Malang, waar de conso lidatie slechts langzaam gaat. Over het algemeen intussen is zowel in het federale gebied als in het bestuurs- ressort der territoriaal bestuursadvi- seur de ontwikkeling van de alge mene toestand bepaald gunstig. De toenemende bezorgdheid over de communistische invloeden in gods dienstige kringen stimuleren de sa menwerking met de Nederlanders. Bantam blijft constant vooruitgaan. In Midden-Java is de toestand in het algemeen stationnair gebleven. In de randgebieden aan de Noordkust on dervindt men nog moeilijkheden. DERTIEN DODEN BIJ BRAND TE GLASGOW In het Grafton mo demagazijn te Glasgow is een brand uitgebroken, die aan dertien meisjes het leven heeft gekost. Een gfoot aantal personen liep brandwonden op Door van het dak van het gebouw in de zeilen te springen, die brandweer mannen ophielden, konden enige meisjes zich het leven redden. On der belangstelling van een. duizend koppige menigte tracht de gezamen lijke Glasgowse brandweer het vuur te bedwingen. STRIJD IN TSJECHO-SLOWAKIJE TEGEN DE KERK. Het te Praag verschijnende com munistische geillustreerde weekblad „Svet prace" (Wereld van de arbeid) publiceert in zijn 1 Mei-nummer een met foto's geillustreerd artikel van twee kolommen breed tegen Kardi naal Spellman, aartsbisschop van Wew-York. Als nieuwe onmiddellijke acties te gen de Katholieke Kerk in Tsjecho- Slowakije aldus het K.N.P. zijn te melden: de uitwijzing van de pa ters Redemptoristen uit hun kloos ters in Slowakije en het gebruik van hun kerken als opslagplaatsen voor graan. Wanneer men deze toestand in aanmerking neemt, dan wordt het officieel bekend gemaakte bericht, dat de Tspecho-Slowaakse Katholie ken werkelijk deel zullen kunnen nemen aan de bedevaarten naar Ro me gedurende het H. Jaar, steeds on geloofwaardiger. DE RAAD VAN EUROPA Ontwerp-statuut 1 getékend Het ontwerp-statuut voor het eerste Europese „Parlement" de Raad van Europa is gistermiddag van Engeland, Frankrijk, België, Neder land, Luxemburg, Italië Ierland, Noorwegen, Denemarken en Zweden getekend. In een gisteravond van officiële zij de te Londen uitgegeven communi qué wordt bekend gemaakt, dat het voorbereidend werk voor de Raad van Europa-, die gisteren in Londen werd opgericht, op 11 Mei in Parijs zal be ginnen. NIET BEST IN ASBESTOS. De Canadese stad Asbestos, waar ongeveer drie vierde gedeelte van de wereldproductie van asbest wordt geproduceerd, verkeerde gisteren practisch in staat van beleg. De wegen der stad werden door 5000 met koevoeten, stenen, stokken en geweren bewapende stakers geblok keerd. Vijftig zich in Asbestos bevinden de politie-agenten werden door de stakers omsingeld. Twee honderd m^h van de politie uit Montreal en uit Quebec City werden met spoed naar Asbestos gezonden, met de op dracht te pogen de allerwege in de stad aangebrachte wegversperringen te verwijderen. Nader wordt gemeld, dat Asbestos gisteravond prachtisch geïsoleerd was. Een verslaggever deelde mede, dat stakers, die de wacht hielden bij een wegversperring, hem hadden medegedeeld, dat hij Asbestos niet kon binnengaan, tenzij hij inwoner van de stad, dokter of predikant was. Waarom deze weigering De militaire gouverneurs van de Brits-Amerikaanse zone van Duits land hebben volgens het Duitse pers bureau D.P.D. geweigerd de aanvul lende handelsovereenkomst, die op 26 Maart te Den Haag tussen de Brits-Amerikaanse zone en Neder land is gesloten, goed te keuren. De overeenkomst voorzag in de le vering door Nederland van agrari sche producten en textiel tot een waarde van 10 millioen dollar. Ten einde het Nederlandse tekort op de handelsbalans met West-Duitsland te verminderen, zou tegenover deze le veranties geen Duitse export worden gesteld. VON RUNDSTEDT EN STRAUSZ WORDEN VRIJGELATEN. Lord Henderson, dc parlementaire onderminister van Buitenlandse Za ken, heeft gisteren te Londen ver klaard, dat Hitiers legercomman danten veldmaarschalk von- Rund- stedt en kolonel-generaal Strausz van rechtsvervolging zullen worden ontslagen en in vrijheid gesteld Lord Henderson verklaarde, dat de Britse regering niet voornemens is in de Britse zóne van Duitsland nieuwe processen te voeren tegen personen, die worden beschuldigd van schending der internationale, op de toestand van oorlog betrekking hebbende wetten of van overtreding der oorlogsgebruiken, met uitzonde ring van de reeds lopende gerechte lijke vervolgingen en van het pro ces tegen veldmaarschalk von Man- stein. VERKLARING AMERIKAANSE GEZANT IN HONGARIJE. j Kerken als instrumenten voor rode politieke doeleinden. Selden Chapin, de gezant van de V.S. in Hongarije, heeft te Washing ton verklaard, dat de communistische leiders de Kerk achter het IJzeren Gordijn niet trachten te vernietigen, doch de Kerk onder hun invloed pro beren te brengen en voor hun doel einden te misbruiken. Chapin, die onlangs gedwongen werd om Hongarije te verlaten, ver klaarde verder, dat de communisten de Kerken alleen tolereren voor zo ver zij nuttig kunnen zijn voor pro pagandistische doeleinden. De aan val op de kerkelijke leiders, zoals op Kardinaal Mindszenty, is slechts een onderdeel van hun actie. De commu nistische leiders in Hongarije, aldus Chapin, bestrijden zowel de Joodse en de Islamitische godsdienst als de Christelijke kerken. Vol gens de Amerikaanse gezant is de bedoeling der communisten niets an ders dan een godsdienst te vestigen, die het midden houdt tussen een staatsgodsdienst en de godsdienst der Kerken. De communisten, zo vervolgde hij, willen de kerken oplossen in de staat, om haar voor hun politieke doeleinden te misbruiken en te ver lagen tot propaganda-afdelingen van de staat, maar tezelfdertijd haar uiterlijke godsdienstvormen intact houden. Chapin vestigde eveneens de aandacht op de onrechtvaardige ont eigeningen van het grondbezit der Katholieke en Protestantse Kerk zon der een billijke vergoeding. Het ge volg hiervan is, dat de Kerken zon der bron van inkomsten zijn geraakt en nu uitsluitend moeten werken met behulp van de geringe gaven van de over_ het algemeen arme bevol king. Chapin vermeldde nog de speciale tactiek van de communisten om bij zondere gebeurtenissen, zelfs Christe lijke feestdagen zoals Kerstmis, yit te buiten voor hun eigen doeleinden. Vorig jaar Kerstmis, vertelde Cha pin, werden aan de Hongaarse kin deren cadeautjes uitgereikt in naam van het Christuskind en Joseph Sta lin. Een foto van Stalin hangt in de klaslokalen en hij wordt aan de kin deren voorgesteld als hun vader en de bijzondere beschermer van kleine kinderen. 65.000 arbeiders van de Ford-fa- brieken te Detroit zijn in staking gegaan als gevolg van het misluk ken van onderhandelingen over de regeling van een geschil met be trekking tot het tempo van de pro ductie. Britse versterking naar Hongkong Engeland stuurt „aanzienlijke" troepenversterkingen naar de kroon kolonie Hongkong, zo deelde de "Britse minister van Defensie, Alex ander, gisteren in het Lagerhuis mede. Na de versterking zal het garnizoen in Hongkong bestaan uit twee brigaden van elk drie batal jons. Alexander verklaarde, dat er tanks, veldkanonnen, luchtafweer geschut gestuurd zullen worden en dat de luchtmacht jachtvliegtuigen zal zenden. „Ons vlooteskader daar zal versterkt worden door nog een kruiser en zo nodig door een vlieg kampschip." Minister Alexander verklaarde, dat het enige motief van de Britse regering voor de door haar getrof fen maatregelen om Hongkong te beschermen, is geweest te verhinde ren, dat, als gevolg van de ongere gelde omstandigheden in China, het welzijn en de veiligheid van de be volking van Hongkong in gevaar zouden worden gebracht, terwijl de regering tevens wilde voorkomen, dat de wettige handel op China, dje over Hongkong loopt, wordt belem merd. ISRAëL VERWERPT ALGEHELE 9 INTERNATIONALISATIE VAN JERUZALEM. Israël heeft gisteren te Lake Suc cess verklaard, niet accoord te kun nen gaan met een algehele interna tionalisatie van Jeruzalem. Deze is door de Algemene Vergadering der Verenigde Naties in 1947 gelast. De Israëlische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Aubrey Eban, heeft voorgesteld een nomi naal internationaal bestuur over Je ruzalem in te- stellen, dat geen rechtstreekse bestuursbevoegdheden zal bezitten en dat zijn functies zal beperken tot een bescherming van de Heilige Plaatsen. Etoan verklaar de voor de kleine politieke commis sie van de Algemene Vergadering, dat Israël gaarne zou zien, dat het gehele vraagstuk opnieuw in behan deling wordt genomen. DE BEMANNING VAN DE „MUDO". De vier geredde leden der beman ning van het Nederlandse schip „Mudo", dat gisteren bij Lowestoft is gezonken^ zijn vandaag in Greenhi- the, aan de mond van de Theems, aan land gebracht. Het waren de ka pitein, de machinist en twee matro zen. De twee vermiste personen zijn de stuurman R. Beuker uit Groningen en de kok H. Mulder uit Den Haag. Twaalf jaar voor oude moordzaak Op 7 Maart van dit jaar heeft de Beverwijkse politie in samenwer king met de rijkspolitie te Heems kerk een twaalf jaar oude moord aan het licht gebracht, doordat een echt paar ruzie kreeg in een café en de echtelieden elkaar verwijten maak ten. Deze verwijten deden achterdocht rijzen ten aanzien van de dood van de eerste man der betrokken vrouw, die in 1937 overleed tengevolge varo worging, welke destijds aan zelf-^ moord werd toegeschreven. De 32-jarige los-werkman C. W., die in 1937 dood werd aangetroffen in zijn woning te Heemskerk, stond als zwaarmoedig bekend en twaalf jaar 'lang is er niet getwijfeld aan het feit, dat de man zelfmoord had gepleegd door ophanging. Door de bekentenis van zijn vrouw en haar tegenwoordige man, met wie zy ten tijde van de dood van haar eerste echtgenoot reeds relaties blijkt te hebben onderhouden, is thans komen vast te staan, dat de man vermoord werd door zijn vrouw en haar vriend met hetzelfde touw, dat des tijds als instrument voor de zelf moord werd beschouwd. De vrouw en haar vriend hadden een spelletje geënsceneerd, waarbij C. W. op een stoel moest worden vastgebonden. De niets vermoedende man is daarop ge worgd. De vrouw trouwde na ver loop van tijd met de vriend en de hele zaak zou voor altijd in de doof pot gegaan zijn, wanneer bovenver melde ruzie de politie niet opmerk zaam had gemaakt. Tijdens het vooronderzoek legden de beide verdachten een volledige bekentenis af. Gisteren stonden zij terecht voor de Haarlemse recht bank. De vrouw M. C. B., thans 38 jaar oud, zag haar huwelijk met de tweede man ook mislukken en de verdediger, mr. J. H. Junge, wees daarop bij zijn pleidooi, alsmede op het feit, dat een ondragelijke druk op het leven van verdachte moet hebben gelegen in de twaalf jaar na het misdrijf. Als getuigen werden gehoord dr. J. P. L. Hulst uit Leiden, die sectie op het lijk van de ver moorde had verricht en de wacht meester der rijkspolitie Christiani uit Zaandijk, die destijds een onderzoek had ingesteld en zelfmoord had ver ondersteld. De mededader, H. C. O., werd bij gestaan door mr. R. K. P. Kalbleisch en deze pleiter wees op het moeilijke leven van verdachte, die ook de zwaarte van zijn daad had mee te dragen in jaren die op het misjdrijf volgden. De Officier van Justitie eiste te gen beide verdachten een gevange nisstraf van twaalf jaren. Uitspraak in deze zaak volgt op 19 Mei. ONTHULLING VERZETSMONU- MENT OP HET DOMPLEIN TE UTRECHT Woensdagmiddag is door Z.K.H. Prins Bernhard 'het door de Haafse beeldhouwster Corinne FranzenHelsenfeld vervaardigde verzetsmonument, voorstellende een vrouwenfiguur die een toorts der vrijheid draagt, onthuld. Overzicht tijdens de plechtige onthulling van het tegen de wand van de Domkerk geplaatste monument. N.Z.H.V.M. EN RIJTIJDEN BESLUIT. Het Tweede Kamerlid mr. Algera heeft enige tijd geleden in verband met een door de N.Z.H.V.M. gedaan verzoek, om ontheffing van het rij tijdenbesluit gedurende de zomer dienstregeling aan de minister van Verkeer en Waterstaat enkele vra gen gericht. Minister Spitzen heeft thans hier op o.m. geantwoord, dat de inspec teur-generaal enkele dagen vóór de Bollentijd de betrokken rijksinspec teur-generaal gemachtigd heeft aan de N.Z.H.V.M. voor een periode van zes weken ontheffing te verlenen op grond van de overweging, dat anders het te verwachten zeer drukken ver voer op de in die periode vallende Zondagen jiiet behoorlijk zou kun nen worden uitgevoerd. De ontstane moeilijkheden met het personeel zijn intussen in nader overleg met de betrokken organisaties en met de N. Z.H.V.M. tot oplossing gebracht. Mr. H. J. Woltjer, -administra teur bij het departement van Justi tie, is benoemd tot raad-adviseur bij het departement van Onderwijs, K. en W. en volgt hij jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, die burgemeester van Utrecht is geworden, op als chef der afdeling hoger onderwijs en wetenschappen van genoemd departement/ KERKNIEUWS. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 11 Mei geen audiëntie verlenen. Een koAAettje. In een rede over de „verhouding van het Katholicisme tot het We- reldchristendom", dooi prof. di. W. H. van de Pol te Nijmegen gehou den, zeide de spreker, dat de bijdra ge van de katholieke gelovigen voor de hereniging der Kerken is gelegen „in een ernstig gewetensondeizuek, een echte boete, een dusdanig be wust en verantwoord katholiek den ken, geloven en leven, dat zij daar door het ware wezen van de Katho lieke Kerk niet verduisteren, maar helder en klaar naar buiten doen uit stralen."

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1