Winvp, ite DONDERDAG 5 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 BODEGRAVEN Geboren: sCornelis b. v. C. de Jong en L. v. Oosterom, Hillegonda d. v. T. Tuis en A. Bruynis; Jan Hen drik z. v. Y. Jongsma en M. de Haan. Ondertrouwd: Johannes 'J. Bies heuvel 34 j. en Neeltje v. d. Boon 29 j.: Theodoor Overes 26 j. en Elisa beth Wolswijk 25 j. Getrouwd: Jan Jansen 33 j. en Grietje de Bruijn 31 j.; Hendrik Mak 24 j. en Cornelia Plomp 22 j.; Cor nells Paradies 25 j. en Maartje Kra mer 27 j. Overleden: Neeltje Zaal 90 j. wed. van A. de Hoog; Jan Kraaijenbrink 70 j. echtgen. van H. W. van Noort; Maria v. Veldhuizen 67 j. echtgen. v. F. Twaalfhoven. HAZERSWOUDE (H. R.) Herdenking op het kerkof Op het kerkhof der parochie „St. Mi chael" vond gisteravond de doden herdenking plaats. De voorzitter der Oranje vereniging de heer B. den Braver sprak een kort woord tot de aanwezigen, onder wie pastoor Boin en burgemeester en mevrouw den Hollander. Door de oud-strijders werd een krans op het graf van Abr. Schakenbos gelegd. Namens de ver zetsbeweging sprak rector Vester uit Leiden, waarna door veschillende jeugdverenigingen en andere aan wezigen bloemen op het graf werden gelegd. NIEUWKOOP GEMEENTERAAD. De raad dezer gemeente kwam gis teren bijeen ter behandeling van één agenda-punt. Na de opening werd medegedeeld, dat de vleeskeurings verordening in overeenstemming moet worden gebracht met die van Alphen aan den Rijn. Hierna stelde de voorzitter voor om over te gaan in geheime zitting; daarmede ging de Raad accoord. Voor de rondvraag werd de vergadering weer openbaar. De heer Zekveld vroeg, of de gaten die in de straat waren ontstaan doordat de houten lantaarnpalen wa ren verwijderd, ook nog worden dichtgemaakt. De heer H. Pieterse vond, dat de paaltjes langs de weg op zekere punten in Noorden oorzaak worden van halsbreken en dergelijke onheilen meer, onidat ze naar zijn mening niet ver genoeg in de kant staan. Andere raadsleden meenden dat door het wit-verven van de paal tjes, de moeilijkheid wel nit de weg zal zijn geruimd. Hierna sluiting. Candidatenlijst K.V.P. De offi ciële candidatenlijst van de K.V.P. voor de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen ziet er nu als volgt uit: 1. J. Th. Kleijn; 2. S. Splinter; 3. A. J. Ver haar; 4. H. Pieterse; 5. E. H. van Dam; 6. Dom. Pieterse; 7. C. J. Hil- horst; 8. J. Vianen. 9. Alb. van Houten; 10. L. M. v. d. Tol; 11. C.-C. van Koert; 12 .J. Vork; 13. H. Bos. De candidaten nrs. ..2, 4, 6, 8, 10 en 12 zijn vertegenwoordigers voor Noor den. WOUBRUGGE Gemeenteraad. De Raad verga dert Woensdagavond te 19.30 uur. Agenda o.a.: Verkoop van 2 wonin gen aan de N.V. „de Dageraad". UIT DE OMGEVING BLOEMBOLLEN-EXPORT NAAR DUITSLAND. Motie van wantrouwen. Op de algemene vergadering van exporteurs van bloembollen op Duits land kwamen in bespreking de on langs gehouden onderhandelingen der Duitse groep te Frankfort, waarover de voorz. een korte uiteenzetting geeft. Aan de bedoelde besprekingen namen deel: dr. A. J. Verhage, P. Hópman, C. J. Segers, A. H. Staats en L. Stassen jr. Naar aanleiding van deze mededelingen vroeg het lid, de heer C- Langelaan, opheldering over geruchten, de gladiolenprijzen voor dat land betreffende. De handelwijze van een der bestuursleden werd al gemeen ten zeerste gelaakt met ge volg, dat de heer B. van Saase een motie van wantrouwen indiende te gen het bestuurslid Stassen, welke motie met algemene stemmen werd aangenomen. Inzake de prijsbespreking voor het komende seizoen werden verschillen de zienswijzen naar voren gebracht. Men was het er over eens, dat de prij zen lonend dienen te zijn, doch het bleek voorshands moeilijk, ze met die voor Engeland gelijk te schakelen. HILLEGOM Afscheid kap. VerheulKapelaan F. C. Verheul, gedurende vier jaar verbonden aan de parochie van St. Martinus, is benoemd tot kapelaan te ALphen aan den Rijn. Op grootse en vriendschappelijke wijze is in „Flo ra" van hem afscheid genomen. Vooral de zieken zullen deze een voudige, meelevende priester node missen. Met de ouden van dagen. In Ju ni zo is besloten zullen de ouden van dagen uit deze gemeente hun jaarlijks uitstapje maken. Baarn en Soestdijk staan als doel op het pro gramma. KATWIJK AAN DEN RIJN Herdenking der gevallenen. Met de comitéleden aan het hoofd der stoet, trok men vanaf de Kerklaan naar dit monument. Behalve,,het co mité waren daar burgemeester en wethouders, de gemeentesecretaris, raadsleden, predikanten, pastoor Hesp kapelaan v. Gastelen, familieleden der gevallenen, plus enige honderden inwoners die aan de stille tocht deel namen. Aan beide zijden van het mo nument hadden matrozen in starre houding, het geweer presenterende, plaats genomen en voor het monu ment een officier van het vliegveld. Nadat enkele minuten stilte in acht waren genomen werd de terugtocht aangevangen om dan in de Kath., de Ned.-Herv. en Gerf Kerken kerk diensten bij te wonen. NOORD WIJK Eerst Hulp Brigade. Voor het Oranje-Kruis-diploma zijn geslaagd de dames: A. J. M. van Abswoude, B. van Hal en A. A. Smit, en de he ren: R. de Grot, L. H. Smit en N. Smit. NOORD WIJKERHOUT Dodenherdenking. Op waardige ijze heeft Noordwijkerhout Woens dagavond de doden van de oorlog herdacht. Klokslag half acht uur be gon vanaf de Dorpsringweg de ..Stille tocht". Voorop gingen vier jongens die twee prachtige kransen droegen van de Oranjevereniging, waarvan er één was bestemd voor het graf van Piet de Winter en één voor het oorlogsmonument. In de St. Jo zefkerk en N.H. kerk werden om half 9 godsdienstoefeningen gehouden. VOORHOUT Herdenking gevallenen. Nadat de kerkdiensten waren geëindigd, trok men naar het monument voor de gevallenen, dat geplaatst was achter de Boerenleenbank. Rondom stonden pgesteld de meisjes-gidsen der ver- tnnerij. Totdat de 2 minuten stilte in acht werden genomen, speelde de plaatselijke muziekvereniging de treurmars van Chopin. Hierna nam burgemeester de Graaff het woord en zeide o.m.: „Geachte dorpsgeno ten. Wij hebben nu twee minuten stilte in acht genomen. Dat hebben wij gedaan om hen, d^e gevallen zijn te gedenken. Dat waren Nederlanders Maar ook buitenlanders zijn voor ons land gpsneuveld. Ook uit ons dorp zijn er gevallen, die wij nu ook met weemoed en eerbied gedenken. En ook die vele naamlozen of onbeken den, die het beste gaven wat zij be zaten, hun leven. Als treffende hulde is hier nu dit houten kruis geplaatst voor hun dapperheid, moed en trouw en uit diepe erkentelijkheid van het gehele Nederlandse volk." Door mevr. de Graaff werd een bouquet aronskelken en door de leid ster der gidsen een krans van witte tulpen aan de voet van het monu ment gelegd, terwijl inmiddels de aan weerszijden van het kruis geplaatste toortsen werden ontstoken. Vervol gens speelde de muziekvereniging nog „Wilt heden nu treden" en twee cou pletten van het „Wilhelmus". Verbetering Leidsevaart. Door Burg. en Weth. is, (behoudens goed keuring van Ged. Staten van Z.-H.) na gedane aanbesteding, het verbete ren van het tweede gedeelte van de Leidsevaart, d.i. de weg tussen Ka- gelbrug en Noordwijkerhout, gegund aan de firma A. W- v. d. Poll te Heemstede. Aannemingssom f 88.350. Mozaïek Stichting 19401945. Ter opwekking van de belangstelling aandacht gevestigd op het desbétref- voor de stichting 19401945 wordt de fende wederom aangelegde mozaïek (het bekende tralievenster). Dit mo zaïek is weder te bezichtigen in de tuin van wethouder v. d. Hulst aan de Herenstraat (bij spoorweg-over gang). Het moge er een ieder toe. be wegen een groot of klein geldelijk offer te schenken aan deze stichting, die zorgt voor de nagelaten betrek kingen van hen, die hun leven gaven voor de goede zaak van het vader land. VOORSCHOTEN Herdenking gevallenen. De zangvereniging „De Lofstem" o-l.v. de heer Meeuws opende de herdenking bij het monument door het zingen van een drietal toepasselijke liederen. Vervolgens de kranslegging en strooien vatf bloemen. Installatie plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag Op verzoek van de burgemeester hadden een 15- tal ingezetenen zich in beginsel be reid verklaard zitting te nemen in een plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag. (S.W.G.) Onder lei ding van de burgemeester kwamen deze heren Dinsdagavond op het ge meentehuis bijeen. Er zal een propaganda-vergadering worden gehouden, welke vooral van belang zal zijn voor de jongemannen van de lichtingen 1941/1944. Ook de oud-burgewachters en de oud-B.V.L.- ers worden op die avond verwacht. De commissie bestaat uit de heren: drs H. A. Korthals, A. Jurion, dr P. S. Pels, J. Sloos, pastoor, J. v. Bem- melen, J. J. Sc'hrama, N. C. Lamboo, L. J. v. Aken, ds H. P. Fortgens, W. T. Lekkerkerker, D. J. Brinks, J. de Bres, ds M. den Boer, W. F. van Spronsen en J. Aten. De heer Kort hals is voorzitter en de heer Aten secretaris van de commissie. Aan de burgemeester werd het ere-presl- dium aangeboden, hetwelk hij gaar ne aanvaardde. WARMOND Herdenking gevallenen. De har monie „St. Matthias" zette, bij het monument aangekomen, het „Wilt heden nu treden" in, waarna „War- monds Fanfare" een koraal uit dc Mattheus-Passion van J. S. Bach ten gehore bracht. Een zangkoor, sa mengesteld uit de pl. zangverenigin gen en zangkoren, zongen, o. 1. v. Albert Mey „Zalig zijn de doden" van Ludwig Spör en Ecce quo Mo- ditur. Mej. C. Schakenbos decla meerde het „Lied van de gevallenen" van Gebriël Smit. Hierna brachten de muziekcorpsen om beurten een couplet van het „Wilhelmus" ten ge hore. waarna gelegenheid was, om rond het monument bloemen neer te leggen, van welke gelegenheid door velen gebruik werd gemaakt, want talloze bloemen en enkele kransen bedekten de grond voor het monu ment. 's Middags had nog een korte, maar niettemin een mooie plechtig heid plaats gevonden. Een klas van een der scholen trad onder leiding van hun onderwijzer voor het mo nument in carré aan. waarna iedere leerling bloemen neerlegde, die later door enkelen van hen in pullen wer den geschikt. Dit is een voorbeeld dat- alleszins lofwaardig is en navol ging verdient. Installatie nieuwe pastoor. De nieuwe pastoor zal Vrijdag 6 Mei a.s. des avonds 7 uur feestelijk in deze gemeente worden ingehaald vanaf het Warmonderhek. Opening Kleuterbureau. Gistex'- middag om 4 uur vond in alle be scheidenheid, in tegenwoordigheid van talrijke genodigden, de officiële opening van het Kleuterbureau plaats. De voorzitter van de Wijkver pleging „Het Wit-Gele Kruis" sprak een welkomstwoord en herdacht pas toor Oudejans, die zoveel gedaan had, om tot oprichting van het Kleuter bureau te komen. Na het ontstaan en de groei van het „Wit-Gele Kruis" in vogelvlucht te hebben weergegeven, ga*f hij het woord aan de burgemees ter jhr. mr. L. A. M. von Fisenne, de ze zeide, dat dit bureau in een War- mondse behoefte voorziet. Hij meen de, dat de oprichting van dit bureau en de instandhouding hiervan voor Warmond een groot voordeel bete kent- Drie categorieën van personen zijn er mede gebaat nl. de arts, die niet alleen moet helen, doch die ook de bronnen van de ziekte moet ont dekken en bestrijden; voorts de kleu ter. die, als hij eenmaal op latere leef tijd is gekomen, dankbaar zal zijn, voor het vele werk dat anderen heb ben verricht, om hem in zijn jeugd onder behoorlijke medische controle te houden en last but not least, de ouders, van wier schouders een zwa re taak werd afgenomen, of in ieder geval verlicht. De heer Verbrugge, secr. van de Z. H. Bond „Het Wit-Gele Kruis feliciteerde Warmond met het geno men initiatief, dat zoveel zegenrijk werk kan doer.. De medische leidster dr. Cramer, legde uit, dat de kleuter sedert lange tijd het stiefkind van de praeventieve geneeskunde is geweest. Na het gebruiken van een kopje thee, werden de lokalen van het bu- reau bezichtigd, waarna het bureau zijn werk aanving. De ouders die hun kinderen willen laten inschrijven, kunnen zich hiervoor opgeven bij de wijkzusters Zr. M. Rabana en Zr. Tempelaai\ Evenals het consultatie bureau voor zuigelingen is het kleu terbureau gratis toegankelijk voor ale gezindten. Geboren: Catharina Anna Ma ria d. van Chr. J. de Winter en A. C. M. van Tongeren; Cornelia Ge- rarda d. van G. J. Tijssen en E. Dij- kema; Maria Anna Margaretha d. van J. J. Sohavemaker en S. M. van Kempen. Gehuwd: P. J. B. Leijdekkers 27 j. en W. Haverkort 21 j.; W. P. van Rijn 43 j. en H. C. Warmerdam 25 j. Overleden: J. M. J. M. Zandvliet echtgenoot van A. A. Vei-meij, 25 j ZOETERMEER Groslijststemming K.V.P. Blij kens de gisterenavond opgemaakte uitslag is de volgorde voor de candi- daatstelling voor de a.s. gemeente- ï-aadsverkiezing als volgt: 1. J. W. Groenewegen: 2. G. C. van Leeuwen; 3. A. J. J. v. Well; 4. A. J. Vollebregt; 5 J. C. Moers; 6. P. J. Smits-; 7. G. L. de Groot; 8. L. Mulder; 9. Th. Ade- geest; 10. J. C. Henneken; 11. A. P. jNühn; 12. C. van Wijk; 13. P. Ros I bergen. OP HET SPOOR VAN verteld door BUIBERT VET. KID DIENAMIET! i. Eens op een middag vloog hoog boven Rot terdam een K. L. M.-vlieg- tuig op weg naar Parijs. En in dat toestel zaten twee deftige heren die ook naar Parijs moesten. Eigenlijk heeft dat K. L. M.-vliegtuig met deze geschiedenis niets te ma ken. maar juist toen het over Rotterdam vloog, zei een van de twee deftige mijnheren iets tegen de ander, en dat wilde ik even vertellen, omdat met deze woorden die ene deftige mijnheer zonder het te we ten het begin aanduidde van een spannend avontuur. De deftige mijnheer keek uit het raampje naar de stad beneden hem en vroeg: „Wat is dat voor een ge bouw?" „Dat is een bioscoop," lichtte de anderes deftige mijnheer hem in. ,,die zal op het ogenblik wel vol met mensen zitten. Allemaal mensen die in het donker'met z'n allen naar een wit doek zitten te kijken. Begrijpt U nou wat ze daaraan vinden? Bah! Alles klatergoud!" LEIDSE BANKETBAKKERS BODEN TAARTEN AAN IN DE ZIEKENHUIZEN. „Moederdag, bloemendag", zeggen de bloemenwinkeliers. „Moederdag, taartendag',' zeggen de banketbak kers. Hoe het ook zij, op de tweede Zondag van Mei is het voor dc moe ders een bijzondere dag en daarbij kan een taart de feestvreugde ver hogen. De gezamenlijke Leidse banketbak kers meenden, dat deze dag door alle moeders gevierd moest kunnen worden, dus ook als zij niet in de fa miliekring, doch in een ziekenhuis vertoeven. En daarom ging gister middag een deputatie van banketbak kers met 60 taarten op stap, om deze aan te bieden op de kraamafdelingen van de drie Leidse ziekenhuizen. In het Diaconessenhuis aan de Witte Singel werd begonnen. De heer M. Felis zette op de kraamkamer, waarop ook ,de directrice aanwezig was, het idee van Moederdag uiteen en liet 10 taarten achter in handen van de blij verraste moeders, die daar verpleegd worden. In het St. Elisabethziekenhuis aan de Hooigracht herhaalde zich deze korte plechtigheid. In 4 kraamafde lingen werden, wederom met een speechje, in totaal 15 taarten afge leverd, bij welke ceremonie ook dc hoofdzuster, de eerw. Zr. Zephyrina, aanwezig was. De rest 35 taarten ging naar de twee grote kraamzalen van het Academisch Ziekenhuis aan de Rijns- burgerweg. Hier werd de banketbak kers-deputatie mede door verschil lende doctoren ontvangen. Dat hier, evenals in de beide andere zieken huizen, deze tractatie welkom was, behoeft geen betoog. De moeders zul len deze aardige geste zeker gewaar deerd hebben en zich de taarten goed laten smaken! INDONESISCHE KUNSTAVOND. Maandagavond a.s. zal men in de Leidse Schouwburg getuige kunnen zijn van het optreden van 22 leden van „Widjaya" (Overwinning), een ondei-afdeling van de Perhimunan Seni Indonesia (Vei\ voor Indonesi sche Kunst). Het doel van dit gezel schap, dat uit Indonesische studenten bestaat, is de Indonesische cultuur in Europa te onderhouden en uit te dra gen. Vooral in deze tijd, waarin op politiek terrein de verhouding tus sen Nederland en Indonesië zo dik wijls vertroebeld wordt, is het de moeite waard op ander terrein, in casu dat der kunst, wegen te vin den tot de noodzakelijke toenadering en begrip te wekken, voor hetgeen in Indonesië op het gebied van z^pg. dans en muziek leeft. Het gezelschap, dat over voortref felijke krachten beschikt, o.a. de Djokjase hofdanser Raden Mas Pa- kun, brengt een programma van dan sen op Java, Celebes, Sumatra, Bali en Ambon, waardoor men dus een al gemeen beeld verkrijgt, van hetgeen er in Indonesië op dit gebied leeft. Ook zal men, eveneens door middel van toelichtingen, ingeleid worden in de wereld van ki'ontjong en game lang. Costuums en décors zullen de kunstzinnige waarde van het geheel verhogen. Het gezelchap „Widjaya' trad reeds in verschillende plaatsen van ons land met succes op en ont ving ook aanbiedingen uit het buiten land om de Indonesische kunst te komen demonstreren. DERTIEN DODEN BIJ BRAND TE GLASGOW Dertien meisjes zijn Woensdag om net leven gekomen bij een brand in een modemagazijn in het centrum van Glasgow, zo meldt de correspondent van ,The Daily Telegraph". Negen tien personen liepen verwondingen op. De brandweer kreeg de brand eerst na anderhalf uur onder contro le. Het pand was toen reeds geheel uitgebrand. Men vermoedt, dat de brand Is ontstaan in een kleine ruim te naast de liftkoker. De in het ge bouw aanwezige klanten konden zich tijdig in veiligheid stellen. Een aantal winkelmeisjes kon met be hulp van ladders door de brandweer orden gered. Twee meisjes spron gen van een hoogte van 15 meter op straat. Zij overleden aan haar kwet- uren. Na blussing van de brand trof men in een kamer op de tweede eta ge de lichamen van nog 11 meisjes aan. die klaarblijkelijk door verstik king om het leven waren gekomen. Van fabriek naar verbruiker FiliaalLelden, Haarlemmerstraat 18 De eerste deftige mijnheer knipte met grote zorg het puntje van een dikke sigaar. „Geef mij maar m'n échte goud!" merkte hij droog op en dat vond de andere mijnheer grap pig. dat het vliegtuig door zijn dreu nend gelach éven uit de koers raakte. Ja, dat zeiden die twee deftige mijnheren van de mensen die ver beneden hen in ademloze spanning de halsbrekende avonturen van de doortrapte schurk, Kid Dienamiet, volgden. En tussen al die mensen zat ook een klein jongetje van zenuwafchtig- heid op zijn lippen te bijten. Dat jongetje was Wimpie... LAATSTE BERICHTEN OPLEVING VAN TERREUR IN HET BUITENZORGSE Gedurende de laatste week valt een opleving van terreur in het ge bied van Buitenzorg te constateren De correspondent van Aneta meldt over de periode van dertig April tot heden zeven incidenten. De beschie ting van twee ondememingstrucks had de dood van twee leden van de politie, een lid van de ondei-nemings- wacht en een chauffeur ten gevol ge. Ook de aanvallende bende leed hierbij verliezen. Voorts had een trexnbeschieting plaats, waarbij een der reizigers dodelijk werd getroffen. REACTIE IN OOST-BERLIJN De eerste reacties in het Oostelijk deel van Berlijn op het nieuws om trent opheffing van de blokkade wa ren zeer rustig. De léiding der So cialistische Eenheidspartij heeft o; vooi-stel van het onlangs gestichte comité vor buitenlandse politiek, dat werkt onder nauw toezicht van het Sowjet-Russische militair bestuur, opnieuw een opi'oep gericht tot de West-Duitse politici om het contact met Oost-Duitsland te herstellen. Het onlangs afgewezen voorstel van Duitse Volksraad tot een bespreking met de West-Duitse leiders in Bruns- wijk werd herhaald. In het bijzonder eist de Eenheidspartij, dat de Duitse economische commissie der Sowjet- zóne en de Frankforter economische raad terstond het contact hernemen om de normale economische betrek kingen te herstellen. Verder worden de eisen om een vredesverdrag voor Duitsland en af tocht van de bezettingstroepen her haald. In de „Berliner Zeitung", het niet aan een partij gebonden orgaan van de Sowjet-sector, wordt gesproken over „de wil van millioenen Duitsers tot een eerlijke verstandhouding met /Jfcrika." Het officiële Sowjet-Rus- si£he blad heeft nog geen commen taar geleverd. I.ast van zenuwen? Mijnharde'» Zenuwtabletten helpen U er overheen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond). KOUD WEER Zwaar bewolkt met enkele re genbuien en opklaringen. Ma tige af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid-west en Noord west. Koud. BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Monsieur Vincent" ,14 jaar. Lido: „Onteerd", 18 jaar. Luxor: ..Song of Scheherezade", 18 jaar. Trianon: „Hallo, Noord 777", 14 jaar. Rex: „Motorduivels", 14 jaar. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. HERDENKING IN DE RIDDERZAAL TE 's-GRAVENHAGE. Woensdagmiddag is in de Ridderzaal tc Den Haag een plechtige herden king gehouden van de gevallenen. Hierbij werden redevoeringen gehou den door de minister-president, dr. W. Drees, en rector Kraakman. DE MINISTER-PRESIDENT Wy weten, zeide de minister, dat de Nederlandse militaire strijd en het Nederlandse verzet alleen uit zicht boden, gezien tegen de achter grond van de machtige hulp onzer bondgenoten. Het is echter een bron van diepe, zij het met weemoed ge mengde voldoening, dat het Neder landse volk niet enkel anderen voor zich heeft laten strijden, maar dat talloos velen hun leven hebben in gezet om hun land te dienen en men selijkheid en recht te vei-dcdigen. Reeds tijdens de Mei-dagen van 1940 zijn er naast zwakheden en fou ten voorbeelden geweést van weer galoze moed en volharding tot het uiterste. Onze marine, onze koop- aardij, mannen van onze bescheiden luchtmacht hebben alle oorlogsjaren door zov/el tegen Duitsland en Ita lië, als tegen Japan de geallieerden waardevolle hulp verleend. En in de donkere tijd der bezetting was de strijd van de mannen en vrouwen van het verzet in ons land een vuur baak van moed. Wie toen heeft ge zien, hoe in het bijzonder het beste deel van onze jeugd alles waagde in de strijd voor de goede zaak, ont leent mede daaraan vertrouwen in de toekomst van ons volk. Zwaar zijn de verliezen, die Ne derland geleden heeft. Meer dan 200.000 Nederlanders zijn als gevolg van de Duitse bezetting omgekomen. Groot zijn daarnaast de verliezen ge weest onder de Nederlanders in In donesië ajs gevolg van het lijden in de Japanse kampen. De Joodse be volkingsgroep in ons land is gi'oten- deels uitgemoord. Talrijk waren daarnaast degenen, die het slachtof fer werden van wat zij deden om Joden of andere onderduikers te hel pen. Er zijn weinig landen, waar het verzet voor een zo groot deel zijn oorsprong te danken heeft gehad aan dit pogen. De geslagen wonden zijn niet ge heeld. Ik spreek daarbij nog niet van de materiële verwoestingen, die nog niet konden worden hersteld. Ik denk aan wie invalide werden in de strijd, en aan de helden van het ver zet, die ziek of geknakt uit de con centratiekampen zijn teruggekeerd en hun leven lang de merktekens van het lijden in lichaam of geest zullen meedragen. Ik denk vooral ook aan de velen, die verloren wie hun het liefste waren. Nog na tien tallen van jaren zullen er velen zijn voor wie nooit de leegte gevuld is, die een dergelijk verlies gelaten heeft. Menigeen is blijvend in zijn levensgeluk getroffen. Het is de mens niet gegeven daarbij te troosten Maar laten wij heden nog eens zeg gen tot wig met brandend verdriet naar een open plaats staren, dat welke ook na de bevrijding de te leurstellingen zijn geweest, de offers niet vergeefs zijn gebracht. Democratische volkeren zijn niet militair, zijn zeker niet agressief aan gelegd. Zelfs in de verdediging staan zij in het begin vaak achter bij auto ritair geleide staten. In de hoogste nood blijken echter ook democratieën tot elk offer bereid en tot de krach tigste weerstand in staat. Voor de tweede maal staat de we reld voor de taak weer samen te binden en daarbij orde te brengen in de verwai'ring. Vooralsnog, ziet het er niet naar uit, dat zij daarin slaagt. Als klein land kunnen wij daarop geen beslissende invloed uitoefenen. Wel kunnen wij onze bijdrage leve ren tot zo nauw mogelijke samen werking, allereerst van de volkeren, met wie die samenwerking reeds thans te verkrijgen is. Zij moet ge- rocht zijn op herstel en verhoging van het ievenspeil der volkeren, op het waarborgen van de vrede door maatregelen in het belang van de collectieve veiligheid en op het be houd van de grote geestelijke waar den. die wij hebben te beschermen. Als wij daarvoor alle krachten in zetten aldus eindigde de minis ter ons daarbij allereerst in eigen land ten volle geven, en weten te handelen met de eendracht, die geenszins de natuurlijke verscheiden heid der vrijheid uitsluit, dan zal ons volk zich de mannen en vrou wen waardig tonen, die temidden van oorlog; en bezetting vasthielden aan hoge idealen. Rector Kraakman. Rector Kraakman zeide o.m., dat de weldaad onzer vrijheid betaald is met een dure prijs, het leven van duizenden krachtige mannen en jon gemannen, vrouwen en jongevrou- wen. Dat wij nu leven aldus spr. danken wij mede aan hun sterven. Dat wij ons vrij bewegen, danken wij mede aan hun gevangen zijn in kamp of cel. Dat wij kunnen spreken danken wij mede aan hun verstom men in de dood, dat wij ongehinderd kunnen schrijven is mede te danken aan het verstijven van hun handen. In deze bijeenkomst herdenken wij hen als de besten van ons volk, die in een verbeten grootse strijd tegen zoveel oni'echt en haat, voor het recht en de liefde het grootste offer hebben gebracht. Op ons rust een dankschuld. welke wij naar best vermogen moeten vervullen. Onder de uit bundige feesttooi van rood-wit- blauw en Oranje, in het stralen de zomerlicht, in de helle schijn der feestzalen, bij de juichende ontmoeting met onze bondgeno ten cn ons Vorstenhuis, bij zo veel andere groterp en kleinere vreugden, hebben we al weer zo dikwijls vergeten, hoe gewond en gehavend ons volk is gewor den, vergeten de leeggevallen plaatsen van hen, die niet terug keerden; vergeten de weduwe, de ouders die een kind, de kinde ren die een vader missen. Het nieuwe Nederland, waaraan wij onder vallen en opstaan werken, zal ook getaxeerd worden naar de wijze, waarop het zijn dankbaarheid betaalt en blijft betalen ten opzich te van de gevallenen, dankbaarheid niet als een gelegenheidsversiering, welke spoedig wordt afgebroken, maar als een monument, dat blijft. Als vier blijvende monumenten noemde spr. het stoffelijk gedenkte ken, de dankbaarheid metterdaad, de navolging door ons aller gedrag en het gebed der christenheid. Dat dan ons volk aan deze vier monumenten bouwe aldus eindig de spr. ter nagedachtenis van zijn beste zonen en dochters, in de over tuiging dat niet stenen, maar daden de ware gedenktekenen der groten zijn, zoais een gegijzeld dichter zeide. UITVAART OUD-MINISTER FIEVEZ. Woensdagmorgen om 10 uur werd in de St. Pachaliskerk te 's-Gravenhage de uitvaartdienst gehouden voor ko lonel A. H. J. L. Fievez, oud-minister van oorlog on lid van de Tweed Ka mer. Voor de aanvang van de dienst, legde de kapitein-vlieger R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, hofmaar schalk cn adjudant in buitengewone dienst van de Koningin, namens Ha re Majesteit een krans bij het in de kerk opgebaarde stoffelijke over schot. Namens de inspecteur-gene raal van de koninklijke landmacht, prins Bernhar», legde de luitenant ter zee F Steinmetz een krans. De H. Mis van requiem werd opge dragen door pastoor mr. van aer Helm, geassisteerd door parochie geestelijken. Op het priesterkoor had de pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe, plaats genomen. Aan de drie zijaltaren werden H. Missen gelezen door de hoofdleger- aalmoezeni^r, wol. mgr. H. J. J. M. van Straelen, mgr. dr. Th. Verhoeven en plebaan van der Maden, die aal moezenier waj in hetzelfde kamp waar oud-minister Fievez zijn krijgs gevangenschap heeft doorgebracht. Het voltallige kabinet met uitzonde ring van de ministers Spitzen e.t Stik ker woonde de uitvaartdienst bij. Verder merkten wij in de kerk o.m. op de Canadese ambassadeur P. Dup- puy, de oud-ambassadeur van België L. C. de Nemry, de heer O. Manet na mens de Frans1 ambassadeur, dc oud- opperbevelhebbers generaal (bd) Winkelman en generaal (bd) I. II. Reynders, vele militaire autoriteiten, oud-ministers, Kamerleden, vertegen woordigers van K.V.P van departe menten enz. Mej. J. Geldens, secre taresse van prinses Wilhelmina. MARKTBERICHTEN GOUDA, 5 Mei. Kaas. Aanvoer: 89 partijen. Ie srt. 1.731.76. 2e srt. 1.701.72. Extra: 1.82. Handel matig. WOERDEN, 4 Mei. Kaas. Op de kaasmarict te Woerden waren heden aangevoerd 60 partijen. Ie soort 173 178, 2e srt. 166172. Handel matig. TER AAR, 4 Mei 1949. Groenten Peulen 2.15—2.85, Prei 0.04—0.06, Sjalotten 0.09, Spinazie I 1.001.32 idem II 0.550.68. Rabarber 0.05 0.08, Postelein I 0.300.34, idem II 0.200.23, Andijvie 0.280.34 per kg Sla I 9.00—15.90. idem II 4.80—7.50 Slavellen 0.401.00 per kist, Bloem kool I 0.48—0.65, idem II 0.26—0.40. idem 3 0.130.16. idem stek 0.08 per stuk. Bofpeen 0.260.40. Radijs 0.03 0.04 per bos, Waspeen 0.31, Stoofsla 0.18 per kg, Selderij 0.07 per bos, Aardbeien 0.550.72, idem klein 0.32 per doosje. VEUR, 4 Mei 1949 Groenten Bloemkool I 4090, idem II 3139, idem III 230; Komkommers I 56— 63, idem H 40—50. idem IH 30—36. Sla I 9.00—10.80, idem II 4.50—6.Q0 Stoofsla 1826, Andijvie 2647, Postelein 2026.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3