Zij, die de zorgen dragen.. Diepzinnig moederdag-spel te Noordwijkerhout Wordt de Leiderdorpse brug Zondags voor scheepvaart gesloten S# DINSDAG 3 MEI 1949 DE LEIDSE CQURANT PAGINA 3 ZONDAG A.S. OPVOERING Op Moederdag, Zondag a.s., zal op het plein voor de St. Victor-kerk te Noordwijkerhout een beeld van Ma ria als „de zorgende Moeder van het zorgeloze Kind" worden onthuld. Door de parochianen wordt te dier gelegenheid een „Mariaspel" gt w ven. De tekst is van pastoor L. Brink, herder der parochie, en bestemd voor declamatie van één persoon of groe pen, afgewisseld met zang (uit te voe ren door het versterkt parochiaal zangkoor en door het koor der meis jes-congregatie). Op het voetstuk van het beeld (waarvan we reeds een foto publi ceerden) staat de tekst uit het Hoog lied gegrift: „Ik ben de bloem der velden". Daarom wordt de wijding van het beeld in het spel omgeven door een verheerlijking van de bol lenvelden, waaruit wij lichten: Maar door stille avondduister Komt op vleugjes van de wind Geurig tolkje van uw luister Geur van tulp, van hyacinth. Na de wijding komen „kinderen aangetreden, reiende, rei aan rei, eer biedig nu gebeden Maria's litanei". Het is een berijmde litanie van Éb- reto, telkens door een aanroeping on derbroken. Gij, toren van ivoren Maria, bid voor ons Maar ook een Davidstoren Maria, bid voor ons. Wees ons een gouden woning Maria, wees gegroet! De Arke van de Koning Maria, wees gegroet. De kinderen treden dan terug, om plaats te maken voor het koor der moeders, dat opent met een citaat van Henriëtte Roland-Holst. „Prachtige, Grootmachtige, Moeder van God Het zijn moeders, die haar nood klagen aan Maria: Wij, die de zorgen dragen, Van het Christelijk gezin Zovele monden vragen Bij nietig broodgewin! Maar groter zijn de zorgen, Voor wat ons kind nog wacht! Wat brengt de dag van morgen, Licht, of de donkere nacht? Het zou geen moeders-klacht zijn als de zonen overzee niet in de zorg van Maria werden aanbevolen: En onze goede zonen Zijn van ons heengegaan, Hun laatste woord: „God lone, „Voor wat Gij hebt gedaan!" O Moeder, aan ons ogen Zo menige traan ontviel! Moeder heb mededogen Red hen naar lijf en ziel! KATWIJK AAN DEN RIJN Groentenveiling. Uit het 3aar overzicht van de Groentenveiling zijn de volgende belangrijkste cijfers ver meld: De omzet bedroeg over 1948 1.700.881.92 of 368.914.64 meer dan in 1947, een stijging van 27 pet. De aanvoer steeg door grotere oogst- uitkomsten met 62 pet. Hieruit valt te concluderen dat de opbrengst- prijzen van de producten met de grootste aanvoer terugliepen De grootste dagomzet werd bereikt op 29 Sept. met 26.350.De laagste op 19 Mei met 1433. In 't zilver. De heer L. C. van de Ven, die 25 jaar in gemeentedienst is, werd door de gemeente-secretaris namens het gemeentebestuur geluk gewenst. Hem werd een geschenk in enveloppe aangeboden. Ook kwamen verscheidene chefs en onderchefs. NOORDWIJK Gemeenteraadverkiezing Voor de gementeraadsverkiezingen is samengesteld een candidatenlijst voor Onafhankelijken, welke als volgt is samengesteld: 1. G. H. Krau, 2. E. Aartsen, 3. mevr. J. Grotenhuis Ammeraal, 4. N. H. Hermans, 5. mver. G. BedijnKorbee. Geboren: Jasephus A. M. z. van J. A. Mathot en Rietveld. Jan S. z. van C. Klinkenberg en Plug. Jozefi- na M. d. van Th. Schipper en Blok. Niesje G. d. van G. J. Lindhout en Smit. Johanna A. d. van A. Kraska en Oranje. Andries C. z.v. J. de Rui ter en Oord, Elisabeth d. van J. v. Hensbergen en Vink. Ondertrouwd: N. Barnhoorn en B. Postma, J. W. v. Westerop en H. J. Steenvoorden. Th. A. Boot en J. M. Warmenhoven. Getrouwd: H. de Koelewijn en A. J. de Haas, L. v. d. Bent en H. Lind hout, G. J. v. d. Lippe en J. C. van Poelgeest. H. J. Niessen en C. W. Spruijt. C. J. L. Putman en A. C. A. v. Eerden. M. A. Wijnands en J. J. Brama. Overleden: Derk de Haas 71 j. Margaretha H. Soeteman 87 j. wed. van G. J. Marijt. VOORSCHOTEN Granaat opgegraven. Terwijl een bewoner van de Bij dorpstraat in zijn tuin aan het graven was, stootte hij plotseling op een granaat. Hij liet zijn schop rusten en ging naar het politie-bureau. Van hieruit werd gezorgd, dat het gevaarlijke apparaat 'erd weggehaald. t WASSENAAR Koninklijke onderscheiding uitge- ikt. Bij K. B. van 30 April j.l. is m de opzichter le klasse der P.T.T. H. H. C. Bergmans toegekend de gou- De vreugde en droefenis van het moederschap worden daarna uitge zongen o.a. dit prachtig couplet. Kleine zorgen, opgeborgen Door het lachen van het kind! Grote zorgen. Zelfs de morgen Moeders dikwijls slaaploos vindt! Nadat het „Stabat Mater" door het koor zal zijn gezongen, komt Maria: Maria spreekt: Naast het kruis met schreiende ogen Stond ik, Moeder, diep bewogen, Ik was niet in staat te helpen Gutsend bloed kon ik niet stelpen, Lichaam was één grote wonde Hoofd met wrede doom omwonden. Zijn oog in donker bloed geloken Als Zon in avondrood gedoken Ik hoorde hem zo bitter klagen Om een druppel lafenis vragen. Als deze jammerklacht over „de droefste mijner dagen" is uitgespro ken, gaat de priester voor in het ge bed, waarna Maria haar hulp belooft: Gij maakt Moederhart zo blijde Om het beeld dat gij mij wijdde. Overvloedig zij mijn zegen Op uw zorgelijke wegen. Het spel eindigt met het „Magnifi cat", nadat de jongemannen, de meis jes en de kleine kinderen, ieder op hun beurt de bijstond der H. Maagd hebben ingeroepen. De tekst van dit spel, waaraan wij enkele passages ontleenden, is in druk verschenen. den eremedaille, ver-bonden aan de orde van Oranje Nassau. Gistermid dag heeft de directeur van het Te lefoondistrict Den Haag, de heer Tj. Nauta, deze onderscheiding uitge reikt. in het gebouw van de P.T.T.- technische dienst in de Joh. de Witt- straat, in tegenwoordigheid van het personeel dezer dienst en van een deputatie van het Postkantoor. De heer Nauta sprak hartelijke woorden van waardering tot deze functio naris, die bij zijn chefs zowel als bij zijn ondergeschikten hoog staat aan geschreven. De eenvoudige plechtig heid maakte diepe indruk op de heer Bergmans. Aan mevr. Bergmans wer den bloemen aangeboden. ALPHEN AAN DEN RIJN KAPELAAN POEL Kapelaan J. W. Poel, die sedert April 1944 alhier werkzaam was is benoemd tot kapelaan van de St. Je- roensparochie, Dr. Schaepmanstraat 2, te 's-Gravenhage. Kapelaan Poel had hier een belangrijk aandeel in de werkzaamheden der parochie. Als geestelijk adviseur van de KAB- en haar zeer vele onderafdelingen, bestreek hij het grootste deel van de parochianen. Daarnaast was hij aal moezenier van het vrouwelijk jeugd werk, de J. G. en de gidsen, direc teur van de meisjes Maria-Congre- gatie, aalmoezenier van de kath. ar beidersvrouwen en beschermheer van de volksdans- en -zanggroep „De Ghesellen van St. Frans", tot welker oprichting kapelaan Poel de belang rijkste stoot had gegeven. Hij gaf ook verscheidene cursussen in de so ciologie en aanverwante vakken. Het behoeft geen betoog, dat de paroochia nen hem zullen missen. Vrolijk van aard en vredelievend won hij weldra het hart van hen, met wier zorgen hij als priester èn als mens was be last. Velen zullen daarom gaarne ge bruik maken van de op Donderdag avond te 7.30 uur in de St. Joseph- zaal te bieden gelegenheid om per soonlijk van kapelaan Poel afscheid te nemen na hem voor het vele dat hij hier tot stand bracht erkentelijk heid te hebben betoond. Zijn opvolger is kapelaan F. C. Verheul van de St. Martinusparochie te Hillegom. Kapelaan Verheul is ge boren in 1911, priester gewijd in 1937 en sedert 1945 kapelaan in Hillegom. DE MIDDENSTANDS TENTOONSTELLING GAAT DOOR De Maandagavond gehouden ge combineerde vergadering der beide pl. middenstandsverenigingen besloot na een volledige uiteenzetting van de voorz. der betreffende commissie, de heer A. J. A. Breukel, tot het hou den van een middenstandstentoon stelling en wel van 27 September tot en met 1 October. Was de tentoon stellingsruimte het vorig jaar slechts 1000 m2, dit jaar heeft men plannen voor een ruimte van circa 1400 m2. De huurprijs zal wederom 10 per m2 bedragen bij een minimum ge bruik van 4 m2. Staande de verga dering werd door pl.m. 45 deelne mers ingeschreven voor pl.m. 600 m2 van de pl.m. 700 m2 te verhuren standruimte. Deze tentoonstelling wordt door de Alphense midden standsvereniging en de kath. mid denstandsvereniging georganiseerd, die samen zich garant stellen. Het batig saldo der tentoonstelling zal eveneens over de beide verenigingen worden verdeeld. De tent komt we derom op het Sint Jorisplein te staan. Een strijkje zal het bezoeken veraan genamen. GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP Gisteravond kwamen de vroede vaderen van Leiderdorp bijeen. De heer S. J. van der Stoel was afwe zig. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van het comité voor de organisatie der kinderfeesten op Koninginnedag, om voor deze gele genheid het Dorpshuis gratis ter be schikking te stellen. B. en W. stelden voor dit verzoek af te wijzen om geen precedenten te scheppen. De heer van Stralen (R.K.) was het niet eens m*et het voorstel van B. en W. en was van mening dat de kinderen uiteindelijk het gelag moesten beta len. De heer Vermeulen (P. v. d. A.) was het eens met de heer van Stra len. De heer Kuilenburg (R.K.) zag wel de mogelijkheid onder het oog dat ook andere verenigingen om vrijstelling van huur zouden vragen maar wilde voor dit geval, de Ko ninginnedag, een uitzondering ma ken. De heer van Winkel (C.H.) vroeg of ook voor de jongens in In- dië de zaal gratis beschikbaar werd gesteld. De voorzitter antwoordde, dat de verordening geen mogelijk heid open liet om de zaal gratis af te staan; wel was er de mogelijkheid reductie te verlenen. B. en W'. wil den geen precedent scheppen. Het zou een indirecte subsidie zijn. Men krijgt dan ook geen zuiver beeld van de exploitatie van het Dorps huis. Er is altijd nog de mogelijk heid om aan het eind van het jaar een kleine subsidieverhoging vragen. Na nog enige discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen stemden de heren van Stra len, Vermeulen en Boon (P.v.d.A.). Annulering een opdracht. Het voorstel tot het verlenen van een schadevergoeding aan de N.V. Haarlemse Machinefabriek v.h. Gebr. Figee, wegens annulering van een opdracht tot werkzaamheden aan de Leiderdorpse brug ontlokte een al gemene discussie. De heer Splinter (C.H.) zette de gang van zaken uit voerig uiteen. Onder de indruk van voorgekomen ongelukken was inder tijd opdracht verstrekt beveiligings maatregelen uit te voeren. Het was echter, direct na de bevrijding, niet mogelijk daarvan prijsopgaaf te ver krijgen. Het werk werd door de toenmalige gemeentearchitect ge raamd op 6000,Uiteindelijk bleek dat het ongeveer 25.000, zou kosten waarna B. en W. de op dracht terugnamen. Voor de voorbe reidende werkzaamheden moet 2000 worden betaald. Besloten werd dat bedrag te betalen onder voorwaarde dat bij eventuele latere uitvoering van het werk dit bedrag zou v den afgetrokken. Het voorstel van B. en W. tot het gunnen van de bouw van 4 .duplex- middenstandswoningen aan de heer A. Mol voor de som van 69.347, werd na een uitgebreide discussie z. h.s. aangenomen. De huurprijs werd voorlopig bei*ekend op 63,per maand, exclusief water, en wel voor de benedenwoning op 29,en voor de bovenwoning op 34,per maand. Crediet v0or het Dorpshuis verhoogd. Het crediet voor het Dorpshuis werd verhoogd te weten voor de verbouwing met 1500,tot 15.500,en voor het meubilair met 7500,— tot 16.500,—. Voor het onderwijs in de lichamelijke oefening werd besloten over te gaan tot aanschaffing van enig gymnas- tkkmateriaal. voor de som van on geveer 15T00,—Het voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de Vebo, onder voorwaarde dat de tentoonstelling niet op Zondag opend zal zijn, werd aangenomen. Tegen stemden de heren Kuilenburg, Vermeulen, Boon en van Stralen, die deze voorwaarde wilden schrap pen. Voor de vrijwillige brandweer zal een alarminstallatie worden aan gebracht. Geen der heren verklaarde zich tegen. Deze brandwekkerinstal- latie, met 17 wekkers, kost 510,- voor eens en een maandelijkse huur van 17 x 1,60 27,20 per jaar dus 326,40. De gezamenlijke onderwijzersorga nisaties van de afd. Leiden en Om streken hadden verzocht om een re geling vast te stellen inzake ver plaatsingskosten en sollicitatiekosten. B. en W. stelden voor hieraan niet te voldoen. Zij wilden elk geval apart bezien. De heer Vermeulen had wel vertrouwen in de welwil lendheid van B. en W., maar wilde liever een regeling. De heer Stralen sloot zich bij de heer Ver meulen aan. De voorz. merkte op, dat er consequenties aan waren ver bonden in verband met de Lager Onderwijswet. De heer van Stralei? handhaafde zijn mening. Gelijke monnikken gelijke kappen aldus spreker. Het voorstel van B. en werd aangenomen met 7 stemmen voor. Tegen stemden de heren van Stralen, Vermeulen en Boon. Geen brug open op Zondag In de raad was meermalen sprake gekomen of sluiting van de Leiderdorpse brug op Zondag voor de scheepvaart mogelijk was. B. W. kwamen met het voorstel om tot Ged. Staten een adres te richten voor gedeeltelijke sluiting op Zondag. Dit voorstel ontlokte een principieel de bat tussen de vroede vaderen. De heer Vermeulen vroeg welke motieven het zwaarst wogen de be vordering van de Zondagsrust of de voordelige exploitatie der brug. Hij kon niet inzien, dat watersportlief hebbers moeten worden belemmerd. De voorz. antwoordde, dat ook de brugwachters naar de kerk konden gaan als de brug gesloten was tij dens de godsdienstoefeningen, B. en W. stelden voor de brug in het tijd- 8 Mei - Moederdag Oeef Moeder met een blijde lach een FIJNE TAART op Moederdag vb Bestel s.v.p. vroegtijdig bij Uw Banketbakker vak April tot October van 912 en van 1820.30 uur op Zondag geslo ten te verklaren en in het tijdvak October tot April geheel. Bij B. en W. praevaleert de Zondagsrust. De heer Vermeulen merkte op, dat het nu eenmaal aan bepaalde beroe pen vastzit dat op Zondag arbeid moet worden verricht, waarop de voorz. antwoordde, dat het verzoek niet uitgaat van de brugwachters maar, dat het een voorstel is van B. i en W. Nadat hierover nog uitvoerig j van gedachten was gewisseld werd het voorstel van B. en W. aangeno- j men. Tegen stemden de heren Ver meulen en Boon. Bij de rondvraag informeerde de heer Los naar de stand van zaken in zake de verbetering van de drink waterleiding. De voorz. antwoordde dat de mogelijkheid onder het oog wordt gezien om nabij het gemeen- tdiuis een reservoir met een aanja ger te plaatsen. De kosten hiervan zullen ongeveer f 15.000 bedragen. Ook geen bus op Zondag De heer Van Stralen vroeg naar de mogclijltheid om de bus van de N.Z.H.V.M. op Zondag te doen rij den. De voorz. antwoordde, dat dit niet gebeurde op zijn verzoek en dat er voldoende gelegenheid was om als het nodig was, in Leiden te ko men. De heer Van Stralen was het met de voorz. niet eens. Nadat de maximumsnelheid in de gemeente, de bestemming van het „Wapen van Leiderdorp", de bestrating van de Kom van Aaiweg, de regeling der verwarming van het Dorpshuis en de sportterreinen nog ter sprake wgren gebracht sloot de voorzitter de ver gadering. BODEGRAVEN Oranje-sportfeesten. Voor het eerst hadden enkele Kath. sport verenigingen het plan opgevat op Koninginnedag een aantal wedstrij den te organiseren, waarin door verschillende plaatselijke vereni gingen en scholen werd deelgeno men. Het programma bevatte voor de ochtend: school- en tenniswed strijden. Vier scholen traden aan, t.w. de St. Willibrordusschool. Da Costa-, Verhoeff-Rolman- en de open bare school. Het nummer hardlopen bracht de Verhoeff-Rollman- en de St. Willibrordusschool gelijk aan de spits. Het touwtrekken was voor de St. Willibrordusschool, terwijl de openbare school het voetballen won. De door B. en W. uitgeloofde wissel medaille was voor de St. Willibror dusschool, die met 100 punten ver uit de beste was, No. 2 was de Ver- hoeff-Rollmanschool met 70 pnt. De openbare school behaalde 68 pt. en de Da Cosatschool 61 pt. De tenniswed strijden werden alle gewonnen door de tennisclub „De Markt". De jonge R.K. Tennisclub kon het niet tot een winstpunt brengen, en zag zich dus de medaille ontgaan. Des middags behaalde de R.K. Bil jartclub de wisselmedaille in de strijd tegen de biljartclub „Poedel". Veel belangstelling trokken de ta feltenniswedstrijden, waarin het 2e tiental van de R.K. Tafeltennisclub speelde tegen de Christ. Vereniging „De Instuif". Met 13—17 kwam ook hier de medaille aan Sportief. Om 4 uur werd het programma dei- sportwedstrijden besloten met een voetbalwedstrijd Esto-comb.Bode- graven-comb. De uitslag werd 13 en Bodegraven kon voor een jaar de wisselprijs in ontvangst nemen. BOSKOOP Candidatenlijsten A.R. en C.H. De plaatselijke Kiesverenigingen van de A.R.-partij, de C.H. Unie en de Staatk. Geref. partij hebben besloten bij de komende gemeenteraadsver kiezing met één candidatenlijst uit te komen. Deze lijst luidt als volgt: 1. M. Splinter, 2. mr. dr. J. F. Taat, 3. J. Kooy Gzn., 4. Jac. van Wingerden, 5. M. Jongejan, 6. J. van rtjk Czn., 7. J. Smit, 8. P. J. v. d. Haven, 9. C. Bos, 10. P. J. Kooy A.Hzn., 11. R. V. Jongenburger, 12. W. Konijn, 13. Jb. van Klaveren Wzn., 14- J. v. d. Heij den, 15. Joh. Meijer, 16. C. P. v. d. Loo, 17. D. van Bodegraven, 18. M. Ramp Gzn. De gekozen leden zullen één fractie vormen en wel de Protes tants Christelijke Raadsfractie. HAZERSWOUDE Armmecster. De heer A. C. Koot is benoemd tot armmeester van de St. Michaël-parochie. Aan de heer J. Koot, die reeds ruim 50 jaar deze functie vervulde, is, overeenkomstig zijn herhaald verzoek, eervol ontslag verleend. HAZERSWOUDE (Dorp) Gouden echtpaar kreeg hulde. Bij gelegenhei# van zijn gouden hu wel ijksfeest is het echtpaar N. van den BoschP. van den Bosch-Quar- tel, wonende in het Rietveld alhier, door de leveranciers op hartelijke wijze gefeliciteerd. Een negental mid denstanders, toog beladen met trac- taties, in twee roeiboten, de Neder landse driekleur* „hoog in top" naar de woning van de jubilarissen. Dit was een blijk van waardering voor de hartelijkheid die dit bruidspaar aan de Rietveldse winkeliers in die vijftig jaren heeft betoond. Wie het Rietveld kent, weet ook, dat de wo ning van „Klaas en Pietje" voor de winkeliers een oase kan betekenen. Zo is dan het bruidspaar gehuldigd. Het werd door allen hartelijk toege sproken, terwijl het eveneens een enveloppe met inhoud mocht ontvan gen. Het gouden echtpaar was zeer dankbaar voor deze huldiging. LEIMUIDEN Groslijststemming K.V.P. Zon dag werd in de St. Jozefschool de stemming gehouden voor de candida tenlijst voor plaatsvervangende ge meenteraadsleden. De uitslag was als volgt: N. P. Koot 153, C. A. Beuk 137, A. H. Straathof 129, J. J. Hooger- vorst 113, L. H. van Velzen 100, H. F. J. Mooren 91. NIEUWVEEN Nic. Boys. De Oranje-zwarten van Altior hebben haar supporters toch nog tevreden kunnen stellen met een 21 overwinning op de Groen zwarten van Nic. Boys. wat in het laatste kwartier nog uit het vuur moest worden gesleept, doordat twee fouten van keper Bader met doel punten werd afgestraft. In de eer ste helft was het spel der beide elf tallen het aanzien nauwelijks waard. Met blanco stand ging de tweede helft in en al werd nu een overwe gende meerderheid van de Nic. Boys verwacht, juist het tegendeel bleek het geval te zijn. Enkele kansen voor het Altiordoel bleven onbenut terwijl ook de voorhoede der gasten niet tot doelpunten in staat bleek. Een kwar tier voor he teinde loopt keeper Ba der even te laat uit waardoor hij ge passeerd werd en de gasten vrij kon den inschieten (01). De Boys be antwoorden dit doelpunt met een fel offensief en de Boys-spil neemt de binnenplaats in en binnen enkele mi nuten schiet hij vrij voor het doel in de handen van de keeper, die echter het schot nauwelijks kon stoppen, waarbij Ko van Vliet nog juist het leer kan bemachtigen om in te schie. ten (11). Maar de Altior-mannen komen steeds beter opzetten. Hun aanvallen worden goed over de vleu gels- geplaatst en weer lokken zij kee per Bader uit zijn doel, wat voor de tweede maal werd afgestraft met een doelpunt (21). OUD-ADE Rectificatie. Door een zetfout viel Oud-Ade een De Koningsbrug ten deel. De officiële naam is echter De Koningbrug. RIJNSATERWOUDE Groslijststemming K.V.P. Dt uitslag van de stemming voor dt candidatenlijst voor plaatsvervan gende leden van de gemeenteraad was als volgt: R. J. Brokhuizen 47, Th. G. Obdam 28, P. J. v. d. Hoorn 7. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZONNIG WEER Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, aanvanke lijk langs de Waddenkust nog enkele overdrijvende wolken velden. Later overal zonnig weer met iets hogere temperaturen. LAATSTE BERICHTEN 900 POLITIEKE GEVANGENEN IN INDONESIë IN VRIJHEID GESTELD. Ter gelegenheid van de verjaar dag van de koningin zijn 900 poli tieke gevangenen, die op Nusa* Kern- bangan waren ondergebracht, in vrijheid gesteld. snel uit de mand kon komen,, ging mee naar boven. Met een snelheid van 10 meter per seconde, in de rich ting van de zee. Zij verloor echter haar koelbloedigheid niet en wist 20 km. verder de ballon weer aan de grond te krijgen, net op tijd om niet boven de zee te geraken, die ze reeds aan de horizon kon zien. DE MOEILIJKHEDEN IN IIET STUCADOORSBEDRIJF. Naar aanleiding van de moeilijkhe den, voortvloeinde uit het betalen van zwarte lonen in het stucadoors - bedrijf stakingen in de hoofdstad en ook elders hebben de samen werkende stucadoors-patroonsorgam- saties een beroep op de werknemers gedaan zich met ingang van heden te houden aan de huidige, door het college van Rijksbemiddelaars als maximum vastgestelde loonregeling. Haagse stucadoors proclameren algemene staking. Op een drukbezochte vergadering, hedenmorgen in „Amicitia" te 's-Gra venhage gehouden, hebben de Haag se stucadoorsgezellen, onafhankelijk van hun bonden, met grote meerder heid van stemmen besloten niet aan het werk te gaan zolang niet door de overheid aan hun eisen is vol daan. De stucadoors verlangen een uurloon van 1.20 met 25 pet. toe slag, hetgeen neerkomt op een basis- loon van 67.50 en afschaffing van alle tarieven. Verder werd ook het uniforme ontslagboekje verworpen. Dit is een ontslagbewijs, waarin staat aangetekend, dat de werknemer zijn vorige dienstbetrekking met mede werking van zijn toenmalige werk gever heeft verlaten. Deze eisen gel den ook voor de opperlieden. Voor jeugdige arbeiders zal nog een afzon derlijke regeling worden ontworpen. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. Paus Pius XII heeft een schrijven gericlft tot de Duitse kardinalen in verband met de opstelling van een grondwet voor de Westduitse federa tie. In dit schrijven, waarvan ir „Koelnische Rundschau" publicatie is gedaan, wordt verklaard, dat de rech ten van de Katholieke en overige christelijke bevolking van Duitsland die „in jen strijd van tientallen ja ren verworven zijn, als gewaarborgd bezit erkend moeten worden." Die waarborg wortft echter, aldus het Pauselijk schrijven, in de bepalingen van het grondwetsontwerp over de opvoeding der jeugd en de rechten van de ouders niet gegeven. SCHUMAN OVER BLOKKADE BESPREKINGEN. Robert Schuman, de Franse minis ter van buitenlandse zaken, heeft op een persconferentie te Parijs ver klaard te geloven, dat de datum voor de bijeenkomst van de raad van mi nisters van buiterilandse zeken der Grote Vier deze week zal worden vastgesteld. Schuman zeide, dat vertegenwoor digers der vier mogendheden deze week te New York gezamenlijk be sprekingen zullen houden, waarbij zij ongetwijfeld een datum zullen vaststellen en een nauwkeurige agenda met betrekking tot de organi satie van Duitsland. Schuman ontkende, dat een bijeen komst van staatshoofden, onder wie Truman en Stalin, was voorgesteld. Tussen de drie Westelijke mogend heden bestaar geen meningsverschil len over de houding, die tegen de Sowjet-Unie moet worden aangeno men, zo zeide Schuman. Op een vraag van een Amerikaanse verslaggever, of hij dacht, dat de Rus sen oprecht waren, wilde Schuman het zelfde antwoord geven als Tru man hal gedaan: „Wij nemen aan, dat de mensen met wie wij onderhan delen, oprecht zijn." BALLONVAARDERS SAMEN UIT. MAAR NIET SAMEN AANGEKOMEN. Zaterdag zyn de ballonvaarders de heer en mevr. Boesman en de heer De Vos Klootwijk te Rotterdam opgestegen met het doel een al standsrecord te vestigen. Het merk waardige van deze vlucht was, dat zij met zijn drieën vertrokken, doel. dat tenslotte mevr. Boesman alleen in Saint Gemme (Fr.) aankwam en de beide anderen in Sainte Hermini aan de grond kwamen. In deze laatste plaats, waar dt ballon in eerste instantie aan de grond kwam, slaagden de beide man nen er in om uit de mand te sprin gen. Doordat het gewicht daardoor plotseling aanmerkelijk verminderd werd, steeg de ballon, daarbij gehol pen door de wind, weer op, zonder dat de mannen op de grond kans kregen de meertouwen vast te ma ken. Mevr. Boesman, die niet zo 'Vjscjaatt IN INDIE: J KEES VAN EMMERIK, Oostkanaalweg C 183 Ter Aar, viert op 4 Mei zijn 2e Indische ver jaardag te Batavia. H. J. v. VEEN. Jan Lievenslraat 31, Leiden. geboren 4 Mei 1927, viert.zijn 2e ver jaardag te Semarang. d. MEER, Jaczn. Westeinde 8. Roel ol arendsveen, viert 3 Mei zijn 3e Indonesische ver jaardag op Java.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3