Qwte Het Leids spoorwegtunnelplan wederom onder de loupe UITTOCHT' DINSDAG 3 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 A.N.W.B. acht verkeerstunnels te smal SINDS TIENTALLEN JAREN worstelt Leiden -met een spoorwegpro bleem. De harmonische groei van de sïad wordt belemmerd en de eco nomische bedrijvigheid geschaad door de stagnatie, die de a niveau kruising van de belangrijkste verbindingsweg met Oegstgeest, de Ryns- burgerweg. met de spoorweg Den HaagHaarlem veroorzaakt, terwijl ook de spaarzame andere overgangen over deze spoorbaan telkenmale ernstige vertraging veroorzaken. lende dat na aanneming van de di verse besluiten en opstefcing der kos ten berekeningen het budget voor de volvoering der plannen neit sterk kan, worden verhoogd, een oplossing hier voor gevonden, die uit verkeerstech nisch oogpunt volkomen verantwoord wordt geacht. In plaats van de zes tunnels, die op diverse punten langs de baan deze spoqrbarrière zouden dooi'breken, kan met vier tunnels volstaan worden, indien de voor naamste tunnel bij de Rijnsburgerweg een capaciteit krijgt, welke ontlas ting van de behoefte aan andere door gangen sterk bevordert. De gelden, die gespaard worden door het laten vervallen van twee minder belangrij ke doorgangen kunnen dan worden aangewend voor de verwezenlijking van een grootsere opzet van de voor naamste doorgang waarmede zeker uit verkeerstechnisch oogpunt een belangrijke winst zou zijn geboekt, en tot in verre toekomst het nage slacht behoed zou zijn voor een her haling van problemen, waarvoor Lei den thans staat door te bekrompen opzet van het thans nog bestaande verkeersnet. Moch indertijd een grote vlucht van het verkeer nog niet te voorzien zijn, waardoor het vroegere geslachten niet verweten kan worden, dat in Leiden thans een onhoudbare verkeerstoestand bestaat, het huidig geslacht mag, wetend welke vlucht het verkeer kan nemen, niet ander maal in deze fout vervallen. DE DODENHERDENKING. Het bestuur van de Stichting „Dodenherdenking-5 Méi 1945" ver zoekt ons mede te delen, dat in te genstelling met het vorige jaar de twee minuten stilte, welke morgen avond van 8 uur tot 8.02 uur in acht zullen worden genomen, niet zullen worden ingeleid met klok gelui, doch daardoor worden ge markeerd. Het begin van het klokgelui bete kent dus de aanvang van de twee minuten stilte, het staken van het gelui het einde van die stilte. Ten einde de stilte niet al te zeer te ver storen zullen uitsluitend de klokken worden geluid van het Stadhuis (Bourdon), de Marekerk, de kerk van O.L. Vr. Hemelvaart en St. Jo seph en de Sint Petruskerk. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ida Adriana Juliana d. van M. O verdijk en J. Roelandse; Leonardus Franciscus Maria z. van G. A. Montanus en J. M. Schrijvers; Christiaan Wilhelmus Franciscus Ma ria z. van C. W. Driessen en M. J. A. Helversteijn; Johaanna, d. van J. G. L. Tervooren en K. de Boer; Jose- ohus Hendricus Maria z. vafx R. H. Jasoers en P. M. Ouwerkerk; Rudy Hendrikus Johannes z. van W. van den Wijngaard en J. B. van der Leek; Johannes Wilhelmus Maria z. van L. J. Hensing en M. van Kempen; Su sanna Sophia d. van H. Kluivers en M. van Kampen; Catharina Jielda d. van A. G. M. Nater en H. J. de Boer; Jacoba Catharina d. van C. Zwanen burg en J. M. Bekooi; Comelis Jo hannes z. van W. J. de Greef en A. H. Venneker; Frederik Christiaan Hendrik z. van F. C. H. van der Lin den en A. J. de Later; Cornelia Ja- comina d. van A. Aarnoutse en J. Hendrikse; Wilhelmus Comelis Hen drikus z. van W. C. Schrama en C. M. l'Ami; Hendrik Dirk z. van H. D. van Osnabrugge en N. Verhoorn; Eduard Johannes z. van O. Kerkho ven en E. D. Benckhuijsen; Johannes z. van J. F. Lovink en H. E. Colla; Alida Henderina d. van G. van der Meij en J. Glasbergen; Petronella Antoinette Hester d. van B. de Boo en M. M. Siera; Johannes Theodorus Gerardus z. van C. J. J. Slootbeek en J. Mf Meijer; Martinus Jozef Maria z. van M. A. Vermeulen en G. W. de Jong. Gehuwd: G. van Schie jm. en L. Verhoogt jd.; D. van den Burger gesoh. en H. Baier gesch.; J. van dei- Linden jm. en J. G. Bent jd. Overleden: M. Hogenboom m. 52 j.; P. M. de Groot vr. 53 j.; E. C. Evers huisvr. van J. Runhaar, 67 j.; H. M. Plokker z. 2 j.; S. Wolters wed. van G. B. Hoofenk, 62 j.; P. A. J. Buijn wednr. 69 j. Rapport aan Leiden's gemeenteraad Vele plannen zijn reeds lang voor de oorlog gemaakt, om het wegver keer onder of over de spoorbaan te leiden, doch deze plannen zijn voor de oorlog niet tot verwezenlijking gekomen De enigszins gewijzigde na oorlogse situatie heeft tenslotte de doorslag gegeven, en de spoorwegen projecteerden ongeveer op de plaats van de huidige spoorbaan door Lei den een verhoogde baan, waaronder door zes tunnels voor het wegverkeer op diverse plaatsen binnen de stads grenzen een doorbraak door deze sinds lang bestaande barrière zou kunnen worden verkregen. De plan nen werden door alle belanghebben de instanties-, o.a. door de gemeente raad van Leiden goedgekeurd, en eni ge maanden geleden werd een aan vang met de voorbereidende werk zaamheden gemaakt. Ook de gemeen te Leiden zou enige millioenen gul dens steken in de verwezenlijking van dit project, waarvan de kosten enige tientallen millioenen zullen be lopen. Thans heeft de A.N.W.B. op ver zoek van hetgemeentebestuur van Leiden, èen oordeel gegeven over de verkeerstechnische merites van het aanvaarde plan. en kort voordat de eerste paal voor de definitieve wer ken geslagen zal worden, is openbaar heid gegeven aan de ernstige beden kingen, die de A.N.W.B. tegen de hui dige plannen koestert, geformuleerd in het rapport aan het Leidse ge meentebestuur. Dit rapport acht met name de ge projecteerde tunnelconstructie aan de Rijnsburgerweg uit verkeerstechnisch oogpunt niet te voldoen aan de eisen van het moderne wegverkeer, zelfs ten aanzien van de intensiteit van het ogenblik. Bovendien, aldus het rap port, moet' rekening worden gehou den met een mogelijke verkeerstoe name in de naaste toekomst, welke dichter bij het zesvoudige dan bij het tweevoudige van het huidige verkeer zal liggen. Dergelijke mogelijkheden behoren in de opzet van de spoorweg plannen gecalculeerd te worden, aan gezien de betrokken viaducten en bruggen zeer moeilijk en slechts ten koste van zeer grote financiële offers Vergroot zouden kunnen worden, wanneer daartoe in de komende ja ren behoefte zou blijken te bestaan. Het is nodig, de tunnel een grotere capaciteit te geven dan de maximale capaciteit van de aansluitende ver keerswegen, hetgeen bij het huidige plan der Ned. Spoorwegen niet het geval is. Deze verkeerswegen immers kunnen vrij eenvoudig en met betrek kelijk geringe kosten voor een inten siever verkeer geschikt worden ge maakt, de doorgang onder de spoor baan evenwel niet, nadat deze een maal tot stand is gekomen. De A.N.W.B. stelt tegenover deze critiek een constructief plan, waar door de te verwachten moeilijkheden wellicht kunnen worden vermeden. In plaats van vier verkeerskokers van de thans voorgenomen breedte wor den vijf kokers van iets grotere breedte 'voorgesteld, waarbij één ko ker speciaal voor het tramverkeer, dat volgens de huidige plannen door de tunnelkokers voor het andere wegverkeer zou worden geleid. Het gewijzigde plan van de A.N. W.B. heeft uiteraard een sterke ver hoging van de kosten ten gevolge, doch de Toeristenbond heeft, voe- is: A. v. Walderveen 1; P. G. Borgers 2; H. van Vegten 3; J. Tuinenburg 4; H. C. Hogeveen 5: J. Hogenes 6; M. D. Groeneveld 7; D. v. d- Ham 9. „De gevleugelde vrienden" (Was senaar). Wedvlucht met oude dui ven vanuit Eindhoven. Afstand plm. 100 km. Eerste prijs winnende vogel geconstateerd om 9 uur 35 min en 26 sec., bereikte snelheid 1139 m. per min. Uitslag: Th. Onie 1, 6, 7 8; P. v. Leeuwen 2; J. M. Brederode 3, 16, 24; J. Parlevliet 4, 18, 30, 51; L. Visser 5, 37, 48; W. J. van Noort 9; W. C. van Eek 10, 14. BISDOM HAARLEM IN CIJFERS. Volgens een uitvoerige en belang wekkende statistiek in „St. Bavo" be draagt het aantal Katholieken in het bisdom Haarlem 1.286.412 (op een to tale bevolking van 4.100.000). Het aantal parochies is: 318, hulp of rectoraats-kerken 13, rectoraten 70. Er werden in het algelopen jaar 31713 kinderen en 2.692 bekeerlingen gedoopt. Ruim 41 millioen H. Communies werden uitgereikt. Er werden 23 theologanten pxfes- ter gewijd; er overleden 4 priesters. In de bediening waren 832 wereld geestelijken en 276 ordes-geestelijken. Er werden 7001 huwelijken van twee Katholieken ingezegend. Kerk-consecraties kwamen in het afgelopen jaar niet voor. STEEDS PRETTIGER OM MET VACANTIE TE GAAN. Met ingang van 15 Mei zal ten ge rieve van het tourisme per touring car het bewijs van Nederlanderschap weer gelden yoor trips naar België. Voorts zulen de toeristen veertig Bel gische francs krijgen voor kleine uit gaven in België. De houder van de touringscar of degene, die de trip or ganiseert, krijgt op vertoon van de bewijzen van Nederlandersschap een collectieve pas voor het gehele gezel schap. Voor individuele reizen naar België zal het bewijs van Nederlan derschap voorlopig niet voldoende zijn. Er bestaat een kleine kans, dat een regeling zal worden getroffen voor trips naar Duitsland. Of de toe risten daar dit jaar al van kunnen profiteren, is vooxTopig nog een open vraag. VAL MET EEN BABY IN DE ARMEN. Zondagmiddag omstreeks half vier wilde de dertigjarige A. L. te Hel mond zijn baby van twee maanden in een kinderwagen op het platte dak van zijn woning aan de Steen- #weg te zonnen leggen. Hij struikelde en viel met zijn hoofd door een dak kapel en stortte enkele meters om laag, met de baby in zijn armen. Met een schedelbasisfractuur moest de heer L. naar het ziekenhuis te Hel mond worden overgebracht, waar hij gistermorgen is overleden. De baby is ongedeerd gebleven. H. ANDRIESSEN AAN HAAGS CONSERVATORIUM. Zijn .toccata, op het orgel gespeeld abor een der leerlingen, verwelkom de gistermiddag de heer Hendrik An- driessen, toen hij de muziekzaal van het Koninklijk Conservatorium te 's-Gravenhage binnentrad, om daar als directeur geïnstalleerd te worden. De heer An driessen komt, zoals men weet, uit Utrecht, waar hij tot nu toe friet de leiding van het conser vatorium was belast. De installatie geschiedde door mr. G. H. van Haeften, voorzitter van de commissie van toezicht der school. „U krijgt leerkrachten, die tot de beste in het land gerekend mogen fvorden, en leerlingen, die stuk voor stuk am bitieus werken," aldus spr., „maar een gebouw, dat niet eens een vol waardige behuizing voor een dorps school is." De inspecteur van het muziekon derwijs, dr. C. L. Walther Boer, de heer Willem Andriessen namens het Amsterdams conservatorium en de heer Leon Orthel namens de leraren, richtten hartelijke woorden tot de nieuwe directeur. Een aantal leer lingen, onder leiding van de heer H. Buurman, voerden de „Missa Brevis" van Palestrina uit. De heer Hendrik Andriessen dank te in de eerste plaats de overheid voor zijn benoeming en zeide, dat hij zijn volledige werkkracht aan het con servatorium zal geven, ook wat be treft de actie voor een beter ge bouw. „Over gebouwen gesproken," besloot hij lachend, „iemand die mij een goede woning in Den Haag be zorgt, krijgt van mij een compositie; niet een oude, maar een nieuwe, niet een die in mijn tijd als directeur, maar in mijn vrije tijd gemaakt is BIJZONDER GERECHTSHOF. MENSENJAGER KREEG 11 JAAR. Hedenmorgen deed het Bijzonder Gerechtshof uitspraak tegen de rei ziger O. v. d. W. uit Woerden, aan wie ten laste gelegd was, dat hij me dewerking had verleend aan het op sporen en arresteren van personen, die zich aan tewerkstelling in Duits land hadden onttrokken. De proc. fiscaal, mr. Braun, eiste op 19 April 12 jaar gevangenisstraf. De uitspraak luidde 11 jaar, met ontzetting uit de kiesrechten en het recht om te dienen bij de gewapende macht. V. d. W. werd het recht van cassatie verleend. de DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 8) In het woonvertrek der vierkante blokhut, die het middelpunt van de politiepost in Stampede vormde, was het geriefelijk en gezellig. Het ge bouw zelf, dat enige jaren geleden neergezet was als het ceptrale punt voor verscheidene patrouilles, was stevig van vierkante balken opge trokken, die deugdelijk met klei ge dicht waren. De warmte van de gloeibrander, die dag en nacht aan bleef werd vermeerderd door de gele vlam van de grote petroleum lamp, die aan de zoldering hing. Knetterende houtblokken in de ste nen haard aan de ene kant van het vertrek zouden vrolijker effect heb ben gehad, doch de haard was se dert enige tijd buiten gebruik ge steld wegens brandstof besparing en de schoorsteen was dichtgemetseld. DRIE BOERDERIJEN EN HEIDE AFGEBRAND. Gistermiddag zijn dj-ie boerderijen in de omgeving van Ommen en een groot stuk heide in de buurt van Beerse door brand geteisterd. Om streeks hat middaguur ontstond brand in de boerderij van de landbouwer Willemsen uit Varssen. Door de gro te hitte, daarbij ontwikkeld, onder ging de nabijgelegen boerderij van de gebroeders Ningbers hetzelfde lot. Beide boerderijen brandden tot de grond toe af. Later in de middag, omstreeks vier uur, ging de boerderij van de landbouwer Hemstede aan het Ommer Bos in vlammen op. De brandschade van deze drie boerde rijen bedraagt meer dan 100 duizend gulden totaal. De verzekering dekt de schade slechts gedeeltelijk. De heidebrand bij Beerse, in de tussen tijd ontstaan, kon pas door de bosbrand weer worden bedwongen, nadat het vuur zich reeds over een grote oppervlakte had verdeeld. BEURS: STEMMING VIEL TEGEN. Gezien de verbeterde stemming van j.l. Vrijdag had men algemeen op de eerste beursdag van de Meimaand iets meer levendigheid verwacht. De stemming op de effectenmarkt viel echter danig tegen. Wel bleven de koersen goed op prijs, en bleven da lingen achterwege, maar de handel lag practisch volkomen stil. Er viel niet de minste animo te bespeuren. Meer belangstelling bestond er bui ten de beurszaal voor een openbare executie van fondsen naar aanleiding van de surseance ener effectenfirma. De mogelijkheid van buitenlands aanbod in Kon. Olie blijft bestaan als gevolg van Switch-transacties, waar op de arbitrage haar aandacht ge richt houdt, en die met de koers van de effectengulden verband houden. Gisteren Was zulks niet het geval. Voor de tabaksfondsen was de ani mo aanzienlijk bekoeld. Op de in- dustriemarkt was de stemming goed prijshoudend, scheepvaarten lagen merendeels op het vorig peil bij kal me affaire. Iets beter waren de lo cale banken gedisponeerd, die alle circa V/$ procent omhoog gingen. De Nederlandse Staatsfondsen waren prijshoudend voor de conversielening en de investeringscertificaten en iets in reactie voor het Grootboek 1946. HAAGSE POLITIERECHTER. Een vleeszaak. De landbouwer P. K. te Leimuiden had vlees in voor raad, dat niet langs de gebruikelij ke wijze was verkregen, doch langs een clandestiene weg. Dat bracht hern in aanraking met de Haagse Po litierechter, waar de Officier tegen hem 300 boete of 20 dagen hechte nis en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met proeftijd van drie jaar vroeg en verbeurd verkla ring van hetgeen in beslag was ge nomen. De rechter veroordeelde con form die eis. De plannen om van het Carlton- hotel te Amsterdam een flatgebouw met honderd flats te maken gaan nu definitief door. Vóór 1 Mei had n.l. een Amerikaanse combinatie, die het hotel wilde kopen om het weer geheel als hotel in te richten, tot aan koop moeten besluiten. Dit is niet ge beurd. Twee autodieven zijn Zaterdag avond te Haarlem door de politie na gezet, waarbij van de vuurwapens gebruik werd gemaakt. De achter volgde auto reed tegen een paal, waardoor een der dieven door de voorruit vloog. Hij is gewond naar het ziekenhuis gebracht. De ander, die met de schrik vrij kwam, is aan gehouden. - De 17-jarige kinderjuffrouw C W. T. te 's-Gravenhage is door een ongeval op het leven gekomen. Mej T. reed met haar fiets bij de Hoyte- mastraat op de Benoordenhoutseweg, hetgeen verboden is. Zij werd ge waarschuwd en wilde oversteken om het fietspad te bereiken. Uit de te gengestelde richting kwam een per sonenauto, bestuurd door de 25-jari- ge J. P. B. uit Rotterdam. Mej. T. verleende geen voorrang en werd aangereden. Met een schedelbasis fractuur moest zij in het ziekenhuis Westeinde worden opgenomen, waar zij bij aankomst reeds was overle den. Aan de ene zijde van de kachel zat sergeant Rawson op een eigen gemaakte sdhommelstoel. Tegenover hem* zat constabel Roy Carter ge makkelijk op zijn veldbed van can vas, dat van zijn gewone plaats te gen de wand naar het midden van heit vertrek getrokken was. Het ern stige feit, dat zij met hun beiden het gehele garnizoen der nederzetting vormden, was het onderwerp van hun gesprek. Enkele weken geleden had Raw son, toen de nederzetting door de volksverhuizing uit Old Gold zo on verwacht was uitgebreid, in een uit voerig rapport de nieuwe toestand aan het hoofdbureau uiteengezet en om een versterking van twee con- stabels gevraagd. Hij had dit rap port door een Indiaanse vertrouwde boodschapper naar het hoofdbureau in Dawson laten brengen. Volgens zijn verwachting zoudim die hulp manschappen met de „Getaway" op haar laatste tocht Meekomen en hij was ongeruster, dan hij wilde laten blijken, omdat niemand in uniform van de boot was gestapt. En evenmin had hij van het hoofd bureau enig bericht of antwoord op zijn schrijven ontvangen, hoewel hij toch verschillende officiële stukken met de post aangekregen had. Zon SPORÏ LAWNTENNIS Nederland won geen enkele set tegen Zuid-Afrika NEDERLAND—ZUID AFRIKA 0—5. Ook de laatste dag van de Davis Cup-ontmoeting Nederland Zuid Afrika is teleurstellend voor onze landgenoten verlopen. Geen enkele set werd gewonnen en zo heeft Zuid Afrika zich zonder moeite in de tweede ronde tegen Italië weten te plaatsen. Doordat Fannin last had van een oude oogaandoening, werd het derde enkelspel voor Zuid Afrika door Le vy gespeeld. Nederland, toch een maal uitgeschakeld, had in plaats van Van Swol Linck ingezet met de bedoeling deze jeugdige reserve wat aan de sfeer van grote wedstrijden te laten gewennen. Aangezien het in strijd met het reglement van het Davis Cuptournooi is, om een reser ve te laten spelen, wanneer dit niet door blessure of andere onvoorziene omstandigheden noodzakelijk is, was deze partij reeds bij voorbaat voor het Nederlandse team verloren. Zelfs indien Linck Levy de baas was gebleven. Hos wel Linck in de eerste set een schijnbaar hopeloze achterstand van 40 nog tot 44 wist op te halen en een ieder een langdurige partij voorzag, moest de Nederlander toch in drie sets de vlag strijken. De laatste partij van de ontmoe ting, die tussen van Meegeren en Sturgess, is de beste van de drie dagen geworden. Hoewel dee Hage naar, gezien de cijfers, kansloos werd geslagen, viel nu vaak van uit stekend tennis te genieten en de talrijke lange duels tussen de prach tige backhand drive van van Mee geren en de vaste, goedgeplaatste en met een zeldzame souplesse uitge voerde slagen van Sturgess waren het aanzien ten volle waard, (62, 6—3, 6—1). VOETBAL Engelse spe'ers voor Europese toer De volgende 26 spelers werden door de Engelse Voetbalbond geko zen om deel te nemen aan wedstrij den, die op het vaste lar^d gespeeld zullen worden; Doel: Ditchburn (Tottenham Hot spur), Swift (Manchester City en Williams (Wolverhampton Wande rers). Achter: Aston (Manchester Uni ted), Ellerington Southampton), Shimwell (Blackpool) en Westwood (Manchester City). Midden: Cockburn (Manchester City), Dickenson (Portsmouth), Franklin (Stoke), Harrison (Leices ter City), Jones (Liverpool), Leuty (Derby County), A. Wright (Sunder land), W. Wright (Wolverhampton Wanderers). Voor: Bentley (Chelsea), Finney (Preston), Bigson (Aston Villa), Harris (Portsmouth), Langton (Pres ton), Mannion (Middlesbrough), Mil- burn (New Castle), Morris (Derby County), Mortensen (Blackpool), Mullen (Wolverhampton Wanderers) en Rowley (Manchester United). De ploeg zal in twee teams worden gesplitst en zal op 10 Mei per vlieg tuig uit Engeland vertrekken. Het A-team speelt op 13 Mei tegen Zwe den te Stockholm, op 18 Mei tegen Noorwegen te Oslo en tegen Frank rijk op 22 Mei te Parijs. Het B-team zal tegen Finland te Helsinki uitkomen (15 Mei) en te Amsterdam tegen Nederland spelen op 18 Mei. Walter Winterbottom zal als ma nager fungeren, terwijl Jimmy Trot ter (Charlton) en Jesse Carver (Mill- wall) zullen meereizen als trainers. DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de gisteren in de c-erste divisie van de League gespeel de wedstrijden luiden: Manchester UnitedMiddlesbrough 10; Wol verhampton WanderersPreston North End 21. Na deze wedstrijden blijven er vier degradatie-candidaten over. Hun j positie onder aan de lijst is als volgt: Middlesbrough 4133, Sheffield Uni ted 4032, Preston North End 41 31. Huddersfield 40—30. In totaal zijn er 42 wedstrijden te spelen. Middlesbrough kan dus maxi maal op 35 en Sheffield op 36 pnt. komen, waarmee ze gered zouden der mopperen zou hij een weigering van zijn verzoek aanvaard hebben; maar dat hij niets ontving, gaf hem stof tot veel bezorgd nadenken. „Nu je maar één man tot je be schikking hebt, sergeant, spijt het me, dat ze je mij cp je dak hébben geschoven." Die bem'erking tekende wel het weinige zelfvertrouwen van consta bel C. Carter, een zwaargebouwde jonge man van vier en twintig jaar, wiens meest opvallende persoonlijke eigenschap tot nog toe het kweken van een snor was geweest. Rawson grinnikte toegeeflijk, want in de vier maanden, dat ze bij el kaar waren, was hij gesteld gewor den op zijn ondergeschikte. „In zo'n noodgeval als dit is," ver volgde Carter, „begrijp ik best, dat het heel wat gemakkelijker voor je geweest zou zijn, als je een ervaren man had, op wie je bouwen kon. Ik wil wel graag, maar wat ik over dit sneeuwland niet weet, zou de hele bibliotheek, die we niet rijk zijn, kunnen vullen." De sergeant bleef glimlachen, want de bescheidenheid van de jon gere man beviel hem wel. Carter was afkomstig van een houthakkers kamp in het lager gelegen Brits Co lumbia. Een streek waar meer rè- zijn, aangezien Preston's maximum 35 en dat van Huddersfield 34 pnt. bedraagt. Laatstgenoemde clubs heb ben hun lot nïet meer in eigen hand en hun positie lijkt hopeloos, spe ciaal wat Preston aangaat. Toch zijn Middlesbrough en Sheffield, alhoe wel momentee 1 hun kansen hoger moeten worden aangeslagen, aller minst buiten gevaar. DOCOS. De junioren Ontspan ningvereniging sluit haar wintersei zoen a.s. Woensdagavond bij A. Ver hoeven af. Iedereen wordt verzocht aanwezig te zijn, want nog vele tournooiwedstrijden moeten er nog gespeeld worden. Bij afwezigheid is de nog te spelen wedstrijd verloren. G.D.S. Het was GDS niet moge lijk de eerste bekerwedstrijd te win nen. Met 21 moest zij in Groene- weg haar meerdere erkennen. Het vestzak-terreintje van Groeneweg maakte goed spel voor GDS onmoge lijk, terwijl het spel van Groeneweg nogal hard was, waardoor de prima keepende Blom na de rust wegens blessure moest worden vervangen, terwijl het tweede doelpunt door de back, met een verkeerde kopbal werd gescoord. GDS 2 behaalde een kleine, doch verdienstelijke overwinning op Lekkerkerk 4 met 21. Wet. Boys. De uitslagen waren: Wet. Boys 2—ASC 4, 4—5; DOSR 4— Wet. Bos 3, 42; DOSR B—Wet Boys B, 42; Meerburg asp.Wet Boys asp. 91; Donderdag 5 Mei 's avonds te 6 uur, spreekt Wet. Boys I thuis tegen Lugdunum II voor de L.V.B.- sleutels. Foreholte. In het kader der Oranje-vereniging speelde Zaterdag Foreholte tegen G.W.S. De rood-wit- ten waren bijzonder goed op dreef en wonnen deze kamp met 31. Burge meester de Graaf reikte na afloop onder een felicitatie aan het winnen de team. de uitgeloofde medaille uit. De recette was bestemd voor de „ouden van dagen". Zondag begon Foreholte met de ne derlaag-wedstrijden. waaraan deze keer deelnemen Dodge, WVS, RKA VV en RAVA (Bekerwinnaar 1948). Dodge 3 kon Foreholt^ 3 geen neder laag toebrengen, maar het derde elf tal klopte de Hagenaars met 32. An ders verging het Foreholte 2, dat met 03 ten onder ging tegen Dodge 2. Tenslotte de wedstrijd Foreholte 1 Dodge 1. De Voorhouters hadden eerst de vrij sterke wind mee. Met de rust werd een 1^0 voorsprong ver- kr gen en menigeen dacht toen in de tweede helft een sterke druk te ver wachten op de Foreholtevest- Hoewel de gasten-aanvallen iets talrijker wa ren, wist de Fox-eholte-verdediging er wel raad mede. De voor-hoede scoorde nog tweemaal door de r.-buiten en won dus verdiend met 30. Ier her innering aan de wedstrijden van 1948 en 1949 bood de voorzitter van Dodge aan Foreholte een „standaard voetballer" aan. ATHLETIEK „De Bataven". De training is in verband met de Dodenherdenking morgenavond voor de dames en meisjes van 67 uur en voor de heren en jongens van 78 uur. PAARDENSPORT KORTE BAANDRAVERIJEN TE HAARLEM Gistermiddag zijn in Haarlem noord korte baandraveriien gehou den, waaraan het kampioenschap van Noox-d-Holland was verbonden. De uitslagen luiden: 1. Limbus (Jan Wagener); 2. Lucky Fanfare (Philip Knijnenbux-g); 3. Alloe (Jan de Vlieger); 4. Harras (Klaas Bak ker). Totalisator: le omloop: Limbus, winnend f 1.90, plaats 1.40; Luc ky Fanfare, plaats 2.40; Alloe, plaats 3. 2e omloop: Limbus, winnend 1.70, plaats 1.60; Lucky Fanfare plaats 1.60. 3e omloop: Limbxxs, winnend 1.90 BRIDGE Bedrijfscompetitie. De uitsla gen van gisteren luiden: Sportclub Lichtfabrieken INed. Rotogr. Mij. 100180 StadhuisTwentsche Bank 111179: Vrijdag wordt gespeeld: Sportclub Lichtfabrieken IIOnder wijzers. POSTDUIVEN. „De Blauwband" (Alphen). Wedvlucht met oude duiven vanaf Eindhoven, afstand 94 km. Eerste duif te 9.24.26 uur, snelheid 1029.36 m. per min. Laatste 9.37.56, snelheid van 894.12 m. per min. De uitslag gen dan sneeuw valt en waar jaren voorbijgaan, dat het ijs niet dik ge noeg wordt er schaatsen op te rij den. De pikeur van het depot in Regina had in zijn halfjarige oefen tijd wel een behoorlijke ruiter van Carter gemaakt, maar hij had nog nooit een hondenspan gezien, voor dat hij op de post het zevental hon den moest afrijden, waarvan de ge- dudhte King Sunday de aanvoerder was. Zijn eerste les in het sneeuw- schoenen lopen was het grote ver maak van de volgende dag geweest. Hoewel de winter nog slechts en kele dagen was ingetreden, was zijn Adamsappel bijna bevroren, evenals de tenen van zijn ene voet, alleen omdat hij, in al te grote voortva rendheid bij de'inspectie der kreken geen voldoende, voorzorgen had ge nomen, om geen natte voeten te krijgen. Doch Rawson zag toch, dat er echt een man van h.'m te maken was. „Je hebt me toch nog nooit horen klagen, wel Carter?" vroeg hij. „Ik heb wel ouderen gehad, die veel minder waren dan jij. Je kunt won- dergoed met een bijl omgaan, zoals de mooiste houtmijt van Stampede kan getuigen en niemand kan betere 'beschuiten bakken dan jij. Je zult deze winter het meeste te stellen hebben met de vorst, niet met Alf Rawson en ik zou er alles op dur ven verwedden, dat jij die oude ti ran ook wel de baas blijft." Carter glom van pret over die er kenning zijner vaardigheden. In wendig bssloot hij zich boven de moeilijkheden, welke de streek bood, uit te werken. Hij zou zijn in geboren vrees voor de koude weten te ovei-winnen. Rawson zou niet al leen in naam een helper aan hem hebben. Een poosje verdiepte hij zich .in het „Handboek der Bei-eden Politie", waarin hij zo vaak zat te lezen, dat zijn superieur eens verklaard had, dat hij het wel achterstevoren uit zijn hoofd moest kennen. Rawson zat te puffen aan zijn pijp en dacht na over zijn eigen eerste jaren bij het korps. Wegens een vechtpartij, die meer bloederig dan gevaarlijk was ge weest, van college weggestuurd in zijn eerste jaar, in het genot van een ruim zakgeld, hem door een toegeeflijke vader verschaft, had hij van het leven in Montreal „geno ten" en was aardig op weg geraakt een verkwister te worden toen de plotselinge dood van zijn vader een onverwacht einde aan zijn nietsdoen maakte. En inziende, dat, wilde hij een man van zichzelf maken, tucht een eerste vereiste was, had hij, als vele anderen in een dergelijk geval gedaan hadden, zich gewend tot de Bereden Politie in het Noordwesten. Dat dit zichzelf voorgeschreven me dicijn hem volkomen van zijn on verantwoordelijk gedrag genezen had, werd wel bewezen door ;fjn tegenwoordige rang. bij het korps, het vooruitzicht op promotie, de be langrijke opdrachten hem toever trouwd en liet feit, dat er nog geen enkele afkeurende aanmerking op zijn gedragstaat te vinden was se dert het ogenblik, dat hij de eed van trouw aan de koning had afge legd. „Waarom denk je, dat de com missaris mij hierheen gestuurd heeft?" vroeg de jofrge constabel op eens zonder enige inleiding. „Omdat," antwooxdde Rayrson, zich tot oplettendheid dwingend, „juist de sneeuwpatrouille nieuw bloed hard nodig heeft. De dienst wordt steeds meer in Noordelijke richting uitgebreid. We zijn nu zo wat helemaal uit Manitoba verdwe nen en jaarlijks valt er minder te doen in Saskatchewan en Alberta. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2