S)e Ccid6e(Sou^cmt Weer groenten naar Duitsland De opheffing der blokkade Berlijn van De Algemene Vergadering der V. N. Handvest naar Raad v. Europa Katholieke Jongeren Groentenexport naar Duitsland geregeld DINSDAG 3 MEI 1949 40ste JAARGANG No. 11684 Directeur: C. M. VAN HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAAKIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32t Tele!. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 VANDAAG HET ANTWOORD SOVJETS VERWACHT DER I^EDEN WORDT het Sowjetrussische antwoord verwacht op een voor stel, dat van Westerse zijde zou zijn gedaan, om de blokkade van Berlijn binnen een week te doen eindigen en rond 23 Mei een bijeenkomst van de vier ministers van buitenlandse zaken te houden. Maandagavond zouden deze voorstellen geformuleerd zijn op een bespreking van ander half uur tussen de Britse, Amerikaanse en Franse vertegenwoordigers te New York. Van de andere kant meent men, dat de Westelijken en de Sow- jets het eens zullen moeten worden over een geleidelijke opheffing van de blokkade, daar een opheffing ineens technisch te grote moeilijkheden zou opleveren. OVERLEG MET ALLEN GEWENST. In de Westerse nota, opgesteld door Jessup, sir Alexander Cadogan en Jean Chauvel, respectievelijk de Amerikaanse, Britse en Franse ver tegenwoordigers, zou verder te ver staan zijn gegeven, dat thans de tijd is aangebroken voor vierzijdig over leg in de plaats van besprekingen tussen Amerikanen en Sowjets al leen. In een officiële verklaring van Westerse zijde wordt de nadruk ge legd op het vereiste van geheimhou ding ten aanzien van de onderhan delingen en verder vermeld, dat men bevredigende voortgang blijft maken. Door gewoonlijk welingelichte krin gen te Parijs is vertelaard, dat de drie Westelijke mogendheden een krachtig verenigd front zullen vor men tegenover de Sowjets op een eventuele bijeenkomst van de minis ters van buitenlandse zaken. Men verwacht, dat de Sowjets mei een plan voor de dag zullen komen voor onmiddellijk herstel van. de Duitse eenheid en terugtrekking van alle bezettingstroepen. Atlantisch Pact behoudt z'n waarde „De mogelijkheid, dat Rusland de blokkade van Berlijn zal opheffen, en ook met betrekking tot andere vraagstukken een meer verzoenende houding zal aannemen, vermindert niet in het minst de waarde van het Atlantisch Verdrag". Dit verklaarde gisteren de voormalige Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Za ken, Lovett, voor de commissie van de Senaat welke de behandeling van het verslag moet voorbereiden. „De jongste gebeurtenissen," zo ging hij verder, „hebben mij alleen gesterkt in de mening, dat het Atlantisch Ver drag van groot belang is voor de Verenigde Staten en ik vertrouw, dat wisselingen in de verhoudingen tot enige buitenlandse mogendheid niet tot gevolg zullen hebben, dat de Amerikaanse belangen, die door het verdrag bevorderd worden, uit het oog worden verloren". Toen senator Lodge aan Lovett vroeg wat duidelijker te zijn, ant woordde deze: „Ik wilde op de ge varen wijzen, welke zouden ontstaan als wij ons in slaap zouden laten wiegen, of lui zouden worden ten ge volge van enkele omstandigheden of gebeurtenissen van voorbijgaand ka rakter. Ik herinner me hoe wjj in het verleden bij de pogingen om met de Sovjets tot een overeenstemming te komen, heen en weer werden geslin gerd 'tussen woede, walging en hoop. Senator Lodge vertaalde deze opmer king aldus: „Met andere woorden de Verenigde Staten moeten niet te veel aandacht schenken aan honingzoete uitlatingen". Lovett was het met deze vertaling eens. De waarschuwing van Lovett komt op een ogenblik, dat officiële perso nen, die betrokken zijn bij de admi nistratieve werkzaamheden ten be hoeve van de verwezenlijking van het Atlantisch Verdrag en de militaire hulp aan West-Europa, zich ongerust maken, omdat het optimisme, dat door de heropende onderhandelingen over de Berlijnse kwestie is ontstaan, het Amerikaanse Congres er wel eens toe zou kunnen bewegen nog meer tijd te nemen voor het bespreken van de betreffende wetsontwerpen. Zij nemen echter aan, dat tijdwinst niet het eerste doel van de Sovjets is ge weest. Zij verklaren de Russische be reidwilligheid om de blokkade op te heffen uit het feit, dat deze Rusland grotere nadelen opleverde dan het Westen. Dat zal de Sovjets er echter niet van weerhouden zoveel mogelijk politieke en propagandistische voor delen te trekken uit hun nederlaag. De verklaringen, die op de eerste Mei door de Sovjet-leiders zijn afgelegd, wijzen niet op een belangrijke ver andering in de Russische politiek, of op een beëindiging van de koude oor log. Een andere omstandigheid die de behandeling van het Atlantisch Ver drag en de militaire hulp kan vertra gen, is de poging van een republi keinse en een democratische sena tor om het vraagstuk van de hulp aan China tegelijkertijd te behande len. UITTOCHT UIT SJANGHAI. Naar mate de communistische troe pen dichter bij Sjanghai komen, vluchten er meer en meer Chinezen uit deze bedreigde stad. Twee vrou wen verlaten Sjanghai boven op een handkar met huisraad. (Radio-tele grafisch overgebrachte foto). SERIE STAKINGEN IN JAPAN. Meer dan 100.000 mijnwerkers van Hokkaido zijn hedenochtend in sta king gegaan. Deze staking zal 24 uren duren. Beurtelings zal in elke streek een dergelijke staking worden gehouden tot en met 10 Mei. Mor gen zal gestaakt worden in de mij nen van Kioesjoe. Op 7 Mei zal op nieuw te Hokkaido het werk neer gelegd worden. RODE VLOED OMSPOELT SJANGHAI De ring wordt langzaam nauwer IJEDENMORGEN vroeg zouden communistische voorhoeden punten hebben bereikt op 25 kilometer ten Noorden en ten Westen van Hangtsjou, de door de regeringstroepen verlaten stad op 160 kilometer ten Zuidwesten van Sjanghai. De terugtrekkende regeringstroepen zou den voorbereidingen hebben getroffen voor het opblazen van de stalen brug over de Tsjientang, ten Zuiden van Hangtsjou, een van de groot ste bruggen in China. Volgens andere berichten wordt hevig gevochten te Pingfang aan de weg van Sootsjou naar Kashing, welke plaats wordt benaderd door comrmmistische troe-pen, die ten Oosten van het Tai- Hoe-meer oprukken. spoorwegverbinding met Zuid-China is verbroken. Een volledige inslui ting van de stad zal echter niet ver hinderen, dat het garnizoen de strijd zal voortzetten. De middelen hier voor zijn aanwezig, besloot generaal Tsjen. De eerste grote aanval op Sjanghai wordt binnen veertien da gen verwacht. De nationalistische stellingen in het vestinggebied zijn tijdens het weekeinde voor de eerste maal door zwaar communistisch ge schut beschoten. De communistische troepen rond de stad worden gere organiseerd. De nationalisten hebben hun grootste hoop op een succesvolle verdediging gebaseerd op hun lucht macht, die dicht bij de stad is samengetrokken. SJANGHAI CHINA'S STALINGRAD? „Wij zullen van Sjanghai het Sta lingrad van China maken." Dit heeft generaal Tsjen Ta Sjinge, bevelheb ber van het nationalistische garni zoen van de stad, aangekondigd. De communistische omsingeling van Sjanghai, aldus de generaal, komt van dag tot dag nader. De laatste EINDE 14 MEI. De Algemene Vergadering der V.N. heeft gisteren 14 Mei gesteld als de voorlopige datum voor de be ëindiging van de huidige zitting. De kwéstie van de toelating van Israël tot de V.N. werd naar de tweede politieke commissie verwe zen. Dit geschiêdde met 42 tegen twaalf stemmen, bij drie onthou dingen. Met 29 tegen achttien stemmen bij vijf onthoudingen besloot de Alge mene Vergadering de Indonesische kwestie eveneens naar de tweede politieke commissie te verwijzen. Een voorstel om de klacht van In dia tegen Zuid-Afrika naar de twee de politieke commissie te verwijzen werd ingetrokken. Deze kwestie blijft dus op de agenda van de poli tieke comm'issie zelf. VANDAAG ONDERTEKENING VANDAAG ONDERTEKENING. Heden wordt te Londen door der tien ministers van Buitenlandse Za ken (o.a. ook door de Nederlandse minister mr. Stikker) der deelne mende Europese landen het Hand vest getekend van de Raad van Europa. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schu- man, heeft vóór zijn vertrek naar Londen in een interview gezegd, dat de eerste bijeenkomst van de Raad naar verwachting in Juli of Augus tus te Straatsburg zal worden ge houden. Schumah verklaarde voorts, dat zijn regering Griekenland en Tur kije als stichters-leden van de Raad zou wensen te zien. De organisatie van West-Du itsland was voor het lidmaatschap nog niet ver genoeg gevorderd. Schuman was van me ning, dat alle landen met een waar lijk democratische grondwet en een vrij gekozen parlement, zo zij dat wensen, als leden dienden te wor den toegelaten. NATIONALE HERDENKINGSDAG. Ter herdenking van de in de v zetsstrijd tegen de Duitsers gevalle nen zal door de Nederlandse Spooi wegen op 4 Mei twee minuten stiite in acht worden genomen. Op deze dag zullen alle treinen en rangeer- delen op het gehele net der Neder landse Spoorwegen van 20.0020.02 stilstaan. Het college van rijksbemiddelaars heeft een richtlijn vastgesteld met be trekking tot de arbeidstijd in het par ticuliere bedrijfsleven op de nationale feestdag. Hierin wordt vergunning ge geven om op deze dag om één uur des middags vrijaf te geven, zonder dat deze vrije middag in mindering zou komen op de jaarlijkse vacantie of snipperdagen. Morgen. Woensdag 4 Mei, wordt in de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur te Leiden een H. Mis opgedragen tot intentie van de gevallenen van Wereldoorlog II. Deze gezongen H. Mis, waaronder Alg. H. Communie, begint om 6.30 uur (half zeven) en is speciaal toegankelijk voor de jon geren van 1625 jaar. Rijwielstalling aanwezig. De Karn. Jeugdraad doet een dringend beroep op alle katho lieke jongeren om deze H. Mis, die zo zeer in het kader van deze gedenkdag past, in groten getale bij te wonen. Namens de Katholieke Jeugdraad voor Leiden, Rector F. A. M. Berneveld, Aalm. Vrouwelijk Jeugdwerk. Rector L. P. M. Vester, Aalm. Mannelijk Jeugdwerk. Jan van Zonneveld, Voorzitter. Els van Tol, Secretaresse. MENSEN EN VARKENSHOKKEN. In 1944 werd de boerderij „De Post- boer" te Ambt-Delden door oorlogs handelingen verwogst. De bewoners, e;en gezin dat uit veertien persónen bestaat, vonden een onderdak in een varkenusschuur. die zij nog steeds bouw van hun hoeve op de urgentie- lijst staat, is hiermede nog steeds geen begin gemaakt. Enige leden van het gezin vooi het gedeelte van de varkensschuur, dgt zij nog steeds bewonen. i De regeling voor de export van Nederlandse groenten naar Duitsland via de individuele handel heeft in de afgelopen week haar beslag ge kregen. Met ingang van gisteren kunnen de eerste partijen groenten Onder het „nieuwe systeem worden uitgevoerd. Hiermede is een eind ge komen aan de centrale verkopen naar Duitsland, waartoe men na de oorlog moest overgaan, o.a. omdat de centralisering van de aankopen voor Duitsland bij de geallieerde ex en importinstantie, de JEIA, zulks noodzakelijk maakte. De laatste par tij van het in het handelsverdrag met de West-Duitse zones van Juli 1948 opgenomen contingent van 200.000 ton verse groenten werd medio April nog onder het oude sys- steem uitgevoerd. Het in Januari jl. opgenomen additionele contingent van 3000.000 dollar zal via de individuele export worden gerealiseerd. Bij het voorbereiden van de nieu we regeling waren vele bezwaren te overwinnen, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening mee. Onder andere bij de vraag, wie in Duitsland als im porteur zou worden toegelaten en hoe de verdeling van het contingent zou geschieden. Daarbij is aan Duitse zijde het z.g. open individual licen se system aanvaard, waarbij het recht om te importeren wordt toe gekend aan een bepaalde groep han delaren en vermeden wordt, dat elk een zich op deze handel stort. Tevens heeft dit systeem het voordeel, dat het contingent niet door enkele im porteurs ten koste van eventuele rea lisering door anderen kan worden ge blokkeerd. Wel brengt het voor Nederland de verplichting mee tot bewaking van het export-contingent hetgeen een centrale administratie van de groen- tenexporten aan Nederlandse kant vereist. Bij de nieuwe regeling zal Neder land telkens een bepaalde periode maximum- en minimumprijzen moe ten vaststellen, teneinde marktbe- derf enerzijds en te hoge consumen tenprijzen anderzijds in Duitsland te voorkomen. Men verwacht in bedrijfskringen, dat het herstel van de persoonlijke betrekkingen tussen de Nederlandse exporteurs en zijn Duitse relaties op dit gebied opnieuw een stimulans zal vormen tot verbetering van de kwaliteit van het Nederlandse pro duct, een streven, dat bij de centra le verkopen onvoldoende tot zijn recht kwam. Voorts zal onder het nieuwe sys teem beter kunnen worden tegemoet gekomen aan de wensen van de Duit se consumenten. Een factor, welke de overgang op het nieuwe stelsel compliceert, is het vraagstuk van de Duitse invoerrech ten op groenten, welke bij de cen trale inkopen in Duitsland na de oor log waren opgeschort, doch thans bij de individuele export automatisch weer in werking dreigen te treden. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Kapelaan te Amsterdam (H.H. Nic. en Barbara) de Weleerw. Heer Z. van der Klein; te 'sGravenhage (H. Teresia van het Kindje Jezus) de Weleerw. Heer P. J. Krom; te Amsterdam (H.H. Mart. van Gorcum) de Weleerw. Heer W. B. Hermans; te sGravenhage (H. Je roen) de Weleerw. Heer J. W. Poel; te Alphen aan den Rijn de Weleerw Heer F. C. Verheul, die kapelaan was te Hillegom (H. Martinus). DE POT VAN DE LOTERIJ IS AAN DE KONINGIN OVERHANDIGD. Gistermiddag heeft mevrouw d'Ailly, ere-presidente van het da mescomité Behartiging van de loterij voor het zwakke kind, de opbrengst van de loterij Wie wint de pot in het paleis Soestdijk, aan de Koningin overhandigd. Zij was vergezeld door de heer Carel Briels en de overige leden van het comité. De opbrengst, die in de vorm van een chèque is aangeboden, bedraagt 200.000 gulden CHRISTOPHOORGROEP OP DRAKENBURGH Onder leiding van prof. mr. W. Pompe hebben ongeveer vijftig le den van de vroegere Christophoor- groep, onder wie een twaalftal pries ters, een weekend op Drakenburgh gehouden. Deze studie-bijeenkomst, mede georganiseerd door de leiding van de Volkshogeschool, droeg een besloten karakter. Pater Van Straten, O.E.S.A. heeft het integralisme beschouwd en wel aan de hand van de bekende Vasten brief van de Parijse kardinaal Su hard. Over het modernisme sprak dr. Pauwels O.P., die zowel de his torie als de moderne stromingen ging. De verschillende vormen van humanisme werden belicht door Cor de Groot en drs. W. Schuyt. Na de drie inleidingen heeft zich een inte ressante en uitvoerige gedachtenwis- seling ontwikkeld, waarbij even eens prof. Pompe optrad als discus sieleider. TEN STRIJDE TEGEN DE COLORADOKEVER. Evenals vorig jaar zullen dit jaar proeven worden genomen met de he- licoptère voor de bestrijding van in secten-. en plantenziekten. De expe rimenten van het vorige jaar met het hefschoefvliegtuig hebben aange toond, dat de bestrijding per helicop- tère bij plotseling optredende pla gen veel effectiever is dan met een rijdende sproeimachine, welke bo vendien dikwijls een gedeelte van het gewas vernielt. Men wil deze maand proeven nemen met de bestrijding van de koolzaadsnuitkever. Behalve de verdelging van de coloradokever en ander ongedierte wil men probe ren per helicoptère de gevolgen van eventueel optredende nachtvorst en het rotten van kersen tegen te gaan. Omdat het aanschaffen van een hefschroefvliegtuig vrij duur is, zal men een sportvliegtuig inschakelen, dat met een sproei-apparaat is uit gerust. Het sportvliegtuig heeft ech ter het nadeel, dat het sneller is dan een helicoptère en dat men er min der gemakkelijk mee manoeuvreert. „WILLEM RUYS" VERVOERT KONINGIN VAN SIAM. Koningin Rhambai Barni van Siam is uit Southampton vertrokken aan bord van de „Willem Ruys", het vlaggeschip van de Kon. Rotterdamse Lloyd, dat haar naar Singapore zal brengen. Zij heeft veertien jaar in Engeland gewoond. De koningin in specteert de ere-compagnie alvorens voet aan boord van de „Willem Ruys" 'Mnks) te zetten. Bijeenkomst van jongeren te 's-Gravenhage „Tot degenen onder U, die aspira ties hebben om lid van de gemeente raad te worden, zou ik haast willen zeggen: dit is te bereiken. Zorg er voor dat je in iedere parochie twee goede vrienden hebt en werk hard genoeg voor je zelf. Het. is treurig maar waar, dat Katholiek 's-Graven- nage blijk heelt gegeven meer inte resse te hebben voor een wedstrijd NederlandFrankrijk, dan voor de a.s. verkiezingen. Het is de onver schilligheid, die de „massificatie" de monstreert", aidus dr. Jos de Boer in zijn voortreffelijke inleiding die hij Zondag hield op de studiedag v*r de kringen Dordrecht, Leiden en 's-Gravenhage van de jongeren-orga nisatie van de K.V.P., onder voorzit terschap van de heer J. P. de Heij. Dr. de Boer hekelde met deze scher pe woorden de onwaardige toestand bij de Katholieken, dat de meesten van hen zonder politieke interesse zijn, waardoor enkelen dc „politek" beheersen. De tweede spreker op deze dag was prof. dr. J. J. Gielen. De kwestie van de verkiezingen was een van de voorbeelden waar mee dr. Jos dc Boer zyn inleiding over „Persoonlijkheid en massa" ver duidelijkte. Onze hedendaagse sa menleving kenmerkt zich door een onverschilligheid en een zekere zucht om zich te laten leiden. Men laat zich leiden in alles en degene die overheid wordt, krijgt een ongebrei delde passie, om te zorgen voor dege nen, die onder hem zijn gesteld. Het scheppen van mogelijkheden voor een goede samenleving is goed, maar men moet niet gaan dwingen. Men wil zich langzamerhand met alles gaan bemoeien en het individu slikt dit maar en vindt het zelfs nog wel prettig. Men gaat verkindsen.. Wan neer men iets wil doen om de we reld beter te maken moet men er aan denken, dat de gemeenschap be staat uit mensen, die in hun vaarde moeten worden gelaten en niet ge amputeerd dienen te worden van hun rechten. Professor Gielen belichtte meer de practische zijde van het probleem. Als oorzaken van massaficatie zag hij in de eerste plaats het moderne kapitalisme, dat de arbeiders teza men perste en de industrialisatie, die hem zijn persoonlijkheid ontnam. Er zijn echter nog tal van andere oor zaken, waarmee men dagelijks in aanraking komt. Het snelverkeer vernietigde de afstanden en reizen doet men volgens voorgekauwd plan. In de vermaaksindustrie van de heer Butlin zullen \ve ons moeten gaan vermaken op bevel. De geest wordt lui omdat men zelf niet meer be hoeft te denken. Radio, pers en film denken wel voor het individu. De mocratie en sociale organisatie drij ven de mensen in massa's samen. Als middel om deze verwording te keren gaf spreker aan: Een krach tiger cultuurpolitiek. Herstel van de waardigheid van de arbeider. Be ïnvloeding van de culturele ver keersmiddelen. En hervorming van het onderwijs. Daarnaast behoeft een streven als b.v. het internationalisme nie t verworpen te worden. Men dient daarbij echter de geaardheid van persoon, streek of land volledig te erkennen. Dan toch zou een mooie eendracht kunnen ontstaan, die men eenheid zou kunnen noemen. Het bovenstaande is ontleend aan „Het Binnenhof". SIGARETTENFABRIEKEN OP VOLLE TOEREN. De British American Tobacco Cy en de Turmac, de twee Amsterdam se sigarettenfabrieken, waar 27 Ja nuari j.l een staking uitbrak, zijn weer bijna volledig in bedrijf. De sta king is officieel 27 April j.l. pre cies drie maanden na het uitbreken opgeheven. De beide fabrieken wa ren toen reeds enkele weken gedeel telijk in bedrijf. £en koJiAeïtje... „De laster is als vals geld: velen, die dit geld nooit zouden durven vervaardigen, laten het niettemin zonder gewetensbezwaar circuleren".

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1