Viskopen een kunst die men moet beheersen Feest van de arbeid te Zoeterwoude 'Vjvcjacvit Seót Urn ivwtenfoennió ffiadtfó en Siwcekeifi Qwte UITTOCHT MAHTVURG 2 MEI W49 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 KONINGINNEFEEST IN LEIDEN. De R.K. Volksdansgroep „De Grote Ronde" gaf op het Schuttersveld een demonstratie volksdansen. (Foto: Jan Wolfslag, Leiden) Grootse viering van de K.A.B De bezieling van de leiders, krach tig gesteund door de geestelijkheid, de daadkracht van zovele werkers, het medeleven van alle leden en de belangstelling van alle standen, het bereiken van zulk een geestelijke ont wikkeling van ons katholieke arbei dersvolk, is zo verblijdend, dat wij mogen zeggen: het woord van onzen Paus tot de Eelgische jonge arbeiders gericht: „nooit hebben de katholieke arbeiders zulk een grote verantwoor delijkheid gedragen" is volkomen begrepen. IN INDIE: I TH. LOS, Wilhelminalaan 6, De Kaag, viert op 3 Mei zijn 3e Indische ver jaardag te Puraseda te Batavia. H. P; DOBBE, Noordeinde 19, Roelofarendsveen, viert 3 Mei zijn 2e verjaardag in Pa- dokan (Djokja). Op de blijde eerste Zondagmorgen in de Meide Sint Janskerk in volle luister, Maria's beeltenis in wit te bloemen-heuvel in het priester kooreen plechtige Hoogmis op gedragen door Deken Bont met as sistentie 'van pastoor Klaverweyden en de geestelijke adviseur, kapelaan Huibertskerkkoor en organist met hoogtij-jubeleen predicatie, door de dekei. waarin de arbeid niet alleen van arbeiders, maar ook van alle standen werd belicht in de zonneglans van het katholieke ge loofeen lange stoet van de man nen, vrouwen, jongens en meisjes naar de communiebankdat was de heerlijke inzet van het Feest van den Arbeid. Toen kwamen ze bijeen, 170 in ge tal, K.A.B.'ers en Kajotters in het pa rochiehuis voor het gemeenschappe lijke -ontbijt. Dat is altijd zo'n gun stig moment om in de goede stem ming van de kerkelijke viering ern stige dingen te zeggen. Voorzitter van der Ploeg vooral heeft dafar gespro ken van hart tot hart tot „zijn vrien den" en Kaj otters-leider Piet Onder water Cz. vroeg met kracht en klem aan de ouders steun en hulp om de jonge arbeiders bijeen te brengen in de Katholieke Jonge Arbeiders Orga nisatie. De geestelijke adviseur sprak van zijn grote bezorgdheid voor de jongenswij houden ons hart vast, zo sprak deze priester, als wij denken aan de gevaren die hen omringen. En het kwam tot een handreiken tussen priester en ouders tot samenbrengen van alle jongens als kajotters waar leiding en steun gegeven wordt. Toen het goed verzorgde ontbijt genoten was, bleef men nog lang gezellig sa men en in de middag kwamen zeer velen weer bijeen in het Plechtig Lof om andermaal Gods Zegen te vragen over de arbeid. Het avondfeest was wekenlang voorbereid. De medewerking was on gekend groot. „In Liefde Bloeiende", Santa Lucia" en het Symphonieor- kest van de K.A.B. te Leiden gaven spontane medewerking. De belangstelling was zeer groot. Nooit was de zaal zo vol en deken Bont, pastoor Klaverweijden, de pa ters Benschop en van Beurden en de missionaris de Groot, oud-adviseur JCoomen en adviseur Huiberts, bur gemeester Smeets, wethouder van i Leeuwen, kerkmeesters, besturen van L.T.B. en Hanze waren aanwezig. Toen het scherm opging vertoonde zich een decor van levende bloemen, een stralenkrans uit het K.A.B. em bleem. Wij willen de mannen van „Credo Pugno een lofuiting niet ont houden voor hun zwoegen Zaterdag van drie tot elf uur hebben deze jon ge mannen bloem voor bloem in het vlechtwerk van de decors geplaatst, duizenden in getal. Tegen deze ach- grond. en getuigend van liefde voor de arbeid, werd het lekenspel „Ar beid en Offer" gespeeld. Opgeroepen door de proloogzegger kwamen in kleur en schakering alle groepen van mannen en vrouwen een schoon ar- beidstafereel brengen met de verbin dende tekst, uit Henry Gheon's „Ge heimen van de H. Mis." Als wij alles zo gaarne prijzen, kunnen wij toch niet verzwijgen, dat het Lied van de Arbeid de volle waarde niet gekre gen heeft; jammer van die mooie mo- Het is wel eens prettig de „vleespot" af te wisselen of aan te vullen met vis. Niet voor niets noemt men de levende have van zee en rivier „banket". Er zijn maar weinig mensen, die werkelijk helemaal niet van vis houden, al geeft de een de voorkeur aan gerookte, de an der aan gekookte en een derde aan gebakken vis, om over rauwe vis als garing en ansjoovis maar te zwijgen. Vis is voedzaam, vooral de zo genaamde „magere soorten" als schol, bot, schelvis en kabeljauw en de verteerbaarheid is vrijwel gelijk aan die van vlees. De vette vissen als aal, haring, zalm, makreel en heilbot zijn minder licht verteerbaar. LJaar viskopen is een kunst, die men moet beheersen om de juiste lekkernij fris en vers op tafel te krijgen. Gevaar van bederf Alle gerechten, die voortkomen uit levende organismen, zoals vlees en vis, zijn aan bederf onderhevig, vooral bij warm weer. Er treden dan chemische reacties op, die de weefsels ont binden en giffen vormen, die door koken niet onschadelijk gemaakt kunnen worden. Bedor ven vis kan zelfs ernstige vergiftigingsverschijn selen veroorzaken. De kunst van het viskopen bestaat dus daar in, dat men moet onderzoeken of de begeerde vis vers is. Dat is hel* hele „vis-eten" dus. Waaraan kan men nu zien of de vis vers is? Daarvoor zijn vier hulpmiddeltjes, die we hier even zullen bespreken. Allereerst moet de geur fris zijn. Nu is „fris" een rekbaar begrip en het ruiken ligt niet een ieder. Er zijn mensen, die bij het bespeuren van een vislucht al uitroepen „oh wat stinkt die visomdat ze nu eenmaal een gron dige afkeer hebben vai) de geur der waterbe woners. Men hoeft daarvoor in de trein maar eens naast een viskooprr^n gezeten te hebben. Maar deze man ruikt ook niet lekker. Hij heeft met die geur al een dag of wat rondgelopen en de schubben die op zijn jasje zijn gaan zitten zijn door de zon al ontbonden. Werkelijke verse vis stinkt heus niet, ruikt alleen typisch „vis sig". Het is echter moeilijk op deze manier de .gezondheid" van een geschubde te keuren, te meer, daar de viswinkel vol is van andere geu- zuur, kruiden etc. kwestie. Zodra de vis „overleden" is, sterven ook de spieren af, het bloed loopt uit de ogen weg en de verbindingen verslappen. De vol gende eigenschap van verse vis staat daar ook mee in verband: het visvlees moet hard zijn en mag nooit week of papperig aanvoelen en de vierde eigenschap spreekt ook voor zichzelf en is gemakkelijk te controleren: de kieuwen moe ten helderrood zijn. Wanneer de vis aan deze eigenschappen vol doet, kan men er zeker van zijn uit de „gezon de apotheek" het juiste recept te ontvangen. Maar vishandelaren zijn soms gewiekste jon gens, die hun waren ook kwijt moeten, vooral als er kans bestaat, dat ze ermee blijven zit- ZELFS IN VISOGEN STAAT VEEL TE LEZEN Heldere ogen Men moet daarom iets anders weten. Verse vis heeft heldere ogen, die niet ingezonken mo gen liggen. Dit is een spieren- en zenuwen ten. Sommigen van hen kunnen het dan ook niet nalaten enigszins oude vis weer wat op te frissen. Vooral bij hen, waar geen ijs aanwezig is, geen frigidaire staat, moet er wel eens wat gedaan worden om het zeebanket toch verkoop baar te maken. Wat doen ze dan? Ze „blazen" de vis op, zodat deze weer hard lijkt en ze verven de kieuwen rood. Maar de koper, die op zijn qui vive is zal dan nog letten op de troe- bele ogen en de penetrante geur, die dan in derdaad niet meer lekker is. Andere vissoorten Ook van andere vissoorten, die eigenlijk geen vis is, maar ertoe gerekend worden, als mos selen, oesters, garnalen en kreeften moet men verstand hebben. Oesters eet men rauw au naturel, zoals dat heet, maar mosselen moet men koken. Mosselen moeten beslist levend zijn, wanneer men ze koopt. Dode mosselen, ken baar aan de open schelpen kunnen de ern stige voedselvergiftigingen veroorzaken. Ook na het koken kan men de giftige mosselen nog herkennen, doordat ze donkerder van kleur zijn, donkerder dan het lichtrose van verse die ren. Garnalen moeten altijd lichtrose van kleur zijn, wanneer men ze koopt en de bekende typische geur hebben. Ruiken ze rinsig, dan kan men beter een ander gerecht kiezen. Gar nalen, die men zelf wil koken en pellen moe ten nog leven of uit ijs komen, want dode gar nalen kunnen vergiftigingsverschijnselen ver oorzaken. Eigenlijk geldt voor alle vissoorten, dat ze nog moeten leven, wanneer men ze koQpt of uit het ijs moeien komen. Vrijwel elke vishandelaar weet dat en handelt er naar. Hij zal over het"-algemeen alleen vis verkopen, die 's morgens van de afslag is gekomen en deze vis goed bewaren, uit de zon, ver van bromvliegen en ander gedierte, dat het bederf kan versnellen. Gerookte vis Bij gerookte vis is het gevaar van bederf min der groot, omdat deze vis als het ware al ge conserveerd is. Toch kan men ook hier aan de hardheid van het vlees, en de geur opmaken of de waren vers zijn. Visconserven Visconserven vindt men tegenwoordig in al lerlei vormen. De beste conserven zijn die, waarop het fabrieksmerk duidelijk is aange bracht. Dit merk is een zekere waarborg voor de'kwaliteit en de zindelijkheid van de fabriek. Men moet echter wel opletten of de blikken niet verroest zijn, want is het blik doorgeroest, dan kunnen er mogelijk vergifti"ingsverschijn- selen optreden. Daarom is het ook altijd wen selijk een aangebroken blikie of potje, direct te ledigen en te gebruiken. Alle conserven, die na hun opsluiting aan de lucht blootgesteld zijn, bederven namelijk spoedig. Bij alle verse vis geldt nog, dat men deze goed moet schoonmaken en wassen, ook als dit reeds door de vishandelaar is gedaan. Wa ter, het element waaruit de dieren voortko men- is niet schadelijk en het garandeert zui verheid. Gewapend met deze kennis zal het vishan delaar en koper de taak verlichten een heer lijk gerecht zonder risico's voor te bereiden. 'OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOQOOOOO derne muziek. Met toevoeging van pauken zou de rythmiek wel bereikt zijn. Heel lief waren de kinderkoor tjes onder leiding van de heer Cap- pendijk. Piano en orgel accompag nement was, zeer verdienstelijk, in handen van de heer M. Opdam. Toen het hoogtepunt van het spel bereikt was verrichtte deken Bont de zegening vai. de bijeengebrachte werktuigen. De gebeden van de pries ter werden devoot door het volk be antwoord. Het ernstige gedeelte ten einde zijnde zette de symphonie vrolijke en toch beschaafde muziek in. Eerst de K.A.B.-mars, een compositie van directeur, de heer J. Gordijn- De feestrede werd, getiteld „Het lied van de Arbeid", gesproken door kapelaan Koomen uit Viaardingen. Met veel succes werden zangnum mers uitgevoerd door „Santa Lucia" en het kinderkoor. Aan het einde sprak voorzitter van der Ploeg zijn grote vreugde uit over het slagen van dit feest en dankte vooral de deken voor het schone kerkelijke feest ert de belangstelling, dankte allen, die hebben meegewerkt en sprak de vurige wens uit, dat het tergrond en getuigend van liefde voor vulling van ieders taak, ook voor de taak van te werken voor de organi satie. Groslijststemming K.V.P. De uit slag van de gisteren gehouden gros lijststemming van de K.V.P afd. Dotp is: 1. G. P. van Leeuwen aftr. 2616 p., 2. Q. H. Onderwater aftr. 2057 p., 3. G. P. v. d. Krogt Hz. aftr. 1974 p., 4. C. van Leeuwen Az. aftr. 1954 p., 5. J. H. v. d. Ploeg aftr. 1686 p., 6. P. L. Onderwater 1537 p., 7. J. van Nierop 1469 p., 8. C. B. Groen 1395 p. Aantal leden 596, uitgebracht 435 stemmen, van onwaarde 27, geldige stemmen 408. De zittende leden van het Dorpsgedeelte komen dus allen weer in de Raadzaal terug. Gebruik Uw claxon niet als ellebogen Om U door het verkeer heen te wringen. Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad deelt ons het volgende medo: met de voorjaarsgroenten ver schijnen in de groéntewinkels ook de bosjes helderrode radijs en de be kende bakjes sterrekers weer. Daar mee kunnen we ook bij onze brood maaltijden de lente binnenhalen. Vooral de sterekers (die men ook zelf, bijv. in een bloempot, gemak kelijk kweken kan) is als broodbe legging niet zo ingeburgerd als ze wel verdienen zou, pittig van smaak en rijk aan vitamine als ze is (juist na vele maanden winterkost hebben wij dat vitamine C zo nodig). Heeft u al eens een boterham met sterre kers gegeten op de ouderwetse ma nier: met citroensap vermengd? Wij doen u hierbij enkele ideeën voor het gebruik van deze frisse voorjaarsproducten aan de hand. Sterrekers op de boterham: de ster rekers wassen, fijnsnijden of fijnknip pen, suiker en/of citroensap of azijn ,of peper en zout er door men gen en de sterrekers in een flinke laag op de boterham doen. Sterrekers met yoghurt: de ster rekers wassen, fijnsnijden of fijn knippen. Er yoghurt en suiker (of zout) door mengen en dit geven als voor- of nagerecht bij de boterham. Sterrekers met haring: de sterre kers wassen, fijnsnijden en fijnknip pen. Enige haringen schoonmaken en in stukjes snijden. De sterrekers en de haring vermengen en er wat sla saus aan toevoegen. Schotel van sterrekers, radijs en aardappelen: enige gekookte (koude) aardappel^, peterselie, slasaus, een uitje, sterrekers, radijsjes. De ge kookte (koude) aardappelen in plak ken snijden en deze vermengen met wat slasaus, gehakte peterselie en ge hakte ui. De sterrekers wassen en fijnsnijden of knippen en deze om de aardappelsla heen schikken. De sla verder garneren met gewassen ra dijsjes. HAAGSE RECHTBANK. In de wol. J. van D. te Leiden. had wol op de fabriek gestolen; de knecht L. S. verboerde die en H. M. zou de wol hebben gekocht. Nu le verden de beide eerste zaken niet Veel moeilijkheden op, er kwam een vlotte bekentenis in beide gevallen en de Officier vroeg voor elk van de verdachten in verband met 'n gunstig rapport, dat was uitgebracht, acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De zaak tegen M. bleek een raar geval te zijn. Verdachte was op straat door de politie aangehouden, toen wol in een zak vervoerd werd. Er was later een bekentenis gevolgd, dat hij de wol had gekocht en zich daardoor aan heling had schuldig gemaakt. Doch nu voor de rechtbank ontkende verdachte alles. Hij wist helemaal niet, dat er wol in de zak zat, en hij had die nog minder ge kocht. Dat had zijn stiefvader ge daan. maar die had hij niet willen verraden. De stiefvader werd ge hoord, die deze verklaring bevestig de, en S. zei dat hij geen wol aan M. had verkocht! Sinds Januari, toen het feit werd gepleegd, heeft M. dus onschuldig jn de gevangenis gezeten, hetgeen hij ovefigens aan zichzelf te wijten had. Ma%r 'de president vond het toch merkwaardig, dat de# stiefvader rus tig de zoon had laten'zitten voor iets dat hij gedaan had. In elk geval, de Officier conclu deerde tot vrijspraak en onmiddellijk in vrijheid stellen van de verdachte, waarmee de rechtbank accoord ging. HAAGSE POLITIERECHTER. Het risico. De handelaar G. V. te Hazerswoude mocht geen auto be sturen, omdat de bevoegdheid er toe hem ontzegd was. doch niettemin ging hij achter het stuurrad zitten en werd in Alphen aan den Rijn aangehouden. Nu betoogde de chauffeur, dat hij reed onder toezicht van zijn zoon, maar de Officier meende, dat zulks onjuist was, en eiste ƒ100 boete of 50 dagen hechtenis, en voorwaarde lijk een maand gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De rechter ver oordeelde tot 80 boete, en de maand voorwaardelijke gevangenisstraf. DE ELECTRICITEITSNETTEN van Groningen en Zwolle zullen worden gekoppeld, waardoor de be- drijfszekerreid vooral in de drukke uren wordt verhoogd. Voor de nieu we hoogspanningsgeleiding worden thans de masten gelegd. Men is reeds gevorderd tot de omgeving van Hoo- geveen. Het storten van beton voor de paalfunderingen. DE DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 7) „En als we dat nu eens niet doen!" Briscoe maakte zijn tegenwerping met een verontwaardigd, bijna nij dig gezicht. Hij trok echter wat bij en vervolgde: „Vrouwen wantrou wen elkaar altijd en het zou boven dien hiets baten, te proberen, het meisje over te halen, zonder die oude heer. Het enige dat hem weer houden kan, is geweld, wat ik je zeg." Rawson begon te lachen. „Zeker benauwd, dat je menslie vende pogingen je kansen bij je oude liefde zullen bederven, wat? Nou, dan wil ik mijn kans er aan wagen." Hij begaf zich naar het groepje op de steiger. „Als je er mij maar niet in haalt", riep Briscoe hem achterna. „Gëen denken aan, man," ant woordde Rawson over zijn schouder heen. „Ik zal de eer helemaal voor mezelf opeisen." Grace Farrar stond te kijken bij het uitladen van de stoomboot, toen Rawson zich bij haar voegde. Hij sprak enige ogenblikken ernstig met haar; daarna stelde hij haar aan de nieuwaangekomene voor. De warmte, die het hart van de sergeant vervulde, toonde zich op zyn gelaat, toen Grace vol edelmoe digheid bewees, dat hij niet tever geefs een beroep op haar gedaan had Ze sprak tegen het vreemde paar met veel hartelijkheid en een uit onder vinding voortgekomen gezag, maar tocji scheen geen van haar woorden enige indruk te maken. In wanhoop wees zij op de geringe proviandvoor- raad, door de dokter afzonderlijk ge legd om op de lastdieren gepakt te worden. „Maar u hebt geen bontjassen, geen sneeuwschoenen en nauwelijks eten genoeg voor een maand! riep ze uit. „Hoe denkt u het dan te kun nen uithouden, als het kwik bevriest en een emmer water, die wegge gooid wordt, als een klomp ijs op de grond terecht komt?" Het gezicht van de man betrok, toen ihb, om zijn bagage heenlopend, naast zijn dochter kwam staan. „Neemt u me niet kwalijk, me vrouw, maar hebt u geen van allen uw eigen bezigheden?" vroeg hij, de mooie vrouw vijandig aanziende. „Be moeit u uzelf op die manier met alle vreemdelingen? We weten heel goed wat we doen waar we heengaan en waarom. We hebben geen raad nodig we aanvaarden geen gids; en we zijn volkomen verantwoordelijk voor alle gevolgen. Heb ik mezelf duidelijk genoeg uitgedrukt?" „U hebt het recht niet, uw doch ter te dwingen met uw krankzinnig plan mee te doen," verklaarde Grace Farrar heftig en beslist. Tuxedo Briscoe had zich bij het groepje gevoegd en putte uit de stoutmoedigheid der weduwe de durf om er zelf ook een woordje aan toe te voegen. „Het is, naar mijn mening, vrij wel een moord. Als die sergeant maar half de man was, die een lid van zijn korps wezen moet...." Dokter Kirkland legde hem met een driftig gebaar het zwijgen op. „Vertel hun eens Louise, ga je met me mee uit vrije wil, ja of neen?" „Waar u heengaat...." Met een uitdruking op haar gezichtje, die geen van hen allen ooit vergeten zou stak ze haar arm door de zijne heen. „Kom dan mee en help me, dit pak met een kruisknoop vast te zetten," zei Kirkland, om er een eind aan te maken. Het bevel In het dialect der trek kers uitgesproken, deed hen alle drie verbaasd opzien. De drie be woners van Stampede, die op voor zichtigheid hadden aangedrongen, bleven lang genoeg kijken, om te zien, hoe technisch juist de vreemde met het touw omsprong. De lastige knoop werd gelegd met een .nauw keurigheid en vlugheid, die elke trekker hem zou hebben benijd. Gra ce en de sergeant keken Briscoe vra gend aan; doch hij schudde slechts verbaasd het hoofd. „Niet zo groen, als ze eruit zien en als jij verwachtte," merkte Rawson op, toen ze naar de nederzetting te rugkeerden. „Niettemin hoop ik, dat dit lam van 'n meisje niet het slachtoffer wordt van haar vaders koppigheid," verklaarde de weduwe. „Kinderlijke trouw is erg mooi, maar als het win ter is aan de Yukon, dan heb je een warm hutje nodig om het te kunnen uithouden. Ik mocht juffrouw Kirk land op het eerste £ezicht, zie je, ik mocht haar heel erg graag." „Ik ook," zei de sergeant met een soinber knikje. Omdat de agent geen woord zei, keken ze beiden naar hem om. Hij sloeg zijn ogen neer voor die onder zoekende blikken. „Ik wou, dat ik wist, waardoor ze zo naar Back of Beyond worden ge trokken," zei Briscoe ontwijkend. „Kirkland schijnt me een man toe, die vast gelooft, dat hij zo maar een goudader zal vinden." „Ik zou wel eens willen weten." zei Rawson, om van het te gevaar lijke onderwerp af te stappen, „waar om ze me die twee constabels niet gestuurd hebben, die ik' aangevraagd heb aan het hoofdbureau te Dawson Het is toch niet mogelijk dat de hoofdcommissaris zich verbeeldt, dat Carter en ik dit nu al te grote kam pement met ons tweeën kunnen re geren." Een half uur later trok de expe ditie van Kirkland door Stamoede heen. Het meisje liep voorop en leid de de beide pakpaarden aan de teu gel en haar vader kwam er achter aan. Voor het blokhuis, dat de be reden politie herbergde, keek ze om hoog naar de vlag, die in de stijve bries, die uit de kloof gewaaid kwam heftig wapperde. Ze bleef op de weg staan en bracht een saluut aan de vlag. En Rawson stond achter het raam de kleine stoet na te kij ken, tot ze achter een bosje pijnbo men verdwenen, was. „Ze gaan dus werkelijk naar Back of Beyond," mompelde hij. „Ik snap er niets van, waarom ze nu juist daarheen gaan. En waarom kunnen ze niets over hun plannen vertellen, zoals die kleine zilverha- rige jongedame beweerde terwijl an ders de meeste nieuwelingen ons niet Spijtig schudde hij onder het den ken zijn hoofd. Ze gingen dus naar het rijk van die sluwe schurk, ko ning Midas. De eigenaardig strakke trek op het gelaat van de dokter bij het noemen van Midas naam kwam hem duidelijk voor de geest, evenals de vage uitdrukking van angst, die hij op het gelaat van het meisje had menen waar te nemen. Was het mo gelijk, dat de Kirklands naar die oude excentrieke man toegingen? En zo ja, waarom dan wel? V. Twee weken na de komst van de laatste stoomboot uit Dawson om vatte de winter het gebied van dg Yukon in zijn ijzige vuist. En de thermometer had het bijna oogege ven, de temperatuur te registreren, toen deze enige graden steeg en er een sneeuwstorm losbrak. Goudzoe kers, in allerijl van hun pas half voltooide huten aan de kreken terug gekeerd, voorspelde heel slecht weer en verklaarde, dat de wegen spoedig totaal onbegaanbaar zouden zijn, be halve voor de mannen van de Bere den Politie. Ze wisten immers,dat voor de onverschrokken mannen,'die de zaken des konings behartigen, al le wegen in alle seizoenen begaan baar zijn. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 8