HWSE LOGGERS MEI WEER UIT Bil DE ÏLEEI ap -zaeft rnxat zee&anket Verschuivingen in de1 iNederlandse handel WAANDAG 2 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 KORFBAL UITSLAGEN KON. NED. KORFBALBOND Om het kampioenschap van Ne derland. Blauw Wit—PSV 8—4; Het Zuiden'Vitesse 54. Om de Zilveren Korf: Ons Eiber nestFluks 12—2. ZWEMMEN FRAAIE TIJD VAN WIES VAESSEN Het belangrijkste feit van de wed strijden, welke te Breda door Surae werden georganiseerd, was wel, dat Marie Louise Vaessen op de 100 me ter borstcrawl Irma Schumacher met ruim'2 meter sloeg in de fraaie tijd van 1 min. 6.6 sec. Wel heeft Wies Vaessen onlangs tijdens onderlinge wedstrijden te Heerlen een tijd van 1 min. 6.2 sec. genoteerd, maar de Bredase tijd van de Limburgse zwem ster kan eigenlijk beter als een nieuw persoonlijk record worden beschouwd. Zij had tot nu toe op dit nymmer nog geen tijd gemaakt, welke bene den de grens van 1 min. 7 sec. lag. Op hetzelfde nummer van de heren was de strijd zeer spannend tussen Sindorf, van Boxem en de jeugdige Van Vliet, die in deze volgorde aan tikten met een onderling verschil van 0.1 sec. De tijd van Nico van Vliet, 1 min. 1.3 sec. betekende een nieuw persoonlijk record, zijn oude tijd bedroeg 1 min. 2.2 sec., 14 dagen geleden te Gent gemaakt. Fel is er gestreden op de 3 x 100 meter wisselslag estafette dames, welk nummer werd gewonnen door de RDZ, waarbij Irma Schumacher cp de borstcrawl een achterstand in een voorsprong omzette. Bij de Rob- benploeg kwam Nel van Vliet uit, die er voor zorg droeg, dat de Hil versummers met een voorsprong aan de laatste afstand konden beginnen, doch Irma Schumacher tikte toch nog als eerste aan met een verschil van 0.6 sec. ZWITSERSE ZWEMBOND GESCHORST De F.I.N.A. heeft de Zwitserse Zwembond geschorst. Dezer dagen heeft de bond een schrijven ontvan gen, waarin het bestuur van de F.I. N.A. constateert, dat Zwitserse zwem mers tegen Duitse zwemmers zijn uitgekomen. In de herfst van het vo rig jaar vond te Konstanz een wed strijd, plaats, waaraan zwemmers uit Zürich deelnamen. De F.I.N.A. had dit contact verboden. De Zwitserse zwembond is nu tot October 1949 ge- schorst en uitgesloten van het deel nemen aan wedstrijden met een in ternationaal karakter. LZC 2e op het HVGB-tournooï. Zondag nam LZC deel aan 't vetera nen tournooi te Haarlem, uitgeschre ven door H.V.G.B. Deelnemende ver enigingen waren: D.J.K., D.W.R., Haarlem, H.V.G.B.. A.Z., de Zijl, Zian en L.Z.C. Voor LZC waren de uitslagen: L.Z. C._H.V.G.B. 3—1; L.Z.C.—A.Z. 1—1. Door deze uitslag kwam LZC in de finale tegen Zian en hier wonnen de tegenstanders met 04. Zian le prijs, LZC 2e prijs. MOTORSPORT SPEEDWAY-WEDSTRIJDEN TE LISSE In het Lisser sportpark werden Za terdagmiddag de eerste nationale Speed way-wedstrij den gehouden welke bijgewoond werden door' eni ge duizenden toeschouwers. Begonnen werd met de eerste com petitiewedstrijd tussen „D,e Windmo lens" en „De Vliegende Hollanders". Voor beide teams kwamen 8 renners uit, o.a. waren ook weer A. Hartmap en J. de Boef uit Amsterdam, welke weer hersteld waren van hun opge lopen blessures. Voor deze competitie komen ook uit: ,,De Hollandse Leeuwen", de Feijenoord Tijgers" en het Limbur- gia team; in totaal zullen dus 5 teams elkaar dit seizoen bekampen. Deze eerste wedstrijd, welh^ zeer spannend verliep, bleven de „Vlie gende Hollanders" geregeld een klei ne voorsprong behouden; in de laat ste 5 heats werd geen enkele heat door de „Windmolens" verloren, zelfs in heat no. 14 boekte dit team 5 winstpunten tegen „De Vliegende Hollanders" slechts 1 punt. Dit was echter reeds voldoende voor laatst genoemd team. dat uiteindelijk met 4 tegen 44 punten de overwinning wist te behalen. Het baanrecord staat op naam van P. van Aartsen, Amsterdam, in de tijd van 1.24.9. Hierna volgde een wedstrijd in de 125 c.c. klasse, welke eerst door Wubbe, daarna door Immerzeel ge wonnen werd; laatstgenoemde werd vanwege de snelste tijd winnaar. Zeer fel werd gereden in de Ster ren-race, waarbij in de verschillende series hevige duels volgden. Na ver woede strijd werd de uitslag: 1. H. Steman van „De Windmolens", tijd 1.25.8; 2. P. v. Aartsen; 3. J. Boef en 4. H. Dammers. In de adspiranten-race werd H. Verhoef winnaar, tijd 1-35.8; 2. C. Bisschop, 3. Hermary en 4. H. Hart man. De reserve-race werd gewonnen door A. Jansen, Den Haag, tijd 1.33.6; 2. C. Romijn, Den Haag; 3. J. v. d. Vreugde, Amsterdam en 4. K. Hulst, Zaandam. Deze eerste wedstrijd, welke on der auspiciën van de K.N.M.V. was, is een groot succes geworden. De baan was in prima conditie en slechts een klein valpartijtje is voorgeko men. DAMMEN CLUBKAMPIOENSCHAP. De voorlopige uitslag van de. voor de finale van het clubkampioenschap dammen van Nederland gespeelde wedstrijd tussen het Residentie Dam- genootschap en Gezellig Samenzijn is 88; vermoedelijk wordt het 10—10. De beslissing over de laatste partij van de wedstrijd Twente's Eerste RDG, waarvan de voorlopige uitslag 99 was, "is nog steeds niet gevallen. Kampioenschap Bollenstreek. In de 3de ronde om het Damkam pioenschap van de Bollenstreek wa ren vele partijen zeer spannend, ge tuige de vele remise-partijen. De re- sultateh waren: le klasse: L. v. d. ReepW. Krom 11; A. Balkenende P. Havenaar 11; C. v. d. WolfTh Seysener 11; L. v. HaasterH. Be- liën 02; W. LeeuwenbergL. v. d. Reep 02; J. v. d. MeyF. Lubbe 11; H. ScholteP. Havenaar 11; W. PersoonA. Bakenende 11; Z. V. de JongTh. Uitenboogaard 11. 2e klasse: Chr. ImpthoornA. van Steyn 02; C. VernooyA. v. Ho- rick 02; A. KlinkenbergN. Assen- dieft 20: C. OtteA. Langelaan 20; C. MolenaarC. Vernooy 11; J. CouveeA. de Heer 20; Lou terC. de Jong 11; A. v. Steyn— G. Haarbrink 20. En'ge partijen werden wegens het late uur afgebroken. De 4e ronde wordt gespeeld Dins dag 3 Mei in het* clublokaal Rust hof, Hoofdstraat, Hillegom. PAARDENSPORT COURSES TE HILVERSUM. De openingscourses in Hilversum sinds de officiële invoering van de toto, hebben Zaterdag en Zondag, endar les het koude weer, een bevit- digende belangstelling getrokken. Ook van de toto werd, vooral Zon dag, veel gebruik gemaakt. W. H. Geersen was weer de meest succesvolle figuur. De uitslagen waren: 1. Koningin Julianaprijs: l New Spencer, W. H. Geersen. 2.38 (1.36.7) winnende 1.60 pl. 1.20. 2. Groningenprijs: 1 Luxor, H. A Hielkema, 2.54 (1.27) winnende 1 50 1.80 Frieslandprijs: 7. Maarten Speices W. H. Geersen, 2.22 (1.27.7) winner.d 1.40. pl. 1.10. Drenteprijs: 1. Li'ue Monty, J. M v. d. Berg, 3.04 (1.27 6), winn. 2 i0. pl. 1.20. Overijsselprijs: 1. Junaschka, W. HD Geresen, 2.53.8 (1.26), winnend 3.80 pl. ,f 2.—. Gelderlandprijs: 1. Larus S., P. J. Ruiter, 2.28.7 (1.30.7). winnend'2.80 pl 1.40. Limburgprijs: 1. Juno Vitta, W. H. Geersen. 3.06 (1.27.8), winnend f 1.40. pl. 1.40. Noord-Brabantprijs: 1. Legality G. v. d. Wal, 2.59.3 (1.27.9), winnend 1.70, pl. 1.20. Zeelandprijs: 1. Myrtilus, A. B. v. d. Veen, 2.38.6 (1.32.9), winnende l."30, pl. 1.20. Zuid-Hollandprijs: 1. Nikosa, W. .H. Geersen, 2 min. 33.4 (1.35.9) win nend 1.40, pl. 1.30. Noord-Hollandprijs: 1. Linotte S-, B. P. de Jong, 2.58.6 (1.30.2), win nend 1.40, pl. 1.40. Utrechtprijs: 1. Luxor. W. H. Geer sen, 2.55.8 (1.27) v/innend 1.40, pl. 1.20. Nederlandprijs: eerste serie: 1. Mac Kenley, H. de Vries. 3 min. 3.6 (1.30.9) winnend 4.10, pl. 1.40; Tweede serie: 1. Mis A, J. Wage naar. 2.58 (1.28.1) winnend 1.50, pl. 1.20. Totalisatorprijs: 1. Heny's Gold, P. Smit, 3.23 (1.28.3) winnende 2.80, pl. ".40. Een Amerikaanse beschouwing In een beschouwing over de bui tenlandse handel van Nederland schrijft de heer Buchdahl van de Europese afdeling van het bureau voor de internationale handel van het Amerikaanse departement van Han del in het nummer van deze week van „Foreign Commerce Weekly het officiële orgaan van het departe ment van Handel, dat de buiten landse handel van Nederland de laatste tijd belangrijke verschuivin gen vertoont, welke veroorzaakt zijn door het gedeeltelijk wegvallen van Duitsland als handelspartner, de so- berheidspolitiek van het Ver Ko ninkrijk, de Indonesische moeilijk heden en de beperking van de in voer uit het dollargebied. Hij voor spelt, dat het Europese herstelpro gramma ongetwijfeld verdere ver schuivingen in de Nederlandse han del zal teweegbrengen, daar er in grotere mate gestreefd wordt naar verhoging van de invoer uit de an dere aan dit programma deelnemen de landen, voor zover dit economisch gerechtvaardigd is, en er grotere na druk wordt gelegd op intensievere pogingen tot verhoging van de uit voer met de hulp van Nederlandse deelgenoten in de Benelux. Uiteenzettende, dat de Nederland se uitvoer naar Amerika aanzienlijk moet worden -opgevoerd, wil men een groter evenwicht bereiken in het handelsverkeer tussen beide landen, wijst de heer Buchdahl er op, dat door het Nederlandse bedrijfsleven met steun van Nederlandse rege ringslichamen ernstige pogingen in het werk worden gesteld om in de Ver. Staten nieuwe markten te ver overen Volgens de heer Buchdahl zal echter een intensief marktonder zoek, alsmede het overnemen van de Amerikaanse methoden op het ge bied van reclame, afzet en verpak king waarschijnlijk noodzakelijk zijn om tastbare resultaten te verkrijgen. Hij constateert, dat de Nederlandse handel met de landen van Oost- Europa weer het voor-oorlogse ni veau nadert, ofschoon het grootste gedeelte van deze handel met Tsje- cho-Slowakije wordt gevoerd. Ver wacht kan worden, zo schrijft de heer Buchdahl verder, dat de Neder landse uitvoer naar de overige Europese landen geleidelijk zal toe nemen, niet alleen omdat Nederland debiteur is van de meeste dezer landen, doch ook omdat de vraag naar verbruiksgoederen in deze lan den zéér groot is en de Nederlandse koopwaar overal een zeer goede re putatie geniét. De schrijver van het artikel is in oordeel, dat de steeds groter wordende verscheidenheid der Ne derlandse producten aanleiding voor de Amerikaanse importeurs dient te zijn om te trachten meer van deze producten in Amerika aan de markt te brengen, in het byzonder indien de Nederlandse exportprijzen, die voor sommige artikelen nog steeds zeer hoog zijn. meer in overeenstem ming met de Amerikaanse of de we reldmarktprijzen zouden kunnen worden gebracht. De heer Buchdahl noemt de Bel gisch Nederlands Luxemburgse douane-unie de eerste stap op de weg naar het scheppen van een der belangrijkste eenheden op het ge en merkt op, dat het tot standkomen bied van de internationale handel, van een volledige economische unie nog steeds ernstige hinderpalen in de weg staan, en dat het nog steeds te betwijfelen valt, of het mogelijk zal zijn in de naaste toekomst een vol ledige economische unie te bereiken. Hij geeft als zijn mening te kennen, dat de doeltreffenheid van de Bene lux op het gebied van de internatio nale handel reeds is gebleken tijdens de tarief onderhandelingen te Ge- nève in de zomer van 1947 en op de internationale handelsconferentie te Havanna, en dat men veilig kan aan nemen, dat de gecombineerde eco nomische macht der drie landen het hun gemakkelijker heeft gemaakt hun doeleinden *te verwezenlijken in de onlangs met Zwitserland over ta riefsconcessies gevoerde onderhan delingen, dan wanneer zij ieder af zonderlijk hadden onderhandeld. NIEUWE DIRECTEUR K.F.C. Tot directeur der K.F.C. is be noemd de heer drs. J. Peters te Breukelen. 0 De heer Peters, die 29 jaar oud is, is geboortig uit Venlo, heeft gestu deerd aan de Kath. Universiteit te Nijmegen, waar hy in 1945 zijn doc toraalexamen in de Nederl. taal- en letterkunde aflegde. Hij is vervol gens leraar geweest aan de Kath. H.B.S. te Arnhem. In 1947 had drs. Peters bij prof. Rutten te Nijmegen een dissetatie op stapel gezet over de psychologie van de film. Door diens benoeming tot minister van O.. K. en W. werd de promotie vertraagd, welke nu, naar verwacht wordt, in het komende na jaar bij piof. Wils zal plaats vinden. 'Vfc DRUK BEZOEK AAN DE BLOEIENDE BETUWE. Vele automobilisten en motorrij ders, onder welke tal van buiten'an ders, maakten gisteren van de gelegen heid een dankbaar gebruik voor een bezoek aan de bloeiende Betuwe, waar vooral de appelbloesem bijzón der fraai stond. In het Eetuwse centrum Tiel was het des middags een drukte van be lang. De plaatselijke V. V. V. gaf vreemdelingen inlichingen over de mooiste routes. De Tie'se veerdienst over de rivier de Waal had extra materiaal ingelegd. NEDERLANDSE ROME-BERE- VAARTEN IN HET HEILIG JAAR. Zoals reeds eerder werd bericht, heeft het Nederlandse episcopaat het bestuur der Vereniging - tot Samen stelling van Nederlandse Bedevaar ten aangewezen als Nationaal Comi té voor het H. Jaar. Als secretaris van dit Nationaal Comité treedt op pas toor H. Eras, Taaistraat 51 te Vught, terwijl als correspondent van het Na tionale Comité te Rome is aangesteld mgr. J. Damen, vice-rector van het Nederlandse College te Rome. Het Centraal Comité te Rome heeft thans medegedeeld, als pelgrims voor het H. Jaar uitsluitend te zullen er kennen de deelnemers aan die bede vaarten naar Rome, welke door het Nationaal Comité aan het Centraal Comité als erkend worden opgege ven. Deze pelgrims ontvangen het of ficiële bewijs als pelgrim en uitslui tend op grond daarvan genieten zij ook de voorrechten, welke aan de Rome-pelgrims voor het H. Jaar wor den verleend. Het Nationaal Comité heeft in zijn onlangs gehouden vergadering op grond van de opdracht, verstrekt door het Nederlands episcopaat, in begin sel besloten, dat het de organisatie van twee officiële Nationale Bede vaarten naar Rome in het H. Jaar zal bevorderen. De eerste in de maanden AprilMei, de tweede in October 1950. Daarnaast zullen ook andere plan nen van verschillende organisaties door het Nationaal Comité voor het H. Jaar als pelgrimstochten kunnen worden erkend, voor zover zij be antwoorden aan de door het Natio naal Comité daartoe te stellen voor waarden. Aan belanghebbenden, die terzake van voorgenomen bedevaarten naar Rome in het H. Jaar reeds plannen hebben ontworpen, word* verzocht zich met het secretariaat van het Na tionaal Comité in verbinding te stel len, dat dan zo spoedig mogelijk na dere inlichtingen zal verstrekken over de voorwaarden hierboven be doeld en over de omvang van de be devaartplannen, welke voor erken ning in aanmerking kunnen komen. EEN GROOT NEDERLANDS MIS SIONARIS, P. GEREON DOHMEN, OVERLEDEN Dinsdag 26 April overleed te Caïro P. Gereon Dohmen, O.CJ9. na een buitengewoon vruchtbaar missiona risleven van 53 jaar in Brits-Indië, Palestina en Egypte. Hij werd geboren te Einighausen in 1870 en legde in 1887 de Geloften af in de Orde der Ongeschoeide Car- melieten. Op 8 September 1894 werd hij t.e Maastricht priester gewijd en vertrok in 1896 naar Verapoly (Brits Indië), waar hy philosophic doceer de in het Apostolisch Seminarie der Ongeschoeide Carmelieten te Pu- thempally en meewerkte aan de vor ming van de eerste inlandse pries ters en Ongeschoeide Carmelieten. Bovendien was hij Vicaris-Generaal van de aartsbisschop van Verapoly en redacteur van het „Eucharist and Priest-organ of the Priest Eucharis- (Van onze reporter). |N MEI KOMEN BELANGRIJKE DAGEN voor de vissers aan onze Noordzeekust. Zij zijn weer met hun loggers uitgevaren om het zeebanket, dat wij haring noemen, te verschalken. Over een dag of tien kunnen zij terug zijn van hun eerste reis, kan Nederland opnieuw zelf van een sma kelijk gerecht uit de Noordzee genieten enaan de export denken. Een onder redacteuren, die zelf met een Scheveningse logger op haringvangst is ge weest, beschrijft wat er zoal te doen is aan boord, al vorens de vis thuis gebracht kar. worden. EEN TOERTJE OM ENGELAND. Men zou kunnen zeggen, dat de haring in een jaar zwemt met de Doggers- bank als begin en als eind punt. In September schie ten de haringen daar kuit en worden de jonge harin gen geboren. De haringen van het vorige jaar zwem men verder Zuidwaarts, gaan door het Kanaal, bui gen naar het Westen om en zwemmen, als ze de Zuid kust van Ierland gepas seerd zijn naar het Noor den. om in April of Mei bij de Shetlandseilanden weer in di Noordzee te verschij nen. Hun tocht is niet ge heel zonder gevaar! Er worden letterlijk overal en altijd aanslagen op hun kortstondig leven gepleegd. Ook wij, Hollanders, laten ons niet onbetuigd. Zodra de haring de Shetlands be reikt, zijn ook de Scheve ningse, Katwijkse en Vlaardingse loggers aan wezig. En niet alleen Ne derlandse, ook Engelse en Duitse 'vissers varen in groten getale uit en vervol gen de ongelukkige vis tot in het Kanaal. We zwijgen dan maar over de gevaren uit de lucht, wajir de Jan van Gent heen en weer vliegt om zich plotseling in zee te storten en zijn deel op te eisen of van de gevaren onder het opper vlak van de zee, waar de haai in niet te verzadigen vraatzucht huishoudt. De middelen om de haring te vangen worden steeds meer geperfectioneerd. Ra dar komt er zelfs by te pas tegenwoordig. Honderd netten. De vleet bestaat uit hon derd netten, 30 meter lang aan de andere kant wordt de seizing aan de reep be vestigd. De vleet wordt door zes man uit het ruim getrokken en over boord gezet, de reep rolt zichzelf af. Ondertussen vaart de logger langzaam achteruit, in de richting gehouden door een roer aan de voor steven, dat weer opgetrok ken wordt, wanneer de operatie achter de rug is. Hierdoor komt de vleet in een rechte lijn te liggen. Gfcen wonder dat het be gin niet meer te zien is, wanneer de honderd netten met een totale lëngte van 3 km uitgezet zijn. De ha ring zwemt löngs de bodem van de zee, maar komt in de loop van de avond aan de oppervlakte. Overal in zee hangen op zijn weg de kilometers lange schuttin gen. IWanneer de haring toe. Het licht van de schijnwerpers weerkaatst op de 'natte olie jassen en zuidwesters van de zes mannen, die het net schud den om de haringen in de z.g. kribben te doen vallen. Een enkele maal zit er ook een jonge haai in het net, niet veel groter dan zijn toekomstige prooi. Volwas sen haaien, die ongeveer één meter lang worden, kunnen grote schade aan richten en hele netten leegroven. „Kaken. - Na enige uren hard wer ken zijn de kribben vol. De vleet wordt vastgezet, even ter afwisseling een bakje koffie en het kaken begint. Het kaken is een periode van hoogspanning op de logger. Stelt U zich voor: elf man zitten in een halve cirkel, ieder heeft een mand haring voor zich en voor iedere drie of vier manden staat een mand en ongeveer 14 breed, die loodrecht in het water han gen op een diepte van on geveer 5 meter. Ze worden strak gespannen door een dikke zware kabel, de reep, die enige meters onder de vleet hangt en er om de dertig meter door middel van e«n dunne kabel mee verbonden is. Het geheel wordt drijvende gehouden door grote ballonen fcvan zeildoek, „de blazen". Vroeger werden daar var kensblazen voor gebruikt, vandaar de naam. Het be gin en midden van de vleet wordt aangegeven door een grote dobber, de „joon". Vleet en reep worden in snel tempo uitgezet. Een man bindt de blazen aan de touwen (de seizings) en door de mazen zwemt schrikt hij, zet ten gevolge daarvan zijn kieuwen uit en beneemt zich zo de mo gelijkheid uit de mazen te ontsnappen! Om één uur is het elke nacht aantreden op de log gers, om de jacht op het „zeebanket" in te zetten. Dan stellen zes man zich in de lengte-richting van het schip op en trekken de vleet over een rollende blak naar binnen. Links en rechts van deze balk staan twee mannen, die er voor zorgen, dat het net gespan nen binnenkomt.De reep komt door een opening in de voorsteven, de „kluis", binnen. Daar komen de eerste haringen al! AJ. spoedig neemt het aantal waarin de gekaakte vis wordt geworpen. In h^t middelpunt van de halve cirkel staat een man. die een schepnet bedient en er voor zorgt, dat de elf mon den gevuld worden uit de kribden. „Schipper. Kok...!, SMeester.De aangeroepene richt zich u:t zijn gebogen houding op en met feilloze zekerheid wordt een schep haringen in de mand gemikt. Dezelf de rnan brengt ook de man den gekaakte vis naar de z.g. „warrebak". De uiti uitroepen: „Bak. Eer er achter!".., „Slag van drie!"... zijn aanwijzingen voor de drie mannen, die bezig zijn de haring in va ten te deen, dat een mand in de „warrebak" geleegd is en dat er één of twee zullen volgen. Zij gooien uit een gereedstaand vat zout over de haring in de warrebak, werken het met een soort spatel door de vis heen en schuiven dan alles in een gereedstaande mand. De vaten worden gevuld en omdat de vis nog wat zakt, wordt er nog een kop opgedaan. Deze grxaakte haring wordt ge ëxporteerd. Het gebeurt ook, dat de vangst zo gr^.t is ~at er geen tijd is om te kaken. Dan wordt de vis direct gezouten en in de tonnen^ gedaan. Deze steurharing is niet zo duur zaam en wordt daarom terstond na aankomst ver werkt tot bokking.' Na ver scheidene uren ingespan nen werken zijn alle ha ring gekaakt en de vaten gevuld. Dag in, dag uit! Zo gaat het, de ene dag voor, de andere na, met sterk variërende vangsten. Twee kantjes (tonnen), vier soms, maar ook 200 of 250! Na enige goede vang sten. is een geringe een welkome afwisseling. Dan is er gelegenheid even te rusten en de verloren slaap in te halen. Is men aan het vereiste aantal kantjes of lasten (een last is zeventien kan tjes- toe een voorspoe dige reis vergt toch nog al tijd tien dagen dan gaat het huistoe, waarbj hoewel de laadruimte der loggers uiteen loopt een gemiddelde van 600 kan tjes gehaald wordt. Maar eerst krijgen schip bemanning een goede, beurt. Zorgvuldig wordt alles afgeboend en schoon gespoten en de bemanning zorgt dat het zwakke ge slacht, dat in de haven wacht, niet te weten komt hoe men er aan boord soms uitziet na dagen van in spannend werk. Zo komt de haring in het land: 't kostelijk voedsel, dat wij zelf zo graag lus ten endat ook door het buitenland zo graag van Nederland wordt gekocht. tic League in India". Ondanks deze drukke bezigheden wist deze onver moeibare missionaris nog tijd te vin den voor verschillende publicaties. In 1928 werd hij overgeplaatst naai de Berg Carmel en begon van daar uit de nieuwe stichting te Caïro (Egypte). Te Caïro had hij om ziji; nobel karakter de sympathie van Katholieken en Mohammedanen. Zelfs ontving hij financiële steun van de Mohammedanen bij het bou wen van de prachtige basiliek ter ere van de kleine H. Theresia te Caïro. Tot zijn hoge ouderdom bleef hij actief medewerken aan de uitbrei ding van het Rijk van Christus. Hij was een groot missionaris met een wijde blik, die steeds actueel was en de meest moderne middelen voor al de pers in dienst stelde van het missiewerk. VERDWAALDE COLORADO KEVERS OP VERSCHEIDENE PLAATSEN GEVONDEN. Nadat er vorige week eerst in Den Haag een coloradokever is ge vonden, komen er nu ook berichten binnen van vangsten van colorado kevers te Biervliet, Vlissingen en Zoutelande. De Planfenziektcnkun- dige Dienst deelt mee, dat het waar schijnlijk verdwaalde dieren zijn, omdat het nog te vroeg is voor een grote vlucht. ERNSTIGE TRAMBOTSING TE AMSTERDAM. Zondagmiddag om 16.45 uur reed te Amsterdam een uit Zuid komende tramtrein van lijn 2 tegen een bij de halte Leidseplein staande tramtrein van lijn 1 op. Het achterbaleon van de bijwagen van lijn 1 werd ernstig be schadigd en een zestal passagiers kregen gelukkig niet ernstige verwondingen. Een der passagiers moest voor het hechten van een wond boven het oog naar het Wil- helminagasthuis worden vervoerd de anderen konden, na door de politie van het bureau Leidseplein te zijn verbonden, op eigen gelegenheid naar huis gaan. Het ongeval, dat gei mme tijd stagnatie in het tramverkeer bracht, werd veroorzaakt door het weigeren van de remmen van de motorwagen van lijn 2. GROÏE BRAND IN EEN PAKHUIS TE RIJSSEN. Een grote brand, uitgebroken in een pakhuis van de firma N. J. ter Horst en Co. in Rijssen, heeft in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een enorme partij ruwe jute ter waarde, aldus de „Volkskrant", van een mil- lioen gulden vernield. De productie van de fabriek zal echter geen ern stige belemmeringen ondervinden. Een gedeelte van het pakhuis bleef behouden. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan door kortsluiting in een lier. SPAARCUFERS OVER MAART De door de Nederlandse Spaar- bankbond gepubliceerde cijfers wij zen uit, dat gedurende de maand Maart 1949 bij de algemene spaar banken werd ingelegd f 34.442.763 en terugbetaald f 31.776.836. Het spaarbedrag nam dus toe met 2.665.927 in het eerste kwartaal van 1949 beliepen inleg en terugbe talingen resp. 106.960.594 en 87.479.433, hetgeen voor deze pe riode een vermeerdering van de spaargelden met 19.481.161 bete kent. Bij de bankspaarbanken waren inleg en terugbetaling in Maart resp. 2.812.768 en 2.542.508 en gedu rende het eerste kwartaal 8.539.808 en 6.821.189. Aetherklanken HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgmn. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendvaria. 9.00 Hersengymnastiek. 9.30 Aubade. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister! 11.30 „De Wekker". 12.00 Het Promenade-Orkest. 12.30 Land en tuinbouwnieuws.. 12.33 „Oester teelt". 12.40 Le piano romantique". 13.00 Nieuws. 13.20 „The Skymasters" 13.50 Weense operette-melodieën. 14.00 „Met naald en schaar". 14.30 Radio-matinee. 16.25 „Honderd be roemde componisten." 16.40 Dc Schoolbel55. 17.00 Kinderkoor „Jacob Hamel". 17.45 De Nederlandse An tillen. 18.00 Nieuws. 18.15 Tom Erich, piano. 19.00 Radiostrip. 19.10 „Paris vous parle". 19.30 „Ik zou zo graag..." 19.50 Wederopmouw. 20.00 Nieuws. 10.15 Musicorda. 20.45 „Het leven en sterven van Willem van Oranje", een levensromen. 21.30 Het Concert gebouworkest. 22.25 Buitenlands overzicht. 22.40 Annie Fischer, pia no. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws. 8.15 .Pluk de dag", espagnole". Lalo. 10.00 „Wie komt er in mijn hokje?" 10.40 Schoolradio. 11.00 „Muziek houdt fit!" 11.40 Kwartet in Bes, J. Raydn. 12.03 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.33 „Het orkest zonder naam". 13.00 Nieuws. 13.45 Zangrecital. 14.10 „Divertisse ment", Ibert. 14.30 „Onder ons". 15.00 Schoolradio. 15.30 Metropole-orkest. 16.00 „De Zonnebloem". 16.30 Het koor van de St. Nicolaaskerk te Bnarn. 17.90 Na schooltiid. 17.45 Ver enigde Hengelose kerkkoren. 18.00 Willy Francois, orgel. 18.20 „De Ze venklapper". 18.50 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Schola Cantorum. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Reger—Bruckuer. 21.00 Radio Philharm. Orkest. 21.30 De Lucht- bruy. 21.45 Orgelsonates van J. S. Bach. 22.00 Het blaasinstrument in de kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Op de vleugelen van de naèht.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7