KRONIEK VAN EEN RALLYE (4) Een vertrek en een aankomst Vxm heel de natuwt een keetje Frankrijk ook door Schotland geklopt Cftete UITTOCHT DONDERDAG 28 APRIL 194? DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 BERN, April. r\INSDAGMORGEN 8 uur. Er was ditmaal niets terecht gekomen van het hier voor ons zo langzamerhand traditioneel geworden zonneglo ren- In plaats daarvan nu 1. een vette, uitbundige regen, die wij trouwens al de hele nacht hadden horen neerplenzen, 2. een onheilspellend voor teken in de gedaante van een bijna volmaakte botsing tussen 2 Zwitser se wagens ergens tussen de glimmende tramrails van de ongelooflijk glib berige Laupenstrasze en 3. het binnenvallen van de verschillende (slape rige) équipes, waarbij speciaal No. 156 (Piller e.a., Amsterdam) groot succes oogstt vanwege de moordjasjes van deszelfs inzittenden en waar bij wij met onze verwaaide tweedehands regenjas een allersoberst figuur maakten, benevens de Zeeuwse ploeg 144, opgetuigd in regionale kleder dracht („zonder mosselen"). En dan was er plotseling een vriendelijk hoofd met regendruppels aan neus, kin en hoed-rand, dat zich door ons voor-venster naar binnen drong: „Auf wiederseh'n gute Reise". van ons leven, toen een zichtbaar beschonken Franse landman het zijne linea recta scheen te willen bekor ten door met zijn wrak van een rij wiel persé het midden te willen hou den tussen onze 2 lichtjes: waarschijn lijk was hij onmiddellijk sober en zal hij tot aan zijn laatste dag nog het gekrijs van onze (perfecte) remmen in z'n oren horen. De onverantwoordelijke grap van een Frans chauffeur Nog even een hoofse buiging en wat minzaam gewuif naar achterblij vers en later-starters en rnet een elegante zwaai de baan op. Acht-uur- zes-en-twintig. Nummer 60. Even buiten Bern toonden wij al meteen ons vakmanschap door op vol maakt deskundige wijze no. 58 (van Ter Berg uit Laren- te „lappen", die het daar kennelijk nog op z'n gemak volbracht, doch niettemin enkele uren later nagenoeg tezelfder tijd met ons op een Lyon's café-terras z'n kopje zwarte „gier-koffie" zou nuttigen. Daarna pikten we een kilometer of 5 verder het Brabantse trio 59 op, wer den nabij Lausanne nog een kort mo ment op een goor sneeuwbuitje ont haald en passeerden bij Meyrin, zon der al te veel onware antwoorden op onprettige vragen te moeten ge ven, de Zwitsers-Franse grens, waar we nog extra vroeg weer wegkwa men doordat we de daar gelegerde douaniers de stuipen op het lijf joe gen met hen voor te bereiden op de komst van „nog minstens" 30 wagens- En met huiveringwekkende Alpen en Juratoppen voor, achter en opzij schoten we door, onderwijl nog een handvol strafpunten ontwijkend, toen een struise Franse chauffeur met een bonk van een vrachtwagen zijn laat ste greintje Franse hoffelijkheid over boord kanjerde en ons bij het inha len bijna over een bouwvallig muur tje heen drukte, aan de andere zijde waarvan tweehonderd meter die per de grijze Rhone ons wachtte en daarmee vermoedelijk de eeuwige zaligheid. En daar lag, na een kort en voor spoedig traject, dat bij tijd en wijle ..om te zoenen" was, onze eerste pleis terplaats: Lyon, waar wij om zo te zeggen arm-in-arm arriveerden met al onze collega's en tot waartoe niets bijzonders geschiedde met uit zondering dan van de onwelvoeglijke kuren van de achterband van No. 59, die zijn adem uitblies op het moment zelve, dat de eigenaar een maaltijd al even onbegrijpelijk van naam als van samenstelling zat te ver orberen. De balans was derhalve: een royale 300 kilometer zonder enige hindernis: AFKLOPPEN BORDEAUX 26 April. „l'Heure officiel, s.v.pl.! ..Vingt-trois, cinquante-trois". We zaten dus „goed" en konden met gerust hart ons controle-boek laten afstempelen, want met het maximum-gemiddelde (85 K.M.) mochten we om plm. 3,50 binnenko men en toen het ceremonieel van in schrijven, stempeldrukken, handteke ningen en gauw-gauw een broodje verschalken achter de rug was, moch ten wij met voldoening vaststellen dat No. 60 de eerste Bern-vaarder was, die in Bordeaux arriveerde. Hetgeen een behoorlijk gemiddelde verried, alsmede een brevet van be kwaamheid voor onze beide chauf feurs. terwijl een zekere heer P. v. d. Pauw uit Hilversum er zijn aan deel ook aan leverde, hoewel hij zich vermoedelijk op zo verre afstand nauwelijks of niet bewust zal zijn, dat zijn worst ons er zo prachtig bo venop gehouden heeft. Hulde! Intussen hadden wij vanaf Lyon tot hier onze portie dubbel en dwars: sneeuwstormpjes, hagel, regen, loe-1 ders van S.S.-bochten bij de vleet, ijs op de voorruit, hele dozijnen nerveu- j ze koeien en geiten op en langs de weg, waar nog bij kwam de rilling En nooit of te nimmer hebben wij met méér genoegen naar onze Neder landse radio-uitzendingen geluis terd dan toen, ergens tussen Brive en Periqueux, Hilversum in onze wa gen opdaagde en er notabene bij wij ze van grap op werd gewezen, dat in New York alle auto-radio's verwij derd zouden worden, omdathoüdt u vast ze de bestuurders zouden afleiden. En wij, die ons als onschul- passend oordeelden, voor het eerst sedert onze start uit Bern een paar uur vrijaf te nemen voor het knappen van een soliede uil. Dat begon in Tou. louse, waar wij weer royaal op tijd binnenkwamen en waar wij voor het eerst het drama vernamen van de meervernoemde Zeeuwse ploeg, die het slachtoffer bleek geworden van do»zelfmoordpogingen van een hond' op-kalver-hoogte, wat hem op zware beschadiging plus ruim een uur kwam te staan. En het was in het geheel niet onze eigen schuld, dat wij eerst onder de rook van Parijs weer tegen het zonlicht knipperden, want de boordwerker had het begeven en ze maats waren maar wat blij, voor geruime tijd van het enerverend tik van onze schrijfmachine verlost te zijn. Over de Franse hoofdstad zelf valt er (tenminste in het kader van de taak, die wij op ons hebben geno men) weinig te vertellen, ook al om dat met de laatste, maar zeker niet de minst-belangrijke, étappe in zicht de maat van deze regelen aan zekere beperkingen onderhevig is. .De klucht was er vrijwel volledig. Er waren zowaar een paar Neder landse vrienden ter begroeting aan wezig en onze captain had de illuste re gedachte gehad (het „hoe" ervan heeft hij ons niet vei'klaard) een paar goede kennissen ter assistentie voor een smakelijk souper in het Quartier Latin op te roepen. En klokslag 4 minuten voor 9 gaf een stijlvolle heer in smetteloos Frans het sein tot vertrekken. Even later slingerde zich een bonte karavaan over de weg, die van Parijs naar Brus sel voert. Om het kort te maken, ltet was een dige kinderen zo blij voelen, een J „makkie van soort, ^met brokje vaderland te kunnen op- J I J vangen Enfin, gobd-goed, we praaaaaaten d'r niet meer over, want het was een soepele douaneposten hier en daar, een controlepost in de openlucht in Brussel, die meer op een rijdende fritekraam geleek en een ontvangst. toffe boel daar in Bordeaux, waar al Xfrie_r e irr de schaduw onze kamenaden een-voor-een bin- nendrupten met baarden als het tra ditionele prikkeldraad en het ene sterke verhaal over het andere. Hun enthousiasme ten spijt zijn wij toen maar in een diepe luie stoel van de charmante Automobile Club du Sud-Ouest geduikeld, een broodje ham was stiefmoederlijk weggeduwd in een van onze binnenzakken, waar ergens ook nog kauwgom, lucifers, si garetten, francs en grenspapieren huizen. En toen (met permissie, van wege onze opvoeding en aangeboren fatsoen) zalig de moede benen op tafel en niemand meer horen en nie mand meer zien. En maar wachten, wachten, wachten. Tot precies 2 uur 20, als een onverbiddelijke chrono meter ons weer opweg-jaagt Diep de nacht in, met mistbanken tot Tou louse in 't vooruitzicht. PARIJS, 27 April des avonds 9 uur. Met die nachtelijke duisternis en de voorspelde mistbanken liep het ge lukkig nog-al los, weshalve wij het stelde. En weer honderden broodjes, emmers koffie en vervaarlijke fau teuils. En tussen de vele verhalen door kwam de tijding, dat de Oldmo- bile van Eras het nabij Bordeaux te kwaad had gekregen met z'n electri- sche installatie en zijn tocht achter een sleepwagen had moeten beëindi gen. En toen volgde een der meest grootse momenten uit deze Rallye- I historie, voor de beschrijving waar van wij eigenlijk onze schrijfmachi ne zouden hebben moeten verwisse len voor een gouden pen. De entrée in ons goed vaderland, weldadig en spontaan en met een bende vriendelijkheden, waar we een jaar mee kunnen doen. En nog niet voor al het goud dezer wereld zou den wij ons plaatsje tussen onze eigen mensen op dat moment hebben willen ruilen voor welke luxueuze verblijfplaats dan ook. Dit alles en wat er in Nederland nog meer op ons wacht is nieuwe stof voor morgen. Het moet nog binnen dringen in de bast van vermoeidheid, die onze geest omkneld houdt. De tulpen lokken. En het bad, dat wij in Tilburg rechts zullen moeten laten liggen Breda, 28 April, 5 uur 30. MONTE CARLO, 27 April. In de loop van de nacht hebben voor het gebouw van de Internationale Spor ting club van Monte Carlo de heer Noghes, bijgestaan door de heer Taffe en de commissarissen van de Auto mobielclub van Monaco, de passage van de-uit Rome vertrokken deelne mers gecontroleerd. Tussen 10 uur 50 en 1 uur 47 pas seerden de volgende Nederlandse equipes: Beyerman met Riley, van Gelderen met Vauxhall, Pheifer met Plymouth, Lijs Jr. met Citroën, Wei- tenberg met Chevrolet, Kreisel met Renault, Earligh met Fiat, Proos1 Hoo- gendijk met Studebaker,'mevr. v. Puyenbroek-Broom met Ford, de Rijk met Ford, Gertenbach met F;at, de Ruyter met Volkswagen, Smith met Packard, Groeneweg met Citroën, Blansjaar met Minor. Krom met Ford, Koemans met Opel, Lissauer met Mercury en de Franse ploeg Weil met Chrysler Alleen de Volkswagen van de Ruy ter had lichte vertraging. De eerste wagen, die de controle passeerde, was de Fiat van mevr. van Puyenbroek-Broom. Twee ploe gen hebben zich niet gemeld: van Eenennaam met Skoda en Coelen met Kaiser. De Nederlandse equipe, bestaande uit H. A. Moes, W. A. Proot en C. Knegtmans op Chevrolet, welke te Den Haag is gestart, heeft wagens pech in de buurt van Clermont-Fer rand (Fr.) moeten opgeven. IN HAMPDEN PARK te Glasgow leed het Franse elftal, thans ten aan- schouwe van 130.000 toeschouwers, voor de tweede maal binnen 4 da gen een nederlaag. Met 20 bleven de Schotten hen de baas, nadat de rust met een 10 voorsprong voor de gastheren was ingegaan. De omstan digheden, waaronder gespeeld werd, waren niet bepaald gunstig. De ge hele nacht en ochtend had het geregend en, hoewel de zon scheen, was het veld zeer zwaar. Bovendien stond er een harde wind, die een on gunstige invloed» op de balbehandeling had. Vignal behoedde zijn elftal voor een débacle Tam ini au Elst- Over-betuw In de eerste helft hadden de Schot ten de wind mee en Vignal moest verschillende malen ingrijpen op schoten van de Schotse voorwaart- sen, waarbij de Derby County-links- binnen Steel een hoofdrol speelde. Vignal bleek echter in geweldige vorm en het aantal saves, dat deze donkere athleet verrichtte, was zö groot, dat men gerust kan zeggen, dat hij zijn elftal voor een debacle behoed heeft. Nadat hij in de 20e mi nuut een door Young genom.n straf schop wegens hands toegekend, stop te, moest Vignal ten slottezwichten voor een hard schot van Steel (10). Na de rust bleef het Schotse over wicht aanhouden. Eenmaal kon spil Mindonnet de bal op het nippertje van de doellijn trappen en talrijke andere keren was het steeds weer Vignal, die redding bracht. Aan de DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de gistermiddag gespeelde wedstrijden in de Engelse League luiden: Eerste Divisie: Derby Country Aston Villa 2-2; EvertonManches ter United 2-0; Manchester City Arsenal 0-3, MiddlesgroughStoke City 1-1. Tweede divisie: BuryPlymouth Argyle 1-1. andere kant tipte Cowan een vaarlijke kopbal van Baratte juist over de lat. Het tweede Schotse doelpunt kwam na 33 minuten. Steel kreeg de bal op ruim 15 meter van het doel vrij en nu was het raak. Onhoudbaar voor de Franse doelman vloog de bal in de touwen (20). Schotland bleef in de aanval, maar Salva en Marche, geïnspireerd door het schitterende werk achter hen, I hielden hun hoofd koel en daar de Franse attaques geen moeilijkheden voor de Schotse verdediging ople- j verden, bleef het 20. ROTTERDAM—ZWALUWEN Het zwaluwenelftal, dat Zaterdag 30 April in het Feijenoordstadion te gen een Rotterdams elftal speelt, is als volgt samengesteld; doel: Stüger (PSV): achter: Mertens (Willem II) en Wagener (Willem II); midden: d'Hooghe (PSV), Bouters (PSV) en Lussenburg (NAC): voor: Van Herpen (Schijndel), De Jong (Willem II), Van Melis (Eind hoven), Adang (Bleijerheide) en Hoenen (Bleijerheide). Het Rotterdams elftal komt in de volgende opstelling uit: doel: Landman (Neptunus): achter; Everse (Neptunus) en Van> der Gaag (Coal); middeS; Vermeer (Excelsior). Ter louw (DCV) en Poulus (HDVS): voor: Heijster (HDVS). Van Hoek (Feijenoord), Brandes (Feijenoord), Beun (Xerxes) en Seton (Xerxes). De Bedrijfsvoetbalcompetitie De 'afdeling Leiden van de KNVB organiseert in de komende zomer maanden een bedrijfsvoetbalcompe titie. Een voorbereidende bespreking met de besturen van de bedrijfs voetbalverenigingen zal op Dinsdag, 3 Mei a.s., des avonds te 7.45 uur worden gehouden in café „De Burcht". Bedrijfsverenigingen, die nog niet bij de KNVB zijn aangesloten, maar interesse voor deze competiti^ heb ben, worden verzocht zich op deze bespreking te doen vertegenwoordi gen. ROEIEN De loting voor de Varsity De loling voor de Varsity, welke Zondag a.s. op het Amsterdam- Rijnkanaal bij Jutphaas wordt ge houden, had het volgende resultaat: Jenge vier: 1. Nereus, 3. Laga, 5 Njord. Skiff: 1 Njord, 3 Laga, 5 Triton. Lichte vier: 1. Laga, 2 Argo, 3 Aegir, 4 Triton 5 Nereus, 6 Njord. Overnaadse twee; 1 Nereus 3. Njord, 5 Triton. Stuurmanloze vier 2X. Laga, 4 Njord Oude vier (hoofdnummer): 1 Ne reus, 2. Laga, 3. Njord, 4 Triton, 5. Argo, 6 Aegir. Jonge twee: 1 Njord, 3. Trion, 5 Laga. Overnaadse vier: 1. Laga, 2 Njord 3 Triton, 4 Argo, 5. Triton, 6 Nereus. Jonge acht: 1. Nereus, 2 Triton 3. Laga, 4. Njord, 5 Aegir, 6 Argo. ATHLETIEK Naar wij vernemen zal de erepen ning van het N.O.C., welke aan Fan ny BlankersKoen toegekend is op grond van haar olympische presta ties, 26 Juni a.s. plechtig worden uit gereikt tijdens de wedstrijden van ae Olympische Dag. De penning is de zevende, die totdusver werd toe gewezen. Maar nog nooit eerder is deze onderscheiding aan een actief athleet of athlete verleend'. WIELRENNEN RONDE VAN NEDERLAND Naar wij vernemen, hebben de organisatoren van de Ronde van Ne derland thans 4 buitenlandse ren ners geëngageerd, die deel zullen uit maken van de gemengde ploeg, waarin naar alle waarschijnlijkheid ook enkele Nederlandse renners zul len worden ingedeeld.- Het zijn de Spanjaard Langarica, Spaans weg- kampioen, alsmede de Italianen Rossi, Adriani en Capelli. PAARDENSPORT „NIMBUS" WINT 2.000 GUINEA'S Het paard „Nimbus" van mevr. Glenister heeft gistermiddag te New Market de 2.000 guinea's gewonnen, de eerste klassieke ren van het Brit se seizoen over 1 mijl. De favoriet „Abernant" werd tweede op een korte hoofdlengte met de 1001 outsider „Barnes Park" derde. De winnaar stond bij de start 101 ge noteerd. Nooit tevoren is de 2000 guinea's race, die een geschiedenis van 140 jaren heeft, met zo gering verschil gewonnen. Slechts uit de film van de aankomst bleek, dat de favoriet ..Abernant", bereden door Gordon Richards, geklopt was. De tijd van ae winnaar voor de mijl was 1 min. 38 sec. SCHAKEN DE ACHTKAMP TE KATWIJK De uitslagen van de vijfde ronde luiden Admiraal wint van Kuilman, Schüss wint van Turk, Bey wint van Van Gelder terwijl de partij tussen Bedijn en Van Galen werd afgebro ken. De stand is na deze 5e ronde: 1. Bey 3J4 p., 2. Bedijn 3x p., 3. en 4. Admii-aal en Schüss 3 p., 5. Van Gelder 2 y2 p., 6. Turk 2 p., 7. Van Galen lx p. en 8. Kuilman 1 p. Hedenavond worden gespeeld: Van GalenAdmiraal. Van GelderBe dijn, SchüssBey en Kuilman Turk. WANDELSPORT De Sportcommissie van het ®e- meentepersoneel organiseert op Za terdag 7 Mei een wandeltocht over een afstand van plm. 18 km met on bekende bestemming. Hiervoor is een route samengesteld, die voert door de omgeving van Leiden. Met nadruk-wordt er op gewezen, dat deze tocht in geen geval een Interacademiale wedstrijden voor dames Dc interacademiale wedstrijden voor dames te Leiden hadden tot heden de volgende uitslagen: Tennis. Er worden short sets ge speeld. Het eindklassement wordt ontworpen aan de hand van het to taal aantal gewonnen en verloren sets. Enkelspelen. AmsterdamWage- ningen 61 61, GroningenWage- ningen 36 3—6, GroningenDelft 36 56, WageningenDelft 36 3—6, Utrecht—Delft 6—2 6—2, Utrecht—?Leiden 26 56. Amster damLeiden 63 61, Amsterdam Utrecht 60 61, WageningenLei den 26 46, DelftLeiden 36 65, GroningenUtrecht 06 64, GroningenAmsterdam 2—6 0—6, UtrechtWageningen 62 61. Dubbelspelen. AmsterdamWage ningen 61, 61. GroningenWa geningen 63 61, Groningen Delft 63 61, WageningenDelft 2—6 0—6, Utrecht—Delft 6—4 5—6, UtrechtLeiden 26 46, Amster damLeiden 46 06, Amsterdam Utrecht 61 60, WageningenLei den 06 16. DelftLeiden 06, DelftAmsterdam 16 36, Gronin genUtrecht 63 65, Groningen Amsterdam 6—1 4—6, Utrecht—Wa geningen 36 56, LeidenGronin gen 6—1 6—1. Hockey. DelftLeiden 04, Gro ningenAmsterdam 25, Wagenin genUtrecht 13, AmsterdamWa geningen 140, Utrecht—Leiden 06, DelftGroningen 11. Zeilen. Er werd gezeild op de Kaag in vergrote BM's. Uitslag: 1. Leiden, 2. en 3. ex aequo Amsterdam en Groningen, 4. Utrecht, 5. Wagenin gen, 6. Delft, 7. Rotterdam. Zwemmen. 100 meter schoolslag: 1. Groningen 1.41.7, 2. Amsterdam, 3. Leiden, 4. Utrecht, 5. Rotterdam, 6". Delft, 7. Wageningen. 50 meter rugslag: 1. Groningen 40.5, 2. Rotterdam, 3. Leiden, 4. Utr., 5. A'dam, 6, Delft, 7. Wageningen. 50 meter borstcrawl: 1. Leiden 36.00, 2. Groningen, 3. Rotterdam, 4. Amsterdam, 5. Utrecht, 6. Delft, 7. Wageningen. 3 x 25 meter, wisselslag: 1. Gronin gen 56.2, 2. Leiden, 3. en 4. ex aequo Amsterdam en Rotterdam. 5. Wage ningen, 6. Utrecht, 7. Delft. 3 x 25 meter vrije slag: 1. Gronin gen 50.00, 2. Leiden, 3. Rotterdam, 4. Amsterdam, 5. Utrecht, 6. Delft, 7. Wageningen. Eindklassement zwemwedstrijden: 1. Groningen, 2. Leiden, 3. Rotter dam. 4. Amsterdam, 5. Utrecht, 6. Delft, 7. Wageningen. prestatietocht zal zijn, doch uitslui tend bedoeld is om de deelnemers een aangename en gezonde ontspan ning te verschaffen en hen tevens in aanraking te brengen met het schone, dat de natuur biedt, in de onvstreken van onze stad. De deelname aan de wandeltocht staat open voor alle personeelsleden der diverse Gemeentediensten bene vens hun huisgenoten. Minimum leeftijd 12 jaar. Aan deze tocht is een fotowed strijd verbonden. VERKEERDE MANIER OM UIT DE MISERE TE KOMEN Door de recherche te Den Haag werd gearresteerd de 22-jarige sol daat veldartillerist E. H., van beroep beeldhouwer, wonende in de Nico- laas Beetsstraat te Vlaardingen, die in financiële moeilijkheden verkeer de en om hierin verandering te bren gen, in totaal vier bankbiljetten van 100 namaakte. Hij deed dit met kleurpotlood en inkt. Zijn zwager, de 23-jarige A. M. los-werkman, wonende aan de Stationsweg te Maassluis was hem behulpzaam bij de uitgifte. Het eer ste biljet werd in een magazijn te Rotterdam uitgegeven, waar de vals heid even later werd ontdekt. Dit biljet werd door de politie te Rotter dam in beslag genomen. Het tweede werd in een café in betaling gege ven en werd in de derde hand in be slag genomen. Toen op 24 April het derde biljet aan de cassa van een Haagse bioscoop in betaling werd gegeven, liep het tweetal tegen de lamp en werd gearresteerd. Van het ontvangen wisselgeld was een kin derwagen betaald, de rest werd in beslag genomen. E. H. en A. M. zijn ter beschikking van de justitie ge steld. De biljetten waren zeer slordig nagemaakt. DE Zeker ze hadden kleurig zand in cIc kreken gevonden, maar toch niet meer dan in iedere kreek langs de Yukon te vinden is. De echte schat ten als er tenminste schatten te vinden waren, lagen bedolven vlak boven de steenachtige beddingen er. het zou weken duren, voordat ze die ontdooid konden hebben om de uitgestrektheid der goudhouden- de lagen te onderzoeken. Veronderstel nu toch eens, dat To by Osborne de waarheid gezegd had! Ze hadden lijn verdachtmaking, als zou de postcommandant mede- Jichtige van Briscoe zijn. verworpen op grond 'van de openlijke rivaliteit jssen de beide jonge mannen om de gunst van Grace Farrar. Maar nu stonden die twee daar dan toch maar in een gesprek gewik keld, dat zo dringend en vertrouwe lijk scheen te zijn, dat ze geen reke ning hielden met wat men ervan zou kunnen denken. Veronderstel nu toch eens, dat het bedrog was dat de trek naar Stampede beraamd was door de Compagny met behulp der Bereden Politie. Hadden ze daarvoor een vaste verdienste in OU Gold laten varen? De kleine postzak was van boord gehaald en zijn inhoud werd op de oe^er door constabel Roy Carter ge sorteerd. Onder de kleine menigte, die er op stond te wachten, werden grimmige vragen en harde antwoor den gewisseld. En van al degenen, die meenden Alfred Rawson te kennen en te kun nen voorzien, hoe hij zich gedragen zou, was de mooie vrouw tegenover wie hij zich zo uitgesproken altent had getoond, wel het meest verbaasd. Grace Farrar stond, zonder aan haar post te denken, met bijna angstige blik in haar wijd opengesperde ogen naar de twee mannen te kijken. III. De „chechahcos" Toen de sergeant van de Bereden Politie zo bevelend ter zijde geno men was door de agent van de Arc tic Compagny, veronderstelde hij, dat een of andere zaak van publiek de onuitgesproken regels van hun wederzijdse afkeer opzij gezet moest hebben. Zijn verbazing was echter zelfs nog groter, toen hij bemerkte, dat de keurig geklede inwoner van het kampement de rol- van mensen vriend op zich genomen had. Briscoe stelde hem het geval kort en bondig voor. Onder de passagiers uit Dawson met-de Getaway meege komen, bevonden er zich twee met bestemming Back of Beyond. Het waren beslist groentjes in de Noor delijke streken. Ze wisten slechts er barmelijk vaag waar ze eigenlijk heen moesten; hun uitrusting was beslist onvoldoende; hun lastdieren waren ongeschikt voor de lange tocht. Het ernstigste was echter hun verkeerde beoordeling van het sei zoen een maand te laat, zelfs voor geharde kerels, om nog op weg te gaan zonder gevaar, omdat de winter elke dag kon intreden. En dan, Back of Beyondstel je voor! „zei de agent huiverend". Net komt hierop neer Rawson; het moet hun belet worden, maar ik kan met redeneren niets bereiken. Kun jij nu niet, op dienstgronden, je politiedreg uitgooien en hen met geweld terug houden?" Gedurende die vertoging van men selijke belangstelling in anderen, die hij in zijn ambtelijke loopbaan wel eens meer meegemaakt had, had Rawson zijn invloedrijke kennis aan dachtig bestudeerd. Hij bemerkte, hoe waakzaam, gejaagd en scherp Briscoe de wachtende menigte en de van de loopplank met hun bagage afdalende passagiers beurtelings op nam. „Maar wat heb je er eigenlijk mee voor, om die dwaze reizigers van hun voornemen af te houden?" vroeg hij uit nieuwsgierigheid. De agent keerde zijn blik naar hem toe en scheen onnodig veront waardigd over die vraag. „Wat an ders dan gewoon menselijk gevoel? Het zijn aardige lui, echt mensen van ons soort, zie je, en ik kan het niet aanzien, dat ze zo de dood tegemoet lopen uit ontwetenheid, zonder dat ik een vinger uitsteek. Ze hebben niet eens genoeg proviand tot No vember toe. Je weet toch zelf ook wel, dat er geen schijn van kans be staat voor zo'n stel „chechahcos" die tocht te volvoeren, nu de winter zo dicht voor de deur staat." „Ze hebben geen voorraad genoeg en jh wilt, dat ik hen tegenhoud," peinsde de beambte hardop. „Het is ook mogelijk voor een zakenman als jij.... te zakelijk te worden, Bris coe." De agent nam hem scherp op. „jHoe bedoel je dat?" „Je mededinger in Old Gold, Toby Osborne, heeft vanmiddag zijn me ning openlijk gezegd. Hij schijnt de mening toegedaan, dat ik al te veel goede 'klanten hier uit het Noorden verwijderd heb. Hij heeft me, voor zover dat nodig was tenminste, on der het oog gebracht, dat ik voor zichtig moet zijn met de toepassing van de dienstvoorschriften." Een gemoedelijk glimlachje ver dreef elke uitdrukking van ergenis van het ge-zicht van Briscoe Hij nam zijn grauwe hoed af en streek door zijn dikke, reeds grijzende haren. „Trek je toch niks aan van het ge mopper van die oude kankeraar," zei hij. Wat dit paar betreft, dat besloten heeft, een reis te ondernemen, die wij niet zouden aandurven, is alleen maar nodig, dat je hun eens duidelijk de verschrikkingen voorhoudt, die een winter in Back of Beyond door gebracht, mee zal brengen. Voor mijn part maak je hen zo bang, dat ze naar Dawson terugkeren. In dit geval ben ik allesbehalve zakelijk." Hij keek naar de stoomboot en voegde er vrij gejaagd aan toe „Daar komen ze net van boord. Kom laat ik je even aan hen voorstellen." De sergeant richtte zijn blikken op de loopplank. Een lange, magere man van zowat vijftig jaar met een baard, die hem een beetje verwijfd stond, liep naar de wal. Hij droeg een reispet met een klep van voren en van achteren; een soort jaquet, dat vroeger zwart geweest was; en een broek A-an dekens gemaakt, die halverwege in hoge laarzen gestoken w-as. De manier waarop hij hinkte, deed vermoeden, dat die nauwe laar zen hem knelden. De ogen van de sergeant bleven slechts een ogenblik gevestigd op dat caricatuur van een „urospector" uit ae Verenigde Staten. Vlak achter hem. kwam iemand anders de loopplank af, die nog veel minder paste in de ruwe omgeving dan de avonturier, waarover Briscoe zich bezorgd maakte. Rawson vond, dat hij nog nooit zo'n aardig en be vallig meisje gezien had. Hoewel hij niet overgevoelig was, vergeleek hij haar op dat eerste ogenblik bij een straal maanlicht, teer en zilverkleu rig als ze was. Ze wras klein, ten ger en keurig gekleedyn een grijs costuum. Haar eenvoudige ronde hoed was omwikkeld met een echt vrouwelijke voile, die met een grote strik onder haar kin was vastge knoopt. Onder die hoed keek een pi kant gezicht omringd door een weel de van zilverachtig haar uit. Ze zag er iewat angstig uit en keek toch benieuwd om zich heen, moedig en echt betrouwbaar. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6