Vetjaatt in Jndië Se taedamöt aan Wawumd aCzifdi# bededen DONDERDAG 28 APRIL 1949 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 KATHOLIEKE VERKENNERS KRIJGEN BESCHIKKING OVER EIGEN BUITENCENTRUM. Terrein gelegen bij Hatertse Vennen ten Zuiden van Nijmegen. De verkenners van de katholieke Jeugdbeweging hebben de beschik king gekregen over een eigen Buiten centrum, dat op de eerste plaats be doeld is voor het geven van verschil lende cursussen. Het is gelegen in het prachtige natuurgebied der Ha tertse Vennen, ten Zuiden van Nij megen, onder de gemeente Overas- selt. Bij dit gebied sluit aan een terrein onder de gemeente Mook m«t de his torische Mokerschans, dat als kam- peercentrum voor de verkenners troepen zal worden ingericht. Buiten- centrum en kampeerterrein zijn het resultaat van een grote actie, welke in 1946 door alle verkenners is on dernomen. Tot nu toe werd de leiderstrai ning van de katholieke verkenners steeds gegeven op het terrein van de Ada's Hoeve bij Ommen, het Bui tencentrum van de Nederlandse Pad vinders.. Het Nationaal Hoofd kwartier van de Verkenners der Ka tholieke Jeugdbeweging deelt thans mede, dat het nieuw verkregen Bui tencentrum de voor beide organisa ties vruchtbare samenwerking niet zal uitsluitend en dat men deze ook in de toekomst gaarne zal blijven voortzetten. „Een Buitencentrum is echter méér dan een kampeerterein voor het ge ven van cursussen", zo betoogt men. „Het is de hartslag van geheel de vorming der verkenners, het is een technische maar ook geestelijke krachtbron." Op de eerste plaats zullen op het nieuwe Buitencentrum de zogenaam de Gilwelcursussen worden gegeven, welke cursussen een grote invloed hebben op de vorming der leiders en leidsters. Verder worden er gehou den de cursussen voor aalmoezeniers, commissarissen en speciale cursus sen voor handenarbeid, maskerspel zang en dans. Het nog te stichten gebouw zal onderdak verlenen voor nationale bijeenkomsten van districts commissarissen, Sint Janssaf en van de werkteams. „Gilwellpark in Engeland en Ada's Hoeve in Ommen hebben ons ge leerd, dat een trainingscentrum voor leiders licht zijn doel voorbij schiet, wanneer het geen gelegen heid geeft voor het spel van de jon gens zelf", aldus is men van me ning op het Nationaal Hoofdkwar tier. „Daarom zal ook Overasselt, evenals de beide genoemde centra, openstaan voor verkennerskampen en zal er bovendien aandacht worden besteed aan de vorming van de jon gens". Er zullen verdiepingsdagen worderl gegeven in verkennersstijd; er ko men nationale reünies voor patrouil- leleiders en trainingsckampen; de se nioren zullen er in de Kerstvacantie „wintercamping" kunnen beoefenen en er zal in de omgeving een 48- uren zwerftocht worden uitgezet. De natuur in de Hatertse Vennen is zeer fraai; rijke vennen, prachtige uit zichten, moerassen en bossen. Plan nen bestaan om de oude ruine van de Walrikkapel op te bouwen en kam peerterreinen zullen worden aange legd. Nog deze zomer zal het terrein in gebruik worden genomen. De offi ciële opening zal echter volgend jaar geschieden. DE EERSTE COLORADOKEVER IN DEN HAAG. Tegen de lamp gelopen De eerste coloradokever van dit jaar is in Den Haag een woning in de Laan van Meerdervoort komen binnen vliegen. De bewoner herken de het schadelijke insect en 'bracht het naar het politiebureau, waar het naar de regelen der kunst vernietigd is. Dat is er dan al weer één minder Laten we hopen, dat er niet veel zullen volgen. Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Oohtendgymn., 7.30 Muziek bij het ontbijt, 8.00 Nieuws. 8.18 „Un ballo in Maschera" Verdi; 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 B.B.C.-orkest 10.00 „Thuis" 10.20 New Mayfairorkest. 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Elsa Wolters, piano 11.05 Mijn grootvader en ik, 11.25 Cor Steyn, orgel; 12.30 Land- en tuinbouwnieuws, 12.33 Tulpenrallye 12.45 Joe Loss en zijn orkest. 13.00 Nieuws, 13.20 De kwintetspelers, 13.50 Die Puppenfee, 14.00 Kook kunst, 14.20 Het Kamerorkest, 15.00 Ons volk en zijn dichters, 15.20 Ka merorkest 16.00 The Skyrockets 16.30 Tussen twaalf en zestien, 17,20 Wij en de muziek, 18.00 Nieuws, 18.30 Strijdkr. 19.00 Denk om de bocht, 19.15 West-Europees commentaar, 19.30 Nederland en zijn gewesten". 20.00 Nieuws, 20.05 Het Gooise trio. 20.55 „Zo juist verschenen". 21.00 Men vraagt.... en wij draaien, 21.30 ..Inwoning", hoorspel. 22.00 Buiten lands weekoverzicht, 23.00 Nieuws. HILVERSUM II, (415 m) 7.(KI Nieuws, 7.15 New London string ensemble. 8.00 Nieuws, 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Concert voor viool en orkest, 9.35 Schoolradio, 10.05 Muziek houdt fit! 11.00 „De Zonnebloem". 12.03 Liederen van Claude Debussy. 12.30 Land-en tuinbouwnieuws 12.33 Met boer Biet de boer op. 13.00 Nieuws. 13.20 „De Zevenklappers". 13.50 Op de korrel" 14.00 Internationale koorzang, 14.30 „Negen heft de klok". 15.15 Metro- pole Orkest. 16.00 „De Zonnebloem" 17.00 Na schooltijd, 17.15 Pianorecital 17.45 „Wat het buitenland leest". 18.00 Concert door de Engelse mili taire band. 18.20 Intern. Tulpen-ral- lye. 18.45 „Langaudie een voor beeld". 19.00 Nieuws. 19.30 Guus Jansen, piano. 19.45 „De drie landen" 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 „Don Pasquale", Donizetti 22.05 „De eenheid der kerk". Gistermorgen is te Den Haag ge opend de internationale persbijeen komst van .de „Commission perma nente internationale des Editeurs de Jöurnaux Catholiques". Deze bijeen, komst heeft ten doel de voorbereidin gen te treffen voor een groot katho liek perscongres te Rome tijdens het H. Jaar. Dit congres zal in het voor jaar 1350 worden gehouden. Vertegenwoordigers uit een tiental landen in Europa en Amerika nemen aan dit congres deel. In de ochtend woonde de gedelegeerden een H. Mis bij in de kapel van de In ternuntia tuur, waarna een officiële receptie werd gegeven door de Apostolische Nuntius mgr. P. Giobbe. De vergadering benoemde een stu diecommissie voor de voorbereiding van het congres, bestaande uit prof. Müller-Biohi van de K.I.P.A. in Zwit serland; Monsieur Michel, directeur van de Grenz-Echo te Eupen; Abbé Bernard van het Luxemburger Wort en Monsieur Herr van La Croix. Om half zes was er een receptie in de Vieux Doelen te Den Haag, waar de deelnemers door de ministers mr. J. R. H. van Schaik en prof. dr. F. J. Th. Rutten werden ontvangen. VERZEKERING TEGEN OOGST- RISICO'S NIET GEWENST Na de droge zomer van 1947 heeft de georganiseerde landbouw een on derhoud gehad met de overheid over de gevolgen van deze abnormale droogte. De minister van Landbouw heeft toen de suggestie geuit, dat het bedrijfsleven de mogelijkheid zou onderzoeken zich te verzekeren te gen de gevolgen van bijzondere weersomstandigheden. Mede naar aanleiding van deze suggestie heeft het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw een studiecom missie ingesteld, die over dit onder werp van advies zou dienen. Deze studiecommissie is op 2 Juni 1948 geïnstalleerd. Allereerst heeft de commissie ver schillende gegevens verzameld over bestaande* oogstrisicoverzekeringen in dc verschillende landen. Het bleek haar, dat voor zover bekend, alleen in de Verenigde Staten van Amerika een dergelijke verzekering bestaat. De situatie in de Verenigde Staten echter kan men niet zonder meer vergelijken met die in ons land. In Amerika immers is een groot aantal boeren, dat slechts één product of hoogstens enkele producten verbouwt. Dit maakt het oogstrisico voor hen groter dan voor de Nederlandse boer, die over het algemeen een meer ge varieerd bouwplan heeft. In Neder land zou men de verzekering moeten beperken tot enkele akkerbouwge wassen. De commissie heeft het noodzake lijk geacht een enquête te houden aan de hand van een door haar op gestelde vragenlijst. Uit deze en quête bleek, dat de boeren een ver zekering tegen oogstrisico's, veroor zaakt door klimaatschommelingen, niet gewenst achten. Evenmin achten zij gewenst een verplichte verzeke ring tegen rampen. De commissie heeft dan ook geadviseerd niet over te gaan tot het instellen van een ver zekering tegen oogst-risico's, doch wel zodra de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie voor de landbouw tot stand zal zijn gekomen, een fonds te vormen om bij het optreden van onvoorziene rampen een zekere fi nanciële tegemoetkoming te kunnen geven. VELSEN'S BURGEMEESTER OVER DE DEMONSTRATIE BIJ HET VERTREK VAN DE „GROOTE BEER". De burgemeester van de gemeente Velsen heeft aan een correspondent van het A.N.P., naar aanleiding van het aan de C.P.N. opgelegde voorlo pige verbod tot het houden van de monstraties op de openbare weg, het volgende verklaard: „Ik stel voorop, dat iedereen in Nederland hét recht heeft zijn mening te uiten, maar ik wil daarnaast stel len, dat men zich heeft te houden aan de regels van het spel, m.a.w., dat men zonodig vergunningen heeft te vragen van de overheid en zich en dit is het belangrijkste heeft te onthouden van pogingen tot versto ring van de openbare orde. Aan de pogingen tot ordeverstoring op de Npordersluis op Woensdag 13 April bij het vertrek van de „Groote Beer" ging iets vooraf. De C.P.N. had in de gemeente Vel sen een kalkactie ontwikkeld en ik heb daarop de heren van de C.P.N. in de vergadering van burgemeester en wethouders (in dit; college hebben twee communistische wethouders zit ting, die bij de demonstraties van 13 April de leiding hadden, redactie A. N.P.) gezegd, dat zij te rekenen zou den hebben met het feit, dat, wanneer zij mochten trachten op deze of an dere wijze de orde te verstoren, er mijnerzijds maatregelen zouden wor den genomen om de openbare orde veilig te stellen. Mijn genomen maat regel is dus geenszins een strafmaat regel en houdt dus ook niet in, dat de vergaderingen van de C.P.N. ver boden worden. Zulks zou trouwens niet gewenst zijn, zolang deze partij zelf niet verboden is. De openbare orde is met de beto ging op de 13e April inderdaad in ge vaar gebracht. Het heeft weinig ge scheeld of de groepen betogers op de sluis moesten tegen het verontwaar- waardigde publiek door de politie in bescherming worden genomen. Ver lenen van vergunning tot het houden van demonstraties op de openbare weg door de communisten is alleen dus mogelijk, wanneer het gevaar voor verstoring van de openbare orde als geweken kan worden beschouwd. Belangstellenden en familieleden worden gaarne op het IJmuidense sluizen-complex toegelaten bij fcet vertrek van troepenschepen, maar, wanneer het drijven van de C.P.N. dit om eerder genoemde redenen ónmo gelijk zou maken, is de kans groot, groot, dat het publiek in de toekomst zonder meer van de sluizen moet worden geweerd." Dr. Henri van der Hoeven voor het Kantongerecht (TRIBUNAAL) Op een dag in April 1945 vond in het Academisch ziekenhuis te Leiden een grootscheepse inval plaats door de SD; twee auto's met deze politie mannen verschenen plotseling voor het gebouw, dat omsingeld en door zocht werd. Het ging toen speciaal om dc geneesheer-directeur, dr. H. H. Maas. terwijl ook naar wapens werd gezocht. - Dit feit werd gisteren in verband gebracht met het optreden van dr. Henri van der Hoeven, een bekend vrouwenarts, die aan het ziekenhuis verbonden was. Zijn bemiddeling en activiteit bij deze razzia werd hem verweten. Overigens had de dagvaarding wel een grote lengte, als gevolg van diverse meer ondergeschikte punten, zoals lidmaatschap N.S.B., bréngen Hitlergroet, schrijven van artikelen, enz. In deze zaak waren verschillende medici als getuige gedagvaard. Verdachte zou ook aan Feldmeyer een brief hebben geschreven, waarin hij zich beklaagd had over dr. Maas. Naar verd. betoogde, had hij niet de bedoeling dr. Maas aan te bren gen en hij meende niet dht deze er kwaad mee kon. De kantonrechter, mr. C. van Bis- selick merkte echter op, dat iemand van ontwikkelfhg in die tijd toch wel beter kon weten! Dat verdachte de SD te Den Haag ontboden zou hebben voor de over val, ontkende hij. Wel gaf hij toe met Piek van Winterhulp te hebben getelefoneerd. Volgens verd. zou P- toen de SD hebben gewaarschuwd. Bij bespreking van de sterilisatie, las de kantonrechter de verklaring voor van een secretaresse van de be ruchte dr. Mayer te Amsterdam, die belast was met de controle op be doeld werk. Volgens die verklaring was het steriliseren niet op grote schaal toegepast, omdat de Duitse doktoren die weigerden uit te voe ren, evenals de meeste Nederlandse artsen. De verdachte zou er zich echter vrijwillig voor hebben aange boden, en daardoor de sabotage door kruist. Als eerste getuige werd de recher cheur Boorsma gehoord, die een compliment ontving voor de uitste kende wijze waarop hij deze zaak had onderzocht. Deze getuige was aanwezig geweest bij de overval op het ziekenhuis, doch had nog tijdig dr. Maas weten te waarschuwen, die kon ontvluohten, terwijl hij ook de sleutels van diverse lokalen had kun nen bemachtigen 'en doen verdwij nen. Dr. v. d. Hoeven trad bij deze overval leidend op. Naar mening van get. is het aan verd. te wijten, dat de SD is gekomen. Want, toen hij be merkte, dat de politie hem tegen werkte, is hij plotseling verdwenen en heeft hij getelefoneerd, waarna binnen een half uur de SD ver scheen. De koopman W. v. Dam, die des tijds in het ziekenhuis werkte, had samen met Boorsma dr. Maas weten te waarschuwen. De KP had in het ziekenhuis wapens verborgen, en ook waren er onderduikers. Men had pl.m. 30.000 blikjes sardines in be slag genomen. Vervolgens werd dr. Maas als ge tuige gehoord. Hij vertelde wel enige moeilijkheden met verd. te hebben gehad, omdat deze bepaalde maat regelen wenste in te voeren, o.m. BEURS: ONBEWOGEN. Het jaarverslag van de Neder landse Bank heeft over het alge meen ter beurze geen slechte indruk gemaakt. Openhartig is de vinger gelegd op de wonde plekken in on ze economische en financiële ont wikkeling, doch in verschillende op zichten werd ook geconstateerd het nerstel dat zich sinds de bevrijding heeft baangebroken. In de interna tionale politiek staat enerzijds de hoop op een betere verhouding in West Europa als gevolg van het Russische aanbod tot opheffing van de Berlijnse blokkade en anderzijds het toenemend overwicht der com munistische legers in China, waar door het lot van Sjanghai thans op het spel staat. Daarbij kwam gis teren het bericht omtrent de correc tie, die is toegepast op de koers van de Franse franc, die thans hog minder dan 1 Hollandse cent is waard geworden. De effectenbeurs bleef onder al deze berichten echter vrijwel onbewogen en liet zich in ieder geval niet door devaluatie overwegingen meeslepen. Bij het onverhoeds inzwenken van een straat, werd de 73-jarige wielrijder V te Helmond gisteren door een auto gegrepen en ernstig gewond. Kort nadat hij naar het zie kenhuis was gebracht, is de man overleden. De chauffeur treft waar schijnlijk geen schuld. een kliniek van de Volksdienst, die om politieke redenen niet aanvaard baar waren. Op de ochtend van de inval bevond get. zich toevallig niet op zijn kamer, doch men zag kans hem in het gebouw een briefje in handen te spelen met dc waarschu wing. dat men hem zocht. Via een achterdeur is get. toen kunnen ont vluchten, cn is hij ondergedoken. Get. had ook geweigerd verd. als do cent voor verpleegsters aan te stel len. gezien zijn politieke gezindheid. Dr. J. G. Stolk, die eveneens in de Vrouwenkliniek werkzaam was, lyad wel bemerkt dat zijn collega sterk pro-Duits was, maar kon hem toch riet als „gevaarlijk" beschouwen. Dc internist, dr. J. Goslings had weinig contact met verd. gehad. Dr. J. dc Bruin die verd. als collega kende, was in politiek opzicht in hem zeer teleurgesteld, doch was ook niet bang voor hem. De hoofdzuster C. Veltkamp, die onder verd. had ge werkt. zei, dat verd. onder het revers van zijn jas een NSB-insigne droeg. Hij liet zich verheugd uit als de Duitsers wonnen en kwam ook bij de landwacht, zoals hij zelf vertelde. Bij een gesprek had get. bemerkt, dat verd. geen bezwaren had om sterili saties bij Joodse vrouwen uit te voe ren, doch zowel get. als andere ver pleegsters hadden gedreigd weg te gaan, indien zulks zou gebeuren. Naar get. meent, zijn de operaties toen in Amsterdam uitgevoerd. Ove rigens behandelde verd. ook Joodse patiënten, die wel eens voor onder zoek waren geweest, volkomen nor maal. Verdachte betoogde een zeer moei lijke beslissing te hebben moeten nemen bij de vraag, of sterilisatie zou worden toegepast op de Joodse vrouwen, die zulks hadden verzocht, dan wel haar weg te laten voeren naar Polen. „Ik zou, wanneer een dergelijk feit zich thans weer voor zou doen, eenzelfde beslissing nemen", aldus verd., „want zo heb ik haar voor Polen bewaard". De sterilisatie op totaal zes vrouwen zou zodanig door verd. zijn uitgevoerd, dat herstel mogelijk is. Verd. ontkende de SD te hebben gewaarschuwd. „Ik was zetbaas voor Piek, die eerst naar de burgemeester is geweest, en toen naar de politie om assistentie". Wat de brief betreft: zoals opge merkt, had verd. daar geen verkeer de bedoelingen mee volgens zijn zeg gen. De verdediger, mr. N. G. v. Geel kerken, stelde zich de vraag, hoe verd. sympathiserend lid der NSB is geworden. Dit is te zoeken in zijn beperkte visie op het algemeen le- vensgebeuren, waardoor hij open stond voor de Duitse propaganda. PI. wees op de moeilijke keus, die verd. had inzake de Joodse vrouwen, en meende voorts, dat hij ook bij de overval geen leidende rol heeft ge speeld. PI. verzocht te volstaan met thans doorgebrachte internering. Uitspraak op 11 Mei. HAAR ECHTGENOOT VERRADEN. Voor het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag was gisteren gedagvaard de weduwe Th M. van KL geb. M. uit Leiden. Haar was ten laste gelegd, dat zij in November 1943 opzettelijk haar, thans overleden echtgenoot P. van KI. als „Arbeitsvcrtragbrecher" heeft verraden, waardoor deze lan ger dan een maand van zijn vrijheid is beroofd geweest. Verdachte's raads man, mr. E. Strieker, deed het Hof mededeling dat zijn cliënte wegens bijzondere omstandigheden vooreerst niet in de gelegenheid zal zijn ter zit ting te kunnen verschijnen. Na enig onderling beraad deze zaak al dan niet bij verstek te behandelen deelde de president, mr. Burgerhoff Mulder mede, dat het Hof besloten had. de zaak voor onbepaalde tijd aan te hou den. AMSTERDAM BOUWT. In het Westelijk havengebied van Amster dam wordt, behalve aan het herstel van de Coenhaven, hard gewerkt aan de bouw van een houtveem voor het opslaan van tropisch hard hout voor West-Europa. De grondwerken voor de aanleg van de kademuren nabij dit veem zijn in een vergevorderd stadium. Overzicht- van de bouw van een damwand van elf ton. Op de voorgrond het netwerk van staal voor de betonbouw, daarachter de geweldige heimachines, die de beton nen palen voor de damwand in de grond drijven. C. W. MENS Voorstraat 4648 Voorschoten. viert op 29 April zijn 2de Indische verjaardag te Muntjak Kabu (Su matra). JOS REDEGELD Herenweg 51 Alphen aan den Ri»n. vierde zijn 3de Indonesische verjaar dag te Bandoeng. foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). Op de vergadering ter bespreking van Warmonds toekomst was eerste inleider mr. dr. P. G. Knibbe uit Leiden. Deze stond bevordering van industrie voor, mits met gematigd heid, opdat het eigen karakter van Warmond niet verloren ga. Bevordering van industrie. In het bijzonder wenste spreker de uitbreiding der bestaande in dustrieën op alle mogelijke wijze te zien aangemoedigd. Andere belan gen dienen, hoe node ook, te wor den opzij geschoven om de onderne mers de gelegenheid te geven de productie op te voeren. Vooral het woonprobleem is wat de gemeenten betreft hier dikwijls van beslissende betekenis. Bij nieu we zowel als by bestaande indu strieën zal het administratieve en leidinggevende personeel bij de fa briek woongelegenheid moeten heb ben. Het is verleidelijk om rijke renteniers aan te trekken maar daarmede zou, als er van onderne merszijde dringend gebrek is aan woonruimte, kortzichtig verraad ge pleegd worden aan de beangstigen de plicht om de productie op te voe ren en te exporteren. De grond omgooien! Met grote nadruk wees spr. ook op de bevordering van het ambachts onder wijs. De tweede spreker, dc heer Bal kenende, meende, dat de ontwik keling van Warmond gewestelijk moet worden opgelost. De cultures m Warmond hebben zic'h tamelijk wel aangepast aan de bodemgesteldheid en hoewel de zandgrond hier de beste grond is, is ook deze grond toch niet van dien aard dat van uitstekende grond ge sproken kan worden, zij is te klein korrelig. Wat moet nu worden ge daan om de bloembollenteelt, een van de hoofdbestaansmiddelcn dezer gemeente, zo rendabel mogelijk te maken, mede gezien de beperkte beschikbare grond. Dan moet in de eerste plaats aan de kwekers meer vakkennis worden bijgebracht, want zonder deze theoretische kennis is een goede, doelmatige en renderen de beoefening van het vak uitgeslo ten. Spr. betreurt het daarom ten zeerste dat in deze gemeente geen tuinbouwonderwijs gegeven wordt en wellicht in samenwerking met andere gemeenten valt hier toch zeer zeker iets te bereiken. Ernstig dient te worden overwogen of hier geen toekomst ligt voor het kweken van klein fruit als aardbeien enz., waarvoor zich de grond uitstekend leent. Spx\ wil er nog op wijzen dat door het omgooien van grond tot een diepte van ongeveer 1.50 M. zeer goede grond naar boven zal ko men, die de te zaaien en te i planten nroducten zeer sterk ten goede zal komen. Van welk 'een economisch belang dit is moge aantonen het feit, dat het Rijk bereid is bij een dergelijke bewerking van de grond hierin sub sidie te verlenen. Natuurschoon dient behouden te worden. De heer Schut, daarna het woord vei krijgende, bezag de ontwikkeling van deze gemeente in een groter verband. Spreker is het niet eens met het standpunt van de planolo gen dat de industrialisatie in bevol kingscentra buiten het Westen des lands moet worden gestimuleerd. Spr. voelt te dezer zake eveneens voor het idee van minister van den Brink. Met de uitbreiding van de industrie zal te Warmond uiterste voorzichtigheid moeten worden be tracht, gezien het feit dat Warmond een recreatieoord is van niet te on derschatten betekenis. Het bewaren van het natuurschoon, hieraan in- haerent de onvolprezen Kagermeren, is voor de bestuurdersder gemeen te een heilige plicht. Een tussenweg in het industrialisatieprofoleem zou kunnen zijn dat rr.'en door woning bouw mensen aantrekt die elders in de industrie hun werk hebben, waar voor Warmond uiterst gunstig ge legen is. Een tweede oplossing ziet spreker eveneens in uitbreiding van de be staande industrieën, waarbij hij ook, speciaal het oog heeft op de N.V. Padox en de N.V. Panagro. De vraag is geopperd of het stichten van klei ne industrieën moet worden gesti muleerd. Het gevaar is echter niet denkbeeldig dat kleine industrieën uitgi-oeien tot grote ambachtsbedrij- ven en deze passen nu eenmaal niet in het landschap van Warmond. Hij ziet dan ook de voornaamste taak van de gemeente in het ongerept bewaren van de prachtige buiten plaatsen met hun bosschages om zo doende Warmond te behouden als het mooiste recreatieoord uit de om geving. Een groot belang voor de ontwikkeling vaii Warmond ziet spr. in de opheffing van de tol, de ver betering van het verkeer te water. Van een niet te onderschatten be lang moet worden geacht het aan leggen van een rijwielpad Warmond Noordwijk, hetgeen het vreemde- lingentoezoek zeer zal stimuleren. Zo gezien kan Warmond een rustige toekomst tegemoet gaan al kunnen er ook plotseling problemen opdui ken die thans nog niet te voorzien zijn. Meningen over en weer. In de pauze werd gelegenheid ge-^ geven om door bemiddeling van de raadsleden vragen te stellen, waar van een druk gebruik werd ge maakt. Gevraagd naar de mening van de heer Schut omtrent het ves tigen van industrie in of buiten de gemeente, antwoordde deze dat near zijn mening voor Warmond de meest gunstige oplossing gelegen is in ves tiging van industrie niet in de ge meente zelf, doch op een afstand van ongeveer 3 K M. buiten de ge meente. De heer Knibbe wees er in dit verband nog op dat men er goed aan doet niet tè afwijzend te staan tegenover vestiging van industrie in de gemeente zelf. Uit een opmer king van de heer Sdhut in diens rede bleek, dat hij dc watersport meer bezag als een bijverdienste. Van verschillende zijden werd ech ter naar voren gebx-acht dat zulks zeer zeker niet het geval was. Uitvoerig werd toegelicht van welke grote betekenis de watersport voor Warmond was. Bij de bespre king, welke hieruit voortvloeide bleek echter wel, dat de uitbrei dingsmogelijkheden van de sport- •bedrijven niet bijster groot zijn. Een andere vraag welke naar voren werd gebracht betrof de mogelijk heid tot uitbreiding van de vee teelt. De voorzitter wees er op, dat deze aangelegenheid eigenlijk bui ten het bestek viel van hetgeen op deze a/vond behandeld zou worden. Zijns inziens was dit in de eerste plaats een vraagstuk dat door de boerenorganisaties in studie moest worden genomen. In verband met de bodemgesteldheid was door de heer Balkenende de suggestie ge daan onx te komen tot de teelt van klein fruit. Betwijfeld werd echter of dit in verband met de aanwezig heid van de zee wel mogelijk was. De heer Balkenende kon de vragen steller op dit gebied echter gerust stellen onder voorwaarde dat men zich ook uitsluitend tot klein fruit beperkte en niet overfging tot het planten van fruitbomen. Door de spreker was de nadruk gelegd op de noodzaak van het volgen van vak onderwijs. In dit verband werd er echter op gewezen dat nog verschil lende gegadigden van ambachts- onderwijs bij het daarvoor te hou den toelatingsexamen werden afge wezen en werd de vraag gesteld of de gestelde eisen voor amlbachts- onderwijs niet te hoog waren. De heer Knibbe gaf als zijn mening te kennen dat dit zeer zeker niet het geval is. Tot slot werd nog do vraag opgeworpen of het niet mogelijk was andere gemeenten te doen bij dragen in de kosten, die in War mond gemaakt worden om de water- sportbeoefening mogelijk te maken. De voorz. antwoordde, dat iets der gelijks in voorbereiding was ten aanzien van het plassengebied rond Reeuwijk. Hij zou de resultaten van dit experiment met belangstelling tegemoet zien. De heer Schut m'oest echter tot zijn spijt mededelen dat de voorbereidingen daar stop zijn gezet met het oog op de houding, welke de gemeente Reeuwijk in de ze aannam. Hij betreurde deze stop zetting, doch hoopte dat de onder nomen pogingen om tot een oplos sing te geraken succes zouden heb ben. Gebruik Uw claxon niet als ellebogen Om U door het verkeer heen t« wringen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5