NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Noordwijk in afwachting van de Rallye DONDERDAG 28 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN GOUDEN DIENSTJUBILEUM Op 4 Mei hoopt de 'heer C. Sim- merman, Hedastraat 40, de dag te herdenken waarop hij 50 jaren ge leden in dienst trad bij F. P. Bos Si Zn's Betonfabriek te Alphen a. d. Rijn. HAZERSWOUDE (Dorp) Gouden bruiloft, Donderdag hoopt het echtpaar N van den Bosch en P. van den BosohQuartel zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Al die vijftig jaren hebben bruid bruidegom in het waterige Rietveld doorgebracht. Het zal hun a.s. Don derdag vast niet aan belangstelling ontbreken, want velen kennen „Ome Klaas en tante Pietje". NIEUWKOOP Candidaten gemeenteraad. ver. Gemeentebelang zal in combi natie met de Partij van de Afrbeid uitkomen met de volgende lijst: 1. L. A. P. Stoppelenburg, 2. N. W. Zwart, 3. N. A. de Pater, 4. Th. de Rooij, 5. P. Augustinus (aftr.), 6. F. Veldhuizen, 7. D. Kranenburg, 8. A. v. d. Neut, 9. P. Preesman en 10. J. G. Zwart. De Chr. Hist. Unie heeft in samen werking met de Staatk. Geref. Partij de volgende lijst opgesteld: 1. A. van Dam (aftr.), 2. A. Bloos, 3. T. de Graaf, 4. W. van Wijngaarden Azn„ 5. W. van Zutphen, 6. J. Huisman, 7. A. Blijleven Wzn. (aftr.), 8. I. Ver- me ij, 9. A. Vijfhuizen, 10. F. Ver- duijn. Voor Gemeentebelang is thans nog in de raad de heer Ph. Zekveld. Ech ter komt hjj nu niet op de candida- tenlijst voor. ROELOFARENDSVEEN Viering verjaardag H. M. de Ko ningin. Door het bestuur van de Oranjevereniging is besloten, de verjaardag van H. M. de Koningin op eenvoudige wijze te gedenken. Des morgens te half elf zullen de schoolkinderen vanaf de school in optocht naar het gemeentehuis gaan, om daar een aubade te brengen aan de burgemeester. De muziekvereni ging „Liefde voor Harmonie" zal hierbij haar medewerking verlenen. Des avonds te half 7 zal de muziek vereniging een concert geven op het Raadhuisplein. Hierbij zullen zij te vens de muzieknummers ten gehore brengen, waarmede zij op het mu ziekconcours op 29 Mei a.s. te Poèl- dijk zullen uitkomen. TER AAR Boerenleenbank. Over de reke ning 1948 en de balans wordt door de heer Schrama gunstig gerappor teerd. Uit de jaarrekening vermel den wij het volgende: ontvangen spaargelden 2.545.623,55 en terug betaalde spaargelden 2.943.633,27. Terugbet. voorschotten ƒ122.111,62, gegeven voorschotten 232.500, Ontvangsten rek. cour. 6.5f9.635,93, uitg. rek. cour. S 6.061.'913,56. Ont- angen rente van voorschotten 13.461,30, van rek. cour. 70.753,27, van effecten 17.493,64. Uitbetaalde rente spaargelden 56.968,21, van rek. courant 5.477,20. Op de reser ve gebrachte winst 10.649,47. De totaaltelling der jaarrekening 1948 beliep 9.361.034,86. De tellingen der balans bedragen ƒ3.724.406,39. Deze sloot met een winstsaldo groot 7.175,De vergadering besloot tot de volgende bestemming van dit winstsaldo. Reserve ƒ1000,reserve belastingen 2000,res. dub. debi teuren ƒ2175.00, terwijl voor het gouden jubileum 2000,bestemd werd. Bij enkele candidaatstelling werden herkozen de heren A. van Dam als lid v. h. bestuur en de heer P. C. v. Rijn als lid v. d. raad van toezicht. Verder kregen twee voor stellen de goedkeuring der vergade ring betr. aanvragen van crediet in lopende rekening ri.l. van de Coöp. Centr. Tuinb. veiling Ter Aar, groot 175.000,en de Coöp. Ver. Ons Be lang te Nieuwveen groot 100.000, In de controlecommissie werden be noemd de heren P. Hoogervorst Jr., J. Egberts en D. v. Rossenberg. Bij de rondvraag werd nog medegedeeld dat in het gebouw v. d. bank loket ten zullen worden aangebracht, dit mede op voorschrift van de Centr. Bank in verband met overvallen. Voorts werd gememoreerd het gou den huwelijksfeest van de heer A. P. v. d. Weijden, lid v. d. raad v. toe zicht. Geïnformeerd werd naar de rentevoet. Deze blijft dezelfde, zolang geen richtlijnen zijn ontvangen v. d. Centr. Bank. Besproken werd nog meer .propaganda te maken voor de bank. ZOETERWOUDE HOOIBERG IN BRAND GESTOKEN Gistermiddag om kwart voor 2 sloegen plotseling laaiende en loeiende vlammen uit de hooiberg van de heer C. P. Roest aan de Vliet. Gelukkig was de windrichting Zuid, zodat de vlammen niet naar het be lendende huis werden gedreven. Des ondanks vatte reeds spoedig het houtwerk van de stal vlam. De Leidse brandweer was na 10 minuten ter plaatse,' wist de stal te behouden en bluste de hooiberg. De nablussing vereiste nog langdurig toezicht. Maar door de krachtdadige hulp van alle Vlietbewoners bleef het grootste deel van het hooi de berg was nog on geveer half gevuld gespaard. Het onheil is veroorzaakt door kleine jongens. In 1922 brandde door de zelfde oorzaak op deze boerderij toen bewoond door F. Los even eens de hooiberg af. Het was een geluk dat de stal niet met riet was gedekt. De Leidse brandweer heeft zich flink geweerd. Het verdient echter aanbeveling, dat, als de brandweer uitrukt, de brug wachters van bruggen, welke de spuit moet passeren, tegelijkertijd worden gewaarschuwd de brug niet af te sluiten. Nu moest de spuit enige kostbare minuten wachten voor de Lammebrug. K.V.P. De afd Dorp van de KVP kwam, gisteravond bijeen. De voorz. de heer J. Schouten, hield een inlei ding, waarin spr. de grote betekenis van de autonomie van de gemeente behandelde. Veel is van de zeer gro te zelfstandigheid ingeboet en spr. vreest, dat nog meer zal verloren worden. Het was een leerzaam be toog, waarin de structuur van het gemeentebestuur, aan de hand van de gemeentewet, duidelijk uiteengezet werd. Aan het einde wees spr. op de aan drang van het Partijbestuur tot sa menwerking van gemeente en spr. vraagt zioh af,- of in de toekomst ve le zaken niet te ingrijpend zullen worden om in één gemeente goed te kunnen worden behartigd. Het fi nancieel verslag gaf een batig saldo van f 359.56. De heer A. H. J. Paar- dekooper Pz. bracht een zeer ge waardeerd verslag uit van de verga dering van de Statenkieskring. Bij de candidaatstelling voor de gemeente raad was de deelname verontrustend gering. Ondanks de oproep, tot de leden gericht, waren slechts drie candidaten ingediend, waarvan één zittend lid. Met zeer grote moeite heeft het bestuur er nog 5 candida ten bij gekregen waaronder de ove rige vier zittende leden. De groslijst is: (alfabetisch) C. B. Groen, G. P. v. d. Krogt Hz. aftr., P. v. Leeuwen Az aftr. G. P. v. Leeuwen, aftr, J. v. Nierop, P. L. Onderwater, Q. H. Onderwater, aftr., en J. H. v. d. Ploeg aftr. Over deze namen zal a.s. Zon dag met het bekende puntenstelsei KOMT DE SLAGER U KADETJES BRENGEN? U zou vreemd opkijken als dat ge beurde. „Slager blijf bij je biefstuk" zou U zeggen. Ieder vak heeft zijn fijne kneepjes. Het herenmodevak heeft die ook. Die zijn niet zomaar te leren. Koopt in een Speciale Herenmodezaak worden gestemd. Van de gelegenheid tot het bespre ken van de candidaten, of candidaat stelling of de stemming werd geen gebruik gemaakt en zo ging de goed ingeleide vergadering uit als een kaarsje met een bespreking over de wijze van contributie-inning. Het kan verkeren: 18 jaar geleden moes ten Ged. Staten nog beslissen over de strijd die gevoerd werd bij de verkiezing van de Raad. ffiCaemenfiamnyiii apende feeaten „Noordwijk-Bloemenbadplaats" rie pen bont-gekleurde affiches de be zoekers toe, die vanmorgen, koud en huiverig in hun kraag gedoken, de opening van het bloemen-feest in de bloemen-badplaats kwamen bijwonen. De weergoden waren Noordwijk wederom niet gunstig gezind. Vorig jaar verwaaiden de mozaieken en verregende het bloemen-corso. Deze keer was het niet veel beter. Op de Gooweg stond een grote ere poort opgesteld van rode en gele tul pen Om half 11 deed de bloemen- koningin, gekleed in stralend wit en omstuwd van een schare in 't wit ge kleed kleine meisjes haar intrede in de bloemenbadplaats. Burgemeester Van Berckel verwel komde haar als wegbereidster van de Tulpen-Rallye, waarna de koningin een lint doorknipte, dat tussen de ere poort hing. Het muziekkorps van de Amster damse politie kon niet langer wach ten en begon reeds de omgang door het dorp. Even later kwam deipraalwagen, met kunstenaarshand versierd in bon te bloemen-kleuren en nam de ko- ningin plaats op haar hoge zetel te- midden van varens en witte tulpen. Begeleid door de Northgo-ruiters baande de wagen zich een weg tus- sen de menigte om een rondgang door de beide dorpen te gaan maken. I Noordwijk heeft wel zijn best ge daan, dit feest waardig op te luiste- ren. Vele gevels waren versierd met slingers en toefen en overal pronkten kleurige mozaieken op straat. Er wa ren in hoofdzaak tulpen gebruikt. Op het Lindeplein lag een enorm mo- zaiek van rode, gele en witte -tulpen, omlijst met blauwe hyacinthen. e bewoners van de Vinkenlaan hadden hun trottoirs versierd. Tul- penbouquetjes hingen aan de jonge bomen. We kunnen niet alles ver melden, maar het politie-bureau mag niet vergeten worden. Van rode tul pen was daar een grote inrij-poort ge maakt. Ook de Wilhelmina-straat kwam goed voor de dag. Langs huizen en hekken hingen de tulpen in geva rieerde kleurenpracht. De Scheveningse-straat had een bi zonder vrolijke aanblik door de slin gers, die tussen de lantaarn-palen waren opgehangen. Aan het einde van deze straat lag een groot mozaiek, aarin een schip en een stralende zon -waren afgebeeld. Ook de scholen KATWIJK AAN ZEE Kindje overreden Het 2j/2'-jarig dochtertje van de heer D. ifit de Tijmstraat had zich met haar vriendinnetje onder de laadklep van de auto van bode v. S, uit Katwijk a. d. Rijn begeven. Toen de wagen ging rijden, kon het vriend- dinnetje zich nog in veiligheid stellen echter niet het kindje van D. Deze kwam onder de wielen. Dokter Cle- veringa verleende de eerste hulp; het kind werd direct naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht, doch was vóór deaankomst reeds overle den. kwamen goed voor de dag. We dern ken slechts aan het prachtige mo' zaiek dat op de speelplaats van de Chr. Uloschool aan de Wilhelmina- straat was neergelegd. Overal heerste een grote bedrij vigheid, want om 2 uur vanmiddag zouden de eerste rijders van de T'ul- pen-Rallye Noordwijk binnenrollen. A.-R. en C.-H. De A.-R. partij en de C.-H. partij welke deze keer met een gezamenlijke lijst aan de gemeenteraadsverkiezingen zullen deelnemen, hebben hun candidaten- lijst als volgt samengesteld: 1. G. Vo gelaar, 2. E. L. de Witt, 3. D. v. d. Niet, 4. J. de Monyé, 5. Jac, Pas- schier Kzn., .6. J. Wils, 7. J. P. Pas schier, 8. L. v. Beelen Dzn., 9. B Baalbergen, 10. P. H. Lindhout Czn-, 11. C. Benschop, 12. D. Berkhey, 13. C. Hordijk, 14. H. Hoek, 15. G. Asjes, 16. A. v. d. Loo. NOORDWIJKERHOUT Geboren: Johannes Waltherus Michaël z. v. N. D. Stoop en van Oers Maria Wilhelmina Catharina Ger'ar- dwa d. v. W. A. v. d. Klugt en Does Hendricus Cornelis Johannes z. v. P. Th. v. Steijn en Bartels; Hendrika Cornelia Maria d. v. L. J. Cosijn en van der Pouw Kraan; Adrianus Cas per z. v. R. P. v. Eeden en v. Haas- ter;Theresia Catharina Maria d. v. J. F. Willemse en Warmerdam; Floren- tinus Johannes z. v. A. J. H. N. Blaauw en Meeuwenoord; Wilhel mina Johanna Cornelia d. v. G. Geerlings en Berg; Arnoldus Nico- laas Maria z. v. P. '~v. d. Berg en Sikking; Josepha Elisa Maria d. v. J. J. v. Wieringen en v. Hensbergen Ondertrouwd: L. D. Vester 26 jr en M. C. M. v. Steijn 24 jr P. H. Brou wer 28 jr en M. M. Hulsebosch 27 jr; P. C. v. Schooten 26 jr en C. A. v. Steijn 27 jr; A. H. Woudenberg 30 jr en T. C. Westrik 27 jr. Getrouwd: M. v. Denzen en J. F. v. d. Burg; H. M. Opdam en J. P. v. d. Burg. Overleden: C.' M. v. Eeden 50 jr echtenoot v. L. B. Smit; P. Jonker 81 jr echtg v. R. J. Hendriks; Jac. de Groot 84 jr, echgen. v. K. v. Boehe men: B. Ouwerkerk 65 jr wedn v. J. de Gi'oot; W. G. Bredestijn 68 jr. SASSENHEIM Wedstrijd ziektebeelden-kennis in bloembollen. In samenwerking met het plaatselijk bestuur van de Unie der drie Landarbeidersbonden in de Bloembollenstreek heeft het bestuur van de afd, Sassenheim van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur we der een wedstrijd georganiseerd van ziektebeelden-kennis in bloembollen. Deze wedstrijd wordt gehouden op Zaterdag 30 April a.s. des middags te twee uur in de pakhuizen van de firma Van Zonneveld Co. N.V. aan de Wilhelminalaan te Sassenheim. Di ploma's zullen worden uitgereikt aan de deelnemers, die tonen zullen ge noegzame vakkennis te bezitten om de*ziektebeelden te herkennen Ieder, die bij het bloembollenvak geïnteres seerd is, wordt opgewekt om deze nuttige en leerzame demonstratie bij te wonen. I LEIDSCHENDAM Candidaten van de V.V.D. De partij voor de Vrijheid en Democra tie heeft voor de verkiezing van de gemeenteraad de volgende candida- tenlijst opgesteld: 1. J. Koerts (aftr.); 2. J. van den Dool; 3. B. Langendoen; 4. D. J. Lucas; 5. G. J. Lunenberg; 6. C. W. Fray; 7. H. Kooystra; 8. W. van Malland; 9. L. J. J. Verhagen. De V.V.D. heeft sinds onheuglijke tijd slechts een zetel in de raad en deze is een z.g. overschotzetel. Groene Kruis. De door de ver gadering gekozen bestuursleden heb ben de functies onderling als volgt verdeeld: H. Verheyen, voorz.; H. G. F. Jansen, secr.; J. Schoonewagen, penn.; T. Borst 2e voorz.; S. Dam, 2e secr-; J. J. M. van Zwet 2e penn. Commissarissen zijn de heren J. ten Hoope en C. van Maastricht. Geboren: Margaretha Catharina Maria d. van J. P. Th. van Veen en Chr. M. van Summeren; Maria Geer- truida Cornelia d. van H. C. van Hou ten en A. Th. M, Lelieveld; Johannes Wilhelmus Elisabeth z. van J. C. Ver hagen en M. G. Hermans; Belia d. van Horlings eri E. C. Priem. Ondertrouwd: Cornelis J. Verschu ren en Cornelia van Of wegen; Ber- nardus J. Overvliet en Maria G. van Heiningen. Getrouwd: Leonardus J. Stramp- raad en Wilhelmina H. Haket; Jaco bus J. Kerkvliet en Theolore J. van Veen. VOORSCHOTEN Aanvulling programma K.W.-Ver- eniging. De kinderspelen, die ter gelegenheid van Koninginnedag ge houden zullen worden, zullen niet alle op het terreintje achter de zand bak gehouden worden, zoals in het programma van de K.W.-Vereniging vermeld staat. De klassen 4 en 5 zul len op een terrein in de buurt van hun scholen spelen. De klassen 6 en 7 zullen bovendien voetbal- en korf balwedstrijden houden. Voor deze wedstrijden, die om 10.30 uur aan vangen is het V.V.L.V.-terrein be schikbaar gesteld. Om 10-30 spelen de jongens van de R.K. Jongensschool tegen ae Herv. School. Om 10.50 uur de Geref. School tegen de Openbare school. Om 10.10 de winnaars tegen elkaar. Om 11.30 de meisjes van de R.K Meisjesschool tegen de Herv. School, om 11.50 de Geref. School tegen de O.L. school en om 12.10 de ^winnaars tegen elkaar. Bij ongunstig' weer zullen in de gym nastiekzaal handbal- en trefbalwed- strijden georganiseerd worden voor deze groepen. Hierbij kan echter geen publiek toegelaten worden. Diefstal van bloembollen op het veld. Door baron Schimmelpen- ninck van der Oye werd aangifte daan bij de politie van diefstal van op het veld staande bollen van sneeuwklokjes. Het betrof een niet geringe partij met een waarde van ongeveer 400.Dezelfde dag kon de rijkspolitie alhier 2 personen aan houden, die deze diefstal hadden ge pleegd, n.l. iemand ui't Voorschoten eri iemand uit Bennebroek. Proces verbaal werd opgemaakt. Geboren Wilhelmina Gerarda d. v. G. A. v. d. Peet en C. H. Kuij- per; Theodorus Jacobus z. v. T. v. d. Krogt en G. Verhorik. Ondertrouwd: L. H. P. Peeters 25 jr en F. L. M. Wohrmann 25 jr; V. Vierbergen 30 jr en M. v. Dijk 28 jr J. M. Heemskerk 31 jr Alkemade en C. W. v. d. Meer 26 jr; E. C. West- geèst 31 jr en M. W. C. Hooymans 32 jr; F. J. M. Gussenhoven 28 jr en G. C. v. Ruiten 23 jr 's-Gravenhage Overleden: Pieter Zuijderduin 86 ji\ wedn v. S. Mabelis; Frans Hen drik de Bruin 65 jr. LEIDEN hoogheemraadschap „rijnland". In de Verenigde Vergadering van het Hoogheemraadschap „Rijnland" gisteren hier ter stede gehouden, zijn de opnieuw verkozen hoofdingelan den N. Zandbergen en J. K. van der Maas en hoofdingeland-plaatsvervan gers G. P. Vreeburg en Jac. van der Eijk Pzn., alsmede de voor de eerste maal gekozen hoofdingeland-plaats vervanger A. H. Straathof, als zoda nig toegelaten. Het jaarverslag over 1948 werd aangeboden, waaruit een bevredigen de gesteldheid van Rijnlands water staat kan worden afgeleid. Een wijziging van het reglement op het beheer der waarborg- en slikgel- den is onder voorbehoud van ho gere goedkeuring vastgesteld. Deze wijziging heeft de strekking, de mogelijkheden van het beleggen der genoemde fondsen te verruimen. Totdusver was de belegging ervan op het Grootboek dwingend voorge schreven. Dit wordt thans uit de tijd geacht. De dijkgraaf heeft medegedeeld, dat de verbetering van Oostvaart on der Hazerswoude een voor de boezem in dat deel van Rijnland be langrijk werk binnenkort zal be ien. Voorts heeft hij uitvoerig verhaald, hoe het leggen van nieuwe stalen puntstukken in de scheep- vaartsluis te Spaardam zonder af damming heeft plaats gehad, met behulp van duikers; dit werk, het welk totdusver geheel naar genoe gen is verlopen, betekent een belang rijke verbetering, op voordelige wijze verkregen. Uit de vergadering kwam een vraag naar de maatregelen tot waterverver sing, in verband met de door het Rijk ondernomen en nog te onder nemen werken. De dijkgraaf "heeft hierop geantwoord, dat een uitvoerig p7an ter voorziening in de waterbe hoeften van Rijnland en van de aan grenzende waterschappen in studie is, waarvan de Verenigde Vergade ring binnenkort wel meer zal verne men. «LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Geologie de heer A. Verbraeck te Leiden; voor het candidaatsexa- men Wis- en Natuurkunde (A): de heer Ph. Sakko te Leiden. EXCURSIE VAN DE SOCIALE RAAD Een gezelschap bestaande uit le den van de Sociale Raad, personeel van inrichtingen en maatschappelij ke werkers uit Leiden bracht giste ren een bezoek aan het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde. De di recteur prof. W. P. Bijl gaf een uit eenzetting van de taak van het in stituut, waarna een rondgang door de gebouwen werd gemaakt. De heer W. M. Heyl maakte zich tot tolk der bezoekers om prof. Bijl -dank te zeg gen voor deze interessante middag, ACADEMISCH KUNSTCENTRUM. „De Erfgename". De Haagse Comedie gaf gister avond in de Schouwburg voor het Academisch Kunstcentrum een voering van „De Erfgename", welk toneelstuk door Ruth en Augustus Goetz werd geschreven naar de be kende novelle „Washington Square" van Henry James. Het gegeven van dit stuk is een scherp conflict - tussen enerzijds een vader, die het door hem geïdealiseer de beeld van zijn overleden vrouw wil terug vinden in zijn dochter, wier geboorte oorzaak was van het ster ven der moeder; anderzijds de doch ter, die in haar liefde bedrogen i: door een op haar erfenis azende jon geman en niet in staat is aan dit beeld te bear woorden. De eerste taferelen .van dit spel zijn in een nogal gemoedelijke sfeer ge schreven, waardoor men af en toe de indruk krijgt met een blijspel te doen te hebben. Na het derde tafereel treedt echter een verandering in en wordt het conflict op een verbeten wijze uitgevochten Vooral op de slot scene ligt de naargeestige druk van een leven zonder uitzicht. Het twee de gedeelte, dat een aanmerkelijk grotere dramatische kracht bezat, gaf de medewerkenden de volle gelegen heid om zich te ontplooien. Mary Dresselhuys gaf van de ontgoochelde dochter een prachtige vertolking, be ter dan van het schuchtere meisje, Vooral in de slotscène was haar spel indrukwekkend. Cees Laseur, die naast de regie ook de vaderrol vooi zijn rekening had genomen, schiep een overtuigende fi guur. De andere hoofdfiguren, Jan Retel, Marie Meunier en Annie Leenders bleien hierbij niet achter. Heel was" ook d vertolking van Nel "van Arem als de zuster van de erfenis jager. Het décor en de costumês volgens de klederdracht van het midden der vorige eeuw waren bijzonder mooi. SLOTBIJEENKOMST VAN HET JUBILEUMCOMITÉ 1948. B. en W. stellen er prijs op, nu de werkzaamheden van het regerings jubileumcomité 1948, als afgewikkeld kunnen worden besdhouwd, een sa menkomst te houden met het comité en zijn voornaamste medewerkers. Deze samenkomst, welke op Koningin nedag des voormiddags om 10.15 uur in de Burgerzaal van het Stadhuis zal worden gehouden, zal tevens de afsluiting van de werkzaamheden van het comité vormen. Leidse Vereniging van Postzegel verzamelaars. In de gisteravond ge houden ledenvergadering werd aan Mevrouw Ensingh het posthu-um ere lidmaatschap van de heer R. Ensingh, in leven voorzitter dezer vereniging, aangeboden, na een hartelijke toe spraak van de voorzitter, waarin hij de vele verdiensten die -de heer En singh voor de Vereniging heeft ge had, in het bijzonder op het gebied der interne organisatie, naar voren bracht. Het besluit tot dit erelid maatschap was op een vorige verga dering met algemene stemmen der aanwezige leden genomen. Voor het eindexamen van de Rijks Middelbare Landbouwschoo' te Dordrecht slaagden onze stadgenoten de heren C. F. Versteegen en J. Vriienhoek. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Commpie-CesGhenken LAATSTE BERICHTEN DE TULPENRALLYE Omtrent de aankomst in Breda wordt ons nog vandaar gemeld: Slaperig stonden vanmorgen tal van Bredanaars op het Stationsplein om de deelnemers te verwelkomen. Zij waren er al heel vroeg, doch niet te vroeg, want even over vieren kwa men de eerste auto's aan, en wel de Deense ploeg Skarring-Schnaken- burg met Mercedes Benz, in Glas gow gestart, en de uit Monte Carlo vertrokken Tsjechische Hudson van Feiner-Darocsy-Feiner Sluimer. Zij waren echter te veel voor op hun schema en gaven er de voorkeur aan eerst een kop koffie in het Oranje hotel te drinken. Pas om 4 uur 28 meldden zij zich bij de controle. „Goed gegaan, buitengewoon zelfs", zo vatten zij hun ervaringen samen. Over de organisatie aan de grens te Wernhout en de ontvangst te Breda waren zij best te spreken. Een typische aanblik bood het Stationsplein met al die wagens van diverse nationaliteiten, versierd met kleurige slingers tulpen die men in Wernhout had gekregen en die tin telden in de schijn van de vroege zon. Tegen 7 uur werd dat evenwel an ders, want toen betrok de lucht, ofschoon de automobilisten daar wei nig oog voor hadden. Immers stond in hun banier „haast" geschreven. Te grote haast is evenwel ook niet goed. Dat hebben de Amerikaanse Ford van de ploeg Marx-Roosen-Dehaas en de Nederlandse Volkswagen van Kost-Valkenburg, beide in Den Haag gestart, ondervonden toen zij bij Wernhout tegen elkaar botsten me', het gevolg: uitvallen. Tot de uitvallers behoorde ook de ploeg Eras-v. d. Brink, die zich tot grote hilariteit van de andere Neder landse deelnemers „Koos, Kras en Kleppertje" had gedoopt. Bij Bor deaux kreeg hun Oldsmobile stuk ken. In de buurt van diezelfde stad raakte een Franse Simca-deelnemer in botsing waardoor ook hij moest opgeven. Zijn naam is nog niet be kend. Het aantal pechvogels viel overi gens nogal mee En de totaal-indruk van de gelukkigen? „Wel, niet anders dan puik. Geen pech en alles naar wens", verklaarden zij. Nogal in tegenstelling daarmee wa ren de uitlatingen van het Neder- landsé Packard-duo SmitManschot, dat in Rome van start was gegaan: in Rome prima verzorging, in Monte Carlo zo mogelijk nog beter, en in Parijs allerberoerdst. Tussen Rome en Monte Carlo een botsing, in Mon te Carlo bijna een prdces verbaal voor te hard rijden. „U vliegt te laag, mijnheer", zei de politieagent. In Nancy tenslotte kreeg men hooglo pende ruzie met een andere „gardien de la Paix" omdat de brave man dacht met een gestolen auto te doen te hebben! NA DE BESPREKINGEN TE BERN. De Belgische pers van hedenmor gen toont zich in het algemeen ten zeerste ontstemd over de summiere uiteenzetting, die minister Vermey- len Woensdagavond na afloop van de kabinetsraad gegeven heeft over het onderhoud met koning Leopold, en over zijn voorstelling van zaken alsof de te Bern gehouden besprekingen slechts gevoerd zouden zijn om de vorst op de hoogte te brengen van de politieke toestand in België Het katholieke blad „La Libre Bel- gique" schrijft, dat men het Belgische volk niet au serieux neemt, indien van-officiële zijde een dergelijke ver klaring wordt afgelegd. Het blad is van oordeel, dat, indien koning Leo pold zijn broer tot een onderhoud heeft uitgenodigd en deze het raad zaam heeft geoordeeld zich door de eerste minister en de minister van justitie te doen vergezelen, hij in ieder geval een belangrijk voorstel heeft willen doen. Betekent het feit, dat de regering de bevolking niet op de hoogte wenst te stellen van de aard van het besprokene, dat men niet tot een accoord is kunnen gera ken over dit voorstel en de ministers onder elkaar van mening verschillen? zo vraagt het blad. De katholieke „Standaard" ver neemt, dat de koning nog vóór de aanvang van de verkiezingen een brief tot het land zal richten waarin hij met betrekking tot het onderhoud te Bern zijn standpunt betreffende de koningskwestie, en meer bepaald met betrekking tot de verbanningswet van 1945 en het regentschap, zal uiteen zetten. (Bovenstaande reeds geplaatst in onze vorige oplage). 45 textielpunten geldig verklaard. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat 45 textielpun ten van de textielkaart VA 905 wor den geldig verklaard.- Met ingang van 28 April 1949 wor den geldig de bonnen gemerkt „S een punt", "T een punt", „S vijf pun ten', „T 5 punten", „S. reserve" ter waarde van 10 punten en „T re serve" ter waarde van 15 punten. De aandacht wordt er op gevestigd dat de thans aangewezen punten we derom voor een periode van vier maanden zullen moeten strekken. begrafenis slachtoffers vliegtuigramp. Vermoedelijk zullen vier van dq vijf slachtoffers van de vliegtuig ramp bij Schiphol Maandag a.s. op „Oud Eik en Duinen" te Den Haag worden begraven. De begrafenis zal op staatskosten geschieden. een staatssecretaris van oorlog. Naar wij vernemen, is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot staatsse cretaris aan het ministerie van oor log mr. W. H. Fockema Andreae, aan wie de behartiging van een deèl van de' taak van de minister zal wor den toevertrouwd. reorganisatie in de hogere legerleiding. In aansluiting op het bericht van de benoeming van een staatssecreta ris van het ministerie van oorlog' vernemen wij tevens, dat enige wij ziging gebracht wordt in de hogere legerleiding. Met het oog op zijn voorzitter schap van het chef-van-stavencomité gevormd door de chef van de gene rale staf, de chef van de marinestaf en de chef van de luchtmachtstaf, is de luitenant-generaal mr. H. .J Kruis met ingang van 1 Mei bevorderd tot generaal. In verband met de uit deze taak voortvloeiende werkzaamhe den, zomede uit die op internationaal terrein als uit de algemene leiding van de Kon. Landmacht, is met ge lijke datum de functie van plaatsver vangend chef van de generale staf in gesteld. Tot zodanig is benoemd de generaal-majoor M. R. H. Calmeyer, thans chef van het kabinet van de minister van Oorlog,, onder gelijk tijdige bevordering tot luitenant-ge neraal. Onder bevordering tot luitenant kolonel is per 1 Mei benoemd tot chef van het kabinet van de minister van Oorlog de majoor van de generale staf, A. L. van den Berge. Ten slotte is nog te melden, dat ge neraal-majoor C. Giebel, chef lucht machtstaf, wordt bevorderd tot lui tenant-generaal, terwijl naast de le- gerraad en admiraliteitsraad een luchtmachtraad zal worden ingesteld.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2