S)e CéidóeSotvfcci/nf Een trage slang van levende bloemstukken kroop door de bollenstreek HET TWEEDE BLOEMENCORSO WERD EEN GRANDIOOS SUCCES Verkeers-probleem nog niet opgelost Sjanghai wacht zijn lot af Nanking op Zondagmorgen bezet MAANDAG 25 APRIL 1949 40ste JAARGANG No. 11677 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Sjanghai wacht gelaten op zijn nood'ot Bur. Papengracht 32$ Tele!. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs i 0.32 p. w., 11.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Twee haasjes, een detail van de wagen, die de wisselbeker won voor de meest originele inzending. Deze beker werd thans definitief door de eigenaar gewonnen. "VATERDAG was het de grote dag van "het bloemencorso, waar heel de Bollenstreek met intense spanning naar heeft uitgezien. Want er kunnen plannen gemaakt worden, commissies kunnen bergen werk ver zetten en kunstenaars kunnen auto's omtoveren tot ongekende sprookjes, als de natuur dit alles nietovergiet met een milde zon, vallen de plan nen in duigen, zitten commissies met de handen in het haar en zien kun stenaars hun moeizaam opgebouwde producten in een grauwe waas, die er de schoonheid aan ontneemt. Reeds in het morgenuur was deze span ning gebroken. Verkeersregeling per radio Reeds in de morgenuren was, het aan te zien, dat de drukte weer enorm 2ou worden. Op het politie bureau in Lisse vonden we de dis trictscommandant van de Rijkspoli tie, mr. R. Warmolz, die een grote kaart op z'n bureau had uitgespreid, met een ingewikekld radio-apparaat naast zich. Hij vertelde ons dat de weg in phasen was verdeeld, die stuk voor stuk afgezet zouden wor den. Overal waren politieposten uit gezet, die per radio met het hoofd bureau in Lisse contact hadden. Maar of het allemaal even vlug verlopen zal? Mr. Warmolz haalde z'n schou ders op. „Het gaat er mij om dat het corso ongehinderd kan doorrijden. Het verkeer moet dan over de zijwe gen geleid worden en als daar op stoppingen ontstaan, kan ik het ook niet helpen. We hebben hier geen behoorlijke parallelwegen". Prachtige mozaïeken We stapten op, om de mozaieken te gaan bewonderen. Het viel op dat er dit jaar meer werk van gemaakt is dan in 1948. De rijkere ervaring spreekt natuurlijk ook een woordje mee. Bij tientallen lagen de leven de tapijten in de tuinen uitgespreid. Plet had de makers niet aan fan tasie ontbroken. We zagen een prach tig zeilschip, op een achtergrond van blauwe hyacinthen in vele nuance ringen. Zeer origineel was de kwe ker, die Paus Pius XII uitbeeldde, omgeven door de zendmasten van Radio Vaticana. In Sassenheim, voor de parochiekerk, stonden drie krui sen opgericht van paarse hyacinthen, op een voet van witte bloemen. De meeste mozaieken echter stelden niets bepaalds voor en zijn in hun bonte schakeringen slechs staaltjes van sierkunst. Naast de grote en luxu- euse exemplaren van de bollenhan- delaren, lagen de kleine mozaieken van particulieren, die ook hun steen tje hebber), bijgedragen aan de ver siering van de Bollenstreek. Het werd steeds drukker op de weg, hoewel het niet zo erg was als op tweede Paasdag, toen het onmo gelijk was iets te genieten, wegens de enorme drukte. Opvallend was weer het zeer grote aantal buiten landse wagens, waarvan de Ameri kanen het grootste deel vormden. Ook waren er weer veel Belgen, evenals Fransen, die dit bezoek koppelden aan de voetbalwedstrijd in Rotter dam. Levende bloemstukken Het aantal aan het corso deelne mende wagens was niet zo groot als verheden jaar het daalde van 55 tot 48. iVIaar er was meer werk aan be steed. De strengere voorwaarden, die gesteld werden, zijn aan de kwali teit ten goede gekomen en men heeft zo weinig mogelijk ander materiaal dan bloemen zichtbaar gebruikt. Plotseling klonk door de luidspre kers het Amerikaanse volkslied en, vergezeld van de burgemeester van Lisse, betrad dr. A. Valentine, voor zitter van de E.C.A. in Nederland, het sportpark te Lisse, gevolgd door een groot aantal Amerikaanse jour nalisten, die wel weer onwaarschijn- lijk-overdreven verhalen zullen op hangen over dit bloemenfeest! Drie kwartier te laat, om kwart ever twee, werd het sein van vèrtrek gegeven en langzaam rolt uit het sportpark een sprookje van bloemen pracht de weg op. Het zijn stuk voor stuk levende bloemstukken, de een nog fraaier en rijker dan de ander. Maar allemaal getuigen zij van de rijkdom in bloemenpracht, waarmedei de Bollenstreek zo royaal bedeeld is. Het is onmogelijk alle stukken af zonderlijk te beschrijven. We doen slechts een willekeurige greep en vermelden dan een wagen van „Ca- nite Tuba", muziekgezelschap uit Lis se, dat in verrassende kleuren-com- binaties van hyacinthen een enorme trommel heeft afgebeeld, waarachter twee plechtstatige herauten de wacht houden. Een mooi voorbeeld van wat door amateurs bereikt kan worden! Grappig is de voorstelling van een Leidse wol-firma, op welke wagen een lammetje over een hekje springt. Met veel applaus en luide uitroepen van bewondering wordt het stuk van een vleeswarenfabriek uit Sassen heim begroet. In een grote ketel van blauwe hyacinthen, waaronder vlam men van rode tulpen lekten, wentelt zich een reusachtig varken heen en weer, terwijl z'n oren klapperen. De jury zal weinig tegenspraak ontmoet hebben, toen zij dit nummer met een extra prijs voor de meest humoristi sche inzending bekroonde. Tussen de prachtig uitgedoste wa gens rijden ook enkele eenvoudige nummers mee. De K.L.M. kwam met een kleine jubileumwagen (30-jarig bestaan) en een kistenfabriek uit Lisse liet een grote bollenkist mee rijden. Prachtig is ook de bloemenkonin- gin op een zetel in een stralenkrans en omgeven met bloemenprincessen tussen rose en blauwe hyeinthen. Daarachter trok een hals-wiebelen de zwaan, van enorme afmetingen, een groot anker, als handelsmerk van een firma, omgeven door charmante meisjes, die rilden in hun dunne witte jurkjes. Ereprijs voor de koningin „Sinterklaas en zwarte Piet, za gen van hun leven de bollen nog niet", lezen we op een gi'ote wagen, waarop, temidden van late narcissen, de sint en z'n knecht met een Spaan se tango-band ronen. Vlak daarach ter komt wel een van de allermooi ste wagens van het corso, van een bollen-firma uit Sassenheim: de Queen of the Dutch-export, Flower- bulbs" uitgebeeld. Hoog boven een zee van bloemen zetelt de koningin, gekleed in een fraaie kroningsman tel van paarse hyacinthen, met witte randen afgezet. Blauwe bruidsmeis jes er omheen gegroepeerd, delen bosjes narcissen uit aan grijpgrage toeschouwers. Deze wagen verwierf behalve de eerste- ook de ereprijs. Men komt ogen te kort om alles ie zien, hoewel de stoet langzaam genoeg rijdt. We zien een Hollandse maagd een vuurrode jeneverkruik, merkwaardige handelsmerken o.a. een voortreffelijk uitgebeelde ka meel. De gemeente Sassenheim maakt reclame met een rijdende fabriek (Sassenheim, de plaats voor uw in dustrie) en het kraamcentrum van het Wit-gele Kruis in Hillegom laa^ zien hoe het vroeger was en thans i^ met de verpleging van baby's. Ouder wetse bakers en moderne verpleeg sters zitten zusterlijk naast elkaar tussen bloemenwiegen en vertroetel- de baby's, die zoet gehouden werden met een flesje. Bijzonder fraai is de inzending van een harddraverijvereniging, die op een elf meter lange wagen een toto huisje meevoert, waarvoor twee dra vers, van witte hyacinthen, voor dressuurwagentjes, compleet met jockeys. Nogmaals, we kunnen niet alles noemen en misschien hebben we wel enkele van de mooise nummers ver geten, zoals b.v. de luxe wagens, die minder in aantal waren dan het vo rig jaar, maar ook nu weer juweel tjes waren van sierkunst. In tegem stelling met de vrachtwagens zijn zij niet afgeladen met bloemen in bonte kleuren, maar dragen zij slechts rus tige toeven mee, combinerend met de kleur van de wagen en de gestroom lijnde vormen accentuerend. Hoe druk het was Langs de weg stonden vele dui zenden al of niet geduldig het ogen blik af te wachten, waarop deze kleu renfilm zich voor hun ogen zou ont rollen. De stoet reed eerst naar Hil legom, waar op de grens van Benne- broek, bij de stiching „Vogelen zang" gedraaid werd, om de tocht naar Sassenheim voort te zetten. Het duurde allemaal ontzettend lang en het was geen wonder, dat het ver- keersschema een beetje in duigen viel. Vooral in Lisse concentreerde zich een enorme drukte en de politie kon op de duur de onafgebroken stroom van auto's niet meer de baas. Tot overmaat van ramp kreeg het corso op de terugweg van Hillegom j veel stagnatie, mede door het feit dat I enkele wagens op eigen'kracht niet! meer verder konden en gesleept moesten worden, wat in deze drukte extra veel moeilijkheden opleverde. 1 Het was ook niet te verwonderen, dat de vele duizenden, die zich in Sassenheim bij „De Uiver", het keer punt, hadden opgesteld, vele uren moesten wachten. In plaats van half zes, werd het half negen, voordat de stoet weer in het Lisser Sportpark gearriveerd was, om ontbonden te-, worden. De enorme verkeerspuzzles zijn dus ook dit jaar niet tot volle tevre denheid opgelost, al zullen wij de laatsten zijn dit in de schoenen van de politie te schuiven. Grandioos succes Ondanks dus het feit, dat de ver keersregeling niet volmaakt was, mag dit corso toch weer een gran dioos succes genoemd worden. Een grandioos succes, omdat in eensge zinde samenwerkng, iets groots tot stand gebracht is, waar vele duizen den van genoten hebben. Niet het minst de buitenlanders, voor wie deze reclame op de eerste plaats be stemd is en die -dit sprookje van rij dende bloemstukken met verbazing hebben gezien. In snelle auto's zijn zij weer terugggereden, naar hun haardsteden over onze grenzen. En zij zullen daar de roem uitdragen van Holland, dat in z'n kleinheid groot kan zijn. Groot in z'n enorme rijk dom aan bloemensohoon, waarvoor dit tweede corso zo'n prachtige pro paganda is geweest. Drie paarse kruisen, op een hoge v R.K. kerk oet van witte hyacinthen, voor de te Sassenheim De uitslag Na aankomst in het Lisser Sport park, reikte burgemeester Lambooy van Lisse de prijzen uit, zoals deze bij het keerpunt in Hillegom waren vastgesteld. Vrachtauto's: le prijs met wissel beker: N.V. Gebr. Zonneveld en Phi- lippo, Sassenheim, (Queen of the Dutch Export: Flowerbulbs); 2e pr. Harddraverij-ver. Hillegom (toto huisje met renpaarden); 3e pr. N.V. Hollands Bloembollenhuis Hobaho, Lisse (handelsmerk Zwaan en An ker); 4e pr. N.V. Fred de Meulder, Lisse (handelsmerk kameel); 5e pr. J. ten Hage en A. Driehuizen, Lisse (fantasie, wagen met haasjes), te vens winnaar van de wisselbeker 1 voor de meest originele inzending. Deze firma won het vorig jaar even- Al deze foto's van het bloemen corso werden vervaardigd door N. v. d. Horst, Leiden. De mooiste wagen van het corso, die de eerste prijs verwierf, voorstellend een koningin in kroningsmantel omgeven door bruidsmeisjes De afbeelding van Paus Pius XII, omgeven door twee zendmasten van Radio Vaticana COMMUNISTISCHE TROEPEN heb ben gisteren de hoofdstad van China, Nanking, volledig bezet. Er werd niet gevochten. Andere legereenheden van Mao Tse Toeng zijn ten Zuiden van de rivier de Jangste opgerukt tot ongeveer 50 km van Sjanghai, dat met zijn zes millioen inwoners op drie na de groo tste stad ter wereld is. Ook deze stad wacht in een apathische stemming op haar bezetting. De nationalistische bevelhebber van Hankau, een derde grote stad aan de Jangtse, heeft besloten zich zonder sl ag of stoot over te geven. maakten in de plaats van Peiping, is Nanking uitgegroeid tot een stad van grote gebouwen, brede boulevards, met moderne vliegvelden, haven- en spoorweginstallaties. Nanking is het eindpunt van een spoorweg van ruim driehonderd kilo meter langs de oever van du Jangste naar Sjanghai en van de spoorlijn naar Tientsin. Zeeschepen kunnen Nanking over de Jangtse bereiken. Tezamén met Tsjinkiang, de pro vinciale hoofdstad, controleert Nan king de rijke provincie Kiangsoe, wel ke rijst, zijde, katoen en vis oplevert- Vóór de massa-evacuatie bij de eens deze beker, met de wagen van Miss Marshall, zodat deze prijs thans definitief in haar bezit is. 6e N.V. G. B. de Vroomen en Zn., Sassenheim (bloemenkoningin met bloemprin- sessen); 7e. Veilingver. H.B.G., Lisse (veiling-motief); 8e. N.V. Bloembol- lenbedrijf M. Veldhuyzen van Zan ten, Lisse (Hollandse maagd); 9e Openbare werken, Hillegom (vrede); gen: Canite Tuba, Lisse, J. ten Hage 10e. N.V' Echfa, Enschede (handels merk). Eervolle vermeldingen: N.V. Vlees warenfabriek, Sassenheim (varken in de ketel, waarvoor tevens de wis- sejibeker voor de meest humoristische inzending werd toegekend), C. Griek- spoor, Lisse. Unilever Mij., Rotter dam, N.V. ReimanStok en Kers- ken's Ver. Exp. bedrijf, Hillegom, Gereedsch. fabr. J. H. Rohn, Sassen heim, Openbare Werken, Lisse, Openbare Werken, Sassenheim en Kraamcentrum Wit-Gele Kruis, Hil legom. Luxe auto's: le prijs: J. H. Muller, Hillegom, 2e pr. mevr. M. J. Warnaar de Leeuw, Sassenheim; 3e pr. N.V. j Bloem bollen bedrijf Baartman en Ko ning. Sassenheim; 4e pr. Gulde- mond en Zn., Lisse; 5e pr. H. de Graaff en Zn., Lisse. Eervolle vermeldingen kregen: Fa. v. Zonneveld en Co.. Sassenheim en Beelen's Graanhandel, Lisse. BENOEMINGEN BISDOM HAARDEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot. Pastoor te Warmond, de Weleerw. heer J. Th. A. M. Gussenhoven, te Den Burg (Texel) de Weleerw, heer C. P. G. Persoon, die Kapelaan was te Am sterdam (H.H. Nicolaas en Barbara). NANKINGS POORTEN STONDEN OPEN. Alle poorten stonden open, toen de communistische soldaten Zondagmor gen vroeg binnentrokken. Zij werden voorafgegaan door een jeep met of ficieren en begaven zich naar het brandende parlementsgebouw, dat waarschijnlijk was aangestoken door vandalen. Zaterdag hadden vele nationalisti sche soldaten de stad verlaten, te voet, op ezels of per jeep. Zij waren dodelijk vermoeid en met stof bedekt. Toch sleepten zij met alles wat draag baar was, tot electrische lampen en rijstketels toe. Vernielingstroepen sta ken het station in brand en legden tijdbommen in de haveninstallaties. Er werd ook op grote schaal geplun derd. Een „noodcommissie voor be-1 houd van ds vrede" wist tegen dei avond de orde echter enigszins te her- j stellen. Het vliegveld van Nanking van waar Zaterdagochtend vroeg een vice versa dienst op Sjanghai werd inge zet, was het toneel van de grootste verwarring. Slechts enkelen slaagden erin Sjanghai te bereiken.- Rondom de vliegtuigen hadden wil de gevechten plaats, bagage werd ver geten en mannen duwden vrouwen van de deur der overladen vliegma- chines af. DE BETEKENIS VAN NANKING. Met Nanking hebben de Chinese communisten de sleutel in handen ge kregen van de vruchtbare en tot in hoge graad geïndustrialiseerde Zuide lijke Jangtse-vallei, het economisch belangrijkste gebied van modern China. Sedert 1928, toen de nationa listen hun hoofdstad van Nanking Een taeÖje... De glorie van een goed mens is htt getuigenis van een goed geweten. Zorg voor een goed geweten, en altijd zult ge vreugde hébben. I Uit de Navolging van Christus. communistisch.1 opmars naar het Zui den telde Nanking ongeveer 1.100.000 inwoners. De stad dateert uit de zes de eeuw. EN NU SJANGHAI. Naar verluidt, trachten voorname burgers van Sjanghai de militaire be velhebber te overreden af te stappen van zijn voornemen om de stad tot de laatste man te verdedigen, omdat dit grote verliezen aan levens en goe deren zou meebrengen. Op het ogenblik trachten duizenden per boot, trein of vliegtuig de stad te verlaten. Het wentelende varken, waarvoor de wisselbeker voor de meristische uitbeelding werd toegekend

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1