NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING De Duitse minister Arnold De besprekingen te Batavia VRIJDAG 22 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALKEMADE Gemeenteraad. Dinsdag a.s. te 7.30 u. vergadert de raad. Agenda o.m.: reconstructie van de Plantage te Oude-Wetering en de Voorweg te Nieuwe-Wetering met wijziging ge meentebegroting 1948 en 1949; mach tiging aan B. en W. tot onderhandse verhuring aan nader door hen aan te wijzen personen van de woningen opgenomen in het woningbedrijf. Vaststelling plan van uitbreiding voor de buurtschap Zevenhuizen. En idem bedrijfsbegroting 1948 voor grond- en woningbedrijf. BOSKOOP Dr. VAN LEEUWEN t In de leeftijd van 74 jaar is te Bos koop plotseling overleden de heer Adr. van Leeuwen, een bekende fi guur op vejlinggebied in dit belang rijke centrum van de Nederlandse boomkwekerij. De heer Van Leeu wen was 33 jaar geleden een van de oprichters van de Boskoopse veiling, waarvan hij sindsdien ruim 30 jaar het voorzitterschap heeft bekleed, waarna hem de titel van ere-voor- zitter werd toegekend. Bij het der tigjarig bestaan van de veiling werd de heer Van Leeuwen begiftigd met de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Voorts nam hij gedurende vele jaren een vooraanstaande plaats in het bestuur van de kring bloemenveilingen in. HAZERSWOUDE (Dorp) Jubileum. Op 4 Mei a.s. hoopt het echtpaar A. Heeserman en A. HeesermanBuitenhuis alhier, hun gouden huwelijksfeest te herdenken. Postduivenver. „De Reisduif". Wedvlucht uit Breda. i. C. Groen, 2 uur 35 min. 14 sec., 2. K. Starreveld 2.35.56, 3. K. de Jong 2.36.14, 4. P. Fase 2.36.47, 5. C. van Veen 2.40.51, 6. Van Klaveren 2.41.19. Dezelfde naam. Geruime tijd geleden was door de post een brief bezorgd bij een zekere A. van E. al hier, inhoudende een chèque van een aanzienlijk bedrag. Doch daar er meerdere personen in deze gemeen te wonen, die eveneens A. van E. heten, bleek het dat de brief bij de verkeerde A. van E. was bezorgd. Eerstgenoemde A. van E. praatte ner- s over en ging de chèque innen. Doch de persoon, waarvoor de chèque bestemd was, kwam dit te weten. Hij deed aangifte bij de politie, die een onderzoek instelde en de dader op spoorde. Eerstgenoemde A. van E., bij wie het bedrag is in beslag ge nomen, zal zich te zijner tijd moe ten verantwoorden. LANGERAAR Personals. De heer J. v. d. Pijl Gzn. behaalde op de tentoonstelling van de Slagersvakschool te Utrecht, een eerste prijs voor Berliner lever worst, een eervolle vermelding voor boterhamworst en een eervolle ver melding voor gekookte, worst. „Veiling contra TuindersGoed voetbal was verre te zoeken. We zullen de tekortkomingen niet signa leren, maar hei wilde lang niet vlot- Vlaygendag, Op 24 April a.s. is het de Dag van de Naasteliefde. Gaarne zag Pater de Greevc, dat, evenals dit ter gelegen heid van Koninginnedag, Arbeidsdag, Bevrijdingsdag c.a. gebeurt, alle me dewerkers van de Bond ook op die dag de vlag zouden uitsteken. De vlag dus uit! Blijf niet achter! Dank U. Bond zonder Naam Haarlem. ter zoals wi.i graag bij dergelijke wedstrijden z en. Het Veiiuirs-elital heeft ook zijn gewone vorrn niet kunnen vinden en zelfs de- terug keer van captain Heyns kon de rest riet tot „grote daden" inspireren. He tuinders* lf tal was ;t2:ker, cl gaien ook deze geen mooi aantrek- ke ijk spel te z:en.Iiet einde kwam me* een 2overwinning voor de tuinders. RIJPWETERING Kath. Thuisfront. Gisteren speelde de toneelclub van de K.A.B. voor Kath. Thuisfront. De opkomst was slecht te noemen en, al is het min of meer verklaarbaar, dat was heel jammer, want het programma had beter verdiend. „Onder de Klap per" is een aardig stuk, en de spe lers speelden zeer verdienstelijk. Dat alleen was een gang naar café Bak ker ruimschoots waard geweest. Dat kan echter nog. Maar wat niet meer kan is te gaan luisteren naar de re de van de majoor-aalmoezenier C. Laurent en ook dat alleen zou de moeite geloond hebben. Hij begon zijn toespraak onder de titel „Wij!, Hij! Zij!" Wij zijn alle thuisfronters. Zij zijn de „kerels" in Indonesië. Hij is de priester-soldaat. Vooral bracht hij duidelijk naar voren, hoe de aal moezenier de schakel vormt tussen de mensen hier en de soldaten ginds. Hij belichtte het leven van de aal moezenier en toonde aan, hoe deze alleen door de zorgen van het Cen traal Kath. Thuisfront in Den Haag in staat kan worden gesteld dit zware werk met overgave van zijn gehele persoon te doen. Daarom vroeg hij speciale steun voor de Cen trale en speciaal gebed voor de aal moezenier. Verder ruimde hij enige fabeltjes op die van zekere zijde zo graag worden, rondgestrooid. Een leerzame en tevens genoeglij ke avond. Wfj hopen, dat Kath. Thuisfront Rijpwetering over de mildheid van de aanwezigen tevre den zal kunnen zijn. Er waren voor de verloting prachtige prijzen. Ka de beslissing in de Eerste Kamer (Van een correspondent van 't ANP). Aan de Duitse grensbeambten in de correctiegebieden is aangezegd, dat zij in de loop van Vrijdagmiddag hun bureaux zullen moeten verhuizen naar de nieuwe douaneposten. Het besluit van de Eerste Kamer heeft in West-Duitsland een zekere verslagenheid gewekt, daar in de laatste tijd de hoop gevoed was, dat de Nederlandse Senaat in laatste in stantie de correcties niet zou goed keuren. De Minister-president van Noord-Rij nland-Westf alen. dr. Ar nold, heeft Donderdagavond ver klaard, dat hij ook thans de hoop op een „bevredigende regeling" der grenskwestie nog niet heeft opgege ven. De Europese gedachte heeft vol gens hem zo diep wortel geschoten, da zij „door een momentale foutieve beslissing niet geremd kan worden". Het probleem der Duitse Westgrenzen blijft volgens Arnold tot aan het vre desverdrag evenzeer open als dat van de Duitse Oostgrenzen De regering van Noord-RijnlandWestfalen ziet daarom geen aanleiding om een af scheidswoord te richten tot de Duit sers, wier geboortegrond thans onder vreemd bestuur geplaatst wordt, al dus zeide hij. „Wij zullen de strijd om het na tuurlijke recht der zelfbeschikking voor onze landgenoten niet opgeven. Pas een Duitse bondsregering zou bij de ondertekening van het vredesver drag het laatste woord in deze kwes tie kunnen spreken." Over zijn bezoek aan Nederland zeide Arnold nog: „Ik heb het als een plicht beschouwd, in het laatste uur door een persoonlijk .bezoek aan Ne derland te wijzen op de grote politie ke en psychologische betekenis der grensveranderingen. Dit is misschien niet in overeenstemming met de re gel der orthodoxe diplomatie. Ik ge loof evenwel, dat diegene, die zorg hebben voor het recht van hun va derland, het niet begrepen zouden hebben, wanneer ik niet het uiterste gedaan had. Een Nederlandse minis ter zou in de zelfde omstandigheden niet anders hebben gehandeld." Arnold zeide voorts, dat hij niet kon inzien ho3 de Nederlandse rege ring van mening kon zijn, dat zij haar aanzien zou verminderen, wanneer besloten werd tot „een handeling in Europese zin". Arnold verweerde zich voorts tegen de verklaring van minister Stikker, dat hij tegen de afspraak mededelin gen aan de pers had verstrekt over hun onderhoud. Hij zeide, de pers slechts te heboen ingelicht over het Duitse standpunt en de Duitse bereid willigheid tot onderhandeling. ZORG VOOR GOED R.K. KLEUTERONDERWIJS De R.K. Dioc. Bond van Onderwij zeressen bij het voorbereidend on derwijs in het bisdom Haarlem, „St. Theresia van# Avila" kwam Woens dag in de Spaarnestad bijeen in 15e alg. jaarvergadering. In haar ope ningsrede legde de bondspresidente, mej. Rogier uit Rotterdam, de na druk erop, dat de financiële positie bij het personeel -óan het voorberei dend onderwijs speciaal in de klei nere'plaatsen nog zeer dringend ver betering nodig Iheeft. De bond telde in 1948 537 leden en 24 adspirantle- den en in dit jaar reeds 653 leden en 3j adspirantleden. Bondsadviseur pastoor Mol zeide verheugd te zijn over de eindelijk bereikte landelijke organisatie, die het gevolg werd van het in één bond samen gaan van religieusen en leken onderwijzeressen. Spr. betoogde de noodzakelijkheid van een behoorlij ke en gerechtvaardigde subsidiëring en salariëring van het kleuteronder wijs. Bij het hoofdbestuur werd erop aangedrongen, speciaal de afd. be sturen erop te wijzen, dat zij bij de gemeente-instanties, vooral op de kleinere plaatsen, aandringen op een betere subsidiëring en verruiming van de salarispositie der V.O.-leer- krachten. Mej B Hoogeveen, le pres. der Haarlemse afd. werd tot erelid benoemd, terwijl mej Righart van Gelder uit Leiden tot le secr. van het H.B. werd gekozen. Mevr. A. C. M. KobaldDe Brou wer, sociaal-paedagoge te Amster dam, hield een lezing over „moeilijk opvoedbare kinderen". „Maasbode" NIEUWE BONNEN VOOR WERK- KLEDING AANGEWE7EN. Het Centrale Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 13 en L 13 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 13 kan men kopen: een overall of een werk pak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouw- schort. Op de bonnen L 13 kan men ko pen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, Manchester of Pilov, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 1 t.m. 12 en L 1 t.m. 12 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven vorlopig geldig. PRINSESJES BEZOCHTEN POPPENTENTOONSTELLING Onopgemerkt hebben de prinsesjes Beatrix en Irene gistermiddag, ver gezeld van een hofdame, een uur lang rondgekeken op de internatio nale poppententoonstelling, welke ten bate van de stichting 1940-1945 in het gebouw van de firma Gerzon in de Kalverstraat te Amsterdam wórdt gehouden. DIRECTEUR STAATSMIJNEN OVERLEDEN Hedennacht is in zijn woning te Oirsbeek, nadat hij reeds geruime tijd ziek was geweest, op 60-jarige leeftijd overleden, dr. ir. D. P. Ross van Lennfep, directeur van de staats mijnen. ALPHEN AAN DEN RIJN Meningsverschil Nutsdepartement bijgelegd. In een Donderdagavond in de zaal van het Klein-Nutsgebouw aan de Rhenanialaan, onder leiding van de heer W. Plomp gehouden bui tengewone ledenvergadering van de maatschappij tot Nut van het Alge meen, is het conflict tussen de con cierge, de heer F. Zaal, de exploita tie-commissie en het Nutsbestuur tot een goed oplossing gebracht. Het con flict was enige tijd geleden gerezen tussen de zaalhouder en de exploi tatie-commissie, doordat de eerste ge weigerd had de zaal na 12 uur te verhuren aan de gymnastiekvereni ging „Houvast", wegens eeft eerder voorgevallen ongeregeldheid door het misbruik van sterke drank. De heer Zaal had geen drankvergunning. De dranken waren van buiten af meege bracht. De exploitatie-commissie was van mening, dat de heer Zaal te doen had, wat de commissie hem opdroeg, doch deze wachtte 'tevergeefs op een^ tevoren door hem ingezonden schrij ven en slechts in afwachting daarvan weigerde hij. Na een breedvoerige, objectieve en duidelijke uiteenzetting van de heer W. Plomp omtrent de meningsverschillen, welke ertoe had den geleid, dat de secr. van het Nut en met hem de gehele exploitatie commissie en bloc aftraden, bleek, dat eigenlijk vele fouten waren ge maakt, zowel door Houvast, de heer F. Zaal, en het Nutsbestuur, welke laat ste heel bereidwillig het boete-kleed aantrok. Sterke aandrang werd uit geoefend op de heer H. v. d. Lin den, de secr. van het Nut, om in het bestuur weer terug te keren, welke aandrang op bijzondere wijze werd geaccentueerd door een gevoelvolle toespraak van ds. dr, Cannegieter, alsmede door een meer zakelijke uit eenzetting van de heer J. C. Duin. De heer v. d. Linden heeft dit nog even in beraad gehouden. Overigens is het conflict van de baan. Stierenkeuring Groninger Veeslag. Op de Prov. stierenkeuring van het Groninger veeslag werd Donder dagmorgen te Alphen aan den Rijn een grote collectie goede tot zeer goe de diereh aangeboden. Hiervan waren de 1-jarige dieren van iets minder goede kwaliteit bij het vorig jaar ver geleken. Daartegenover waren de 2- jarige stieren over het algemeen van zeer goede kwaliteit, hetgeen wel te verwachten was, daar deze dieren het vorig jaar een zeer goede collec tie vormden. Hieronder waren enkele zeer fraaie kopstieren, evenals bij de drie-jarige, die, evenals het vorig jaar, ook nu weer goed voor de dag kwamen. De jury bestond uit de he ren A. Louter, voorzitter, J. v. d. Goot, ir. P. Verhoeven en H. Roest, Leiderdorp. De uitslag luidt. 1-jari- ge: le pr. A. Cats. Ter Aar; M. van Gaaien, Hazerswoude; J. D. v. d. Ak ker, Alphen; A. van Dorp, Hazers woude; 2e pr. A. de Jong, Aarlander- veen; L. Eikelenboom, Rijnsaterwou. de; J. Los, Alphen; D. van Os, Rijn- saterwoude; C. van Zwieten, Alphen. H. Blijleven, Nieuwkoop; 3e pr.: A. C. Koot, Hazerswoude; J. Treur, Oegstgeest. 2-jarige: le pr. C. van Zwieten, Al phen; H. Blijleven, Nieuwkoop; P. C, Kempen, Alphen; C. Kampenaar, Aarlanderveen; A. van Dorp, Hazers woude; 2e pr.: H. Roest, Zoeterwou- de. Jac. Noordam, Woubrugge; G. Treur, Leimuiden; H, v. d. Tol, Nieuwkoop; 2e pr.: L. van Gaaien C.zn., Alphen; W. van der Stoel, Al phen; A. van Dorp, Hazerswoude; A. den Hartog, Alphen. 3-jarige: le pr. Gebr. Roest. Al phen; W. Vonk, Leimuiden; W. Bree- rijk. Alphen; wed. G. van Dorp, Ha zerswoude; N. P. Kaptein, Hazers woude; 2e pr.: H. Pennings, Aarlan derveen; D, M. Binnendijk, Alphen; wed. A. M. van Niekerk, Alphen; Q. Onderwater, Zoeterwoude. Laura. 14 personeelsleden van de N.V. Varossieau en Cie hebben ingeschreven voor de 2e Laurarit, die van 4 tot 8 Juli a.s. verreden wordt. De directie bepaalde, dat iedereen, die de tocht binnen de gestelde tij den volbrengt, daarvoor 4 dagen ex tra verlof zal krijgen. Men wordt verzocht met de in schrijving en giro-overmaking niet te lang meer te wachten. Als alles op het laatste ogenblik komt, wordt de administratie overbelast. Sport op 30 April. Ter gelegen heid van de feestelijkheden op 30 April in Alphen zullen er die dag verschillende sportwedstrijden plaats vinden. Zo zal er op het Alphenter- rein o.m. een voetbalwedstrijd ge speeld worden tussen juniorenelftal len uit Leiden en Alphen, twee ver tegenwoordigende elftallen dus. Daarna zal er een wedstrijd ge speeld worden tussen een Alphens elftal en een sterke combinatie van de Rotterdamse eerste klasser Feijenoord. Ook korfbal komt aan de beurt. Op het Alplien-bijterrein zal een korfbalwedstrijd gespeeld worden tussen twee sterke ploegen. „Alphen" 40 jaar. We ontvin gen een keurig verzorgd jubileum nummer van het clubblad der A. V.V. „Alphen", uitgegeven ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van de vereniging. Behalve het program ma der feestelijkheden, wordt in ver schillende artiekelen de geschiedenis, met alle upps and downs, beschreven en menige oude Alphenaar zal zich de beginperiode nog herinneren, die in dit boekje zo smakelijk beschre ven wordt. Geboren: Maria Clasina, d. van J. Metselaar en C. Annaars; Anna Cla sina, d. van A. Strookman en Cl, Klokman; Hendrika, d, van C. J. Koe- lewijn en J. Hunink; Josina, d. van Th. Mooij en W. van Harskamp. Ondertrouwd. M. van Zijtveld 27 j. en S. J. Verschuur 24 j.; F. A. Bahlmann 28 j, en E. J. Bos 23 j. Overleden: P. van Elk 79 j„ we duwe van J. van der Lee; J. M. Prins 75 j„ echtgenote van N. van der Woensel. HILLEGOM Bloembollenmarsen. De uitsla gen der gehouden bloembollenmar sen zijn als volgt: 25 K.M. Senioren le pr. Favorita Kampen; 2e pr. W. H.V.' Utrecht; 3e pr. Kievit Breda; 4e pr. Recore Utredht. 15 K.M. Senioren: le pr. V.E.N.K. Utrecht; 2e pr. Vlug en Vaardig Purmerend; 3e pr. T.O.G. Leerdam. 15 K.M- Junioren: le pr. Riouw Amsterdam; 2e pr. Don Bosco Schie dam; 3e pr. Irene Velp. Brand. In de schuur van Bij- voet-Jansen aan de Haarlemmer straat brak brand uit door 't spelen met vuur door kinderen nabij een blik iwet benzine. Het woonhuis bleef gespaard. Behalve de schuur verbrandden 2 kinderwagens en wat materiaal. Onderwijs. Tot hoofd der Chr. ULO-school te Middenmeer is be noemd de heer P. Cnossen alhier. Demonstratietuin overgedragen. Met enig ceremonieel is de demon stratietuin op „Treslong" overgedra gen aan het Stichtingsbestuur. Hier bij waren tegenwoordig burgemees ter en wethouders, de heren H. J. Voors, J. C, Th. Dix, W. Roozen, B. van Saase, de dir. van O.W. en de opzichter Plantsoenendienst H. Boer. Verschillende sprekers voerden het woord. DE ZILK Ka tli. Thuisfront. Ten bate van de jongens overzee bloemen te ver kopen is een succesvol idee geweest van de initiatiefnemers. De Paas dagen hebben heel wat voor dit goede doel in het laadje gebracht. LEIDSCHENDAM Jubileum Zondag a.s. herdenkt het echpaar Leonardus van Wissen en Apolonia Oudshoorn zijn 55-jarig huwelijksfeest. De naaste familie van het jubilerend echtpaar bestaat uit 6 kinderen met 17 kleinkinderen en 1 achterkleinkind. Zij wonen nu even lang als zij getrouwd zijn in het huis aan de Veurse Achterweg. NOORD WIJK VAN WIE IS DE PORTEFEUILLE? Op Tweede Paasdag gingen de 14- jarige J. A. B. en de 10-jarige M. K., te 's-Gravenhage per fiets de bollen velden bezoeken. In de gemeente Noordwijk vonden zij op een zijpad een rode damesportefeuille met por tretjes en ongeveer f 200.Het be drag werd door hen gedeeld. Toen zij thuis kwamen en de ouders ontdek ten, dat de jongens veel geld hadden, waarschuwden de ouders de politie. Het geld werd in beslag genomen. Doch de politie weet niet wie de eige naar van 't geld is. Hun, die hierom trent inlichtingen kunnen geven, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de kinderpolitie, afdeling strafzaken, Laan Copes van Catten- burg 7, Kamer 22, te 's-Gravenhage. Niwin-actie Het vorig jaar is door verschillende ingezetenen ge stort een bedrag van f 1750, door be middeling van diverse hotels en pen sions werd ingezameld een bedrag van f 2750, totaal dus f 4500. Dit bedrag is thans besteed voor aan schaffing van 1 Os. radiotoestellen voor onze jongens in Indië. De toestellen, die inmiddels zijn verzonden, zullen op eenzame posten geplaatst worden. Op elk toestel is een plaatje aange bracht „Geschonken door het Niwin- comité Noordwijk" NOORD WIJKERHOUT Winterseizoen K.A.B. gesloten. Het winterseizoen van de K.A.B. is gesloten met een uitvoering van de Toneelclub „Meer vreugde". Opge voerd werd het mooie toneelstuk Polly Perkins", in drie bedrijven. Het stuk werd zeer vlot. gespeeld en de K.A.B.-leden hebben weer eens een echte avond meegemaakt, waarop de zórgen o]3zij gezet konden worden. Onder de pauze werd een verloting gehouden, waarvan de opbrengst ge bruikt wordt voor de verandering van het vaandel van de K.A.B. Ouderavond van de K.J.M.V. De K.J.M.V, gaf een ouderavond. Opge voerd werd een toneelschets „De mooiste dag van mijn leven", een hu moristisch stukje. „The Wilea's band" vrolijkte de boel op met lichte muziek en zang. Na een paar num mertjes gaf Kees Duivenvoorden een „Litanie" ten beste, welke het goed deed. Vervolgens gaven een aantal leden van de K.J.M.V. enige mooie staaltjes van gymnastiek te zien. Hierna nam de moderator, kap. Vink, het woord. Hij zeide, dat Noordwij- kerhout met zijn 50 leden, een van de grootste afdelingen van het Bis dom is. Een aantal zegt echter niet zoveel, aldus Z.Eerw. Als we er iets van willen maken, vervolgde hij, zullen we deze jaren veel moeilijk heden moeten doormaken. Na een verloting om de onkosten van de avond te bestrijden, bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Coöp. Boerenleenbank. In zijn openingswoord zeide de voorz., dat van verbetering in het economisch bestel nog niet veel is waar te ne men. De landbouw kan tevreden zijn, doch het grootst aantal leden is bloembollenkweker of tuinder; deze kunnen eerder van achteruitgang als vooruitgang spreken. Tot lid van de Raad van Toezicht werd vervolgens herkozen de heer L. H. Musegaas en tot bestuurslid de heer G. Bouwmees ter. Vervolgens werd de balans en rekening over 1948 vastgesteld. De kassier deelde mede, dat in 1948 voor 120.000 aan credieten en voor 149.000 aan vaste hypotheken werd verstrekt. Aan spaargelden werd ontvangen f 1.250.351.48 en terugbe taald 1.371.395.25. Momenteel zijn er 364 leden en 1589 spaarders. In het eerste kwartaal van 1949 werd er reeds 28.000 aan credieten en aan voorschotten 65.000 uitge geven. Bij de rondvraag vroeg het lid van der Weijden of de zitting in de Zilk levensvatbaarheid heeft. De "kassier antwoordde hierop dat dit zeer zeker het geval is. Een verlo ting van diverse tuindersgereed schappen was heDslot, OEGSTGEEST U.D.O. Het eerste en tweede elf tal gaan een bezoek brengen aan V.N-L., op het terrein aan de Ker?en- straat. Om 12 uur wordt daar ge speeld VNL 2UDO 2, en om 2 uur VNL 1UDO 1. Vertrek per fiets van Leidse Buurt voor het tweede om 11 uur en voor het eerste om 1 uur. De bekerwedstrijd voor de A-jun. is om gezet, en zo wordt op eigen terrein om 12 uur gespeeld UDO (A)VV LV (B). De autobus voor de wedstrijd NederlandFrankrijk vertrekt Za terdagmiddag om precies 1.45 uur van Leidse Buurt. STOMP WIJK Personalia Op de R.K. naai school „Maria Onbevlekte Ontvange nis" alhier slaagden voor costumière Rie verhagen, Gerda Luk, Dora v. d. Helm, Berta v. Sanen, Ria Knijnen- burg, Toos v. d. Meer, Annie Koot, Riet Ham, Tillie de Winter, Rie v. Rijn en Agaat Overdevest. VOORHOUT Gemeenteraad. De Vrijdag avond uitgeschreven vergadering van de gemeenteraad, kan wegens bijzondere omstandigheden niet door gaan en wordt nu gehouden Dinsdag avond 26 April des avonds 7.30 uur. 30-Jarig jubileum R.K. Muziekver. „St. Caecilia". Dit jubileum zal niet ongemerkt voorbijgaan. De plan nen hebben nu een vaste vorm aan genomen. 29 April een mars vanaf Engelselaan naar station Noordwij- kerhout en terug. Aanvang half 8. 30 April wederom een mars in net dorp te pl.m. 3 uur, waarna om 4 uur opening van de fancy fair. Zondag 1 Mei is de fancy fair in het Paro chiehuis geopend vanaf 11.45 tot 24 uur met nader bekend te maken pauzes. Maandag 2 Mei 's avonds 7.30 u. opening met tot slot de grote verloting. De gelden worden besteed om hoognodige instrumenten aan te schaffen. VOORSCHOTEN National© Herdenkingsavond., De avond, voorafgaande aan de na tionale feestdag (5 Mei) is aangewe zen als nationale herdenkingsavond. Plaatselijk zal de herdenking van de militairen van- de Nederlandse strijdkrachten, de zeelieden, dé ver zetsstrijders als volgt geschieden. 19.40 üur_bijeenkomst nabij het mo nument. Voor de naaste familie van de gevallenen zullen plaatsen wor den gereserveerd. 19.45 uur een zangvereniging zingt enkele num mers. Geen toespraken. 19.59 uur aankondiging door sirene of klok luiden van twee minuten stilte. 20.00 uur twee minuten van volkomen stilte. 20.02 Kranslegging of strooien van 'b-oemen. Sluiting met 't zingen van he.le en 6e couplet van het Wil helmus. De vlag behoort voor het invallen van de duisternis te worden ingehaald. ZOETERMEER Zoemitento geopend Woens dagmiddag j.l. werd door de loco burgemeester, de heer J. W. Groene- wegen Hzn, dte Zoetermeerse Mid denstandstentoonstelling geopend. De eerste middag en avond werd de tentoonstelling door ruim 1200 men sen bezocht. Bij een rondgang langs de stands blijkt overduidelijk, dat kosten noch moeite gespaard zijn en dat de 36 standhouders hebben ge daan, wat in hun vermogen lag om de eerste tentoonstelling na de be vrijding in alle opzichten te doen slagen. Men had niet kunnen ver wachten dat in Zoetermeer de mid denstand de organisatie van een zo groots opgezette tentoonstelling heeft aangedurfd. Ondanks de lage entree-prijzen worden afwisselend door de standhouders aan de bezoe kers op het nummer van het entree bewijs prijzen beschikbaar gesteld. Zangver. „Nieuw Leven" Dins dag- en Woensdagavond werd door deze vereniging haar jaarlijkse zang en toneeluitvoering gegeven. Beide avonden was, ondanks de tentoon- toonstelling alhier, de zaal geheel bezet. Voor de pauze werden 9 zangnummers ten gehore gebracht, waarvan „Zomer-idylle" ontwor pen door mevr. Nühn wel in het bijzonder de aandacht van publiek trok. Na de pauze werd opgevoerd het toneelspel in drie bedrijven: „Stefan Borkos". Ook dit jaar heeft deze nog jonge vereniging weer eens getoond in staat te zijn een ,goed toneelstuk voor het voetlicht te brengen. 'Dit moge blijken uit het feit, dat Donderdag 28 April a.s. dit stuk voor de 3e maal wordt opge voerd. (Bovenstaande reeds geplaatst in onze vorige oplage). ZWEMMEN. GEERTJE WIELEMA DERDE OP DE WERELDRANGLIJST. Woensdagavond heeft Geertje Wie- lema de 100 meter rugslag afgelegd, tijdens wedstrijden te Turnhout, "in 1 min. 13 sec., waarmede zij niet al leen haar persoonlijk record van 1 min. 14.6 sec., gemaakt te Kopenha gen, met niet minder dan 1.6 sec. verbeterde, maar de snelste na-oor- logse tijd op deze afstand noteerde en tevens tot de derde plaats op de wereldranglijst opklom. Want alleen de wereldrecordhoudster Cor Kint staat met 1.10.9 (1939) nog boven haar en ook Iet van Feggelen is met 1.12.9 (1938) nog juist 0.1 sneller. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE NACHT Meest matige wind tussen West en Zuid. Vannacht en mor genochtend weinig bewolking met in het binnenland kans op lichte nachtvorst. Morgen over- dag weer meer bewolking met later enige regen ten Noorden van de grote rivieren. Ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. TERUGKEER NAAR DJOKJA ONDER VOORWAARDEN. FOTOGRAFISCH CONSERVEREN VAN DIALECTEN. In het phonetisch laboratorium te Amsterdam bevindt zich et-n merk waardig arenief Het is een systeem waarin fotografische curves zijn op genomen van de stemmen der nieu we bewoners van de Wieringermeer. Van driehonderd inwoners van chr. nieuwe Nederlandse gebied zijn stemopnamen gemaakt, waai van da trillingen laags fotografische weg zijn vastgelagi. mj de keu.;.-, va^ de driehonderd „'remgevers" h*.ft iren er naar gestreefd tongvallen uit ver schillende streken van ons land te verzamelen. De bevolking van de Wie ringermeer is zeer heterogeen en het zal voor toekomstige taalkundigen interessant zijn het dialect dat over een vijftigtal jaren in de Wieringer- meer gesproken zal worden te ver gelijken met de dialecten, waaruit het'ontstaan is. De Zuiderzeestichting die het initiatief heeft genomen tot dit onderzoek, beperkt zich echter niet tot de zuiver dialectische studie, doch ontwerpt tegelijk de bewoners van het nieuwe Nederlandse gebied aan ethnologische tests. Drs. F. Peeters verricht thaps in het phonetisch laboratorium een on derzoek naar het Venloos dialect. Dit diaiect is naar zijn mening nog niet voldoende onderzocht en hij heeft be sloten specimen van de huidige Ven- lose tongval te registreren en als do- cumentatie-materiaal te conserveren, opdat men in de toekomst aan de hand van de opgedane ervaringen de ontwikkelingsgang van het Venloos kan vaststellen. De heer Peeters is zeer zorgvuldig geweest met de keu ze van zijn proefpersonen. Hij heeft uitsluitend Venloërs genomen, die vier Venlose grootouders hebben. Met het psysiologische en medische deel van het onderzoek heeft zich dr. L. Kaiser belast en op het ogen blik heerst in hët phonetisch labora torium een „Limburgse" drukte. Niet alleen de^ afzonderlijke klanken van het dialect worden geregistreerd doch ook volledige gesprekken. LEIDEN Volgens de Staatscrt. van j.l. Dinsdag staat mr. C. W. Kuyk, waar nemend griffier bij het kantongerecht alhier op de voordracht voor griffier I hij de rechtbank te Assen. In de bijeenkomst, die de Neder- j landse en republikeinse delegaties heden onder auspiciën van de UNCI I heeft gehouden, heeft dr. van Roy en verklaard: „De Nederlandse regering is bereid in te stemmen met de terugkeer van de republikeinse regering naar Djogja, mits een bin- dende verklaring verkregen wordt i over beide andere onderwerpen, na melijk, dat de republikeinse rege ring de gewapende aanhangers zal bevelen de guerilla te staken en sa men te werken bij het herstel van de vrede en de handhaving van orde en rust; en ten tweede, dat overeen stemming bereikt wordt betreffende de tijd en de voorwaarden voor de Ronde Tafel-conferentie te Den Haag". Hij zeide, dat de Nederlandse delegatie krachtige pogingen heeft gedaan om in details te antwoorden I op de punten, die Zaterdag naar vo ren zijn gebracht door de republi- lseinse delegatie. Hoewel het Neder landse antwoord nog niet volledig was, zo zeide hij, was het toch volle- diger dan hij verwacht had, dat op dit ogenblik mogelijk zou zijn. Moh. Rum zeide, de indruk te heb- i ben gekregen, dat de informele be sprekingen tussen de partijen in een gunstige sfeer waren gehouden, die I het beide mogelijk maakte ophelde- ring te verkrijgen over de twee standpunt. Hij zeide, dat zijn delega- tie de Nederlandse gezichtspunten, die in de zitting van heden door de Nederlandse delegatie waren inge- 1 diend, in beschouwing zou nemen en in de volgende bijeenkomst zou ant woorden. De woordvoerder van de UNCI meende, dat de volgende zitting niet j voor de volgende week zou worden j gehouden. SPECIALIST OP GEBIED VAN KINDERVERLAMMING NAAR NEDERLAND. Dr. Claus W. Jungeblut, hoogle raar in de bacteriologie aan de Co- lumbia-universiteit, zal, op uitnodi ging van een Zwitserse vereniging voor interne geneeskunde, de zeven tiende jaarvergadering dezer ver eniging bijwonen, welke van 68 Mei te Lugano gehouden wordt. Prof. Jungeblut is een van We relds grootste autoriteiten op het ge bied der poliomyelitis (kinderverlam ming). Op het congres zal hij een lezing houden over nieuwe inzichten in de poliomyelitis. Daarna zal de hoogleraar referaten houden aan de universiteiten van Leiden, Amsterdam en Utrecht. Op 10 Juni vertrekt hij weer van Rotter dam naar New York.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2