Eerste Kamer is verdeeld Compost en kunstmest beide nodig voor onze landbouw Communisten in China richten hun aanvallen eerst op de scholen 'Vtexjaait DONDERDAG 21 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Inzake de kwestie der grenscorrecties De heer Brongersma (P. v. d. A.) zeide, dat de stemming in Duitsland ten opzichte van ons land toch niet goed is, of men wel of niet tot deze grenscorrecties overgaat. Spr. zou echter tegen de Regering wille- zeggen, als zij de machtiging krijgt, om daarvan, evenals in België en Luxemburg gebeurt, voorlopig geen gebruik te maken. - De machtiging kan de Regering steunen bij haar strijd. De heer Beaufort (K.V.P.) ken schetst het ontwerp als simpel en weinig betekenend. Hij verklaart de vrees te beg^jpen van hen, die menen, dat deze grens correcties een schadeloosstelling vor men. Dit zijn ze echter niet. Wijzend op het voorlopig karakter der voorzieningen merkt spr. op, dat, als de vredesconferentie ons de be trokken gebieden weer zou ontnemen, deze tijdelijke toevoeging eer na- dan voordeel zou betekenen. Van een ge wijzigde Duitse mentaliteit blijkt helaas bitter weinig, merkt spr. op met een verwijzing naar het misbaar, dat over de correcties is gemaakt. Duitsland en het Duitse volk heb ben een zware historische schuld op zich geladen. Zijn de Duitse lei ders zich niet bewust, hoezeer hun optreden verbittering wekt en hoe zij daardoor onze plicht tot verge ving verzwaren en bemoeilijken? In verband met de beslissing van België en Luxemburg zal spr. namens al zijn politieke vrienden een sug gestie doen. De fractie zal in meerderheid haar steun niet aan het wetsontwerp ont houden. De overgang der 10.000 Duitsers ligt ons zwaar op de maag, verklaart de heer Beaufort nog. Hier blijft z.i. een grote principiële moeilijkheid be staan. Daarbij heeft zich de moeilijkheid van het Belgisch besluit gevoegd. Dat is een novum. Spr. vraagt, of het geen aanbeveling verdient op grond van dit novum de verdere behandeling van het ontwerp te schorsen. Alle as pecten kunnen dan opnieuw worden bezien en de grenzen zouden dan zo getrokken kunnen worden, dat niet gebieden met agglomeraties, doch slechts met verspreide inwoners aan ons land worden toegevoegd. De heer Algra (A.R.) is van oor deel, dat de regering het zeer juist heeft uitdrukt, toen zij haar mening gaf over het optreden der Duitsers. Ze drukte het meer parlementair uit, maar het kwam hierop neer: ze leren het daar nooit. Over het misbaar kan men beter zwijgen, ware het niet, dat nu een zekere dr. Arnold hier heen is gekomen. Z i. kan men dat een zekere „Frechheit" noemen. Dat deze heer Arnold zich tot de voorzitter van een der Kamerfracties heeft gewend, was een nieuwe „Frechheit". Wordt het ontwerp aangenomen, dan krijgt men correcties, die bij nie mand enthousiasme wekken. Ten aanzien van de suggestie van de heer Beaufort om de beraadsla gingen te schorsen verklaart spr. dat, als het daartoe komt, de regering on ver wy ld de kwestie van Dollard en Eems aan de orde dient te stellen. Te dezer zake dient de heer Algra ten slotte de volgende motie in: De Kamer, van oordeel, dat de regeling van de Eemskwestie en de handhaving van de Nederlands- Duitse grens in de Dollard in bete kenis ver uitgaat boven die van de thans voorgestelde grenscorrecties, betreurt, dat ten opzichte van deze vraagstukken zelfs in beginsel nog weinig of niets is bereikt, spreekt als haar mening uit, dat de Ne derlandse rechten en belangen op dit punt onverwijld en nadrukke lijk aan de orde dienen te worden gesteld, en gaat over tot de orde van de dag. De heer Wendelaar (V.V.D.) ver klaart voor annexatie niets te gevoe len. Hij zal tegen het ontwerp stem men. Dit betekent niet, dat hij geen vertrouwen in de regering zou heb ben. Het ontwerp is overigens een uitvloeisel van onderhandelingen, die vele jaren geleden begonnnen zijn. Sprekers fractiegenoten, de heren Molenaar en Bierema zijn het hier mede eens. Bij de suggestie van de heer Beau fort sluit spr. zich gaarne aan. Als Nederland de grenscorrecties aanbrengt maakt het z.i. gebruik van zijn machtspositie, terwijl het onze taak is het recht steeds te doen zege vieren. De heer Schalken (C.P.N.) tekent protest aan tegen de grote haast, waarmede dit ontwerp moet worden behandeld. Van invoering der voorgestelde grenscorrecties verwacht spr. allerlei moeilijkheden. De heer Pollema (C.H.) geeft te kennen, dat hij niet veel bewondering heeft voor de summiere wijze van voorlichting ten aanzien van dit ont werp. Spr. betoogt, dat veitscheidene vraagstukken onopgelost blijven. De heer Kolff (C.H.) verklaart, dat in zijn fractie geen eenstemmigheid heerst. Spr. zegt bezwaar te hebben tegen de spoed, waarmede dit ont werp behandeld moet worden. Voorts- betreffen zijn bezwaren vooral het voorlopig karakter der regeling en het ontbreken van enige voorziening ten aanzien van de grens in de Dol lard. Wat dit laatste betreft sluit hij zich aan bij de motie-AIgra. De heer Ruys de Beerenbrouck (K. V.P.) geeft te kennen, dat het Neder landse volk niet annexionistisch is. Hij verenigt zich intussen wel met het punt van het programma zijner partij, waarin is vastgelegd, dat eventueel voor schadevergoeding een strook Duitse grond bij ons gebied gevoegd zou kunnen worden. Hij acht het minder beleidvol met deze ouverture te beginnen. O.m. merkt hij op, dat best wat gewacht had kunnen worden met deze grens- verbeteringen. Zijn geneigdheid om het ontwerp te aanvaarden is- gering. Gaarne wil hij de nadere mededelingen van de minister afwachten. Beter vindt hij ht, dat gepruts aan de grenzen ach terwege blijft en dat we onze rech ten reserveren om bij vredesverdra gen tot en definitieve regeling te ko men. De heer Woudenberg (Arb.) meent, dat de grenscorrecties an nexaties zijn, omdat zij eenzijdig worden vastgesteld. In de internationale rechtsorde, welke wij moeten voorstaan, aldus spr., past annexatie niet. Wanneer hij bezwaren tegen het wetsontwerp heeft is dat niet, omdat hij bang is voor de grote mond, die men in West-Duitsland opzet. Veel moeilijkheden zouden voorko men zijn, als-men de regeling verscho ven had tot bij het vredesverdrag. Hij zou gaarne zien, dat de regering de suggestie van de heer Beaufort in overweging nam. De vergadering wordt daarna ver daagd tot hedenmiddag half twee. Dan komt de minister van Buiten landse Zaken aan het woord. KAMPEN BREIDT ZICH UIT Dat het ernst is met de uitbreidings plannen van Kampen bewijst deze foto. Door middel van grote buis leidingen wordt aan de rand van deze oude Hanze-stad een terrein opge spoten, dat zal worden gebruikt voor de woningbouw. Taminiau* Elst- Over.betuwe Pensioenfonds voor de landbouw begint Men hoopt, dat het Bedrijfspen sioenfonds voor de landbouw op 1 Mei met zijn werk zal kunnen begin nen, zo heeft de heer J. C Schroder, directeur van dat fonds, gezegd. Er wordt gerekend op meer dan twee honderdduizend deelnemers. Het fonds kent een ouderdomspensioen toe van twaalf gulden per week op 65-jarige leeftijd na veertig jaar pre miebetaling. In het fonds is ook be grepen een invaliditeitspensioen van acht gulden per week, weduwenpen- sioen tot zestig jaar, waarna het be staande invaliditeitspensioen in wer king treedt, pensioen voor halfwezen van een gulden per week en voor volle wezen van twee gulden per week. Het fonds zal voor twee jaar van terugwerkende kracht zijn. Ge- dei'fde premies voor die twee jaar zullen worden gedekt uit het land- bouwegalisatiefonds- Voor oudere arbeiders ontstaan moeilijkheden, omdat zij niet het vol le premiebedrag kunnen opbrengen. Daarom heeft men een glijdende overga ngsschaal gemaakt. Bonafide landarbeiders, die binnen het raam van het ontstaan van het fonds de pensioengerechtigde leeftijd bereik ten, zullen f 6 per week ontvangen. De thans 60-jarigen zullen t.z.t. f 6.44 ontvangen, 50-jarigen f 7.44. 40-ja- rigen f 8.84, 30-jarigen f 10,69 en 25-jarigen f 12.— De technische premie bedraagt voor arbeiders van 17 tot 20 jaar f 1.25 pér week. Nadien moet f 2.50 per week worden voldaan- De premie komt voor de helft voor rekening van de werkgevers en voor de helft voor rekening van de werknemers. In de collectieve arbeidsovereenkomsten, die 1 Mei ingaan,' is echter rekening met deze premie gehouden, zodat de arbeiders in feite een loonsverhoging van f 1.25 krijgen. De premie zal dus niet op het inkomen drukken. Veel rumoer is ontstaan rondom de kruistocht van ir. O. J. Cleveringa, rijkslandbouwconsulent in algemene dienst. Ir. Cleveringa propageert het gebruik van uitsluitend natuurlijke mest, compost, die de bodem niet uit mergelt, doch daarentegen voedt en behoudt. Naar zijn mening is de oor zaak van vele afwijkingen en ziekten bij mens en dier gelegen in een wan verhouding, die door verkeerde be mesting zou zijn ontstaan. Het A.N.P. vro'eg hierover de me ning van dr. J. Grashuis, directeur van de proefboerderij de Schothorst onder Hoogland bij Amersfoort. Dr. Grashuis is geen tegenstander van ir. Cleveringa, al zegt hij er da delijk bij, dat deze wel wat door draaft. Evenwichtige verwerking van compost en kunstmest beide kan vol gens oordeel en ervaring van dr. Grashuis tot gezonde landbouw en veeteelt leiden. Kunstmest is een waardevol hulpmiddel, maar eenzij dige toepassing er van kan de meest onaangename gevolgen met zich brengen. Dr. Grashuis heeft ervaren, dat met gebruik van uitsluitend kunst mest veranderingen in de bodem veroorzaakt worden, welke van in vloed zijn op leven, gezondheid en vruchtbaarheid van plant en dier, eenzijdige chemische bemesting kan dit leven doden, waardoor planten ziekten ontstaan. Afwijkende voe ding kan ook gevolgen hebben voor de dierenwereld. Dr. Grashuis vond bij vele zieken .dieren overschotten of tekorten aan mineralen en andere stoffen, die onder invloed van de voeding met gewassen van een uit sluitend kunstmatig bemeste bodem waren ontstaan. Speciaal op zogenaamde „uitge- boerde gronden", waar zwaar met kunstmest wordt gewerkt, kan men dergelijke verschijnselen bij gewas en vee aantreffen. Bemesting met compost kan hier verbeteringen aan brengen. Merkwaardig was, dat vaak ook boerengezinnen aan onge veer dezelfde verschijnselen als de veestapels leden, omdat zij hun voed sel in hoofdzaak van eigen bodem betrokken. Met dit van gewas en vee werd doorgaans ook de gezondheids toestand van de mensen beter. Verwarring onder de boerenstand zal, volgens dr. Grashuis, door de veldtocht van ir. Cleveringa niet ont staan. De boer kent zijn land en zijn mogelijkheden. Hij heeft even wicht genoeg om niet in paniek te raken. Compost is nodig: over de mate van toepassing daarvan is na- ook a, kan men deze veringen behoud van de bodem en voor ziekte door toevoeging van allerei elemen ten lang tegenhouden. Ernstiger dan de meer anorganische veranderingen noemt hij de onontkoombare erosie- verschjjnselen, die de bodem volko men onbruikbaar kunnen maken. Het is in het buitenland, zowel als in ons land zonneklaar gebleken, al dus dr. Grashuis, dat eenzijdige kunstbemesting tot vernietiging van de bodemstructuur kan leiden. Toe voeging van compost, organisch ma teriaal dus, eventueel aangevuld met kunstmest, gebaseerd op de be hoefte van de bodem, kunnen de bo dem en daaarmee gewas en dier ge zond houden. Ir. Cleveringa heeft gelijk, wanneer hij propaganda maakt voor het gebruik van organi sche mest en voor de aanmaak daar van uit de afvallen der grote ste den. Deze afvallen mogen niet ver nietigd worden, want zij zijn onont beerlijk voor de landbouw Wij weten niet geheel, zo zegt hij, welk microbiologisch leven zich in de grond afspeelt en dus ook niet, welke invloeden zich in volle om vang op de plantengroei hierdoor doen gelden. Dit microbiologisch le ven kan afweerstoffen tegen allerlei verwekkers van ziekten vormen. Te bestrijding", zegt dr. Grashuis. PRINSES WILHELMINA WOONDE SLECHT BEZOCHTE BEVRIJDINGS HERDENKING BIJ H.K.H. Prinses Wiihelmina heeft gisteravond in de Grote Kerk te Apeldoorn de bijeenkomst bijge woond ter herdenking van de bevrij ding van Apeldoorn. Zij was verge zeld door de directrice voor haar par ticuliere zaken voor het Loo en om geving, mej. A. L. Schoch. De bur gemeesters van Apeldoorn en Arn hem en de oud-hof predikant, ds. J. F. Berkel, voerden het woord, waar bij zij vooral de nadruk legden op de verflauwing van de publieke belang stelling voor deze bevrijdingsherden king, waarvan ook deze bijeenkomst, die slechts werd bijgewoond door een paar honderd mensen, getuigde. Vele Nederlandse Missionarissen en Zusters in Peiping Sinds kort is de postverbinding tus sen het door de communisten bezette gebied en het overige China hersteld. Door de twee partijen is overeengeko men, dat schepen, die tussen Shanghai en Tientsin varen, de post geregeld zullen blijven uitwisselen. Als gevolg hiervan zijn reeds de eer ste brieven van de missionarissen en zusters, die na de communistische be zetting in Peiping gebleven zijn, bij 't missiesecretariaat der Paters Fran ciscanen aangekomen. Uit deze brie ven blijkt, dat de toestand voor de Kerk in Peiping tot nu toe nogal dra gelijk is, al bemerkt men tevens, dat niet alles geschreven kan worden. 'De Paters hebben volop werk in twee parochies met de verzorging van de Christenen en met het onderricht van de catechumenen. Merkwaardig ge noeg melden zich niet weinig heide nen om in de Kerk te worden opge nomen. Niet zozeer op de Kerk als wel op de school hebben de commu nisten voornamelijk het oog laten val ine. In de scholen, de katholieke uni versiteit niet uitgesloten, zijn momen teel de studenten aan het bewind. Zij houden er, volgens het beproefde sys teem, volksgerecht. De paters hebben ook al enige kereh bezoek gehad van communistische ambtenaren, maar deze gedroegen zich heel beleefd en zegden zelfs hulp toe in moeilijke omstandigheden. Het schijnt voorge schreven te zijn, dat. waar een kerk is, dit door een uithangbord moet worden aangegeven. Eerste brief van Mgr. Pessers Onder de oorlog zijn twee onzer Franciscaner missionarissen door de Japanners gedood, n.l. de Paters Wil- gisus van Dijk en Mathias Scholberg. De overigen werd uit hun missies van Luan en Kianchow (provincie Shansi) verdreven. Zij werden bijeen gebracht in grote concentratiekam pen in de provincie Shangtung. Later werden ze overgebracht naar Peiping. Na de oorlog bezetten communisti sche troepen het gebied van Luan. In het begin hebben Mgr. Kramer en de andere missionarissen nog wel pogin gen gedaan om daar het missiewerk te hervatten, maar deze zijn uiteinde lijk mislukt. Daarom bleef men in Peiping waar ook veel goeds gedaan kon'worden wachten op het uur der bevrijding van het missiegebied van Luan. In de Prefectuur Kiangchow ech ter, het gebied van Mgr. Pessers, ver liepen de zaken anders. Dit was oor spronkelijk nog onbezet gebied. Mgr. Pessers keerde daarom November 1945 daarheen terug, gevolgd door de andere missionarissen en zusters. Hoewel zij straatarm waren en hun missie in een desolate toestand aan troffen, begonnen zij vol vertrouwen 4i- T-» 1 hun apostolische arbeid. 1 April 1947 r!r,ïik!!! ™nT^;'P™£ echter sloegen de communisten hier lampi iccp nn «on hun grote slag en bezetten het gehele bisschop van Luan en vier van zijn missionarissen; verder de hoogeerwaarde Pater Potveer met viar missionarissen van de Prefectuur Kiangchow, en tenslotte vijf en twin tig Zusters Franciscanessen van de H. Joseph te Heerlen. Deze hebben ge meend vrijwillig in Peiping te moe ten achterblijven, ondanks de drei ging der communistische bezetting, omdat zij het tegenover God en hun geweten niet verantwoord achtten de Chinese Christenen aan hun lot en de vervolging der communisten over te laten. Dé Zusters hebben het onzaggelijk druk met moederzorg en ziekenver pleging en werken op vier plaatsen tègelijk. Op 7 Februari kon mgr. Kra mer een nieuwe parochiekerk inwij den, waarbij de gehele kerk gevuld was met gelovigen. Zoals overal in bezettingstijd gaan er ook in Peiping de dolste geruchten rond. Een Ierse Pater Lazarist vroeg aan Pater Potveer, of hij al lang weer op vrije voeten was. Men had hem n.l. verteld, dat Pater Potveer met zijn kapelaans was gevangen geno men. Ook ging er het gerucht, dat een Pater van het Goddelijk Woord voor het volksgerecht had moeten verschijnen. Later bleek, dat de Pa ter al enige maanden in Amerika was. Er gaan dus veel loze geruchten. Men kan in Peiping op het moment rustig doorwerken, ofschoon de toekomst een groot vraagteken is. NIJMEGEN BOUWT Om de schade, die tijdens de oorlog onder de woningen van Nijmegen is aan gericht, te herstellen, is een plan ontworpen, dat de bouw van 1000 woningen behelst. Bij de Mierstraat verrijst een complex van 210 monta ge-woningen. gebied met uitzondering van één dis trict. In het begin traden zij niet hard op en bleef de toestand dragelijk. Sinds September 1947 echter kwamen er geen brieven meer door naar Peiping, terwijl de laatste brief naar Holland dateerde van 3 December 1946. Op eens, 9 December, ontving het' Pro- vincialaat der Minderbroeders te Weert een telegram van het Ministe rie van Buienlandse Zaken, meldend, dat Mgr. Pessers en Pater Bruns dooi de communisten vermoord waren, terwijl de Overste Pater Dositheus Ruijs en vier Nederlandse zusters ge vangen genomen waren in Kiang chow. Spoedig echter bleek, dat Paters Bruns inderdaad gemarteld was, maar dat het bericht omtrent de dood van Mgr. Pessers niet juist was geweest. Wel toas hü met Pater Ruijs en de zusters op 7 November 1947 gevan gen genomen. Zo nu en dan drong een of ander berichtje over de toestand der gevangenen door naar Peiping of andere missiestaties. Afgezien van enige mishandeling, van zware dwangarbeid en weinig eten, was hun situatie niet al te slecht. Het volk van Kiangchow bracht hun soms wat eten en stond borg voor hen Medio 1948 herkregen zij de-vrij heid. Weliswaar konden zij hun gees telijk werk nauwelijks meer uitoefe nen, maar zij konden zich wijden aan de verzorging der zieken, ook dei- communistische soldaten. Pater Ruijs was intussen echter zo verzwakt, dat hij de vrijheid maar kort overleefde. Hij stierf 13 Juni 1948 en werd onder grote belangstelling der Christenen begraven. Nu waren er behalve de vier Ne derlandse Zusters alleen nog Mgr. Pessers en de Chinese prieser Fran- ciscus Liou. Weliswaar kwamen zo nu en dan mondelinge berichten door, dat zij het relatief goed maakten, maar verder was ieder contact met de buitenwereld afgesloten: geen brief, geen telegram, geen woord. Tot dat ook Peiping in handen der com munisten viel. Al spoedig trachtten de Paters van de hoofdstand uit in contact te komen met Kiangchow. Er kwamen zo nu en dan mondelinge be richten door van Chinese Christenen, die heen en weer trokken van de hoofdstad naar het binnenland en omgekeerd. De postverbinding van Peiping met de buitenwereld bleef enige tijd gesloten, maar zoals wij boven reeds berichtten, is deze nu hersteld. Op 14 April van dit jaar mochên wij, via Peiping. de eerste brief van Mgr. Pessers ontvangen sinds Decem ber 1946. In dit schrijven deelt Mgr. Pessers mede, dat zij alles kwijt zijn. ook de kerk. „We bezitten nog alleen het vege lijf. In het begin, toen wij uit de ge vangenis kwamen, hadden wij letter lijk niets meer en moesten door de mensen worden onderhouden en ge kleed- Later ontvingen wij als onder steuning 80 pond tarwe per hoofd en per maand. In September kwam er een bevel, dat wij een ziekenhuis moesten ope nen, waarvoor wij 50 ton tarwe toe gewezen kregen. Daarmede zijn wij medicijnen gaan kopen. Nu zijn wij op gang gekomen en steunen wij op eigen krachten. Het huis is echter te klein. Er is ons echter een groter be loofd. Instrumenten hebben we na tuurlijk nog zo goed als niet; ze zijn veel te duur. Wij zijn ook tamelijk vrij in het rondlopen Elke dag lees ik de H. Mis volgens de verleende dis pensatie. De omstandigheden in aan merking genomen gaat het ons hier goed. O. L. zorgt best voor alles." Intussen kon Mgr. Kramer in Pei ping een nieuwe priester voor Kiang chow wijden. Deze hoopt binnenkort daarheen te vertrekken om voor Mgr. Pessers en de Zusters enige der meest noodzakelijke dingen mee te nemen. Daarmee is dan het contact met Mgr. Pessers na twee en half jaar min of meer hersteld. ERGERLIJKE VORM VAN SMAADSCHRIFT. De rijkspolitie te Uithoorn is er in geslaagd na een uitgebreid en nauw gezet onderzoek een ergerlijke vorm van smaadschrift aan het licht te brengen en de schuldige te arresteren. In de Tebu'teerfabriek te Uithoorn werkte als baas van de smederij K. R. Eind 1948 ontving de directie van de fabriek een anoniem schrijven, waar in R. beschuldigd werd van diefstal van lood en koper. Ondanks het feit, dat R. tot dat moment het volledige vertrouwen van zijn directie gerfbot, was dit schrijven toch aanleiding van een nauwkeurige observatie van zyn doen en laten. Op de duur werd de situatie voor R. op de fabriek zeer moeilijk en hij nam dan ook zijn ont slag. Hij vond een andere betrekking, doch vrij spoedig daarna kwamen bij de rijkspolitie te Uithoorn weder om anonieme brieven, waarin R. van diefstal beschuldigd werd. Ook deze brieven waren aanleiding tot het on derzoek van de handelingen van R. en de politie ging zelfs zover huiszoekin gen bij hem te verrichten. Er werd echter geen spoor van door hem ge pleegde diefstallen gevonden. Later ontving zijn nieuwe baas eveneens een anoniem schrijven. De politie be sloot thans, kostte wat het kostte, er achter te komen, wie de schrijver van deze brieven was, Deze opgave was zeer moeilijk, omdat het handschrift verdraaid was, maar desalniettemin slaagden de opperwachtmeester en zijn mensen erin, de briefschrijver te identificeren en wel met behulp van een toevallig aangetroffen poëzie album, waarvan het handschrift bij zonder veel leek op dat van- de brief schrijver. Het album behoorde aan de dochter van een goede „vriend" van R. Deze vriend werd aan een streng verhoor onderworpen en be kende tenslotte uit jalousie R. had een zeer goede positie bij de Tebu de brieven geschreven tc hebben. In middels is R. volledig gehehabiliteerd en hij pzal weldra weer in de teerfa briek werkzaam zijn. Wat het onder zoek vooral bemoeilijkte, was het feit, dat er inderdaad diefstallen in de fa briek waren gepleegd. De dader van deze diefstallen is inmiddels ook ge arresteerd. IN INDIE: C. W. LIGTVOET, Noordwijkerhout, viert zijn le verjaardag in Indonesië in hospitaal te Batavia op 22 April. HENK BOSMAN, Reyerskoop 150, Boskoop, geboren 22 April 1928, soldaat le klasse, thans te Rengasdenglok. f^oto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5