KRONIEK VAN EEN R ALL YE (1) Burgers kunnen de legerlasten verlichten Hoe het begin. En Wat het zaal betekent Juipeti-JlaiCye in ciffetó IWOENSDAG 20 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Nationale reserve in het kader van de Uno Zoals bekend is, wordt thans door het directoraat Nationale reserve de «nogelijkheid overwogen, om naast de te vormen infanterie-onderdcler. over te gaan tot het formeren van eenheden luchtdoelartilleric, motor- dienst, parachutisten, pontonniers en pioniers, •verbindingsdienst, vaartui gen dienst, spoorwegdienst, lucht wachtdienst, veldpost, pantserdoel- artillerie wielrijders en cavalerie. Deze plannen houden o.m .ver band met het leveren van de Neder landse militaire bijdrage in het ka der van de West Europese Unie, al dus'verklaarde de waarnemende di recteur van de Nationale Reserve, luit. kol le Fèvre de Montigny aan het ANP. Nederland heeft zich tegenover de andere deelgenoten van de West Europese Unie verplicht, een relatief groot leger op te bouwen. Dit le ger zal vele offers vragen van het Nederlandse volk en moet daarom zo efficient mogelijk worden opgezet in deze geest nu moet gezien worden het formeren van de nieuwe onder delen. waarvan luit ko. le Fèvre de Montigny de meeste als hulpdiensten beschouwde. Voor deze noodzakelijke hulpdiensten zijn de ..dure" dienst plichtigen niet onontbeerlijk. Zij kunnen evengoed gedreven worden met vrijwilligers, die door hun werk zaamheden in de burgermaatschap pij de juiste geschiktheid bezitten. Als voorbeeld 'noemde luit. kol. le Fèvre de Montigny het PTT-personeel voor de verbin dingsdienst en de mannen van de Nederlandse Spoorwegen voor de spoorwegdienst. Men verwacht een grote besparing van de ver wezenlijking van deze plannen. Het is echter niet zo, dat vrij willigers om wille van de zuinig heid bepaalde opdrachten zullen moeten uitvoeren, waarvoor zij in feite geen voldoende militaire opleiding hebben genoten. De opleiding van parachutisten denkt men op de volgende wijze ter hand te nemen. Aan dienstplichtigen, die voor hun eerste militaire oefe- nirfg onder de wapens worden geroe pen, zal men de mogelijkheid bieden, om tot parachutist te worden opge leid. Degenen die deze opleiding ambieren. verplichten zich na hun eerste militaire oefening toe te tre den tot de Nationale Reserve. Ze zul len dan worden vrijgesteld van her halingsoefeningen. In het verband van de nationale reserve zullen zij echter hun geoefendheid bewaren en hun springtechniek kunnen ver beteren. Bij het opzetten van een mo tor en vaartuigendienst zal een be roep op de burgerij worden gedaan om vrijwillig materiaal af te staan. Luit. kol. Ie Fèvre de Montig ny kon geen antwoord geven op de vraag, lioe de Nationale Re serve zou passen in het toekoms tige Nederlandse leger, omdat, zoals hij zei, de uiteindelijke vorm en omvang van het Neder landse militaire aandeel in de West Europese Unie nog niet was vastgesteld. Bovendièn leveren de Verenigde Staten nog tiiet de wapenen die no dig zijn voor de opbouw van het Ne derlandse leger. Het is echter dui delijk, aldus luit. kol. le Fèvre de Montigny, dat de legerleiding onder deze om standigheden geen afwach tende houding mag aannemen. De be staande plannen zullen eens gefiu- teerd en ook Amerika zal, in het be lang van het Atlantische pact, wape nen aan West Europa moeten leve ren. Zodra deze stroom van wapenen begint te vloeien, moeten hier ge oefende manschappen gereed staan, die ze kunnnen hanteren. Daarom is Aetherklanken DONDSRDAG. de Nationale Reserve nu reeds mei haar wervingsacties begonnen. Luit. kol. le Fèvre de Montigny noemde de huidige stand van aan meldingen niet onbevredigend. Ruinj 2.500 personen hebben zich thans ge meld. De meeste van hen hebben de keuring reeds gepasseerd, waarbij slechts enkelen moesten worden af gewezen. Het grootste aantal vrij willigers is tot nu toe van Dordrecht en omstreken gekomen. Men is daar pas op 1 Februari j.l. gestart en toch hebben zich reeds meer dan 800 per sonen gemeld. De Studentenweer- baarheidskorpsen zijn een grote steun voor de Nationale Reserve. In Delft. Leiden, Nijmegen. Tilburg, Utrecht en Wageningen zijn zij reeds aan het oefenen. De studenten van Amster dam beginnen te volgen, evenals die van Groningen en Rotterdam. Algemeen begint de actie zich thans te ontplooien, waarbij voorai opvalt, dat men zich in de ene streek collectief aanmeldt, terwijl uit an dere gebieden alleen individuele aanmeldingen binnenkomen. INDONESIë HEEFT GEBREK AAN DOLLARS. De heer J. W. van der Laan, atta ché van het Amerikaanse consulaat te Batavia, heeft Dinsdag op een pers conferentie te New Vork verklaard, dat de toestand voor Indonesië op het gebied van dollars uiterst critiëk is. als gevolg van de opschorting van de Marshall-hulp. De heer v. d. Laan houdt deze week op het regionale bureau van het Ame rikaanse ministerie van handel han delsbesprekingen met New Yorkse zakenlieden Hij deelde mede, dat door het dollartekort de Amerikaan se handel met Indonesië belemmerd wordt. Het vorige jaar waren reeds verplichtingen aangegaan voor de aankoop van goederen in dollarge- bieden, vooruitlopend op E.C.A.- schenkingen. Toen nu in December de hulpverlening werd opgeschort, moesten de verplichtingen, die men had aangegaan, voorzover deze de reeds toegestane Marshall-gelden overtroffen, ook betaald worden en deze zullen betaald moeten worden uit het reeds sterk geslonken dol- larbezit. De heer v. d. Laan voegde hier aan toe, dat het Indonesische in voerprogramma voor 1949 herzien moest worden en dat goederen, die normaal voordeliger in de Verenig de Staten gekocht hadden kunnen worden, thans in de landen met zach te valuta aangeschaft zullen moeten worden. DEVIEZEN VOOR TOERISME NAAR BELGIë. De A.N.VAB. vestigt er de aandacht op, dat aanvragen voor deviezen voor toerisme naar België voor de maand Juni tot en met 29 April bij de deviezenbanWen en erkende reis- bureaux kunnen worden ingediend. De toewijzing geschiedt na loting en bedraagft 400 Belgische francs per persoon per dag tot een maximum van 2800 francs. Personen, die reeds in 1948 etn dt- viezentoewijzing voor toerisme naar België of in 1948 een deviezentoewij- zing voor toerisme naar enig ander j KATHOLIEKE ONDERWIJZERS BOND BISDOM DEN BOSCH. De Kath. Onderwijzersbond in het Bisdom 's-Bosch hield gisteren te Til burg zijn 48e algemene vergadering- De vergadering werd geleid door de heer A. van Delft uit Made. De salarisactie had tot dusverre, al dus de voorzitter in zijn openings woord, een onaangenaam en teleur stellend verloop, waarbij de regering in gebreke bleef, door zich niet aan haar woord te houden. Spr. hoopte dat bij de behandeling van de inter- pellatie-Roosjen in de Tweede Kamer land hebben verkregen, komen voor deze aangelegenheid nog eens extra deze regeiing niet in aanmerking. HET UITSTEKEN VAN DE VLAG OP GOEDE VRIJDAG. onder de loupe genomen zal worden. Voorts hoopte hij dat het vraagstuk der classificatie zal worden opgelost. Verwerpelijk achtte hij het dat de I onderwijzersorganisaties buiten het Op vragen van het Tweede Kamer- centraal regeringsoverleg gehouden lid de heer Verkerk (A.R.) betref-1 worden. Gestreefd moet worden naar fende een aan de burgerij van Leeu- j een eigen commissie van georgani- warden gedaan verzoek om ter gele- j sèerd overleg. Een progressieve rege- genheid van een veemarktjubileum t.a.v. de kinderbijslag werd door aldaar op Goede Vrijdag de vlag uit te steken, heeft de heer van Maarte veen, minister van binnenlandse za ken, het volgende geantwoord: Ui\ ter zake bij de burgemeester ingewonnen inlichting is de minister het volgende gebleken. Op Goede Vrijdag pleegt te Leeu warden de drukste marktdag van het jaar te worden gehouden. De com missie ter voorbereiding van de vie ring van het 75-jarig jubileum van de veemarkt achtte deze marktdag het meest geschikt om dit jubileum te vieren. De. commissie heeft aan de be volking verzocht bij die gelegenheid te vlaggen. Zodra aan het gemeentebestuur bleek, dat hiertegen bij een deel dei- bevolking bezwaren bestonden aan de commissie was daarvan aanvanke lijk niets gebleken heeft het aan de commissie verzocht, de jubileum viering uit te stellen. De commissie heeft hiertoe inmiddels besloten. INTERNATIONAAL MUZIEK CONCOURS TE AALSMEER, Vrijdagavond a.s. zal df. J. E. Ba ron de Vos van Steen wijk, commissa ris der koningin in de provincie Noord-Holland, het internationale muziekconcours openen, dat het Aals meers fanfarecorps ter gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan organiseert. Het openingsconcert zal die avond worden verzorgd door twee der deel nemende orkesten, „The Regimental Band Royal Fusilliers" uit Engeland en het symphonie-orkest van het Ly- ces H. Poincare uit Nancy. Het concours zal in de grote bloe- menhal'te Aalsmeer worden gehou den op Zaterdag 23 April en worden voortgezet op 24 en 30 April, als mede op 1 Mei a.s. Vele der bekende buitenlandse harmonie-, fanfare- en symphonie-orkesten. waaronder bijv. de „Fairey Aviation Works Band", zullen de concerten ten ge hore brengen. spr. bepleit. Mededeling werd nog ge daan. dat met Beloken Pasen in dc Abdij van Heeswijk een studiecon gres zal worden gehouden. Met betrekking tot het beleid van het hoofdbesuur ontspon zich eefi nogal bewogen gedachtenwisseling, waarbij ook de figuur van de voor zitter in het geding werd gebracht. Bij schriftelijke stemming werd het vertrouwen in de voorzitter met 73 tegen 35 stemmen en 3 onthoudingen opgezegd. Dit was voor de heer van Delft aanleiding om de middagverga dering niet meer bij te wonen en de leiding over te dragen aan de heer P .van de Schoor uit Nuenen, vice- voorzitter. EX-POLITIEKE GEVANGENEN EN DE C.P.N. De Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezet tingstijd zal op 21 Mei in Utrecht een buitengewoon congres houden. Op de agenda staat het voorstel van het hoofdbestuur, de uitspraak te doen cat het lidmaatschap van de C.P.N. onverenigbaar wordt geacht met het lidmaatschap der vereniging. In de toelichting„op dit voorstel wordt ver wezen naar deze zinsnede uit de doel- stelling der vereniging: „de geestes gesteldheid, welke de basis vormde voor het verzet tegen de vijand in de jaren 1940'45 ter verdediging van de begrippen vrijheid en recht, zoals deze zijn uitgewerkt in de Nederland se Grondwet, in stand te houden en te versterken". Na de vei klaring van de leider der Franse communisten, Thorez, waarop is gevolgd een ver klaring van de lieer Dc Groot voor de C.P.N., meent het hoofdbestuur, mede óp grond van de geciteerde doelstelling, dat leden van de C.P.N. niet langer in de vereniging thuis horen. MEESJES BOUWEN VOOR VIERDE MAAL IN BRIEVENBUS. Voor het vierde achtereenvolgen de jaar heeft een meesjes-paar zijn nest gebouwd in de brievenbus van een bewoond huis in de Busken Huet laan te Bloemendaal. De bewoonster had dit jaar tijdig een nestkastje naast de "brievenbus gehangen, doch dte meesjes vertikten het, om daarin te bouwen. Ze hielden vol, zelfs nadat de bewoonster twee maal de sprietjes had verwijderd. Toen «zij toch door bleven bouwen, heeft zij zich laten vermurwen. SPEL MET VUUR HAD CATASTROPHALE GEVOLGEN. Voor vele duizenden guldens is Maandag te Renkum verloren gegaan bij 'n brand, die is veroorzaakt, door dat kinderen met vuur speelden. Drie wagens, een maaimachine, ongeveer 200 ton kunstmest en grote hoeveel heden hooi, stro en turfmolm, die wa ren opgeslagen in de loodsen van het landbouw- en expeditiebedrijf van de firma Peelen, en die een waarde ver tegenwoordigden van ongeveer hon derd duizend gulden, gingen in vlam men op. Hoewel de brandwe'er werd bijgestaan door de fabrieksbrandweer van de Firma Van Gelder Zonen en de brandweer uit Oosterbeek, duurde het nog een uur voor de Renkumse brandweer de blussing verder alleen af kon. VERDRONKENE AAN LAND GEBRACHT. De Viskotter ARN 27 uit Arnemui- den, schipper W. van Belzen, heeft gistermiddag tussen Katwijk en Was senaar op 4 a 500 meter van de kust het stoffelijk overschot van een man aangetroffen. Het is- naftr Schevenin. gen gebracht. Het stoffelijk overschot is vervoerd naar de algemene be graafplaats in den Haag. De Haagse recherche stelt een onderzoek in. BOSWACHTER POOGT ZIJN VROUW TE VERMOORDEN. „Hartig hapje" met vergif. De boswachter van een landgoed in Angerlo, bij Doesburg, is in het Huis van Bewaring te Arnhem opge sloten, verdacht van een poging 'tot moord op zijn vrouw. Deze poging is mislukt, doordat een vrouwelijke keukenbediende, die in het complot was, op het laatste ogenblik weiger de vergif in een bal gehakt te men gen, aldus het „Vrije Volk". De boswachter was met zijn vrouw naar een toneeluitvoering geweest. Na afloop van de voorstelling was er bal. De man was van plan. tijdens dit bal zijn vrouw een „hartig hapje" aan te bieden. Zij zou overlijden aan vleesvergiftiging, zo ïedeneercle hij en niemand zou aan moord denken. Doordat zijn medeplichtige weigerde het gehakt klaar te maken, liep het plan mis. Er werd over gepraat, de zaak lekte uit, kwam ter ore van de Rijkspolitie te Doetinchem en de bos wachter werd gearresteerd. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJK ENIGE REGEN. Aanvankelijk toenemende be wolking met vannacht en in de vroege ochtend tijdelijk enige regen en matige Zuidwestelijke wind. Later op dc* dag .opklarin- ringen en vrij krachtige Noord westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Een professor, die een verkeerde keuze deed Het Bijzondere Hof te Amsterdam heeft gisteren de zaak behandeld te gen de 52-jarige prof. dr. G. A. S. Snijder, van 1928 tot 1945 hoogleraar in de archeologie aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam. Prof. Snijder is er van beschuldigd in de oorlog als president van de Ne derlandse cultuurkring en de Neder landse cultuurraad het Nederlandse culturele leven naar Duitse eisen te hebben willen kneden. Bovendien zou prof. Snijder hebben meegewerkt aan de oprichting van het Vrijwilligers legioen Nederland. De advocaat-fis caal eiste vijftien jaar. President: Wat had de S.S. met de Nederlandse cultuur te maken? De ex-president van de cultuur- raad moest daarop het antwoord schuldig blijven. Aan het slot van het verhoor vroeg de president: Vindt u eigenlijk, dat u nog in Nederland thuis hoort? Prof. Snijder antwoordde daarop: Dat kan i'k zelf niet beoordelen. Ik heb uit de overtuiging gehandeld, dat ik goed deed, maar ik zie nu wel in, dat het verkeerd is geweest. MENSENJAGER STAAT TERECHT. Twaalf jaren gevangenisstraf eiste de Proc. fiscaal, mr. Braun gisteren tegen de thans gedetineerde reiziger O. v. d. W. uit Woerden. Hem was o.m. ten laste gelegd, dat hij tussen 1943'44 te Amersfoort en te Gouda en omstreken behulpzaam is geweest bij het opsporen en arreseren van personen, die zich aan tewerkstelling in Duitsland achtten te onttrekken. Ook had W. verig deelgenomen aan het verrichten van huiszoekingen om zowel onderduikers als verborgen ra diotoestellen in handen te kunnen krijgen. Er werden in deze zaak geen getuigen gehoord, doch de president, mr. Burgersdijk volstond met het voorlezen van verschillende afgeleg de verklaringen. In een uitvoerig pleidooi drong de raadsvrouwe mr. Mulder op verlichting van straf aan. Het Hof bepaalde de uitspraak op 3 Mei a.s. Van O „Nee tot „Ja' en een opmerkingen vooraf nze krant is erbij paar Hoe en waarom we ons eigenlijk hebben laten verleiden, hebben we nóg niet ontdekt en wie ons een maand of drie, vier geleden het zeer indrukwekkend aantal onvervalste Raliye-termen, waarover wij thans beschikken, (en wij verzekeren u, dat het een taaltje op zich is!) had horen uitkramen, zou indien hij ons tevoren óók gekend had met zichtbaar medelijden aan de vermo gens van onze (anders zo rustige en evenwichtige) geest getwijfeld heb- HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. 7.30 Het ben. gedicht van de dag. 8.00 Nieuws. 8.55 Korte gesprekken v. vrouw tot I ^n hoe het u vergaan is, toen u vrouw. 9.30 Een lied gaat de wereld rond. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luistert. 11.00 Orgelcon eert. 11.45 Twee korte verhalen. 12.00 Lyra trio. 12.30 Land- en tuinbouw- nieuws. 13.00 Nieuws. 13.20 Melodie en Rhythm e. 14.00 De vrouw en het roken. 14.15 Solistenconcert. 15.00 Klimop. 16.00 AssoWimento. 17.20 Welk dier deze week? 17.30 Kwintet Johnny Meyer. 17.50 Carlo Buti, 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkr. 19.00 In een groen knollenland. 19.10 Ik zou zo graag...! 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.15 Concertgebouw orkest. 22.15 Verpleegster worden 22.30 The Rofhancers. 23.00 Nieuws. 23.15 Film wijsjes. HILVERSUM II. 415 meter. 7.00-Nieuws. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 8.00 Voor de vrouw. 9.05 Mu- zie«c houdt fit! 10 00 Gramofoonmu- ziek. 10.45 Preludium en Fuga J. S. Baeh. 11.00 De Zonnebloem. 11.40 Les trois eomplaintes du soldat. 12.03 Cla rinet en piano. 12.30 Land- en tuin- bouwnieuws. 13.00 Nieuws. 13.20 Me- tropole-orkest. 13.45 Roeromme. 14.00 Sextet Johny Kroon. 14.40 Even on der ons. 15.00 N.C.R.V.-koor o.l.v. Alex Schellevis. 15 30 Tsjechisch Philhar- monisch Orkest. 17.00 Radio Jeugd journaal. 17.50 Jeugduitzending. 18.15 C.N.V.-kwartier. 18.30 Pianoduo. 18.45 West-Europees commentaar. 19.00 Nieuws. 19.15 Nederlandse organis ten spelen eigen werken. 19.45 Gra- mofoonmuziek. 19.55 Een goed woord voor een goede zaak. 20.00 Nieuws. 20.15 Van Salzburg tot Wenen klinkt een lied... 21.30 Familiecompetitie. 22.05 De vaart dei volken. 22.25 Pia noduo. 23.00 Nieuws. 23 15 Radio Philharmonisch Orkest. zo het een en ander aan griezelige en ^super-avontuurlijke over de Rallye van Monte Carlo had gehoord, we ten we al evenmin. Maar we schamen ons geenszins, te erkennen, dat het uit onze mond toen stoer en manne lijk heeft geklonken: „ons niet ge zien!" Dat „nee" was van harte gemeend, al was het dan ook pas het eerste be drijf en ons eerste contact met al het wel en wee van een echte ster-rit en onder géén voorwaarde zouden wij dit ,ons eigen standpunt, zijn afge weken, ware het niet (wij hebben ons dat alles achteraf laten vertel len),dat wij nadien op een gezellige, wij mogen wel zeggen: uitbundige bitter-avond ergens in het Zuiden des lands statige bokalen vol goud gele nattigheid en daarmee moed naar binnen hadden gewerkt, tenge volge waarvan wij met verbijsteren de jovialiteit zo schijnt het onze stem* (en, zo ge wilt, ook onze steun) aan dit grootse project heb ben gegeven, dat Eerste Internatio nale Tulpen-Rally e heet en waar de bloem der automobiliste met uit zondering dan altijd vau enszelf, al lang voordien voor watm was gelo pen. Dc training. En daar stonden wij dus. We had den eenvoudig-weg nu ook maar de consequenties van het „een-man-een- man-een-woord-een-woord" te aan vaarden en zijn toen maar direct met grote voortvarendheid èn met een spijker, niet in onze banden, maar wat minstens zo erg is in ons hoofd aan 't trainen geslagen, de volgende morgen al. Later is ons ge bleken, dat we daar goed aan gedaan hadden, want ieder Rallye-rijder, die zichzelf een beetje respecteert, zwoeg en beeft al weken voor de start, zodat wij 'met onze eerste oefe ningen in elk geval ver van een klas siek modder-figuur gebleven zijn. Zo begon het dan met, wat men noemt, een pracht van een „scheur" door een juweel van een bocht, een nummertje afgrond-zwieperij, dat de hoogste ervarenheid scheen te verraden (aldus de omstanders, die niettemin niet op de hoogte waren van het feit, dat we 'm knepen als de ziekte) een sit-dwon staking van een kleine tien uur in 'n auto, uiter aard zeer tot ongenoegen van hem, die ons werk verschaft, en nog en kele zeer bijzondere andere stunts, die ons alles bij en door elkaar ge nomen thans volledig rijp hebben ge maakt voor de eerste Rallye van ons leven. En dan te weten, dat het vol gens insiders doorgaans een werk van jaren moet zijn! Hoe het ook zij: van leek, volsla gen leek zijn wij tot machtige mede dingers uitgegroeid. Wij kennen nu elk Rallye-probleem, weten nu alles en snappen nu alles, op papier zeer zeker. En het heeft ons dan ook maar ma tig verwonderd, dat, het in officiële kringen nu al een publiek geheim schijnt te zijn, dat onze ploeg een mooie kans maakt. Enfin, we laten het maar zo, want we hebben in het verleden al vaak genoeg geleerd, hoe hoog onze pa pieren stegen, als anderen bang van ons waren. U hebt maar te lezen. Nu het dan zover is, zeiden we, dat niets ons meer bevreesd kan ma ken (zelfs niet het fluwelen gebaar, waarmee een kleine wagen zich on langs bij een oefening voor de be ruchte klassementsproef op z'n zij legde), nu moet het er dan maar van komen ook. De redactie van uw lijf blad (mocht het dat nog niet zijn, dan wordt het de hoogste tijd!) heeft het ook zo aangevoeld en omdat zij van onze prestaties al nauwelijks minder hoge verwachtingen koestert dan wijzelf (al hebben we haar uiter aard lang niet alles verteld), heeft zich de luxe veroorloofd, een eigen verslaggever naar dit sportfes'tijn af te vaardigen. Die luxe, zult u begrepen hebben, zijn wij en de redactie moet het nu maar verder zelf weten, maar haar ongetwijfeld nobele geste mag u tot de gevolgtrekking voeren, dat u derhalve met vrij grote regelmaat de hele kroniek van deze Rallye zult kunnen volgen. Het woord ..Rallye" is waarschijn lijk voor menigeen een ietwat onbe kend begrip. En opdat eenieder met vrucht de beschouwingen van onze medewerker zal kunnen volgen, me nen wij er goed aan te doen, hier onder een aantal technische bijzon derheden bijeen te scharen, die een 'voldoende licht werpen op alles, wat met een Rallye die man ook met een Nederlands woord „sterrit" mag noemen samenhangt. Zoals het woord „sterrit" al zegt, vertrekken de deelnemers alle uit verschillende startplaatsen. zoals daar in dit geval bijvoorbeeld zijn: Monte Carlo, Rome. Bern, Den Haag. Londen en Glasgow. En vandaaruit rijden zij dan alle' 'n route naar een centrale finish, die voor deze Rallye (georganiseerd door de Regionale Automobiel-Club West. kortweg RAC- West genoemd) te Noordwijk ligt. Al deze routes zijn nagenoeg ge lijk. zo om-en-om de 2700 kilometer. Het verschil in lengte wordt onge vangen door een verschil in tijd, met dien verstande, dat iedere deelnemer aan een maximum en een minimum- tijd gebonden is. Daartoe zyn op de verschillende routes controle-plaatsen ingelast, waar op een en ander toezicht wordt uitgeoefend. Nemen wij bij wijze van voorbeeld het geval van onze medewerker, die vanuit Bern langs de volgende con trole-plaatsen rijdt (de routes tussen die controles zijn vrij) Bern, Lyon, Eordeaux, Toulouse, Parijs, Brussel. Breda, Arnhem, Leeuwarden, Noord- wijk. Nemen wij nu aan, dat bijv. de af stand tussen Lyon en Bordeaux 650 K.M. is, dan kan men opmerken, de maximum (gemiddelde) snelheid is 65 K.M. per uur, de minimum-snel heid 50 K.M. en dus mag men over deze afstand 13 uur doen en moet nemen weer „ons" team als uitgangs- men er 10 uur over rijden, Komt men punt) zitten 55 en een half uur onaf- Verder is het interessant, te weten, dat de snelheid in Nederland van 50 tot 45 K.M. is teruggebracht, zodat de buitenlanders volop gelegenheid hebben, met ons land en de schoon heden ervan kennis te maken. Er zijn nog tal van bijzonderheden over deze Tulpen-Rallye te vertellen. Zo bijvoorbeeld, dat het zeer beslist geen snelheidsrace is. De rijders (wij vroeger dan na 10 uur binnen, of later dan na 13 uur, dan krijgt men per minuut een aantal strafpunten. Ook op tal van andere wijzen kan men strafpunten krijgen (te veel om hier op te noemen), maar strafpunten zijn de schrik van alle Rallye-rijders, want wie met strafpunten binnen loopt heeft weinig kans, aan de fi nish als eerste uitgeroepen te worden. Trouwens, er is nog een klasse mentsproef in Nederland, n.l. in Zandvoort. waar daags na de aan komst (die Donderdagmiddag 28 April plaats vindt) een behendig heids-controle. als we het zo mogen noemen op de strafpuntloze rijders wordt uitgeoefend. Wie strafpuntloos binnenkomt en bovendien de beste klassementsproef aflegt, is winnaar \an de Rallye Nu iets over de deelnemers. Er schreven niet minder dan 61 buiten landers in waaronder Engelsen, Bel gen, Fransen, Zwitsers, Tsjecho-Slo- waken, Amerikanen en Zweden en een team uit Monaco, Denemarken, Canada en ^ïrkije. Ongeveer 80 Ne derlanders zullen eveneens- aan start komen, al was dan ook een veel gro ter aantal inschrijvingen binnen ge komen. De organisatoren moesten echter een grens trekken. gebroken in de wagen met hoogstens aan een der controleposten, als alles goedgegaan is, eens een half uurtje rust. Eten, slapen, scheren enz., dat alles geschiedt in de wagen. Van rij ders en auto's wordt het uiterste ge vraagd. Aan deze Rallye wordt ook door 7 dames-equipes deelgenomen, de wagens zijn in 4 klassen ingedeeld (al naar gelang cylinder-inhoud) met vrijwel gelijke kansen voor iedere klasse en de deelnemers komen zo als gezegd alle de laatste dag (28 April) door Nederland volgens de route: Breda, Tilburg, Den Bosch. Nijmegen. Arnhem (controle), Apel doorn. Zwolle, Meppel, Steenwijk, Heerenveen, Leeuwarden (controle), Harlingen, einde Afsluitdijk, Alk maar, Pont Velzen, Haarlem, Noord- wijk-aan-Zee, waar de wagens in een „pare fermé" gaan, wat betekent, dat niemand er totdat de volgende dag de klassementsproef begint nog iets aan mag veranderen (om de con ditie van de wagen na de rit niet meer te verbeteren). En met een massale bloementocht door de bollenvelden op Zaterdag 30 April eindigt dan dit grootse sport gebeuren. Over de rest en het verloop van een en ander, zal onze speciale mede werker U op de hoogte houden. 1 Worst en Maria-koekjes. Omdat u nu het begin, het „nee' dat „ja" werd en enkele opmerkin gen vooraf toch al hebt gevolgd, zult u beter in staat zijn met groot ge mak in u op te nemen, wat zich zo al aan voorbereiding voor deze ster rit in tal van opzichten en in groten getale aan ons heeft voorgedaan. Het wil ons voorkomen, dat we ons in dit opzicht met een vrij slordig en willekeurig greepje kunnen verge noegen, zoals daar zijn: vlijmscherpe plooien in onze (oudste) broeken, ze ven rollen pepermunt, een dikke me ter geurige cervelaatworst, een blik Maria-koekjes, naarstige bestude ring van de zonderlingste en meest verwarende kaarten, talloze diep gaande discussies over onbekende bergwegen, een hernieuwde qprake- iing van ons eerste Frans (waarvan het resultaat, evenals vroegerop school, ons op het critieke moment toch wel weer zal blijken ontscho ten), een paar gemoltonneerde pan toffels (zulks op aanraden van een befaamde Rallye-virtuoos)., het meest indrukwekkende kledingstuk, dat in onze kleerklas hangt te ver schimmelen, zijnde een gitzwarte zeiljekker met een kraag' als een pa rachute, een zoo redelijk mogelijke verdeling' onder ons drieën van het schijntje deviezen, dat VadertjeStaat ter beschikking heeft gesteld van hen, die voor zijn meerdere eèr en glorie leven of gezondheid veil heb ben, een instructief gesprek over het al dan niet nuttige van het beroemde „opkikkertje", iets waarover de ge leerden het nog niet eens zijn, laat staan onze plichtgetrouwe vader landse politie-mannen, fcen pyama (knal-rood. Sint Nicolaas 1948. nog ongebruikt), een hele serie schone boordjes, voor 't geval, dat de boch ten toch nog te scherp en de afgron den toch nog te ijselijk machten zijn, een ietwat gemamele schrijfmachien, dat evenwel hoogst-betrouwbare pro ducten aflevert en tenslotte een fles ongesneden „zeer oude", niet voor eigen -gebruik, maar een geschenk van de firma Knegtel te Tilburg voor de burgemeester van Bern. Let op nummer 60. Inmiddels heeft onze training ons uitermate geschikt gemaakt voor we- genwachter, maar we vertellen u al- r' leen nog, dat we in een Ford gaan rijden. En dat we de 21ste vanuit Tilburg wegvliegen naar Bern, om daar eerst een paar dagen te gaan acclimatise ren, de kleine ongerechtigheden aan ons voertuig nog wat bij te metselen en in 't algemeen gesproken nog wat krachten te verzamelen voor de zware dagen, die fcomen gaan en die beginnen in de voegste ochtenduren van Dinsdag 26 April, als in Bern het startschot voor ons valt. Wanneer dan alles goed gaat, rij den we in de nacht van Woensdag op Donderdag (28 April) ons goede vaderlandje weer binnen en dan is het zaak voor u, goed uit te zien naar de wagen, die in de oranje kleur het nummer 60 draagt. Ons hart popelt, onze veren tril len, het toerental in ons binnenste stijgt en stijgt. We zijn niet meer te houden.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2