S>e£<2i/dó£0o\xhm& De zaak-Mindszenty voor de U.N.O. Kwamen de Russen over de brug? Nanking verwerpt commu nistisch ultimatum Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 20 APRIL 1949 40ste JAARGANG No. 11673 Verenigde Naties bespreken zaak - Mindszenty WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32( Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.i 15 ct. p. m.m. Teleioontjes 11.5» Commissie dient onderzoek ter plaatse in te stellen Cuba heeft de Verenigde Naties voorgesteld een speciale commissie een onderzoek te laten doen naar de schending der fundamentele mense lijke rechten, welke door Hongarije en Bulgarije zouden zijn bedreven tegen kardinaal Mindszenty en de 15 Bulgaarse protestantse geestelijken. In de door Cuba ingediende resolutie wordt een beroep gedaan op de Hon gaarse en Bulgaarse regeringen om de commissie toegang te geven tot de gevangenissen, waarin de veroordeelden zijn opgesloten. Ook wordt in de resolutie voorgesteld, dat de commissie een onderzoek zal instellen naar het gevangen nemen van de Hongaarse protestantse bisschop La- jos Ordass en van aartsbisschop Stepinac van Zuid-Slavië. Het Cubaanse voorstel zal waarschijnlijk worden behandeld door de tweede politieke commissie, die inmiddels al met het debat over de kwestie van de gods dienstvrijheid in Hongarije en Bulgarije is begonnen. De commissie nam met 17 stemmen voor, 1 tegen en 31 onthoudingen een voorstel aan om Hongarije en Bulgarije, die geen lid zijn van de Verenigde Naties, uit te nodigen de debatten bij te wonen. Heilige Stoel ook uitgenodigd Over een Boiiviaans voorstel om de Heilige Stoel, andere christelijke kerken en de staat Israël uit te no digen, werd met instemming van Bo livia de stemming verdaagd. Het debat werd geopend door Cos ta Du Reis, de Boliviaanse afgevaar digde. die voorlezing deed van ver scheidene herderlijke brieven, die kardinaal Mindszenty vóór zijn arres tatie heeft geschreven en waarin hij ontkende ooit bij enig complot be trokken te 1 ijn geweest. Du Reis zei, dat de kardinaal een bekentenis was afgedwongen met behulp van Mid deleeuwse martelingen. De kardinaal was volgens Du Reis eerst in een vochtige, donkere cel ge zet, waarin men niet rechtop kon staan. Men had een luchtpompsysteem in werking gesteld, waardoor de kar dinaal het gevoel had gekregen alsof hij zou stikken. Daarna had men hem onder felle belichting een ,.der- de-graadsverhoor" van 82 uur lang doen ondergaan tijdens welk ver hoor hij niet had mogen zitten. Als hij van uitputting instortte, werd hij door dokters weer bij bewustzijn gebracht. Du Reis zei. dat de gerechtshoven in „de totalitaire landen achter het ijzeren gordijn" niets anders waren dan „duivelse parodieën en politieke organen". De wereld is heden ten dage verdeeld in twee blokken, aldus Dus Reis, doch deze verschillen niet alleen op economisch en politiek ge bied, maar vertegenwoordigen tevens twee verschillende kanten van het menselijk geweten: de ..goddelijke" en de „satanische". POLEN SPREEKT RUSSISCH. De Poolse afgevaardigde Jan Dro- hojowski sprak hierna gedurende één uur. In zijn rede, die voor een zeer groot gedeelte uit communistische propaganda bestond, verwerkte hij artikelen en paragrafen uit het Hand vest der Verenigde Naties, de aan vallen op de Amerikaanse en Britse diplomaten in Boedapest en Sofia, op kardinaal Mindszenty en de be klaagden van Sofia, op de aartsbis schoppen van Wenen en New-York, op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, het Atlantisch Verdrag, de Truman-leer en Bevin." Hij haalde' teksten aan uit de Bijbel om te „bewijzen", dat de processen in Boedapest en Sofia rechtvaardig waren. De Franse afgevaardigde Jean ChauVel betoogde, dat het Franse volk iedere vorm van vrijheid na aan het hart ligt. Het voelt, dat de vrijheden van gedachte en uitdruk king in bepaalde landen worden be dreigd en is van mening, dat iedere gelegenheid moet worden aangegrepen om te trachten dit te "voorkomen. Daarom is de Franse delegatie er voorstandster van dat de onderhavi ge kwestie door de Verenigde Na ties wordt behandeld. De vertegenwoordiger der Ver enigde Staten, Benjamin O. Cohen, ging -in een uitvoerig overzicht na hoe de vrijheden en rechten van de mens gedurende de laatste jaren op velerlei wijzen zijn vastgelegd. „Geen enkel land", zo betoogde hij, „heeft het souvereine recht om de oorlog te verklaren aan vrijheid en godsdienst" Na te hebben nagegaan, hoe de vrij heden en de godsdienst in Hongarije worden onderdrukt, verklaarde hij. dat de Verenigde Staten deze kwestie behandeld willen zien overeenkom stig de artikelen van het vredesver drag, waarin de vrijheden en de gods dienst worden gewaarborgd. Als de ze procedure geen vruchten afwerpt, moet de Algemene Vergadering der Verenigde Naties zich met het geval bemoeien. De Belgische afgevaardigde, Jo seph Nisot, betoogde dat Hongarije en Bulgarije zijn gebonden aan het vre desverdrag. Ze hebben dus interna tionale verplichtingen om onder an dere de rechten en vrijheden van de mens te waarborgen. Doen zij dit niet dan heeft de Assemblée de be voegdheid om op te treden. CUBA STELT VOOR HONGARIJE EN BULGARIJE •TIJDELIJK UIT DE VN. TE ROYEREN. De Cubaanse gedelegeerde heeft in de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties voorgesteld om Hon garije en Bulgarije tijdelijk uit te slui ten als leden van de V.N., zolang in deze landen de godsdienstvrijheid niet is gegarandeerd. ZIONISTENLEIDER OVERLEDEN. Rabbijn Stephen S. Wise, de leider van het Zionisme over de gehele wereld, is in de leeftijd van 75 jaar te New York overleden. DE STRIJD IN GRIEKENLAND. Volgéns de „Vrije Griekse Radio", die aanhaling deed van een commu niqué van het yrije Griekse opper bevel", is door de opstandelingen in het gebied van de berg Kaimakcha- lan (West-Macedonië) een nieuw of fensief ingezet. MEVROUW SPOOR MET VA- CANTIE IN NEDERLAND Met het vlaggeschip „Oranje" van de Mij Nederland arriveerde Dinsdagoch tend de echtgenoot van generaal mevit>uw M. Spoor-Dijkema, voor een welverdiende rust in het vader land, welke vacantie zij bij familie in de provincie Groningen zal door brengen. Op de kade te Amsterdam passeert mevrouw Spoor de passencontróle. Malinin echter nog niet naar Washington ^E DUITSE ZEGSLIEDEN, die in nauw contact staan met het Sowjetr Russische militaire bestuur te Berlijn en Maandag verklaarden, dat generaal-majoor Malinin met een „belangrijke missie" op weg naar Wash- ingon is, zeiden gisteren, dat door hen verstrekte inlichtingen „prema tuur" geweest zijn. Generaal Malinin, die tien dagen geleden besprekin gen op het hoogste niveau had, gevoerd met de Sowjet-Russische militaire gouverneur, generaal Tsjoeikof, was, in Sowjet-Russische kringen te Ber lijn beschreven als een passende afgezant voor het geval voelhorens in Washington zouden moeten worden uitgestoken. Dit had aanleiding ge geven tot berichten, dat Malinin reeds vertrokken was. ER IS IETS AAN DE HAND Toch schijnt er wel iets aan de hand te zijn. Want volgens berichten uit Washington zou men daar hebben toegegeven, dat de ministers Acheson, Bevin en Schuman, toen" zij in Wash ington waren voor het tekenen van 'het Atlantisch pact, een Russisch aanbod voor zich op tafel hadden lig gen om de Oostelijke en Westelijke blokkades tegelijkertijd op te heffen en een bijeenkomst te houden van de vier ministers van buitenlandse za ken om de Duitse problemen te be spreken. Het aanbod, dat indirect was ge daan, maar uit officiële Russische bron afkomstig was, is van de hand gewezen en de Russen hebben daarna om meer suggesties gevraagd voor een oplossing. Washington heeft daarop geant woord, dat de Westelijke mogendhe den bereid zijn om besprekingen te beginnen, maar op hun voorwaarden en niet op die van Rusland. Al deze aanbiedingen en tegenvoorstellingen zijn tot nu toe via tussenpersonen ge daan, maar zowel Oost als West zijn verlangend om de situatie zich zo te zien ontwikkelen, dat over deze kwesties een officieel contact Jjan worden opgenomen. PLANNEN VOOR OOSTDUITSE REGERING? Volgens Duitse bronnen, die in nauw contact staan met het Sowjet- Russische militair bestuur hebben de Sowjet-Russische autoriteiten te Berlijn de Duitse politici in de Sow- jet-zóne order gegeven plannen klaar te maken voor het instellen van een Oost-Duitse regering voor 1 Juni aanstaande. Het bezoek van Wladimir Dekana- sof. de voormalige Sowjet-Russische ambassadeur in Duitsland, aan Ber lijn, zou met deze plannen in ver band kunnen staan. MAANDAG HERVATTING VAN GROENTE-EXPORT DUITSLAND. i In veilifigkringen verwacht men, dat aanstaande Maandag de groen- tenexport naar Duitsland wordt hervat. Door betalingsmoeilijkheden in zake het nieuwe groentencontin- gent van 4 millioen dollar konden nog geen verse groenten naar Duits land worden geëxorteerd. DE TOEKOMSTIGE HOGE COMMISSARISSEN VOOR DUITSLAND. Verantwoordelijke functionarissen zijn van mening, dat de volgende personen tot geallieerde hoge com missaris van Duitsland zullen wor den benoemd, aldus schrijft James Reston, de diplomatieke medewer ker van de „New York Times": John McCley (V.S.), zwager van Lewis Douglas, de Amerikaanse am bassadeur te Londen en president van de Wereldbank; generaal Sir Brian Robertsan (Engeland), thans militair gouverneur van Duitsland; André Frangois-Poncet (Frankrijk), speciaal adviseur van generaal Pier re Koenig, Frans militair gouverneur van Duitsland. De commissarissen zullen de mi litaire gouverneurs vervangen, na dat de West-Duitse regering is ge vormd. Naar een Middelandse Zee-pact Volgens de diplomatieke mede werker van de „Daily Telegraph" zullen na de besprekingen, die in de loop van de volgende maand tussen de Britse minister van Bui tenlandse Zaken Bevin en zijn Turkse collega Sadak zullen worden gevoerd, hetzij door de Britse, het zij door de Amerikaanse regering definitieve voorstellen worden ge daan, om tot het sluiten van een verdedigingsverdrag voor het Mid dellandse Zeegebied te komen. Volgens de medewerker zal dit bondgenootschapsverdrag een an- vulling vormen van het Atlantisch Pact en van het Handvest der Ver enigde Naties. Er zouden reeds in leidende besprekingen op hoog ni veau zijn gehouden. Een verdedi gingsverdrag voor het Middellandse- Zeegebied zou waarschijnlijk door Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk, Turkije, Griekenland en Italië worden getekend. De rrvpgelijkheid bestaat, dat Spanje zal worden uitgenodigd eveneens aan een verdedigingsver drag voor het Middellandse-Zeege- bied deel te nemen. De diploma tieke medewerker van de „Daily Telegraph" schrijft hieromtrent dat „men te Washington en vooral in militaire kringen, steeds meer tot de mening overhelt, dat de strategi sche positie van Spanje belangrijker is dan de vorm van zijn regering". Spanning in Iran Russisch verdrag gedeeltelijk opgezegd De Iraanse regering heeft beslo ten drie belangrijke artikelen van het Iraans-Russische verdrag van 1921 van nu en genei* waarde te be schouwen en heeft door middel van de Sovjet-ambassadeur Sadsjikow, die op vertrek stond naar Moskou, de Sovjet-regering van dit besluit verwittigd. Teheran heeft als zijn standpunt doen weten, dat Iran's lidmaatschap van de V.N. automa tisch alle verdragen vernietigt, wel ke „onder druk" zijn aangegaan. De drie opgezegde clausules betreffen het recht om onder bepaalde omstan digheden Iran door Russische troepen te doen bezetten, Russische controle op de visserij in de Kaspische Zee en op de Iraanse tol-tarieven. Te Washington acht men het mo gelijk, in de laatste tijd dat de toege nomen spanning tussen de Sovjet- Unie en Iran kan leiden tot Russische steun aan een guerilla-oorlog, welke op touw zou gezet kunnen worden door de Koerden-hoofdman Brazani, die zich op het ogenblik in Zuid- Rusland in ballingschap bevindt met verscheidene duizenden volgelin gen. Reeds vroeger heeft deze Bra zani pogingen ondernomen tot op stand ten einde te komen tot de vor ming van een onafhankelijk Koer- distan, bestaande uit delen van Iran, Irak en Syrië. Daarom werd hij ge dwongen Iran te ontvluchten. Hij heeft ook een rol gespeeld tijdens de bezetting van de provincie Azer- beidsjan door het rode leger. In welingelichte kringen te Wash ington betreurt men het evenwel, dat in verscheidene Amerikaanse bladen de indruk gewekt wordt, dat de spanningen tussen Iran en Sovjet- Rusland een climax naderen. Men verwacht eerder een toenemende ze- nuwenoorlog door middel van pro paganda en het aanmoedigen van een guerilla-oorlog. Roden wilden de Jangtse over I'VE CHINESE regering heeft een ul timatum van de communisten ver- worpen. Daarin werd geëist, dat de rode troepen ongehinderd de Jangtse zouden mogen oversteken en controle uitoefenen op de reorgani satie van de nationalistische troepenf die zich naar het Zuiden zouden moe ten terugtrekken. Volgens berichten van Reuter is de verwerping van het ultimatum reeds ter kennis gebracht van de communistische legerleiding te Peking. Vredeskansen dalen De hoogste burgerlijke en militai re autoriteiten van de Chinese natio nalistische regering hebben gisteren de gehele dag vergaderd, teneinde tegenmaatregelen te beramen met het oog op een eventuele poging van de communistische troepen om de Jangtse over te steken. Men vreesde, dat deze poging zou worden gedaan, zodra het door de Chinese commu nisten gestelde ultimatum zou zijn afgelopen dat was vannacht om twaalf uur. De kans op-een einde van de bur geroorlog in China is door het ver werpen van het ultimatum uiterst gering geworden. De nationalistische regering heeft op alle punten de com munisten hun zin willen geven, maar het was teveel gevraagd om de rode legers toe te staan, de Jangtse te overschrijden. Dat had betekend, dat geheel China zou hebben gecapitu leerd. Waarschijnlijk zullen de natio nalistische troepen nu de strijd tot 't uiterste voortzetten. Inmiddels zijn er reeds berichten binnengekomen over hevige strijd aan de Jangtse. De provinciale rege ring van Koangsoe heeft haar hoofd stad Tsjinkiang verlaten 65 km ten Oosten van Nanking en zich be geven naar een plaats, welke 160 km ten Zuiden van Nanking ligt. *Jf* Te optimistisch IN een rede, welke de voorzitter van de Chr. Hist. Unie de heer Tilanus heden heeft gehouden op de alge mene vergadering der Chr. Hist. Unie te Amsterdam, zeide hij, spre kend over economische en financiële toestand: Bij veel ciitiek, die men kan hebben, valt niet te ontkennen, dat er in ons volksleven vooruit gang is te bespeuren. De zware belastingen nopen tot soberheid. Soberheid echter verlamt de kracht van een volk niet. De druk van de belastingen is hier en daar te hoog en dit kan energiedodend werken. Spreker geeft de verzekering dat deze dingen de volle aandacht van de beide Kamerfracties hebben. Naar onze smaak drukt de heer Tilanus zich hier wel wat te opti mistisch uit, als hij zegt, dat de druk van de belastingen hier en daar te hoog is. De belastingdruk is over het alge meen te hoog. Het zou een zegen zijn, als die druk kon worden verlicht een zegen voor het economisch en voor heel het maatschappelijk leven. Een andere kwestie is: of dat kan en hoe dat kan. En deze kwestie is wel een van de moeilijkste onder de vele' moeilijke kwesties, waarvoor regering en volksvertegenwordiging staan. Wij erkennen dat zonder enige restrictie. Maar wij wilen ons toch niet neer leggen bij het feit van de over het algemeen te hoge belastingdruk, als ware deze toestand niet zoo heel erg. Dat zou kunnen verlammen het streven, om tot een betere toestand te geraken. En dit streven moet voortdurend leven, effectief leven, bij regering en volksvertegenwoordi ging- Dr Arnold in Den Haag OVER DE KWESTIE DER GRENS CORRECTIES. Dr. Arnold, de premier van Noord- RijnlandWestfalen, is gisteren in Den Haag geweest, waar hij een be zoek heeft gebracht aan de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mi'. Stikker. Dit bezoek heeft de Duitse premier op eigen initiatief ondernomen. Hoewel de Duitsers nog niet zover zijn, dat zij op eigen gelegenheid buitenlandse betrekkingen mogen onderhouden, heeft de Nederlandse regering zijn verzoek om naar Den Haag te mo gen komen, blijkbaar niet willen afwijzen, doch men ihceft zijn be zoek officieel een beleefdheidsbe zoek genoemd, al weet iedereen, dat dr. Arnold kwam om te spreken over de grenscorrecties. Na zijn onderhoud met mr. Stik ker heeft dr. Arnold nog besprekin- gen^gevoerd met de regeringscom missaris voor Duitse aangelegen heden dr. Hirschfeld en met de fractie-leider der K.V.P. in de Eer ste Kamer, mr. Kropman. Daarna vertrok hij onmiddellijk in een Ne derlandse auto naar de Duitse grens. Ongenode gast. Toen de minister-president van West-Duitsland, dr. Arnold, gisteren in Den Haag aankwam, verscheen hij daar, aldus het „Algem. Dagblad zonder daartoe op enigerlei wijze te zijn uitgenodigd door de Nederland se regering. Eenmaal in de residentie gearriveerd heeft hij telefonisch op buitenlandse zaken laten vragen zijn opwachting bij de minister-president of bij de minister van buitenlandse zaken te mogen maken. Daarop is be sloten, dat laatstgenoemde hem zou ontvangen. Dr. Arnold heeft toen mondeling tegenover minister Stik ker de reeds eerder door de regering van West-Duitsfand kenbaar gemaak te bezwaren tegen de voorgenomen grensverbetering in het kort geformu leerd. Het bezoek van dr Arnold bij minister Stikker was vrijwel onmid dellijk hierop afgelopen. Het gehele bezoek op het departement van bui tenlandse zaken duurde#ongeveer een uur. Met het oog op de naderende jaar lijkse moeilijke periode in de vlees voorziening acht de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening het raadzaam met ingang van 22 April het vleesrantsoen weer op 200 gram per week per persoon te brengen. Het verhoogde rantsoen van 250 gram zal verlaten worden, om zo lang mogelijk het basisraj^tsoen van 200 gram te kunnen handl intsocn haven. Een koAAe-Uje.,.. Armoede kan gevaarlijk zijn; weelde is veel gevaarlijker voor een zedelijk-goed leven.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1