Een bloemenronde langs de mooiste bollenvelden VRIJDAG 15 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 NAAR DE BOLLEN!p> 'T IS EEN RARE VERGELIJKING, want er zijn drie belanghebbenden. Maar toch zou men de Benelux een huwelijk kunnen 'noemen; een zake lijk huwelijk, wel te verstaan. Alvorens een zakelijk huwelijk wordt ge sloten, plegen de partijen hun troeven op tafel te leggen en te tonen wat zij kunnen aanbieden Een voortreffelijk initiatief in dit kader nam het voorlopig Comité vóór Sport-, Persoonlijke- en Culturele Uitwisseling, dat als een bescheiden poging de „Bloemenronde 1949" orga niseerde. Ongetwijfeld zullen vele Benelux-vrienden een tocht door Nêer- lands bloementuin gaan maken en hun bewondering voor deze kleuren pracht kan sleclTt gunstig werken op de tot stand koming van verdere sa menwerking. Deze Bloemenronde, verzorgd door het Leidse Reisbureau „Globe", voert de deelnemers van Leiden naar Haar lem, via Sassenheim. Lisse, Hillegom en terug over Vogelenzang, Noordwij- kerhout en Noordwij k, of omg|keerd. Bij de startpunten in Leiden en Haar lem kunnen de deelnemers een stem- pelboekje in ontvangst nemen en op eigeij gelegenheid, per fiets, bus, auto, touringcar of te voet, deze ronde van 65 km. afleggen en in elk van de acht plaatsen een stempel halen. Aan het einde wordt een aardige herinne ring uitgereikt. Men is niet gebon den aan bepaalde wegen, evenmin als men verplicht is de ronde achter el kaar af te werken. Wandelaars kunnen het b.v. in gedeelten doen. Het gaat er slechts om de acht stempels te ha len en daarbij te genieten van de schoonheid, die de Hollandse bollen velden bieden. Deze bloemenronde kan gehouden worden van 15 April t.m. 15 Mei. Aan deze tochten is een fotowedstrijd verbonden. Ouden van dagen en kinderen gaven het voorbeeld. Ter opening van deze Bloemenron de 1949 bood het organiserend comité 30 ouden van dagen uit drie Leidse hofjes en 40 kinderen uit het wees huis aan de Hooglandse Kerkgracht, een gezamenlijke tocht per autobus aan. Met twee bussen werd gister middag om kwart voor drie vanaf het beginpunt „Zomerzorg" gestart. Het laat zich raden hoe deze men sen, groot en klein, die niet zo vaak Iets dergelijks beleven, van deze tocht genoten hebben. De oudjes zon gen dat het een lieve lust was en al heetten de liedjes -toevallig „Zie de maan schijnt door de bomen" en ,,'t Zonnetje gaat van ons scheiden", terwijl er geen maan te zien was en de zon als een vurige bal nog hoog aan de hemel stond, dat mocht aan PERSSPIEGEL VUILSPUITERIJ. De Nieuwe Eeuw schrijft: „Wij hebben geen bijzondere aan dacht geschonken aan de campagne die in een deel van onze linkse pers op touw is gezet tegen het Neder landse leger. Sommige linkse bladen lezend, krijgt men eerder de indruk met organen van de Repoeblik Djocja te doen te hebben, dan met Neder landse publicaties. En van die zijde verwondert de he-tze tegen ons leger geen moment. Bovendien k&n men er nog altijd op rekenen, dat in een zo gewichtige zaak de waarheid de snel- gaande leugen wel achterhaalt. Ge leidelijk springen de leugen-ballons dan ook wel uiteen. Het uiterst linkse, crypto-commu nistische weekblad „De Groene" heeft, enige weken geleden, met grote ophef een 'hele pagina 'besteed a'an het afdrukken van een brief van een Nederlands officier over beweerde beestachtige wreedheden der Neder landse soldaten in Indië. Het dag blad „De Tijd" heeft het oordeel ge vraagd van een groot aantal deskun digen in Indië, van wie het blad zegt te weten, dat zij volkomen integer en op de hoogte van de verrichtingen der troepen zijn. In zijn nummer van 12 April publiceert het blad enkele voorlopige resultaten. Naar aanleiding van de brief in „De Groene" deelt het hoofdkwartier van de Adj.-Gen. mee, dat „de anonieme schrijver bekend heeft, van geen enkel vermeld feit zelf getuige te zijn geweest en blijk baar niet het gevaar van „afgaan op horen zeggen" kent, welk gevaar in het land van sterke verhalen groot is". In een andere brief wordt van de (bekende) anonymus getuigd, dat hij geen enkele actie zelf heeft meege maakt, en de gehoorde verhalen zon der meer heeft overgeschreven. „Bovendien krijgt men ook sterk de indruk, dat hij persoonlijk zeer ver bitterd is en nu door insinuaties zijn hart probeert te luchten". Men kan de getuigenissen kort sa men vatten in één zin uit een der brieven „Zonder aanleiding doet een Hol lands soldaat geen wandaden". Dit spreekt voor ieder Nederlander die zijn volk kent, van zelf. Men kan alleen maar respect hebben voor de prachtige wijze waarop onze jonge mannen onder leiding van generaal Spoor hun zware en uiterst moeilijke taak verrichten. Waarvoor men géén respect kan hebben, dat is voor de wijze waarop een deel van onze pers zijn taak op vat. Niet eerlijke, rustige voorlichting na grondig onderzoek, maar sensatie en sterke verhalen moeten bepaalde bladen klaarblijkelijk aantrekkelijk maken voor dat deel van het publiek, welks smaak bedorven is. In veel ge vallen kan men dit onvermeld laten, maar als de,eer van ons volk wordt aangetast in ons leger, past protest tegen de lichtvaardige wijze waarop stukken, die de natie in haar zonen beledigen, worden gepubliceerd". het plezier niets afdoen. De kinderen hadden geen tijd om te zingen en ke ken hun ogen uit naar al het moois dat aan hun verbaasde ogen voorbij- rolde. Links en rechts de bloeiende velden van gele narcissen, als Sneeuwprinsessen en Spring beauty's, afgewisseld door het rood, wit en blauw van hyacinthen, waarvan de heerlijke geur, door de wind gedra gen, de met open dak rijdende bussen binnendrong. Enige Leidse en Haarlemse firma's hadden versnaperingen beschikbaar gesteld, waardoor de feestvreugde nog werd vergroot. In Hillegom werd een kort bezoek gebracht aan A. C. v. d. Schoot's Kwe kerij, waar schitterende Kaufmannia- na-tulpen, met artistieke namen als Shakespeare, Mendelssohn en Kreis- ler, be\vonderd werden om hun zeld zame variëteiten en ongewoon lcorte stengels. Een aardige geste was het van deze firma, om de deelnemers een bosje narcissen aan te bieden. Via de stempelplaatsen werd in de beste stemming de terugtocht gere den. Links en rechts van de weg zwaaiden de mensen naar de met bloemen wuivende kinderen en glunderende oudjes, wier bloemen in het bagagenet de bus met een feeste lijke slinger versierden. In „Zomerzorg" werd om 7 uur thee aangeboden, en ontvingen deze eerste deelnemers aan de „Bloemen ronde 1949" een herinnering aan de ze tocht, die hen langs de mooiste plekjes van onze bollenvelden had gevoerd. Vandaag is de Bloemenronde be gonnen en, terwijl in de vrolijke kin derzaal van een weeshuis de narcis sen pronken en hun soortgenoten in de stille huiskamers van kleine hof jes wat voorjaar en zonneschijn brengen, zijn de deelnemers, uit bin nen- en buitenland, met hun stempel- boekjes op zak een tocht gaan maken door Hollands Glorie: de bollenvel den. Galvaniseer- bedrijf uitgebrand Bovenbewoners met moeite gered Gisterochtend, omstreeks kwart voor acht, heeft een korte, doch he vige brand gewoed in het perceel Oude Vest 61, waarin gelijkvloers het Galvanisch bedrijf Bredo was geves tigd. De brand, welke vermoedelijk is ontstaan doordat lichtbrandbare stoffen tot zelfontbranding zijn over gegaan, werd door de spoedig ter plaatse zijnde brandweer met kracht bestreden. Men heeft echter niet kunnen voorkomen, dat het bedrijf geheel uitbrandde. Ook een gedeelte van de achterzijde van de bovenwo ning, welke bewoond werd door de familie D. Dirkse. werd een prooi der vlammen. Dank zij de omstan digheid, dat deze woning in verbin ding stond met 't belendende perceel dat bewoond werd door de familie Dirkse Sr., konden de heer D. Dirk- se en zijn echtgenote en kind, die zich de uitweg via het trapportaal al zagen afgesneden, in veiligheid stellen. Aangezien het Galvanisch bedrijf aan de achterzijde grensde aan de Marekerk was de brandweer met groot materiaal uitgerukt. Als een voor de betrokkene nood lottige samenloop van omstandighe den moet nog worden gemeld, dat de familie Dirkse Sr. juist gisteren de schoonmaak had ter hand geno men en enig huisraad in het door brand verwoeste perceel had opge slagen, welk meubilair eveneens door de vlammen werd aangetast. Voor alle gedupeerden- dekt Verze kering de schade. Voor de brandweer, die juist gis teren zulk een uitstekend geslaagde demonstratie voor de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, gaf, was het deze ochtend volle ernst. Voor haar door- tastenheid, waardoor omvang van de brand beperkt bleef, mag haar een woord van hulde niet worden onthouden. LEIDSE TEXTIELSCHOOL. Bij de overgangsexamens der Leid se Textieldagschool werden van het le naar het 2e leerjaar bevorderd: A. Bins, C. Cort, O. den Hollander, J. Jansen, W. Kamp, C. v. d. Kooii, J. Slobbe, W. Stoel, J. Strijk, H. Veen, A.' Weers. Volksdansgroep Leonardus-paro- chie. Wij vestigen er de aandacht op, dat de oefeningen niet hervat worden op Woensdag 20 April doch op Woensdag 27 April, dus 14 dagen na Pasen. Dit in verbard met de ten toonstelling in de eerste week na Pasen. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. Besprekingen te Batavia VERKLARING VAN DR. v. ROYEN Op de openingsvergadering van de voorbereidende conferentie te Bata via heeft de voorzitter der Neder landse delegatie, dr. van Royen, de volgende verklaring afgelegd: „Mijnheer de voorzitter. Het is ons ernstige en oprechte verlangen, dat deze besprekingen met succes zullen worden bekroond. Hiertoe zullen wij van onze kant onze uiterste krach ten geven. In dit verband zij het mij veroorloofd, om vast te stellen dat, ondanks vele beweringen van het te gendeel, de Nederlandse aanvaarding van de uitnodiging uwer commissie, om deel te nemen aan deze bepre kingen. onvoorwaardelijk was. Als voorzitter van de Nederlandse dele gatie moge ik u daarom verzekeren, dat van onze kant deze besprekingen zullen worden gehouden geheel in overeenstemming met de geest van zulk een onvoorwaardelijke aan vaarding. Voorts zijn wij bereid, een verdere bijdrage te leveren tot het welslagen dezer conferentie. Uit de brief van de heer Moh. Rum van 1 April jL aan de voorzitter der commissie memoreren wij in het bijzonder zijn verklaring, dat hij uit sluitend een mogelijk herstel van de republikeinse regering in Djokja kon bespreken. In dit opzicht willen wij aan de wensen der republikeinse de legatie tegemoet komen en wij ho pen, dat dit voorbeeld, namelijk het nemen van een initiatief om de zo vurig verhoopte toenadering en ver zoening tot stand te brengen navol ging zal vinden. De Nederlandse de legatie is bereid voorrang te doen verlenen aan c'e besprekingen be treffende voorwaarden en tijdstip van een mogelijke terugkeer de re publikeinse regering naar Djokja Ter vermijding van mogelijk misver stand moet ik hieraan echter ter stond toevoegen, dat de voorrang van bespreking, in welke wij bereid zijn te berusten, ingevolge de wen sen der republikeinse delegatie, uit sluitend de thans te houden discus sies betreft., maar dat elke bindende afspraak als resultaat van deze be sprekingen zal worden uitgesteld tot het tijdstip, waarep over de twee andere punten der Canadese „ru ling" van 23 Maart jl. overeenstem ming zal zijn bereikt. Ik moge van deze gelegenheid, waarbij ik voor de eerste maal het genoegen heb. de heer Rum en de leden zijner delegatie te ontmoeten, gebruik maken, om een punt op te helderen, hetwelk, naar ik heb be merkt, aanzienlijk misverstand heeft veroorzaakt. Ik bedoel het vraagstuk van de overdracht der souvereini- teit, welke overeenkomstig het plan- Beel aanmerkelijk zal worden be spoedigd na de. besprekingen op de Rondetafelconferentie. In republi keinse kringen is enige twijfel ge uit. of deze souvereiniteitsoverdracht wel volkomen onvoorwaardelijk zal zijn. „In dit verband wens ik op de meest formele en categorische wijze te verklaren dat het de bedoeling van de Nederlandse regering is, dat deze overdracht inderdaad overeen komstig de beginselen, door partijen op de Renville aanvaard, zowel vol komen als onvoorwaardelijk zal zijn. De Nederlandse regering staat niets anders voor ogen dan een unie, bestaande uit twee gelijkwaardige deelgenoten met gelijke rechten." UIT DE OMGEVING HILLEGOM Gouden bruiloft. Donderdag herdacht het echtpaar A. Gort en A. Gortter Heide, wonende aan de Amerikastraat 21, alhier, zijn 50-ja- rig huwelijksfeest. Van alle zijden stroomden gelukwensen aan. De tra- ditioinele serenade ontbrak evenmin. LEIDSCHENDAM Afscheid opperwachtmeester H. Tol. De opperwachtmeester H. Tol heeft gisteren zijn unifox-m aan de kapstok gehangen. Hij heeft er niet minder dan 40 dienstjaren opzit ten. Het afscheid van zijn loopbaan is niet onopgemerkt gegaan. In de raadszaal waren gistermorgen vele elite persoonlijkheden samengeko men om „opper" Tol te huldigen voor ae diensten den lande en ook aan Leidschendam bewezen. De comman dant van het Gewest-Rijkspolitie kolonel v. Éverdingen voerde het eerst het woord en stelde Tol als een schitterend voorbeeld van langduri ge trouwe dienst aan het jongere per soneel ten voorbeeld. Die trouwe plichtsbetrachting was voor H.M. de Koningin aanleiding om opperwacht meester Tol te onderscheiden rnet de zilveren medaille van Oranje Nas sau, welke onderscheiding kolonel van Éverdingen de grijze politieman op de borst spelde. Vervolgens sprak ook burgemees ter H. Banning een afscheidswooi'd. waarin spr. hulde bracht voor dc 35 jaar welke Tol in Leidschendam is? geweest. Een 40-jarig dienstver band is zeldzaam, maar nog zeldza mer is het dat Tol 35 jaar in een en dezelfde gemeente heeft gewerkt, een bewijs dat de verstandhouding tussen politie en burgerij niet te wensen heeft overgelaten. Ook de groepscommandant de heer Reij sprak welgemeende woorden van ware hoogachting voor de schei dende opper en bood mede namens het gehele politiepersoneel een schil derij aan, voorstellende de drie mo lens. een prachtig aandenken aan ae molens aan de Stompwjjkseweg. Na deze plechtigheid werde in de raadszaal ververschingen rondge deeld, waardoor dit afscheid tevens een intiem en aangenaam karakter had. Opperwachtmeester Tol werd 1 Augustus 1886 in Nieuw-Helvoet ge boren ea trad op 15 April 1909 in gemeente-politiedienst te Delft. Op 19 Juni 1914 ging hij over naar de rijks veld wacht te Stompwijk en na de bijvoeging van Stompwijk bij Leidschendam was hij dus 35 jaar te Leidschendam gestationneerd. LISSE TRAILER MAAKTE SPRONG VAN 10 METER. Op een viaduct in de weg Amster damDen Haag, 6 km. van Lisse raakte de bestuurder van een trailer (trekker met aanhangwagen) gis terochtend de macht over zijn stuur kwijt, vermoedelijk doordat een van de wielen de leuning raakte. De leuning werd over een lengte van 30 M. vernield. De trailer stort te van het ongeveer tien meter ho ge viaduct af en kwam op zijn wielen terecht op de er onder gelegen weg naar Lisse. Een van de beide inzit tenden werd licht gewond, de ander kwam met de schrik vrij. De 8 M. lange trailer, toebehorende aan het transportbedrijf A. H. Zijlstra te Sneek, werd grotendeels vernield. Een juist op de onderste weg pas serende volkswagen van de heer Wennink uit Haarlem kreeg de leu ning van het viaduct boven op zich. Alleen het dak van de wagen werd beschadigd. Gebpren: Johannes Petrus Cle mens z. v. A. v. d. Berg en J. P. Wessels, Wilhelmina Adriana d. v. Th. P. Kortekaas en M. S. C. Mulder Cornelia Antonia d. v. Th. Zwetsloot en M. E. Jelierse, Elisabeth Johanna Maria d. v. Th. J. Slobbe en J. M. v. d. Berg, Antonius Petrus Johannes z. v. A. P. Zeegers en J. M. Vermeu- Maria z. v. J. J. Reeuwijk en E. v. len. Jacobus Gijsbertus Gerardus Zonneveld, Adriana Marina d. v. H. Schippers en D. Hannewijk. Onderrouwd: Cornelis Stephanus Kaandorp 33 jr en Cornelia Maria v. Dijk 25 jr, Wilhelm Algera 38 jr en Neeltje de Jong 30 jr Gorkum, Lau- rentius v. d. Voort 28 jr en Johanna Maria Veldhoven 28 jr. Getrouwd: G. J. v. Zeist en M. M. Hageman, W. Smits Hillegom en J. M. v. Rooijen, C. G. de Groot en J. M. Vermeij. Overleden Gerardus Laurentius Boot 37 Jr echtg. v. Gk v. d. Voort, ken worden. Iedere winkelier heeft prijzen beschikbaar gesteld. De uit slag wordt in de etalages opgehan gen. OEGSTGEEST RAADSLIDMAATSCHAP. De heer P. J. Verhoef heeft be dankt als lid van de K.V.P. en ook als raadslid. Zijn opvolger op de lijst voor het raadslidmaatschap is, mr. W. J. M. Kerkhoff, die in de noodgemeenteraad reeds zitting had. VOORHOUT Distributienieuws. Uitreiking bonkaarten 909 en toeslagkaarten voor a.s. en jonge moeders. Deze uitreiking heeft plaats aan zelfver- zorgers op Woensdag 4 Mei lettere A tot en met M: Woensdag 15 Juni letters N tot en met Z, van 9.3012 en van 1315 uur. Normale uitreiking op de volgen de Dinsdag van 13 uur: 19 April de letters A tot en met D; 26 April E tot en met F: 3 Mei G en H; 10 Mei I en J; 17 Mei K en L; 7 Juni M en N; 14 Juni O en P; 21 Juni Q en R; 28 Juni S en T; 5 Juli U, V en W; 12 Juli X, IJ en Z. NOORD WIJK Groslijst Gemeentebelang. de vergadering van „Gemeentebe lang'' is de candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen als volgt samengesteld: 1. H. J. Wenckebach, 2. J. de Ruiter, 3. J. v. Nes, 4. C, Soeteman, 5. J. C. Schmidt, 6. J, Wassenaar. Oranjefeesten in, Noordwijk-Bin- nen. De Oranjefeesten te Noord wij k-Binnen nemen twee dagen in beslag, n.l. Vrijdag 29 April en Za terdag 30 April. Dit jaar heeft het veel hoofdbrekens gekost om alles te passen in het kader der te hou den btoemenfeesten. Heel veel plaat sen in ons dorpsgedeelte n.l. waar de verschillende spelen oorspronke lijk zouden worden gehouden en niet te vergeten de vermakelijk heden, waren dit jaar niet beschik baar, doordat er mozaïeken dan wel andere versieringen waren gedacht Zo moesten de attracties nu worden verplaatst. Over het beschikbaar stellen van gemeentegrond kon dit maal niet tijdig worden beslist en zo moest worden omgezien naar een plek, die aan de openbare weg ligt en eigendom is van een ander. Het bestuur heeft dit terrein gevonden aan de Offenweg, dat in eigendom is van de provincie. Van die zijde is alle medewerking ondervonden en zo heeft het bestuur althans dit jaar aan de verlangens der leden kunnen voldoen. Het programma is als volgt sair,'en gesteld: Vrijdag. 29 April, 8.30 uur: sprietlopen voor mannen van 18 jaar en ouder; 9 uur: Ringrijden voor paren per rijwiel; 1.30 uur: schiet wedstrijd op de buitenplaats „Of- fern" voor mannen en vrouwen bo ven 18 jaar; 2.00 uur koekkappen voor dames; 2.00 uur: ringrijden voor mannen boven 18 jaar per mo torrijwiel; 2.00 u ur: tonknupoels voor mannen boven 18 jaar; 7.45 u^ n.m.: Prijsuitreiking voor het raad- kuis; 8 uur 's avonds muzikale rond gang. ZATERDAG, 30 April: 8.00 uur v.m. koraalmuziek van de toren; 9.30 uur aubade vóór het stadhuis; 12.00 uur: estafette loop; des mid dags kinderspelen; 1.00 uur ringrij den voor bestuurders van versierde tweewielige wagens, bespannen met één paard; 5 uur n.m.: touwtrekken; 8.00 uur prijsuitreiking voor het raadhuis; 8.30 uur n.m. Openlucht- cabaretvoorstelling voor het raad- kuis. Oranjefeesten te Zee. De Oran jefeesten te Noordwijk-Zee hebben plaats op 30 April. De voormiddag zal geheel worden besteed aan de kinderfeesten; de prijsuitreiking zal plaats vinden te 12 uur op het Kerk plein. In de namiddag zullen de volksfeesten worden gehouden alles het centrum van het dorp. Des avonds te 7.30 uur prijsuitreiking in „Seinpost". Te 8.30 concert waarna grote lampionoptocht. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: D. A. Luschen 97 p.. le klasse, R. Passchier, 98 p., 2e klasse, L. Banck 95 p., 3e klasse. Van de dairres behaalde mevr. Vink het hoogst aantal p. met 94. NOORD WIJKERHOUT Winkelweek. Twee en dertig middenstanders nemen deel aan de a.s. winkelweek, welke Zaterdag a.s. geopend wordt en Zaterdag 23 April wordt gesloten. Voor elke gulden, besteed in een der deelnemende win kels ontvangt de klant een bon met een nummer, afgestempeld met de firmanaam van wie de bon wordt ontvangen. In de loop van Maandag 25 April zullen onder leiding van de heer Algera en onder toezicht van de Rijkspolitie de nummers gietrok-1 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Joannes Gijsbertus Catrinus z. v. H. Meijer en E. C. J v d. Steeg, Pieter z. v. J. Griffioen en A. Sipkema, Adriana Hendrika d. v. A. de Graaf en W. Bijsterveld, Klaas z. v. H. E. Zuurman en J. G. Vern- nout, Jan Willem z. v. A. A. van Heusden en A. v. 't Wout. Overleden: Johanna Hengeveld geb. Fontein 82 jr. BOSKOOP Geboren. Jacoba Aartje, d. van J. P. van der Valk en H. de Jong; Antoinetta Hendrika, d. van D. G. Spee en L. Vurens; Johannes Petrus Maria, z. van B. Rodenburg en E. K. Mayenburg; Gerstina Willemina, d. van L. van Klaveren en G. Karens; Theodora Maria, d. van G. H. van der Erf en A. Wubben; Hendrik, z. van C. Kapteijn en B, C. van der Loo. Getrouwd: Wouter van der Kraats 27 j. en Pieternella Jannigje Bloots hoofd 22 j|: Jan Willem van der Plaat 31 j. en Neelje Antje Verwaaij 27 jaar. KOUDEKERK Personalia. Mej. Nel v. d. Bijl slaagde voor het examen apothekers assistente. Geboren. Alida Elizabeth, d. van H. Duiker en M. de Vreede; Neeltje d. van Fr. Voshart en L. de Jong. Getrouwd: Hendrik H. de Ruiter 35 j. en Arina M. Kok 28 j. NIEUWKOOP Geboren: Gerardus Leonardus z. van A. W. v. d. Voorn en J. Blom; Gerardus Maria z. van Th. J. v. d. Weijden en M. C. Zijerveld; Elisa- beh Henrica d. van J. M. van Veld huizen en M. van Koert; Petrus Jo hannes z. van A. H. Koster en M. C. Fakkel. TER AAR Oorlogsgedenkteken. Het comi té, dat de stichting van een oorlogs gedenkteken in Ter Aar voorbereidt, is thans zover met zijn werkzaamhe den gevorderd, dat het aan de kun stenaar Nico Onkenhout te Amster dam die gedurende de bezetting als onderduiker in Ter Aar vertoefde opdracht heeft kunnen geven, om een gedenkplaat te vervaardigen, welke geplaatst zal worden in de hal van het gemeentehuis. Wanneer in de toekomst een nieuw raadhuis gesticht wordt, zal deze plaat ook daar een passende plaats krijgen. Getrouwd: A. N. Hoogervorst 25 j. en C. J. BouwnJeester 25 j.; C. A. v. d. Zwaan 24 j. en J. Kouwen- hoven 24 j.; P. J. Kempers 26 j. en J. M. Moor 22 j., te Rijswijk (Z.H.) WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG EN ZONNIG In de nacht en ochtend hier en daar tijdelijk mist. Morgen overdag zonnig en droog weer met ongeveer dezelfde tempe- tuur als vandaag. Zwakke, la ter nu en dan matige wind tus sen Oost en Zuid. MARKTBERICHTEN VEUR. 14 April. Groenten. sla I 17.40—19.10; sla II 7.10—15.90; sla ni 5.007.00; stoofsla 1518; spinazie 3742; rabarber 2025; andijvie 40 46; prei 910. SPORT BEURS: AARZELEND Aan de effectenbeurs heerste gis teren reeds een Paasvacantie-stem- ming. Met vier vrije dagen voor de boeg ging men veelal niet tot nieu we verbintenissen over. zodat het algemeen beeld van de beurs op nieuw ongeanimeerd en hier en daar aarzelend was. De affaire is de laat ste dagen weer tot circa 1 millioen gulden per dag ingekrompen. In beurskringen blijft men in dit ver band wijzen op de reeds vaker ge constateerde factoren, die een uit breiding van de handel in de weg staan, zoals de soeculatie/winsbelas- tinjr, de dividend stop en het ver bod om op prolongatie te kopen. Voegt men hierbij het Indonesische probleem, dat gisteren te Batavia op de voorbereidende conferentie met republiek weer is aangesneden, dan heeft men in het kort. naast de monetaire overwegingen de voor naamste knelpunten welker oplos sing essentieel geacht mag worden, voor een herleving in vooroorlogse geest van de Amsterdamse effecten- markt. LAATSTE BERICHTEN VLIEG-REDORD. Twee Amerikaanse vliegers Dick Riedel en Bill Harris, hebben Don derdagavond een nieuw record ge vestigd door in hun eenmotorig toe- steld gedurende 727 uren in de lucht te blijven. Het oude record stond sedert 29 October 1939 op naam van de Ame rikanen West Caroll en Clyde Schlei- per met 726 uren. Riedel en Harris hebben laten weten, dat zij hun ticht zullen voortzetten. Zij hopen gedurende 1000 uren in de lucht te kunnen blijven. Voor het Nederlandse elftal, dat deelneemt aan het van 18 t/m 21 April in diverse steden van ons land te houden internationaal jeugdtour- nooi, zal een keus worden gedaan uit de volgende vijftien spelers. Bakema (tHSC), Bennaais (Dosco) Gerderink (Enschede), Joling (Wa tergraafsmeer), Klaassens (VVV), Louer (NOAD), Okhuyzen (Velox), de Rijk (MOC) Smeets (Juliana) Smit (Volendam) v. d. Steen (DWS), Sybers (VW), Utermark (BW), Visser (DOS) en de Vries (ZVV). Als leider treedt op de heer H. Mommers. Trainer-coach is de heer J. v. d. Leek. KON. NED. VOETBALBOND Om het kampioenschap van Ne derland SVVVSV, Heerenveen AGOVV. Promotic/degradatie wedstrijden Tweede klasse District I: Storm vogelsSparta, ZFCDWV. District II DHCDFC, HVVRCK District ni: GelriaNEC, Labor Be Quick. District V: ZwartemeerEmmen, LSC—Achilles. District VI: Longade Valk, Che- vremontr—de Baronie. District II, prom. derde klasse: ON AVelsen, TYBB—de Hollan- diaan. Prom. vierde klasse: SIODLSV. UrsusDJS, OFC-hDTS, DRC—Pur- mersteyn, BECBMT, Rijswijk RA VA, SJC—ASC, Alblasserdam SMV. Nederlandse Voetbalbekcr Dis trict II, Groep A: VVSB—UVS. LDWS—Alphen. Groep B. RoodenbyrgTeijlingen AlphiaLFC. Groep C: BodegravenGSV, Stol- wij kMoordrecht. Groep D: HaastrechtGouda, OlympiaWaddinxveen, DONK Oudewater. Groep F: VogelBTC. Altior. Programma voor Zater dag: St. Bernardus A-asp.Altior A-asp. 3.30 uur. 2e Paasdag: Altior IK.D.O. I. 3 uur; K.D.O. 2Altior 2, 2 uur; Al tior A-jun.DOSR A-jun., 1.30 uur; WLV C-jun.Altior B-jun., 12 uür: Altior 2 vertrekt om 12.45 uur per, fiets naar de Kwakel vanaf de kerk. Altior B vertrekt met C. Lek om '10.45 uur naar Voorschoten. GJ).S. Programma voor Zater dagmiddag: GDS ABoskoop A. aanvang 4 uur, leider G. Vermeulen; GDS BBoskoop C. aanvang 2.45 uur, leider N. de Lange; WSE B GDS C, aanvang 4 uur, leider C. Houdijk. Maandag, 2e Paasdag: Woerden 4— GDS 2. aanvang 12 uur, leider Q Houdijk; vertrek per trein 10.50 uur; RVC 4—GDS 4, aanvang 12 uur, ver trek per fiets 11 uur. Meerburg. Als oefenwedstrijd voor de a.s. promotie wedstrijden speelt Meerburg I 2e Paasdag een vriendschappelijke wedstrijd tegen Rijnsburgse Boys I, dat uitkomt in de hoogste klasse van de K.N.V.B Zaterdagmiddagvoetbal. Aanv. 2.30 uur. Vertrek 1.30 uur per fiets van af de Rijnegommeretraat. V.V.S.B. Op 2e Paasdag komt de 2e klasser U.V.S. uit Leiden c») bezoek. De Leidenaren moeten met flinke cijfers winnen om als no. 1 in de beker-voorcompetitie te eindi gen, aangenomen, dat Alphen 2e Paasdag van L.D.W.S. wint. Een ge- lulkkig feit is het daarom, dat VVSB 2e Paasdag sterker uitkomt dan de laatste weken en dus zo goed mo gelijk partij zal trachten te geven. De wedstrijd vangt aan om 2.30 uur op het hoofdterrein. Het 2e elft3l speelt om 12 uur een wedstrijd te gen Sen?. Hageveld. Drie spelers van het le elftal zul len V.V.S.B. een dezer dagen gaan verlaten. Verlaten voor een hele tijd. C. v. d. Togt en C. Marijnen gaan hun vaderlandse plicht vervul len in Indië en de stoere back Jan Warmerdam gaat naar Californië om zich een toekomst te verschaffen. Op voorbeeldige wijze hebben deze 3 spelers de WSB-zaak gediend cn in niet geringe mate bijgedragen tot het succes van het le elftal van het afgelopen seizoen. Het verlies van deze drie leden betekent een flinke aderlating voor de Bavo club. TAFELTENNIS De Sleutels. Zaterdag a.s. zal voor de junioren gelegenheid zijn om te trainen. Aanvang half drie. Maan dag, 2e Paasdag, des middags gele genheid om te trainen voor de se nioren. De Sleuteldeelnemers aan de Oxford-trip zullen die middag even eens verslag uitbrengen over de wed strijden en de tafeltennissport i.h.a. in Oxford. Aanvang half drie.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3