F De datum van het Paasfeest Ontevreden N.Z.H.-personeel REDERIK Verteld door Huibert Vet EN DE ZEVEN DIRECTEUREN VRIJDAG 15 APRIL 1949 DE LE1DSE COURANT PAGINA 1 Om aan de groeiende ontevreden heid vanwege het lange uitblijven ener beslissing inzake de loonregeling voor de trambedrijven leiding te kunnen geven, werd door de Be- drijfsunie Vervoer een vergadering belegd voor het gehele georganiseer de N.Z.H.V.M.-personeel. Voor deze vergadering bleek een zeer grote belangstelling te bestaan. Toen door de heer Hoekstra (P.C.B.) namens de Unie de vergadering om ruim 8 uur geopend werd, was de grote zaal van de Haarlemse Kegel bond lot in de uiterste hoeken ge vuld. Nadat door de voorzitter allen wel kom geheten waren, werd het woord gegeven aan de heer de Laten (N. V.), door wie op een vlotte en duidelijke wijze het verloop van deze loonrege ling werd uiteengezet. Het personeel in de vervoersbedrij ven,aldus spreker, heeft na de oorlog zijn plicht en meer dan zijn plicht gedaan, en op grond hiervan mogen wij eisen, dat onze mensen krijgen hetgeen hun toekomt en dat spoedig ae goedkeuring gegeven zal worden aan de voorstellen, die door werkge vers en werknemers in vrij overleg gezamenlijk zijn vastgesteld. Een krachtig applaus onderstreep te de woorden van de heer de La ter. Nadat door de heer van Stralen (St. Raphael) de leiding van het tweede deel van de vergadering was overgenomen, werd aan de aanwezi gen de gelegenheid gegeven hun me ning naar voren te brengen, of vra gen te stellen. Hiervan werd door een tiental aanwezigen gebruik gemaakt. De verschillende sprekers spraken stuk voor stuk hun vertrouwen uit in de hoofdbesturen en betuigden hun tevredenheid over de tot nu toe ge voerde onderhandelingen en actie. Zij pleitten voor aanneming van een re solutie gericht aan de Minister van Verkeer en Waterstaat, welke resolu tie met algemene stemmen werd aan genomen: Het in de Bedrijfsunie Vervoer georganiseerde personeel der N.Z. H.V.M. in vergadering bijeen op Woensdag 13 April 1949 te Haar lem; gehoord de uiteenzetting der hoofdbesturen over de gevoerde onderhandelingen over een herzie ning van de loonregeling en het R.D.V.; constaterende, dat de organisaties van werkgevers en werknemers het eens zijn geworden over de voor-! stellen, welke voor goedkeuring aan, Z.Exc. de Minister van Verkeer en Waterstaat zijn voorgelegd; vaststellende, dat deze voorstel len, welke in vrije besprekingen tussen partijen zijn tot stand geko men, reeds maanden geleden bij de Minister zijn ingediend; met grote ontstemming kennis genomen hebbende van het feit, dat tot op heden de vereiste goedkeu ring nog steeds is uitgebleven; van oordeel zijnde, dat verstoring van de bedrijfsvrede slechts voor komen kan worden, indieit aan de redelijke wensen der werknemers wordt voldaan. spreekt als zijn mening uit, dat on middellijke goedkeuring van de thans bij de Minister liggende voor stellen als een redelijke wens moet worden erkend; dringt er met grote ernst bij de Minister op aan bedoelde voorstel len nu onverwijld goed te keuren; draagt de hoofdbesturen op alle maatregelen te treffen en urt te voeren, die het bereiken van het gewenste doel kunnen bevorderen; besluit deze motie ter kennis te brengen van de Minister van Ver keer en Waterstaat, de betrokken werkgeversorganisaties, alle in stanties voor wie kennisneming nuttig wordt geacht en te publice ren in de pers. De heer van Stralen besloot de goedgeslaagde vergadering met een opwekking aan het georganiseerde personeel om achter de hoofdbestu ren te blijven staan, ook en vooral als de tijd misschien mocht komen dat tot scherpere maatregelen over gegaan moet worden. Spreker sloot de vergadering met de woorden. „Doet geen domme din gen en neemt ons, de vakorganisa ties, de wapens niet uit de hand". Moge ook het georganiseerde per soneel in de andere vervoersbedrijven deze woorden ter harte nemen. PRIJZEN VOOR SCHOEN REPARATIES. In de Staatscourant van heden is een nieuwe prijsregeling voor solioenherstellersw erkzaamheden a f gekondigd, waarin de prijzen voor schoenreparaties, verricht met leder en met gevulcaniseerde rubber, af zonderlijk zijn vastgesteld. De maximumprijs van reparatie met leder van een paar herenzolen en -hakken, welke zijn gespijkerd of geklonken, bedraagt 3,90; van die, welike zijn gelijmd, met hout gepend of machinaal genaaid, 4,30. De maximum prijzen van reparatie met rubber bedragen hiervoor resp. 2.90 en 3,30. Door maatschoenmakers mogen evenwel hogere prijzen in rekening worden gebracht. Elke schoenhersteller is verplicht, in de winkel en in de etalage of bij gebreke daarvan in de ruimte,'waar in het publiek wordt ontvangen, als mede op de toegangsdeur een lijst aan te brengen, waarop de thans geldende maximumprijzen zijn ver meld. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat, indien de cliënt uitdrukkelijk heeft verzocht. de herstelwerkzaamheden met gevulca niseerde rubber te verrichten en desondanks aan dit verzoek niet wordt voldaan, de voor reparaties met leder geldende prijzen met 10 dienen te worden verminderd. AANKOMST „KOTA INTEN" Het troepentransportschip „Kota Inten" wordt in de nacht van Maan dag 19 April op Dinsdag 20 April in de Rotterdamse haven verwacht. Aan boord bevinden zich circa 600 militairen, die om bijzondere rede nen worden gerepatrieerd. De ont scheping zal beginnen op Dinsdag morgen 20 April te 9.00 uur. AFVAARDIGING VAN HAAGS MATROZENKOOR NAAR ROME Het Haags Matrozenkoor (direc teur Theo van Elf eren) had te Pa rijs een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan het door 14 lan den georganiseerde wereldcongres van knapenkoren, dat ter gelegen heid van het jubileum van Z.H. de Paus te Rome wordt gehóuden. Moeilijkheden voornamelijk van financiële aard beletten evenwel, dat aan deze uitnodiging gevolg kon worden gegeven. Dit was aanleiding voor het bestuur van de .Petit chan teurs a la Croix de Bois" te Parijs, op wiens uitnodiging het Matrozen- koor reeds te Parijs met groot suc ces concerteerde, om het Matrozen- koor te bewegen tenminste een af vaardiging naar dit congres te zen den. Daar op zeer korte termijn een be slissing moest worden genomen is thans besloten, dat de heer van El feren met de drie oudste leden van het koor Zondag a.s. naar Rome zul len vertrekken. Deze drie jongens nemen dan ook deel in de uitvoering van de gezamenlijke koren. DE BOLLENVELDEN MET PASEN Ondanks de zwaye stormen zijn er nog vele narcissenveiden over gebleven, vooral in het Noorden van de bollenstreek zo deelt de provin ciale VVV Zuid-Holland mee. De hyacinthen beginnen overal te kleu ren. Bij warm weer gedurende de eerst volgende dagen zullen er met Pasen reeds vele kleurige velden te zien zijn. Hier en daar ziet men veldjes vroeg tulpen. COMMISSIE VOOR VERBETERING VAN HET KLEINE BOERENBEDRIJF Gisteren heeft de installatie plaats gehad van de commissie inza ke de verbetering van de positie van ■het kleine boerenbedrijf. In deze commissie zullen vertegenwoordigers van het ministerie van de landbouw visserij en voedselvoorziening en van de Stichting van de Landbouw zich beraden over de maatregelen welke binnen het kader van de beschiKoa- re middelen in het belang van het kleine boerenbedrijf kunnen worden getroffen. Vanwege het genoemde ministe rie hebben de heren ir C. Staf (voor zitter) ir A. T. Tjallema, ir A. W. van de Plassche en ir J. van Bueren (secretaris) zitting in de commissie. De stichting van de landbouw heeft de heren dtf ir W. J. Droesen, J. v. d. Berg, C. Hey, M. Nagtzaam, Jos Zeegers en drs. F. Kriellaars als haar vertegenwoordigers aangewe zen. De minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening heeft de commissie doen instellen met het oog op de wenselijkheid, het vrije bedrijf in de» gelegenheid te stellen zijn wensen met betrekking tot de bovengenoemde maatregelen ken baar te maken. STERRENHEMEL IN BEELD GEBRACHT. Volgens mededelingen, die de Ne derlandse Pater Dr. J. Stein S.J.. directeur van de Vaticaanse sterren wacht, heeft gedaan aan het Italiaan se persagentschap Ari, mag men ver wachten, dat binnen drie a vier jaar het gehele hemelgewelf in beeld zal zijn gebracht. De verschillende sterrenwachten, die over de gehele wereld zijn ver spreid, hebben namelijk op zich ge nomen ieder een deel van de sterren hemel te zulen fotograferen. Naar Pater Stein mededeelde, was aan de Vaticaanse sterrenwacht toe gewezen het gebied van de Poolster, of juister gezegd het gebied tussen de 55ste en 63ste graad. Dit werk is thans gereed gekomen en de desbe treffende foto's zijn aan de honderd voornaamste observatoria toegezon den. Wanneer het gehele werk com pleet zal zijn, zal dit ruim 18.000 fo to's omvatten, waaraan de sterren wachten over de gehele wereld onge veer 60 jaar hebben gewerkt. 59. Na een ogenblik van ze nuwslopend wachten naderden de voetstappen de deur en even later kwamen de zes overige di recteuren binnen, ieder gewapend met een zware knuppel. Ondanks zichzelf sloeg Frederik een ijskoude angst om het hart; als de directeuren het bedrog ontdekken zouden was het zeker afgelopen met de loopbaarf van Frederik als tovenaars leerling. Echter, voorlopig was Frederik's angst ongegrond; de directeuren ke ken onderzoekend de kamer rond en vroegen Frederik toen fluisterend. „Heb je al iets ontdekt. Archibald?" Maar Frederik maakte het gezel- schep duidelijk, dat hun Archibald- nog niets ontdekt had. Hij maakte zijn eigen stem zo onherkenbaar mo- gelenk en vervormde hem tot een schor gefluister, dat aan iedereen toe behoord zou kunnen hebben. „Waarom doen we eigenlijk al die moeite om Frederik te vangen?" vroeg hij aan de directeur, die vlak bij hem stond. Deze wierp vanachter zijn masker een bevreemde blik op Frederik. „Wat bedoel je daarmee, Archibald?" vroeg hij, terwijl zijn gefluister zich toescherpte tot een nijdige snauw. Frederik vond het raadzaam de aanval niet zo direct in te leiden. „Nouehfluisterde hij terug, „ik ben al een dagje ouder en mis schien kan ik zo goed niet meer mee. Ik vind dat het erg lang duurt, voor dat we die Frederik te pakken heb ben". Een andere directeur mengde zich in het gesprek. „Maar Archibald!" richtte hij zich tot de vermomde Fre derik. „Wat mankeert jou? Heb je helemaal vergeten waarom we al die moeite doen? Die stapels goud en wie weet wat nog meer?" Frederik spitste zijn oren. Hij voel de dat hu op het punt stond de waar heid te ontdekken. OP ZIJN VROEGST 22 MAART, OP ZIJN LAATST 25 APRIL TI7ANNEER is het Pasen? Deze vraag heeft de aan- dacht gehad van alle Christeneeuwen. Van de Oude Kerk tot in de moderne eeuwen heeft men zich met deze kwestie beziggehouden en een oplossing, die allen bevredigt, is nog niet gevonden. In onze tijd vindt men het 'n bezwaar, dat er ongeveer 'n maand verschil kan bestaan tussen de Paasdata van twee verschillende jaren in 1940 b-v. was het Pasen op 24 Maart en in 1943 op 25 April. Maar in de eerste Christeneeuwen lag het vraagstuk geheel anders: moet Pasen gevierd worden op een Zondag of op de dag als 14e Nisan aangeduid? Te Rome en in het groot ste deel der Kerk vierde men Pasen op de Zondag na de 14de Nisan (de sterf dag des Heren), in vele Oosterse Kerken, vooral in dg provincie Klein-Azië, op de 14de Nisan zelf, on verschillig op welke dag der week deze viel, dus meestal niet op een Zon dag. Om overeenstemming te krijgen reisde St. Poly- carpus, de beroemde bis schop van Smyrna, in 155 naar Rome, maar zijn on derhandelingen met Paus Anicetus leidden niet tot resultaat, het verschil in Paar «lering bleef en men waardeerde elks standpunt. Anders werd het enkele jaren later toen de Laodi- cea openlijk verzet kwam tegen de Romeinse viering op Zondag. De voorstan ders van de 14de Nisan kregen de naam van Quar- todecimanen (van quartus decimus, d.i. veertiende) en zo fanatiek verdedigden zij het alleenrecht van hun opvatting, dat een scheu ring dreigde. De twist nam in omvang toe en breidde zich weldra uit over de ge hele Kerk. Toen greep Paus Victor 190) in en liet overal synodes houden, waar de bisschoppen zich zouden uitspreken over de viering van het Paasfeest. Bijna alle bisschoppen aan vaardden de Zondagse Paasviering, alleen de Klein-Aziaten, onder lei ding van de begaafde Po- lycrates van Ephese hiel den zich aan hun quarto- decimaanse praktijk. Doch de strijd luwde en in de dag begon God de Schep ping, werd Christus mens en stierf Hij aan het kruis". Het Concilie van Nicea (325 stelde vast, dat het Verrijzenisfeest zou ge vierd worden op de eerste Zondag na de volle maan die op, of het eerst na de lentenacht-evening valt en 21 Maart werd als meest waarschijnlijk begin van de lente aanvaard. Met de ze bepaling lagen ook de grenzen vast: Is 21 Maart Zaterdag en is het dan ook volle maan, dan is de vol gende dag, Zondag 22 Maart, Pasen. Dit is de vroegste Paasdatum. Was het op 20 Maart volle maan geweest, dan komt de eerstvolgende pas vier we ken later op 18 April. Is Op de eerste maan, die na Zondag na volle 21 Maart komt loop der derde eeuw con formeerden zich bijna al len aan de Paasviering op Zondag. Een nieuwe moeilijkheid ontstond: men vierde het Verrijzenisfeest op Zondag en wel na de lentenacht evening. Wanneer was die evening? In Rome hield men aan 18 Maart, Alexan drië, het grote centrum der anieke sterrekunde, be schouwde 21 Maart als het begï.i der lente, en Tertul- lianus later bijgevallen door niemand minder dan St. Augustinus voelde meer voor 25 Maart. „Op deze dat toevallig een Zondag, dan valt Pasen dat jaar op de Zondag daarna, dus op 25 April. Dat is de laatst mogelijke datum; 22 Maart en 2o April vormen dus de uiterste grenzen. Om de moeilijkheden die overbleven zoveel mo gelijk te elimineren, werd aan de «Kerk van Alexan- drië opgedragen de „tabu la paschalis" op te maken, elk jaar moest de patriarch aan Rome de tijd van het Paasfeest bekend maken en Rome lichtte dan de an dere Kerken in. Behalve die van Egypte, dit bleef voorbehouden aan de me tropoliet van Alexandrië. Dit voorrecht werd aanlei ding tot de beroemde Paasbrieven, waarin de Alexandrijnse patriach tel ken jare zijn onderrichtin gen en vermaningen zond aan de kerken van Egypte een voorloper van onze Vastenbrieven. Toen de luister *van Alexandrië taande en wel dra onderging in de nacht van de Islam heeft Rome de bepaling van de Paas datum overgenomen. Sinds tientallen van ja ren is er sprake van om Pasen aan een vaste da tum te binden. In de voor malige Volkenbond werd zelfs een commissie samen gesteld om de mogelijkheid te onderzoeken. Het laat ste woord in deze blijft in feite aan de H. Stoel. Het vaststellen van een onver anderlijk Paasfeest zou de Paus dan vooral willen on derwerpen aan het oordeel van een Algemeen Conci lie. Als geschikte dag wordt genoemd de Zondag na de 2e Zaterdag in April. Want vóór alles zal Pasen wel op Zondag gefixeerd blijven, zodat het niet wordt een vaste datum, maar wel een vaste Zon dag. Het is zeker, dat te genover de zakelijke nuch tere, moderne wereld die alles in statistieken en ni- vellende eenvormigheid wil samendrukken, de Kerk wel zal zorgen, dat zuiver stoffelijke beschou wingen de geestelijke be tekenis van het Paasfeest niet in de schaduw zullen stellen. OPLEIDING VAN MEISJES UIT HET BEDRIJFSLEVEN VOOR DE GEZINSTAAK Zuidelijk initiatief in Den Haag overgenomen Het K.N.P. bericht uit Den Haag onder bovenstaande koppen: „Teneinde meisjes, die in bedrij ven werken, te vormen voor haar latere taak in het gezin, werken in het Zuiden van ons land sedert enige tijd de Mater Amabilisscholen. Deze scholen, die in het Zuiden reeds zeer verspreid zijn, geven aan de meisjes uit de bedrijven geestelijke en huis houdelijke vorming en scholing. Dit initiatief, waaraan vooral de naam van mej. M. C. Schouwenaars is ver bonden, is ook in het Noorden over genomen, o.a. in Twente, Utrecht en Rotterdam. Het ligt in de bedoeling ook voor de Haagse bedrijven tot de stichting van soorgelijke scholings- en vor mingscursussen over te gaan, die in de werktijd zullen worden gegeven. Hierbij zullen de Katholieke, Pro testante en neutrale instanties met elkander samenwerken. Deze dagen is de eerste bijeenkomst gehouden van de Commissie tot Voorbereiding van Vormings- en Huishoudelijke Cursussen voor meisjes uit het be drijfsleven. Enige vooruitstrevende werkge vers hebben reeds hun instemming met deze plannen betuigd en zullen een deel van hrin meisjes van 1623 jaar in de gelegenheid stellen een vormingscursus te volgen, en wel op een middag in de week met doorbe taling van loon. Bovendien betalen zij per deelneemster 50 ct. per week, terwijl de meisjes zelf ook 50 ct. per week zullen bijdragen. De bedoeling van deze cursussen is, de meisjes naast technische vaar digheid ook een geestelijke voorbe reiding te verschaffen voor haar toe komstige taak. Daarbij zullen ook ontspanningsavonden worden geor ganiseerd. De regering verleent sub sidie voor dit werk. De cursussen zullen worden gegeven in de R.K. Huishoudschool Dr. Kuyperstraat, op de Christelijke Huishoudschool in de De Ruyterstraat en in de Huishoud school Licht, Liefde en Leven in de Vinkesteynstraat te Den Haag. Er werd een voorlopig bestuur ge vormd, bestaande uit: voorzitter mr. J. H. Schreurer, personeelchef van v. d. Heem N.V., Maan weg 254; se cretaresse mej. J. A. M. Th. Ruiter, van de Kath. Actie Vrouwelijke Jeugd, Dierenselaan 41, bij wie in lichtingen kunnen worden ingewon nen, alsmede bij de Arbeidsinspectie Javastraat 27a. De Commissie tot voorbereiding zal op Vrijdag 20 Mei a.s. in het Kurhaus te Scheveningen een oriën teringsbijeenkomst geven voor werk gevers. Toegangsbewijzen zijn .te verkrijgen bij mej. J. RuiJter, Dieren selaan 41 te Den Haag'7 Tot zover het bericht K.N.P. Wij verheugen ons, er op te mogen wijzen, dat Leiden reeds zijn Mater Amabilisschool heeft. Pasen in de folklore In Oost Nederland, speciaal in Twente, houdt men onze folklore in ere. Tal van overleveringen blijven hier bewaard en vele oude gebruiken zij er nog in zwang. Daar is de inza meling van het Paashout, waarvan het Paasvuur gestookt wordt. Ook aan dit Paasvuur ligt de louteringsge dachte, de geest van de vernieuwing rondom ons, ten grondslag. Immers in het Paasvuur wordt al net oude, het versletene en het ongedierte verbrand! Het beantwoordt aan een algemeen verlangen naar opruiming van de oude, vieze rommel, het zelf de gevoel, dat iedere Hollandse huis vrouw in het voorjaar bekruipt en waarvan zij zich door de „grote schoonmaak" bevrijdt. Reeds op de eerste avonden in de Vastentijd trekken de kinderen in Oost-Overijsel er met hun handkar ren op uit om alles wat brandbaar is in te zamelen. En dat gaat zo tot Pa sen door: stro en hout, twijgen, tak ken, vaak zelfs hele boomstammen worden op wankele wagentjes weg gesleept. De kinderen gooien dit al les op een hoop, die allengs aangroeit tot een grote Paasbult. Wanneer daar. in dan 's avonds met Pasen de brand gestoken wordt is het laaiende vuur uren in de omtrek te zien. Er bestaat zelfs grote naijver tussen de bewoners van vex-schillende dorpen wie het hoogste Paasvuur heeft. In de laatste week voor het feest wordt daarom een wacht uitgezet bij de Paasbult, anders kan het wel gebeu ren dat jaloerse dorpelingen voortij dig het hout in brand steken! Het gold exy geldt als een groot schandaal, als de Paasbult te vroeg in vlammen opgaat. Er zijn ook levende Judassen bij de Paasceremonie betrokken. Judas en zijn helper, twee jongens uit het dorp. hebben de functie de Paasstaak bij opbod te verkopen en het aansteken van de teerton meteen af te mijnen. Maar de dorpsgenoten maken het dit tweetal al spoedig overduidelijk dat men van hen niets meer weten wil. Zij worden van de ladder geworpen en verjaagd; volgens de folklore be treft dit het „Judas uitdrijven" (de duivel verbannen) en het „Winter- verbannen". Men vatte dit alles voor al niet te tragisch op! Het is een feest vol ontspanning, vol luim en kwinkslagen, waaraan heel de streek- bevolking deel heeft en waarnaar veel belangstellenden uit andere dr- len van ons land komen kijken. Eieteti Meuten Om eieren te kleuren kan men op verschillende manieren te werk gaan. Eerst ze tien minuten koken en daar na kleuren in de aangemaakte poe der, die in de handel is. Hier door krijgt men effen eieren: rood, blauw, oranje, groen en geel. Doch men kan ook zelf kleuren ma ken, b.v. door eieren in spinaziewater te koken (groen), in rodekool-water (paars) en in koffie (bruin). Gele eieren krijgt men als men saffraan of uienschillen aan het kookwater toevoegt. Wil men eieren met een patroontje, dan moet men ze voor dit koken met een stukje gaas, kant of neteldoek, omwinden of er kleine reepjes of fi guurtjes band opplakken en ze daar na maar kort in de kleurstof te leg gen, anders weekt het band los. Met een houtje gedrenkt in azijn kunnen kinderen tekeningen maken op ge kleurde eieren; op witte brengen ze die ontwerpen met gekleurd potlood aan. Wil men eieren mooi laten glim men, dan moet men ze boenen met een stukje spek of wat olie. Wie lacht daar? In alle geval is het eieren kleuren een echt familiefestijn, waar aan alle leden van het gezin tot de benjamin toe kunnen deelnemen. itityeó/ieeuuide f SLAAPWAGEN ~>y DOOR AGATHA CHRISTIE 54) „Stel dat wat hij bedoeld had te zeggen, was „Maar zeker hebben we dat verbrand?" In welk geval Mac Queen af wist van het briefje en zijn vernietiging met andere woorden hij was of de moordenaar of een me deplichtige van de moordenaar. Heel goed. Toen de knecht. Hij zei dat zijn meester gewoon was een slaapdranx te nemen op een spoorreis. Dat kon waar zijn, maar zou Ratchett er gis ternacht een hebben genomen? Het pistool onder zijn kussen logenstrafte die bewering. Ratchett was van plan, op zijn hoede te zijn vannacht. Als hem een bedwelmend middel werd toegediend, moet dat zonder zijn voorkennis zijn geschied. Door wie? Natuurlijk door MacQueen of de knecht. Nu komen we aan het getuigenis van f e heer Hardman. Ik geloofde alles wat hij me vertelde over zijn eigen identiteit, maar toen hij kwam op de middelen, die hij had gebruikt om Ratchett te beschermen, was zijn verhaal niets meer of minder dan ab surd. De enige manier om Ratchett werkelijk te beschermen zou zijn geweest, de nacht in zijn cpupé door te brengen, of op een plaats, waar men de deur in het oog kon houden. Het enige wat zijn getuigenis duide lijk aantoonde, was dat niemand uit een ander gedeelte van de trein Rat chett vermoord kon hebben. Het trok een zuivere cirkel om de Stamboel- Calais-wagen. Dat scheen me een nogal vreemd en onverklaarbaar feit en ik legde het terzijde om over na te denken. Ge hebt waarschijnlijk nu allen gehoord van de weinige woorden, die ik beluisterde tussen miss Debenham en kolonel Arbuthnot. Het interres- sante, naar mijn idee, was dat kolo nel Arbuthnot haar Mary noemde en blijkbaar op vertrouwelijke voet met haar was. Maar het moest er voor doorgaan, dat de kolonel haar pas een paar dagen eer ontmoet had en ik ken Engelsen van het type van de kolonel. Zelfs als hij op het eerste gezicht verliefd was geworden op de ;on"« dame, zou hij langzaam en met decorum voorwaarts zijn gegaan, zonder overhaasting. Daarom be sloot ik dat kolonel Arbuthnot en miss Debenham in werkelijkheid goede bekenden voor elkaar waren en om de een of andere reden deden of ze vreemden waren. Om tot een andere getuige over te gaan. Mrs Hubbard had ons verteld, dat ze, in bed liggend, niet kon zien of de tussendeur gegrendeld was en daarom miss Ohlsson vroeg, voor haar te kijken." .Hoewel haai' bewering volkomen aannemelijk zou zijn geweest, als ze een van de coupé's 2, 12, 14 of een ander even nummer had gehad waar de grendel onmiddellijk onder het handvat van de deur zit in de oneven nummers, zoals coupé 3, is de grendel een stuk boven het handvat en kan daarom niet gemaskeerd woPden door de sponzezak. Ik werd gedwongen tot de conclusie, dat mrs Hubbard c incident verzon dat nooit had p.aats gehad. „En laat me hier ook een enkel woord zeggen over de kwestie van het juiste tijdstip der misdaad. Naar mijn idee, is het werkelijke interes sante aan het gedeukte horloge de plaats waar het gevonden is: in Rat- hett's pyjamazak; een buitengewoon ongemakkelijke en onwaarschijnlij ke plaats om je horloge te bewaren, vooral als er een horlogehaakje is aan het hoofdeinde van het bed. Ik was er daarom zeker van dat het horloge expres in de zak was gestopt en verzet. De misdaad was dus niet begaan om kwart over een. Werd ze dan vroeger begaan? Om juist te zijn om drie en twintig mi nuten vóór een! Mijn vriend mijn heer Bouc. bracht als argument naar voren, het geluid dat me wekte uit mijn slaap. Als Ratchett zwaar ver doofd was, had hij niet kunnen roe pen. Kon hij roepen, dan zou hij ook in staat zijn geweest, te worstelen om zit .i te verdedigen en er waren geen sporen van zulk een worsteling Ik herinnerde me dat MacQueen de aandacht had gevestigd, niet eens, maar tweemaal, op het feit dat Rat-- chett geen Frans sprak. Ik kwam tot de conclusie, dat iemand mij had herkend als Poirot, de detectieve, en dat de hele geschie denis om drie en twintig minuten voor één een comedie was, gespeeld ten mijne behoeve. Iedereen had de horloges-historie kunnen doorzien die list komt in alle detectieve-ver- haen voor. Ze namen aan dat ik door zien zou en dat ik, fier op mijn eigen knapheid, verder zou aannemen, dat, daar Rati het geen Frans sprak, de stem, die ik hoorde om drie en twin tig minuten voor één, niet de zijne Jcon zijn, en dat Ratchett toen al 'mood moest zijn geweest. Maar ik ben overtuigd, dat Ratchett om drie en twintig minuten voor één nog in zijn verdoofde slaap lag. Maar de list slaagde! Ik deed mijn deur open en keek naar buiten. Ik heb inderdaad de woorden Frans ge hoord. Als ik zo ongelooflijk suf ben, dat ik de betekenis van die woorden niet besef, moeten ze onder mijn aan dacht gebracht worden. Zo nodig, kan MacQueen open kaart spelen. Hij kan zeggen: „Neem me niet kwalijk, mijnheer Poirot, dat kan mijnheer Ratchett's stem niet geweest zijn. Hij spreekt geen Frans." „Wanneer nu was de werkelijke tijd van de misdaad? En wie ver moordde hem? Naar mijn mening en het is maar een mening werd Ratchett gedood heel kort vóór twee uur, het laatste tijdstip, dat de dok ter als mogelijk geeft. Wie hem ver moordde Hij wachtte kijkend naar zijn ge hoor. Hij kon niet klagen over ge- biek aan belangstelling. Aller ogen waren op hem gevestigd. Hij ging langzaam door: „Ik werd vooral getroffen door de omstandigheden, dat het bijna onmo gelijk beek, tegen iemand in de trein iets te bewijzen en door de nog al vreemde toevalligheid, dat bij ieder geval het getuigenis, dat een alibi gaf, kwam van wat ik zou kunnen noemen onwaarschijnlijke zijde. Zo verschaften de heer MacQueen en ko- konel Arbuthnot alibi's voor elkaar twee mensen waarvan het zeer onwaarschijnlijk scheen, dat er vroe ger vriendschap tussen hen bestaan had. Hetzelfde gebeurde met de En gelse knecht en de Italiaan met de Zweedse dame en het Engelse meis je. Ik zei tegen mezelf: „Dat is buiten» gewoon; ze kunnen er toch niet alle maal bij betrokken zijn!" En toen, heren, ging me een licht op. Ze waren er allemaal bij betrok ken. Dat zo veel mensen, betrokken bij de zaak Armstrong door een toe val, reisden met dezelfde trein, was niet alleen onwaarschijnijk, het was onmogelijk. Dat kon geen toeval zijn, maar opzet. „Ik herinnerde me een opmerking van kolonel Arbuthnot over recht spraak door een jury. Een jury be staat uit twaalf personen. Er warer. twaalf reizigers, en' Ratchett werd twaalf maal doorstoken. En wat me aldoor zorg had gegeven dat bui tengewoon aantal mensen, reizend in de StamboelCalais wagen in een slappe tijd van het jaar was op eens verklaard. Ratchett was- in Amerika aan de gerechtigheid ontsnapt. Zijn schuld was buiten twijfel. Ik zag een zelfbenoemde jury van twaalf personen, die hem ter dood veroordelen en gedwongen waren, door de omstandigheden van het ge val, hun eigen beul te zijn. En on onmiddellijk, bij deze veronderstelling rangschikten alle details van de zaak zich in een volmaakte, schitterende orde. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2