3)e ftjidteSou/fco/nt R|jm waardeert de Nederlandse tegemoetkoming Toenadering tussen Ooste lijke en Westelijke zones P*RITZ SELBMANN, die een van de belangrijkste figuren is in de eco nomie van Oost-Duitsland en pl aatsvervangend hoofd is van de eco nomische commissie in de Rusissche zóne, heeft meegedeeld, dat firma's in Oost-Duitsland weer contact mogen opnemen met firma's in de Wes telijke sectoren van Berlijn. De handel tussen de Russische zóne en West- Berlijn kan dus weer worden hervat. Ned. verliezen in Indonesië Assemblée dringt op veto beperking aan Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WIL MER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 15 APRIL 1949 40ste JAARGANG No. 11670 Nederland toonde goede wil te Batavia Bur. Papengracht 32$ Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De besprekingen te Batavia 2°ALS gisteren reeds in 't kort gemeld, is Donderdag te Batavia de voorbereidende conferentie begonnen tussen de Nederlandse delega tie en die van de Republiek, onder auspiciën van de Uno-commissie. Deze conferentie is het eerste contact met de republikeinen sinds de hervatting van de politionele actie. De vergadering werd gepresideerd door Merle Cochran. Na de in een deel van onze vorige toplaag reeds gepubliceerde verklaring van dr. v. Royen, zeide Moh. Rum, dal de Ne derlandse concessie om voorrang te verlenen aan de besprekingen over terugkeer naar Djokja een bewijs was van goede wil en een bijdrage tot herstel van het verloren gegane vertrouwen. Bij de opening van de conferentie zeide Merle Cochran namens de Commisise van de Uno, dat partijen op zoveel mogelijk punten van het gesch'il reeds te Batavia tot weder zijds begrip moeten komen. Het zou aldus kunnen worden geregeld, dat bepaalde te Batavia te nemen beslui ten formeel te Djokja kunnen wor den geratificeerd, zodra de Repu blikeinse regering daar is hersteld en weer functionneert. Het is de wens, dat stappen zullen worden on dernomen, welke noodzakelijk zijn om de vijandelijkheden te doen op houden. De commissie vertrouwt er daarom op, dat de Republikeinse re gering het bevel tot staken van het vuren op de meest effectieve wijze uitvaardigt, zodra zij in de gelegen heid zal zijn om te Djokja de daar toe nodige leden van haar regering bijeen te brengen om in te stemmen met de wijze waarop zulk een bevel moet worden gegeven. Bij de besprekingen, zo ging Coch ran verder, zullen de partijen de kwestie van de ronde tafelconferen tie in Den Haag met welwillendheid in overweging moeten nemen. BEWIJS VAN GOEDE WIL Na de reeds gemelde verklaring van dr. v. Royen vroeg de voorzitter van de Republikeinse delegatie, Mo hammed Roem, o.m. of de Nederlan- ders de resolutie van de Veiligheids raad aanvaarden in het licht van de richtlijnen van 23 Maart (de Cana dese „ruling"). Wij zouden gaarne zekerheid hebben of de vèrantwoor- EIEREN BAKKEN MET INFRA RODE STRALEN Dr N. de Groot, hoofdnatuurkundige van het Philips laboratorium voor Wetenschappelijk Onderzoek heeft op het symposium voor warmte-overdracht in de tech niek te Utrecht met een infra-rood droogstraler een spiegelei gebakken. De stralende warmte van deze' Phi lips lamp bleek voldoende om in en kele minuten het ei gaar te krijgen. Dubbel gebakken kwam het uit de pan, omdat de infra-rode stralen het eerst de bovenzijde treffen. Het vermogen van de drooglamp, die in de techniek o.m. wordt gebruikt voor het drogen van lakken en ver nissen is 250 W., voldoende om een halve liter water in 10 minuten aan de kook te brengen. delijkheid van de Nederlandse rege ring voor rust en orde zoals in het Nederlandse antwoord is uiteenge zet, niet de uitvoering van de reso lutie van de 28 Januari verhindert. Het is onze oprechte hoop, zo be sloot Roem, dat de Nederlanders door van het begin af in te stemmen met een herstel van de Republikeinse re gering te Djokja de weg hebben ge baand voor fundamentele onderhan delingen. Zij hebben daarmee het onvervalste bewijs geleverd van hun goede wil, die zal bijdragen tot een herstel van het vertrouwuen, dat de laatste vier maanden verloren is ge gaan. PRINSES JOSEPHINE CHARLOTTE IN BELGIë Prinses Josephine Charlotte, de 21- jarige dochter van koning Leopold, heeft gisteren, in gezelschap van haar grootmoeder, Koningin-moeder Elisabeth, de plechtigheden van Wit te Donderdag bijgewoond, welke in de St. Rombout-kathedraal te Meche- len, door de Belgische primaat, kar dinaal van Roey, werden verricht. Het kostte de politie twintig minu ten om voor het koninklijke gezel schap een weg te banen door de jui chende menigte. Toen prinses Josephine Charlotte de trappen van de kathedraal be steeg, riep de menigte „Lang leve de prinses", „Lang leve de koning" en „Wij willen de koning terug hebben", Langs de gehele weg van Brussel naar Mechelen hadden zich juichen de menigten geschaard. De aan deze weg gelegen huizen waren versierd met de Belgische vlag, terwijl af beeldingen van koning Leopold wa ren aangebracht. ONTPLOFFING IN SAKSISCHE KOLENMIJN De onder Sowjet-controle staande radio-omroep van Berlijn heeft me degedeeld, dat bij een ontploffing in het kolengebied van Mansfeld in Saksen verschillende personen om het leven zijn gekomen. De Duitse economische commissie in de Sowjet-zóne heeft een onder zoek gelast. BEGINT MOSKOU BIJ TE DRAAIEN Deze mededeling van Selbmann is met grote belangstelling ontvan gen in het kamp van de Westelijke geallieerden, waar men reeds enige dagen rekening hield met de moge lijkheid, dat de Russen zouden pro beren om langzamerhand tot een op lossing voor de Berlijnse kwestie te komen. Weliswaar schrijft men de Russen bij hun pogingen de bedoe ling toe om de oprichting van de republiek West-Duisland te torpede ren, maar opheffing van de blokkade zou toch voor beide partijen zeer aangenaam zijn. Alle export van goederen uit Oost- Duitsland naar de Westelijke secto ren van Berlijn is door de Russen verboden. In de practijk valt dat echter wel iets mee: alleen levens middelen en brandstoffen worden niet naar het ^Vesten uitgevoerd. Om gekeerd staan de autoriteiten in Westelijk Berlijn geen uitvoer naar Russisch gebied toe van artikelen, die worden vervaardigd van de per vliegtuig aangevoerde materialen. Daaronder vallen de meeste electrf- sche apparaten, waaraan men in Oost-Duitsland juist zo'n grote be hoefte heeft. Berichten van Ass. Press uit Wash ington wijzen er op, dat men ook De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd; Koninklijke marine. Gesneuveld 11 April. Mar. 2 z.M., G. W. H. Arts, uit Casten ray, gem. Venray. Gesneuveld 13 April: Tijd. korp. mar. Z.M., T. E. van Ommen, uit Hengelo. Tijd. korp. mar., B. van der Pol, uit Rotterdam. Koninklijke landmacht: Gesneuveld 18 Maart: Korp. J. Moesker, uit Hooge- zand. Gesneuveld 22 Maart: Sold. Ie kl. C. Nagtzaam, uit Oud- en Nieuw-Gastel. Gesneuveld 31 Maart: Sold. D. Nobel, uft Reeuwijk (Zuid-Holland). Gesneuveld 1 April: Sold. Ie kl. J. Dijkxhoorn, uit Schipluiden. Korp. A. Timmermans, uit Rot terdam. Gesneuveld 2 April: Sold. P. A. Beekman, uit Apel doorn. Adj.-ond.-off. W. de Boer, uit 's-Gravenhage. Gesneuveld 4 April. Sold. P. G. Berkers, uit Asten. Sold. H. J. J. van Gelder, uit Maasbommel (gem. Appeltern). Serg. A. de Koek, uit Rotter dam. Sold. C. Putters, uit Giessen- dam. 0 Sold. H. C. Roelofs, uit Bruns- sura. 2e Lt. H. W. Schraagen, uit Aerdenhout (Bloemendaal). Sold. T. S. J. Snoek, uit Ab coude. Sold. G. P. A. Spierings, uit Warmond. Sold. A. Stroeve, uit Brucht (gem. Hardenberg). Sold. A. Zoetebier, uit gem. "Vries. Gesneuveld 5 April. Sold. D. J. Havikhorst, uit Borculo. Sold. H. Stötefalk, uit Am sterdam (O-). Gesneuveld 6 April: Sold. P. H. C. Cappetti, uit Gendringen Sold. Ie kl. M. C. de Ridder, uit Nieuwerkerk a. d. IJssel. Sold. A. J. Versteegen, uit Renkum. Gesneuveld 7 April: Sold. Ie kl. G. J. Janssen, uit Borculo. Sold. M. van Velzen, uit 's-Gravenhage. Sold. J. C. A. Wever, uit Zeist. Gesneuveld'9 April: Korp. H. Buijsen, uit Kruisland (gem. Steenbergen). Koninklijk Ned.-Ind. leger: Gesneuveld 28 Maart: Tim. sold. Ie kl. inf. Nago Rafel, uit Indonesië. Gesneuveld 29 Maart: Sold. Ie kl. inf. J. F. Carelsz, uit Indonesië. Jav. mil. sold. Oemaran, uit Indonesië. Jav. serg. 2e kl. inf. Djoemadi, uit Indonesië. Jav. sold. Ie kl. inf. Dariman, uit Indonesië. Soend. sold. 2e kl. kdv. Jut a Bin Karnat, uit Indonesië. Jav. sold. 2e kl. Kemin, uit Indonesië. Gesneuveld 30 Maart; Soend. sold. 2e kl. Endi, uit Indonesië. Gesneuveld 2 April. Mad. sold. Ie kl. inf. Halli, uit Indonesië. Gesneuveld 4 April, vermist sedert 3 Maart 1949: Amb. korp. inf. J. Pesiwarissa, uit Indonesië. daar meent, dat de Russen op zoek zijn naar een uitweg uit de Berlijn se moeilijkheden. De Westelijke mogendheden ver keren thans in een stérke positie. Daarom ziet het er naar uit, dat, mocht Rusland met een verrassend voorstel komen, de hervatting der onderhandelingen zal afhangen van inwilliging van althans het meren deel der door de geallieerden gestel de voorwaarden. Deze voorwaarden, die eergisteren nog eens zijn bevestigd door Dean Acheson, houden een onvoorwaarde lijke opheffing van de Berlijnse blok kade in, voordat de viermogendhe- den-besprekingen over het gehele Duitse probléem hervat kunnen wor den. In voorzichtige woorden zei Ache son dat de diplomatieke kanalen voor een Russisch voorstel open .taan. Hij zei dat naar aanleiding van een vraag omtrent een persbe richt uit Londen, dat Rusland on langs heef aangeboden de blokkade op te heffen als tegenprestatie voor een hervatting van de besprekingen over het Duitse probleem door de Grote Vier. President Truman heeft tijdens de gisteren door hem gehouden pers conferentie verder nog verklaard dat ae Amerikaanse regering zou wei geren met de Sovjet-Russische auto riteiten maatregelen te bespreken, om tot een vreedzame oplossing van het Berlijnse probleem en van de Duitse vraagstukken in het algemeen te komen, zolang de blokkade van Berlijn niet is opgeheven. WELTER VRAAGT MAATREGELEN TEGEN GRUWELVERHALEN Het Tweede Kamerlid Weiter heeft minister Maarseveen om maatrege len gevraagd teneinde te voorkomen, dat de berichten over beweerde wreedheden onzer soldaten in Indo nesië gebruikt worden voor een sy stematische campagne tot aantasting van de eer en goede naam onzer strijdkrachten. Hij vroeg de minis ter tevens om publicatie van de pro vocaties, wa&raan onze troepen bloot staan en van al de wreedheden, welke de republikeinse z.g. guerilla- benden op het vroegere republikein se gebied hebben begaan, met een zo nauwkeurige raming van het aantal slachtoffers, ongeacht de landaard. Tenslotte vroeg hij of het juist is, dat te Djokja bescheiden zijn ge vonden, welke onweerlegbaar aan tonen, dat deze gruwelen zijn ge pleegd met medeweten en op bevel van de z.g. republikeinse machtheb bers en of de minister bereid is, deze gegevens in het Nederlands en En gels te publiceren. DURE NYLONS De Franse douane te Bohain(Nrd- Frankrijk) heeft de Nederlander Frans - P., wonende te Antwerpen, gearresteerd wegens het smokkelen van 700 paar nylonkousen. Hij is in de gevangenis van St. Quentin op gesloten en zal fr 2.485.200 boete moeten betalen om los te komen. Over veto-recht en Atlantisch Pact ^^NDREI GROMYKO heeft de eerste de beste gelegenheid in de Alge mene Vergadering van de Uno aangegrepen om op een voltallige zit ting hef Noord-Atlantisch pact te bestempelen als een agressieve stap, gericht tegen de Sovjet-Unie. Hij noemde het pact „een bewijs, dat de heersende kringen van Amerika en Engeland weer de oude gedragslijn hadden gevolgd, die was gericht op isolering van de Sovjet-Unie". Gro- myko zei, dat dit duidelijk was uit hoofde van het feit,, dat Rusland de enige grote mogendheid is, welke is buitengesloten. Gromyko kreeg het woord, nadat de Amerikaanse afgevaardigde War ren Austin Rusland had aangevallen, omdat het dertig maal in de Veilig heidsraad van zijn recht van veto ge bruik had gemaakt. De Russische onderminister ver klaarde, dat „het standpunt van de Amerikaanse en Britse regering in zake de vetokwestie slechts juist be grepen kan worden in het licht van hun algehele politiek, welke er op gericht is de Uno te ondermijnen en willen niet alleen ons niet aan het verdrag onttrekken, maar verlangen ook hartstochtelijk, dat de Sowjet- Unie zich eraan gebonden voelt". Met nadruk betoogde Moneil, dat de mili taire allianties van het Atlantisch Pact een defensief karakter hadden. „Wie denkt er ook maar een ogen- blik aan, dat Noorwegen enige agres sie tegen de Sowjet-Unie in de zin zou hebben", zo vroeg Moneil. De V. N. zoudén aan kracht win nen, indien Rusland met alle andere militaire en politieke blokken op t^ grote mogendheden erkende, dat „zij bouwen, die doeleinden nastreven, ~11- --1:J -* -11-*-*- *-- welke niets gemeen hebben met de doelstellingen van de Uno" In een gloedvolle rede. die veel bij val oogstte, beschuldigde de Britse afgevaardigde Moneil Gromyko van het aanvoeren van niet ter zake die nende argumenten op „agressieve en onbekookte wijze". Moneil ontken de, dat het pact in strijd was met niet alle wijsheid of alle macht be zitten". De Algemene Vergadering legde tenslotte, na een uitgebreid debat over allerlei onderwerpen, met grote meerderheid van stemmen vast, dat de grote mogendheden het gebruik van het vetorecht behoorden te be perken tot zekere onderwerpen van het hoogste belang. Hierna ging de het Brits-Sovjetrussisch verdrag. „Wij vergadering op Paasreces. WEDEROM 3 AALMOEZENIERS NAAR INDONESIë VERTROKKEN, WAARBIJ DE EERSTE PARACHUTISTENAALMOZENIER. Met het s.s. „Grote Beer" vertrok ken op 13 April 1949 naar Indonesië de majoor-aalmoezenier M. J. L. Kooien en de kapitein-aalmoezeniers T. L. A. Vogel en J. E. van Benthem. Het hoofdbureau van Katholiek Thuisfront verzorgde de volledige uitrustingen van genoemde aalmoe zeniers, waaraan de Katholieke Thuisfrontafdelingen van Leende- Heeze-Maarheeze en Haaksbergen hun medewerking verleenden. Aalmoezenier Vogel is de eerste parachutistenaalmoezenier, die naar Indonesië vertrok. Bij eventuele ac ties zal hij met zijn parachutisten medespringen. GROTE BINNENBRAND IN DE HOOFDSTAD. In het hart van de hoofdstad heeft gisteren een felle binnenbrand op de derde- en zolder-etage van een pand behorende tot het gebouwencomplex van de N.V. Handelsvereniging v.h. S. I. de Vries in de Warmoes gewoedt. De brand is ontstaan in een ruimte op de derde etage, aan de kans van de Beurs, waar schoudervullingmate- riaal lag opgeslagen. Toen de bewa ker bij zijn ronde de deur naar d?ze ruimte opende, sloeg de rook hem te gemoet. Hoewel de oorzaak nog niet bekend is, wordt aangenomen, dat deze uiterst brandbare massa, watten en gaas, reeds enige tijd heeft liggen smeulen. Mogelijk is er tevoren in dit vertrek gerookt. Politie en brandweer waren tegen middernacht nog druk doende het antwoord te zoeken op de vraag, hoe ontstond de brand. De derde- vierde etage, waar de pas gerestaureerde verkoopruimte was ondergebracht, brandde geheel uit en bovendien werd het dak over de lengte van de drie panden zwaar door het vuur geteisterd. Het uit twee lagen bestaande dak en de tussen- schotten op de vierde verdieping, dubbele houten wanden met daartus sen bepleisterd steengaas, waren even zovele trekkokers, waarin het vuur steeds weer oplaaide en oversloeg op de volgende wand. Toen ook de dak bedekking, asfaltpapier met mastiek, vlam vatte ontstond er een dermate grote rookontwikkeling, dat de brand weerlieden hun maskers moesten op zetten. De waterschade is zeer aan zienlijk, temeer daar het bluswater ook tussen de muren en de plafonds moest worden gespoten om ieder be gin van brand in de kiem te kunnen smoren. Telkens sloegen de dammen door het dak heen en vaak brandde de binnenkant van het dak onder de voeten van de brandwachts, die steeds meer water moesten aanvoeren om deze hardnekkige brand er onder te krijgen. Hoewel Donderdagavond nog geen definitieve mededeling over de schade kon worden opgegeven, is deze aan het gebouw zonder twijfel groot. De schade aan de opges'agen goederen er waren geen grote voorraden kan betrekkelijk mee vallen. Het materiaal, waar de brand in ontstond, vertegenwoordigde geen groote waarde. Uit de vertrekken, die door waterschade werden be dreigd heeft het personeel zoveel als mogelijk was de goederen verwü derd. HONGAARSE ZUSTERS IN NEDERLAND. In het St.-Bonifatiusgesticht van de Missionarissen van Mill Hill te Hoorn zijn twaalf Hongaarse zusters aangekomen. Het zijn zusters van de congregatie van de Goddelijke Ver losser uit Boedapest, die de wijk naar biet buitenland hebben geno men. Via Salzburg en Rome hebben zü nu een toevlucht gevonden in Nederland. MINISTER IN T VELD STELT MONTAGEBOUWINSTALLATIE IN GEBRUIK. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dri J. In 't Veld, heeft te Zuilen nieuwe fa- brieksinstallaties in werking gesteld. De installaties, dié dank zij de Marshallhulp konden worden aan geschaft, zijn de eerste van dit type, welke in Europa zijn ingevoerd. Hiermede wordt de mogelijkheid geopend onderdelen voor de rrron- tagebouw met een tot nu toe onge kende precisie en snelheid te ver vaardigen. De minister vestigde, alvorens de machines in werking te stellen, de aandacht op het feit, dat, hoe be langrijk de bijdrage ook is, die de montagebouw levert tot leniging van de woningnood, het uiteindelijke doel moet zijn: woningen te fabri ceren, die met de traditionele bouw kunnen concurreren. Dit zal, aldus minister in 't Veld, binnen afzien bare tijd moeten gebeuren. In Enge land is dit abrupt als conditie ge steld, met als gevolg, dat er niet meer dan 4 a 5 systemen bleven be staan. In Nederland daarentegen is men thans ca 25 a 30 systemen doende. Ook hier zullen naar ^chat ting niet meer dan 5 systemen over blijven. Daarmee kan worden ge werkt en worden bereikt, dat een zo groot mogelijke perfectie ont staat. De overheidssteun voor de montagebouw zal dan ook tegen het eind van het volgend jaar dienen te verdwijnen. Hij sprak de verwachting uit, dat de N.V. Bredero's bouwbedrijf er in zal slagen zijn plaats onder de lei dende montagebouwers te handha ven. Het verrichte pionierswerk achtte hij van beslissende waarde voor de montagebouw. Bredero's bouwbedrijf heeft tot op heden 1100 montagewoningen gefa briceerd, 1200 woningen zijn in uit voering en er is een begin gemaakt met een nieuwe serie van 2000 een heden. Het productie-tempo, dat thans 40 woningen per week be draagt, wordt in de loop van dit jaar bij genoemde vennootschap op gevoerd tot 50 woningen per week/ Met de nieuwe installaties worden de montage-onderdelen vervaardigd met een snelheid van ca 1000 per uur. "W'ordt een continu bedrijfsgang ingevoerd, dan is de jaarcapaciteit gelijkwaardig met 90.000.000 bakste nen. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat de installaties onder een tijdelijke overkapping in wer king zijn gesteld. De eigenlijke fa briekshal wordt met ter plaatse door deze installaties geproduceerde ele menten om de in vol bedrijf zijnde apparatuur heen opgetrokken. BOERDERIJ VRIJWEL GEHEEL AFGEBRAND Gistermiddag brak omstreeks half drie brand uit in de boerderij be woond door de familie W. Cox aan de van Heuvelstraat te Helden. In het strooien dak vonden de vlammen gretig voedsel. Met het oog op het gevaar voor belendende percelen werd niet alleen de Heidense maar ook de Venlose brandweer gealar meerd. Dank zij, de gunstige wind richting kon de brand tot de boer derij beperkt blijven. Enige varkens en een kalf kwamen in het vuur om. Alleen het woongedeelte van de boerderij en dat nog in zwaar be schadigde toestand, kon behouden blijven. De inboedel van het woon huis kon vrijwel geheel worden ge red. i OUDE MOLEN AFGEBRAND Gisteravond omstreeks half twaalf is brand ontdekt in de 26 meter ho ge molen „De Korenbloem" aan de Verlorenkost te Gouda. De molen dateert van 1751 en is ontdaah van de wieken ingericht als graanmalerij De brand sloeg spoedig door tot in de nok, waardoor dé gehele voorraad graan van ongeveer 100 ton ver loren ging. Ook de molen zelf werd vernield. De Goudse brandweer kon nl. weinig meer doen dan de buiten kant nat houden. Sen kcPiAetife... Er is een Lam, dat bloedt En ik, die Het aanschouwen moet En van mij zeiven zeggen moet: Ik ben hel, die U bloeden doet. Gerard Wijdeveld.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1