NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Woningbouw ten dienste de Marine-radiodienst van DONDERDAG 14 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 EEUWFEEST ST. VINCENTIUS- VERENIGING. CONFERENTIE H. DOMINICUS. Op Vrijdag 15 April viert de H. Dominicus Conferentie van de St. Vincentiusvereniging (Parochie Har- tebrug) haar 100-jarig bestaan. In verband met de Goede week, zal de officiële feestviering plaats hebben op Zondag 24 April. Alsdan zal er om kwart over tien in de Hartebrugskerk een solem nele Hoogmis met assistentie wor den gecelebreerd als dankzegging, met feestpreek. De Dominicaner Pater J. A. Rogh- mans O.P. zal de predicaties onder alle H.H. Missen houden, waarna collecte voor het St. Vincentius- werk. Van 12 tot 1 uur zal er gelegen heid zijn de jubilerende Conferentie te feliciteren bij de Eerw. Zusters Carmelitessen aan de Oude Vest (Ingang Hazewindsteeg) Om half vier volgt er tot slot een kinder- en familiefeest in het St. Antonius-Cluibhuis (Mare) voor de kinderen van de door ons bezochte gezinnen, met de ouders. Parochianen van de. Hartebrugü! Laat dit kinder- en familiefeest voor de betrokkenen een ware ver rassing zijn en een aangename her innering blijven. De grote uitgaven hieraan verbonden worden niet door de Verenigingskas bekostigd en vraagt de H. Dominicus-Conferentie iedere parochiaan een extra offertje te willen bijdragen, ten einde aan de armen der parochie een onver getelijke middag te bezorgen. Zulk een eeuwfeest komt maar eens!!! Giften worden gaarne in ont vangst genomen door de Voorzitter van de Feestcommissie de heer A. J. van Cleef, Haarlemmerstraat 172 of de penningmeester J. Fisser, Jan- vossensteeg 73 (Giro 109407). FOTO-CURSUS IN LEIDEN. Onder leiding van de heer J. Ja- cobi, natuurfotograaf te Delft, vond gisteravond in „In den Vergulden Turk" de eerste les plaats van een foto-cursus, die op vijf achtereenvol gende Woensdagavonden wordt ge houden. Voor de pauze werd op bevattelijke wijze het principe van de camera, ontstaan uit de eenvoudige spelde. prik-camera, uiteengezet, in het bij zonder met betrekking tot de functie van de lens, in verschillende soorten, en de gang der lichtstralen van beeld punt tot brandpunt. In het tweede deel van de les werd de compositieleer behandeld, aan de band van projectie-plaatjes, die aan toonden hoe juiste contrasten in het beeldvlak worden verkregen. Bijzon dere aandacht werd besteed aan de sterke punten, lijnen en vlakken in een foto, die de aandacht concentre ren en een goede verdeling van licht en donker, van scherp en onscherp mogelijk maken. Ongeveer 150 belangstellende amateur-fotograven woonden deze eerste les bij. BANDEN TUSSEN LEIDEN EN GENT. De Benelux-gedachte uit zich niet alleen op het gebied van economische samenwerking; ook op andere terrei nen spint zij nieuwe banden. Zo be staat er reeds geruime tijd een uit wisseling tussen Leiden en Gent, op sportgebied en kunstgebied. Dit jaar heeft de Leidse Muziek- en Toneel ver. „Nut en Vermaak" naar aan leiding waarschijnlijk van de her denking van haar 75-jjarig bestaan het initiatief genomen tot een uit wisseling op toneelgebeied. Op 23 April a.s. zal de Gentse amateurto neelvereniging „De Melomanen" het stuk „Mensen in Pension" van Bo- met komen opvoeren, terwijl „Nut en Vermaak" op 23 Juli naar Gent zal gaan, om daar Polly Perkins" te spelen. GEM. AANKONDIGING SLUITING BUREAUX. Burgemeester en Wethouders van Leidei. brengen ter openbare ken nis, dat op Vrijdag 15 April a.s. de gemeente-secretarie, de bureaux der gemeentelijke diensten en bedrijven, alsmede het Distributiekantoor de ge hele dag voor het publiek gesloten zullen zijn. Het Bureau van de Burgerlijke Stand zal die dag voor het doen van aangiften van geboorte en overlijden geopend zijn van des morgens 9 tot 10 uur; het Stedelijk Museum „De Lakenhal" zal van 13 tot 16 uur ge opend zijn. Leiden, 14 April 1949. 1252 Burgemeester en Weth. voorn., De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT De Secretaris J. BOOL. INZAMELING HUISVUIL. Op de Goede Vrijdag en de 2e Paasdag zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dagen geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. 1220 Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonftjk op Vrij dag worden bediend, zal nu plaats vinden op Zaterdag 16 April e.k. en uit die percelen welke gewoonlijk op Maandag worden bediend, op Dinsdag 19 April e.k. De Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. ALPHEN AAN DEN RIJN NIEUWE CANDIDATENLIJST K.V.P. Wegens het zich terugtrekken van enkele candidaten heeft de K.V.P. gisteravond in een bijeenkomst, waar in omtrent het een en ander nogal wat stof is opgewaaid, nieuwe candi daten gesteld voor de a.s. gemeente raadsverkiezing. Het zijn alphabetisch de heren J. F. Allart, C. M. Deeren- berg, W. Hoogerwerf, A. F. Ruijsse- naars, L. C. Slootjes en N. J. Ver- kleij. Voorts kreeg het bestuur blan co mandaat dit zestal met nog vier candidaten aan te vullen, wier namen zo spoedig mogelijk ter kennis van de leden zullen worden gebracht. De vergadering had tevoren het bestuursvoorstel aangenomen, dat be helsde de uitschakeling van de func tie der adviescommissie. Voortaan zal de rangorde der candidaten voor de groslijststemming door middel van lo ting door het bestuur worden vast gesteld, waarna de leden der K.V.P. vougens het z.g. „roos"-systeem de juiste candidaat op de juiste plaats kunnen brengen. HAZERSWOUDE (Dorp) GEMEENTERAAD. Woensdagavond kwam de Raad bijeen. De heer Slootweg vraagt of de sloot op de hoek van de Westein de weg en de Westzij deweg gedempt kan worden. De voorz. acht het plaatsen van witte palen aldaar vol doende- Daarna deelt de voorz. me de dat vergunning is binnen gekomen tot het bouwen van 4 woningen. Deze zullen worden gebouwd aan de Rijn dijk. Vcorstel tot onderhandse op dracht aan de N.V Electrotechnisch aannemingmaatschappij „Netten- bouw" te Amersfoort tot aanleg van 'n electrische straatverlichting wordt goed gevonden. Eveneens de onder handse opdracht aan J. Elderhorst Zn. te Zoeterwoude tot levering en plaatsing van een torenuurwerk als mede van cijfers, wijzers en de elec trische verlichting daarvan. De onder handse verpachting van het visrecht in de halve vaart langs de Loeteweg en het watei langs de toegangsweg naar het station aan de Z.H. Hënge- laarsbond wordt eveneens goedge vonden. Tot lid van de commissie tot wering van' Schoolverzuim wordt in de vacature van J. B. Timmermans benoemd J. C. v. d. Poel. De aanvrage van het bestuur van de R.K. Jongensschool om gelden voor de inrichting van een noodlo- kaal voor het geven van onderwijs, wordt, op voorste] van B. en W. niet ingewilligd. Aan de VEBO wordt een bijdrage van f 50.verleend. Ver zoek van diverse bewoners van de Westzij deweg om aanleg van een hoofdkabel ter verkrijging van elec- triciteit. B. en W. stellen voor dit ver zoek in te1 willigen. Het wordt goed gekeurd. Voorstel van B. en W. om van de polder „Hazerswoudse droog makerij" de polderka van de Riet- veldse molen tot het land van Mou- ritz voor uitpad ten behoeve van de bewoners van het Rietveld te huren voor de prijs van f 100.per jaar wordt goed gevonden. Aan de kleu terschool te Benthuizen wordt een subsidie verleend over het jaar 1948 van f 4.75 per leerling. Staatk. Geref. Partij. De Staat kundig Gereformeerde Pai'tij heeft de candidatenlijst voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing samengesteld als volgt 1. Joh. F. Kaashoek, 2. C. Brem- mer, 3. P. Vermeulen. LEIMUIDEN Gemeenteraad. - De gemeenteraad vergadert Dinsdag a.s. te 8 uur. Agenda o.a.: subsidie aan het Oran je-comité in de kosten van tractatie der leerlingen van de in de gemeen te gevestigde scholen ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. Konin gin Juliana; het invoeren van een al armsysteem voor het alarmeren der brandweer; verkoop van pl.m. 1000 m2 grond aan de Coöp. Boerenleen bank te Lemuiden voor ƒ3.per ri2; wijziging van het uitbreidings plan in onderdelen (kern by de R.K. ROELOFARENDSVEEN H.K.W. De H.K.W hield Woens dagavond een propaganda-vergade- ring. Voorz. C. de Koning zeide in zijn openingswoord, gaarna een gro tere belangstelling gezien te hebben, en richtte een speciaal woord van welkom tot de districtsbestuurder, de heer J. A. de Ries. Deze besprak de doelstelling van de K.A.B., n.l. de verheffing van de arbeider verzor ging van de sociale positie en verho ging van het godsdienstig peil. Een uitvoerige gedachtenwisseling volgde, welke een vruchtbaar resultaat op leverde. ZOETERWOUDE Gouden jubileum. Op 15 «April is het 50 jaar geleden, dat de heer J. H. Munnik als scheepsbouwer in dienst trad bij de Gebr. Van Beve- ren, scheepswerf aan de Hoge Rijn dijk. ZOETERWOUDE (H. R.) 25 jaar koster. Maandag 2e Paas dag zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. v. d. Hoeven onder leiding van pastoor Meijer z.g. zijn werk zaamheden als koster begon. Deze dag zal niet onopgemerkt voorbij gaan. Op dien dag zal de Hoogmis worden opgedragen tot intentie van de jubilaris, des namiddags van 3 tot 4 uur is er receptie in het Parochie huis en ds avonds om 8 uur een hul digingsavond in het parochiehuis, toegankelijk voor allen boven de 18 jaar. SASSENHBIM Geboren: Martina Helana d. van J. Granneman en M. H. van Doorn; Helena Geertruida d. van L. van Kla veren en G. Oudshoorn; Mattheus Hendrikus z. van M. F. Kauffman en J. St-. M. Bakker. Petronella Marga retha Maria d. van J. G. Tysson en Th. G. van Velzen; Jansje Marina d. van M. Bouter en E. C. de Vos. Stierenkeurig. Bij de stieren keuring werden de volgende premies toegekend: 3-jarigen: Gustaaf.3441, eig. A. H. Rotteveel te Oude-Wete- ring le premie. Umberto eig. H. F. J. Mooren te Leimuiden le premie en Reinder v. d- Storm eig. C. P. Roest te Zoeterwoude. Een 2e premie ver wierf Toricus van Toornwerd, eig. W. van der Marei te Hillegom en een 3e premie: Hannibal eig. A. de Wit te Voorschoten en Wilson, eig. de Wit en Noort te Lisse. De 2e jarige Monarch, eig. C. Duivenvoorde ontving een le premie. Van de 1 jarigen kregen een 2e premie Arend, eig. H. F. J. Mooren te Leimuiden en Jonnies Nels Dirk, eig- W. van Santen te Wassenaar; 3e premies werden toegekend aan Mar tin, eig. G. van der Zon te Lisse: Graaf van Rozensteyn, eig. W. van Santen te Wassenaar en Ricnus, eig. W. de Wit te Lisse. VOORSCHOTEN Inbraak. In een fabriek aap de Rijndijk werd 's nachts ingebroken. Onder meer werd een vloerkleed, een stofzuiger en.... een pakje si garetten vermist. De politie stelt een onderzoek in. GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST UIT DE OMGEVING LISSE Boerenleenbank. De balans geeft per 31 Dec. 1948 een winst aan van f 21.798,45, reservefonds f 154.366,62. extra reservefonds f 63.247,84, totaal reserves f 315.033,99. De rekening over 1948 sluit op een bedrag van f 30.833.249-35. NOORDWIJKERHOUT EERSTE PLECHTIGE H. MIS PATER VAN IERSEL. Paas-Zaterdag des namiddags te 5 uur zal de pater F. van Iersel O.F.M., aan de grens van de parochie worden afgehaald door de pastoor van de St. Jozef parochie, de jeugdverenigingen en de muziekvereiging ,.St. Jeanne d'Arc". Na de intocht zal een kort lof worden gehouden. Op le Paasdag des morgens om 10 uur zal de neomist zijn eerste plechtige H. Mis in de St. Jozefkerk opdragen. Hij zal van huis worden afgehaald door een stoet van bruidjes. Des middags van 24 uur is er receptie in het ouderlijk huis van de neomist, waarna om 5 uur een plechtig danklof zal worden gehou den. Alle parochianen worden ver zocht de nationale driekleur met de pauselijke wimpel uit te steken. C.-H. In de C.-H. Kiesvereniging werden voor de gemeenteraadsver kiezing candidaat gesteld de heren: I. C. Wannenaar. 2. H. Wesseling. 3. L- C. Bouwmeester. 4. G. J. van Rhe- nen, 5. P Reijneveld. Veel inschrijvingen voor bloemen- bridge drive. Voor de op 2e Paas dag te houden bloemen bridge-drive hebben zich 380 personen tot heden aangemeld. De drive begint om 2 uur en wordt in 2 zalen gehouden, n.l. bij de Geb. Bram- en W. F. v. d. Geest. Gisteravond kwam de Raad van Oegstgeest in Openbare vergadering bijeen. Afwezig de heer P. J. Ver- hoeff. B. en W deelde mede dat de datum van de Raadsverkiezing is bepaald op 15 Juni 1949; dat de ge meente 14 woningen zijn toegewezen met een totale classificatie-inhoud van 3640 m3 en een bouwkosten-in houd van 3920 m3. Voorstel van B en W tot bouwen van 9 arbeiderswoningen op een ter rein nabij de Rijnsburgerweg en 4 middenstandswoningen aan de Laan van Arenstein ten behoeve van per soneel van de Marine-radiodienst en in verband hiermede tot a. aankoop van een perceel grond aan de Rijns burgerweg van F. Kort; b. herzie ning van het uitbreidingsplan van dit perceel. B en W clelen mede, dat dit ver zoek is gedaan door 't ministerie van Marine. Het aantal aanvragen van perso neel van de Marine-radiodienst om woningruimte breidt zich steeds uit en uit de bestaande woningvoorraad kan geen woonruimte beschikbaar worden gesteld. Gezien het lands belang zijn B en W van mening, dat de gemeente een taak heeft te ver vullen en tot bouwen der woningen moet overgaan. De directeur van Gemeente-werken, die als architect optreedt, zal hiervoor geen extra toelagen ontvangen. De geraamde bouwkosten der 4 woningen be draagt f 72.000, de stichtingskosten totaal f 87.500. De stichtingskosten der 9 arbeiderswoningen totaal f 107.912. De heer van Nieuwkoop vraagt of de arbeiderswoningen niet door „Buitenlust" kunnen worden ge bouwd. Waarop de voorz. ontken nend antwoordt. De heer Simon Thomas had liever een particulier architect de opdracht gegeven en meent, dat de directeur van gemeente-werken geen by uit stek deskundige is voor arbeiders woningbouw. De heer Valentgoed wijst op de eigenaardige situatie, dat de ene overheia-instantie aan de andere een verzoek doet tot bedoelde bouw. De heer v. Oosterom had dit werk ook liever aan een particulier ar chitect opgedragen. De voorz. wijst erop. dat de Ma rine-radiodienst zeer belangrijk is voor onze lands-verdediging. De toe wijzing van het bouwvolume ge schiedt aan de gemeente en kan niet aan „Buitenlust" worden overge dragen. Met het beheer is zulks wel mogelijk. De heer Valentgoed vraagt of voor deze woningen mogelijk een stichting in het leven kan worden geroepen voor het beheer. B en W zullen hierover prae-advies uitbren gen. De heer v. Oosterom wijst op het risico voor de gemeente. De voorzitter zegt, dat dit inderdaad aanwezig is. Het voorstel van B en W wordt aangenomen. Voorstel B en in verband met de aankoop door ae N.V. Ingenieurs Bureau voor Bouwnijverheid van een strook grond aan de Hog^ Morsweg van het Rijk wordt na een opmerking van de heer Valentgoed goedge keurd. De beschikbaarstelling van een plaats voor het herdenkings-monu- ment in het Bos van Wijkerslooth wordt met alg. st. aangenomen, na dat zowel de voorzitter als weth. Dijsselbloem uitdrukkelijk hadden gezegd, dat het gemeentebestuur zich met het bepalen van de plaats niet moeten bemoeien, doch dit moet overlaten aan de commissie. De kwesties tussen het comité de Stichting 1940-45 en de vertrouwens- raad der v.m. illegaliteit gaan het gemeentebestuur niet aan. Rondvraag. De heer Blomsma zou voor het bredere gedeelte van de Geverstraat een hogere snelheid dan 25 K-M. willen zien bepaald. De voorz. deelt die mening niet. Dc heer Valent goed informeert naar de onderhan delingen betreffende de brug over het Kanaal bij Warmond. Weth. Dysselbloerrr hoopt spoedig met voorstellen in de Raad te komen. De besprekingen zijn nog gaande. De heer de Hollander zou het éénrichtingsverkeer via de van As- sendelftstraat en Oude Rijnzichtweg willen opheffen voor wielrijders. De voorz. evenals weth. Dysselbloem achtte dit uit veiligheidsoverwegin gen niet verantwoord. Mevr. Kramer zou een „Burger dag" willen houden, zoals in meer dere plaatsen geschiedt. B. en W. zullen dit overwegen. De heer Kerk hof brengt dank voor de keurige verbetering van de Oudp Rijnzicht weg. De heer de Gruyter bepleit restauratie van het hek bij kasteel Oud-Poelgeest. Weth. Dijsselbloem zeide, dat reeds voorbereidingen zijn getroffen. Hierna sluiting. WARMOND DE AMBTSWONING VAN DE BURGEMEESTER Na langdurig in geheime zitting te hebben beraadslaagd, zullen thans Burgemeester en Wethouders bin nenkort met een voorstel komen om de buitenplaats „Klein Leerust", des tijds aangekocht om te worden be stemd als ambtswoning voor de bur gemeester, te verkopen voor ƒ45000. Fanfare. De vereniging heeft een batig saldo van 838.70. Als le den der kascommissie werden be noemd de heren J. Wileinga en D Roest. De heer W. van Bladel bracht namens de leden een woord van hul de aan het bestuur. DE ZILK Groslijst K.V.P. Bij de stem ming voor de groslijst der K.V.P. werden 255 stemmen uitgebracht; ongeldig 17; geldig 238. Hiervan kre gen: A. van Berkel 152; C. Clemens 119; H. Markman 117; Jac. Out 192; F. v. d. Ploeg 180; C. J. Ruigrok 188; C. Warmerdam 100; H. Warmer dam Pz. 145; C. de Winter 91: J. dc Winter Lz. 144 stemmen. Dc lijst wordt dus als volgt: 1. Jac. Out, 2. C. J. Ruigrok, 3. F. W. v. d. Ploeg, 4. A. van Berkel, 5. H. Warmerdam Pz., 6. J. de Winter Lz. Deze uitslag geeft 100 pet. het ver trouwen der kiezers aan en dat nog wel zonder 'n politiek advies. Zilk maakt in deze een schitterend figuur van eenheid in de K.V.P. ZOETERMEER Zoemitento. Met de opstelling van de Zoemitento is thans een be gin gemaakt. Een gedeelte van het tentoonstellingsterrein wordt opge hoogd en betegeld. De algehele ver lichting zowel van binnen als van buiten, zal door een zeer deskundige firma op dit gebied, uit Gouda, wor den uitgevoerd. Deze firma verzorg de ook de verlichting op de grote ten toonstelling te Lisse. De prijzen wel ke aan de bezoekers zullen worden uitgereikt, staan voor een klein ge deelte geëtaleerd bij de heer J. Dui- venbode. Er zullen iedere dag 10 tallen prijzen aan de bezoekers wor den uitgereikt. Daarvoor is het nodig het genummerde entreebiljet te be waren en dit nummer te controleren by het prijzenbord aan de bestuurs kamer. De opening, welke bij afwe zigheid van de burgemeester, geschic- den zal door weth. J. Grocnewegen, is vastgesteld op Woensdagmiddag 20 April om 2 uur. Daarna om 3 uur opening voor het publiek.' HAAGSE POLITIERECHTER. Vrijgesproken. De kapper J. van Veen uit Leimuiden werd het vorig jaar door de Leidse tuchtrechter ver oordeeld tot een boete van 100. wegens prijsopdrijving. In hoger be roep gegaan, werd v. V. gisteren door de Haagse Politierechter vrijgespro ken. LAATSTE BERICHTEN Repatriëring wordt hervat De Minister van Oorlog. Minister van Marine ad interim, deelt mede. dat, met ingang van 13 Mei a.s., de repatriëring van Nederlandse mili tairen uit Indonesië zal worden her vat. In het tijdvak 13 Mei tot en met September zullen repatriëren een groep individuele gevallen (militai ren, die hetzij wegens afkeuring voor tropendienst of ziekte, hetzij wegens redenen nie. tegelijk met hun onder deel terugkeren). Voorts drie com pagnieën aan- en afvoertroepen, de laatste vier O. V. W.-bataljons, vier afdelingen veldartillerie, twee com pagnieën genietroepen, drie eska- krons pantserwagens, het personeel van twee mobiele was- en badinrich tingen en van een hulpverbandplaats- afdeling, al welke onderdelen waren toegevoegd aan de reeds gerepatriëer- de O. V. W.-bataljons. In dit tijdvak zullen ook groepen marinepersoneel, waaronder mari niers terugkeren. In het tijdvak October 1949 tot en met Januari 1950 zullen terugkeren de 7 December-divisie, met de eerst uitgezonden zes bewakings-bataljons, alsmede het personeel van de 2de divisie, dat in verband met zijn to tale diensttijd tot de 7^ December- divisie kan worden gerekend. In dit' tijdvak zullen eveneens groe pen marinepersoneel, waaronder ma riniers, repatriëren. DE EERSTE KAMER EN DE GRENSCORRECTIES. Een politieke medewerker van het A.N.P. verneemt, dat het afdelings- onderzoek van het wetsontwerp, dat de regering moet machtigen over te gaan tot voorlopige grenscorrecties, welk onderzoek gisteren door de Eer ste Kamer is gehouden, aan het licht heeft gebracht, dat de tegenstand in dat college vrij groot is en dat zeer critische opmerkingen zijn gemaakt, zodat wel voorspeld kan worden, dat de regering de volgende week. als het wetsontwerp in openbare behan deling komt, een hardere dobber zal hebben, dan in de Tweede Kamer het geval was. Wat lezers schrijven EEN RECHTSVORDERING VAN DE GEMEENTE LEIDEN De gemeente Leiden gaat procede ren inzake verhuur Stadsgehoor zaal, Reeds in September 1948 verzoch ten wij de gemaakte overeenkomst te willen annuleren, teneinde Willy Walden en Piet Muyselaar in de ge legenheid te stellen voor de Niwin naar Indonesië te gaan om daar voor onze soldaten op te treden. Ieder ander schouwburg-exploitant zou er niet aan gedacht hebben een derge lijk verzoek te weigeren. B. en W. van Leiden deden dit wel, na blijk baar 6 weken nodig te hebben gehad om daarover te denken; Wij herhaal den ons verzoek nog tweemaal en legden de nadruk op de reden van ons verzoek. Opnieuw een weige ring. Eindelijk was B. en W. bereid de Gehoorzaal aan anderen te ver huren mits wij eerst de huur betaal den. De eventueel aan anderen ver huurde dagen zouden dan aan ons in mindering worden gebracht. Nog maals herhaalden wij ons verzoek om ontslag, doch verzochten, om tijd verlies te voorkomen, de avonden inmiddels te willen verhuren. Toen J Gentse havenkringen hebben er bij wij daarna niets meer hoorden bleek |iet stadsbestuur op aangedrongen de on, h„ ïnfnrmafir» Haf Ho C.Uyan Befgisch* frult* naar WEERSVERWACHTING (Geldig Vc^n Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt tc 10 uur). In de vroege ochtend hier en daar tijdelijk mist. Overigens droog en overdag zonnig en zacht weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. ..AASGIEREN" VOOR HET HAAGSE BIJZONDERE HOF. De procureur-fiscaal bij het Haag se Bijzondere Gerechtshof eiste he denmorgen 9 jaar gevangenisstraf met aftrek tegen de 41-jarige Haag se makelaar D. H. de Vries en 6 jaar met aftrek tegen de 49-jarige Am sterdamse makelaar C. A. Klinkha mer. De tenlastelegging was voor beide verdachten gelijk. Hun zaak werd door het Hof gecombineerd behan deld. Als leiders van de ONBA (Alge meen Nederlandsch Beheer van On roerende Goederen), waarvan het bureau was gevestigd aan de Beek laan te 's-Gravenhage, hadden zij ge durende de bezettingsjaren op grote schaal Joodse goederen „geariseerd", terwijl zij ook de verkoop hiervan hadden bevorderd. Verdachte de V. speelde hierin de eerste viool, en be kende hedenmorgen ter zitting, dat doe ANBO voor ongeveer 400 mil- lioen aan Joods bezit beheerd had. Een deel daarvan, ter waarde van 50 millioen was ten gelde gemaakt. Het geld was echter» in de loop der jaren „door hun vingers gegleden". De president merkte op, dat na een accountantsonderzoek is gebleken, dat er van de 50 millioen niets meer over is. De verdachte Klinkhamer was pro curatiehouder geweest bij ANBO. Hij had evenals de V. door „arisering" van de Joodse goederen steeds in contact met de vijand gestaan. De procureur-fiscaal had weinig vleiende woorden voor de beide ver dachten over, die hij „aasgieren" noemde, die van dc omstandigheid, dat het Nederlandse volk door de Duitse bezetter onder de voet was gelopen, onmiddellijk profijt hadden weten te trekken. Wel hadden zij hun handen dan niet bevlekt met het bloed van hun landgenoten, maar iedere halve cent, die op de ANBO gedurende dc bezetting verdiend werd, was volgens hem onrechtmatig verdiend geld. De raadsman van verdachte De Vries, mr. J. van der Plas, bestreed in zijn pleidooi de kwalificatie „aas gier", zoals de procureur-fiscaal zijn cliënt genoemd had. Hij was er van overtuigd, dat zijn cliënt nimmer de bedoeling heeft gehad als zodanig op te treden. Voorts wees hij er met nadruk op. dat de V. thans volkomen berooid is, en de leemten in de boekhouding van de ANBO veroorzaakt werden door fraude, elders op de bijkanto ren gepleegd, waaraan zijn cliënt geen schuld had. UITSTEL VAN BELGISCHE VERKIEZINGEN WAARSCHIJNLIJK. Het is waarschnlijk, dat de Belgi sche verkiezingen, die in beginsel wa ren vastgesteld op 19 Juni, pas een week later, op 26 Juni, zullen wor den gehouden. Op 19 Juni hebben overal in Bel gië processiefeesten plaats en in ka tholieke kringen voelt men weinig voor verkiezingen op deze dag. DE BELGISCHE FRUITUITVOER VIA NEDERLANDSE HAVENS. ons bij informatie, dat de Gehoor zaal op de betreffende avonden, zon der ons daarin te kennen, tegen een belangrijk minder bedrag dan wij hadden "te betalen verhuurd was en wij het verschil moesten bijpassen. En tot dit laatste zijn wij vanzelf sprekend niet bereid en hebben dit B. 'en W. in een uitvc#rig schrijven medegedeeld. Ieder fatsoenlijke schouwburg-ex ploitant zal de door B. en W. van Leiden aangenomen houding afkeu ren. Dit College heeft blijkbaar wei nig interesse voor onze jongens in Indië. Er bestaat een Bond van Neder landse Theater-directies. Ligt het niet op de weg van de raad van Lei den, alvorens tegen René Sleeswijk te gaan procederen, het advies van deze Bond in te roepen inolaats van dat van haar rechtsgeleerde raads man? U geachte redactie beleefd dank zeggend voor de verleende plaats ruimte; Hoogachtend, René Sleeswijk's Ned. Revue C. JANSE KOK, Adm. conclusie van inzender: „Het College heeft blijkbaar weinig inte resse voor onze jongens in Indië" is geen conclusie maar een volkomen misplaatste, grove insinuatie. Wel zijn wij het met inzender eens, dat B. en W.. als in September 1948 een verzoek komt een goed gemotiveerd verzoek om te ont binden de huur van de Stadsgehoor zaal voor Februari 1949 dit verzoek had moeten worden ingewilligd. Iedere particuliere exploitant zou zulks ook hebben gedaan. Dat de Raad heeft besloten z. h. s. te gaan procederen, vinden ook wij geen juist besluit. Ook al is o.i. de kans, dat de gemeente het wint niet gering. Als het om strict recht gaat staat de gemeente o-i. sterk; als het gaat om wat billijk is o.i. zwak. En dat laaste had voor dc Raad het aarst moéten wegen. Red. Groot-Brittannië niet over de Ne derlandse havens te doen geschieden, zoals voor 't komende seizoen wordt verwacht, doch deze over de Gentse haven te leiden. Bij de Belgische re gering zouden dienaangaande stap pen zijn ondernomen. MARKTBERICHTEN GOUDA, 14 April. Kaas. Aan voer 53 partijen: le soort 1.73 1.76, 2e soort 1.691.72, extra kwa liteit f 1.79, incl. opzet. Handel ma tig. TER AAR, 13 April. Groenten. Kroten 9 et., prei 1 610 ct., idem 2 25 ct., sjalotten 1314 ct., spinazie 1 3043 ct., idem 2 2127 ct., pos telein 6471 ct„ andijvie 1 2843 ct., idem afw. 21 ct., alles per kg.; sla 1 915 ct., idem 2 38 ct., bloem kool 3847 ct., idem stek 9 ct., alles per stuk; radijs 57 ct., per bos; slavellen 5070 ct., per bak; was-- peen 1012 ct., idem B 6 ct., per kg: breekpeen 2.50—5.00 per 100 kg; witlof 1 30—38 ct.. idem 2 23—28 ct„ idem s-tek 6 ct., slavellen 1119 ct„ knolselderij 1 ct., uien 14 ct. p. kg. ROELOFARENDSVEEN, 13 April Bloemen. Golden Harvest 4187 ct., Olympiade 3858 ct., Crown Imperial 3044 ct-., Bandoeng 28 42 ct., Golden Age 4062 ct., Sonja 2237 ct., E. Eddv 3860 ct., Picca dilly 44—53 ct.. White Sail 47—68 ct., Rheinland 3861 ct., Copland 40—58 ct., Bartigon 36—63 c.. W. Pitt 3765 ct,. Elisabeth 4458 ct., Al bright 36-48 ct., Golden Day 44 59 ct.. Zwanenburg 6598 ct., Par kiettulpen 0.901.45, Dubb. tulpen 2448 ct.. Narcissen 1025 ct., Ane monen 1732 ct., Irissen 701.05. Dhoronicum 1420 ct., Tuinplanten 0.401.00, per bak. Groenten. Aardbeien f 1.95- 2.10, idem afw. 0.600.90, per doosje; kropsla I 611, idem II 1.50—5 80. sjalotten 11—12, bloemkool 1025.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3