Commissaris der Koningin in Zuid-Holland bezocht Leiden Politie en Brandweer geïnspecteerd DONDERDAG 14 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De .Grote Beer" naar Indonesië Gistermiddag vertrok het s.s. „Groote Beer" van de maatschappij Nederland naar Batavia. Aan boord bevinden zich 1150 dienstplichtigen van de koninklijke landmacht, 50 manschappen van het KNIL en een 50-tal terugkerende marine-verlof gangers. Op deze reis krijgen de militairen extra-recreatie van het gezelschap van Herman Bouber, bestaande uit Herman Bouber, Aaf Bouber, Aaf Bouber jr.. Hans Tiemeyer, Ans Kop pen, Annie Verhulst, Bert Silvester, Ben Minoli en Cor Witsche. Dit ge zelschap zal een tournee maken van vier maanden door Indonesië en zal tevens aan boord van de „Groote Beer" voorstellingen geven. In de Oost zal het gezelschap 60 voorstellingen geven; bovendien heb ben de jongens als commanderend officier van de troep de overste Jan Mutters, de bekende oud-interna tionale scheidsrechter, die lezingen houdt over de voetbalsport. Bouwondernemer hield er een eigen loonsysteem op na ONDANKS VIER TON VOORDEEL VOOR MAASTRICHT EEN VONNIS. Voor 400.000 gulden heeft de Am sterdamse aannemer M. de gemeen te Maastricht bevoordeeld en hij was bovendien bereid nog eens 20.000 gulden te betalen, indien men hem rustig liet doorwerken volgens zijn eigen loonsysteem. Toch ver oordeelde de economische reohter te Maastricht hem Woensdag juist we gens dit eigen loonsysteem tot 25 maal 50 gulden boete, aldus het „Algemeen Dagblad". De schijnbare tegenspraak ligt in de chaos van de loonregelingen in de bouwvakken en het te grote aan bod van bouwdbjecten. De aannemer M. had op tweehon derd te bouwen huizen in het Heu- germervela te Maastricht 2000 gul den per huis minder ingeschreven dan de laagste inschrijver, hetgeen de gemeente Maastricht een voor deel opleverde van 400.000 gulden. M. paste een eigen loonsysteem toe, dat afweek van dat wat door het college van rijksbemiddelaars is voorgeschreven. Drie en twintig ar- Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I. 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Kamer muziek. 10.00 „Thuis". 10.30 Voor de vrouw. 1Q.45 Herman Krebbers. 11.10 Hond en mens. 11.30 Accordeon-or kest. 12.00 Divertimento Mozart. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.45 Al- bert' Sandler. 13.00 Nieuws. 13.15 De Kwintetspelers. 14.00 Kookkunst. 14.20 Peter Sadien, piano. 14.50 „De eeuwen fluisteren". 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17.00 Pianoduo. 17.20 Wij en de muziek. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkr. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Silvestri-kwartet. 19.30 „Jeruzalem". 21.00 Men vraagt.... en wij draaien. 21.30 'Ik houd niet van het toneelspelersleven, hoorspel. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Piano. 22.40 Vandaag. 23.00 Nieuws. 23.30 Boston Symphonie Orkest. HILVERSUM II, 415 meer. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.30 Plechtigheden van de Goede Vrijdag, uitgezonden uit Franciscanerklooster te Venray. 10.15 Introductie en al legro, Ravel. 10.35 The faithfull Shepherd, Handel. 11.00 „De Zonne bloem". 11.40 Phantasie Stücke op. 88 Schumann. 12.00 Tilly v. d. Werff, söpraan. 12.30 Land- en tuinbouw nieuws. 13.00 Nieuws. 13.45 „Op de korrel, 13.55 Radio Philharmonisch Orkest. 15.00 Kruisweg. 16.00 „De Zonnebloem". 17.00 Na schooltijd. 17.15 Franse Lyriek. 17.45 „Wat het bui tenland leest". 18.00 Gram. 18.20 Ac tualiteiten. 18.30 Clavecimbelwerken van Louis en Francois Couperin. 18.45 Jongensstad. 19.00 Nieuws. 19.15 Gram. 19.30 „Uit het land,van Her tog Jan". 20.00 Nieuws. 20.05 De ge wone man. 20.12 Slaviscli-Bizantijnse Ritus-zangen. 20.40 Gedichten van Guido Gezellc. 20.55 Omroeporkest. 21.15 De goede week in Rome. 21.30 „Zes lluitsonatcs van J. S. Bach". 22.00 „Het is volbracht". 22.40 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Sym phonie no. 4, Brahms (gr.pl.). beiders had hij lonen uitbetaald die soms 200 procent bedroegen van het normale loon. Daardoor prikkelde hij de activiteit der arbeiders zo, dat hij toch nog vier ton goedkoper kon bouwen en tevens de huizen vroeger dan normaal klaar had. Dat loonsysteem paste hij in ongeveer dezelfde lijn toe te Amsterdam en met even groot succes. De adjunct-secretaris van het col lege van rijksbemiddelaars, de heer Buitendijk, die als getuige gehoord werd, bradht naar voren, dat er voor het hele land een loonregeling ont worpen was, waaraan alle aanne mers zich te houden hadden. Indien een enkeling hiervan afweek kwam hij tegenover de anderen in een uitzonderingspositie te verkeren en was daardoor in staat tot uitzonder lijke prestaties. Wat Amsterdam betreft: daai wordt een proef genomen evenals te Nijmegen, Eindhoven en Groningen met een gewijzigde loonregeling. Voor "Limburg geldt nog steeds de algemene loonregeling, aldus getui ge. Verd. mag niet meer dan tien procent boven het loon komen en bij speciale dispenMtie ten hoogste 25 procent. De economische rechter merkte hierbij op dat de rijksbe middelaars het blijkbaar zelf niet eens waren over de huidige loon regeling, gezien de proefneming in Amsterdam. De verdachte, aldus de rechter, is formeel in overtreding, doch bij de beoordeling van het de lict spelen de f 400.000 toch een rol. De officier van justitie achtte het zelf ontworpen loonsysteem var verdachte in strijd met de bepalin gen vastgelegd in het buitengewoon arbeidsbesluit. De loonregeling in het bouwbedrijf wordt het meest overtreden. Hierdoor komt er onrust in de wereld der bouwvakarbeiders. Dat bedreigt de arbeidsvrede. Hij achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste 23 x 100 gulden of vijf daeen hechtenis met een voorwaardeliike hechtenisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. Dit laatste om de aannemer te be letten met dit systeem door te gaan. De rechter veroordeelde de aanne mer tot 23 maal 50 subs. 23 maal vijf dagen hechtenis. WIJZIGING WET VOORLOPIGE VOORZIENINGEN BOUWKASSEN. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvuling van de wet voorlopige voorzieningen bouwwkas- sen. Aangezien het zich thans laat aan zien, dat een definitieve wettelijke regeling van het bouwkasbedrijf in verband met de vèr-strekkende be slissingen, welke daarbij ten opzich te van de structuur van dat bedrijf zullen moeten worden genomen, nog wel geruime tijd zal vereisen, doet het gemis van bepaalde voorzienin gen in de voorlopige wet zich steeds sterker voelen. Een en ander heeft er toe geleid, dat de ministers van financiën, van justitie en van wederopbouw en volkshuisvesting het noodzakelijk hebben geoordeeld om, in afwachting van de totstandkoming van de be oogde definitieve wettelijke regeling van het bouwkasbedrijf, de wet voor lopige voorzieningen bouwkassen op de verschillende punten aan te vul len. Het onderhavige wetsontwerp strekt hiertoe. De Katholieke Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmployeerden te Utrecht in jaarvergadering bijeen, heeft de minister van Sociale Za ken telegrafisch dank gezegd voor zijn toezegging tot doorvoering van de Arbeidswet in dit bedrijf. Tevens werd aangedrongen bedoelde toezeg ging zo spoedig mogelijk uit te voe ren. Tenslotte verzocht de bond de Arbeidswet ook te doen invoeren voor het bioscoop- en theaterperso- neel, dat thans nog in het geheel geen bescherming geniet. De katholieke bond heeft thans ruim 2100 leden. Bondsvoorzitter J. F. van Bijsterveld en de penning meester W. van de Bol werden her kozen. Tot bestuursleden werden ge kozen de heren H. C. de Bruyn, H. van Litsenberg, A. M. Hurkmans en J. G. Rijploeg. JAC. SPRENKELS f De beeldhouwer Jac. Sprenkels is 76 jaar oud te Rotterdam overleden. Hij is in hoofdzaak werkzaam ge weest op het gebied der religieuze kunst; o.a. heeft hij de meeste beeld houwwerken in de St. Paschaliskerk te 's-Gravenhage vervaardigd. DE TELEGRAAF-KWESTIE Van de zijde van de Persraad wordt het volgende medegedeeld: Nu de wilde actie van het perso neel van de „Telegraaf" het regel matig en tijdig verschijnen van de dagbladen het „Parool" en „Trouw" onmogelijk heeft gemaakt zag de Persraad zich voor de noodzakelijk heid geplaatst, aan de onderneming „De Telegraaf" de verplichting op te leggen, deze bladen alsmede „De Volkskrant" te doen zetten en drukken overeenkomstig de door de Persraad nader te verstrekken aan wijzingen. Tot dusverre geschiedde de ver zorging van de z.g. „gastbladen" op basis van een vrijwillige overeen komst naar burgerlijk recht. Ter verzekering van de nakoming dezer verplichting, besloot de Pers raad een voorziening in het bestuur van dè onderneming te treffen. Dit betekent, dat de huidige be heerder, die ingevolge het Londense besluit herstel rechtsverkeer be noemd was door het beheersinsti tuut en wiens mandaat toch binnen kort zou aflopen, zal worden ver vangen door een of meer bewind voerders, die voor hun beleid dan verantwoording aan de Persraad verschuldigd zïjn. In de opdracht aan deze bewind voerders zal mede zijn vervat het treffen van voorbereidingen voor de verschijning van „de Telegraaf' en „Het nieuws van de dag", evenwel niet dan nadat de regelmatige en tijdige verschijning van de „gast bladen" overeenkomstig de eisen die daaraan redelijkerwijze mogen wor den gesteld, ten volle is verzekerd. DRIE AREN AARDAPPELS PER VARKEN Nu de landbouw in het onzekere verkeert over de vooruitzichten van dc aardappelteelt, lijkt het ons dien stig het advies te vermelden, dat de Commissie voor Voeder- en Weide- bouw van de Stichting voor de Landbouw geeft. De deskundige, die aan deze commissie is verbonden, rsadt n.l. de varkenshouders aan voov ieder varken, dat zij willen mesten 2 tot 3 are aardappels te verbouwen. De krachtvoertoe wij zing zal ook in het mestseizoen 1949-1950 nog niet ruim zijn en men doet dus verstan dig te zorgen, dat men in ieder ge val voldoende voeraardappelen voor zijn eigen varkens heeft. Overal uit het land komen klach ten over het nieuwe systeem van de eierexportzegels, dat door het Be drijfschap voor Pluimvee en Eieren aan de kippenhouders is opgelegd. Zoals wij enkele maanden geleden mededeelden is de strekking daarvan voldoende eieren tegen lage prijs in handen van de regering te brengen, waardoor deze de eieren aan Enge land kan leveren voor een prijs, die drie a vier centen lager is dan de Nederlandse binnenlandse prijs van het ogenblik. Daarom moet in de lo pende periode 3 y* cent voor ieder cxportzegel worden betaald. De prijs, die Engeland voor onze eieren geeft, is voor het gehele jaar vast gelegd op ongeveer 10 cent (waar van dan nog 1 yz cent onkosten af gaat). Onze binnenlandse prijs is echter vrij, wat wil zeggen, 'dat te gen de zomer bij afnemende pro ductie de eierprijs zal stijgen. Dan wordt dus het verschil tussen bin nenlandse prijs en exportprijs gro ter, met het gevolg, dat ook het ex portzegel evenveel duurder moet worden betaald. De boeren kopen deze zegels natuurlijk niet uit vrije wil, maar men heeft er iets op ge vonden om ze er toe te dwingen. Alleen nl. tegen inlevering van vol doende exportzegels kan de kippen houder voer voor zijn dieren krij gen. Per periode van vier weken heeft hij recht op 3 kg voer per kip, mits hij het door het Bedrijfschap vastgestelde aantal expórtzegels in levert. Dit aantal was in de eerste periode van dit jaar twee eieren per kip, in de tweede periode vier en bedraagt thans reeds zes. De protes- teix tegen deze regeling zijn zo alge meen, dat thans ernstig wordt over wogen belangrijke wijzigingen aan te brengen. Men zit echter vast aan het handelsverdrag met Engeland en men weet niet opwelke wijze men anders de exporteieren bij elkaar zou kunnen krijgen. De enige oplossing zou zijn, dat de regering zelf eieren op zou kopen op de vrije markt en deze met verlies zou exporteren. Dit heeft echter zulke consequenties, dat men daarvoor terugschrikt. Een groot feest voor Heemstede noemde de burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn de officiële opening van het wandelbos Meer en Berg, grenzende aan het bekende wandel park Groenendaal. Meer dan 20 ha. bos is daardoor voor het publiek gespaard. Het rijk heeft 50.000 en de provincie Noord-Holland f 100.000 bijgedragen om de aankoop van het bos van de familie v. Lennep mo In een mergelgroeve van de S^lijk te maken. Enci te Maastricht is de arbeider v. d. B. van een hoogte van 25 meter gevallen. Hij was op slag dood. Een tien-jarige knaap te Venlo speelde met een voorwerp, dat een fosfor-projectief bleek te zijn. Het ontbrandde plotseling ën de jongen] Hedenochtend heeft het Amster- bekwam ernstige brandwonden1 damse bijzonder gerechtshof uit spraak gedaan in de zaak tegen de groot-industrieel uit Aerdenihout A. Menten, in wiens proces, zoals de advocaat-fiscaal het veertien dagen geleden opmerkte, meer papier, meer tijd en meer goochelarij is gebruikt, dan in welk proces, dat vopr een bijzonder gerechtshof is gevoerd. Het enige punt, dat het Hof be wezen. achtte, is- het fungeren als tolk en deskundige voor kunstzaken in dienst van de inmiddels opgehan gen SS-generaal Schoengardt, het geen hulpverlening aan de vijand oplevert. Het Hof overwoog, dat de grote vriendschap, die Schoengardt jegens verdachte koesterde, en de zorg, waarvan Schoengardt ten op zichte van Menten blijk gaf, bewij zen, dat de diensten, die Menten 'hem heeft bewezen, groter zijn, dan verdachte doet voorkomen. Het Hof veroordeelde Menten tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest en beval zijn onmiddellijk iruvrijlheidstielling. De eis luidde 3 jaar met aftrek. Menten heeft acht dagen tijd om van deze sententie in cassatie te gaan. Van de zijde der verdediging vernemen wij, dat Menten- inder daad van zijn cassatierecht gebruik zal maken. Onmiddellijk in vrijheid gesteld. TaMINIAU ElST» Ovcr.BETUWE IN EEN AUTO OVERLEDEN. Op de Stadionweg te Rotterdam is gistermiddag omstreeks vijf uur een man in een auto onwel geworden en kort daarop overleden. De overlede ne is vermoedelijk afkomstig uit Den Haag. Het stoffelijk overschot werd overgebracht naar het Zuiderzieken huis. Gisteren bezocht de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, Leiden, om zich op de hoogte te stellen van de werkzaamheden van het Leidse po litiecorps en de brandweer. Om 10 uur arriveerde de commis saris en werd op het politiebureau verwelkomd. De verschillende afde lingen van het bureau werden bezich tigd, terwijl de heer Kesper ook een demonstratie van de Leidse Politie Sportvereniging bijwoonde en verte genwoordigers van de politie-vakver- enigingen aan zich liet voorstellen. Het drukke verkeersknooppunt BreestraatSteenschuur, waarvoor een nieuwe verkeersregeling is ont worpen, werd 's middags om één uui; in ogenschouw genomen. Na de lunch was de commissaris aanwezig bij de verkeers-exameris, die op de Garenmarkt werden afge nomen. Hierbij waren eveneens te genwoordig de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot de commissaris van politie, de heer R. Meyer, mr. H. A. M. Dinger, chef van het kabinet van de commissaris, en mr. P. Cle- veringa, hoofd van het bureau Open bare Orde en Justitiële Zaken van het kabinet. Inspecteur P. C. Breed- veld instrueerde de examinandi, die door het gezelschap een eindje op hun route werden gevolgd. Voordat de commissaris het bureau verliet, bracht het Leidse Politiemu- ziekgezelschap hem een serenade op de binnenplaats. Hierna vertrok het gezelschap naar de brandweerkazerne, waar het ma teriaal bezichtigd werd. Om vijf uur vond in de/Kernstraat, bij de Openbare school, een eenvou dige brandweerdemonstratie plaats; Met vier stralen werd de denkbeel- Zuü>e>t/e^ -JACHT OP GESMOKKELDE HORLOGES Ambtenaren van diverse economi sche opsporingsdiensten in de hoofd stad hebben een jacht op gesmokkel de h'orloges gehouden op het Water - looplein te Amsterdam. Alle kraam- houders, die horloges te koop aan boden, werden aangehouden en overgebracht naar het politiebureau J, D. Meyerplein, waar hen gelegen heid werd gegeven te bewijzen, dat de horloges legaal waren ingekocht. Een viertal kooplieden slaagde hier niet in. Zij zijn gearresteerd, 30 hor loges en 23 stalen armbanden wer den in beslag genomen. Deze horlo ges waren vermoedelijk uit Zwitser land via Frankrijk en België ons land binnengesmokkeld. Over het alge meen zijn het zeer goedkope horlo ges, die hier tegen hoge prijzen wor den verkocht. Een aantal bonafide winkeliei's hadden bij de politie ge1- klaagd, dat vooral de laatste maan den Amsterdam wordt overstroomd met gesmokkelde horloges. De kwaliteit van deze horloges stemt in het geheel niet overeen met de prijs, welke er voor moet worden betaald. AUTO OVER DE KOP GESLAGEN Gistermiddag sloeg de heer A. Koe man uit Santpoort met zijn wagen over de kop, toen ihy op de rijks straatweg te Haarlem plotseling uit moest wijken voor een motorrijder die vlak voor de auto een onver wachte manoeuvi-e maakte. De auto vloog in brand en werd zwaar be schadigd. doch de bestuurder kon door ijlings toegeschoten hulp zon der letsel uit de cabine waarin hij bekneld zat, worden bevrijd. dige brand geblust. Ook werd het schuimblusapparaat, evenals het kool- zuur-sneeuwapparaat, gedemon streerd. De commissaris toonde zich tegen de brandweer-commandant, de heer S W. Hagendoorn, zeer tevreden over de demonstraties en de moderne ap paratuur. Om kwart over vijf vertrok de'heer Kesper weer naar den Haag. JAARVERGADERING VAN DE VER. VOOR SCHOOLKINDER VOEDING EN -KLEDING. In het gebouw Pielerskerkgi'acht 11 werd gistermiddag, onder leiding van de heer F. A. Schilthuizen, de jaarvergadering gehouden van de Ver. voor Schoolkindervoeding en -Kle ding. Uit het jaarverslag van de se cretaresse, mej. N. G. Herfst, stippen wij aan. dat in 308 dagen in totaal 10143 porties eten (9585 liter) wer den uitgereikt. Het gemiddelde aan tal kinderen, dat aan deze verstrek king deelnam, bedraagt 37. Tot volle tevredenheid van het bestuur, werd de bereiding van dit eten verzorgd door de keuken van „Endegeest". In November kon weer worden overge gaan tot het uitreiken van schoenen, en iets later met het verstrekken van kousen en ondergoed. Uitgereikt wer den 31 paar jongens- en 30 paar meis jesschoenen, 61 paar kousen en 55 stel ondergoed. De sociale raad ver strekte 25 rapporten. Het jaarover zicht van de heer Nyholt meldde een nadelig saldo van ruim 6275.De kascommissie bracht bij mond? van mevr. C: Braggaar'-de Does gunstig rapport uit. Tot bestuursleden wer den herkozen mej. N. Herfst en de heer G. Bosscha, terwijl mej. L. Tuk tot bestuurslid werd gekozen. Tot leden van de kascommissie werden benoemd mevr. C. Braggaar-de Does en de heer Huibregtsen. Terwijl de moeder aan de was be zig was, trok gisteren een anderhalf jaar oud knaapje A. D„ uit de, Fokke- straat, een teil kokend water omver en kreeg de inhoud over z'n lichaampje. Met ernstige brandwon den werd hij door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, alwaar hij werd opgenomen. Direct levens gevaar bleek later niet aanwezig. Dinsdagavond werd ingebroken in een pakhuis in de Koddesteeg, toe- 1 behorend aan banketbakker C„ aan de Mare. Omdat het vermoeden be stond, dat de inbreker(s) zou(den) terugkomen, kwam gisteravond een rechercheur een kijkje nemen en con stateerde, dat er juist weer ingebro ken was. Toen de daders hun in braak bemerkt zagen, sloegen zij op de vlucht en zochten over het dak een goed heenkomen. Het bleken 3 jeugdige boefjes te zijn van resp. 17, 16 en 15 jaar. Twee van hen werden gegrepen ën, daar de naam van de derde bekend was. werd de laatste thuis opgehaald. Zij hadden in het pakhuis koek gestolen. Bij hun aan houding bleken zij hun blouses ge heel met koek gevuld te hebben. Zij werden op het politiebureau ingeslo ten. ifiyeótieeuiude f SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE 53)- „Dr: Constantine, die het Rik on derzocht, stelt de tijd van overlijden tussen middernacht en twee uur. Om half een, zoals ge allen weet, lfép de trein vast in een sneeuwhoop Na die tijd was het onmogelijk, voor wie ook, de trein te verlaten. „Deverklaring van de heer Hard- man, die employé is van een detec tive-bureau in New York" ver scheidene hoofden wendden zich, om naar Hardman tc kijken „toont aan, dat niemand zijn coupé had kun nen passeren no. 16 aan het uit einde zonder door hem gezien te worden. We zijn daarom gedwongen tot de conclusie, dat de moordenaar te vinden is onder de reizigers van een bijzondere wagen de Stam boelCalaiswagen. Dat, bddoel ik, was onze hypothese." „Wat!'* riep mijnheer Bouc ver baasd. „Maar ik zal u een tweeledige op- i lossing voorleggen. Het is heel een voudig. De heer Ratchett had een vijand die hij vreesde. Hij gaf de heer Hardman een beschrijving van die vijand, en vertelde hem dat de aanslag waarschijnlijk gedaan zou worden in de tweede nacht na Stam boel. „Nu gaf ik u in overweging, dames en heren, dat Ratchett veel meer wist dan hij zei. De vijand kwam, zoals Ratchett verwachtte, in Bel grado in de trein, of tussen Belgra do en Vinkovci, door de deur, die kolonel Arbuthnot en de heer Mac- Queen hadden opengelaten, toen ze uitstapten. Hy was voorzien van een slaapwagen-uniform, die hij over zijn gewone kleren droeg en van een dub bele sleutel, die hem in staat stelde, Ratchett's coupé binnen te gaan, hoewel de deur op slot was. Ratchett was wat versuft door een slaapdrank De man doorstak hem piet grote snelheid en verliet de coupé door de deur, die naar mrs Hubbard's coupé leidde." „Dat is waar," zei mrs Hubbard knikkend. „Hij gooide de dolk. die hij ge bruikt had in het voorbijgaan in mrs Hubbard's sponzezak. Zonder het te weten verloor hij een knoop van zijn uniform. Toen glipte hij uit de cou pé de gang in. Hij duwde haastig de uniform in een koffer in een lege coupé en een paar minuten later ver liet hij, in gewone kleding de trein, juist voor deze vertrok. Hij gebruikte weer dezelfde uitgang de deur bij de restauratie-wagen." Iedereen zat met open mond. „En dat horloge?" vroeg Hardman „Daar hebt u de uitleg van de hele zaak Ratchett had verzuimd zijn hor loge een uur terug te zetten, zoals hij had moeten doen in Tsaribrod. Zijn horloge wees nog Oost-Europese tijd. Het was kwart voor twaalf toen Rat chett doodgestoken werd, niet kwart over één." „Maar dat is ongerijmd, die ver klaring," riep mijnheer Bouc. „En die stem dan, die sprak uit de cou pé cm drie en twintig minuten voor één? Dat was of de stem van Rat chett. of die van zijn moordenaar." „Niet noodzakelijk. Het kan wel een derde persoon geweest zijn. Iemand die naar binnen was gegaan om Ratchett te spreken en hem dood vond. Hij belde de conducteur, toen kreeg de angst hem te pakken: hij was bang te worden beschuldigd van de misdaad en hij sprak alsof hij Ratchett was." „Dat is mogelijk," gaf mijnheer Bouc onwillig toe. Poirot keek naar mrs Hubbard. „Ja, mevrouw, u wou zeggen. „Wel, ik weet niet precies wat ik zeggen wou. Denkt u dat ik ook vergeten had mijn horloge terug te zetten?" „Neen, mevrouw. Ik denk, dat u de man hoorde passeren maar on derbewust. Later had u 'n nachtmer rie, dat er een man in uw coupé was en u werd wakker met een schok pn belde dè conducteur." „Wel, dat is niet onmogelijk,"' gaf mrs. Hubbard toe. Prinses Dragiloff keek doordrin gend naar Poirot. „Wat denkt u van de verklaring van mijn, kamenier, mijnheer?" „Heel eenvoudig mevrouw. Uw ka menier herkende de zakdoek, die ik haar liet zien, als de uwe. Ze tracht te, wat onhandig u te beschermen. Ze ontmoette de man, maar vroeger, toen de trein in het station Vinkovci was. Ze gaf voor, hem op een later- uur gezien te hebben, met het ver warde denkbeeld u een alibi te be zorgen." De prinses boog het hoofd. „U hebt aan alles gedacht, mijn heer. Ikik bewonder u." Er was een stilte. Toen sprong ieder op dr Con stantine sloeg plotseling met zijn vuist op de tafel. „Wel neen," zei hij- „Neen. en neen en nog eens neen! Dat is een verkla ring die geen steek houdt. Die blijft in gebreke op wel een dozijn punten De misdaad is zó niet begaan! Mijn heer Poirot weet dat zelf het aller beste!" Poirot wierp hem een nieuwsgieri ge blik toe. „Ik zie," zei hij, „dat ik u mijn andere oplossing zal moeten geven. Zó ben ik er toe gekomen: Toen ik alle getuigenissen hoorde, leunde ik achterover en sloot mijn ogen en begon te denken. Sommige gezichts punten deden zich voor, die de aan dacht waard waren. Ik noemde die punten op voor mijn twee vrienden Sommige heb ik al toegelicht, zo als een vetvlek op een paspoort enz. Ik zal de punten even doornemen die blijven. „Het eerste en belangrijkste punt is een opmerking, door mijnheer Bouc tegenover mij -gemaakt in de res tauratie-wagen aan de lunch, op de eerste dag na Stamboel, namelijk dat het verzamelde gezelschap inte ressant was, omdat het zo gevarieerd was, daar het alle standen en na tionaliteiten vertegenwoordigde. „Ik stemde met hem in, maar toen dat bijzondere punt voor mijn geest kwam trachtte ik me voor te stellen, of ^ulk een verzameling wel eer.s ooit by elkaar zou kunnen zijn on der andere omstandigheden. En het antwoord dat ik mezelf gaf, was al leen Amerika. In Amerika zou er een' huishouden kunnen bestaan, samen gesteld uit juist zulke verschillende nationaliteiten: een Italiaanse chauf feur, Een Engelse gouvernante, een Zweedse kinderjuffrouw, een Fran se kamenier en zo voort. Dat leidde me tot een schema van veronderstel lingen namelijk dat iedere persoon een zekere rol in het Armstrong- drama te laten bezetten, zoals een re- giseur de rollen in een stuk toebe deelt. Nu, dat gaf me een buitenge woon interessant en bevredigend re sultaat. Ik had ook in mijn eigen geest het getuigenis van ieder afzonderlijk on derzocht, m#t eigenaardige resulta ten. Neem eerst het getuigenis van de heer MacQueen. Mijn eerste on derhoud met hem was geheel bevre digend. Maar in mijn tweede maakte hij een nogal vreemde opmerking. Ik had hem het vinden van een briefje geschreven, waarin het Armstrong- geval werd genoemd. Hij zei: „Maar zeker" en wachtte toen, om door te gaan. „Ik bedoel, dat was nogal nonchalant van de oude heer." „Nu voelde ik, dat hij dat niet was beginnen te zeggen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2