NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING SPORT PATERDAG 9 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN COöP. BOERENLEENBANK IN HET GOUD. Het gaat de boeren goed en het gaat ook hun bank goed. 't Gaat ook de industrie voor de wind. Er is helaas een categorie, die nu de slagen krijgt en dat is de Middenstand. Gelukkig zit men ook daar niet bij de pakken neer, evenmin als de boeren dat de den, toen zij in de kneep zaten van de economische crisis. Zo ongeveer was de inleiding van de voorzitter, de heer Lemkes, die met genoegen constateerde, dat de Boerenleenbank in het afgelopen jaar een behoorlij ke winst had gemaakt. Aan het jaar verslag van de kassier, de heer J. P. Liefhebber, is ontleend: Alle sedert October 1945 geblokkeerde tegoeden, vpor zover zij niet meer voor het be telen van oude belastingen en de ex tra heffingen nodig waren, konden via een keuzet-rekening geleidelijk worden overgeheveld naar de vrije afeer, met een termijn van 35 jaar. Het saldo tegoed bij de Centrale Bank vermeerderde met f 35.192.G3, in tegenstelling^, met het voorgaande jaar (1947), toen dit was teruggelo pen met circa 5 ton. De creditgelden (spaarbank en rekening-courant) zijn toegenomen met f 62.048, 58 en bedra gen thans f 2.531-581, 54. Voor af schrijving werd f 500.benut voor belastingen gereserveerd f 8000.en in het pensioenfonds f 5000.ge stort. Van de Verlies en Winstreke ning werd f 1000.geboekt ten gun ste van de reserve-jubileum. Er werd een netto-winst gemaakt v. f 7.723.23, over te boeken naar rekening reserve effecten f 5200.dubieuse debiteu ren f 2500.en onderhoud gebouwen f 23.26. Het bruto resultaat bedraagt f 1.665.61, de netto winst f 665.61. De omzet bedroeg f 20-679.021.32, een vermeerdering ten opzichte van 1947 ad f 4.121.299,89. Per 3 October 1945 bedroeg het geblokkeerde geld ruim f 2.000.000, per einde 1947 f 579.645.83 en thans slechis f 252.119.79. Het fondsenbezit is met f 358.650,93 nage noeg op peil gebleven. De dekking der credieten is goed. Voorschotten en hypotheken werden verleend ad f 81.700.nieuwe rekening-courant- credieten bedragen f 65.600. Hierna werd de heer B. Lemkes (per. aftr. met alg. st. herkozen tot lid van het bestuur en aanvaardde hij op verzoek van het bestuur opnieuw het voorzitterschap. In de raad van Toezicht werd de heer M. Keijzer (per. aftr.) met alg. st. herkozen. In de financiële commissie werd be noemd de heer N. v. d. Akker. Mede gedeeld werd nog, dat de rente onge wijzigd gehandhaafd wordt. Hierna werden door enkele leden voorstellen gedaan met betrekking tot de viering van het gouden jubileum, dat in No vember zal worden gevierd. A.R. candidaten gemeenteraads verkiezing. In de gisteravond ge houden vergadering van de A.R. Kiesvereniging is de candidatenlijst voor de gemeenteraads-vei-kiezing vastgesteld. Medegedeeld werd dat van Chr. Hist, zijde geen gevolg is gegeven aan het. verzoek, de samen werking, zoals drie jaar geleden be gonnen, voort te zetten. Een kleine meerderheid in de C-H.-kring ver klaarde zich vóór, een deel wilde samenwerking, maar om practische redenen niet uitkomen met één lijst; een derde groep wilde onder geen enkel beding samenwerken. Het bestuur van de C.H. kiesver eniging heeft het tegenvoorstel ge daan, de lijsten verbindend te ver klaren, waardoor voor deze groepen althans geen stemmen verloren gaan. Hierover lopen de besprekingen nog. Van A.R. zijde werd ook contact gezocht met de groep Staatk. Geref. (S.G.P.) in onze gemeente, waarbij men tot volledige overeenstemming kwam. De candidatenlijst ziet er als volgt uit: I. W. Brouwer; 2. A. J. Dekker; 3. W. Geerlof; 4. Aarlanderveeme candidaat; 5. v. d. Lesden (S.G.P.) 6. K. A. Versloot; 7. C. J. v. d. Neut; 8. C. v. d. Meent; 9. Mr. A. J. Meijer; 10. E de Vries; 11. A. Buys; 12. E. v. d. Pol; 13. G. Siipestein; 14. J. de Jong; 15. W. Verduyn; 16. S. van Leeuwen. De lijst-zal tot 20 uitgebreid wor den door tussenvoeging van enkele Aarlanderveense en S.G.P.-candida- ten. Geboren: Helena Hendrika, d. van C. Verduijn en B. M. Bardelmeijer; Willempje, dr. van J. van der Leede en E- de Vries. Ondertrouwd: Pieter Aalbergsberg, 19 jaar en "Hendrica Willemina La- gerwij, 18 j.; Jan Benders 24 j. en Alida J. van der Schee 28 j.; Hen drik Hesseling 25 j. en Hendrina J. van Ardenne 17 j. Getrouwd: Petrus J. M. van Zeijl 27 j. en Maria M. van Deuren 25 j.; Willem Futselaar, 28 j. en Marie van Klaveren 22 j. Overleden: Abraham van Wijn gaarden 76 j-; Catharina Minten geb. de Ruiter 54 j.; Lucretia' Catharina Kornelia van Vliet geb. Mulder, 80 j. ALKEMADE Geboren: Wilhelmus Cornelus Maria z. van W. N. v. Klink en A. H. v. d. Hoorn; Maria Anna Antonia d. van C. S. de Jong en A. J. Bak ker; George Cornelis Maria Pius z. van J. L. v. Rhoon en A. J. P. v. d. Meer; Lodewijk Michiel z. van E. J. Akerboom en M. W. Zoet. Gerritje d. van L. v. d. Voet en A. Los. Ondertrouwd: H. C. van Veen en M. G. v. d. Meer. BOSKOOP Geboren. Adriana Wilhelmina, d. van P. Grootendorst en T. de Geider;; Korrinus Johannes Gabriël, z. van P. A. Houdijk en C. A. E. Timmer mans; Jacoba Aartje, d. van J. P. van der Volk en H. de Jong. Ondertrouwd: H. Baars 45 j. en J. Groenewegen 37 j.; Th. A. Steenka mer 29 j. en M. C. van der Voort 23 j.; C. H. Kramp 23 j. en W. Schin kel 22 j.; H. C. Binnendijk 25 j. en H. W. Pos 26 j. DISTRIBUTIEKRING ALPHEN AAN DEN RIJN Uitreiking bonkaarten 909 In het tijdvak van 12 April tot en met 20 Mei a.s. zal worden overge gaan tot uitreiking van bovenge noemde kaarten. Medegebracht dienen te worden: alle tweede distributiestamkaaren, de inwisselingsbonnen 905 en de con- trolekaarten voor a.s. en jonge moe ders CA 802 of CB 808. Voor de juiste datum, waarop de bonkaarten dienen te worden afge haald, raadplege men de ter plaatse opgehangen raambiljetten. Na-uitreiking. Zij, die om welke reden ook niet op de voorgeschre ven dag verschijnen, kunnen ge noemde bonkaarten uitsluitend af halen te Alphen aan den Rijn, op 20 Mei 1949. Wijziging openstelling agentschappen Medegedeeld wordt, dat het agent schap te Ter Aar met ingang van Dinsdag 12 April alleen maar des morgens van 9.3011.30 uur geopend zal zijn; het agentschap te Leimui- den alleen- op Dinsdagmiddag van 13 uur. Met ingang van Zaterdag 16 April a.s. zal het agentschap te Aarlan- derveen worden opgeheven. Voor bijzondere zaken diene men zich te wenden tot het distributiekantoor te Alphen aan den Rijn, Wilhelmina- laan 12. De zittingsdagen voor de uitreikingen van nieuwe bonkaarten en bijzondere arbeid blyven onge wijzigd. Gehuwd: J. Ottenhof 23 j. en W. J. Rosbergen 22 j. Overleden: M. Hoogendoom 81 j., weduwe van P. H. Koomans. HAZERSWOUDE (Dorp) Gemeenteraadsverkiezing. Vrij dagavond vergaderde de A.R. Kies vereniging alhier. De candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing werd samengesteld als volgt: 1. W. Slootweg (tegenwoordig raadslid) 2. C. v. Klaveren (tegenwoordig raads lid) 3. W. Wille; 4. C. Matze, 5. K J. Matze, 6. G. Goedhart, 7. D. Hasse- fras, 8- P. de Vogel, 9. A. van Dorp, 10. H. van Velde, 11. A. van Pijlen. 12. L. P. Rietveld. De gemeenteraadsverkiezing zal alhier worden gehouden op 15 Juni 4. N. Bode, 5. Joh. Lankhaan (S.G.P.) 6 C. Mulder, 7 J. H. v. d. Ster (SGP) 8 Gijs v. Haren Hz., 9 Herms Mulder. De aftredende leden Bogerd en v. Woudenberg komen niet voor op de lijst zodat deze partijen geheel ver nieuwd in de raad zal terugkeren. Verzekering Brandschade De voorz. de heer M. N. v. d. Wcijden herdacht het overleden bestuurs'id P. J. v. Rijn, die gedurende 40 jaren als oprichter-bestuurslid en schatter der ver. heeft gediend. Ook de heer W. Hoogstraten eveneens oprichter en bestuurslid werd dank gebracht voor at hetgeen hij als voorz. en bestuurs lid hef ft gedaan. Deze stelt zien nu echter niet meer herkiesbaar. Uit het financieel verslag stippen we het aan: aantal leden 597; verzekerd bedrag f 11.341.000 schade in (net jaar f 731.00; batig saldo f 3450 Her verzekeraar de fa. de Jong en Co. A'dam. Reductie op de premie 10%. De aftr. bestuursleden C. de Boer en D. T. Jaha werden herkozen, terwijl in de vacaures werd voorzien door de verkiezing van de heren A. Hoog straten en P. C. v. Rijn. Naar het einde Wij vernemen dat door de sterk verminderde werk zaamheden en de verdere inkrimping personeel met ingang van 11 April a.s. het agenschap van de dis- tributiedienst hier ter plaatse slechts halrve dagen geopend zal zijn. Het is niet uitgesloten dat de zittingsdagen binnen korte tijd nog meer zullen worden ingekrompen. ZOETERWOUDE K.V.P. Zelfs de voorbereidin gen voor de gemeenteraadsverkie zingen zijn niet in staat de leden van de Kath. Volkspartij aan de Hoge Rijndijk ter vergadering te krijgen. Of dat als een onverschillig heid of als een bewijs van vertrou wen in de leiding van het bestuur gezien moet worden heeft de voor zitter in die vergadering, die naest het bestuur nog 5 leden telde, in het midden gelaten. Hij noem de hst edhter verkeerd geen gebruik te maken ven de medeze?eingsschap die aan de leden der K.V.P. in zo ruime mate geboden wordt. LEIDERDORP K.V.P. De afd. Leiderdorp van de Kath. Volkspartij vergaderde Woensdag in het nieuwe Dorpshuis. De voorzitter de heer H. Kuilenberg, verwelkomde in het bijzonder kape laan Loerakker; hij vond het jam mer dat de opkomst zo matig was. De agenda bevatte o.a. Bespreking bro chure Vastenbrief ingeleid door ka pelaan Loerakker, en de voorlopige candidatenlijst voor de Gemeente raad. In klare woorden besprak ka pelaan Loerakker de vastenbrief en wist de aanwezigen te boeien. Gaarne zouden we zien, dat, wanneer er weder zo'n vergadering wordt uit geschreven, er meer gebruik van werd gemaakt. Verschillende vra gen werden er gesteld, welke door de kapelaan naar genoegen werden beantwoord. Vervolgens was er een bespreking voorlopige candidatenlijst. In alpha- betische volgorde zijn de candidaten gesteld de heren Broxterman, God- dijn, den Hollander, Kuilenberg, van Ryn, v. Stralen. Daarna werd een bespreking gehouden over het werk der Katholieke Raadsfractie waarin tot uiting kwam, dat haar werk werd geapprecieerd. NIEUWKOOP Geboren: Johannes Cornelis z. v. J. H. Ahles en M. C. Voorsluijs. Overleden: Pieter de Heij 85 jr wedn. van A. v. d. Geest; Martinus Kwakkenbos 48 jr echtgen van P. A. de Bree. OUDE-WETERING K.A.B. Na het openings- cn wel komstwoord van voorz. de heer P. v. Es zette de dis'rictsbestuurder der KAB de heer Weber, in een gloed vol betoog het doel en streven der KAB uiteen. Deze toespraak werd ge volgd door een passiespel in 5 be drijven met lichtbeelden, waarna wederom het woord was aan de heer Weber, die behalve een goed spreker zich ook een zeer goed dèclamator toonde. Met een kort dankwoord sloot de voorz. deze avond, waarvan gezegd mag worden, dat zulke avon den meer belangstelling van de leden verdienen, en ook moeten krijgen. ROELOFARE'NDSVEEN K.V.P. Voor de a.s. gemeente raadsverkiezing zijn de volgende candidaten gesteld. Werknemers: G. C. v. Emmerik, W. Alkemade, N. A. J. Rietbroek. Werkgevers: C. J. v. d. Meer Cz., J. P. Hoogenboom, L- J. Kerkvliet, C. de Jong Pz., H. J. de Jong. Te Nieuwe-Wetering W. G. Luy- ten en M. H. Spring in 't Veld. De groslijststsmming zal plaats hebben op Zondag 24 April. Propa ganda maken voor candidaten mag alleen geschieden dqor kiescomité's. TER AAR Gemeenteraadsverkiezing In een vergadering van de kiesvereni ging van de V.V.D. is de candidaten lijst dezer partij voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezing als volgt vastgesteld: 1. H. Bos, 2. D. Schou- en, 3. M. Tensen, 4. A. H- Arendsen. In principe werd besloten met de A.R. samen te werken op één lijst. Enige bestuursleden kregen opdracht deze aangelegenheid met de A.R.- kiesvereniging te bespreken. De C.H- komt uit bij de Gemeente raadsverkiezing te samen met de S.G.P. op een lijst. Deze ziet er als volgt uit: 1 C. v. Vliet Az., 2 N. de Hollander, 3. M. Langezaal (S.G.P.) Naar aanleiding van het jaarver slag noemde de voorzitter het een grote leemte, dat er ook in onze pa rochie zo weinig wordt gedaan voor het werk van Kath. Thuisfront Wegens verhindering van de heer Kluiters gaf de voorz. een verslag van de laatste gehouden Kringver gadering, hierbij vooral wijzende op het besluit van de laatste Partij raadsvergadering, betreffende „Het College van Beraad" en het Pro gram voor de Gemeenteraadsverkie zingen 1949. Dit laatste zal met eni ge goede wil en studie een dank baar onderwerp kunnen vormen bij de besprekingen onder de komende gemeenteraadsleden. Bij de bespre kingen betreffende de te houden Gemeenteraadsverkiezing, werd me degedeeld dat tot Zondag 10 April candidaten kunnen woi'den inge diend bij het bestuur en dat de groslijstst-mming gehouden zal wor den op Zondag 1 Mei in het paro chiehuis. Gevraagd werd waarom het bestuur geen leiding gaf en ?elf geen candidaten stelde, waarop de voorzitter antwoordde, dat geheel volgens de daarvoor gestelde rege len, de volle vri'heid gelaten werd aan de leden. Hij hoopte dat zij daarvan voor a.s. Zondag ook ge bruik zullen maken. Wanneer het dab nog nodig mocht blijken, zal het bestuur trachten de lijst aan te vullen. Een keurig verzorgd verslag van het Partijcongres van de heer v. d. Zaal bracht het slot van deze slecht bezochte maar toch wel ge slaagde vergadering. Passieavond. Dank zij de zor gen van het Comité voor de Katho lieke Actie werd ons gisteravond een mooie passielherdenking gebo den, verzorgd door de weleerw. heer J- C. J- Sanders, oud-kapeTaan van de parochie, die voor deze avond op de feestdag van de Moeder van Smarten ons een beeld gaf, afgewisseld met tal van gedichten, van het grote zielelijden van de Moeder van God. Met de goed verzorgde zang van een gemengd koor en de voorstel lingen van enige groepen levende beelden, was het een welgeslaagde avond. ter beaamt zulks en dringt op meer saamhorigheid aan. Bij de behandeling van de be schrijvingsbrief voor de alg. verga dering maakte de wijziging van het handelsreglement een punt van breedvoerige discussie uit De heer C. Clemens wenst slechts een com missie van advies, derhalve geen vaste commissie van bijstand. Het hoofdbestuursvoorstel wordt met 24 tegen 8 stemmen verworpen. Betref fende het punt verschuiving van de betalingsdatum zullen nadere toe lichtingen worden gevraagd. De heren J. van der Lely en A. van der Lens werden benoemd tot afgevaardigden naar de Alg. Verga dering. Hierna werd de film „Hol lands Glorie" vertoond. OEGSTGEEST Passie-avond Niet zonder reden vragen wij de belangstelling van de parochiananen van Kerkwerve voor de Passie-avond van Zondag 10 April a.s. In het parochiehuis zal dan wor den opgevoerd het spel „Terug naar Gethsemane", een spel dat zióh af speelt rond het lijden en de verrij zenis van Christus, en geschreven is door Gabriël Smit. Onder leiding van regisseur J. Thorn wordt dit spel ge bracht door een toneelgroep uit de Katholieke Jongeren van Oegstgeest. En wij hebben ons reeds kunnen overtuigen, dat hetgeen zij brengen alleszins een gang naar het parochie huis waard is. Men zie voor nadere bijzonderheden de advertentie. Geboren: Johanna Leonarda Maria. cL van J. W. van der Ham en H. M. Faneman; Alexander Robert limothy. z, van J. A- Balkema en D. Bikkers. Louise Marianne, d. van J. van Tol en G. J. Korbee; Jacobus Wilhelmus An- tonius, z. van J. G. Kouwenhoven en A. M. Zoet; Adriana Catharina Ma ria, d. van T. C. Knijnenburg en E M. van der Voort; Catharina Maria, d. van F. C. van Bommel en A. J. van Leeuwen; Jacobus Hendricus Maria. z. van F. J. Kiman en M. P. Gemme- ke; Cornelis Petrus Jozef. z. van J- B. J. Walthaus en M. W. Casoers; Ysbrand Menno, z. van J. C. Teekens en Jkvr.' de Girard de Mieiet van Coehoorn; Elisabeth, d. van G. J. ten Veldhuijs en H. Goedhart; Marion Henriette, d. van H. G- F. Beek en G. D. Brandt; Madeion Josephina Jo hanna Rozanna, d. van G. H. J. M. Heijsters en I. M. L. van Thiel; Ca tharina Helena Maria. d. van A. C. van der Eist en C- M. J. Sloekers; Adriana, d. van T. Goor en J. P. van Det; Clazina Johanna Monica, d. van N. J. Winnubst en M. Knijnenburg. Ondertrouwd: A. A. Geuze, uit Rot terdam en C. Wehrmann; J. Vuur- boom en E. Zwaan. Getrouwd: A. J. M. van Helmond en P. J. van der Hulst; F. G. Lange- veld en M. J. T. Smit. Overleden: Joseph Johannes Strot- mann, 51 j., echtg. van J.- W. Jansen: Jacoba Maria Boekwijt 82 j. ongeh.; Josephina Jacoba Antonia Maria van der Krogt, 7 maanden; Levie de Vries 62 j.; echtg. van C. W. de Haan; Mar- kina van Peet, 44 j. e. van L. van Grol. HILLEGOM Wit-Gele Kruis. In het jaarver slag werd medegedeeld, dat het kraamcentrum voor de Bollenstreek te Hillegom zal worden gevestigd. De moedercursus werd door 63 per sonen bezocht. De penningmeester gaf aan; ontvangsten 55S1.05, de uitgaven 5374,84. De contributie verhoging gaf 1900 meer aan ba ten. De onderafd. Zilk leverde gsen droeg 2827.65. De penn. werd een nadeel. Het totale batig saldo be- gratificatie toegekend. Tot leden der controle-commissie 1949 werden be noemd de heren Tonner en Denho ven. De aftr. bestuursleden, de he ren F. v. d. Ploeg en dr. A. v. Straa- ten. erdenw herkozen. De begroting 1949 gaf aan f 6550 in ontvangsten en uitgaven, waarin ruim f 900 on voorzien. Voor Kraamcentrum wordt gerekend op de subsidie van hst Rijk. De begrottn* wordt voorzichtig ge raamd in ontvangsten op 11650, ten werden herkozen. De begroting werden goedgekeurd. Hierna rond vraag en sluiting. KATWIJK AAN DEN RIJN ZWAAR GEWOND IN INDONESIë Bij de fam Joh. Th. v. Paridon is bericht ingekomen, dat hun zoon W. G. v. P., 3 maanden geleden naar Indonesië vertrokken, in de omge ving van Soerabaja zwaar gewond is. De jongeman is in de borst ge troffen. Bloembollencultuur. Volgens fast jaarverslag van de secretaris is het ledental thans 93. De rekening van de penn., de heer Grimbergen, gaf een batig saldo aan van 57, Vervolgens kwam in behandeling de beschrijvingsbrief voor de alg. ver gadering. Het voorstel tot wijziging van het handelsreglement der blosmbollenhandel werd ter beoor deling gegeveJj aan de afgevaardig den. Ten opzichte van het voorstel der heffing kregen de afgevaardig den vrij-mandaat. Dan was er nog een mededeling inzake de betaal- datum der nota's, nl. 50 per 1 No vember en de volgende 50 na af- treik van eventuele surpluskorting per 15 Maart d.a.v. Voor verlenging van de betalingstermijn voelde de vergadering niets. Tot afgev. werden gekozen de he ren C. J. Boskamp en H. A. Topper en tot plaatsvervangers de heren P. C. Doets en C. Braun. Een belang rijk punt werd nog aan de orde ge steld voor wat betreft het telen van narcissen en hyacinthen in bv. duin pannen en tuintjes (liefhebberij). Gewezen werd op het gevaar van ziekteversnreidlng, de narcissen- vlieg, en het geelziek. Op genoemde liefhebberiituintjes is geen controle en de ziekte kan zich gemakkelijk verspreiden naar bonafide kweke rijen. Dit onderwerp zal de volle aandacht hebben. 't Loopt naar Pasen. In de af gelopen nacht hebben onbevoegden bij Nic. J. W. twee kippetjes tot hun eigendom verklaard en meegeno men. En dat juist nu! LEIDSCHENDAM Uitreiking diploma's Landbouwcur- sus. Aan het einde van de twee jarige landbouwcursus had gister avond de uitreiking plaats van de diploma's. Daarbij waren aanwezig de besturen van de standsorganisaties, de L.T.B., de C.B.T.B., de landarbeiders- bond alsook burgemeester Banning namens het gemeentebestuur. Alvorens tot de uitreiking van de diploma's over te gaan, werden de cursisten in bijzijn van de inspecteur van landbouwonderwijs ir. Kiewiet, nog eens over de leerstof onder vraagd, waarna de burgemeester de diploma's uitreikte. 1 Het diploma met zeer veel vrucht behaalden: J. Schuyt, F. de Vreede (Nootdorp), C. v. Rijn (Voorburg); met vrucht. P. Weerdenburg, G. C. v. Rijn, C. de Koning, A. Bol (Naald wijk). G. A. C. van Boheemen en E. v. d. Helm en met veel vrucht: N. J. v. Schie (Stompwijk), J. Th. Vieveen, L. A. de Koning (Voorburg, W. Hof land, H. N. Hendriks (Voorburg). Nadat enige sprekers het woord hadden gevoerd, dankte cursist N. J. v. Schie de leraren voor hun onder wijs, waarbij hy aan de heer Tit een boekwerk en aan de heer de Rooy een kistje sigaren aanbood. De heer P. A. v. d. Ham sprak namens de samenwerkende organisaties het laat. ste woord, waarin spr. dank bracht aan allen, die voor het welslagen van deze cursus hebben samengewerkt. LISSE Woningbouwver. „Het Gezinsbe- Iang". Uit het jaarverslag van de administrateur bleek, dat de nieuw gebouwde huizen, welke in het begin van 1948 zijn bewoond, tot heden hebben gekost aan stichting twee honderdtwintig duizend vierhonderd negenenvijftig gulden vijf en veertig cent, doch dat de eindafrekening nog niet had plaats gehad. Aan huren is ontvangen, voor de 37 woningen 6.304.39, voor de 32 woningen 5.438.87 en voor de 19 woningen 5.829.Het onderhoud zal slechts met voorzichtigheid kunnen worden gedaan, omdat de reserve hiervoor eerst een aanvulling behoeft. De ver plichtingen van de vereniging zijn in het verslagjaar volledig nageko men. De heer J. van Dijk Wzn. werd by enkele candidaatstelling als be stuurslid herkozen. De heer M. Th. van Dyk, toegevoegd bestuurslid van gemeentewege, verklaarde het voor stel ven het bestuur betreffende con tributieverhoging. Bij nieuwbouw voor de na de oorlog van 19401945 gebouwde woningen heeft het rijk als voorwaarde gesteld, dat ter dek king van de tekorten een reserve ge vormd moet worden van 20.— per woning per jaar, waarvan de helft gedragen zal worden door de ge meente en de andere helft door de vereniging. Om hieraan te kunnen voldoen is het noodzakelijk om de contributie te verhogen en het be stuur stelt dan ook voor de contri butie te bepalen op 5per jaar per lid of f 0.10 per week. Spr. licht te een en ander toe met voorbeelden. De heer J. H. Slobbe achtte een ver hoging van 0.10 per week nogal ingrijpend en dit was z.i. niet nodig ook. Volstaan zou kunnen worden met een bedrag van 0.05 per week. De voorz. verklaarde, dat bij een heffing van 0.10 er ongeveer ƒ60 70 overblijft, hetwelk dan voor andere doeleinden gebruikt kan wor den, temeer daar de onderhoudskos ten toch al schraal en krap zyn toe gemeten. De heer Kortekaas wenst dit over te laten aan het bestuur er op vertrouwende, dat niet meer ge vraagd zal worden dan het noodzake lijke. Dit voorstel werd met alg. st. aanvaard. Mededelingen werden gedaan om trent de plannen van het bestuur voor nieuwbouw. Plannen liggen klaar voor 40 woningen{ doch zullen zeker niet verwezenlijkt kunnen worden. Het bestuur heeft nog enige moed, dat in het jaar 1949 een plan netje van 8 woningen te verwezen lijken is. Het toegewezen bouwvolu me der gemeente Lisse laat zeker geen grotere bouw toe. Bloembollencultuur Lisserdijk. De afd. Lisserbroek van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft een ledenvergadering gehouden on der voorzitterschap van de heer A. Mesman. Uit het verslag van de penn. bleek, dat er een batig saldo was van f 111,24. Uit het jaarver slag van de secr. bleek, dat het le dental sterk terugloopt. De voorzit SASSENHEIM Personalia. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voer diploma werktuig- en bouwkundig ingenieur de heer G. W. Wesseling. VOORHOUT ONTHULLING GEDENKSTEEN AMBTSWONING BURGEMEESTER De in de gevel van de nieuwe ge bouwde ambtswoning voor de bur gemeester aangebrachte gedenksteen werd gistermiddag tussen hagel en regenbuien door, onthuld. Nadat de burgemeester de genodigden door zyn a.s. home had rondgeleid, traden allen naar buiten en nam de burge meester het woord, waarbij hij alle aanwezigen welkom heette en dank te voor hun opkomst.(Tegenwoordig waren de geestelijken, de burgemees ter van Sassenheim, de Inspect, van Wederopbouw, de wethouders en raadsleden, architect en aannemer, gemeente-opzichter, gemeente-secre taris, dokter Bots e.a., velen met hun dames). Vervolgens zeide spr. zich de vraag te hebben gesteld of hier nu wel een officiële plechtigheid van gemaakt moest worden, waarop hy bevesti gend meende te moeten antwoorden. En nu zegt men soms zo gauw dat voor de burgemeester wel een wo ning wordt gebouwd in deze tijd, nu menig mens geen woning heeft. Het is echter geen kwestie van de persoon doch men moet deze woning be schouwen als een ambtswoning, die ook mijn opvolger zal betrekken, wanneer ik door een of andere oor zaak deze plaats zou verlaten. De plaats is eveneens goed gekozen in deze omgeving, waar rust is. Deze ambtswoning moet de omgeving domineren. Spr. dankte architect en aannemer en verder allen die aan de totstandkoming' van deze woning hebben medegewerkt. Vervolgens was de vraag gerezen, hoe de naam van deze ambtswoning zou zijn, die gebouwd is in de Luizenmarkpoldcr. Een dergelijke naam kon moeilijk ge kozen worden! Hierna werd door de echtgenote van de burgemeester de gedenksteen onthuld en bleek deze ambtswoning de naam „de Krocht" te zullen dragen. Hiermede was deze plechtigheid ten einde en verzamelden de geno digden zich in café Boerhaave. WASSENAAR Ontevredenheid over de wonlng- fcouw-activiteit Bij de behandeling der gemeentebegroting in de afde lingen is vanzelfsprekend ook veel aandacht besteed aan de kwestie van de won'ngnood. Zeer vele leden zo zegt het voorlopig verslag huldi gen de opvatting, dat het bestaande gebrek aan woningen zo spoedig mo gelijk moet worden oogeheven, des noods met terzijdestelling van de thans geldende welstands- of andere bepalingen. Vele leden nemen wel aan dat bijzondere omstandighedei oorzaak zijn, dat er over het alge- meen weinig is gebouwd, maar zij menen toch, dat het college van B en W ter zake te weinig activiteit aan de dag heeft gelegd. Enkele leden dringen erop aan, dat plannen voor de bouw van ar beiderswoningen gereed gehouden moeten worden, opdat bil toewijzing van een contingent direct de hand aan de ploeg geslagen zal kunnen wor den. Zij Zijn van mening, dat in de ze niet de nodige voortvarendheid bij het College aanwezig is. Wat betreft de door B en W aan de dag gelegde activiteit verwijst het college in de memorie van antwoord naar de in Januari gevoerde debatten naar aanleiding van het voorstel tot het bouwen van arbeiderswoningen langs de Deylerweg. B en W zijn niet van menin?, dat de geldende wel stands- of andere beoal'ngen de bouwactiviteit zouden belemmeren. B en W geven wel toe, dat als ge bouwd zou worden in afwyking van de bedoelde voorschriften de huidi ge huisvestingsmoeilijkheden wel licht tijdelijk en voor een klein ge deelte zouden kunnen worden weg genomen. De resultaten zullen echter zowel uit stedebouwkundig oognunt als uit het oogount van volkshuis vesting bez'en in alle oDzichten on bevredigend zyn aldu# B en W, die daaraan nog toevoegen, dat deze zienswijze overeenstemt met die, welke de minister van Wederoobouw en Volkshuisvesting herhaaldelijk te kennen geeft in zijn circulaires aan de gemeente besturen. Voorbereiding envoor de aankoop van grond, benodigd voor de bouw van arbeiderswoningen worden reeds getroffen, terwijl overleg met bouw verenigingen omtrent de uit te voe ren bouwplannen gaande is. De Belgische jeugdploeg voor het internationaal jeugatournooi, dat van 1821 April in verschillende ste den in Nederland gespeeld wordt, zal uit de volgende spelers worden samengesteld: doel: Dresen, Lierse S. K. en Geerts. Beerschot; achter: Beffin, Truiyen, Thellin, Standard, en Ver- moesen, Antwerp F. C.: midden: Chantraine, F.C. Luik, Jacobs, Beer schot. Kiebooms. Antwerp F. C. en Lebegge, Andeil-echt. Voor: Close, Un. St. Gilltise, Faes, Berchem Sp.. Janssens, Un. St. GLloise, Nijs. Stan, dard, Tas. Beerschot en van Luffel, La Gantoise. LAWNTENNIS HET TOURNOOI TE MONTE CARLO. De belangrijkste uitslagen van gis teren luiden: Heren enkelspel, halve finales. Par ker (V.S.)—Washer (B.) 6—3, 6—4, 6—1; Cucelli (It.)—Mitic (Z. SI.) 7— 5, 3—6, 6—2, 6—2. Dames enkelspel, halve finales: mevr. Seghers (Fr.)Nelly Landry (Fr.) 61, 61; mevr. Bessi (It.) mevr. Boutin (Fr.) 64, 57, 6—3. Heren dubbelspel. Hughan en Linck (Ned.)Colin en Schaf (Fr.) 63, 6—3. Dames dubbelspel: Nel Hcrmsen en mej. Marcellin (Ned.-Fr.)mevr. Haif en mevr. Varin (Ey.Fr.) 62, 6—4. Gemengd dubbelspel: mej. Mandre- di en Hughan (It.-Ned.)mevr. de Cazalet en Grandet (Fr.) 63, 26, 6—4. BRIDGE „V.O.G." De eindstand van de kopgroep paren-bekercompetitie luidt: le klasse: 1. Kampioen Bonte Oudshoorn 768; 2. PlanjePlanje 729 yt; 3. Blom—Brocaar 728; 4. Heer en mevr. Sim it 721; 5. Oudshoorn Wakka 716; 6. Vogelenzang—Tj al - kens 716. Bekerhouders: PlanjePlanje. 2e klasse: 1. kampioen heer en mevr. Raar 764; 2. Óuwerkerkv. d. Mey 759; 3. BouwensOtto 739)41 4. Schoutenv. d. Burg 724)4! 5. v. d. StaayGaykema 724. Bekerhouders: heer en mevr. Raar. 3e klasse: 1. kamvoioen heer en mevr. Wolring 539; 2. mevr. Klaren- boschBelt 535; 3. Heer en mevr. Brouwer 534: 4. KooienDe Bolster 508)4; 5. GoedraadCrama 506)4* Bekerhouders: mevr. Klarenbosdh —Belt. LAATSTE BERICHTEN MIJN AANGESPOELD OP SCHEVENTNGSE STRAND. Tegenover het Palace-hotel te Scheveningen is vanmorgen een ge vaarlijke mijn aangespoeld. Het strand is door de politie afgezet en de boulevard AVerd ontruimd. De langs de boulevard gelegen hotels is aangeraden da ramen te openen met het oog op een eventuele ontploffing. De hulpverleningsdienst van het mi nisterie van binnenlandse zaken is reeds aanwezig om de mijn te demon teren. MEISJE IN 40 METER DIEPE TOP GEVALLEN. z Een driejarig meisje Kathy Fiscus, te San Marino Californië, is by het spelen in een 40 meter diepe pijp gevallen, die loodrecht de grond in loopt. De pijp heeft 6lechts een dia meter van 35 cm. De politie had aan vankelijk een oproep uitgezonden voor een „slangenmens" van een circus, die in de pijp zou moeten af dalen. Later heeft men dit denkbeeld laten varen, omdat men vreesde, dat de luchttoevoer voor het meisje zou worden afgesloten en het gevaar niet denkbeeldig v/as, dat ook de redder in levensgevaar zou komen te ver keren. Men is thans met draglines en bulldozers bezig de pijp in ge deelten uit te graven. Het werk is de hele nacht voortgezet. Er wordt voortdurend lucht in de pijp gepompt. Vier uur na het ongeval had men reeds tot een diepte van 13 meter het zand weggegraven.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3