Gramofoon Platen PERSSPIEGEL STADSNIEUWS Vrijdag april 1949 DE LEIDSE COURANT eerste blad pagina 2 EEN CIRCULAIRE AAN UITGEVERS. Het Nieuwsblad voor-de Boekhan del vertelt, dat vanwege minister Hutten een circulaire aan de Neder landse uitgevers van schoolboeken en andere lectuur voor Indonesië is uitgegeven, waarin deze uitgevers dringend wordt verzocht htm Indo nesische lezerG niet langer te kwetsen, door nog steeds over Ned.-Indië te spreken in plaats van over Indonesië, over inlanders enz. Droevig, dat zo'n circulaire nodig is! LEVENSLANG VOOR LID COLONNE HENNEICKE Het bijzonder gerechtshof te Am sterdam veroordeelde de 42-jarige H. J. v. d. B. uit Haarlem tot levens lange gevangenisstraf en ontzetting uit de rechten voor het leven. Van den B., die in 1943 in dienst was bij de firma Lippmann Rosen- thall en Co., werd bij de colonne Henneicke en de Zentrallstelle fuer Juedische Auswanderung gedeta cheerd. Hij arresteerde in samen werking met collega's verscheidene Joden en personen, die Joden hulp verschaften, van wie velen nimmer etrugkeerden. Veertien dagen geleden was de doodstraf tegen hem geëist. Het bijzonder gerechtshof te Am sterdam deed uitspraak in de zaak tegen Jacobus J. L. uit IJmuiden, lid van de beruchte groep van ka mer 21 op het hoofdbureau van po litie te Velsen. De advocaat-fiscaal bij het Amsterdams bijzonder ge rechtshof, mr. Besier, had reeds driemaal de doodstraf tegen hem geëist. Heden uitspraak doende veroor deelde het Hof L. tot levenslange gevangenisstraf en ontzetting uit alle rechten eveneens voor de tijd van het leven. EEN HALF JAAR VOORWAARDE LIJK VOOR GEWEZEN DIRECTEUR VAN C. D. K. De gewezen directéur Van het Cen traal Distributiekantoor S. de Hoo, \yerd heden door het Bijzondere Hof te Arnhem veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De procureur-fiscaal had een .,ere- straf" van één jaar voorwaardelijk geëist. SPROETEN komen vroeg in het voorjaar. Koop tijdig SPRUTOL. o.a. nieuwe Harry James. Inkspots. Andr. Sisters enz. enz. Klassiek? diverse piano en vioolconc. Slotkoor Matth. Passion. H. G. VAN LUYKEN BREESTRAAT 97-TEL. 20035 Onder dit opschrift schrijft Dc Linie naar aanleiding van de publi caties over schandelijke wreedheden in de interneringskampen na de oorlog: „Ons ontbreekt het talent en de stem om de korst van geconsoli deerde huichelarij, die over sommi ge na-oorlogse verschijningsvormen onzer nationale samenleving ligt, te schetsen. In het buitenland hebben prominente katholieke en niet-ka- tholieke schrijvers we denken aan -uiteenlopende karakters als Frangois Mauriac, Raymond Bruck- iberger O.P., Erich Kastner, Georges Bernanos, Gerard Walschap hun onomwonden mening en hun veran derde inzichten te kennen gegeven omtrent wat sedert 1945 uit naam der gerechtigheid geschied is. In Nederland is het wachten nog op een Léon Bloy, die de grote kring der wei-denkenden onbarmhartig tot ontwaken roept, en aan goedwil lende deskundigen die ongetwij feld aanwezig zijn mogelijkheden openstelt om de begane misdaden en het gevestigde onrecht voor zover mogelijk goed te maken. Toen terstond, bij de bevrijding van het eerste puntje van Neder land. in Limburg, enkele priesters en journalisten en juristen hun stem verhieven tegen de slordige haast waarmee de sluizen van onrecht, wraak en vergelding werden open gezet, werd hen het zwijgen opge legd, en kregen zij te horen dat ze zich met dingen bemoeiden die hun niet aangingen, dat ze „riooljourna- listiek" pleegden, dat ze hun ambt schonden. Later, in en na 1945, zijn er rechtschapen mensen opgestaan ten overvloede moge worden vastgesteld, dat zij niet allen boter op hun hoofd hadden! die gepro testeerd, ingegrepen en verbeterd hebben, priesters en leken, katho lieken en socialisten, militairen en burgers. Hun moed zij geprezen, doch de nationale wroeging om wat toen verzuimd en sedertdien nooit meer rechtgezet is wordt daarm'ede niét opgeheven. Dat hier of daar een blad, een volksvertegenwoordiger, een advocaat, een aalmoezenier of een hoogleraar hun actie voortgezet hebben, en de „oude" justitie zich over het algemeen vol misprijzen en verachting van de Bijzondere Rechts pleging afwendde, redt ons voor het beeld dat dé vaderlandse geschiede nis in kalmere tijden, naar wij ho pen, van deze jaren zal schetsen. Want het gros van onze voorlich tingsorganen, pers, radio, volksver tegenwoordigers en restauratie-ge nootschappen heeft gefaald ook de katholieken indien het tot 1949 heeft moeten duren 'vóórdat een globaal beeld van wat Zich énkele jaren geleden heeft afgespeeld tof ons volk wordt gebracht, zonder an der verweer dan het aloude „Wir haben es nicht gewuszt". Het is de hoogste tijd, dat aan het grote zwij^ gen van ons Christelijk geweten, vóóral op dit punt, een einde komt." "Wij verwijzen naar wat de minis ter van Justitie zegt in het voorlo pig verslag van de Eerste Kamer, elders in dit nummer. UIT DE RIJNSTREEK alphen aan den rijn Naar de Missie. Zuster Waltera ,in de wereld Cornelia Adriana Maas) die 8 jaar geleden in de Congrega tie van de orde H. Carolus Baromeus „Onder de Bogen" te Maastricht in trad, zal 8 April als Missiezuster met het s.s. „Oldenbarnevelt" naar Indo nesië (Batavia) Vertrekken. boskoop K.V.P. In de gisteravond ge houden ledenvergadering van de K.V.P. afd. Boskoop, werd de can- didatenlijst voor de a.s. gemeente raadsverkiezing samengesteld. Zoals de voorz, mededeelde was het moei lijkste werk van het bestuur, ge schikte candidaten te vinden, die ook bereid waren een candidatuur te aanvaarden. Door de leden waren geen candidaten*gesteld. Na de vast stelling van het aantal, dat op de officiële lijst geplaatst zal worden, werd een commissie van advies be noemd, welke na afloop der leden vergadering haar taak aanving, om de volgorde der candidaten te advi seren in verband met de groslijst stemming. Het resultaat was, dat de voorlopige candidatenlijst er als volgt uitziet: 1. H. G. Mathal, 2. J. G. Rom'ijn, 3. J. L. Verbev, 4. Th. M. de Jong, 5- H. Redegeld, 6. J. Westgeest, 7. P. Kortmann, 8'. G. Nederhof. De groslijststemming op Zondag 24 April a.s. zal uitmaken, of deze volgorde gehandhaafd kan blijven. leimuiden Radio Anno Sancto. Opbrengst collecte 292. Geen Oranjefeest. Het Oranje comité vergaderde en besloot dit jaar geen Oranjefeesten te houden in verband met de vele militairen die in Indonesië zijn. Wel zullen op de verjaardag van H. M. de Koningin kinderfeesten gehouden worden. Coop. Boerenleenbank. Uit het overzicht van de kassier, de heer H. C. de Rijk, kwam de grote vooruit gang naar voren, die de bank de laatste jaren gemaakt heeft. In 1948 was een flink overschot bereikt, ter wijl de omzet was geweest twee mil- lioen vierhonderd zesentachtig gld. Hierna werd het woord gevoerd door de heer J. Erkelens, hoofdinsp. der Coöp. Boerenleenbank te Eindhoven. De geldzuivering werd behandeld, die geslaagd genoemd werd. Hier door was aan het licht gekomen dat de plattelanders voorheen, hun meeste geldelijke bezittingen onder eigen beheer hielden en ze niet toe vertrouwden aan een bankinstelling. Noodgedwongen kwamen de boeren en tuinders in aanraking met het girale verkeer. Dit bevalt hen, en zodoende verkrijgt men dezelfde voordelen, die de fabrikant reeds jaren benut. De heer Erkelens noem de de voordelen van de bemiddeling van een bank, waardoor het bedrijf op een hoger economisch peil ge bracht kan worden. Ook wees hij op een betere bedrijfsadministratie die noodzakelijk is voor belastingzaken. Met enige frappante voorbeelden, hoe de geldzaken afgewikkeld kunnen worden, en hoe dit gewoonlijk op het platteland geschiedt, besloot spr. met de wens dat een ieder zijn voor deel zou doen, met de plaatselijke Boerenleenbank waar de kassier alle mogelijke voorlichting kan geven. Hierna had een gratis verloting plaats van bedrijfsartikelen. De aftr. bestuursleden A. J. v. Diemen, die zich niet meer herkiesbaar stelde, en D. v. Os, die weer herkiesbaar is kon reglementair niet doorgaan aan gezien het vereiste aantal leden niet aanwezig was. Er waren er 25. Deze verkiezing zal plaats vinden op Woensdag 13 April in het café van J. Keijzerj roelofarendsveen Bloembollencultuur. De belang stelling was niet rijkelijk groot; ook het bestuur was slechts door voorz. en secr. vertegenwoordigd. In zijn openingswoord noemde de voorz., de heer L. J. v. d. Meer, de toestand in het bollenvak niet rooskleurig. In vooroorlogse jaren gaf het bij een exportbedrag van 40 millioen een goed bestaan, terwijl thans dit cijfer tot 70 millioen gestegen, waarbij het areaal tot op de helft verkleind is, de kweker maar een schamele be loning krijgt toebedeeld. Ook hier is het „de paarden die de haver ver dienen krijgen ze niet". De grootste fout acht spr. dat de kwekers bij de export-belangen geen medezeggen schap hebben, waardoor zij de lij dende partij worden. Mogelijk dat de Benelux-gedachte enige verbete ring zal brengen. Uit het jaarver slag van de secr., de heer C. Wereld, bleek dat het ledental op peil was gebleven, doch de finan ciën niet rooskleurig zijn te noemeni Het verslag van de penn. vermeld de ten batig ealdo van 86,34» waarbij de heef' ^ac; V/ d. Meer Dz, namens de kasCommlssie de boeken in orde verklaarde. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer C. A. v. d. Wereld herkozen, terwijl in de va- ca,ture-N. Turk, de heer J. A. v. d. Zwet werd gekozen. Daar de heer N. Turk niet aanwezig was verzocht de voorz. de dank van het bestuur aan de heer Turk over te brengen Voor diens 15 jaren vervulde be stuursfunctie. De behandeling van de beschrijvingsbrief werd aanlei ding tot een langdurige bespreking. Speciaal punt 4 betreffende de wij ziging stem tabel. De voorz. merkte dat nu reeds 2 maal achtereen dit punt op de agenda is geplaatst. Op de vorige vergadering is het op voorstel van onze afd. in stemming gekom'en en verworpen. De voorz. uit zijn verontwaardiging over deze minne behandeling van zaken. Tot afgev. naar de Alg. Vergadering op Maandag 11 April werden gekozen de heren L. J. v. d. Meer en C. A. v. d. Wereld en als pl.verv. de heren Joh. Straathof Cz. en J. A. v. d. Zwet. Bij de rondvraag bepleitte de heer N. Bakker Hz een collectief deelnemen van Roelofarendsveen aan de bloemententoonstelling van „Bloemlust". De voorz. zegt toe in overleg te zullen treden met de veiling. UIT DE OMGEVING katwijk aan den rijn Landarbeidersbond. In Katwijk ls opgericht een afdeling van de Alg. Ned. Landarbeidersbond waar van het bestuur is samengesteld als volgt: G. Masmeijer, voorz., J. P. M. van Leeuvyen, secr., H. Óliemans te Noordwijk, penningmeester. noord wijk Gemeenteraad. De gemeente raad houdt een openbare bijeen komst op Woensdag 13 April a.s. 's avonds te 8 uur. Nijverheidsschool. Door het be stuur van de Stichting „Chr. Nijver heidsschool Noordwijk" is bij B. en W. een verzoek ingediend om mede werking bij de oprichting van een Prot. Chr. Nijverheidsschool voor het geven van cursussen en school onderwijs in huishouden, landbouw* huishouden, vrouwelijke handwer ken en maatschappelijk werk. L. T. B. Voor een zeer klein le dental gaf de heer Vermeulen, secre taris van het hoofdbestuur der L. T. B., een lezing over Benelux. De voorz., de heer A. van der Meer be treurde 'het, dat de opkomst niet groot was, doch een vergadering van ae K.V.P., die op deze zelfde avond plaats vond, was daar oorzaak Van. Mij. v. Tuinb. en Plantkunde. Bij de ingek. st. was een schrijven van het hoofdbestuur der Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde betreffen de een ondergeschikte kwestie. De voorz. vond het merkwaardig, dat het H.B. nog steeds contact houdt, niettegenstaande de scheiding. Een persoonlijk schrijven van hem, ge richt aan de heer Mensing is nimmer beantwoord. Tot slot was er nog een mededeling, dat de bindcursus op 25 April aanvangt. Zij wordt gegeven in de Geertruida kleuterschool, des avonds 8 uur. A.s. Zaterdagmiddag 5 uur zal een excursie worden ge houden naar de Freesia-kassen van de fa. Konijnenburg en Mark. D« keuring van het ingezonden mate- riaal vond in de pauze plaats en had tot uitslag: W. Bosman en J. Schip per, ieder 8 punten, A. Wassenaar 7 punten en P. van Bohemen, eerv. vermelding. Na de pauze hield de heer De Boer een causerie over de waterplanten: Trapa natans of water- nood, die in ons land verdrongen is door de Elodia canadensis of water pest en de bekende Vallisneria spi ralis. Coöp. Broodbakkerij „De Verbe tering". Het dividend werd vast gesteld op 5 pet. In het bestuur werd herkozen de heer H. W. de Haas. Van de heer W. L. Benschop was be richt ingekomen, dat hij zich niet meer beschikbaar stelde voor verkie zing als commissaris. Gekozen werd de heer J. v. Boelen Dzn. Schaken. In de onderlinge wed strijden van „Daniël Noteboom" won nen de heren J. Turk en P. de Groot beschikbaar gestelde zilveren paarden. Beiden zijn nog zeer jeug dige spelers. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week behaald coor C. Tissing 99 p., Ie klasse; J. Hens 99 p., 2e klasse; J. Landman 94 p., 3e klasse. Van de .dames be haalde mej. Ohms met 95 het hoogst aantal punten. SASSENHEIM Floris Schouten Vrouwenpolder. De rekening over 1948 werd vastge steld aan inkomsten op f 5-668.84 en aan uitgaven op f 6.596.65, saldo der halve f 927,81, waarin niet is begre pen een bedrag ad f 847,59 wegens te vorderen polderlasten van vorige ja ren. De commissie voor onderzoek, bestaande uit de heren W. J. van Rijn, A. J. Ar entshorst en Th. van de Geest bracht gunstig verslag uit. Be noemd werden tot leden van de com missie voor het onderzoek van de re kening over 1949 de heren W. J. van Rijn, A. J. Arentshorst en P. J. G. van der Plas, terwijl tot leden wer den aangewezen de heren Th. v. d. Geest, C. Breedijk en A. M. van Dijk. De begroting voor 1949 werd vast gesteld aan inkomsten en uitgaven op f 6.007.71. De omslag voor 1949 werd geraamd op f 18.per H.A., zodat dezen werd verhoogd met f 2.per H.A. tegen In 1948. Gezien de hoge gewone uitgaven is het geraamde voordelig saldo ad f 167.46, ondanks deze verhoging van polderlasten, nog betrekkelijk gering. Na schriftelijke stemming werd tot poldermeester herkozen de heer Mart. v. d. Vlugt. Het stembureau bestond uit de heren G. H. Heijnes, J. J. Langeveld en W. J. van Rijn. Berg en Daalpolder. De rekening over 1948 wérd Vastgesteld, eari ift* kómeten ep i 2292*13 en add liitgaVèn óp I Ï94L38. Hél batig öaidó fcedrpeg düd f 350)75» terwijl feög aari jpolder; lasten was te vorderen f 268:70; De commissie voov het nazien van de re kening over 1948, bestaande uit de heren G. Rutgrink, J, Heemskerk en F. J. Damen. had alle stukken gecon troleerd en in orde bevonden; Tot le den van de commissie vpor het na zien van de rekening over 1949 Wer den benoemd de heren J. Heemskerk, F. J. Damen. Th. G. Romeijn en tot plaatsvervangende leden de heren HERSTELT DE ORGELMAN UW RADIO Hij mag nog zo behendig de zwengel kunnen draalen en ook ongewoon muzikaal zijn, aan uw radio moet U hem toch maar niet laten peuteren. Daar moet U een vakman "bijhalen. Naar een vakman moet U ook gaan voor een overhemd. Een goede raad: Koopt in een Speciale Herenmodezaak 17 12 0 5 12 19 11 2 6 12 17 11 1 5 ny, 19 9 2 8 10 1 9 1 6 9 K 17 9 0 8 9 15 7 3 5 B'A 13 7 0 6 7 15 4 2 9 5 12 4 1 7 4% 16 4 0 12 4 12 1 0 11 1 W. van Noort, B. Warmerdam en G. Rutgrink. De begroting voor 1949 Werd aan inkomsten en uitgaven vastgesteld op f 2159.85. De omslag werd voor 1949 met f 2.per H.A. verlaagd en gebracht op f 10De omslagplichtige grootte van de pol der bedraagt rond 129 H.A. Een be spreking had hierna plaats inzake de verkoop of het verhuren van het ïno- lenerf, het verlenen van het recht van uitweg e.a. Op dit punt komt men binnenkort nader terug, aldus de voorzitter de heer J. C. van Reisen. voorhout Schaakclub „Het Witte Paard". De laatste paar weken heeft er een grote verandering plaats gehad op de ranglijst. De rivaal B. van Kampen heeft 2 wedstrijden achter elkaar ver loren en is nu 2 plaatsen gezakt, ter wijl de heer L. van Velzen thans de leiding heeft. Ook C. van Dijk weert zich dapper door de 2e plaats te be zetten. echter met meer gespeelde Wedstrijden. De stand bijgewerkt tot 6 April is als volgt: L. v. Velzen C. van Dijk B. van Kampen P. v. d. Berg J. v. d. Nouland A. Langelaan J. Kamps B. Augustinus Zwetsloot Ant de Groot W. Floor H. Godijn voorschoten Gemeenteraadsverkiezingen. Op een ledenvergadering van de afd. Voorschoten van de C.-H. kiesver eniging werd behandeld een ver zoek van het bestuur der A.R. kies vereniging om bij de a.s. gemeente- readsverkiezingen met een gecom bineerde candidatenlijst uit te ko men. Na bespreking werd besloten aan dit verzoek gevolg te geven. Over deze lijst zal nog nader over leg worden gepleegd. Veilig VerkeerVan het bestuur van de in 1938 opgerichte afdeling „Veilig Verkeer", was alleen maar overgebleven de voorz., mr. Dros- saart Bentfort Er is thans een voor lopig comité gevormd om de vereni ging nieuw leven in te blazen, mr. Drossaart Bentford, mevr. Romijn Oostveen, baron Schimmelpenninck van der Oye en de heren Janssen (R. K. Jongensschool), Joziasse (School m. d. Bijbel, Van Weert (politie) en Aten. Het comité heeft reeds een aanvang gemaakt met het treffen van voorbereidingen voor de op 3 Mei a.s. landelijk te houden ver- keersexamens voor de scholen. Uit deze gemeente gaven zich reeds 171 leerlingen op. Dief ingerekend. Door de rijks politie alhier werd aangehouden L. de H., die in het politieblad stond gesignaleerd wegens in Amsterdam gepleegde diefstal van textielgoede- ren. Hij is inmiddels naar Amster dam overgebracht en ter beschik king gesteld van de gemeentepolitie aldaar. Geboren: Johannes z. van B. Maat en M. Poldervaart; Johanna d. van A. J. Kokshoorn en J. F. van der Meer; Joannes z. van Q. J. Kouwen- hoven en J. M. van der Bijl; Corne lia d. van W. J. Brauckman en N. Webber; Maria d. van A. J. F. v. d. Steen en Mt Gi Verkuylen; Maria dt Van A. feeeswyk en M-. V, d. Pias. Overleden* Mi Sehipper's 67 jaar: Ondertrouwd i t: W. A. itijsdijk en G. van der Linden. (Bovenstaande reeds geplaatst in onze vorige oplage). MINISTER STIKKER IN ONS LAND TERUG. Met de D.C. 6 „Prinses Wilhelmi- i", van de KLM-vloot arriveerde vanmórgen even voor twaalven mi nister D. U. Stikker uit New York op Schiphol. ,Ik ben zeer tereden, verklaarde de minister. Het belangrijkste feit, dat zich heeft voorgedaan tijdens mijn verblijf in de Verenigde Staten, was het tekenen van het Atlantisch Pact. Belangrijker misschien nog dan het tekenen was de vriendschappelijke sfeer, die er tussen de ministers van de 16 landen onderling heerste. Wij hebben natuurlijk een hele massa problemen besproken, waaronder ook voor Nederland aeer belangrijke. En dit is gebeurd in een geest van on derlinge vriendschap." „Een Pacificpact is nog niet aan de orde, zo zeide de minister. Wel is het probleem Duitsland uitvoerig be handeld. Op het ogenblik worden in New»York vrij beslissende besprekin gen over dit probleem gevoerd. De Beneluxlanden zijn hier niet bij ver tegenwoordigd, maar ik heb de af spraak gemaakt, dat wij voortdurend op de hoogte worden gehouden." Ter sprake kwam ook een bericht in de bladen als zou minister Stikker de indruk hebben, dat de openbare me ning in Amerika ten aanzien van het Indonesische probleem gewijzigd is. De minister zei hierover: „In het al gemeen heerste in Amerika weinig vertrouwen in de Nederlandse be doelingen. Ik heb nu wel de overtui ging, dat hierin een kentering is ge komen". FRITS SCHUURMAN IN MEXICO. Frits Schuurman, de Scheidende eerste dirigent van het Residentie- Orkest, die onlangs wegens gezond heidsredenen naar het buitenland vertrok, vertoeft nu in Mexico. De gezondheidstoestand van de dirigent ls thans zeer veel verbeterd. Óp het ogenblik stellen Mexicaanse vrienden van de orkesteider pogingen in het werk, om hem enige concerten al daar te laten dirigeren. Waarschijn lijk zal de heer Schuurman per vliegtuig naar Nederland terugke ren. Einde Juni denkt hij per boot van Antwerpen uit naar Zuid-Afrika te vertrekken om aldaar zijn nieuwe functie in Johannesburg te den. DE KLMDIENST OP ZUID-AFRIKA Tijdens eeh bezoek aan Zuid-Afri ka heeft dr. Plesman verklaard, dat er voorlopig geen veranderingen in de KLM-dienst op Zuid-Afrika zul len komen. De komende 5 jaar ver wacht hij geen grote technische ver anderingen met straalmotoren. Wan neer ze echter komen, zal de snel heid van de vliegtuigen kunnen wor den verdubbeld. Inmiddels Zullen de KLM-diensten op lange afstanden met viermotorige, en op korte af stand met twee motorige machines worden voortgezet. RAMADIER EN ALEXANDER IN NEDERLAND. Met een militair toestel landde hedenmorgen om 10 uur op Schip hol de Franse minister van Oorlog, Paul Ramadier, met zijn militaire adviseurs, de generaals Cherriere en Ely, Minister Ramadier werd afge haald door de Franse ambassadeur, de heer J. Riviere, en de Nederland se generaals L. K. Maas en J. H. Ja ger. De Britse minister van defen sie, A. V. Alexander, is hedenmor gen per boot te Hoek van Holland aangekomen. weersverwachting (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond; opgemaakt te 10 uur). AFNEMEND BUIIG Koude nacht met op sommige tegen de wind beschutte plaat sen lichte nachtvorst. Overdag wissëlend bewolkt en slechts enkele verspreid optredende buien. Langs de Waddeneilan den aanvankelijk nog krachtige, overigens meest matige wind tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als van daag; LAATSTE BERICHTEN KRAVCHENKO MAG NIET NAAR ZWITSERLAND. De Zwitserse autoriteiten hebben Kravchenko medegedeeld, dat hij niet in Zwitserland toegelaten zou worden ,zo wordt uitgewoonlijk be trouwbare bron vernomen. Krav chenko Zou officieus om een visum hebben verzocht teneinde bezoeken te brengen aan Zwitserse uitgevers. In ieder geval zou aan Kravchenko verboden worden politieke lezingen te houden, zulks op grond der neu- traliteitswetten. OVERAVE VAN DE KARENS GING NIET DOOR. President Saw Ba Oe Gyi, leider van de Karens, is hedenmorgen niet op het hoofdkwartier van het Bir mese leger verschenen, voor de ver wachte officiële overgave der opstan dige Karens te Insein. De afwezigheid van Reddingshaak of -lijn Kan de dood van uw mede mensen zijn. Leidse Reddingsbrigade Dr. M. F. da Costa Gomez heeft de gouverneur van de Nederlandse Antillen medegedeeld, dat hij de óp- dracht tot het indienen van een voordracht van candidaten voor het nieuwe college van algemeen be stuur aanvaard heeft. Hy verklaar de desgevraagd, dat op alle punten overeenstemming met de heer Eman leider van de Arubaanse Volkspar tij bereikt 'is. Dit betekent niet, dat de opdracht reeds geslaagd is. NIEUWE BELGISCHE PARTIJ. Aan de vooravond van dé ontbin ding van het Belgische parlement en de nieuwe verkiezingen, heeft de onafhankelijke senator baron de Dor- lodot thans definitief gebroken met de Katholieke Volkspartij. Gisteravond is onder leiding van baron de Dordolot te Brussel een vergadering gehouden van liberale en katholieke groeperingen, tijdens welke is besloten aan de verkiezin gen "deel te nemen met een lijst voor een nieuwe partij, de „Union Con- stitutionelle". GETUIGE IN PROCE S -KRAVCHENKO IN ONGENADE. Luitenant-generaal Leonid Roe- denko, een der Sowjet-Russische ge tuigen in het proces-Kravehenko is in ongenade gevallen, zo schrijft het met Britse licentie werkende blad „Mittagg E-ehc/', Generaal Roe^mko zou worden Verweten^ dat hij hiet in staat Was gewéest UjdènS het frre3 ces te Parijs te antwoorden op de door Kravchenko geuite besehuldi gingen en dat hij de zaal verlaten verlaten had zonder een woord te zeggen. Zijn huis in een Moskouse buiten wijk zou reeds overgedragen zijn aan een andere generaal, zo zegt het blad, dat nauw met het militaire Sowjejt-bestuür in contact staande bronnen zegt aan té halen. GEMEENTERAAD B. en W. hebben aan de agenda van de r% raadsvergadering toegevoegd: het lr. **ïllen van een rechtsvordering van de gemeente tegen de N.V. „Nu- fa" te Amsterdam Enige tijd geleden Werd door een automobiel, toebeho rende aan de Nederlandse Uurwerk- fabrieken ^Nufa" N.V. te Amster dam, door aanrijding schade veroor zaakt aan een verkeerszuil, staande op de verkeersheuvel nabij het eind punt van de stadstram, ter hoogte van de Rijnstroomstraat. Aangezien genoemde naamloze vennootschap voor de aangerichte schade, bedra gende f 336,22, aansprakelijk is te stellen en het, ondanks daartoe aan gewende pogingen, tot dusverre niet is mogen gelukken deze vordering voldaan te krijgen, zal dit bedrag thans langs gerechtelijke weg moe ten worden ingevorderd! DISTRIBUTIEKRING LEIDEN De inlevering van naamlijsten bijz. arbeid dient te geschieden te War mond op Zaterdag 9 April van 8.30 tot 10.30 uur. Na-uitreiking van bonkaarten voe dingsmiddelen 905 en textielkaarten 905 vindt plaats te Oegstgeest (voor de gemeente Oegstgeest en Warmond) op Zaterdag 9 April van 8.30 tot 10.30 uur. Na-uitreiking van bonkaarten voe dingsmiddelen 905 en texielkaarten 905 vindt plaats te Roelofarendsveen (voor de gemeente Alkemade) op Za terdag 9 April van 8.30 tot 10.30 uur. Begrafenis A. Verstraaten. Gis termiddag vond onder zeer grote be langstelling niettegenstaande het zeer ongunsig weer de teraarde- stelling plaats van de heer A. Ver straaten, In leven erelid van de bil- jartver. „D.O.S." alhier, die deze week na een langdurige ziekte op 53-jarige leeftijd overleed. Onder de aanwezigen merkten^ wij o.a. op. het bestuur en vele leden van genoemde ver., een deputatie van het District Leiden van de Ned. Biljartbond en een deputatie van de Leidse Biljart bond, vele vrienden en kennissen van de overledene en collega's. Op verzoek van de overledene werd aan het graf niet gesproken. Een baar met kransen en bloemstukken ging de stoet vooraf. Nadat bloemen in het graf waren gestrooid heeft de zoon van de overledene, de heer A. Verstraaten namens de familie dank gezegd. Aanrijding. Gistermiddag om twaalf uur vond op het kruispunt PapengrachtLangebrug een aanrij ding plaats tussen een Scoda perso nenauto, die op de Langebrug in de richting van het Rapenburg reed. en een overdekte jeep, die de Papen gracht in de richting Breestraat af reed. De jeep greep de Scoda in de flank, waardoor de laatste werd in gedrukt en glasschade kreeg. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. Voor het ingenieurs-examen scheikundig ingenieur slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft de heer L. H. Krol, alhier. BURGERLIJKE STAND Geboren: Theodora d. v. L. Vossel- man en G. de Vries, Yda d. v. H. D. Stiphout en Y Blansjaar, Cornelia d. v. H. Vermeulen en J. Tegelaar, Theodorus Jacobus Joseph z. v. G. M. T. v. d. Klaauw en M. J. Hilger- som, Joke d. v. E. H. IJdo en J. P. Kappert. Getrouwd: I Je Febre jm en M. v. d. Blom jd) G» Gressie jm en Ni C. Hoek jdj W* Serdijn jm en S» Ai.Ver mond jdj Jt v. Jsteijn jm en J. H* M. Langemeijev jd) Hs B» Fi Tebé geseh en Jt Mi Sasburg jdj S. M, v« d. Visch jm en J. Laurier jd; P. Roeland jm en M; L. A. T. M. Vreugde jd» R. Wassenaar gesch en W. M. L. Soonius jd. Overleden: J. H. Kuijken man 52 jr; Di v. Aalst dr 3 mnd; G. M. Aker boom huisvr v. J. Borst 59 jr; A. v. d. Linden man 42 jr; A. Verhoog wednr 85 jr; J. Kromhout wed v. J. v. d. Linden 75 jr; W. T. Polder huisvr van J. v. d. Weijden 29 jr.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2