Gebrek aan vertrouwen is teleurstellend WOENSDAG 6 APRIL 1949 VE LEID SE COURANT PAGINA 3 NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK KORENBOND „DE RIJNSTREEK" De korenbond „De Rijnstreek" heeft een zang-avond georganiseerd, die gehouden werd in het Patro- niet op de voorgeschreven dag ver schijnen, kunnen de bovengenoemde bonkaarten uitsluitend afhalen te Alphen aan den Rijn op 20 Mei 1949. .Hou-Vast" In de grote zaal van naatsgebouw te Meerburg Hoge RiJn-1 het Nutsgebouw gaf de G.V. „Hou- dijk, Zoeterwoude. Aan deze avond' ----- - - werd deelgenomen door de zangko ren van Zoeterwoude dorp. Meer burg, Hazerswoude dorp. Groenen dijk,''t Zwaantje, Hoogmade en Recu- wijk. Het koor van Boskoop had be- rum" van Palestrina. 't Zwaantje: door de zeer drukke seizoens-werk- zaamheden in de boomkwekerij, ver zending naar buitenland, poottijd enz. De voorz., pastoor Boin, van 't Zwaantje, opende de bijeenkomst met een woord van welkom aan de vele opgekomen zangers en wekte allen op. om met godsdienstzin en met moed en ijver op de ingeslagen weg voort te gaan. Alle koren hadden zelf de keuze iets te zingen uit de gezangen vanaf Passie-Zondag tot en met de Goede Week. Zowel Gregoriaanse als meer stemmige nummers werden uitge voerd. Door het koor van Meerburg de „Kyrie" uit de Mis van Refice met jongensstemmen, Reeuwijk. „In monte Oliveto" van Martini, Groe nendijk: „Tenebrae factae sunt" van Victoria, Hoogmade: „Pueri Hebraeo- richt van verhindering gezonden, „Vere Languores" van A. Lotti, Ha zerswoude dorp en Zoeterwoude dorp: beide „Adoramus te Christi" van Orlandus Lassus. Na de pauze werd eerst door de voorzitter het zangersdiploma van de St. Gregoriusvereniging uitgereikt aan J. H. Zwetsloot van Hoogmade, B. de Jong van Reeuwijk en P. Wol vers van Rijpwetering. Dan werden de op- en aanmerkin gen opgesomd door pater Stringa, Kruisheer te Zoeterwoude, over de gezongen nummers en daarna de al gemene opmerkingen. Met de chro nometer worden enkele stukjes ge zongen eerst door de spreker, daar na door alle zangers te samen. Dit was zeker heel leerzaam en nuttig. Hierna een kort slotwoord dooi de voorzitter, een dankwoord aan de zangers voor wat er gepresteerd is, aan pater Stringa voor zijn leerzaam betoog ook aan de gastheer, de pas toor van Meerburg, voor de gastvrij heid en het disponibel stellen van het patronaat. ALPHEN AAN DEN RIJN DISTRIBUTIEKRING ALPHEN AAN DEN RIJN. Uitreiking bonkaarten 909. A. Niet-zelfverzorgers. Op onderstaande plaatsen en tijd stippen zal worden overgegaan tot uitreiking van bovengenoemde kaar ten. 1. Tegen inlevering van een in wisselingsbon K 905 wordt uitge reikt 1 bonkaart K 909. De inwisselingsbon is bevestigd in de linkerbovenhoek van de thans geldige bonkaart 905. Medegebracht dienen te worden: Allle Tweede Distributiestamkaar- ten, de inwisselingsbonnen 905 en de controlekaarten voor a.s. en jonge moeders CA 802 of CB 808. 3. Bovengenoemde kaarten wor den uitsluitend uitgereikt aan hou ders van tweede distributiestam kaarten, voorzien van een controle zegel en ingeschreven in één der be volkingsregisters van tot de distri butiekring Alphen aan den Rijn be horende gemeenten. Uitzondering hierop wordt slechts gemaakt voor schippers en woonwagenbewoners, opgenomen in het Centraal Bevol kingsregister. 4. Niet-zelfverzorgers dienen hun bonkaarten, in de bekende lokalen, als volgt af te halen: Alphen aan den Rijn, voor hen wier geslachtsnaam begint met één der letters A, B op Dinsdag 3 Mei; C, D, Vast" Dinsdagavond de eerste der beide jaarlijkse uitvoeringen, voor een stampvolle zaal. Het uit 16 num mers bestaande programma werd daarna in een snel tempo in een bon te afwisseling afgewerkt. Over het algemeen is er naar behoren ge werkt. De heren en dames deden het op de brug het best, terwijl het num mer vlagzwaaien der dames B. zeer verzorgd was. Ook het slotnummer, een rhythmische fantasie, was zeer fraai en werd prima uitgevoerd. De heer van Zwieten bracht aan het eind van de avond dank aan de dir. na mens de leden en overhandigde deze uitstekende leider een prachtige huiskamerlamp. AARLANDERVEEN L.T.B. De heer J. M. v. Egmond werd benoemd als lid van de brand verzekering van de L.T.B. Van de afd. Alphen a. d. Rijn is een ver zoek ingekomen, om een gedeelte te betalen van de kosten, gemaakt in- zake de. huisfl. regeling. Ook waren er nog enige kosten te betalen van de kaasdagen gehouden te Alphen a. d. Rijn in de jaren 47 en 48; beide posten werden door de verg. goed gekeurd. Voor de kaasdag te houden in 1949 was weinig animo. Op voor stel van het bestuur werd besloten een begin te maken met gelden te verzamelen tot aankoop van een vaandel. Veel werd hiprover gespro ken. De wens van het bestuur is, dat de boerenleden een schaap weiden, de tuinders op een vastgestelde datum een paar zakken bonen vei len. Een vaste vorm is hieraan nog niet gegeven. LANGERAAR Ge- Thuisfront-tentoonstelling. dachtig de stelregel: voor wat hoort wat organiseerde de parochiële afd. Kath. Thuisfront een tentoonstelling met de bedoeling om de parochianen op aanschouwelijke wijze te tonen, hoe thuisfront werkt en met de jon gens in Indië contact onderhoudt, om zo tevens te laten zien hoe nuttig de gaven zijn, voor dit doel geschonken. Op deze tentoonstelling waren vele mooie Indische kunstwerken te be zichtigen, welke door de jongens uit Indië waren meegebracht of overge stuurd. De P.TT. toonde op aan sphouwelijke wijze, hoe de verzen ding van brieven, pakketten enz. door haar wordt verzorgd. Ook het belang rijke van de luchtpost kwam goed tot uiting. Voorts kon men zien hoe de „Volle Aar" het zo gewaardeerde con- i lofarendsveen op ~7 en 8 April van tactblad tot stand komt. De redactio- 8.30 tot 12 uur en van 1.30 tot 4 uur. nele werkzaamheden enz. Ook de z.g. tijdschriften-actie, waardoor de sol daten in Indië regelmatig de voor naamste tijdschriften in hun bezit krijgen. Kcrtom men kwam eens tot de wetenschap, welke bergen werk en zorgen worden verzet en gedra gen om mee te helpen dat onze mili tairen eens weer gaaf en ongerept naar ziel en lichaam in ons midden zullen terugkeren. Tijdens de avond uren wekte de leger-aalmoezenier A- Laurent uit Den Haag op om vooral het algemeen Thuisfront naast de plaatselijke afdeling de nodige steun te bieden. OUD-ADE Eindles landbouwcursus. Dins dagavond had onder grote belang stelling van ouders en het bestuur van de L.T.B. dc eind-les plaats van de tweejarige landbouwcursus. De docent, de heer, Noest besprak met zijn leerlingen in korte trekken: de voorjaarsbehandeling van het gras land, bemesting, bewaren van mest; zuurgraad van de grond, bestandde len van de plant, wintervoeding en de melk. Uit de antwoorden der cur sisten bleek dat er goed gestudeerd was. Ir. P. C. Vergouwen voorspel de, weersomstandigheden voorbehou den, veel vroeg gras in deze streek. Immers door de ontleding van het veen komt veel stikstof vrij voor de voorjaarsgroen Het hooiland vraagt echter kalitoevoer. Spreker spoorde aan tot omweiden en als het kan tot het vormen van een voorjaarskuil en vroeg maaien. Vervolgens ging spreker over tot het uitreiken van dc diploma's, die werkelijk verdiend zijn en daardoor de toekomstige boer in staat stellen te werken met meer verstand en meer inzicht, waardoor betere bedrijfsresultaten verkregen moeten worden. Ook spoorde hij de leerlingen aan zich op hun vakstu die te blijven toeleggen, door. het bestuderen van hun vakbladen. Hij feliciteerde de docent met het be reikte resultaat en spoorde aan zich in verbinding te stellen met de assi- sent van de voorlichtingsdienst de heer van der Plas. Hun studie zagen bekroond met het diploma de cursis ten: P. v. Leeuwen Jacz.., H. Pen- nings Cz., L. de Haas Cz., L. van Leeuwen Jacz., C. v. d. Boel Jz., J. v. d. Poel Dz., W. Hoogeveen, C. v. Leeeuwen Az., J. v. Schie Nz., C. v. d. Poel Az., C. v. Schie Cz. Een aangename discussie tussen ir. Vergouwen en verschillende ouders volgde. De secretaris van de L.T.B., de heer C. v. d. Geest, orga nisator van de cursus, verzorgde opening en sluiting. ROELOFARENDSVEEN DISTRIBUTIE De inlevering van naamlijsten Bijz. Arbeid dient te geschieden te Roe NIEUWS UIT DE OMGEVING HILLEGOM Bloembollencultuur. De voorz. heette bijzonder welkom de Alg. Voorz. der Alg. Vereniging. Er was een schrijven van het comité voor het Bloemencorso, om als afdeling met een wagen deel te nemen. In principe is het bestuur er voor. Be oordeel van het bestuur overgelaten, sloten wordt dit te laten rusten. De voortuintjes-wedstrijd werd aan het Hierna kwam in bespreking de her denking van het 70-jarig bestaan der afdeling. De secr. zet enige moge lijkheden uiteen. Besloten werd een feestavond te organiseren en de af wikkeling aan het bestuur over te laten. Tot afgevaardigden voor de alg. vergadering werden benoemd de heren G. Kramer en H. Nieuwenhuis, secundi J. A. W. Staats en K. Velt- huys. E. F op Woensdag 4 Mei; G,' H op I. Hierna werd de beschrijvingsbrief Vrijdag 6 Mei; I, J, K, L op Maan- dag 9 Mei; M, N. O, P c-p Dinsdag Mei: Q, R, S, T op Woensdag 11 Mei; U, V, W, X, IJ, Z op Donderdag 12 Mei: Aarlanderveen, alle letters op Dinsdag 12 April: Boskoop, A, B, C, D op Vrijdag 13 Mei; E, F, G„ H, I, J, op Maandag 16 Mei; K, L. M. N, O, P op Dinsdag 17 Mei; Q, R, S, T op Woensdag 18 Mei; U, V, W, X, IJ, Z op Donderdag 19 Mei; Koudekerk aan den Rijn, alle letters op Dinsdag 19 April; Leimuiden, alle letters op Donderdag 21 April; Nieuwkoop, alle letters op Dinsdag 26 April; Nieuwveen. alle letters op Dinsdag 12 April; Noorden, alle letters op Don derdag 14 April;Ter Aar, alle letters op Vrijdag 15 April; Hoogmade, alle letters op Vrijdag 22 April; Wou- brugge, alle letters op Woensdag 20 April; Zevenhoven, alle letters op Woensdag 13 April. B. Zelfverzorgers. 5. Zelfverzorgers dienen hun bonkaarten, in de bekende lokalen, als volgt af te halen: Alphen aan den Rijn, voor hen wier geslachtsnaam begint met één der letters A, B, C, D, E. F. G, H, I, J op Vrijdag 29 April; K, L. M. N. O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X. IJ, Z op Maandag 2 Mei; Aarlanderveen, al le letters op Zaterdag 23 April; Bos koop, alle letters op Vrijdag 13 Mei; Hoogmade, alle letters op Vrijdag 22 April; Koudekerk aan Rijn, alle let ters op Dinsdag 19 April; Leimuiden, alle letters op Maandag 25 April; Nieuwkoop, alle letters op Dinsdag 26 April; Nieuwveen, alle letters op Woensdag 27 April; Ter Aar, alle let ters op Donderdag 28 April; Wou- brugge. alle letters op Woensdag 20 April; Noorden, alle letters op Don derdag 14 April; Zevenhoven, alle letters op Woensdag 13 April. 6. Het publiek wordt aangeraden voor het verlaten van het uitreiklo- kaal te controleren of de juiste bon kaarten zijn ontvangen en tevens na te gaan of alle en de juiste stam kaarten worden terugontvangen. Na het verlaten van het uitreiklo- kaal worden reclames onder geen enkele voorwaarde meer in behan deling genomen. Na-uitreiking. 7. Zij, die om welke reden ook den goedgekeurd. Bepleit word de omzetbelasting totaal op te heffen, daar deze voor geen één partij van nut is. Het voor stel van het H.B. wordt billijk ge acht. Besloten wordt vóór te stem men. De alg. voorz. deelde mede, dat er overeenstemming bereikt wordt tussen Bond en Alg. Ver.: er zal een commissie worden benoemd van zeer brede samenstelling. Tussen de heer Murk en de voorz. blijkt een groot verschil van mening inzake het ere dietsysteem te bestaan. Gevraagc wordt een speciale vergadering in zake de sanering. De voorz. voelt daar niets voor. Na scherpe discus sies wordt het voorstel Murk in stem ming gebracht en verworpen. Collecte. In de St. Josephkerk beeft de voorgeschreven collecte Zondag 781.opgebracht, in de St. Martinus 831.50. KATWIJK AAN DEN RIJN Ter opheldering. Ter vex'duide- lijking van het bericht van gisteren over een verdrinkingsgeval tussen Katwijk en Wassenaar zij nog ver meld, dat dit hetzelfde geval is als het bericht van Maandag toen een lijk gevonden was in een vijver van de Leidse Duinwatermij. LISSE Gemeenteraad. De gemeente raad is in openbare'vergadering bij eengeroepen op Maandag, 11 April, des namiddags cm 7.30 uur. Agenda punten: organisatie motorwedstrijd; het in leven roepen van een ge meentelijke stichting voor de ex ploitatie van het sportpark; aan schaffing van een zandstrooier (kos ten: 375,vaststelling van een onteigeningsplan; aanschaffing van een m'otor-grasmaaimachine (kosten 1100»—); 'het verstrekken van een geldlening aan een op te richten stichting voor het houden van bloemlbollententoonstellingen. Voorschot Woningwet. De groep van 34 woningen van de woning bouwvereniging „Volksbelang" be hoeft noodzakelijk verbetering, om dat de stalen ramen ernstige gebre ken vertonen. Reeds jarenlang heeft Dr. van Royen in Nederland terug Vanmorgen precies op tijd landde de KLM-Constellation „Utrecht" op Schiphol en enkele minuten later stond de Nederlandse vertegenwoor diger in de Veiligheidsraad dr. J. H. van Royen, temidden van een groep journalisten, die hem tal van vragen stelden over zijn inzichten in het In donesische probleem, dat op het ogenblik, in verband met de a.s. be sprekingen te Batavia, waarbij dr. v. Royen zal optreden als voorzitter van de Nederlandse delegatie, weer zo zeer in liet middelpunt van de inter nationale belangstelling staat. „Ik beschouw hei persoonlijk als zeer teleurstellend, dat de republi keinse leiders de uitnodiging voor de besprekingen te Batavia niet zoals Nederland onvoorwaardelijk hebben aanvaard. Hieruit blijkt, dat bij deze leiders nog steeds een diep wantrouwen in de bedoelingen van de Nederlandse regering leeft", zu zeide dr. van Royen. „Overigens is dit iets, dat op het ogenblik de UN Cl aangaat. Nederland heeft de uit nodiging aanvaard en komt pas aan het woord als de besprekingen be ginnen. De UNCI zal zich ter beoor deling van de republikeinse voor waarde stellen op het standpunt van de resolutie van de Veiligheidsraad." „In meer algemene zin," zo ver volgde dr. van Royen, „is het teleur stellend dat steeds weer opnieuw en dikwijls bij landen, van welke men het niet verwacht, wantrouwen blijkt te bestaan in de bedoelingen*van de Nederlanders. Vooral het optreden van de Amerikaanse pers is wat dit betreft zeer teleurstellend, al moet xk er onmiddellijk aan toevoegen, dat verscheidene en vooraanstaande commentators in Amerika op het ogenblik begrip blijken te krijgen voor het Nederlandse standpunt." Merkwaardig, om niet te zeggen teleurstellend, achtte dr. van Royen eveneens het feit, dat het State De partment hardnekkig vasthoudt aan de letterlijke tekst van de resolutie van de Veiligheidsraad, hetgeen Amerika bijvoorbeeld ten opzichte van Israël niet heeft gedaan. Toen nam men een nïeer practisch stand punt in. De houding van het State Department achtte dr. van Royen sinds het optreden van Dean Ache- son niet gewijzigd. De geruchten over* het inhouden de Vereniging vee] voor ex-tra- derhoud aan dit complex uit moeten geven, doch desondanks is het aan tal gebroken ruiten legio. Dit is vooi het bestuur aanleiding geweest om zich tot het college van B. en W. te wenden om pogingen in het werk te stellen ten einde een extra-rijks voorschot ingevolge de Woningwet te verkrijgen voor verbetering van deze woninggroep. Desgevraagd heeft de Minister van Wederopbouw Volkshuisvesting medegedeeld, dat hij bereid is een aanvullend rijksvoorschot tot het bedrag der kosten beschikbaar te stellen en voorts bij dc bepaling van de rijks bijdrage in het exploitatietekort, welke 75 bedraagt, met de ver hoogde annuiteitslasten rekening te houden. De kosten bedragen in totaal 24.969,—. Candidatenlijst A.R. Partij. De candidatenlijst van de A.R. Partij voor de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen is samengesteld en luidt ah volgt: 1. C. H. Steen winkel Jr.; 2 E. Scholtes; 3. J. de Jager: 4. G Rietkerk: 5. M. Vermeer; 6. P. Hel mus; 7. J. J. Bos en 8. Jac. Nieu wenhuis. E.H.B.O. 26 E.H.B.O.-ers slaag den voor het herhalingsexamen en 15 E.H.B.O.'ers behaalden voor de eerste maal hun diploma. Uit de jaarverslagen van secr. en penn. bleek, dat het batig saldo f 454,96 bedroeg. De aftr. bestuurs leden, de heren J. Pollé en J. Ver- meij, werden herkozen. NOORD WIJKERHOUT Collecte voor pater van Stralen O.S.B. De colecte, ewlke is gehou den voor pater van Stralen O.S.B. uit Trinidad heeft opgebracht ƒ901. Pater van Stralen die enige maan den met verlof in het vaderland is geweest vertrekt heden weer naar de berg van St. Benedictus op het eiland der Allerheiligste Drieëenheid. OEGSTGEEST Oranje-vereniging. Het finan cieel vei'slag gaf een tekort aan van f 700. terwiil nog een garantiefonds uit de ingezetenen 2000 bijeen bracht. Dit tekort is ontstaan door opvoering van het openluchtspel, daar de kosten van de tribunebouw waren tegengevallen. Het bestuur gaat echter vol moed voorwaarts en hoopt eind van dit jaar er financieel weer beter voor te staan. De heer Joh. Uitenboogaard werd als be stuurslid herkozen, terwijl de heren A. Vèenstra en A. Heidsma tot leden der kascommissie voor 1949 werden benoemd. Het bestuur kwam met een feestplan voor de viering van Ko- ninginne verjaardag. Op 29 en 30 April kinder-filmvoorstellingen en tractatie. 30 April zangaubade, ring- rijderij en automobiel-behendigheids wedstrijden. De kinderspelen zullen op een latere datum worden gehou den. Verder is er wederom een open baar marktterrein (kleine kermis) terwijl de middenstand op 27 April een winkelweek opent en daarin' te vens de ambachtslieden betrekt. Ook is er een speciale feestavond in de zaal van Endegeest voor de le- dén der O. V. Op 4 Mei des avonds dodenherdenking en 8 Mei herden kingsdienst in het Groene Kerkje. Dit programma ondervond algemene instemming. De rondvraag leverde weinig nieuws. De heer Lubaoh vond de plaats van het monument niet gelukkig gekozen, doch het bleek dat het bestuur van de O. V. hierin niet gehoord was. Wel namen enkele be- stuui-sleden zitting in het comité, doch niet als zodanig. RIJNSBURG Tuinbouwcursus. Aan het einde van het cursusjaar werden aan de Tuinbouwavondsehool met officiële plechtigheid de diploma's uitgereikt. Hierbij waren o.m. tegenwoordig burgemeester Höweler, de heer F. W. Kruger namens het Rijk;stoezicht en het hoofd van de school de heer R. van der Hoek. Uitgereikt werden 12 diploma's „Groenten- en bloemen teelt", 11 „Groenten- én Bloembol lenteelt". De leerlingen waren af komstig uit Katwijk a. d. Rijn, Kat wijk a. Zee, Oegstgeest, Valkenburg en Rijnsburg. Enkele heren voerden het woord, de heer D. v. Egmond na mens de veiling, de heer v. d. Meij namens de oud-leerlingen, de burge meester namens de gemeente, een cursist namens de leerlingen. Het eerste jaar heeft prachtige resulta ten opgeleverd. STOMPWIJK Begin van brand. Waai-schijnlijk van de Marshallhulp of het beknot ten van de toewijzingen in het ka der van het Atlantisch Pact achtte dr van Royen niet verontrustend. Tenslotte antwoordde dr van Royen op de vraag of het Indonesi sche probleem in de Assemblée ter sprake zal komen. „Zolang een be paald onderwerp nog op de agenda van de Veiligheidsraad staat het geen: rj het Indonesische probleem het geval is behoort het niet op de agenda van de Assemblée voor te komen, doch van de zijde van Austra lië en India worden pogingen onder nomen het probleem toch in de As semblée ter sprake te brengen. Ik beschouw dit als een tegen Neder land gerichte propagandastunt" z besloot dr van Royen het onderhoud. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond, opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJK IETS KOUDER Over het algemeen veel be wolking met nu en dan enige regen. Meest matige wind, hoofd zakelijk tussen Zuid-west en West. Iets lagere temperaturen. WARMOND NA HET OVERLIJDEN VAN PASTOOR OUDEJANS De kinderen hebben gistermiddag, de oudere parochianen gisteravond langs het in de kerk opgebaarde stoffelijk overschot van de pastoo: gedefileerd. Wegens de grote toe loop zullen morgen de kinderen niet in de kerk worden toegela ten. De schoolkihderen zullen een haag vormen van de kerk naar het graf. IN INDIë GESNEUVELD De familie Spierings, Burgemees ter Ketelstraat, ontving het droevig bericht, dat hun zoon Gerard, sol daat van het 4.4.17 regiment Jagers, in Indonesië was gesneuveld. Gerard Spierings was geboren op 26 Septem ber 1926; hij was ruim 2 jaar in In donesië onder de wapenen. Volkspartij voor Vrijheid en mocratie Deze partij zal voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing uitkomen met een lijst waarop ge plaatst zijn: 1. H. W. Nijman, 2. A Schepers, 3. P. Houweling. Sportveld Gisteren brachten on der leiding van de gemeente archi tect, de heer A. J. P. Bakkers, het da- j'olijks bestuur van de gemeente met de raadsleden en enkele genodigden een bezoek aan de in aanleg zijnde sportvelden in deze gemeente. De gemeente-architect gaf een duidelij ke uiteenzetting en toelichting op genoemde werkzaamheden, die reeds in een vergevorderd stadium verke ren, zodat verwacht mag worden dat een der sportvelden in het komende seizoen reeds in gebruik kan worden genomen. De wandelsingels welke om de sportvelden zijn geprojecteerd zijn reeds geheel voltooid. In deze singels zijn o.m. verwerkt 2000 bo men en heesters. Het sportveld is reeds geheel geëgaliseerd en ligt na genoeg gereed voor bezaaiing. WASSENAAR De financiën der gemeente. In ihet antwoord van B. en W. op het voorlopig verslag over de begroting 1949 wox-dt toegegeven, dat de ge meentebegroting niet gemakkelijk leesbaar is, maar dat de samenstel ling er van geheel gebonden is aan bestaande voorschriften. Het is uit gesloten in beknopte vorm een over zicht te geven van inkomsten en uit gaven. Bovendien zou ook ^aaruit niet kunnen worden afgeleia of de financiële positie gunstig of ongun stig is. Want juist die posten die niet op de begx-oting voorkomen, wijzen op een tekort aan financiële middelen. B. en W. tonen voorts met cijfers aan, dat er practisch geen mogelijk heden zijn om de inkomsten uit be lastingen of uit winsten uit de be drijven aanzienlijk te verhogen. Mede op grond van de geringe armslag heeft het college van B. en W. de noodzaak ingezien van het opstellen van een plan voor meer dere jaren. In Februari is daartoe door een achteloos weggeworpen I een ambtelijk» .commissie ingesteld, peukje sigaret is een begin van brand J die reeds rr/at de voorbereidende werkzaamheden is begonnen, samenstelling van dit plan vergt uiteraard veel tijd. T.z.t. zal het plan aan de gemeenteraad worden voorgelegd. ontstaan in een verdieping van de in aanbouw zijnde huizen in de Dr. van Noortstraat, enige uren nadat de ar beiders het werk verlaten hadden. Doordat de brand tijdig ontdekt werd was het spoedig geblust en behoefde de inmiddels opgeroepen brandweer geen dienst te doen. K.V.P. Het verslag van de penn. liet een gunstig geluid horen. Batig saldo f 727.54. Het gehele bestuur was aftredend, doch stelde zich weer her kiesbaar en werd bij stemming door de vergadering herbenoemd. In de door het overlijden van Jasper van Boheemen ontstane vacature werd benoemd M. van Haaster. Voor dc a.s. gemeenteraadsverkiezing zullen als candidaten worden gesteld C. Waayer, J. C. v. d. Bosch, Chr. Bolle- boom, P. Hoogeveen, P. van Leeuwen en H- van Leeuwen. Tot slot werden nog een groot aantal huishoudelijke artikelen verloot. VOORSCHOTEN Advies gTOslijststemming. Het advies-comité der K.V.P. heeft voor de groslijststemming het volgende advies opgemaakt: Geadviseerd wor den voox- lid: 1. G. Schrama, 2. ~N Lamboo. 3. G. v. d. Hulst, 4. L. A. Mooy en voor plaatsvervangers: •C. Fortanier, 2- A. J. Lindeman, 3. P. Niersirfan, 4. C. Moerkerk. Collecte. De opbrengst collecte Radio Santo is 557.30. Rijwieldiefstal. Door de 15-ja rige G. van E. werd bij dc politie aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel. De jongeman was zelf ook in gebreke geweest, aangezien hij zijn fiets onafgesloten en onbe heerd had neergezet bij het perceel Oranjekade 17, Geraamde belastingopbrengsten. Uit de memorie van antwoord van het college van B. en W. blijkt, dat voor 1949 de volgende belastingop brengsten zijn geraamd: secretarie- leges, retributiën en precariorechten 282.220,keur- en slachtlonen 12.000,reinigingsrechten 56.000 straatbelasting 110.000,school gelden 32.000,grondbelasting (gebouwd) 199.120,grondbelas ting (ongebouwd): 11.880,per sonele belasting 375.000,hon denbelasting 15.000,vermake lijkheidsbelasting f 60.000,onder nemingsbelasting 140.700. De reinigingsrechten kunnen ir verband met de financiële toestand der gemeente niet worden afgeschaft aldus B. en W. Het college kan geen enkele toezegging doen over het tijdstip; waarop de afschaffing kan worden tegemoet gezien. Het is onwaarschijnlijk, dat in de eerste twee jaren afschaffing kan worden overwogen. ZOETERMEER Geboren: Wilhelmina Christina, d. van J. van Loenen en H. van den Berg. Ondertrouwd: A. M. H. Straat man, 28 j. te Leiden en H. E. van der Linde, 25 j.: C. Th. Vonk, 41 j. en J. Oranje 30 j.; J. H. Reeuwijk, 29 j. en Th. A. Hermus. 21 j.; J- Noordam. 23 j. te Benthuizen en M C. Bos. 20 jaar. LEIDEN DANKBETUIGING Vanuit mijn nieuwe standplaats is het mij een behoefte om alle goede, edelmoedige mensen zowel van de Petrus-Parochie alsmede de organi saties, congregaties en verenigingen, waarvan ik de eer had moderator, geestelijk adviseur of» directeur te mogen zijn, mijn welgemeende dank betuigingen te mogen brengen. Ge zien de weinige tijd van voorberei ding mag ik met vreugde en trots constateren, dat het zo heerlijk spon taan gebeurde. Ik kan u wel zeggen dat ik over donderd was en zulk een afscheid nooit had gedacht mee te krijgen: ge hebt mij goed geholpen op alle gebied, geestelijk en financieel. Het wil heus wel wat zeggen na bijna 10 jaar zoveel vrienden tc moeten vaarwel zeggen, en de tijd heeft mij ontbx-oken, om pex'saonlijk van allen afscheid te nemen. Ik hoop dat nie mand 'dit mij kwalijk zal nemen, want iedereen zal begrijpen, dat mijn hersens in die paar dagen heel wat te verwerken kregen. Het -betrof hier niet alleen een verplaatsing, maar ook tevens een eervolle, maar zwa re verantwoordelijkheid mij op de schouders gelegd en ik vraag met na druk van de St. Petrus' parochianen, dat zij met dp Noordwijk aan Zeeërs zullen bidden, dat de vergunning om te bouwen niet lang moge uitblij ven, want mijn 1300 a.s. schaapjes snakken reeds jaren naar een eigen Gods-huis. Ge weet de grond is reeds gekocht, de tekeningen van de bekende architect Jan van der Laan liggen kant en klaar, en, zodra de minister van Wederopbouw vergun ning geeft, starten wij onmiddellijk. Ik hoop dan ook van harte, dat, zodra de kerk klaar zal zijn, vele mijner vrienden een kijkje komen nemen om te zien, hoe hun steentje, hoe klein ook, benut is geworden ter ere van God en het heil der zielen. Mijn taak in uw vurige gebeden aanbevelend blijf ik u in dankbare herinnering aan het altaar iedere dag Gode aanbevelend. Uw zeer dankbare oiïd-kapelaan en nu bouwpastoor. W. E. M. BENDE, v. Limburg Stirumstraat 24 Noordwijk-Binnen. Man te water geraakt en verdronken Gistermiddag, om even voor half een, kwamen schoolkinderen aan de pastorie van de St. Leonardusparo- chie aan de Haagweg waarschuwen, dat er in het slootje vóór de kerk een man lag. Pater G. Engering, O. F. M., sprong onmiddellijk te water en haal de de man op het droge. Hij bleek reeds overleden te zijn. Het was de 43-jarige boekhouder A. v. d. Lin den. wonende aan de Haagweg, die sedert gisteravond 12 uur vermist werd. Hij is n.l. niet teruggekeerd van een zangrepetitie. Het slachtoffer leed aan toevallen, doch het moet niet uitgesloten worden geacht, dat hij door de hevige storm in het wa ter is terecht gekomen. In de vroege morgen heeft men reeds naar hem gezocht en ook in het ondiepe slootje gekeken, maar niets gezien. School kinderen. die die vaak bij het slootje spelen, zagen hem echter in het wa ter liggen. ZILVEREN JUBILEUM D. P. PLANJE. Op 1 April 1924 trad de heer D. P. Planje in dienst bij de N.V. Wer- nink's Beton Maatschappij te Leiden. 1 April 1949 was de dag, waarop hij 25 jaren aan genoemde Maatschap pij verbonden is geweest. Door een samenloop van omstandigheden werd dc officiële herdenking van dit feit tot 7 April verschoven, zodat de heer Planje morgen door directie, collega's en verder personeel zal worden gecomplimenteerd. De heer Planje trad als aanko mend tekenaar bij Wernink in dienst bij de afdeling „Bouwwer ken". Hij ging vervolgens over naar het fabrieksbedrijf om daar in de bedrijfsleiding een mooie ontwikke lingsgang mede te ir/aken. Het be rekenen van constructies, de calcu laties, de controle op de fabricage, het onderzoek van producten, dc ontwikkeling van nieuwe artikelen, dit zijn enkele onderdelen, waarin de jubilaris een werkzaam aandeel heeft gehad en heeft. Vex'gelijken wij het begin van dc afgelopen kwart eeuw met dc fa briek van vandaag, dan valt er een grote vooruitgang te zien, zowel wat de rij der artikelen als de bedrijfs- outülage betreft. Het moet voor de heer Planje verheugend zijn aan deze ontwikkelingsgang gedurende zulk een lange periode' tc hebben medegewerkt. Moge het dc heer Planje gegeven worden nog een flinke periode aan de afgelopen 25 jaren te koppelen. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage, DE ACCIJNS OP SUIKER In enkele dagbladen is een bericht opgenomen dat de accijns op suiker binnenkort zal worden verlaagd en dat in verband daarmede ook spoe dig een verlaging van dc suikerprijs zal kunnen worden tegemoet gezien. Dit bericht is, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, voorbarig, aangezien de verlaging van de ac cijns op suiker pas zal plaats hebben nadat een daartoe strekkend verdrag met België en Luxemburg (ten aan zien waarvan nog slechts een be ginsel accoord is bereikt) zal zijn tot stand gekomen en bij de wet zal zijn goedgekeurd.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3