S)e CoicbeGoti/fca/fit De geschiedenis mag zich niet herhalen Zware strijd aan Albanese grens Staken de Karens de strijd? Dlrfcteur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 6 APRIL 1949 40ste JAARGANG No. 11662 Tweede Kamer over grenscorrecties Bur. Papengracht 32s Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Teleioontjes i 1.50 Rusland kan tegengehouden worden GENERAAL OMAR BRADLEY, chef van de staf van het Amerikaanse leger en'een van de grootste geallieerde aanvoerders uit de oorlog, heeft uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat het niet de bedoeling van de Ame rikaanse legerleiding is om West-Europa in geval van oorlog aan zijn lot over te laten en het later weer te komen bevrijden. „Als dat onze strate gie was, zouden wij niet op de mensen in West-Europa kunnen rekenen". Bradley, die zijn rede uitsprak tij dens een bijeenkomst van Joodse ve teranen, vertelde dat hij op verzoek van het State department in het open baar commentaar leverde op het At lantische pact als instrument van militaire beveiliging. Hij verwierp de bewering, dat het onmogelijk zou zijn om Rusland te beletten geheel Europa te veroveren en dat de Verenigde Staten uitein delijk een tegenaanval zouden moe ten ondernemen om Europa te bevrij den. „Het moet de Amerikanen vol komen duidelijk zijn, dat zij niet op vrienden in West-Europa kunnen re kenen, indien onze strategie in geval van oorlog bepaalt, dat wij hen eerst aan de vijand zullen laten en belo ven. dat wij hen later wel komen be vrijden". Generaal Bradley voegde er aan toe, dat het Atlantische pact niet al leen vrije landen verenigt, die geza menlijk bedreigd worden door aggres- sie, doch ook de ondertekenaren be vrijdt van de vrees, dat een land, dat zich dapper tegen een aanvaller te weer zou stellen, alleen de strijd zou moeten voeren. „West-Europa moet op ons kunnen rekenen als het wil blijven leven en wij moeten op West- Europa kunnen rekenen als wij stand willen houden. Als het er op aan komt, kan West-Europa alleen door de West-Europeanen gered worden, doch dan moeten zij de wil en de mid delen hebben om weerstand te bie den. De wil om zich teweer te stellen wordt deels ontwikkeld door het be zit van de middelen tanks, vlieg tuigen en kanonnen en deels door de verzekering, dat de landen bij tijds voldoende steun zullen ontvan gen. Zonder deze middelen en zonder deze bepaalde verzekeringen van steun zou ieder land van West-Euro pa, indien het werd bedreigd, aan wanhoop teft prooi kunnen vallen en die wanhoop is een oprukkende aan valler 100 divisies waard". De godsdienstver volging in Oost-Europa AMERIKAANSE RESOLUTIE De Amerikaanse Senaatscommissie van buitenlandse betrekkingen heeft aan de Senaat een resolutie toege zonden, waarin wordt geprotesteerd tegen „de vervolging van kardinaal Mindszenty, mgr. Stepinac van Joe goslavië en van de onlangs veroor deelde Bulgaarse predikanten". De resolutie was met algemene stemmen door de commissie aangenomen, doch de voorzitter, senator Tom Connally, zeide, dat zij een „verwaterde versie" was van wat oorspronkelijk was voorgenomen. Hongaars protest „De Hongaarse regering heeft formeel protest aangetekend tegen het plaatsen van de zaak Mindszenty op cje agenda van de aanstaande Al gemene Vergadering der V. N.", zo wordt verklaard in een nota, die de minister van buitenlandse zaken, Rajk, namens de Hongaarse regering aan de voorzitter d<?r vergadering te Lake Success heeft gezonden. Volgens de nota is het plaatsen van de zaak Mindszenty op de agen da der V. N. „een inmenging in Hon garije'^ binnenlandse aangelegen heden". De nota acht een dergelijke procedure in strijd met het interna tionale recht en de geest van het Handvest. DE RATIFICATIE VAN HET PACT. De commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat is in besloten zitting bijeen gekomen om zich op de behandeling van het Atlantische Pact voor te be reiden. Men verwacht, dat president Tru-t man het verdrag spoedig ter ratifica tie aan de Senaat zal voorleggen, doch enige vertraging is mogelijk, daar hij tegelijk zijn voorstellen voor een program van militaire hulp aan het buitenland z:l indienen. Men moet e tevens rekening mee houden, dat de Senaat verre op zijn rooster ten achter is wat betreft wet geving op sociaal gebied (het „fair- deal" program) en het kan maanden duren alvorens de Senaat het ver drag heeft geratificeerd. SOWJETRUSSISCH-IRAANS GRENSINCIDENT. Het officieuse Iraanse blad „Eta- laat" meldde gisterenavond, dat Sow- jetrussische grenswachten op Iraan se soldaten hebben geschoten, als ge volg waarvan verscheidene hunner werden gewond. ATLANTISCH PACT ONDERTE KEND In de grote zaal van het departement van buitenlandse zaken aan de Constitution Avenue in Was hington is Maandagavond door de vertegenwoordigers van 12 landen de plechtige ondertekening van het A- lantisch Pact verricht. Het ogenblik, dat de Engelse mi nister van buitenlandse zaken Ernest Bevin, geflankeerd door de Engelse ambassadeur in de V.S. Oliver Franks (links) en door de adviseur voor de verdragen van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken John W. Foley, zijn handtekening plaats onder het document, dat uiting geeft aan de vredeswil der deelnemende landen. Verse guerilla-strijders stromen Griekenland binnen |"\E GRIEKSE GENERALE STAF heeft gisteravond medegedeeld, dat ten Zuid-Westen van het Grammisgebergte een hevige strijd woedt. Guerilla-strijdkrachten stromen toe uit Albanië en hebben de meeste pas sen bezet langs de GrieksAlbanese grens. Zij bezetten hoogtën tot der tig kilometer landinwaarts en het Griekse leger was gedwongen zich naar het Zuiden terug te trekken. Tegenaanvallen, hadden weinig succes tegen de aanhoudende stroom van verse guerillajbenden. Meer dan 4000 rebellen hebben van Albanië uit een aanval geopend op de flank der regeringstroepen en ver overden tijdelijk enige belangrijke heuvels. Versterkingen ruKken aan. De verliezen zijn aan beide zijden aanzienlijk. De strijd woedt bitter en hevig als nooit tevoren en het guerilla-offen- sief wordt als het grootste en gevaar lijkste beschouwd sinds de afzetting van generaal Markos. De rebellen vallen ook aan uit de richting van het Vitsigebergte. Hun doel schijnt de verovering te zijn van de Pindusbërg- keten. De radio van de Griekse rebellen heeft medegedeeld, dat Demetrius Ziekenhuisbrand eist 88 doden Bij de brand in het St. Antoinus- ziekenhuis te Effingham (Illinois) zijn, naar men thans gelooft, 65 per sonen om het leven gekomen. Twaalf babies kwamen in de vlammen om. Het aantal slachtoffers van de brand in het ziekenhuis te Effingham is naar schatting thans reeds tot 88 gestegen. JAARSTERREN VOOR WEGEN WACHTERS 57 wegenwachters krijgen deze week jaarsterren uit gereikt als bekroning van een nieuw jaar trouwe dienst. Een groep van deze bekende trouwe wachters op onze wegen ontvangen de onder scheidingen uit handen van de heer H. Rienstra, directeur van de Leden voorlichting van de A.N.W.B.. in het gebouw aan de Parkstraat - te Den Haag. Partsalides premier is geworden van de nieuwe „guerilla-regering". Vice- premier is Ionnides, lid van het po litbureau van de Griekse communis tische partij. Minister van Oorlog is Wladas. De nieuwe regering zal een „algemene amnestie" afkondigen en stelde onder Zachariades een oor logsraad in. De algemene vergadering der Verenigde Naties DE BELG VAN LANGENHOVE VOORZITTER Dinsdagavond is te Flushing Mea dows het tweede gedeelte van de Al gemene Vergadering van de V.N. ge opend. Deze bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door de ministers van buitenlandse zaken Acheson, Bevin, Lange, Schuman en Pearson, door Andrei Gromyko, eerste onderminis ter van buitenlandse zaken van de Sowjet-Unie, en Margaret Truman, de dochter van de Amerikaanse pre sident. Dr Herbert Evatt, de Australische minister van 'buitenlandse zaken, sprak als voorzitter een openingsrede uit, waarin hij het lidmaatschap van de V.N. en de daaruit voortvloeien de verplichtingen als toonaangevend stelde ten aanzien van alle andere door de betrokken staten aan te ga- ne verbintenissen. Nadat de Belg Fernand van Langenhove zonder te genstem tot voorzitter was benoemd van de politieke commissie der As- semblée, in welke functie hij Paul Henri Spaak opvolgt, werd de zitting verdaagd. STRATOCRUISER NIET NAAR NEDERLAND. Duizenden Fransen en Engelsen za gen gisteren een glimp van de strato- cruiser van de Pan American Air Li nes, de „Flying Cloud" die gisteren in Engeland aankwam met 60 pers vertegenwoordigers aan boord. Het vliegtuig vloog gisteren het Kanaal over, volgde van Cherbourg af de Franse kust naar het Noorden en keerde weer naar Londen -terug. Later op de dag maakten leden van het corps diplomatique te Lon den een vlucht met de „Flying Cloud". Het reusachtige vliegtuig zal van middag weer naar Amerika vertrek ken en dus niet, zoals in Nederland verwacht werd, nog op Schiphol lan den. De Birmese regeringstroepen heb ben Maymyo, dat 8 Maart door de Karens werd ingenomen, heroverd. De regering van Birma meldt, dat de opstandige Karens en de rege ringstroepen het vuren gestaakt heb ben. Gisteren werd de order van kracht te Insein, vijftien kilometer ten Noorden van Rangoon. De pre sident van de nationale unie van de Karens, Say Bay Gyi, heeft aldaar onvoorwaardelijke capitulatie aange boden, zo werd verklaard. Hij be vindt zich onder militair geleide op weg naar Rangoon om de capitulatie voorwaarden van de legerautoriteiten te ondertekenen. Kravchenko wil gaan filmen Het proces-Krkvchenko heeft al thans dit resultaat opgeleverd, dat er een geweldige reclame voor Krav chenko en zijn boek is gemaakt. De Parijse rechtbank heeft, zoals ge meld, als vaststaand aangenomen, dat Kravchenko inderdaad de schrijver is van het boek en alleszins in staat was om zulk een boek te schrijven. Victor Kravchenko gaat thans ver der Hij is van plan naar Engeland te vertrekken om plannen voor een film over zijn leven te bespreken. Hij zei dat die film naar zijn boek „Ik verkoos de vrijheid" zal worden ge maakt. Verder zal hij redevoeringen houden in Londen, Glasgow, Man chester en Liverpool en vervolgens e enreis maken langs alle grote ste den in West-Europa, waarbij hij, naar alle waarschijnlijkheid, ook in Amsterdam zal komen. Hij wilde de ze redevoeringen houden, omdat men naar zijn mening te apatisch staat tegenover het communisme. MAG DUITSLAND GEEN SYNTHETISCHE BENZINE EN RUBBER MEER MAKEN? Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zouden besloten hebben in hun overeenkomst betref fende de Westduitse industrie een be paling op te nemen, waarbij het de Duitsers zou worden verboden, syn thetische rubber en benzine te ver vaardigen, aldus verneemt men uit Britse officieuze bron. De fabrieken voor synthetische rubber en benzine, die in West-Duits- land nog intact zijn, zouden ingevol ge deze beslissing ontmanteld wor den. Volgens dezelfde bron hebben de Amerikanen deze beslissing aanvaard op aandringen van Frankrijk en Groot-Brittannië. DUITSE GEBOORTE- EN STERFTE CIJFERS. Volgens het blad der Amerikaanse bezetting „Die Neue Zeitung", heb ben in de Sovjetzöne de, niet offi cieel gepubliceerde, sterftecijfers tot in het najaar van 1948 de geboorte cijfers overtroffen. Volgens het blad stierven in deze zóne in Januari 1946 60.000 mensen, hetgeen overeenkomt met een jaarlijks sterftecijfer van 34 per duizend. In Mecklenburg klom het sterftecijfer toen zelfs tot 59 per duizend. Na een nieuw hoogtepunt in de winter van 19461947 is net sterf tecijfer steeds gedaald en het be draagt thans ongeveer 15 per dui zend. Aan het einde van het jaar wa ren geboorte- en sterftecijfers onge veer in evenwicht. Daarentegen heeft West-Duitsland sedert het begin van 1946 een geboorte-overschot hoewel de geboortecijfers er thans niet veel hoger meer liggen dan in de Sovjet- zóne (15 per duizend). DE 25.000 ERUIT. In de Staatsloterij is een prijs van f 25.000 gevallen op nummer 11012. Op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Steinmetz (K.V.P.) in verband met de bouw van een Butlin- vacantiekamp te Zandvoort heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting geantwoord, dat het juist is, dat hij medewerking heeft toegezegd voor de bouw van een Butlin-vacantiekamp te Zandvoort. Zoals ook bij de behandeling van de begroting 1949 van het ministerie Wederopbouw en Volkshuisves ting door de minister is uiteengezet en door de Kamers werd erkend, zul len, hoe belangrijk ook de woning bouw is, andere onderdelen van de bouwnijverheid niet kunnen worden verwaarloosd zonder schade toe te brengen aan het maatschappelijk le ven. Aan welke onderdelen dan in de verschillende gemeenten in de eerste plaats aandacht moet worden geschon ken, hangt o.m. af van de aard van deze gemeenten en de daarin even tueel aangerichte verwoestingen. Zo zal, waar stadskernen zijn vernield, beschikbaarstelling van "«bouwvolume voor de herbouw van winkels en kan toren primair in aanmerking komen en zal in een badplaats als Zandvoort, waar bijna alle hotelaccommodatie verloren ging, meer in het bijzonder gedacht mogen worden aan bouwvo lume om daarin te voorzien. Uitbreiding van logeergelegenheid is ook in het algemeen gewenst, om dat in Nederland daaraan ten gevolge van de oorlog een ernstig tekort is ontstaan. Dit is te meer te betreu ren, nu Nederland zich in een groeiende belangstelling van de bui tenlandse toeristen mag verheugen en bij lange na niet voldaan kan wor den aan logiesverstrekking. Aangenomen mag worden, dat de deviezen, welke nodig zijn voor de bouw van hotels, op korte termijn te ruggewonnen worden door de inkom sten uit dit buitenlandse toerisme. Om vorenstaande redenen is goed gevonden, dat in 1950 wordt begon nen met de verwezenlijking van een gedeelte van het plan, dat als Butlin- kamp wordt bestempeld en aan de uitwerking waarvan nog wordt gear beid. De voorwaarde is gesteld, dat de uitwerking nadere goedkeuring van de wederopbouwdienst behoeft, zo dat gewaakt kan worden tegen een opzet, die meer materialen zou vor deren, dan in deze tijden van mate- riaalschaarste verantwoord is. Binnenkort geen werkvergunning meer nodig Naar de „Nieuwe Courant" ver neemt, zullen bouwvakarbeiders, die voor de wederopbouw willen werken •binnenkort ontslagen worden van de verplichting tot het aanvragen van een werkvergunning bij de arbeid^- bureaux. Dat deze maatregel kan worden genomen is een gevolg van het feit, dat in deze branche thans voldoende aanbod op de arbeids markt aanwezig is. Men zal hièrtoe overgaan op voorstel van de bedrijf s- raad in het 'bouwbedrijf. Nationale Naar de „Maasbode" verneemt wordt overwogen de jongemannen van de lichtingen 1941 t.m. 1943 als nog te keuren. Het ligt echter geens zins in de bedoeling deze personen, voor zover zij worden goedgekeurd, op te roepen voor de militaire dienst. Men wil alleen door een vrij opper vlakkige keuring te weten komen of deze jongemannen, wanneer zij zich eventueel voor de Nationale Reserve aanmelden, daarvoor ook geschikt zijn. Maandag werd in het Kurhaus te Scheveningen de eerste schoenen modeshow in Nederland gehou-den. Men had er naar gestreefd, goede, draagbare schoenen te.vertonen en de mannequins hadden de normale gangbare maten 38 en 39. Zij liepen op een platform van 80 cm hoogte, on geveer op ooghoogte als men zit. Er was meer blauw en beige schoei sel dan we de laatste jaren zagen, veel wit al of niet in combinatie met grijs blijft nog zeer in trek, verder bruin zwart of blauw en natuurlijk was er zwart. De nieuwe Ie?-.' ;s iets spitser met hoge smalle Lo is Quinze-hak, ge- inspireerd op de mode van 192021. De schoenen hebben echter, al zien sommigen er wat smal uit, ruimte voor alle tenen. Ze doen op het eer ste gezicht ietwat „ouderwets" aan, maar zijn toch wel sierlijk. Men moet er even aan wennen. Vier Nederlandse fabrikanten had den deze show georganiseerd, nl. de firma's Van Bladel, Blok, van Héijst, Van Schijndel en Smits en Cie. KLOOSTERJUBILEA IN OUDENBOSCH. In het instituut St. Louis te Ouden bosch zullen op Woensag 20 April de volgende jubilea worden gevierd: 70- jarig kloosterfeest: Br. Cornelis; 60- jarig kloosterfeest: Br. Bruno; 50-ja- rig kloosterfeest: Br. Bernardus; 25- jarig feest: Broeder Overste Fulgen- tius en de Broeders Innoncentius, Theodolus, Polycarpus, Vitalis, Cos- mas, Victor, Hippolytus, Domitianus en Julianus. Democratie „HOT gemeentebestuur dient bij voortduring een beroep te doen op de organisaties der burgers voor advies en medewerking. Dit be vordert een nauwer contact tussen het gemeentebestuur en de burgers en kweekt de zin voor burgerschap aan." Het bovenstaande is ontleend aan het gemeente-program der K.V.P. Wat hier verlangd wordt van een gemeentebestuur is op zichzelf zéér gewenst. En het is bovendien ook een drin gende eis van deze tijd. Waarom? Omdat deze tijd eist de doorvoering- van een gezonde democratie. En ge zond is die democratie, waarin zij, die bekwaam en bevoegd moeten worden geacht om in het bestuur van Staat (of gemeente) te advise- rên, ook, voorzover mogelijk, daar toe in de gelegenheid worden ge steld. En niet slechts daartoe in de ge legenheid worden gesteld, maar óók daartoe door de Overheid worden geroepen. Het is onze besliste overtuiging, dat de doelbewuste en consequente uit voering van dit program-punt uit het gemeenteprogram der K.V.P. heel veel goeds voor een gemeente kan worden bereikt. Daarop moet het streven van een Raadsfractie der K.V.P. in de ko mende zittingsperiode effectief ge richt zijn. Als wij ons hier even tot Leiden mogen beperken, dan mag geconsta teerd, dat in de Leidse gemeente raad speciaal de Raadsfractie der K. V.P. ook in deze gezond democra tische richting haar activiteit ont plooit. NED. VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: KONINKLIJKE LANDMACHT: Gesneuveld 24 Maart: Sold. L. Stoel, afkomstig uit Ellemeet (Z.). Gesneuveld 25 Maart: Sold. W. Bankersen, afkomstig uit Oudkarspel gem. Langedijk (N.-H.). KONINKLIJKE MARINE: Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 2 April: Mar. P. J. B. Garthqff, afkom stig uit Amsterdam. KON. NED.-IND. LEGER: Gesneuveld 11 Maart: Vrijwl. dienstpl. sold. Abdoe, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 13 Maart: Man. sold. 2e kl. inf. J. Bin- tang, afkomstig uit Indonesië. Man. sold. 2e kl. inf. Kaawoan, afkomstig uit Indonesië. Man. sold. 2e kl. inf. K. Mo- ningka, afkomstig uit Indonesië. Amb. sold. 2e kl. inf. P. Hia- riej, afkomstig uit Indonesië. Amb. sold. 2e kl. inf. A. Noija, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 13 Maart: Amb. sold. 2e kl. inf. E. Sei- pattiratu, afkomstig uit Indo nesië. Amb. sold. 2e kl. inf. S. Usma- nij, afkomstig uit Indonesië. Sond. sold. Ie kl. inf. Joe- soef, afkomstig uit Indonesië. Tim. sold. 2e kl. inf. H. Ne- waoema, afkomstig uit Indone- sieë. Man. korp. inf. C. Pangema- nan, afkomstig uit Indonesië. Jav. sold. 2e kl. inf. Samat, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 15 Maart: Jav. sold. 2e kl. inf. Seman, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 16 Maart: Amb. sold. 2e kl. inf. A. M. Suripattij, afkomstig uit Indo nesië. Amb. sold. 2e kl. inf. J. J. Wenno, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 17 Maart: Amb. serg. inf. D. Muskita afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 19 Maart: Soend. korp. inf. Saata, af komstig uit Indonesië. Soend. sold. 2e kl. inf. Mamat, afkomstig uit Indonescië. Een. koAAettje.... Goede verstandhouding is een we derkerige zaak. Men kan haar wen sen, maar verkrijgt haar niet door eigen toedoen alléén. Prof. Cleveringa.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1