S)e &2icbe6oti/ïa/tit De grenscorrecties DE KOPPEN BIJ ELKAAR UNO-debat vertroebelt de Indonesische kwestie Koren op de republikeinse molen De Marshall-hulp Staagt ZATERDAG 2 APRIL 1949 40ste JAARGANG No. 11659 Directeur. C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TIL WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOB LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" '1 ste en 2de blad) Bar. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10J2 p. w., 11.40 p. And., f4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Adyert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 r%E STAATSLIEDEN van twaalf landen allemaal ministers van buitenlandse zaken, zitten thans in Amerika of zullen in elk geval in Amerika zijn tegen Maandag als het Noord-Atlantisch Pact zal worden ondertekend. De kopstukken der in ternationale politiek zijn er reeds en zij benutten deze gelegenheid om el kander te polsen over allerlei aan gelegenheden, welke met het Pact weinig of niets uit te staan hebben. Minister Stikker is reeds bij zijn Amerikaanse collega Dean Acheson geweest, natuurlijk om de Indone sische kwestie weer eens te bespre ken. „Houden julie je aan de jong ste resolutie van de Veiligheidsraad" zei Acheson blijkens het gepubliceer de communiqué, „En ziet, dat je het met elkander vindt". Overigens zai Acheson wel zo hard als een spijker gqweest zijn. Maar ook andere onderwerpen worden genoemd, waarover de in ternationale staatslieden met elkaar spreken. Bijvoorbeeld over de Duitse kwestie. Het wordt meer dan tijd, dat er eindeijk eens Iéts geregeld wordR in Duitsland; iedereen ziet dat in, maar niemand weet, hoe het bij de bekende onenigheid tussen de bezettende mogendheden ooit tot een oplossing moet komen. Alge meen wil men Duitsland weer tot een volwaardig lid van de Europe se volkenfamilie maken, maar zoda nig, dat het voortaan geen bedreiging van de wereldvrede vormt. Wat dat laatste betreft lopen de meningen der diverse landen ver uiteen. Hetgeen trouwens geen wonder is, want het probleem is zeer ingewik keld. Het is gemakkelijk om te zeg gen: houdt Duitsland er onder, maar ae Marshall-huip kan pas behoorlijk effect sorteren, als Duitsland econo misch weer wordt ingeschakeld. En voor een efficiënte uitwerking van het Noord-Atiantisch defensie-pact is inschakeling van West-Duitsland ook al sterk gewenst. Al deze problemen grijpen in elkander; op zichzelf zijn zij al ingewikkeld genoeg, maar ge draaid in een kluwen van onderlinge verbindingen zijn ze hélemaal niet meer te overzien. Gelukkig is het geen conferentie, maar slechts een onderlinge gedach- tenwisseling. Op zulke onder-onsjes wordt vaak veel meer bereikt dan op grote conferenties, al is het waar, dat de pers en het gewone publiek net als de „gewone mannetjes" er niet aan te pas komen. |7R IS' ééN onderwerp, dat niet be- hoort tot .,de" grote vraagstuk ken, weike de wereld van thans be roeren, en dat dan ook niet wordt genoemd onder de mogelijkheden van bespreking. Dat is de actie, wel ke gaande is tegen Joego-Slavië en de mogelijkheid om dat land los te weken uit het bloc aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn. Die actie dateert reeds van verle den jaar, toen zij werd ingezet met de befaamde banbliksem van de Kominform tegen het regime van Tito. Tito werd toen met zijn aan hang gestoten uit de rode broeder schap van Sovjet-satellieten. Sindsdien is er verwoede radio oorlog aan de gang tussen de stations van Moskou, Sofia, Boedapest en van alle andere in de buurt zijnde com munistische zenders tegen de radio zenders van Belgrado. Over en weer gooit men elkaar allerlei lieflijks naar het hoofd. Voorts worden er aan de grens herhaaldelijk inciden ten gemeld en ook in het diplomatie ke verkeer wemelt het van stekelig heden. Waar Moskou maar kan zit het Belgrado dwars op economisch gebied. Nu lopen er allerlei geruchten, welke er op wijzen, dat de druk van Moskou verscherpt wordt. Men spreekt zelfs van een dreigende mili taire actie, waartoe reeds troepen samengetrokken zouden zijn langs de grenzen van Joego-Slavië. Of schoon dat alles niet tot de onmo gelijkheden behoort achter het IJzeren Gordijn kan van alles gebeu ren lijkt het toch niet waarschijn lijk dat Moskou tot een dergelijk rechtstreeks ingrijpen zal overgaan. Men handelt in het Kremlin ge woonlijk anders. Er is veel meer voor te zeggen, dat men de lont wil gaan steken in het traditionele kruitvat van de Balkan, Macedonië. Reeds bij het kortstondige vriendschapsverdrag tussen Bulgarije en Joego-Slavië (te Bied in 1947) speelde het plan van de vorming van een Groot-Macedonië binnen een door Tito overheerste Balkanfederatie een rol. Volgens de ze toekomst-dromen zouden het Bul gaarse (Pirin-), het Joego-Slavische (Vardar-) en het Griekse (Aeggeï- sche) Macedonië samengevoegd wor den, zodat Joego-Slavië dan de be- srVfekm» zou krijgen over Saloniki. Men kwam echter niet verder dan b- c^T' e'len van een plan. daar lyios- kou de te grote invloed van Tito, die al vaker blijken van zelfstandigheid had gegeven, in zulk een federatie vreesde en Dimitrof een duidelijke wenk gaf. Maar wat Moskou toen niet goed uit kwam, kan nu een welkom mid del ziin om Tito dwars te zitten. Di mitrof is nl. weer bezig om het Ma cedonische nationalisme aan te bla zen; klaarblijkelijk streeft hij er naar om een hap uit Tito's grondge bied te nemen. Dat alles kan er natuurijk toe lei den, dat Joego-Slavië meer en meer van het Oosten wordt verwijderd en in de armen van het Westen wordt gedreven. Er zijn inderdaad reeds enige omstandigheden, welke in die richting kunnen worden uitgelegd. Zo bijv. het feit, dat Joego-Slavië zich niet heeft aangesloten bij het koor van communistische schreeu wers tegen het Noord-Atlantisch Pact. Vervolgens het feit, dat er met Engeland en Amerika onderhandeld wordt om handelsverdragen af te sluiten. Maar het lijkt voorshands nog zeer voorbarig om illusies in de ze richting te koesteren. Toch zullen Bevin en Acheson de gelegenheid niet voorbij laten gaan, om ook de mogelijkheden op de Bal kan eens onder de loupe te nemen. V De ondernemings raden IN ons blad van 18 Maart schreven l-wij in een artikel onder de titel „Over een zekere" medezeggen schap: In de ondernemingen moet de medezeggenschap in handen zijn van degenen, die in de onderne mingen zelf werkzaam zijn. In de „Nieuwe Eeuw" van 2 April geeft drs. L. v. Delft een beschou wing over de „medezeggenschap", waarbij hij tot de conclusie komt, dat niet de organisaties, maar de arbeiders zelf, die in een onderne ming werken, moeten aanwijzen de genen, die een ondernemingsraad zullen vormen. Het ontwerp-Drees wil de organisaties inschakelen. Ir. van Ginneken achtte in het Kath. Staatkundig Maandschrift (Dec. '48) deze constructie onlogisch en een verkapte inmenging van de organi saties in het wel en wee der onder neming. De heer Andriessen schreef in hetzelfde blad (Febr. 1949) deze bezwaren niet te delen. En drs. van Delft heeft dezelfde mening als ir. van Ginneken. Hij concludeert: „dat het niét alleen in het be lang is van de arbeiders en hun organisaties, maar ook van de ondernemingen, ja zelfs van de gehele nieuwe sociale orde, dat de medezeggenschap rechtstreeks wordt gegeven aan de arbeiders zonder de tussenkomst van hun organisaties". Wij het ook De heer v. Delft wijst in hetzelfde artikel op 'n verblijdende en o.i. zeer juisie combinatie van de so ciologie en de bedrijfseconomie in veler opvattingen, zodat men deze beider eisen parallel ziet lopen: „Het is verheugend, dat er in de bedrijfseconomie een duidelijke groei waarneembaar is in de rich ting, welke door sociologen gewenst wordt, ook al is deze groei nog niet over de gehele linie aanwezig en verkeert alles nog in een staat van rijping. Zo zien wij als belangrijk winstpunt in de bedrijfseconomie b.v. het feit, dat men terwille van de efficiëncy van de arbeid niet meer uitsluitend ziet naar de wijze, waarop de arbeider handelt, maar ook naar de wijze, waarop hij be handeld wordt. Deze behandeling van de arbeider maakt het onder werp uit van verschillende studies, voor het leiding gevend personeel worden cursussen georganiseerd, op dat het zich de gewenste tac+ eigen niake, terwijl er ook reeds onderne mers gevonden worden, die inzien, dat de arbeiders zich dikwijls ook ideeën hebben gevormd over hun werk en de gang van zaken in het bedrijf, welke inderdaad van belang zijn en die de uiting dezer ideeën derhalve ook bevorderen. Hoewel Öij dit alles het belang van de onderne ming waarschijnlijk nog wel de gro te drijfveer is, mag de invloed van de veranderde sociale- opvattingen toch ook niet ontkend worden. Behalve het inkomen van de ar beiders en hun welvaartsniveau wordt nu ook hun behandeling in de onderneming zelf, de waardering van hun werk en van hun persoon, gezien als een belangrijke factor voor de goede gang van zaken in het bedrijf." En om deze zowel onder socio logisch als onder bedrijfseconomisch opzicht zeer goede opvattingen tot volle recht te laten komen, wil de schrijver en wij met hem de samenstelling van de onderne mingsraden, die een „zekere" mede zeggenschap in de onderneming moeten krijgen geheel leggen in handen van degenen, die in de on derneming werkzaam zijn. De „Nieuwe Rott. Crt.", die de door minister Drees voorgestelde on dernemingsraden niet met onver deelde instemming begroet, schrijft toch in haar nummer van 31 Maart: „Volledige toejuiching verdient het deelnemen in het bestuur van so ciale fondsen en het adviseren om trent een meer economisch gebruik der fabrieksinstallatie". Ook hier wordt dus verlaten het standpunt, dat de werkgever, de ondernemer het alleen wel wist en geen behoefte had aan adviezen. Radio-uitzending Paus-missen op 3 April Zoals reeds bekend is zal Z.H. de Paus Zondag 3 April om 9 uur in de St. Pieter twee H. Missen opdragen ter gelegenheid van Zijn vijftigjarig priesterfeest. Deze plechtigheid zal door Radio Vaticana worden uitgezonden op de kortegolf in de 31 en 50. meterband en op de middengolf van 391 meter. De Italiaanse radio relayeert deze uitzending op zijn kortególfzenders voor de wereldomroep in de 19 en 25 meterband. De uitzending begint reeds om 8.40 uur. Rfeds werd medegedeeld, dat Z.H. de Paus de dag van 2 April vooral in stilte en gebed wil doorbrengen en alleen een audiëntie wil verlenen aan 25.000 schoolkinderen op het Belvédèrehof .van het Vaticaan. Het H. College van Kardinalen, het bij de H. Stoel geaccrediteerde Corps Diplomatique, de kerkelijke en burgerlijke autoriteiten zullen deelnemen aan een plechtig Te Deum, dat in.de namiddag van 3 April wordt gezongen in de Basiliek Santa Maria Maggiore. In deze kerk droeg de H. Vader op 2 April 1899 Zijn eerste H. Mis op. Radio Vaticana bericht, dat de Ita- laanse omroep Zaterdag 2 April om 4 uur de audiëntie aan 25.000 kinde ren door de H. Vader zal uitzenden. THERESE NEUMANN ZAL NIET VERFILMD WORDEN. Met toestemming van Therese Neu mann heeft de pastoor van Konners- reuth, Joseph Naber, een verklaring afgelegd voor de Christliche Nach- richtendienst, waarin hij zegt, dat Therese Neumann absoluut afwij zend staat tegenover de plannen van een verfilming van haar leven, en dat iedere poging, die in dit opzicht zal worden ondernomen, met alle geoor loofde middelen zal worden bestre den. Therese Neumann en haar familie verzetten zich sterk tegen het plan van de Amerikaanse filmproducent Arnold Pressburger om zoals in de „Neue Filmwoche" aangekondigd werd een film over Konnersreuth te vervaardigen. Zou hij ondanks al les niet van zijn plan zijn af te bren gen, dan zou in ieder geval zijn po ging om opnamen van de plaats en de boerderij te maken met alle ten dienste staande rechtsmiddelen be streden worden. m NED VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 17 Maart: Sold. A. Koning, afkomstig uit Vleuten. Gesneuveld 20 Maart: Wachtmeester G. C. Ton, af komstig uit Gorinchem. Gesneuveld 22 Maart: Korp. C. J. Kleinherenbrink afkomstig uit Wijhe (O). Sold. D. van Mourik, afkom stig uit Vianen. Gesneuveld 23 Maart: Sold. L. van der Leer, afkom stig uit Barendrecht (ZH). Sold. J. H. N. te Lintelo, af komstig uit Enschede. Sold. A- J. Nannes, afkomstig uit Warmenhuizen. Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 24 Maart: Sold. Ie kl. F. J. H. Render, afkomstig uit Enschede. Koninklijk Ned.-Ind. T.eger: Gesneuveld 6 Maart: Amb. sold. 2e kl. J. Taslatu, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 7 Maart: Tim. korp. inf. P. Delo, afkom stig uit Indonesië. Man. korp. inf. J. G. Tewu, af komstig uit, Indonesië. Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 7 Maart: Sang. serg. inf. U. F. Raki- naung, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 8 Maart: Sold. Ie kl. J. S. Kaunang, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 9 Maart: Res. Ie It. J. Latumahina, af komstig uit Indonesië. Man. serg. inf. J. Polu, afkom stig uit Indonesië. Gesneuveld 11 Maart. Toradjo sold. 2e kl. inf. Anna, afkomstig uit Indonesië. Toradjo sold. 2e kl. inf. Moro, afkomstig uit Indonesië. Man. sold. 2e kl. inf. A. Pelea- loe, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 12 Maart: Soend. sold. Ie kl. inf. Eje, af komstig uit Indonesië. Soend. sold. Ie kl. inf. Ene, af komstig uit Indonesië. Soend. sold. Ie kl. inf. Dandi, afkomstig uit Indonesië. Jav. sold. 2e kl. Kasimo. af komstig uit Indonesië. Overleden tg.v. oorlogsver wonding op 12 Maart: Sold. 2e kl. P. E. Soemamppw, afkomstig uit Indonesië. GEEN DANS- OF JAZZMUZIEK IN DE GOEDE WEEK OVER RADIO BREMEN. Met het oog op de ernst en de godsdienstige betekenis van de Goe de Week zal Radio Bremen in die tyd geen dans- of jazzmuziek uit zenden. DEMONSTRATIES TEGEN BEVIN IN NEW YORK. Bij de aankomst van de „Queen Mary", die de minis ters van Buitenlandse Zaken van En geland en de Benelux-landen naar Amerika bracht voor de onderteke ning van het Noord-Atlantische Pact op 4 April a.s., werd op de kade een felle demonstratie tegen Ernest Bevin gehouden. I"\OOR HET FEIT dat de republikeinse leiders op Banka nog steeds geen beslissing genomen hebben over de uitnodiging van de V.N.- cojnmissie voor Indonesië om deel te nemen aan de vóór-conferentie, verkeert men in Den Haag in het onzekere; aldus schrijft de Haagse re dacteur van „Trouw". Voorlopig is de aankomst van dr. Van Rcyen in Nederland vastgesteld op 6 April. De heer Van Royen zal dan enige da gen met de Nederlandse regering besprekingen voeren, ook al mocht de reis naar Batavia onverhoopt geen doorgang vinden. SOEKARNO'S MACHT TANENDE? d Met de mogelijkheid van een ern stige vertroebeling van de atmosfeei wordt in politiek kringen in Den Haag ernstig rekening gehouden, nu India en Australië besloten hebben de Indonesische kwestie aanhangig te maken in- de algemene vergadering van de Ver. Naties. De republikeinse leiders zouden daarin reden kunnen vinden om grotere moeilijkheden in de weg te leggen aan het pogen van de V.N.-commissie tot het bijeenbren gen van beide partijen in een vóór conferentie. Het feit dat Australië als lid van de V.N.-commissie niet schroomt de situatie te verscherpen door de As- semblée der Ver. Naties op te roepen tot het verlenen van steun aan de re publikeinse leiders, zal de houding van deze leiders ongetwijfeld in on gunstige zin beïnvloeden Het is be kend, dat de republikeinen de vóór conferentie in twee delen willen split sen, n.l. een vóór-conferentie over de terugkeer van de republikeinse re gering naar Djokja en een vóór-con ferentie over het vaststellen van de tijd en voorwaarden voor het deelne men aan de Ronde-Tafelconferentie in Den Haag. Het Australische lid van de V.N.-commissie steunt dit re publikeinse drijven. Voor Nederland is deze scheiding echter onaanvaard- en tevens in strijd met de instructie van de V.N.-commissie. Waarnemers in Indonesië beweren, dat de invloed van Soekarno en Hatta VERMINDERINGSVOORSTEL DOOR SENAAT VERWORPEN. De Amerikaanse senaat heeft met 68 tegen 14 stemmen de motie van Kenneth Wherry, de hulp in het ka der van het Europees herstelprogram met 814.500.000 dollar (15 pet.) te ver minderen, verworpen. De Senaat moet nu nog stemmen over een tweede amendement, waar in om 10 pet. vermindering verzocht wordt, doch waarnemers zijn van oor deel, dat ook dit amendement over tuigend verworpen zal worden. In een boodschap, die Averell Har- riman gisteren ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van het Europe se herstelprogramma tot West-Euro pa heeft gericht, zei de speciale am bassadeur voor de landen van het plan van Marshall, dat het Ameri kaanse volk het tweede jaar begint met werkelijke tevredenheid over wat er is bereikt. Voor ons Amerika nen in Europ is het inspirerend, te zien hoe hard de Europeanen werken. Toch produceren de Amerikanen op het ogenblik per persoon gemiddeld drie maal zoveel als de Europeanen. Dat opent grote mogelijkheden voor een verhoogde productiviteit in Eu ropa. Harriman was van mening, dat West-Europa tegen 1952 op eigen be nen zou kunnen staan en dat het dan geen hulp in de vorm van dollars meer nodig zou hebben Ons gemeen schappelijk doel is het plan van Mars hall en in het Atlantische pact is het bereiken van een toestand, waarin niemand meer gebrek lijdt of vrees heeft. dalende is, vooral onder de felle re publikeinen en de guerillasirijders, die in het feit dat de republikeinse regering zich door de Nederlanders gevangen heeft laten nemen en zich niet van heet af aan bij de guerilla- strijders heeft gevoegd, een verraad zien van de republikeinse zaak De ze ontwikkeling en de stap van Aus tralië en India zouden voor de repu blikeinse leiders op Banka aanleiding kunnen zijn om hun terugkeer naar Djokja te binden aan de vervulling van de eis dat de Nederlanders te genover hen grotere concessies doen. OVERVALLEN OP MILITAIREN EN POLITIE. Verschillende correspondenten van Aneta hebben overvallen gemeld op Nederlandse militairen en politie. De politiepost Bukatedja werd Don derdagavond door gewapende man schappen aangevallen, waarbij een hoofdagent en twee agenten werden gedood. In het gebed van Purwokerto re den een militaire truck en een poli- tiejeep op een landmijn, waarna zij werden beschoten. Twee agenten verloren hierbij het leven. Ten Zuid-Oosten van Pekalongan viel een bende van 40 man achter eenvolgens het kantoor van de rub- beronerneming Buara Blimbing en de militaire post in de nabijheid aan. Hierbij werden aan Nederlandse zijde geen verliezen geleden. DINSDAG WEDEROM BIJEENKOMST B. F. O. De B. F. O. zal Dinsdag a.s. we derom te Batavia bijeenkomen. De verschillende delegatieleden zullen hiertoe begin volgende week naar EN GIJ ZULT VERKRIJGEN De katholieken leven morgen met hun gedachten op zeer bijzonder® wijze bij de Paus. Ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van Z.H. de Paus zul len de katholieken de Heilige Vader aanbieden hun stoffelijk en geeste lijk geschenk. Het stoffelijk geschenk, waarover wy reeds veel geschreven hebben: een radio-installatie, om de stem van waarheid en vrede gelegenheid te geven klaar en helder over heel d® wereld te klinken, zó overstem mend, naar wij hopen, de leugen en de haat. die door de aether over d® wereld worden verspreid. In onze kerken zal voor dit doel royaal wor den geofferd. Dit stoffelijk geschenk dat ech ter is van een grote geestelijke waar de biedt katholiek Nederland de Paus uit eigen beweging aan. Een geestelijk geschenk vraagt de Paus van ens, een geschenk van ge beden voor vergiffenis der zonden, welke in zulk een angstwekkende omvang in de wereld woiden bedre ven; vergiffenis van zonden en be kering. Een gebed dus ook en aller eerstvoor ons zelf. De priesters dragen morgen een tweede Heiige Mis op, ,tot vergiffe nis der zonden". In de „Collecta" (het Gebed vóór het Epistel) bidden wij dan met de priester: „Wij smeken U. Heer, verhoor het gebed van degenen, die in ootmoed tot U bidden, en straf de zonden niet van hen, die U hun schuld belijden, opdat wij van Uw goedheid met de ver giffenis, ook de vrede mogen ver werven". En in het Evangelie van die Mis zegt Christus tot ons: „Vraagt, en u zal gegeven worden". Niet: vraagt, en er is een mogelijkheid, dat u zal ge geven worden. Maar: vraagt en u zal gegeven worden. Dit is een waarheid, die wij moe ten geloven; een zekerheid, die ons in het Geloof is geschonken. Een blijde, een stralende zekerheid! Als wij vragen in woorden én da den dan zullen wij dat verkrij gen waarvan God weet, dat het goed is, „want ieder die vraagt, verkrijgt" (Lucas XI). Mogen wij met Gods genade mor gen zó vragen voor de Paus en met de Paus. Batavia reizen. De Sumatraanse B. F.O.-leden zijn thans allen verenigd op de Sumatra-conferentie in Medan, terwijl Anak Agung te Makassar in het parlement vertoeft. Ook de ver schillende delegaties van van Oost- Ja va, Madura en Borneo vertoeven in hun recpectieve deelgebieden. He denmiddag wordt vanuit Bangka het vliegtuig verwacht.vmet de republi keinse leiders uit Djogja, die Donder dag j.l. voor besprekingen met Su karno en Hatta naar Banka zijn vertrokken. REDDINGBOTEN VOOR DE „OS LOFJORD". Op de werf van de firma Schut in Hartenshoek (Gron.) wordt met man en macht gewerkt aan de reddingboten voor de „Oslo fjord", het vlaggeschip, dat te Am sterdam door kroonprinses Martha van Noorwegen wordt gedoopt. Deze reddingboten worden geheel van alu minium vervaardigd en zijn zo ge construeerd, dat ze niet kunnen zin ken. Zelfs indien de boten vol water lopen, zullen de motoren blijven draaien. Een £avie^'e... De kruisweg van Christus is nog niet ten einde. Jezus heeft zijn kruis in duizenden deeltjes over de wereld verspreid en aan d<» mensen uitge deeld. Ieder draagt zijn deel, dat deel van Christus' kruis, dat hem toe komt; zo moet ieder het hem toege meten lijden voor Christus' mystiek lichaam dragen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1