Minister In 't Veld over de woningbouw Gemeenteraad van Woubrugge VRIJDAG 1 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Eerste Kamer De Eerste Kamer is met de begro- tingsarbeid bezig. Gisteren is in behandeling geko men de begroting, die het Neder landse volk in deze tijd wel het meest interesseert, nL de begroting van Wederopbouw en Volkshuisves ting. De tien sprekers hadden naast waardering voor het werk van de minister ook critiek op de gang van zaken. Een uur lang heelt minister In 't Veld de Kamer beantwoord. Toen was hij nog lang niet klaar, maar de rest komt Dinsdag pas. Over de organisatie van de Weder opbouw zeide de minister, dat in be ginsel de gemeenten geheel haar gang kunnen gaan. Wanneer de de centralisatie geheel doorgewerkt heeft, zal er gelegenheid zijn het de partement nog eens onder handen te nemen. Intussen is het aantal amb tenaren in een goed jaar al met een paar duizend verminderd. Op 1 Maart bedroeg het 5161. Besomt het bouwvolume op het ogenblik 1300 millioen p. jaar. dit be drag zal moeten stijgen tot 1800 mil lioen. Over de werkgelegenheid voor de bouwvakarbeiders behoeft men dus niet ongerust te zijn. Dat er thans meer ruimte is op de arbeids markt komt door de vermindering van het zwarte bouwen en het af doen van de herstelwerkzaamheden. Het z.g. dertig-jarenplan( overi gens geen profetie, maar alleen een taakstelling) beoogt meerdere stabi liteit te brengen. De duplex-wonin- gen vormen een zwak upnt in dit plan. Bouwen we er minder, dan zal de woningnood langer duren. Mon- tagebouw zal op den duur de mi nister noemde om de gedachte te be- DODELUK MOTORONGELUK. Gisteravond is de redacteur van de „Nieuwe Schager Courant", de 26-jarige Riemer Wijnja. als gevolg van een ongeluk met zijn motorrij wiel tegen een auto gebotst doordat hij de macht over het stuur verloor. Hij was op slag dood. Aetherklanken HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Ocht. gymn. 8.00 Nieuws, 8-18 Selecties, 9 00 Chicago Sympihonie Orkest, 10.00 Voor de zieken. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 In de Continubedrijven. 11.35 So praan en piano. 12.00 Accordeola. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws, 13.00 Strijdkr. 13.30 The Ramblers. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.20 Amsterdamse Politie-Kapel. 15.00 Boerenpraatie. 15.25 Omroep-Kamer orlkest. 16.25 Pianoduo. 17.00 Schii- venschouw. 17.30 Om en nabij de twinti". 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkr. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Te levisie in het dagelijks leven. 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.15 Weense operette- klanken. 21.15 Revue van het ABC- cabaret. 22.15 Vindobona Schram- mel'n. 22 ^0 Orgelsoel door Cor Steyn. 23.00 Nieuws. 23.25 Sfeer en Rihyfhme. 23.50 Gr.pl. HILVERSUM II (415 m). 7.00 Nieuws, 7.15 Concerto Gros- so, Haendel. 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Pianotrio. 9.35 Brandenburgs con cert no. 5, J. S. Bach. 10.00 Klein, klein kleutertje.... 10.15 ..Muziek houdt fit!" 11.00 „De Zonnebloem" 11.45 Schoolradio. 12.15 Muzikale Melange. 12.30 Land- en tuinbouw nieuws. 12.33 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade Concert. 14.10 Gr.pl. 14.20 En°else les. 14.50 Boekennieuws. 15.10 Naar het won derland der muziek. 15.30 „De Zaan- kanters". 16.10 Haags Kamermuziek gezelschap Rota. 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans. 17.00 De Wigwam'. 18.00 Sportreoortage. 18.15 Guus Jansen, piano. 18.30 Journalis tiek weekoverzicht. 18.45 Bing Gros- by zingt. 19.00 Nieuws. 19.25 Park Lane Serenade. 19.50 „Vreugd in veel gezinnen". 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.20 Lichtbaken. 20.45 De stem van de week.. 21.00 Negen heit de klok. 21.45 Voetbal- theorie. 22.00 Weekend Serenade. 22.30 Wij luiden de Zqndag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Concertgebouw Ork. palen de datum 1 Januari 1950 in staat moeten zijn te concurreren met de traditionele bouw. Systemen waar bij dat niet het geval is, zullen dan af moeten vallen. Ter wille van het vreemedelingen- verkeer zullen wij, aldus de minis ter, ook hotels en een Butling- kamp(?) moeten bouwen. De han delspolitiek verplicht ons Finse scho len en houten Oostenrijkse wonin gen te accepteren. Want de spil, waar ook de wederopbouw om draait zijn de deviezen. BLOEMEND AALS WANDELPARK GEOPEND. Jhr. mr. C. J. A. den Tex, burge meester van Bloemendaal, opende gistermiddag met een korte toe spraak het wandelterrein achter het openluchttheater en in de onmiddel lijke nabijheid Van het bekende Kopje". Dit wandelterrein is aan gelegd temidden van de Bloemen- daalse duinterreinen, die daarbij zo veel mogelijk in hun natuurlijke staat zijn gehouden. Een beplanting werd aangebracht, doorsneden met verharde wandelpaden. Daartoe moest een grote hoeveelheid tuin grond op het duinzand worden ge stort, waarop de specifieke duin planten als duinroos en duindoorn werden geplant. Over enkele jaren, zo hoopt men, zal Bloemendaal een voor Nederland unieke duinpark be zitten, wanneer teminste door de baldadigheid geen schade wordt toe gebracht aan de kwetsbare aanleg. Deze vermaning was de kern van 's burgemeesters openingsrede. Jhr. den Tex sprak de hoop uit* dat het experiment een goede uitkomst zal hebben. De waarde ring er voor moge zich uiten in liefde voor de natuur en verantwoordelijkheid voor de on geschondenheid van dit park, dat zo zeide spr., de langzamerhand on vindbare geworden eenzaamheid in deze overbevolkte streek brengt en als zodanig een voorziening betekent voor de stedeling, die na zijn werk tussen de stenen der stad nu ten minste de ruimte en rust van de na tuur zal kunnen genieten. Na de openingsrede maakten de genodigden een rondgang door het park. In de Tweede Kamer is blijkens het voorlopig verslag verschil van mening inzake de grenscorrecties VELE LEDEN WENSEN MEER INLICHTINGEN. Een ernstige teleurstelling over de gehele gang van zaken, wat be treft het vraagstuk van wijziging der Nederlands-Duitse grens, wordt van verschillende zijden in de Twee de Kamer tot uiting gebracht in het Voorlopig Verslag over het wets ontwerp, waarin de Kroon de be voegdheid vraagt tot het treffen van voorzieningen, in verband met de grenscorrecties. Niet alleen in Duitsland, zo meent men, doch ook in de landen, die West-Duitsland bezetten, bestaat er onvoldoende besef van hetgeen Ne derland is aangedaan. Andërs zou den deze technische correcties in veel sneller tempo hebben kunnen plaats vinden. Sommige leden verklaren daarbij echter, nimmer veel voor vergaande eisen op dit gebied te hebben ge voeld. Inwilliging van onze oor spronkelijke eisen zou de Duitse economie zodanig hebben aangetast, dat wij daarvan op den duur zelf de nadelige gevolgen zouden moeten ondervinden. Andere leden willen eveneens van verdere eisen afzien, omdat annexa tie een hoogst ongewenste opneming van Duitsers betekent en een an nexeren zonder die bevolking een bevolkingsverplaatsing zou beteke nen, welke niet meer op een moreel verantwoorde wijze kan geschieden. Weer andere leden betoogden ech ter, dat Duitsland een schade van meer dan 25 milliard heeft berok kend, waarvoor een afstand, speciaal van gebied, waarin kolenmijnen zijn gelegen, zeer wel als gedeeltelijke herstelbetaling zou kunnen dienen. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF Een stevige straf Tien jaar ge vangenisstraf m.a. had de proc. fis caal by het B.G. geëist tegen de kleermaker G. R. uit Gouda, die ook in Bodegraven. Boskoop enz. terreurdaden had bedreven en zien een slechte naam op dit gebied had Verworven. Het Hof heeft verdachte overeenkomstig de eis veroordeeld. Fietsen-vorderaar De opzichter H. J. van der Laan uit Gouderak, had zich in de Rijnstreek vooral be ijverd om fietsen te vorderen. Ook andere land wacht-werkzaamheden had hy verricht. Tegen hem werd 8 jaar gevangenisstraf geëist; het Hof heeft 6 jaar m.a. opgelegd. Geleide economie Omdat hij zo veel voor de geleide economie voelde, was de manufacturier K. Hof man uit Numansdorp bij de land wacht gegaan, en, na eerst in zyn eigen dorp het nodige te hebben verricht, had hij in zyn nieuwe woonplaats Oudewater zijn activiteit ontplooid. In Woerden, Bodegraven, Linschoten enz. had hij zijn land wacht-werkzaamheden verricht. Te gen hem werd acht jaar gevange nisstraf m.a. geëist; het Hof heeft verdachte veroordeeld tot zes jaar met aftrek. Vele leden wensen scherp onder scheid te maken tussen grenscorrec ties en annexatie. Wanneer vroegere Duitse regeringen redelijk waren geweest, had een bevredigende re geling inzake deze grenscorrecties reeds tientallen jaren geleden tot stand kunnen kortten. Ons land zal dan ook goed doen te aanvaarden, wat thans op deze wijze kan worden verkregen. Vele andere leden menen eerst over meer inlichtingen te moeten beschikken, aleer de Kamer kan be oordelen, of deze correcties moeten worden aanvaard. MISDAAD OF ONGEVAL? Vier jaar oude zaak voor de Haagse Rechtbank. Een 4 jaar oude moord-zaak werd gistermiddag voor de Haagse Recht bank behandeld. Op 31 Maart 1945 werd te Lisse zekere G. A. de Kui per door een schot hagel in de rug getroffen, tengevolge waarvan hij de volgende dag aan inwendige verbloe ding overleed. Voor de rechtbank verscheen de 65-jarige jachtopziener W. H -S., niet gedetineerd uit Lisse, die vandaag precies 4 jaar geleden dat fatale schot op de Kuiper zou hebben afge vuurd. De president, mr. Burgerhoff Mul der, ondervroeg verdachte over de toedracht van deze zaak: „U was als jachtopziener in dienst van de Duit sers niet waar, en zag de Kuiper lo pen, met een handwagen vol hout?" „Ik hield hem staande, edelachtbare. De burgemeester had mij opgedragen uit te kijken, want er werd in die tijd veel hout gestolen", aldus verdach te. „De Kuiper had een rietmat van de Duitsers over zijn wagen liggen nietwaar?" viel de officier hem in de rede. Verdachte zeide, dit voor de politie verklaard te hebben. Nadat hij de Kuiper gesommeerd had te blij ven staan, ontstond er een schermut seling, waarbij de Kuiper zou heb ben gepoogd verdachte het geweer afhandig te maken. „Toen ging het schot af', verklaarde S „Hoe kwam het dan, dat het de K. in de rug trof. U stond, dan toch met de gezichten naar elkaar tos?", vroeg de president. Daar wist verdachte geen verklaring voor te geven. Twee getuigen uit Lisse, die op enige honderden me ters afstand het gebeurde die dag hadden gadegeslagen verklaarden beiden, dat zij niets van een scher mutseling gezien hadden. Zy waren toegesneld nadat het schot was ge vallen en de K. op de grond viel. „Wat deed u eigenlijk met een ge weer?" vroeg de president aan ver dachte. „Ik ging op de c enden jacht, edelachtbare". „In Maart is de een den jacht niet open", merite de offi cier op. „De Nederlandse eenden- jacht niet, maar ik motst voor de Haagse Ortskommandantur eenden schieten. Ik ben 38 jaar lang jacht opziener geweest en nooit is mij iets overkomen. Het is een ongeluk ge- Vereniging „De Narcis" Woensdagmiddag hield de Vereni ging „De Narcis" haar jaarvergade ring in „De Nachtegaal" te Lisse. In een uitvoerige openingsrede herdacht de voorzitter de heer P. S. van Leeuwen, de oud-voorzitter wij len de heer N. van Zonneveld uit Sassenheim, die verschillende malen db leiding heeft gehad in de Ver „De Narcis". Na een terugblik in het afgelopen jaar. waarbij de voorzitter wees op de grote surpluskorting, deelde hij verder mede, dat de narcissencultuur thans op een hoog niveau staat. Bij zonder raadde hij aan de adviezen van de Keurings- en Voorlichtings dienst goed op te volgen, opdat een best product geëxporteerd kan wor den. Vele moeilijkheden moeten nog overwonnen worden, de actuele vraagstukken moeten rustig overlegd worden teneinde tot een goede op lossing te komen. Aan het jaarverslag van de heer H. J. Voors ontlenen we, dat het sei zoen 1948 voor de narcissenkweker vol zorgen is geweest. De vraag naar narcissen was in 1947 toegenomen en er was slechts sprake van een ge ring overschot. Het zag er naar uit, dat 1948 betere uikorrsten zou ge ven; behoudens enige beste handels- soorten viel de „trek" toch tegen, daar een surpluskorting van 30 pet. niet verwacht was. De Keuringsdienst heeft de be schikking over 19 controleurs en een hoofdcontroleur gedurende het ge hele jaar. Gekeurd werden 3041 bedrijven, waarvan 178 bedrijven, die tot de categorie „bloemisten" gerekend moeten worden. Het gekeurde are aal bedroeg 617.646 R.R. en was 50.000 R.R. minder dan in 1947 Het ledental bewoog zich in stij gende lijn en kwam van 913 op 953. De startd van het gewas De heer F. van Limburg, directeur van de Keuringsdienst, bracht zyn jaarlijks rapport uit, waaruit bleek, dat het bolrot in de narcissen hel°as in veel ernstiger mate werd gecon stateerd, zowel te velde als later bij de droge keuring; de hete en dro*e zomer heeft veel onheil gesticht. De zorgeloosheid van de kweker heeft hieraan veel schuld, want bij velen worden de narcissen nog stiefmoe derlijk bedeeld. De bestrijding van het Virusziek vraagt voor wat het z.g grijs betreft grote oplettendheid, nu dit vrijwel in ziin ergste vorm uit onze gewas sen is verdwenen. Maar ook het lichte virus in meerdere soorten, het z.g. toperrijs. wordt nog vaak over 't hoofd gezien. Elijvende oplettend heid. voorlichting en controle van de controleurs is hierbij zeer nood zakelijk. Van de selectiekeuring waren slechts twee aanvragen. Het financiële verslag over 1948 sloot met een bedrag van f 51.583 72' uit vakheffing via het B.V.S. werd ontvangen f 49.000; de begroting over 1949 werd geraamd op 55.000. In de controlecommissie werden ffekozen de heren H. Nieuwenhuis, Hillegom en v. Reisen, Voorhout. Bij de bestuursverkiezing waren aftredend de heren S. Verdegaal (exp. kweker) en M. Zandbergen (kweker). Gekozen werden de heren Th. R. de Vroomen en P. Oosterveer. Een voorstel tot wijziging van het Keuringsreglement werd met alge mene stemmen goedgekeurd. De arbitrage-commissie Als laatste punt kwam ter behan deling vaststelling van het reglement voor "de arbitragecommis-ie. Dit re glement regelt voornamelijk de wijze van benoeming der scheidslieden, bevat enige richtlijnen voor de ver deling der kosten en beoogt verbete ring te brengen in de thans omslach tige wijze en onevenredige samen stelling van deze commissie. Hieraan kon de vergadering haar goedkeuring geven. Bij de rondvraag sprak de heer W. J. Stofmeel van de Plantenziekten- kundige Dienst*over het bolrot. Spr. weest, mijnheer de president, ik ben onschuldig". De officier van justitie vond hem niet onschuldig. Spr. vond de lezing, die verdachte van het drama gaf on juist en onaanvaardbaar. Doorslag achtte spr overtuigend bewezen. Hij eiste een gevangenisstraf van 5 jaar, met bevel tot onmiddellijke ingevan- genneming van verdachte De zitting werd geschorst. De verdediger mr. A. O. P. van Lö- ben betoogde, dat hier van een onge val sprake is. deelde mede, dat de keuring hier voor streng zal zyn. Prof. dr. E. van Slogteren advi seerde de exporteurs om vooral niet al te vroeg de narcissen te versche pen; half September is beter dan in de 2de of 3de week in Augustus. De heer L. Schoorl besprak de vrijwillige inkrimp; in vroeger tijden werd steeds tegen de Noormannen gewaarschuwd, maar thans kunnen we zeggen „Behoed ons -tegen de Hagenaars". Tenslotte werd nog het snijbloe- mencontract ter sprake gebracht. Op een vraag of de kwekers bloemen mogen snijden, deelde de voorz. me de, dat het Bedrijfschap voor Sier teeltproducten zich belast met het toezicht hiervan en dat overtreders berecht zullen worden. De 'heer Nuyens becritiseerde in felle woorden het dictatoriaal optre den van het B.V.S., waarna te ruim 5 uur deze goed bezochte bijeen komst ten einde was. CONTACTADRES INDONESIë TUDENS AFWEZIGHEID VAN MEVR. SPOOR. Tijdens de afwezigheid van me vrouw T. T. Spoor-Dijkema, die, zoals gemeld voor een kort verlof naar Nederland is vertrokken, wordt haar arbeid ten behoeve van het inlich ten van de betrekkingen van gewon de en zieke militairen-waargenomen door mevrouw l»m J. C. Simons-van Veelen te Batavia. Het adres waaraan de desbetreffen de correspondentie moet worden ge richt, blijft onveranderd- Konings plein Zuid no. 13, Batavia. Brieven, reeds gericht aan me vrouw Spoor, die na haar vertrek worden bezorgd, zullen door me vrouw Simons worden behandeld. De raad der gemeente Woubrugge kwam in openbare vergadering bij een. Het schrijven van de gecombineer de onderwijzersverenigingen van Leiden en omstreken houdende net verzoek om een regeling te treffen ten aanzien van toekenning van ver plaatsingskosten aan onderwijzers stellen B en W voor, voor kennis geving aan te nemen, aangezien de ze materie nog nieuw is en afge wacht dient te worden hoe in het algemeen van deze mogelijkheid ge- bruix wordt gemaakt. De heer den Hertog acht vaststelling van een zo danige regeling in het belang van dc gemeente. De mogelijkheid, om in de toekomstige vacatures të voorzien, wordt daardoor niet onbelangrijk verhoogd. De heer Schraverus meent nog te moeten opmerken, dat op dit schrijven teruggekomen moet worden indien de meeste gemeenten een overeenkomstige regeling tref fen, teneinde Woubrugge niet te veel te isoleren. Het voorstel van B en W wordt aangenomen met de stem van de heer den Hartog tegen. Een verzoek van het bestuur van de Ver. voor Nat. Chr. Schoolonder wijs te Woubrugge om herziening van het bedrag, bedoeld in artikel 101 der L.O.-wet *20 over 1949 wordt voor nader advies wederom in han den gesteld van B en W. Restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Woubrugge Van het ministerie van O., K. en W. is een mededeling ontvangen, dat de bovengenoemde kerk dringend geheel gerestaureerd dient te wor den. Gebouwd in 1653 komt zij voor op de Monumentenlijst en- in de kosten van restauratie zal in dit ver band dan ook een belangrijke bij. drage van het Rijk worden ontvan gen t.w. 50%. Verzocht wordt aan de gemeente eveneens een by dra- ge in de bedoelde kosten te willen verlenen, en wel tot 10% van de ge raamde kosten. B en W achten een daarmede gemoeid zijnde uitgave, waarschijnlijk f 9600 bedragende, geheel verantwoord en stellen dan ook voor de gevraagde bedrage toe te zeggen. Nadat een vraag over het met de restauratie belaste architec tenbureau door de voorz. is beant woord, wordt z.h.s. conform het voor stel van B en W besloten. Aan A. W. Buntsma wordt op ziin verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk plv. brugwachter od de burg over de Woudwetering, alhier, ter wijl, in verband met de omstandig heid, dat J. G. Boer zijn werkzaam heden nog niet kan hervatten beslo ten wordt de tijdelijke aanstelling van A Kroon Jr. voor maximaal drie maanden te verlengen. Naar aanleiding van een circulai re van Ged. Saten van Z.H. stellen B en W voor een verordening vast te stellen, houdende aanvullende regelen ter voorkoming van brand gevaar voor gebouwen en getimmer ten. De in de laatste jaren plaats gehad hebben branden aan het Kon. Paleis, de toier van de St. Walburg- kerk en het kasteel te Hom zyn een stimulans geweest voor dit voor stel. In een bij de voorgestelde ver ordening behorende lijst zijn de voor naamste gebouwen der gemeente op genomen. Na uitvoerige bespreking van de eventuele voorwaarden waaraan een vergunning, als in de verordening bedoeld, moet voldoen alsmede over het uit te oefenen toe zicht op de naleving daarvan, wordt de verordening vastgesteld overeen komstig het ter tafel gebrachte con cept terwijl tevens werd besloten in de lijst op te nemen alle met riet gedekte veehouders- en andere be drijfswoningen. De woningnood heeft het gebruik van woonschepen en woonwagens zeer in de hand gewerkt en ook in deze gemeente hebben van eerstge noemde woonverblijven een aantal ligplaats ingenomen. De bewoners verlangen in de meeste gevallen aansluiting op het electriciteits- en waterleidingnet der gemeente, in verband waarmede het wenselijk is de verordening van het Gem. Electr. Bedrijf enigszins te wijzigen. B en W stellen daarom voor tot deze wij ziging te besluiten in dier voege, dat voor „woonhuizen" wordt gelezen „woonverblijven", terwijl in afwij king van de algemene regel wordt bepaald, dat de kosten van aanslui ting aan het electr. net van woon schepen en andere woonverblijven van tijdelijke aard geheel voor re kening van de aanvragers komen. Tevens deelt de voor?, mede, dat B en W besloten hebben voor woon schepen een afwijkend vastrechtta rief te hebben vastgesteld. Z.h.s. wordt conform besloten. Verbetering van de bocht te Hoogmade verworpen.- Als laatste en het meeste discus sie opleverende punt der agenda kwam hierna aan de orde het voor stel van B en W oni over te gaan tot het verbeteren van de zesr smalle en gevaarlijke bocht in de weg nabij de Ned. Herv. Kerk te Hoogmade. Aan de hand van tekeningen van bestaande en nieuwe toestand wordt deze zaak nader besproken er. allen zijn het er over eens, dat hier iets gedaan moet worden. Indien de verbetering plaats vindt volgens het door B en W opgestelde plan zal hiermede een bedrag van ruim f 10.000 gemoeid zijn, en hierover gaat in het algemeen de discussie. De heer den Hertog zou zowel aan de Stichting Erven Cornelis Sprong als aan de autobusondernemer P. Langhout een bijdrage in de kostan willen vragen, waarvan de voorzitter echter niets verwacht. Verschillende stemmen gaan op om de verbetering iets goedkoper uit te voeren ter wijl ook geargumenteerd wordt, dat het gevaar bestaat, dat na verbreding van de bocht het verkeer minder zacht zal rijden en meer ongelukken het gevolg zullen zijn. Nadat de voor zitter alle argumenten heeft bespro ken en heeft aangetoond, dat een door B en W voorgestelde wijziging absoluut nodig is wordt het voor stel in stemming gebracht en ver worpen met vier van de zeven stem men. Tegen stemden de heren den Hertog, Boon Schraverus en Ange- nent. Bij de rondvraag brengt de heer den Hertog de kwestie van de repa ratie aan het huis van de heer van Reenen ter sprake, daarbij verzoe kende na te gaan of voor de nog niet betaalde f 83 door de gemeente geen maatregelen kunnen worden ge nomen. De voorz. deelt mede, dat de gemeente geen enkele opdracht heeft gegeven en in deze financiële kwestie niets kan doen. De heer Boon vraagt op wlke wijze het vervoer van de materialen zal plaats vinden naar de plaats, waar de nieuw te bouwen woningen zullen komen. Al hoewel reeds een mening hierover bij B en W bestaat, wordt nr. uitvoe rige besprekingen van voor- en na delen besloten deze kwestie nog eens nader bezien. De vragen van de heren Boon en Schraverus over de eletr. aansluiting van de Boskade en de industrialisatie van de gemeente worden na bespreking ter nadere uitwerking in handen van B en W ter nadere advisering gesteld. Hierna sluiting. itityettieeuwde r SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE 42) Nadat de trein uit Vinkovci ver trokken was, zat de conducteur met zijn gezicht naar de gang en terwijl een reiziger weinig aandacht zou wijden aan de slaapwagen-conduc teur zou de enige die een bedrieger zou opmerken, de werkelijke con ducteur zijn. Maar tijdens het opont houd in Vinkovci is de conducteur op het perron. De kust is dus vrij." ,.£jn volgens onze vorige redene ring moet het een van de reizigers zijn." zei mijnheer Bouc. „We komen toch terug waar we waren. Wie van hen?" Po J rot glimlachte. „Ik heb een lijstje gerpaakt," zei hij. „Als je dat zien wilt, zal het mis schien je geheugen opfrissen." De ockter en mijnheer Bouc ver diepten zich beiden in de lijst. Ze was netje^ geschreven op een methodische manier, in de volgorde waarin de- reizigers waren verhoord: Hector MacQueen Amerikaans onderdaan. Bed no. 6 Tweede klas. 'Motief: Misschien voortkomend uit relatie met overledene. Alibi: Van middernacht tot 2 uur (Mid dernacht tot 1.30 gegarandeerd door kolonel Arbuthnot en 1.15 ot 2 door de conducteur.) Getuigenis tegen hem: Geen. Verdachte omstandigheden: Geen. Conducteur Pierre Michel Frans onderdaan. Motief: Geen. Alibi: Van middernacht tot 2 uur. (Ge zien door H. P. in gang toen stem sprak uit Ratchett's coupé om 12.37 Van 1 uur tot 1.16 gegarandeerd door twee andere conducteurs). Getuigenis tegen hem: Geen. Verdachte omstandigheden: De gevonden wagon-lit-uniform is in zijn voordeel, daar dit bedoeld schijnt te zijn, om verdenking op hem te werpen. Edward Masterman Engels on derdaan. Bed no. 4 Tweede klas. Motief: Misschien voortkomend uit con nectie met overledene, wiens knecht hy was. Alibi: Van middernacht tot 2 uur. (Gega randeerd door Antonio Foscarelli). Getuigenis tegen hem of ver dachte omstandigheden. Geen, behalve, dat hij de enige man is van de goede lengte en breed te, om de wagon-lit-uniform te kun nen dragen. Aan de andere kant is het onwaarschijnlijk dat hij goed Frans spreekt. Mrs Hubbard Amerikaans on derdaan Coupé 3. Eerste klas. Motief: Geen. Alibi: Van middernacht tot 2 uur: Geen. Getuigenis tegen haar of ver dachte omstandigheden. Verhaal van man in haar coupé wordt waarschijnlijk gemaakt door getuigenis van Hardman en juffrouw Schmidt. Greta Ohlsson Zweeds onder daan. Bed no. 10. Tweede klas. Motief: Geen. Alibi: Van middernacht tot 2 uur (Gega randeerd door Mary Debenham). Notitie: Was laatste die Ratchett levend zag. Prinses Dragiloff Genaturali seerd Frans onderdaan. Coupé no. 14 Eerste klas. Motief: Was intiè^i bekend met familie Armstrong en peetemoeder van Son- ja Armstrong. Alibi: Van middernacht tot 2 uur (Gega randeerd door conducteur cn kame nier). Getuigenis tegen haar of ver dachte omstandigheden. Geen. Graaf Andrenyi Hongaars on derdaan. Diplomatiek paspoort. Cou pé no. 13 Eerste klas. Motief: Geen. Alibi: Van middernacht tot 2 uur. (Ge garandeerd door conducteur dit dekt de periode van 1 tot 1.15 niet). Gravin Andrenyi als boven. Coupé 12 Motief: Geen. Alibi: Van middernacht tot 2 uur. Nam trional en sliep. (Gegarandeerd door haar echtgenoot. Trionalflesje in haar kast). Kolonel Arbuthnot Engels on derdaan. Coupé 15 Eerste klas. Motief: Geen. Alibi: Middernacht tot 2 uur. Praatte met MacQueen tot 1.30. Ging naar eigen coupé ën- verliet die niet. (Onder steund door MacQueen en conduc teur). Getuigenis tegen hem of ver dachte omstandigheden. Pij pSChoonm aker. Cyrus Hardman Amerikaans on derdaan. Coupé no. 16. Motief: Geen bekend. Alibi: Middernacht tot 2 uur. Verliet coupé niet. (Ondersteund door Mac Queen en conducteur). Getuigenis tegen hem of ver dachte omstandigheden. Geen. Antonio Foscarelli Amerikaans onderdaan. (Italiaan van geboorte). Bed no. 5 Tweede klas. Motief: Geen bekend. Alibi: Middernacht tot 2 uur. (Gegaran deerd door Edward Masterman). Getuigenis tegen hem of ver dachte omstandigheden. Geen, alleen dat gebruikt wapen gezegd kan worden te passen bij zijn temDerament. Mary Debenham Engels onder daan. Bed no. 11. Tweede klas. Motief: Geen. •Alibi: Middernacht tot 2 uur. (Gegaran deerd door Greta Ohlsson). Getuigenis tegen haar of ver dachte omstandigheden. Gesprek afgeluisterd door H. P. en haar weigering dit te verklaren. Hildegarde Schmidt Duits on derdaan. Bed no. 8. Tweede klas. Motief: Geen. Alibi: Middernacht tot 2 uur. (Gegaran deerd door conducteur en haar mees teres). Ging naar bed. Werd gewekt door conducteur om ongeveer 12.38 en ging naar meesteres. Notitie: Het getuigenis van de rei zigers wordt gesteund door de ver klaring van de conducteur, dat nie mand Ratchett's couné binnen ging of verliet tussen midernacht en 1 uur toen hijzelf naar de volgende wagen ging en van 1.15 tot 2 uur. „Dat document, begrijn je," zei Poirot, „is enkel een opsomming van de getuigenissen die we gehoord heboen, zo gerangschikt voor het ge mak." ,Met een grimas gaf mijnheer Bouc het terug. „Het is niet erg verhelderend," zei hij (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6