Tegen het Atlantisch Pact Een Russisch memorandum ,®e metw en <zyn axfreid' Overgangs-examens van de Ambachtsschool Bodegraven krijgt een automarkt VRIJDAG 1 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Het officiële Sow jet-Russische Nieuwsbureau Tass heeft hedenmor gen vroeg een memorandum van de regering der Sowjet-Unie over het Atlantisch Verdrag gepubliceerd- De tekst va nhet memorandum is gisteren toegezonden aan de regerin gen van de V.S., Engeland, Frank rijk, België, Nederland, Luxemburg en Canada. Het memorandum constateert, dat de gepubliceerde tekst de agressieve doeleinden van het Pact. bevestigt en dat het verdrag in strijd is met de beginselen en doeleinden van de or ganisatie der V.N. en met de ver plichtingen, die de regeringen van de V.S., Engeland en Frankrijk op zich hebben genomen, onder andere ver dragen en overeenkomsten. Van de grote mogendheden is al leen de Sow jet-Unie geen deelneem ster aan dit verdrag, en daarom moet het Noord-Atlantisch verdrag beschouwd worden als een verdrag, dat gericht is tegen een van de voor naamste bondgenoten van de V.S., Engeland en Frankrijk in de vorige oorlog, tegen de Sowjet-Unie. „De ongegrondheid van de anti- Sowjet-Russische drijfveren kan men gemakkelijk inzien, daar het aan al len bekend is, dat de Sowj et-Unie niet voornemens is iemand aan te vallen". Een grootse tentoonstelling tot propaganda van het ambacht MENS EN ARBEID. Twee begrip pen, die onverbrekelijk aan elkaar verbonden zijn, onverschillig of het de zwaarste handenarbeid, het fijnste precisiewerk of de belangrijkste hoofdarbeid is. Twee begrippen echter, die niet altijd in het juiste verband gezien worden, wat vooral de laatste jaren sterk naar. voren komt, nu het in vele kringen als het hoogst bereikbare ideaal beschouwd wordt, niet meer met een overall handenwerk te moeten verrichten, maar in stofjas of met stijve boord een penhouder te mogen hanteren. E en massa-vlucht naar de middelbare scholen was hiervan het gevolg. De grote lijsten van ritten-blijvers en ge dropen eindexamen-candidaten, zuil en we hier haar buiten beschouwin^ laten. beeld. Zo mogelijk zal bij iedere groep de hierop betrekking hebben de opleiding worden gedemonstreerd. Het bestuur, belast met de dagelijk se leiding, is als volgt samengesteld: Voorzitter: de heer D. L. Landman (ex-voorzitter van „Leyds Goedt"), secretaris: de heer H. J. Barentsen, Hoge Rijndijk 163; penningmeester: de heer N. van Ginkel Jr. Boven dien hebben zitting in het bestuur: vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur en de gemeentebedrijven, de Leidse Ver. van Industriëlen, de middenstand, de werkgevers- en werknemersorganisaties en het vak- bedrijf s- en vakgroepen en het vak- en ambachtsonderwijs. Hoewel preciese gegevens nog niet bekend zijn, laat het zich aanzien, dat deze tentoonstelling, door de veelzijdigheid van de Leidse bedrij ven en de grote medewerking aller- wege, groots zal zijn van opzet en een der grootste exposities zal wor den, welke ooit in Leiden is gehou den. Hopelijk zal het resultaat even redig groot zijn. „Leyds Goedt" is nog niet vergeten! Maar Nederland, in deze jaren van weueropoouw, vraagt ook naar men sen, die hun handen kunnen gebrui ken en een goed vak verstaan, uit laatste niet bezien in het glanzende aureool, waarmede het begrip am bacht, als zuiver handwerk, wordt verstaan, doch als arbeid met ge reedschap of machines, in grote en kleine bedrijven en fabrieken. In dit kader wordt dus niet gevraagd het idealistische streven van veredeling van het ambacht, volgens het l'art pour l'art, doch naar een vermeerde ring van vakkennis, afgestemd op de eisen des tijds. Arbeidstrots en ar beidsvreugde, als gevolg van een juiste beroepskeuze en als resultaat verbetering en opvoering van de productie, daar moeten we naar toe. Daarom moet de arbeid, in de ruim ste betekenis van het handwerk, ge propageerd worden. Daarom moet er voorlichting zijn en gelegenheid om de schoonheid van deze arbeid aan iedereen zichtbaar te maken. Het is daarom, dat wij het volgende initia tief van harte toejuichen. Een prachtig initatief. Ongeveer een jaar geleden heeft de Leiase wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, op een bij eenkomst, waarop vertegenwoordi gers van vakonderwijs, industrie, middenstand en vakbeweging aan wezig waren, het denkbeeld geopperd een tentoonstelling te or ganiseren, om meer begrip en waar dering voor het ambacht te verkrij gen. Velen zullen zich nog herinne ren hoe in 1938 de Industrie- en Vak- tentoonsteling „Leyds Goedt" ge slaagd is en met deze herinnering als grondslag, is dit initiatief uitge werkt en zijn de plannen op tafel ge komen. Deze tentoonstelling zal de naam dragen van „De mens en zijn ar beid" en wordt gehouden in alle za len van de Stadsgehoorzaal, bene vens in de beide aangrenzende scho len, van 25 Augustus tot en met 3 September a.s. De opzet is zo breed mogelijk ge houden. De tentoonstelling zal daar om practisch alle bedrijven en vak ken bevatten, die onder het begrip „Ambacht"' gerekend kunnen wor den en in Leiden zijn bevestigd, resp. worden uitgeoefend. Daarbij zal bijzondere aandacht worden geves tigd op rrc"-1 stoffer» vakkennis, ar- beidsmethoden, vakonderwijs, r die bij elkaar in de loop der eeuwen de Leidse industrie-productie zo'n uitstekende naam hebben gegeven. Medewefking van alle zijden. Ondanks de vele moeilijkheden van een overzichtelijke indeling, door de veelsoortigheid van de sa menstelling, is in alle betrokken kringen een verbij dende belangstel ling en bereidheid gevonden. Ter- wille van de systematische indeling heeft men gedacht de volgende groe pen te vormen: bouwvakken, gas en electriciteit, kunstnijverheid, kle ding en verzorging, metaalbewer king, voedings- en genotmiddelen, tuinbouw en plantkunde, woord en LEIDSE BLOEMIST-WINKELIERS VERENIGING. De Bloemist-Winkeliers-Vereniging Leiden Omstreken hield gister avond een ledenvergadering in het „Gulden Vlies Na opening dooi de voorzitter, de heer W. Buurman, volg den de notulen, enkele ingekomen stukken en mededelingen. Daarna waren er uitvoerige besprekingen over de te maken reclame voor de a.s. Moederdag. Het bestuur zal zelf dit jaar als propaganda-commissie fungeren. Na de pauze werd bespro ken de gezamenlijke excursie naar de tentoonstelling de „Stichtsche Tuin", welke van 28 April tot 3 Mei a.s. in Utrecht zal worden gehouden. Dan was er nog een uitvoerig debat over de rechten en verplichtingen van de standwerkers. De heer C. L. Mulder nam van de heer W. Buur man het voorzitterschap der Con tact-Commissie over. GEM. AANKONDIGING Burgemeester- en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken-' nis, dat in verband met herstelwerk zaamheden ter plaatse de spoorweg overgang StationswegRijnsburger- weg in de naoht%van Zondag 3 op Maandag 4 April a.s. van 21.008.00 uur gesloten zal zyn voor alle ver keer per as. Wielrijders kunnen bij het verkeer tussen Leiden en Oegstgeest. vice- versa, gebruik maken van de Boer haavelaan en dé Maredijk. Bestuurders van motorrijtuigen wordt aangeraden te rijden via de Rijksweg no. 4 Amsterdam's Gra- venhage en de Haagse Schouw of via de Haarlemmerweg etc. Leiden. 1 April 1949. 827 Burgemeester en Weth. voornoemd DeEurgemeester, F. H. VAN KINSCHOT De Secretaris: J. Bool INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Leiden, brengt ter kennis, dat op Woensdag 6 April a.s. tussen 14 en 15 uur aan het Bureau van de Geneeskundige Dienst, Mare 13a, gelegenheid is tot kosteloze inenting tegen pokken voor kinderen tot de leeftijd van 2 jaar. Trouwboekje meebrengen. 827 BURGEMEESTER VAN KINSCHOT BESCHERMHEER VAN DE LEIDSE BOND VAN SPEELTUIN VERENIGING. Gisteravond werd een kroon gezet op het werk van de Bond van Speel tuinverenigingen voor Leiden en Om streken; de burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot werd als bescherm heer en de heer L. F. Lardee als ere voorzitter geïnstalleerd. De voorzitten van de bond, de heer M. I. Smit gaf een kort historisch overzicht van het ontstaan en de groei van de speeltuinen. Voor de oorlog vond men in Leiden vier speeltuinen, terwijl er thans acht zijn en de ne gende binnenkort wordt geopend. Aangezien de bond geen insignes bezit kon de heer Smit geen uiterlijk kenteken overhandigen aan de be schermheer en de ere-voorzitter. Der halve instaLoerde hij beide heren met een krachtige handdruk. Nadat de burgemeester en de heer Lardee achter de groene tafel hadden plaats genomen, nam de eerste het woord. Het gebeurt niet vaak, aldus spr., dat ik een beschermheerschap aanvaard, ma deze keer heb ik een uitzondering gemaakt, allereerst om dat het werk mij sympathiek is en vervolgens om mijn waardering te uiten voor het vele werk, dat verzet wordt en de offers die gebracht wor den door ieder persoonlijk. Spr. ein digde met de hoop uit te spreken, dat het speeltuir. erk blijft groeien en bloeien tot heil van de Leidse jeugd. Vervolgens spraken nog de heer Lardee en de voorzitter van de Nuso, de heer J. Dubois. Hiermede was het officiële gedeelte afgelopen; men bleef echter nog enige tijd bijeen. In aansluiting op de lijsten, die wij gisteren publiceerden, geven wij thans de uitslagen van de overgangs examens. Timmerlieden van de le naar de 2e klasse: D. L. Arnoldus, H. van Beelen, G. J. Beugelsdijk, H. J. A. Boers, W. G. van den Bosch, G. A. Bouwmeester, G. v. Breda, A. Th. Dapper, J. Dool, A. J. Driessen, G. S. M. den Dubbelden, H. v. Duyn, W. J. v. Duyvenbode, C. J. v. Duy- venvoorde, H. Elfering, J. M. M. v. Goozen, A- de Graaff, W. D. Hak kenberg, C. R. Hendriksen, M. Hiensch, J. G. Hockx, D. v. d. Holst, C. Hoogervorst, C. Houwaard, P. Th. J. de Jeu, J. W. Jong, L. A. Kamp- hues. G. J. B. Klaassen, J. Kleij- horst, D. Kroon, A. Langeveld, T. v. Manen, W. F. Marcelis, P. J. Meijer, C. de Monyé, Th. G. Neijenhuis, J. v. Nierop, K. v. d. Niet, M. v. Nieu- wenhuijzen, S. Noorlander, D. A. Peter, J. Bouwmeester, A._J. v. d. Poel, M. Reijerse, R. Roodenburg, J. D. J. de Rooy, F. Schmal, F. J. Sie- bert, H. Simonse, P. Slingerland, Ph. Slootweg, W. Slootweg, H. C. Stoks, G. Turkenburg, F. J. M. van Velzen, J. A. Verdonk, L. J. v. Vliet, B. Wesseling, H. Th. Wijsman, W. v. d. Zeeuw, L. Zuijderduijn, P. v. d. Zwart. Voorwaardelijk: C. Th. Luk. Niet bevorderd: 5. Meubelmakers, van de le naar de 2e klasse: J. v. Alphen, G. Buis, J. Buit, C. D. M. Heykoop, J. P. Hille- ger, Chr. Hogewoning, F. J. C. Hoo gervorst, L. J. de Jeu, J. de Jong, A. J. Koelewijn, W. J. M. Koster, F. J. v. d. Linden, P. C. Loogman, L P. A. v. Noord, P. Riethoven, P. J. R. v. Rijn, J. G. Werkhoven. Schilders, van de le naar de 2e klasse: C. Barneveld, R. Bente, J. Burggraaf, C. J. v. Duuren, C. R. Heshof, A. L. de Jong, J. S. Koore man, N. M. C. v. d. Meer, F. M. Soramer. Niet bevorderd: 1. Machinebankwerkers, van de le naar de 2e klasse: G. J. ter Beek, C. den Besten, A. A. J. Braat, W. de Bruin, H. Buitendijk, W. J. M. Fennes, L. P. A. Goedhart. W. H. Heinen, J. M. Hogeboom, W. Hoge woning, H. G. v. Houten, H. Ju, P. J. M. Leune, M. A. D. Markx, A. v. d. Niet, P. Nieuwkerk, P. J. Noor- dernfeer, L Ouwehand, J. J. M. Rozestraten, J. B. Waal, P. G. Bar- delmeijer, J. C. Bekker, J. F. H. v. d. Berg, A. Bloemendaal, A. A. Boer, H. C. Byleveld, M. J. W. Cus- ters, J. Dijkhuizen, N. v. Egmond, J. P. Fasel, J. C. v. Gent, G. H. v. Kampen, W. C. A. v. Kerkhof, J. Klarenberg, F. v. d. Koyk, H. A. Moorhoff, G. Vooys, L. v. d. Berg, N. P. Th. Broekhuizen, J. v. Duyn, A. v. Duyvenvoorde, W. Goedhart, A. de Graaf, L- A. J. v. d. Ham, J. Hartevelt, L. A. Heemskerk, J. L. A. den Hollander, J. Imthorn, A- H. de Jong, B. Keller, A. de Keizer, J. Keyzer, B. A. Kroes, K. I. Mechelse, J. H. v. d. Plas, J. Spaargaren, H. A. v. Amerongen, L. Barthen, N. de Bes, G- P. de Boer, J. M. Bon, M. H. G. v. d. Linden, W. Mulders, J. C. P. Reijnders, J. Rijnsburger, P. v. Schie, C. J. Schoeman, J. F. Spie ring, C. N. v. Tilburg. J. P. L. M. Vester, J. W. Vlezenbeek, L. A. Willebrand, J. J. Wijsman, J. C. Zwanenberg, W. G. v. d. Berg, J. de Groot, L. de Jong, W. G. Knib- be, C. v. Kralingen, D. P. Kruide nier, D. Kruyt, A. Lagendijk, M. B. Laporte, M. v. Leeuwen, Chr. Ligt- voet, J. J. Lub, T. Y. Mol. C. Mole- ma, W. A. Montanus, M. C. Pet, P. C. Romijn, J. D. v. Vliet, W. E. Leeuwen, J. Luyendijk, P. C. v. Meer, C. v. Nieron, C. Ou web and, F. PassohirT, J. Pluimgraaff, E. S. Prins. H. C. v. Reek, J. v. Rooyen, H. Rosier, C. J. Ri.isbergen. A. Schaap. L. I. Sehitroer, H. J. Schoon- derwoerd. J. A. Sloot, H. Treur, H. L. v. d. Willik, J. Ouwehand, H. J. Tuinhof de Moed. G. Varkevisser, J. Verboon, L. J. Verdegaal, A. Ver does. D. Verkerk, H. Verkley, G. P. v. Vliet, J C. de Vogel. N. Vogelen zang, P. Waar, J. J. Wassenaar, W. Th. v. Weeren, K. G. Westerbeek, R. Wielinga. L. H. Th. C. v. d. Wil lik, A. v. Wmk-ri. C. W. M. de Win ter, Th. J. de Wit. J. Zwanenburg. Voorwaardelijk: D. Bons. Niet bevorderd: 29. Electriciens, van de le naar de 2e klasse: Th. H. M. Brama, J. van Dijk, J. M. v. Fs. J. K. Hevl, P. v. Ooste-houd. Y. Smitt. W. Vaartjes, H. Varkevisser, P. H. Versteegen, L. Vethaak. Niet bevorderd: 1. Fijnbankwerkers, van de le naai de 2e klasse: D. Arentsen, M. Bin nendijk, J. Ph. N. Bodrij, J. H. C. Ferrée, H. B. v. Ginlkel, R, D. H. Jansen, A. G. Mandersloot, J. J. v. d. Nat, J. Oosthoek, A. A. Rommerts, H. S-lhilder, D. C. Verwey. Niet bevorderd: 3. Auto- en motorherstellers, van de le naar de 2e klasse: J. Beekman, J. H. B. Boom, C. J. Brokaar, L. G. Disseldoro, P. J. Hansen, P. H. Hansen, P. H. Heemskerk, C. L. Juf- femfans, N. M. M. v. d. Klugt, J. A. v. Leeuwen, F. G. Mulder. A. R. Peperkamp, J. v. d. Poel, L. J. v. d. Post, W. v. Rooyen, Th. H. v. S+eijn, J. v. Tongeren, S. A. v. Vliet, C. J. v. Wageningen, J. Zuyderduin. Niet bevorderd: 5. LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte, op proef schrift getiteld „Gedachten over ge luk en adel bij Platoon", de heer M. C. D. Kuilman geboren te Lellens(Gr.) en wonende te Voorburg. Geslaagd voor het candidaatsexamen Romaan se taal- letterkunde (Frans) mej. N. Rolff te Alkmaar. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN VERENIGING „VEILIG VERKEER!' GESTART. Onder auspiciën van de Vereni ging „Alphens Belang" is Donder dagavond in hotel „Centraal" opge richt de Vereniging „Veilig Ver keer", welke, dank zij het en bloc toetreden van het voltallig plaatse lijk politiecorps met de burgemees ter aan het hoofd, met een kleine zestig leden kon starten onder lei ding van dr. J. D. Meerwaldt, voor zitter, de heren A. P. v. d. Vlies, secr., Hofzichtstr. 25, A. P. Stuiven- berg. penn., v. Genderenstraat la, C. H Knook, J. M. v. Gils. Bern. Knaapen en G. N. Groothuijse, in specteur van politie als technisch adviseur. De heer P. Groenhart sprak een kort openingswoord, waarna burge meester A. Schokking, het bestuur van „Aiohens Belang" dank zegde en uiteen zette, dat het toch door velen in de gemeente onjuist wordt gezien dat de kwestie van de ver keersonveiligheid een zuiver tech nische aangelegenheid is, die de in dividuele burger niet raakt. Sor. no°mde het een nuttige en noodzakelijke vereniging, die zich in belangrijke m^te zal kunnen bezig houden met de verkeersoovoedin*. Sor. verwacht, dat de politie in de lande veel straffer zal gaan toezien verkeersovertredingen. In een enveloope overhandigde de burgemeester tot. slot de liist van het voltallig poütfecoros, dat met de burgemeester, en bloc als lid toe trad. alsmede de ccptributie^elden voo*" hri; eerste j*ar. daarbij toevoe gend, d^t sor. trots is oo het politie corps, dat oo een dergelijke wiize het navolgenswaardig voorbeeld geeft. Vervolgens gaf de prooa.gandist van het Verband van verengingen voor „Veilig Verkeer" 'te .Utrecht, de heer R. Edzes te Alkmaar. envele det?il-c'jfers van verkeersongevallen en wees op de verkeersopvoêding in Nederland. In de pauze deelde de heer J. de Grauw, voorzitter van de K.N.M.V. de plannen mede. welke er bestaan om ter gele-'enhrid van de Laura-rit een verkeersveiliiheidsrit voor mo torrijders te doen houden, waartoe spr. gaarne de m/adewerking inriep van de nieuwe vereniging. Met een opwekking tot algemene propaganda voor deze vereniging, droeg de heer Groenhart de verdere leiding over aan dr. Meerwaldt, die, in samenwerking met de heer Groothuijse, inspecteur van politie, zich binnenkort tot de burgerij zal richten. Nutsambachtstekenschool. Blij kens een advertentie in dit nummer wordt het cursusjaar 1948'49 van de Nutsombachtstekenschool Zater dagavond om 7 uur gesloten. Dan zal op de gebruikelijke wijze de uit reiking van diploma's plaats vinden en een tentoonstelling van tekenin gen de behaalde resultaten der leer lingen illustreren. Geboren: Marianne Eleonore, d. van J. van Gemeren en P, Bak huizen; Antonius Jozef Quirinus, z. van A. van Egmond en J. M. Jan maat; Jacob, z. van J. Wouters en M. Pols; Maria, d. van J. Wouters en M. Pols; Elisabeth, d. van C. van Zwieten en E. Verduijn. Ondertrouwd: Hendrik A. van En gelen 30 j. en Maria G. van der Werff 27 j. Getrouwd: Johannes J. Goedhart 27 j. en Johanna Janna Bossemeijer 26 j.: Arie Wingelaar 28 j. en Maag je de Kruijf 26 j.; Cornelis van 't Riet 26 j. en Jannetje van Vliet 23 jaar. Overleden: Cornelis de Jeu 84 j.; Jobina Helena van Wely 38 j., ong. BOSKOOP Personalia. Voor het dezer da gen gehouden examen costuum- en lingerienaaien slaagden alle leerlin gen van de Zusters Ursulinen, alhier. Dit waren voor costuumnaaien: Wil ly Vlasman, Lotty de Frankrijker, Beb Bosman, Leny Klijn, Annie Stra- ver, Corry Houtman, Suze de Vo gel, Corry v. d. Vliet, Tiny v. Leeu wen, Adri Benschop en Tony v. Kints allen te Boskoop en Wily v. Leeu wen te Reeuwijk. Voor lingerie: Alie Spruijt, Tiny Stolwijk, Riet Tianen, Net Vermeulen, Nelly Moerings, Jane de Groot, Riet v. d. Vliet, allen te Boskoop en Nelly Koot, Hazerswou- de, en Cathrien Pouw te Alphen a. d. Rijn. WOUBRUGGE Geboren: Johannes z. van J. J. Neijman en A. M. van der Ing. Ma ria Apo'.onia Adriana Antonius d. v. P. L. Witternan en C. H. Lieverse. Overleden: Antonie J. Bol 82 j. GEMEENTERAAD VAN BODEGRAVEN Gisteravondkwam de raad in openbare zitting bijeen. De voorz. mr Croles, opende met gebed. Direct na de opening vroegen de heren Vree- k^n, Karssen en v. Spronsen enige vragen te mogen stellen na afloop van de gewone vergadering. De heer Vreeken wilde dit zelfs in geheim comité. Verschillende raadsleden hébben opmerkingen te maken aangaande de verlengt op zijn beurt de agenda der hen toegezonden notulen. De voorz. verlengt op zijn beurt de agenda dar vergadering door op te merken, dat hij aan het eind van de avond mede delingen zal doen over de Bodegraaf- se markt plannen en het nieuwe hoofd der openbare school. De heer v. d. Heijden prijst de schoolartsendienst, maar verzoekt maatregelen tegen het vrij veel voor komende euvel van struma, veroor zaakt door een jodiümtekort in het drinkwater. Dan komt de stijve bureaucratie om de hoek kijken als twee verzoe ken om ontslag worden ingewilligd resp van de veearts (als toezichthou der op de veemarkt) en het hoofd der bedryvenadministrrtie, de heer v. Rijn, die reeds enkele jaren is vertrokken en elders werkzaam. De Chr. Scholen zien zich f 17,25 per leerling toegewezen door het toe staan van haar verzoek om vergoe ding. Dezelfde scholen kregen ook het fiat van de raad inzake haar verzoek via art. 72 dr L.O.-wet gelden tc krijgen tot aankoop van leermidde len. De aanschaffing van een nieuwe brandweer- auto brengt wat moer. f 16.000 is een hele uitgave, vindt de heer Karssen, en daar de nieuwe spuit ook Zwammerdam zal moeten gerieven, zou het zo mal niet wezen, als ook Zwammerdam v/at bijdroeg voor de jaarlijkse hoge re kosten. Na vele meningen gehoord te heb ben stelt de voorzitter voor tot aan schaffing over te gaan. De gehele raad is er voor. De heer Karssen brengt namens de Financiële Commissie verslag uit over het jaar 1946. We hoorden vele getallen, waaronder ons alleen het batig saldo van f 60.000 interesseerde Enkele wijzigingen in de begroting 1948 worden zonder meer aangeno men. De heer Boer en Karssen brengen verslag uit over hun werkzaamheden in verband met het vestigen van een stelling besloten. En zo zal binnen- auto-markt. In principe we d beslo ten binnenkort iedere Vrijdag op de Nieuwes Markt in onze gemeente een automarkt te houden. Hierna ging de raad over tot een gesloten zitting. NIEUWS UIT DE OMGEVING NOORDWIJK Schietvereniging „Blijft voor 't Land''. Wisselmedailles gewonnen 25 Maart door L. H. v. d.' Graaff 96 p. le klasse. J. N. Baalbergen -97 p. 2e klasse. Olijerhoek 98 pnt. 3e klasse. Van de dames behaalde mej. Ohms deze week het hoogst aantal pnt. nl. 92. N.R.B. Aan de volgende leden der Noordrijkse Reddingsbrigade kon het diploma worden uitgereikt: mej. N. Zuidhoek, mej. M. v. d. Berg; mej. C. Houwaart; mej. A. v. d. Niet; mej. M. Miedema; mej. A. de Groot; mej. C. Riemvis; mej. W. Cramer; en de heren: C. van Tol; C. van der Kraan; F. Krug. NOORD WIJKERHOUT De mozaïek-wedtrijd. Vanzelf sprekend is het de bedoeling, dat ieder zelf zijn mozaieken ontwerpt en voor de nodige bloemen zorgt. Mocht er iemand zijn, die graag aan de wedstrijden wil meedoen en on verhoopt geen kans ziet om aan bloe men te komen, dan kan hij zich wenden tot de secretaris van V.V.V., de heer P. van Buentenen, Heren weg 6, alhier, onder opgaaf van de benodigde hoeveelheid en de kleu ren. Ook iemand die graag mee wil doen maar geen geschikte gelegen heid heeft om een mozaiek te leg gen kan zich tot bovengenoemd adres wenden. STOMP WIJK Thuisfront. De 27 in Indonesië verblijvende Stompwijkse militairen waren, zoals uit hun brieven geble ken is, buitengewoon verrast door het enige maanden geleden gezon- WEERS VER WACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS MEER WIND. Droog weer met enkele over- drij^nde wolkenbanken en plaatselijk ochtendmist. Matige en later vrij krachtige wind tus sen Oost en Zuidoost. Vannacht op verschillende plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan van daag. den pakket, waarin o.a. 100 sigaret ten. Dit was een stimulans voor het Thuisfrontcomité een tweede actie op touw te zetten met het gevolg, dat het aantal sigaretten 700 meer bedroeg dan de vorige keer n.L ruim 3000. Tevens werd een filmavond ge organiseerd in café „Het Blesse Paard" waar de film „Mrs. Minniver" werd gedraaid Het resultaat was een bruto opbrengst van ƒ250, in begrepen de opbrengst van de verlo ting, waarvoor de prijzen gratis be schikbaar waren gesteld door de winkeliers. Dank zij aller medewer king is het nu weer mogelijk onze jongens in Indonesië een fijn pakket te zenden. Middenstandsvergadering moest worden uitgesteld. De door het bestuur der R.K. Mid denstands, afd. Stompwijk, aange kondigde vergadering, waarvoor de leden schriftelijk waren uitgenodigd, moest door de geringe belangstel ling tot een nader te bepalen datum worden uitgesteld tot grote teleur stelling van het bestuur en de voor deze avond uitgenodigde spreker, Herman Geyer, uit Lgjden, die zou spreken over „Middenstand in nieu we banen".. In deze tijd, waarin de middenstanders door de economische omstandigheden in de bekende „hoek waar-de-slagen-vallen" worden ge drongen, is het onbegrijpelijk, dat het grootste deel der middenstander zijn plicht niet begrijpt. Het is van het grootste belang, dat de midden standers voor hun belangen pal staan. Het bestuur hoopt dan ook op een volgende vergadering een groot aantal middenstanders te zien. L.TJ8. De aftr. bestuursleden Th de Haas en C. Ham, die zich her kiesbaar hadden gesteld, werden oij acclamatie hei-kozen. In de door het overlijden van Jasper v. Bohee- men ontstane vacature werd voor zien door het kiezen van een nieuw Destuurslid en wel Th. v. Bohearaen. De heer Peeraer, leraar landbouw kunde en verbonden aan de LTB Handelsraad hield een rede waarin hij verschillende interressante on derwerpen behandelde. VOORHOUT Luizenmarktpolder. Naar aan leiding van de notulen, ontspon zioh een bespreking over de verontreini ging van de Dinsdagse watering, door de Sikken's Lakfabrieken. De ze kwestie heeft reeds de aandacht van de ingenieurs van Rijnland. Sikkens wil hier gaarne meewerken en heeft reeds gepresenteerd op eigen kosten een duiker te plaatsen. Alleen de plaats, waar die komen zal, geeft nog moeilijkheden. Men wacht nu af, wat Rijnland zal ad viseren. Doordat de inkomsten f 2001,77 en de uitgaven 1214,30 bedroegen was er een batig saldo van 787,47. De polderlasten blijven dit jaar gehand haafd op 12,— per H.A. By mon de van de heer L. A. Prins werd medegedeeld, dat de boeken in orde waren. De heren L. A. Prins, G. A. Prins en D. v. Rijn vormen dit jaar de financiële commissie. Een voor stel om het salaris ^an de molenaar met 50,te verhogen werd niet goedgekeurd. Bij een eventueel druk seizoen kan hij rekenen op een gra tificatie. En gingen stemmen op om een zomer- en winterpsil vast te stel len. Dit zal te zijner tijd met de be voegde instanties besproken worden, omdat het volgend jaar de keur toch herzien moet worden. Veel en ern stig waren de klachten over veront reiniging van het land. gelegen bij de vuilnisbelt. Aan deze onhoud bare toestand moet 'n einde komen. Diefstal. Bij de politie alhier werd aangifte gedaan, dat 's mid dags omstreeks 4 uur, uit een in de gang van een woning hangende jas, een vulpen was ontvreemd. Het ge lukte de rijkspolitie om nog dezelfde avond de dader in Haarlem te ar resteren. Na verhoor bekende deze tiidens een kort bezoek in die wo ning, de vulpen te hebben ont vreemd. De vulpen is weer aan de eigenaar teruggegeven. Werkkleding. Dinsdag 5 April. Donderdag 7 April, Dinsdag 12 April en Donderdag 14 April van 1012 uur aanvragen werkkleding. Stam kaarten medebrengen. WASSENAAR Wit-Gele Kruis Aan het jaar verslag ontlenen wij de volgende cijfers: De wijkzuster legde 5408 huisbezoeken af; aan 1461 personen werden diverse artikelen uitgeleend, de zuigelingzorg strekte zich uit over 198 zuigelingen; 215 kleuters werden ingeschreven voor de kleuterzorg. 85 gezinnen staan onder toezicht van de TBC-bestrijding- 1478 kraam-ver- pleegbezoeken werden afgelegd; 795 hoogtezon-bestralingen werden toe gepast. Het financieel verslag ver meldt o.a. de volgende inkomsten: contributie f 6909,92; kerkcollecten f 2630,44; gemeentesubsidie f 1710,08 totaal f 18.977,78. Uitgaven: wijkverpleging f 6437,46 exploitatie wijkgebouw f 7135,37 consultatiebureau f 707,65, totaal f 20.053,65. Er is dus een nadelig saldo van f 1075.87. De begroting over 1(949 sluit met een tekort van f 4942. Daarbij moet echter rekening worden gehouden met het feit, dat op de begroting geen bedrag is ge raamd voor de opbrengst der jaar lijkse kerkcollecte e.d. Naar aanleiding hierVan werden in teressante discussies gevoerd: Met een stem tegen werd de begroting goedgekeurd. Het laatste belangrijke punt der agenda was de bestuurs verkiezing. Een 7-tal leden stelde zich niet herkiesbaar en wel om deze reden, dat er geen aanleiding was de grote uitbreiding die indertijd aan het bestuur is gegeven met het oog op de actie voor het nieuwe wijk gebouw thans nog te handhaven. De voorzitter deelde mede, dat het voornemen bestaat een raad van ad vies te benoemen, waarin vertegen woordigers van de verschillende ka tholieke organisaties zitting krijgen. Na enkele discussies en een drietal stemmings werd het bestuur als volgt samengesteld: Mr P. J. M. Aalberse, mr W. J. M. Huijnen, M. Laney, L. v. Deursen R. Muller, mevr. Bazelier en mevr. E. A. Claassen-Kiihle. LAATSTE BERICHTEN FABRIEKSDIRECTEUR TOT 5 JAAR EN 6 MAANDEN VEROORDEELD. Het Haagse Bijzondere Hof ver oordeelde hedenmorgen H. P. uit Wassenaar, directeur van een Haag se meubelfabriek, tot een gevange nisstraf van 5 jaar en 6 maanden met aftrek. De eis van 8 jaar. Ver dachte liet de meubelfabriek voor de Duitsers werken. Gewapend met een revolver stapte hij door zijn fa briek om saboterende arbeiders tot „de orde"' te roepen. Vier van hen werden door hem personlijk aan de

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2