Nieuwe mutaties te Moskou Moed Tg woord van mgr. Beran 13U tte Qoit Oil WOENSDAG 30"MAART 1949 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Sokolofski vervangen door Tsjoeikof MAARSCHALK SOKOLOFSKI is ontheven van zijn functies als com mandant van de Russische bezettingstroepen in Duitsland en van hoofd van het Russische bestuur in dat land. Hij is benoemd -tot plaatsvervangend minister voor de strijdkrachten van de Sovjet-Unie. Generaal Tsjoeikof vervangt Sokolofski als opperbevelhebber van de Russische bezettings troepen en hoofd van het Russische militaire bestuur in Duitsland. De post van eerste plaatsvervan gende minister van de gewapende machten werd vier dagen geleden va cant door de benoeming van maar schalk Wassilefsky tot minister van de gewapende machten, in opvolging van Boelganin. De 50-jarige Sokolofsky (letterlijk „zoon van de havik"), is een der bekwaamste tactici der Sowjet-Unie, aldus Reuter. Aanvankelijk kreeg hij een priesteropleiding in een semina rium. In 1917 sloot hij zich bij de Ok toberrevolutie aan en werd hij vrij williger in het rode leger. In de tweede wereldoorlog werd hij plaats vervangend stafchef in het rode le ger. Toen de Duitsers Smolensk na derden, werd hij tot stafchef bevor derd. Onder het bevel van maar schalk Zjoekof verdedigde hij Mos kou cn Stalingrad. Zijn strijdmacht bevrijdde Smolensk en was ook de eerste, die Berlijn binnentrok. Bij de ondertekening van de Duitse over gave aan de geallieerden vertegen woordigde hij de Sowjet-Unie. In April 1946 volgde hij Zjoekof op als Sowjetlid in de geallieerde bestuurs raad van Berlijn en als opperbevel hebber der Sowjetrussische strijd krachten in Duitsland. Zijn opvolger, de leger-generaal Tsjoeikof vervulde tot nu toe de post van Sow jet-Russische militair be stuurder in Thüringen. Hij werd in de laatste herfst door de raad van mi nisters tot de rang van generaal ver heven. Hem wordt het afslaan van de grote Duitse aanval op Stalingrad in de zomer van 1942 toegeschreven. SPOORBAAN OM WEST-BERLIJN HEEN. Volgens de onder Britse controle staande „Der Tag" is tbans een spoorbaan om Wcst-Berlijn heen, van Jueterbog naar Wildpark, gereed ge komen. Deze spoorbaan moest op or der van het Sowjet-Russische mili taire bestuur worden aangelegd om het verkeer van de Sowj et-zóne, dat tot nog toe door de Westelijke sector van Berlijn heen ging, om West-Ber- Verzet in Amerikaanse Senaat Tegen E.C.A.-hulp in verband met Indonesische kwestie Bij de behandeling van de vote ring van Eca-gelden in de Ameri kaanse Senaat stelde het lid Malone (republ.) aan zijn medelid Brewster cie vraag of het gebleken is, dat het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken „de Nederlanders in het geheim aanmoedigt", terwijl de Veiligheidsraad bepaalt, dat het vuren in Indonesië zal worden ge staakt. Brewster antwoordde, dat die in het geheim zouden gebeuren, hem niets bekend was over dingen, maar wel beweerde hij, dat de door de Verenigde Staten verstrekte gel den het de Nederlanders mogelijk maken, de militaire actie in Indone sië voort te zetten. Brewster deelde verder mede, dat het in zijn voorne men lfgt, bij de eerste gelegenheid zijn vroeger verworpen amendement tot intrekking van de Eca-steun aan Nederland, opnieuw in te dienen. Volgens Brewster hebben de Neder landers thans in Indonesië 150.000 man onder de wapenen, wat hun een millioen dollar per dag kost, hetgeen ongeveer overeenkomt met de aan de Nederlanders als Eca-hulp ver strekte gelden. De senator P. Dou glas (Democr.) zeide, door de mede deling van Brewster „diep te zijn ge schokt", doch hij voegde daaraan toe, niet te geloven, dat het op de weg van de regering der Verenigde Sta- tfen ligt, om hier censuur uit te oefe-r Militaire dictatuur in Syrië Kolonel Hoseni Zaim, de opperbe velhebber van het Syrische leger, heeft zichzelf vandaag tot „dictator" uitgeroepen en een militair regiem in Syrië ingesteld, aldus een te Amman opgevangen bericht van radio-Da mascus. In een proclamatie, die door de Sy rische radiostations is omgeroepen, deelt Hoseni Zaim het volk mede, dat hij de macht had overgenomen „in verband met de verslechterende toe stand en om ons te bevrijden van de mensen die nationalisten beweren te zijn". „Het is niet omdat wij verlangend zijn zulks te doen", aldus de procla matie. „maar omdat het noodzakelijk is zolang er nog geen behoorlijke de mocratische regering is ingesteld". Bij een tweede proclamatie jverd voor het gehele land de staat van be leg afgekondigd en voor alle steden en dorpen een uitgaansverbod inge steld van 6 uur n.m. tot nader order. Een derde proclamatie verbiedt op straffe des doods het dragen* van wa penen. Kolonel Zaim, die ook directeur- generaal van de veiligheidsdienst is geweest, werd in Mei van het vorig jaar stafchef van het leger. lijn heen kunnen leiden. Op de nieu we spoorbaan zullen dagelijks 24 goe derentreinen in beide richting rijden. DE BLOKKADE VAN BERLIJN. Functionarissen van het Ameri kaanse militaire bestuur in Duitsland geloven thans, dat de Sowjet-Unie "de blokkade van Berlijn misschien spoe dig zal opheffen, zo wordt verklaard in een copyright-bericht- uit Berlijn aan de „New York Herald Tribune". De gissingen over de datum van deze opheffing, zo wordt hieraan toe gevoegd, lopen van midzomer tot de herfst. „DENKEND KANON" MOGELIJK Uit een verklaring van de direc teur van de electronische afdeling van de „National Security Board" blijkt, dat de bouw van een „den kend" luchtafweerkanon, dat auto matisch op vijandelijke vliegtuigen vuurt en de bevriende toestellen on verlet laat, tot de mogelijkheden be hoort. Dit nieuwe wapen, zou e#n radar toepassing zijn. Ieder Amerikaans of geallieerd vliegtuig zou uitgerust zijn met een toestel, dat automatisch de door een apparaat, dat op het kanon is aangebracht uitgezonden golven erugkaatst. Bij een vlucht binnen de schothoogte van dit wapen zouden vijandelijke vliegtuigen, die niet met het radartoestel zijn uitgerust, auto matisch het kanon in werking stel len. De „Naional Security Board" over weegt tevens de.bouw van radioge- leide projectielen, die met een tele visietoestel zijn uitgerust. Wanneer het onder vuur te nemen object op het scherm dat op het projectiel is aangebracht, een beeld projecteert dat voor het luchtdoelgeschut niet „vreemd" is, zal het vuur op het doel automatisch worden geopend. Reisje naar de maan Ondanks het feit, dat wij niets op dc maan te zoeken hebben, heeft het idee, dat wij ooit nog eens in staat zouden kunnen zijn om een kijkje op deze trouwe wachter van de nacht te nemen, de mensen steeds gefascineerd. Op het ogenblik is een reisje naar de maan inderdaad niet meer onmo gelijk. Theoretisch kunnen wij over de middelen beschikken om zulk een reis te maken. Dr. Llovd Motz, lector in de astronomie aan de universiteit te Columbia (V- S.) heeft zelfs voor speld* dat er in de toekomst ruimte schepen zullen worden gebouwd, waarmede wij met een snelheid van 16.000 km per uur in 24 uur naar de maan zullen, kunnen reizen. Nu be hoeft men niet iedereen, die een postje aan één van de Amerikaanse universiteiten heeft, op zijn woord te geloven en al is het dan in theo rie ook niet onmogelijk, dc practijk zal nog wel weer op zich laten wach ten. Het is dan ook een pretje, zo'n reisje naar de. maan. Zo'n ruimte schip laat tzich „betrekkelijk" ge makkelijk construeren, daar behoe ven althans geen onoverkomelijke bezwaren aan verbonden te zijn. Maar hoe komen wij er uit. als we op de maan zijn gearriveerd? In de cabine heerst een normale luchtdruk, maar claar buiten is geen lucht. Men zou dus in een soort duikerpak het schip moeten verlaten, anders zou men ontplóffen door dc luchtdruk van binnen uit. Vervolgens is de zwaartekracht van de maan vijfmaal geringer dan die van de aarde, zo dat wij bij de geringste beweging onverwachte sprongen zouden ma ken. Wij zouden een vijfmaal lich ter zijn dan op aarde. Nu lijkt dat wel'aardig, 'maar je moet oppassen op de maan. Het maanoppervlak is n.l. bedekt met een dikke laag fijne stof, zodat wij met al onze lichtheid wel eens onverwachts in het stof zouden kunnen verzinken! Nog een geluk, dat er geen wind is: ander" zouden wij in die stofboel geen hand Voor ogen kunnen zien. Licht is er genoeg, want de zon schijnt er iedere ciag: maar als de zon er schijnt stijgt oe temperatuur tot kookhitte en als de zon niet schijnt wordt het meteen een diepvriespartij van 150 tot 200 graden onder nul. Ga onder zulke omstandigheden maar eens een reis naar de maan maken, alleen om een paar uitge doofde kraters te zien! Zwemmen geeft levendsmoed terug aan invaliden Waarschuwing tegen samenwerking met Gottwald Naar thans van bevoegde zijde vernomen wordt heeft vorige maand een brief van mgr. Beran, aartsbis schop v. Praag en primaat van Bo- hemen, welke gericht was aan de geestelijkheid, gecirculeerd, waarvan de uitgifte samenviel met hernieuw de pogingen onder steun van presi dent Gottwald om een basis te vin den voor een overeenkomst tussen Kerk en Staat. In de brief van mgr. Beran wordt o.a. gezegd: „Ons is me degedeeld, dat er in het land gea geerd wordt voor aansluiting bij de KARDINAAL LIéNART WAAR SCHUWT TEGEN COMMUNISME. In een herderlijk schrijven waar schuwt de aartsbisschop van Rijssel. Kardinaal Liénart, zijn gelovigen te gen samenwerking met de communis ten, of deze nu zich voordoen als „progressieve Katholieken" of als „strijders voor vrede en vrijheid". „De communistische politiek, aldus de Kardinaal is onscheidbaar verbon den met een Godloze en materialisti sche leer. Samenwerken met zulk een politiek betekent, voor een regiem te werken, dat zich overal waar het aan de macht kwam, èen vijand heeft getoond van God en van de Kerk. De echte progressieve Katholieken zijn niet diegenen, aldus de Kardinaal, die met de communisten samenwer ken, maar die krachtig aan het werk gaan. Wij hebben een sociale leer en vrij willen met alle kracht werken voor de vrede tussen de volkeren". PRINS HARALD OVERLEDEN. Prins Harald, oom van koning Fre derick van Denemarken, is Woens dagmorgen vroeg te Kopenhagen overleden. Gisteren kreeg prins Ha rald een hartaanval. De prins was reeds vier jaar ernstig ziek. GRENSCORRECTIES OP 23 APRIL? Drukke voorbereidingen Uit Belgische berichten blijkt, dat de aangekondigde technische grens correcties, wat Luxemburg betreft, op 25 April a.s. zullen ingaan en dat door de Belgische regering op 23 April voor de aan te hechten Duit se gebieden een militaire gouverneur zal worden benoemd, aldus „Trouw" Aangezien de landen die bij deze i grenscorrecties ziji betrokken, zijn overeengekomen, de corecties op een bepaalde datum een feit te doen wer den, mag worden, aangenomen dat in Nederland, evenals in België en Luxemburg, op 23 April a.s. met dc inlijving van de betreffende Duitse gebieden bij het Nederlandse terri toir zal worden begonnen. De Nederlandse autoriteiten zijn thans druk bezig met het treffen van voorbereidingen: er doen zich tal van moeilijkheden voor. Met de burgemeesters van de Ne derlandse gemeenten, die hun ge bied zullen zien uitgebreid, is door de minister van Buitenlandse Zaken reeds intensief overleg gepleegd. Bij de Staten Generaal is, zoals bekend, een wetsontwerp ingediend, waarbij de regering machtiging vraagt, om bij Kon. Besluit maatregelen te tref fen ten aanzien van de grenscorrec ties. Binnen een maand tijd zgl het parlement deze wet hebben moeten behandelen en zullen de nodige Kon. Besluiten in het Staatsblad moeten zijn opgenomen. Het is duidelijk dat aan deze zaak op het ogenblik in Den Haag met grote spoed wordt gewerkt. Volkspartij en dat als reden daarbij wordt opgegeven, dat die de Katho lieke .partij is. Wij leggen er de na druk op, *'at nog steeds voor alle priesters een verbod bestaat, van ac tieve deelneming aan enige partij en dat dit ook slaat op de Volkspar tij. Het praedicaat „Katholiek" kan door geen enkele organisatie worden aangenomen zonder toestemming van het bisschoppelijk bureau. De afgevaardigden én ministers van de Volkspartij, indien Katholiek, moe ten er wel aan denken, dat volgens het kerkelijk recht al degenen, die instemmen met en hun handtekening verlenen aan wetten, welke direct of indirect de godsdienstvrijheid beper ken of inbreuk maken op canonieke rechten, ipso facto geëxcommuni ceerd zijn. Aan priesters is het ook verboden deel te nemen aan reli gieuze commissies met actie-comité's met inbegrip van comités in distric ten en provincies. Boeiende lezing en filmvertoning in de Foyer. „Het is niet m'n bedoeling U iets griezeligs te laten zien," deelde de heer Schmidt vooraf mede. Doch als U op het witte doek een man over de vloer ziet kruipen op z'n twee stompjes resten van z'n ge amputeerde benen en U ziet hem vanaf de springplank in het water vallen, even later gevolgd door een blinde man van 60 jaar, die vanaf de hoogste springplank een gestrek te valduik maakt, dan moet U grie zelen, of U wilt of niet. Daarnaast echter zult U, evenals wij gister avond, een diepe bewondering krij gen voor de invaliden, die vaak op gevorderde leeftijd de ener gie en volharding op konden bren gen om te leren zwemmen. Dit is slechts een van de boeiende facetten waaraan de lezing met filmvertoning zo rijk was, die gis teravond onder auspiciën van „De Overdekte", in samenwerking met de Gem. Sportcommissie, in de foyer van de Stadsgehoorzaal werd ge houden door de heer Joh. M. Schmidt, secretaris van de Propa- ganda-comm.issie van de K.N.Z.B. De spreker heeft de laatste tien ja ren zijn hart verpand aan het zwemmen door invaliden en heeft daarmede verrassende resultaten geboekt, blijkens de films, die hij daarvan heeft opgenomen en gister avond vertoonde. Onder zij'n leer lingen bevonden zich kindèren en volwassenen met kinderverlamming, die door de zwemlessen soms zelfs in staat waren weer een beetje te gaan lopen Daar waren hele groe pen imbecile vrouwen, die hun wa tervrees overwonnen en zelfs tijdens de strenge winter van twee jaar ge leden bleven doorzwemmen, om'dat het-in hun saaie leven wat kleur eo vreugde bracht. Daar waren inva lide soldaten uit huize Careol, die niet of nauwelijks konden lopen en in het Sportfondsenbad te Haa/lem leerden zwemmen, dank zij de me dewerking van vele particulieren. Want deze zwemlessen eisen zeer veel instructeurs, meer dan een overdekte zweminrichting heeft. Bijzondere nadruk legde spr. er op. dat het leren zwemmen door in validen niet alleen van belang is voor hun hygiëne en veiligheid, maar vooral oclk om hun weer wat zelfvertrouwen terug te geven en de overtuiging bij te brengen, dat zij geen uitgestotenen zijn, maar midden in de maatschappij thuis horen. Zij hebben dan ook geen aparte zwemuren, doch zwemmen gewoon met het andere publiek mee en zijn zelfs vaak lid van 'n zwem vereniging. het eerste gedeelte van dit buitengewoon interessante program- 'ma werd de film „Nederland Wa terland" gedraaid, waaruit bleek hoe noodzakelijk het in ons water rijke landie is om te kunnen zwem men. De film „Olympiade" gaf ver schillende mooie opnamen van de Olympische Spelen te Berlijn in 1936, met fraaie staaltjes sohoon- spx-ingen. Voorts werd een aardige rolprent vertoond over de twee oudste prinsesjes, die in Canada leerden zwemmen, en eén instruc tiefilm „Hoe leer ik zwemmen", waarin duidelijk de schoolslag, borstcrawl, rugslag, enz. werden gedemonstreerd t)e heer A. Coers. gem. ambt. lich. opvoeding, sprak bij de aanvang 'n welkomstwoord en was verheugd te kruinen mededelen, dat de opzet van deze avond slechts in het begin een waagstuk leek. Enkele dagen Aan gewëtensgeld is, naar uit de Staatscourant blijkt, een bedrag van f 414.5"9o aan „vrijwillige vol doening van belasting" gestort. Mep- pel leverde een bedrag van 205.354 en Busssum volgde met 19.605. liet ligt in de bedoeling de ge meente Urk, die tot de provincie Noord-Holland behoort, onder te brengen bij Overijsel. Een paar honderd smokkelaars en zwarte handelaren, die tot gevan genisstraffen zijn veroordeeld, zijn naar het land van de Dollard over gebracht, ten einde hier productieve arbeid te verrichten. Een internationale slagersvak- tentoonstel ling is gisteren te Utrecht geopend. Voor de exposile zijn onge veer 1400 inzendingen binnengeko men uit Nederland, hoofdzakelijk van oud-leerlingen en 60 inzendingen uit het buitenland. HET KONINKLIJK PALEIS IN DE RESIDENTIE. Het lid van de -Tweede Kamer de heer Bachg (K.V.P.) heeft aan de minister-president en aan de minis ters van Financiën en van Weder opbouw en Volkshuisvesting schrif telijk de volgende vragen gesteld: 1. is het juist, dat een wijziging van de bestemming van het konink lijk paleis aan het Noordeinde 's-Gravenhage wordt overwogen in die zin, dat een gedeelte diarvar zou worden bestemd voor de onder brenging van een afdeling van het departement van Buitenlandse Za ken en een ander gedeelte voor een afdeling van de rijksdienst voor de monumentenzorg, terwijl de voor zijde als representatieve ruimte voor H.M. de Koningin gereserveerd zou blijven? 2. zo ja, is het dan naar het oor deel der ministers te verenigen met het aan ons nationaal koningschap in de architectonische werkelijkheid verschuldigde relief, als een deel van het koninklijk paleis in de re- geringsstad en residentie voor staats-administratieve doeleinden zou worden bestemd, of zijn zij van oordeel, dat in de' regerincsstad en residentie het koningschap geheel afgezien van de vraag der feitelijke inwoning volwaardige uitdruk king behoort te vinden in een mo- De Bilt seintmooi weer dus een fi!m halen bij: ■of5 - ciné pn UloLFSLPCi v.k( I B«eesTR«oT lElOEn TEL 21851 namentaai gebouw, waarvan de be stemming niet nvet administratieve inwoners behoeft te worden ge deeld? 3. kunnen de ministers toezeg gen, dat op de bestemming van het paleis Noordeinde niet in destruc tieve zin zal worden gepraejudi- cieerd voordat de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de gelegen heid zal zijn gesteld over een en ander haar oordeel uit te spreken? HUURVERHOGING SAMEN MET BELASTINGVERLAGING? Het zal nog wel een half jaar du ren, voordat maatregelen worden genomen inzake de huurverhoging, aldus heeft minister J. in 't Veld op een vergadering van de P. v. d. A. in Amsterdam medegedeeld. Het is de bedoeling, dat deze zal kun nen worden opgevangen door een daling in de kosten van levenson derhoud. Waarschijnlijk is echter, dat ze gecompenseerd wordt door belastingverlaging, omdat zo gepen- sionneerden en kleine middenstan ders beter kunnen worden geholpen. ACTIVITEIT BIJ FOKKER. Na de verbouwing van een 100-tal Dakota's en Skymasters van 15 bin nen- en buitenlandse luchtvaartin stanties heeft de N.V. Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker het repare ren en reviseren van militaire vlieg tuigen ter hand genomen. Dezer dagen verliet het honderd ste gereviseerde militaire vliegtuig van het commando lègerluchtmacht Nederland de fabrieken. De productie van de eerste serie van 100 S Ï1 lesvliegtuigen maakt goede voortgang. na de bekendmaking echter bleek de belangstelling zó groot te zijn, dat enkele honderden aanvragen om kaarten moesten worden afgewezen. De heer Coers dankte na afloop de heer Schmidt voor deze kostelijke avond, onder aanbieding van een herinnering. Tijdens de pauze droeg een der aanwezige dames heel goed bedoeld een eigen gemaakt gedicht voor over eenzame jongens in Indië. De aanwezigen hoofden van gemeente diensten en bedrijven konden na men opgeven van in Indië vertoe vende personeelsleden, aan wie een presentje zal worden gezonden, voor welk doel werd gecollecteerd. PAUL HCJF VOOR HET ACADEMISCH KUNSTCENTRUM Gisteravond gaf Paul Huf in de Schouwburg voor het Academisch Kunstcentrum een voordrachts avond, welke ons niet bepaald is meegevallen. Vooral in de vrij lan ge novelle „De droom van een be lachelijk mens" zag1 de voordrachts kunstenaar geen kans de aandacht van zijn toehoorders gespannen te houden. Over het algemeen is het zo, dat beeldend proza grote eisen stelt aan de techniek van de voordracht, maar anderzijds ook veel mogelijkheden biedt, om het publiek te boeien. De hierboven vermelde novelle van Dos- tojewsky is echter zuiver beschou wend. Zij vergt geen geregelde stem- rakters aan te geven, maar herbergt wisseling eet., om verschillende ka- daardoor ook het gevaar, om bij een minder juiste voordracht saai te wor den. Aan dit gevaar is Paul Huf niet ontkomen en dit valt temeer te be treuren, daar het een bijzonder knap werk betreft in een z#er goede ver taling. ..De legende van de derde duif" van Stefan Zweig ging aan hetzelfde euvel mank. Dit viel misschien iets minder op, aangezien de novelle be langrijk korter is. De min of meer valse pathos, die vooral tot uiting kwam in hinderlijke uithalen, werkte storend. „ST. ANTONIUS" BESPRAK DE A.S. BONDSRAADSVERGADERING Onder voorzitterschap van de heer P. Feiten kwam de R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantgeëm ployeerden „St. Antonius" -heden nacht in vergadering bijeen in het café van de heer H. Rooyakkers aan de Korevaarstraat. Deze vergade ring werd bijgewoond door de wel- eerw. heer kapelaan H. Plaat e,n het hoofdbestuurslid, de heer W. J. L. v. d. Bol, die beiden door de voorzit ter hartelijk welkom werden gehe ten. De voorzitter deed dit speciaal ten opzichte van kap. Plaat, die in- p laats van de tot bouwpastoor be noemde kapelaan Bende de vergade ring bijwoonde. Spr. hoopte, dat spoedig het besluit afkome, dat kap. Plaat tot geestelijk adviseur der af deling is benoemd, daarbij zijn spijt betuigend, dat men kap. Bende in de toekomst zal moeten missen. De notulen der vorige vergade ring werden na lezing onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van „Katholiek Lei den". In verband met de uitvoering van het Passiespel „De Veertien Stonden", merkte de heer v. d. Bol op, dat men hoe goed het doel ook moge zijn van deze uitvoering men voorzichtig moet zijn met uitvoerin gen van amateurgezelschappen, om dat daardoor de eigen leden bena deeld worden. De voorz. deelde vervolgens een en ander mede over de besprekin gen, welke door de diverse vak- bondsbesturen werden gehouden om te komen tot een geschenk voor de geestelijk adviseur, kap. Bende, die door zijn benoeming tot bouwpastoor als adviseur gaat aftreden. Er kon overgegaan worden tot aankoop van een haard en een boekenkast. Voor de leden bestaat er nog gelegenheid bijdragen te storten, welke gelden als speciale 'gave later voor het bouw fonds aangeboden zal worden. De voorz. memoreerde voorts de geslaagde excursie op 9 April naar de Oranjeboombrouwerij te Rotter dam en deelde mede, dat -in voorbe reiding is een excursie naar de Haka- levensmiddelencoöperatie in Jutfaas op 11 Mei. Hierna volgde de bespreking van de beschrijvingsbrief voor de op 12 April te houden Bondsraad. De bestuursverkiezing 'maakte "hier bij een uitvoerig punt van bespre king uit. Besloten werd de candida- ten van Groningen, Almelo, Leiden en Haarlem te steunen. De verschillende agendapunten kwamen onder de louoe en door de aanwezigheid van de heer v. d. Bol werden zij waar zulk nodig bleek van commentaar voorzien, hetgeen zeer verhelderend werkte, omdat de zienswijze van het hoofd bestuur daarbij duidelijk naar voren kon worden gebracht. Dat de voor stellen der afdelingen daarbij het leeuwenaandeel der discussies op eisten, valt licht te b~grijpen. De heer v. d. Bol gaf als bonds- penningmeester tevens een 'toelich ting over de bondsfinanciën, t.w. de rekening over het afgelopen jaar en de begroting voor het volgende. Tot afgevaardigde naar de Bonds raad werd tenslotte benoemd de heer Joh. v. Asperdt, secretaris-penning meester der afdeling. De heer v. d. Bol wekte de leden vervolgens dringend op het bisschop pelijk Schrijven inzake de medezeg genschap in het bedrijf en de "bezit- spreiding goed te bestuderen en dit zich tot geesteliik eigendom te ma ken. Daarna wekte hij de leden te vens op voor de retraite, te houden van 4—8 November te Noordwijker- hout. Vervolgens sprak kapelaan Plaat nog een kort woordje en zeide blij te zijn geweest deze vergadering te WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond) PLAATSELIJK OCHTENDMIST Koude nacht met op vele plaatsen ochtendmist. Morgen overdag droog weer met in de kuststreken enkele overdrijven de wolkenvelden en vrij koel. In het binnenland overwegend zon nig met ongeveer dezelfde of iets lagere temperatuur dan van daag. Overwegend zwakke wind op de meeste plaatsen tussen Noord eri Oost. GEM. AANKONDIGING ONTEIGENING PERCELEN LIGGENDE AAN EN NABIJ DE STATIONSWEG. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebben den, dat door hem op 26 Maart jl. van het College van Algemene Com missarissen voor de Wederopbouw, te 's-Gravenhage, de aanzegging is ont vangen, dat het is overgegaan tot onteigening ten name van de ge meente Leiden van enige percelen, gelegen aan en nabij de Stationsweg, alhier. De op de onteigening betrekking hebbende stukken zullen met jngang van 31 Maart a.s. gedurende twee weken voor een ieder kosteloos op de secretaris dezer gemeente (afde ling Openbare Werken) ter inzage liggen. 0758 De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. hebben kunnen bijwonen, omdat hier de Bondsraadsvergadering behan deld werd. Na rondvraag volgde een woord van dank van de voorzitter, waarna sluiting te kwart voor vier. VERGADERING VAN DE LEIDSE BOND VAN GEPENSIONNEERDEN. In „Den Burcht" vergaderde gis termiddag de Leidse" afdeling van de Algem. Ned. Bond van Gepension- neerden, welke vergadering door de voorzitter, de heer W. v. d. Laan werd geopend, daarbij wijzend op de grote groei van het ledenaantal, dat voor Leiden en omgeving momenteel 1090 bedraagt. Spr. moest he"aas con stateren dat de successen van het af gelopen jaar niet bepaald groot ge noemd kunnen worden. De bond blijft echter actief om verschillende noodzakelijke verbeteringen t. a. v. de gepensionneerden er door te krij gen. Na voorlezing van notulen en jaarverslag, bracht de penningmees ter, de heer S. H. Adriani, het finan- ciëel verslag uit. Er was een batig saldo van f 489.61. In de kascommis- sie werden benoemd mevr. Boerse- ma en de heren Zunderman en v. d. Voort. In de vacatures van twee be stuursleden, de heren C. P. Berlemon en J. Neisingh, werden bij enkele candidaatstelling mevr. K. Scheep straBoukema en de heer W. Blom gekozen verklaard. Naar de a.s. Bondsvergadering werd afgevaardigd de heer W. v. d. Laan. met als plaatsvervangers, de heer S. G. Teney en mevr. Scheepstra. De heer G. Wolters, landelijk voor zitter, bepleitte het handhaven van de eènheid in de Bond en waarschuw de voor de acties van diverse vakcen trales, die menen'dat hun leden, na het verlaten van hun betrekking, lid behoren te blijven en dit krachtig propageren. De minimum-contributie over 1950 werd wederom op 1.50 vastgesteld. Na uitvoerige discussies over het doen van voorstellen op de Bonds raad, werd deze goedbezochte ver gadering gesloten. TECHNIEK DER EGYPTISCHE BOUWKUNDE. Lezing van dr. Strieker. Dr. B. H. Sticker hield gisteren in het Rijksmuseum van Oudheden een lezing, waaraan wij het volgende ontlenen: De wijze waarop de oude Egyptenaren hun monumentale ge bouwen construeerden, is ons slechts zeer ten dele bekend, daar de gehele Egyptische litteratuur vernietigd is en men trouwens over kwesties van techniek in de oudheid zelden iets op schrift stelde. Het onderzoek der monumenten heeft ons echter* een aantal gegevens verschaft, waarmede wij ons toch een voorstelling van het verloop van zaken kunnen maken. Spr. behandelde achtereenvolgens de werktuigen, zoals zij op de reliëfs af gebeeld staanNen in origineel terugge vonden zijn, de •bouwmaterialen, de ontginning der steengroeven, het transport der zware lasten, de fun dering en de constructie der essen tiële architectonische onderdelen. De techniek Vertoont grote lacunes. Ar tistieke effecten zijn, vooral in lateer tijd, dikwijls bereikt ten koste van de soliditeit. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Wis- en Natuurkunde (A): de heer J. A. Beun te Leiden. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Wis- en Natuurkunde (L): mej. H. Huysse te 's-Gravenhage. Getuigen gevraagd. De commis saris van Politie te Leiden roept ge tuigen op, die iets kunnen medede len omtrent een op Vrijdag 18 Maart 1949, omstreeks 8.40 uur v.m„ op de Steenstraat, tegenover dé bioscoop, plaats gehad hebbende aanrijding, waarbij een wielrijder onder een van tegenover gestelde richting naderend gespan terecht kwam en het rijwiel werd vernield Getuigen worden ver zocht zich zo spoedig mogelijk te mel den aan het politiebureau, Zonneveld- straat, afd. verkeer.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2