NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Minister In 't Veld over aspecten van onze woningbouw SPORT DINSDAG 29 MAART 1949 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN HET ARBEIDSBUREAU. Aan het jaarverslag over 1948 van het Arbeidsbureau Aiphen aan den P.ijn ontlenen wij het volgende: Het cijfer der ingeschrevenen bleef met uitzondering van de maand Ja nuari (hoger i. v. m. winterseizoen) en de maand Augustus (iager door de oogstwerkzaamlieden) vrijwel con stant. In het bouwbedrijf en de me taalnijverheid was het gehele jaar een tekort aan vaklieden o.a. met selaars, timmerlieden, bankwerkers, draaiers enz. In de aardewerk en betonindustrie was de situatie 'bevre digend, al kon een betonfabriek bij de uitbreiding van een filiaalbedrijf niet al haar persen bezet krijgen. Tijdens de voorjaars- en oogstwerlc- zaamheden was er een tekort aan landarbeiders; de oogstcolonnes brach ten echter oplossing. De overheve ling- uitlening van vaklieden van minder- naar meer urgente bedrij ven bracht 'n doelmatige personeels voorziening voor bou w-objecten. Door de gunstige weersgesteldheid hadden geen ontslagen op grote schaal plaats. Het aantal aanvragen was sterk verminderd, 1040 in 1948 tegen 2093 in 1947. Ook het aanbod was lager. Opvallend groot was de vraag naar flinke krachtige personen, geschikt voor zware arbeid. Bij het inwerking stellen van een nevenbedrijf van een N.V. gaf de personeelsvoorziening ve le moeilijkheden. Personeel van el ders te betrekken gaf hier en daar, wegens vervoerskosten, enige stag natie. In totaal zijn pl.m. 50 timmer lieden en metselaars „uitgeleend Voor de grondwerkers was, wegens objecten van wegenaanleg, -verbete ring aanleg telefoonkabel enz. vol doende werkgelegenheid, zelfs op sommige momenten was ook hier aan een tekort. De chemische industrie beweegt zich in stijgende lijn. De N.V. Varros- sieau (verf-, lak- en vermsfabnek) is voornemens haar bedrijf aanmerke lijk uit te breiden door het bouwen van een nieuwe vleugel, met welke bouw een aanvang is gemaakt. Jeug digen, die de ambachtsschool had den verlaten vonden in de regel di rect emplooi, heel in liet bijzonder m de metaalnijverheid; vooral bij de scheepsbouw was regelmatig een te kort aan jeugdige ongeschoolden. In losse- en fabrieksmatige arbeid kun nen deze ongeschoolden meer ver dienen. Hierdoor zien dezen in an dere werkzaamheden weinig aan trekkingskracht. Op het nut van een beroep werd wel gewezen, doch het werd.in deze gevallen maar weinig gewaardeerd. Het aantal personen, dat zich in het afgelopen jaar deed inschrijven voor een administratieve functie was groter dan in 1947. voornamelijk var ex-leerlingen H. B. S.. Lyceum en Mulo, alsmede van ontslagen perso neelsleden van het distributiekantoor, plaatselijk bureauhouder en andere crisisbureaux. In dit jaar werden er 35 personen als cursist op de Rijkswerkplaatsen geplaatst. 18 cursisten waren in op leiding. 33 Gedemobiliseerden werden inge schreven, waarvan 8 tewerkgesteld zijn, 14 geplaatst als cursist op de R. W. P.. 3 afgevoerd wegens -bij her haling geen gehoor geven aan op roep, 3 hebben zelf emplooi weten te vinden, 2 zijn teruggekeerd bij vroegere werkgever en 3 staan nog ingeschreven. 12 bedrijven ontvingen weer goed keuring voor het toepassen van wachtgeldregeling 1946, t. w. 5 be ft onf abri eken, 6 kle i warentëafbrieken en 1 gemengd bedrijf. Te Gouda, Bleiswyk, Alkemade en Woubrugge werden D. U. W. werk- objecten uitgevoerd. De droogma king en ontginning van de Noordsche- buurterpolder onder Zevenhoven vond, dank zij een aanvullende bij drage van 95.000.— uit de Provin ciale "kas, voortgang. Het betreft hier een drooglegging en ontginnen van pl.m. 225 H.A. waarvan in verschil lende perioden tussen 1940 en 1946 1/10 ged. is ontgonnen en in cultuur gebracht. Het ligt in het voornemen aan dit DUW object elke winter werkloze seizoenarbeiders uit de om geving (o.a. Ter Aar. Zevenhoven, Nieuwkoop en ook uit de stad Leiden, te werk te stellen. Naar verwachting zal dit werk op deze wijze 8 jaren duren. Met 44 arbeiders vingen deze werkzaamheden op 8 Nov. aan. Spoe dig was het aantal tot 166 uitgegroeid waarvan 55 uit rayon Maarssen en 54 uit rayon Alphen aan den Rijn. De arbeidsprestatie is over het alge meen genomen goed en de verdien - de lonen stemmen tot tevredenheid der arbeiders. Buiten het rayon, doch in het ge west, werden 112 personen geplaatst, buiten het gewest 105, bij wederop bouw in geteisterde gebieden en Schiphol. Het aantaj aanvragen, vol daan met arbeidskrachten buiten het rayon bedroeg 59 (52 door arb. bur. binnen en 7 buiten het gewest). Ziekenhuisverpleging „St. Damia- nus" De heer J. S. v. d. Sandt leidde de matig bezochte jaarverga dering, waarin, na het jaarverslag van de secr. de heer J. Koumans en het financieel overzicht door de penn de heer C. L. P. Janmaat, de perio diek aftr. heren J. Koumans, H. G. Velman bij acclamatie werden her kozen. In de vacature A. F. v. Enge len gekozen de heer W. v. Zanten. In de kascontrole werden opnieuw benoemd de heren N. E. Zwartjes en H. J. Grimbergen. Uit de gevoerde besprekingen werd duidelijk, dat het streven der officiële instanties erop gericht is, op het terrein van de zie- kenhuisverpleging in den lande zo veel mogelijk te centraliseren in de ziekenfondsen. Niettemin was het bestuur vol goede moed, de moeilijk heden het hoofd te kunnen bieden en voorlopig liquidatie te kunnen te genhouden. De voorz. deed echter een dringend beroep op allen, te trachten nieuwe leden te werven. Ruiling van grond De percelen weiland, ten oosten van de in aanleg zijnde provinciale weg, tussen deze .weg en de Nieuwe Sloot, zijn eigen dom van de heer B. Rippe te Leiden. Het weiland wordt aan weerszijden begrensd door gemeente-eigendom men. Na tot standkoming van de her ziening van het uitbreidingsplan zul- voor sportterrein, in het bijzonder len deze percelen bestemd worden ten behoeve van de voetbal- cn atletiekvereniging „Alphia". Tot verkoop is de eigenaar niet bereid, wel tot ruiling van een tweemaal grotere oppervlakte grond ten Noord Oosten van de Nieuwe Sloot onder beding, dat hem tevens een bedrag van f 1.500 wordt bijbetaald. Het verlangde beslaat 5.76.60 ha en is een bedrag van f 15.915, of wel f 5520 per ha mee gemoeid. B. en W. kun nen zich, evenals de commissie hier mede verenigen. Politiek advies K.V.P. Het poli tiek advies der KVP, zoals Maandag avond werd uitgebracht luidt: 1. J. F. Allart, 2. A. F. Ruijssenaars. 3. W. Hoogerwerf, 4. J. J. v. Capel, 5. L. C. Slootjes, 6: C. M. Deercnberg. 7. N. J. Verkleij. De heer G. Vreeswijk, die eveneens als candidaat r as ge steld, heeft zich teruggetrokken. Zo als bekend zal één verkiesbare plaats aan Aarlanderveen worden afge staan. Op 24 April vindt dc groslijst stemming plaats. Personalia B en W stellen de raad voor de heer H. S. v. d. Putte, overeenkomstig het desbetreffende verzoek met ingang van 1 Juni eer vol ontslag te verlenen als ambte naar van de burgerlijke stand. AARLANDERVEEN Lichtbeelden Vrydagavund werd door pater Copraij een lezing gehouden met lichtbeelden over het leven van de H. Franciscus van As- sisie. De zaal was goed bezet. Aan het einde sprak pastoor Omzigt een woord van dank en uitte de wens, dat zich veel nieuwe leden voor de Derde Orde zouden opgeven. Stille Omgang Aan de Omgang is door ruim 115 personen deel ge nomen. Ook de pastoor heeft de Om gang meegemaakt. Door 9 personen is de reis heen en terug naar Am sterdam te voet gemaakt. BOSKOOP Candidatenlijst S.G.P. De candi- datenlijst van de S. G. P. ziet er voor de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen als volgt uit: 1. J. v. Eyk Czn., 2. C. Bos, 3. W. Konijn, 4. I. Dool, 5. P. C. J. Stolk, 6. P. Kalkman Si*. Te vens heeft de S.G.P. afd. Boskoop aan de A--R. en C.H.IJ. het voorstel gedaan evenals in 1946 de lijsten der "drie protestantse partijen te verbin- i den teneinde stemmenverlies te voor- I komen. KOUDEKERK GEMEENTERAAD In de Raadzaal, waar thans het portret prijkt van H.M. Koningin Ju liana, kwam de Raad der gemeente Koudekerk in openbare vergadering bijeen. Voor het jaar 1949 is voor de gemeente Koudekerk geen bouw volume beschikbaar, hetgeen de Raad, bij monde van de heer W. van Vegten, betreurde, daar de thans in aanbouw zijnde huizen de voltooiing zijn van een vooroorlogs plan. De burgemeester zal al het mogelijke in het werk stellen om alsnog toe stemming te krijgen tot woning bouw. Voor de straatverlichting, ge kost hebbende 16826.59, zal een le ning worden aangegaan ad 12000. Een gedeelte van de weg en sloot voor de woning van P. Molema zal door dc gemeente worden gekocht tegen de prijs van f 1.De ge meente zal zelf voor een afscheiding moeten zorgen. Het herziene uitbreidingsplan dei- gemeente wordt vastgesteld. Dc wij ziging, was nodig, daar Ged. Staten het beter achtten de huizen, in ver band met ruimteverlies, dichter in elkaar te bdtiwen. De gupning van het ophalen van huisvuil en haardas wordt aange houden tot de volgende Raadsverga dering, daar de kosten nogal hoog lijken. Er waren twee inschrijvers t.w. A. van Harskamp voor 1248 per jaar (is ƒ24 per week) en A. de Lange voor ƒ40 per week (is 2080 per jaar). In verband met het overlijden van drs. Vlaanderen moet een nieuwe ge- mentearts worden benoemd. De voor zitter memoreerde de langdurige ar beid tot heil der gemeente door drs. Vlaanderen verricht. Het voorstel van B. en W. om per 1 April in de ontstane vacature te benoemen drs. Blaauwendraad wordtdoor de Raad met alg. st. aangenomen. Bij de rond vraag komt nog ter sorake de restau ratie van het damhek „Bronstee" e: van de Ned. Herv. Kerk. „Helpt Elkander". Uit het 'fin. jaarverslag, uitgebracht door de heer H. v. Driel, stippen we aan, dat aan contributies ontvangen werd 1327.70, het saldo ƒ1380.86 be draagt en aan ziekengeld werd uitge keerd 1502.20. De secretaris, de heer .G. P. de Jong, liet in een uitvoerig overzicht de afgelopen 40 jaar dc revue passe ren en om de dankbaarheid tot uiting te brengen voor genoten zege ningen werd 1 minuut stilte be tracht. De heer Slegtenhorst, die 40 jaar lang de hamer heeft gehanteerd, mocht op deze jubileumavond als blijk van erkenning en dankbaarheid een fraaie rookstandaard en een kistje sigaren in ontvngst nemen. Bij acclamatie werden de aftredende be- stuursleedn de heren P. Brommers en P. Boers herkozen. ZOETERWOUDE K.A.B. De afd. Zoeterwoude Dorp hield haar laatste ontwikke lingsavond in het winterprogram '48 '49, waarbij de hoofdbestuurder, de heer Weeber, het zeer actuele onder werp behandelde. De publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. De gemeng de zangveren. „Sancta Lucia" ver leende belangeloos haar medewer king en voerde enige mooie zangnum mers, onder de bekwame leiding van de heer Kappendijk, uit. Geheel in de geest van de vastentijd waren de nummers gekozen en de uitvoering daarvan bewees. d3t de leiding in goe de handen is. Hierna kreeg de heer Weeber het woord, die een duidelijke uiteenzetting gaf over wat bedoeld wordt met publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Van deze lezing ga ven wij reeds meermalen verslag. Als onze Maatschappij conclu deerde spr. niet steunt op de grondslag van de Christelijke Leer, en de richtlijnen ons door Paus Leo XIII in Rerum Novarum voorgehou den, kan zelfs de Marshall-hulp de arbeider niet van dc ondergang red den, en zal' ook een P.B.O. waardeloos zijn. Wees toch niet lamlendig be sloot spr., als het gaat om onze kath. beginselen, kijk rondom je, hoe in on ze grote steden avond aan avond ge sjouwd wordt door mensen in dienst van het communisme. Staan onze be langen niet véél hoger? Laten wij zorgen^ dat het communisme overbo dig wordt door een voorbeeld te zijn van echte naastenliefde. Na deze in leiding werd door enkele gebruik ge maakt van de gelegenhed tot vragen stellen. Hierna dankte de voorz, en sloot de vergadering mei een: ,,Tot het Fees-t van de Arbeid!" UIT DE OMGEVING HILLEGOM Bloemencorso. Voor het bloe mencorso HillegomLisseSassen- heim, dat op 23 April wordt gehou den, bestaat zeer grote belangstel ling. Ook grote ondernemingen bui ten de streek meldden zich reeds. In de jury hebben o.m. zitting de heren J. T. Ch. Dix, C. Thun en R. M. v. d. Hart-Pot. Tot 9 April blijft de ge legenheid tot zich aanmelden open gesteld. Viering Koninginnedag. Men deelt ons mede, dat 'het programma voor deze viering als volgt is samen gesteld: des morgens worden alle kinderen der lagere scholen in de Hobaho-hal aan de van Tetsstraat verwacht, waar zij zullen worden onthaald en prettig zullen worden bezig gehouden. Des middags wordt een bloemen corso gehouden, waaraan alle school gaande kinderen vanaf het 3e leer jaar kunnen deelnemen; ook die der ULO-scholen. Fraaie prijzen zijn uitgeloofd. Te 7 uur wordt een ca baret-programma afgewerkt, mede in de Hobaho, waar des middags de Band of H.M. Royal Fusileers con certeren. KATWIJK AAN DEN RIJN K.V.P. De voorz., de neer H. J, Grimbergen, gaf een gedetailleerd overzicht over het verloop van de gang van zaken in de politiek sinds 1930. Na minder belangrijke agenda punten was aan, de orde de bespre king over de officiële candidaatstel- ling voor de groslijststemming. In vorige vergadering was een lijst voor een candicY.at ingezonden door de R.K. Middenstandsvereniging cn een van een groep kiezers. Het bestuur had volmacht gekregen die lijst met nog een candidaat aan te viillen, waarin het bestuur niet geslaagd was. Lange besprekingen werden hierover gehouden, doch steeds kwam men in botsing bij de indiening van een voorstel met het reglement, wat uit eindelijk de vergadering deed beslui ten dc lijst uit twee candidaten te doen bestaan. De groslijststemming werd vastgesteld op 10 April. De be noeming van een commissie van toe zicht op eventuele kiescomité's gaf tot uitslag, dat deze commissie zal bestaan uit de heren Th. v. Schie, en Jac. Meijer, terwijl 't bestuur nog een derde persoon zal benoemen. Tot leden van het stembureau werden naast het bestuur nog' benoemd de heren J, Fennes, J. C. v. d. Berg en A. Hensen. Bij de rondvraag werd er de aandacht* op gevestigd, dat door bewoners van de Wasscnaarse weg, ten Zuiden van het Vliegve'd, een adres is gericht aan B. en W. om deze panden te'kunnen aansluiten aan het electrisch net, gas- en wa terleiding. Hierop is nog nimmer ant woord ontvangen. De aandache van het K.V.P.-raadslid zal hierop ge vestigd worden. Vervolgens werd de aandacht gevraagd voor het bijbren gen van meer activiteit in de poli tiek bij de jongeren. STOMPWIJK WACHTMEESTER WAAKT NIET MEER. De heer H. v. Arkel, wachtmees ter 1ste klas bij de Kon. Maré- chaussée's, gaat per 1 April met pen sioen. Sinds 1943, dat hij hier in ,Stompwijk kwam, heeft hij zich doen kennen als een correct en humaan politieman. Iemand die aanstonds be greep hoe met de mensen om te gaan en met liefde voor z'n beroep, dat wel hieruit blijkt, dat, ofschoon reeds Een vergelijking met Engeland De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld, heeft onlangs, vergezeld door dr. ir. Z. Y. van der Meer, directeur-gene raal van de Wederopbouw en Volks huisvesting, een bezoek gebracht aan Engeland, teneinde zich op de hoogte te stellen van de vorderin gen van de woningbouw daar te lande en in het bijzonder van de daar opgedane ervaringen met de montage bouw. Desgevraagd deelde de minister aan een redacteur van het A.N.P. zijn ervaringen mede. Het was hem in Engeland gebleken, dat deze bouw van geprefabriceerde wonin gen daar ongeveer dezelfde ontwik keling heeft doorgemaakt als in Ne derland. Ook daar liggen de bouw kosten in het algemeen nog 10 a 15 pet boven die van de traditionele bouw. Tot einde December jl. zijn er 100.000 uitgegeven, waarvan er toen gereed waren 67.000, gebouwd volgens velerlei systemen. In het vervolg zal de Engelse overheid al leen medewerking voor deze bouw verlenen, indien de bouwkosten die van de gewone bouw niet overtref fen. De minister meent, dat men ook hier te lande een zodanige maatregel - 1 dienen te treffen. Met bc .ing tot het algemeen aspect van onze woningbouw gaf de minister enige vergelijkende cijfers. In Engeland zijn weliswaar 800.000 woningen gereed gekomen, maar hieronder zijn ook begrepen de her stelde. de gesplitste en de noodwo ningen. Het aantal gereed gekomen zijnde permanente woningen be droeg eind December in Engeland 386.481. Aangezien onze bevolking vijfmaal kleiner is, zou dit voor Ne derland moeten zijn ongeveer 75.000 woningen. Engeland was ons echter een jaar voor. Toen wij in 1945 voor een ruïne stonden hadden wij ver hongerde arbeiders, zaten wij zon der materiaal enz. Wij maken dus met tegen de 50.000 woningen geen slecht figuur. Daar onze jaarproduc tie nu 40.000 zal bedragen staat die bij Engeland (jaarproductie 200.000) niet ten achter. Ook dient nog be dacht te worden aldus minister in 't Veld dat dc materiaalvoor ziening in Nederland moeilijker is en wij ook te kampen hebben met het probleem der enorme bevol kingsaanwas. In dit opzicht staat Nederland aan de spits. In Neder- onaangename - smaak proefde. Een week nadien had de tweede poging plaats, eveneens met vergif, dat zij in de medicijnen deed. Ook deze po ging werd ontdekt en toen de vrouw merkte, dat zij als gifmengster faal de, nam zij een ander middel te baat. Op een nacht, terwijl haar man rus tig sliep, sloop ze de kamer in, sloot een openstaand raam en na er zich van te hebben overtuigd, dat er vol doende gasmunten in de meter wa ren, zette zij de kraan van dc gas lamp open en sloot de kamer zorg vuldig af. Deze derde poging zou evenwel ook geen succes hebben. D. werd tijdig wakker en s'oot de gas- toevoer af. De noodzakelijkheid om elders verpleegd te worden, redde de man tenslotte van een zekere dood. De tijdelijke afwezigheid van D. maakte het de vrouw, die inmiddels Assen met onbekende bestemming had verlaten, mogelijk een vrolijk le ventje te leiden. In die tussentijd had D. echter argwaan gekregen en deed van zijn vermoeden aangifte bij de recherche, die een intensief onder zoek begon. Men wist in verschillen de steden van ons land vo'doende gegevens te verzamelen, welk een ar restatie wettigden. De vrouw te vin den bleek evenwel een moeilijker opgave te zijn. Verschillende sporen werden gevolgd, die 'o.a. naar Am sterdam, Rotterdam en Dortmund leidden, maar telkens was zij gevlo gen. In de nacht van 25 op 26 Maart jl. werd zij eindelijk te Groningen ge arresteerd. De vrouw legde een vol ledige bekentenis af en werd voor de officier van justitie geleid. VERGIFTIGING DOOR EEN WATERPLANT. Drie jeugdige kinderen waren gis teren bij de woning van de familie V. te Loosdrecht op een omgekeerde boot aan de waterkant aan het spe len. Zij speelden winkeltje met een twee jaren geleden pensioengerech-1 aantal potjes en pannetjes, waarin tigd, hij er toen nog niets voor voel de om de dienst te verlaten. Onder de bezetting heeft hij 't als goed va derlander niet gemakkelijk gehad. Door zijn' kordaat en moedig optre den in de gevallen, die hier ieder een zich nog wel zal heugen als daar zijn, 't geval Romein, het doorsteken van een kabel van de Wehrmaclrï en de zaak-de Boer waarvoor hij zelf gearresteerd werd heeft hij z'n standplaats Stompwijk voor re présailles weten te behoeden. Ook de ontmaskering van een S.D.-spion heeft verscheidene inwoners uit de handen van de bezetter gehouden. Berichten reeds geplaatst in ccn gedeelte onzer vorige oplage. DRIEVOUDIGE POGING TOT MOORD. In de nacht van 25 op 26 Maart jl. heeft de Groninger recherche de 43-jarige gescheiden vrouw T. E. ge arresteerd, die verdacht wordt van een drievoudige poging tot moord op haar echtgenoot D. te Assen. De vrouw trouwde in 1946 met deze D. en aanvankelijk liet de verstand houding weinig te wensen over, tot dat de man langdurig ziek werd. De vrouw vatte toen het plan op haar man van het leven te beroven, waarvoor zij de eerste keer vergif in een beker mengde. De poging mis- lukte echter, doordat de man een j Rappard tot dc zwaarste straf. zij grind, zand en water hadden ge daan. Een 14-jarige jongen had in zijn onwetendheid een plant uit het water gehaald, waarvan hij de knol in stukjes sneed en deze in een dei- potjes deed. Toen de jongen was weggegaan, hebben de kinderen de stukjes knol opgegeten. Reeds spoe dig openbaarden zich vergiftigings verschijnselen. Een onmiddellijk ge waarschuwd arts liet de kinderen naar het Diaconessenhuis te Hilver sum overbrengen. Daar bleek één der kinderen, het driejarig dochter tje van de familie Vonk uit Loos drecht reeds te zijn overleden. De beide anderen konden door onmid dellijk medisch ingrijpen van dc dood worden gered. Het levensgevaar is thans geweken. Bij onderzoek is gebleken, dat de kinderen de knol van de z.g. water- schering hebben gegeten. DODSTRAF TEGEN VAN RAPPARD UITGESPROKEN. Het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gravenhage deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen de voor malige leider van de N.S.N.A.P. dr. Erns^ Herman ridder van Rappard, tegen wie de procureur-fiscaal bij genoemd Hof veertien dagen gele den de doodstraf eiste. Het Hof be vestigde deze eis, en veroordeelde v. land zou zonder dit probleem in het geheel geen woningvraagstuk be staan. Tenslotte is er nog het feit, dat in Nederland 4 y. pet der wo ningen verwoest is en in Engeland 1 y2 pet. Hiertegenover staat, dat Engeland veel meer slechte wonin gen bezit dan wij. „Verwacht u voor onze woning bouw voordelen van de Economische Unie?" Zeer zeker, antwoordde de minis ter. maar we hebben in het han delsverkeer met België een belang rijk deficit. Daarvoor is nog geen bevredigende oplossing gevonden. Men moet dus oök weer niet den ken, dat door deze unie alle moei lijkheden van de materiaalvoorzie ning met een slag zullen zijn opge lost. „Hoe is de verhouding tussen de hoeveelheid materiaal en de be schikbare arbeidskrachten?" Dc minister zeide, dat in de laat ste drie maanden hier een even wicht is ontstaan. In sommige stre ken maakt men zich zelfs al onge rust over komende werkloosheid. Slechts in Den Haag en Rotterdam zijn er nog enige moeilijkheden. „Hoe staat het met de invoer van complete weningen?". De minister bleek daarop niet gecharmeerd te zijn. We zijn echter by handelsover eenkomsten wel eens verplicht, de ze woningen te accepteren. Voor de woningvoorziening spelen ze geen rol van enige betekenis. De minister meende, dat onze wo ningproductie moet worden ver hoogd tot 55 a 60 duizend per jaar, maar hij geloofde niet, dat dc tradi tionele bouw die hoeveelheid kan leveren. Als aanvulling had hij zich daarbij dan ook 10.000 montagewo ningen gedacht. Bepaald achterop ten opzichte van Engeland zijn wij ten aanzien van de badgelegenheid en de warmwa tervoorziening. Deze maken van de Engelse arbeiderswoningen een in- haerent deel uit. De kosten van de Engelse arbeiderswoning bedragen 2000 gulden meer. maar de minister meent, dat wij hier proeven moeten gaan nemen volgens het in dit op zicht geldende Engelse systeem Man vergete echter niet, dat het indexcij fer van' onze bouwkosten 350 is en in Engeland 205. Tenslotte wees dc minister er nog op, dat in Engeland veel ramen van aluminium worden toegepast. Deze zijn zeer practisch en duurzaam en vergen nagenoeg geen onderhoud. Aangezien Suriname voldoende Bau xiet kan leveren, ligt hier misschien een bron van deviezenbesparing. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdag tot Woens dagavond). LENTE. 'Koude nacht met plaatselijk ochtendmist. Morgen overdag droog en zonnig weer met onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke of matige wind uit uiteenlop'ende richtingen met hier en daar in de kuststreek tijdelijk een koele zeewind. VERLAGING VAN DE VOORGESTELDE MARSHALL HULP WAARSCHIJNLIJK Het streven van de republikeinse partij naar veAaging van de voorge stelde gelden voor de tweede periode van het plan-Marshall schijnt thans kans op slagen te hebben. Waarne mers zijn van oordeel, dat de partij vermoedelijk voldoende steun van de democraten zal kunnen verkrijgen om door het Congres een verlaging te doen goedkeuren van het bedrag ad 5.580 millioen dollars, dat de Amerikaanse regering nodig acht voor de periode van 15 maanden, welke op 1 April a.s. begint. De republikeinse senator Robert Taft heeft het voornemen, in het Congres een amendement in te die nen, dat tot strekking heeft de be schikbaar tc stellen gelden te be perken tot 4.280 millioen dollar en president Truman te laten beslissen, of dit bedrag in «12 maanden of in 15 maanden zal worden gebruikt. De Nederlandse Caritas-missie is er in geslaagd om 50 ton levens middelen voor haar gaarkeukens in Berlijn, die in alle sectoren van de stad gevestigd zijn, deze week te ver voeren, over land via Duisburg. De transporten vinden nog voortgang. ROELOFARENDSYEEN, 28 Maart Bloemen. v. d. Eerden 2639 ct.. Copland 32—46 ct, White Sail 28— 44 ct., Albino 4U53 ct., Weber 23 39 ct.. Harvest 3860 ct., Rheinland 30—37 ct„ Bartigon 28—39 ct.. W. Witt 26—37 ct.. Theems 37—44 ct. Bandoeng 2634 ct„ Olympiade 24 40 ct, Rijzende Zon 3036 ct., Cou leur Cardinal 20—34 ct., Sonja 19 28 ct., The Rose 2837 ct.. E. Eddy 2634 ct., Pigcadilly 3037 ct.. Ze nober 15—21 ct„ Augusta 2327 ct. Crown Imperial 2133 ct., Mozart 2236 ct., Corniforus 2436 ct., Dubb. Tulpen 2040 ct., Whrestler 21—27 ct., Alfred 18—29 ct.. Cheer fulness 1623 c.. Narcissen k. gt 716 ct., Frcesia's I 4070 ct., idem II 2836 ct, Anemonen 2284 ct., per bos, Cal la 2538 ct., per stuk. BODEGRAVEN. 29 Maart Kaas. Aanvoer 18 partijen. Prijzen: le soort 1.751.77 cn 2de soort 1.711.74 per kg. Handel matig. VOETBAL D.W.V. KAMPIOEN Het bestuur van de KNVB heeft, gezien het rapport van een speciale commissie, besloten een aanvraag tot herziening van de beslissing der protestcommissie inzake de wed strijd VeloxAFC, afgewezen, zodat do ontmoeting tussen DWV en de Spartaan, welke Zondag j.l. een 20 overwinning voor DWV opleverde, tevens de beslissing voor het tweede klasse kampioenschap bracht. Het programma voor de eerste helft van de promotie-degradatie competitie van het district I is als volgt samengesteld. 3 April: Storm vogelsDWV; Spar ta—ZFC. 10 April: DWVSparta (olympisch stadion); ZFCStormvogels. 18 April (Tweede Paasdag): Storm vogelsSparta; ZFC—DWV. PROM.DEGRADATIE 4e KLASSE. net tweede gedeelte van het pro moticprogramma der 4e klasse is als volgt vastgesteld: 3 April: ASC—AVV, SJC—Lugdu- num. 10 April: ASCLugunum, AAVS JC. 18 April: SJC—ASC. 24 April: LugdunumAVV. Zoals uit het verslag van de wed strijd AWASC gisteren kon blij ken, verloor ASC niet met 3—0, doch met 40 van AW. GouderakTeylingen 12. Tey- lingen wist haar tweede wedstrijd voor de beker in een overwinning om te zetten. Als Teylingen de bal aan het rollen brengt, stormen zij gelijk op doel af, doch de bal wordt geretourneerd. In de vierde minuut krijgt Teylingen een vrije trap te ne men, even over de speelhelft. De linkshalf geeft een hoge voorzet voor het doel, de keeper loopt uit en ge lijk kopt de rechtsback- de bal in het verlaten doel (10). Verschillende gevaarlijke aanvallen weet de ach terhoede te stutten, doch na tien minuten spelen is het de rechtsbui ten. die keurig voorzet, de midvoor vangt op en loopt snel door de ach terhoede heen. De keeper loopt uit en met een hard laag schot wordt het tweede doelpunt gemaakt. Dit tem po was echter niet vol te houden op de duur. Beide elftallen kwamen beurtelings in de aanval en na een half uur spelen was het de rechts buiten van Gouderak die een kans kreeg en een mooi schuin schot in zond (12). In het laatste kwartier voor dc rust was het de Teylingen linksbuiten, die nog een keurig doel punt maakte, doch de scheidsrechter annuleerde deze wegens buitenspel. In de tweede helft werd niet gescoord. Rodenburg 7Teylingen 3 11; Teylingen 4St. Bern. 4 50; Tey lingen C Jun.M.M.O. Jun. 14: Adsp. Meerburg bTeylingen b 02. AltiorWeteringse Boys 72. Al direct ontspint zich een vinnige strijd om de bal en het is Altior, dat bij een doelworsteling de leiding neemt (10). Een moment later 'maakt Wet. Boys door een misver stand in de Altior achterhoede gelijk (11). Vuriger nog wordt het spel en Altior is ver in de meerderheid, maar de voorhoede schiet wel, doch zelden op het doel. Eindelijk tocii weten zij het net te vinden en r'- stand is 21. Kort voor do rust ziet de rechtsbuiten van de Boys kans om de gelijkmaker te scoren (22). Enkele keren ontsnapt ook het Al- tior-doel aan doorboring. Na dc rust zien wy een geheel ander spclbeeld. Altior weet dc Wet. Boys te over spelen en men kan wel zeggen dat de voorhoede ook productiever is ge worden. Immers na de rust wisten zij do stand op te voeren tot 72. waaronder enkele zeer fraaie doel punten. Jammer dat de Boys reeds bij 42 de moed opgaven en zich niet meer voor 100 pet. gaven. Voor Altior was deze vriendschappelijk gespeelde match een zeer goede oefenwedstrijd. Wet. Boys. Gehandicapt door en kele invallers trok Wet.. Boys I naar Altior I to Langeraar. Met 72 moes ten zij de eer aan Langeraar laten. UVS 7—Wet. Boys 2 4—0; Wet. Boys AAltior A 20; Wet. Boys asp.St. Bernardus asp. 70. St. Bernardus. De uitslagen luiden: St. Bern. II—VVSB 4 3—1: St. Bern. III—O. Groen 4 2—4; Tey lingen 4—St. Bern. 4 5—0; St. Bern. sap. AWet. Boys A 70. HazerswoudeS.J.Z.-Comb. 11. Na enkele weken rust, werd Zon dag een oefenwedstrijd gespeeld voor de a.s. bekerwedstrijden. Voor de rust deponeerde Haz. de eerste bal in 't net, doch moest deze voorsprong in dc 2e helft weer afstaan. Dc aspiranten deden voor hun gro tere broers niet onder en deelden eveneens de punten met dc dito's van S.J.Z. Uitslag 11, G.D.S. Dc wedstrijd GDSNic. Boys 2 vond geen doorgang aange zien de Boys weer eens verstek lieten gaan. W.S.E.G.D.S. werd ontijdig ge staakt. na een vreemde beslissing van de scheidsrechter, waardoor G. D.S. onvolledig word. VEP 4—GDS 4 80. Nieuwkoop A—GDS A 11; GDS BNSV A 0—5; GDS C—Olym- pia C 11. Stompwijkse Boys. Het le elftal speelde een vriendschappelijke wed strijd tegen een Tonegido-combina- tie. Het resultaat was een broeder lijke verdeling (1—1). Overige uit slagen: AZL 3Stompw. Boys 2 1—1; Stompw. Boys 3—Meerburg 3 11; Lisse CStompwijkse Boys B 22; Stompwijkse Boys asp.—KRV- asp. 2—0. Nic. Boys. Een schamele 10 overwinning in de laatste acht minu ten was het enige resu.taat, waarvoor een zwoegende achterhoede en half- linie zovele goede kansen voor haar voorhoede had geschapen Daartegen over, stond een technisch zwakker, maar physick sterker Waddinxveen 2, dat van het begin tot het einde door een systeemloos zwoegen een hinderlijke tegenstander was, waar tegen de groenhemden blijkbaar geen behorlijke tactiek konden toe- geen behoor ijke tactiek konden toepassen. Uit de zeer vele corners kwam er verandering in deze voet balcompositie. Een creatie van de schoen van Joh. Lebesque werd kei hard door Piet Uyttewaal op de kee per afgevuurd en de omhoog ge stompte bal werd bij de tweede aan val door de uitstekende keeper in eigen doel gewerkt (10). De res terende minuten bracht, ondanks het zwoegende Wr"'vv«cn geen ver-

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3