Twee minuten voor de doden FREDERIK Verteld door Huibert Vet^ EN DE ZEVEN DIRECTEUREN ingesneeuwde DINSDAG 29 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Voor de vierde maal heeft de com missie nationale herdenking richtlij nen verstrekt aan de burgemeesters van alle gemeenten in Nederland voor de nationale herdenking van de in de tweede wereldoorlog omgekomen Ne derlandse en geallieerde militairen, zeeliederi en verzetsstrijders, op 4 Mei a.s., de vooravond van de bevrijdings dag. Zij zijn gelijk aan die van de drie voorgaande jaren. Van des avonds 18 uur af zullen van alle openbare gebouwen, parti culiere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok gehangen worden. Om 19.30 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan een „stille tocht". Van 19,45 uur of tot 30 seconden voor 20 uur zullen de ktokken van alle kerken luiden. Te 20.00 uur precies zal, nadat 30 seconden tevoren door middel van het voor elke gemeente meest ge schikte signaal dit tijdstip is aange kondigd, op de plaatsen der herden king gedurende twee minuten volko men stilte in acht genojnen worden. In aansluiting op en in overeen stemming met het bovenstaande zul len in de kerken of andere gebou wen van elke gemeente, herdenkings bijeenkomsten worden georganiseerd. Het is in verband met het karakter van deze nationale herdenkings avond gewenst, dat de burgemeesters het daarheen leiden, dat die avond van 18 uur af geen openbare verma kelijkheden worden gehouden en alle verkooplokaliteiten gesloten zijn. Op verzoek van de commissie zal de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een missive aan alle inrichtingen van onderwijs doen uitgaan, waarin aangedrongen wordt de laatste lesuren voor de nationale herdenkingsavond te wijden aan de geschiedenis van de strijd voor Ne- derland's vrijheid. Ook dit jaar zal in de Ridderzaal een plechtige bijeenkomst gehouden worden. De minister-president, dr. W. Drees en de ambassadeur van een buitenlandse mogendheid zullen een toespraak houden. De Nederlandsche Spoorwegen zul len te 8 uur de treinen twee minu ten laten stilstaan. Ook de K.N.A.C., de A.N.W.P. en de grote transport bonden adviseerden hun leden die stilte in acht te nemen. De 'bioscopen en restaurants sluiten weer vrijwillig hun deuren van 6 uur Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.Gymna. 7.30 Réveille. 8.Ó0 Nieuws. 8.45 In de mist. 9,00 Bij onze jonge zieken. 9*40 P. I. Tsjaikowsky-concert. 10.30 Mor gendienst, ds. H. Vogel te Amster dam. 11.00 Sonate, Debussy. 11.15 Een liedje in de 18e eeuw, luisterspel. 11.50 Gr.pl. 12.30 Land- en tuinbouw- nieuws. 13.00 Nieuws. 13.45 Opera- fragmenten. 14.40 Even onder ons. 15.00 Jeugdconcerten. 16.00 Postze gelverzamelaars. 17.30 Gevarieerd PlatenprogrammaVan alles wat. 18.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Prikkebeen. 19.45 Engelse les. 20.00 Nieuws. 20.15 Lijdensoverden king door ds. J v. d. Brink te Hil versum. 20.45 Radio Philharmonisch Orkest. 21.45 De zee bleef vrij. 22.00 Peter Kreuder speelt.... 22.15 Wij hebben een woord voor de wereld. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.40 G. Bi- set (gr.pl.). HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ray Ventura en zijn orkest. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Serenades. 10.00 Mor genwijding, ds-, D. Richards te Bus- sum. 10.20 Onze keuken. 10,30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Gr.pl. 12.00 Accordeola. 12.30 Land- en tuinbouw- nieuws. 12.38 The Kilima Hawaiians, 13.00 Nieuws. 13.20 Malando en zijn orkest. 14.00 Gesproken portretten. 15.15 Mensen, dieren en dingen in de muziek. 15.30 De Regenboog. 16.00 De Roodborstjes. 16.15 Het stond in de krant. 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Omroep-Kamerorkest. 17.45 Contact overzee-West. 18.00 Nieuws. 18.20 Metropole-orkest. 19.00 Mijn ervarin gen met het Engels. 19.15 Het nieuws uit Indonesië. 19.30 Voor de jeugd. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.00 Nieuws. 20.20 Gr.pl. 21.00 Na vijftig jaar(hoorspel). 22.00 Kwartet Jan Corduwener. 22.25 Volksliederen. 22.45 Van boek tot boek. 23.00 Nieuws. 23.15 De Hit-Kit. 23.45 Avondconcert af. Ook de grote Nederlandse scheep vaart zal worden verzocht, om, waar zich de Nederlandse schepen op dat ogenblik bevinden, dit plechtig ogen blik in acht te nemen, In den Haag hebben de bloemen- venters zich verbonden die avond geen bloemen te verkopen. Zij boden vrijwillig aan bij de herdenkings plaatsen behulpzaam te zijn bij de verkoop van bloemen waarvan de op brengst- zal worden afgedragen. Uit een zestal plaatsen in Neder land worden reportages gegeven: We. teringschans. Lochem. Oudehaske, den Helder, Nederweert, Waalsdor^ pervlakte. De commissieviationale herdenking is van oordeel, dat de Waalsdorper- duinen nabij 's-Gravenhage een be langrijke plaats innemen onder de plaats, in Nederland, waar gesneu velden uit de tweede wereldoorlog worden herdacht en wel omdat in de Waalsdorperduinen de eerste Ne derlandse verzetsstrijders -Werden vermoord op 11 Maart 1941. De herdenkingsplaats enkele tientallen meters verwijderd van de fussileringsplek behoefde drin gend nadere voorzieningen. De ruw houten kruizen, waaraan de slacht offers gebonden werden voordat ze werden doodgeschoten, dreigden te vermolmen. Na vele moeilijkheden is men er in geslaagd deze kruisen te verbronzen, waardoor zij voor het nageslacht bewaard kunnen blijven. Ook de directe omgeving van def herdenkingsplaats dient verbeterd te worden. De commissie nationale her denking wil geen pompeus monument bouwen doch een sober gedenkteken. Vóór de gebronsde kruisen zal een eenvoudige rand van Frans kolksteen worden geplaatst, waarin een ge denkplaat van hetzelfde materiaal is aangebracht. Dit monument zal 13.000 gulden kosten, ,De commissie nationale herdenking acht het niet juist voor dit nationale monument geldelijke steun van de regering te vragen. De commissie doet daarom een beroep op het Nederlandse volk om bjj te dragen tot de sobere ver zorging van de plaats waar 269 per sonen uit het gehele land door de Duitsers werden neergeschoten. SALARISVERHOGING VERPLEGEND PERSONEEL. Verpleegprijzen ziekenhuizen en sanatoria omhoog. Naar de „Maasbode" verneemt, is dezer dagen het besluit van Rijksbe middelaars te venvachten, waarbij met ingang van 1 April a.s. de sala rissen van lekenverplegers en -ver pleegsters belangrijk verhoogd zul len worden. Wij vernemen hieromtrent nog, dat deze verhogingen niet van toepassing zullen zijn voor religieuze verple- genden. Voorts dat de nieuwe verho gingen op 1 April bindend zullen zijn, voor alle ziekenhuizen en sanatoria. Om de kosten voor de ziekenhuizen en sanatoria, die een gevolg zijn van deze beslissing, te compenseren, heeft de minister van Economische Zaken, gehoord het Directoraat voor de Prij zen, besloten, gelijktijdig deze instel lingen toestemming te geven de ver pleegprijzen met ingang v&n dezelfde datum te verhogen met f 1 per ver- pleegdag. Deze laatste verhoging geldt echter alleen voor verpleegprijzen tot en met ƒ8 per dag. Daar ruim 80 pet. van de verpleegden in bovengenoem- de instellingen vallen onder de cate- j Bij de Tweede Kamer is een wets- gorie van f 7 per dag of minder, bete- j ontwerp ingediend, waarin de ver kent deze verhoging, van 1 per dag, j antwoordelijkheid van journalisten een zeer belangrijke compensatie voor j en andere bij de pers werkzame per- de kosten der salarisverhoging. sonen is vastgelegd. De voorgestelde Voor de ziekenfondsen, welke juist j Wet voorbereid door een Staats ie de lagere klassen zoveel patiënten j commissie onder voorzitterschap van leveren, betekent een en ander een prof. mr W. P. J. Pompe bevat de zware jverhoging der lasten. instelling van een Persgerecht, ge Een onverwachte meevaller Een inwoonster van Wilder- vank, die een dag in de stad Gro ningen vertoefde, en behoefte aan iets eetbaars gevoelde, kocht in een der winkelzaken in de stad van koek en mollebonen vier eierkoeken, die haar netjes in een papieren zakje overhan digd werden. Op de terugreis naar Wildervank opende zij haar tas om de inhoud van het zakje te nuttigen. Tot haar schrik en verbazing bleek de inhoud van het zakje echter niet te bestaan uit eierkoeken, doch uit. een groot aantal bankbiljetten. Thuisgekomen, spoedde zij zich naar een in de nabijheid wonen de wachtmeester der rijkspolitie, die zich telefonisch in verbinding stelde met de Groninger recher che. Deze bracht egn bezoek aan de koekzaak, waar de bedrijfslei der onmiddellijk de kas Opmaak te en deze klopte precies. Bij nader onderzoek bleek echter, dat op die dag een bedrag van 900.in de winkel aanwezig geweest was en waarvan men veronderstelde, dat de chauffeur van de firma het geld zou hebben meegenomen naar het hoofdkan toor van de zaak. Het geld had men voor het gemak maar ver pakt in een normaal winkelzak je en dit zakje was blijkbaar tus sen de gereedstaande zakjes met eierkoeken geraakt. Het was een opgetogen filiaal houder, die de volgende morgen in Wildervank zijn geld weer in bezit kwam nemen. De eerlijke Wildervankster, die op zc onvrij willige en onverwachte wijze in het bezit kwam van dit bedrag, wilde hij een bedrag van f 150. afstaan, maar deze weigerde rardnekkig elke beloning. ren geen identiteitsbewijs of ander aanhoudingsbewijs vereist. Voor stieren van acht maanden en ouder blijft een identiteitsbewijs voorgeschreven. Aangezien de voederpositie zich gunstig heeft ontwikkeld, wordt het aanbrengen van cobrecties op de melklijsten op grond van voeder- schaarste thans overbodig geacht en niet langer toegestaan op melklijsten, die na 1 Janauri 1948 zijn aangelegd. Het reglement stierk al veren zal worden gewijzigd in die zin, dat voor stierkalveren, die niet zijn ingeschre ven in een der registers van een door de directeur-generaal van de land bouw erkende stamboek- of fok ver eniging, geen identiteitsbewijs mag werden afgegeven. Dit betekent, dat in het vervolg geen ongeregistreerde of zgn. wilde stieren, die een levend gewicht hebben van 250 kg. of heb ben overschreden, mogen worden aangehouden. Als overgangsmaats gel is bepaald, dat de nog in omloop zijnde identiteitsbewijzen van onge registreerde stieren tot nader order hun geldigheid behouden, zodat de betreffende houders deze stieren voor het gebruik bij hun eigen veestapel kunnen aanhouden, totdat ze worden opgeruimd. EEN „PERS-GERECHT Cultuurpolitiek en overheidsbemoeiing Drakenburg, 26 Maart. Geen volk kan zich handhaven, als het er niet in slaagt, zijn cul tuur te behouden. Van deze ge dachte ging ir. L. J. M. Feber uit, toen hij als eerste inleider sprak voor de deelnemers van het con gres, dat door de stichting Katho liek Gemeenschapsoord, in sa menwerking met K.V.P. en cen trum voor staatkundige vorming, werd gehouden. Het mag een geluk heten, zei de heer Feber, dat de overheid op het gebied van de cultuur lange tijd afzij dig is gebleven. Maar als zij er zich mee gaat bemoeien, moet zij positieve mogelijkheden scheppen, om de cul tuur van het volk aan te moedigen. En dr. Nico Vroom wees op de moge lijkheden, die er voor de cultuurpoli tiek van de overheid liggen, en op de gevaren, die hier kunnen opdoe men. Bewust gerichte cultuurpolitiek, aldus de samenvattende conclusie, zal in elk geval geld kosten, dat door staat en gemeenten moet worden ver strekt. In geval men hierbij „politiek" vreest, kan de overheid fondsvor ming verlangen, nochtans onttrokken aan de wet. Anderzijds lijkt het nuttig, dat pu blieke organisaties worden gesticht, welke een bloeiend cultuurleven mo gelijk maken. Maar dan zal het on derwijs moeten helpen, om het volk in kunstzin op te voeden. Via deze orga nisaties zou de overheid kunnen wer ken. Een belangrijke conclusie was ook deze, dat door inkrimping van woon ruimte de kunstbegeerte wordt ver legd in de richting van het edel am bacht en de kunstnijverheid, het kunstzinnige gebruiksvoorwerp. En het toneel door het volk moet worden gestimuleerd door uitstekende spe lers en regisseurs. Enkele actuele gedachten heeft ook de oud-minister van Onderwijs, prof. dr. Jos Gielen, aan zijn gehoor mee gegeven. Bij de beoefening van actie ve cultuur politiek zal het subsidiari teitsbeginsel voorop moeten staan, meende hij. Maar hoe zal men practisch het per soonlijke initiatief kunnen steunen? Hierbij speelt volgens de professor de sociale rechtvaardigheid een beteke nende rol; bovendien is spreiding no dig van alle cultuurpolitiek. Het mag instellingen voor volkskunstbeoefe- ning. Niet de staat heeft de eerste stem in culturele aangelegenheden; hij is dienaar van de gemeenschap en zijn controle mag niet verder gaan dan de besteding van gelden, die door middel van subsidies zijn verstrekt. Over deze gedachten werd een bre de wisseling van gedachten gehou den, waarbij werd onderstreept, dat persoonlijke en groeps-zelfwerkzaam heid aan staatshulp moeten vooraf gaan. BERUCHTE MOORDZAAK OPNIEUW LEVEN IN GEBLAZEN De procureur-generaal bij het Ge rechtshof in Den Haag heeft gisteren wederom vijftien jaar geëist tegen D. S. uit Utrecht, die tezamen met drie kennissen in September 1941 ee^ achttienjarige jongen uit Utrecht door ophanging en messteken heeft vermoord S. is in de oorlog al tot vijftien jaar veroordeeld maar heeft om revisie van zijn vonnis verzoent, omdat hij de in de oorlog opgegeven motieven wilde herroepen. Hij heeft toen namelijk gezegd, dat de moord was gepleegd uit angst voor de ont dekking van ongeoorloofde verhou dingen. Nu zegt hij echter, dat de moord is gepleegd ten gunste van de illegaliteit. De jongen zou namelijk door loslippigheid een illegale groep in gevaar hebben gebracht. Dc pro- cureur-fiscaal achtte het in de oorlog opgegeven motief evénwel het juiste GEDEPRIMEERDE BEURS. Het zakenverkeer op de effecten beurs te Amsterdam liet gister weer veel te wensen over en in geen en kele rubriek konden omzetten van betekenis worden waargenomen. Van een bepaalde stemming kon feitelijk niet worden gesproken. De koersen verschilden over het. algemeen weinig bij de slotnoteringen van Vrijdag en, terwijl enkele soorten een kleinigheid hoger waren, waren andere daarente gen weer wat lager. In de Nederland se staatspapieren konden vrij flinke omzetten worden waargenomen. In de eerste plaats in grootboek 1946, waarvoor aanvankelijk nogal wat aanbod bestond. Beginbeurs werd af gedaan tegen 94 3/4, maar geleidelijk aan kon een kleine verbetering wor den geconstateerd en tegen het slot werd gehandeld tegen circa 95 1/4. In overeenstemming hiermede was de conversielening 1947 eveneens lager. Aangevangen op 9515/16 liep de koers op tot 96 3/8, terwijl bij het scheiden van de markt tegen 96 1/4 werd gehandeld. De investeringscerti- ficaten bewogen zich tussen 96 3/16 niet zo zijn, dat alleen de kern van I en 96 7/16 en golden bij het slot on een volksgemeenschap er van geniet, geveer 961/4. Ook de overige Neder- maar ook de randgebieden, als bij- landse staatspapieren waren aan de voorbeeld scholen, bibliotheken en gedeprimeerde kant De R.K. verpleeginrichtingen zul len de verpleegprijs mogen verho gen naar verhouding van het' aantal leken-verplegen der. dat er werk zaam is. NIEUWE RUNDVEE VERORDENING. Het bestuur van het bedrijfschap voor vee en vlees heeft in overleg met de directeur van het veeteeltwe zen een nieuwe runvee-verordening vastgesteld, op grond waarvan de voorschriften inzake het aanhouden van stierkalveren en stieren worden gewijzigd. Onder de nieuwe regeling zullen de stiertcalveren zonder iden titeitsbewijs mogen worden gehouden tot een leeftijd van acht maanden of een levend gewicht van 250 kg. Deze regeling opent voor de veehouders de mogelijkheid, stierkalveren op te fok ken tot najaarskalveren, die dan voor de slacht worden afgezet of gecas treerd worden en verder als os kun nen worden aangehouden. Behoudens in het grensgebied, is voor deze die vestigd te Amsterdam waarvan de leden door de Kroon voor het leven worden benoemd. Dit persgerecht zal een register van journalisten aan houden. waarin inschrijving slechts dan zal worden toegestaan, wanneer mag worden aangenomen, dat de be trokken journalist de eer van zijn stand niet zal schaden. De journalisten, redacteuren, uit gevers of directeuren van persbu- reaux kunnen ter verantwoording worden geroepen voor de wijze, waarop door hen voorlichting wordt gegeven en aan nader bepaalde tucht maatregelen worden onderworpen. Dit zal kunnen gebeuren wanneer oneerlijke of onverantwoordelijke voorlichting is gegeven of wanneer opzettelijk, of door grove schuld is gehandeld in strijd met de zorgvul digheid, die de journalist in het maatschappelijk verkeer betaamt, of in strijd met de eer van de stand. Beroep op de uitspraken van het persgerecht zal mogelijk zijn bij een Perskamer van het Amsterdams Ge rechtshof. De lange gang was nog steeds kil en koud, maar het kamertje van de j soldaat werd verwarmd door een rood gloeiend ge- I stookt potkacheltje. „Pffft" zuchtte Frederik en knoopte zijn bloesje ;os. „wat een hitte!" De ouwe Krelis grinnik te. „Ja, jong", zei hij. „zo is het nou altijd op Lom bok. Dat was me een tijd jong! Ha!" en toen schar- relde hij wat rond in oen klem kast je naast zijn bed en bracht dc fles priklimor.ade te voorschijn. „Alleen voor sterke kerels", stond op het éti- ket en de soldaat verzuimde niet Fre derik daarop attent te maken. Met een knipoogje naar het knaapje schonk hij een dodempje vol voor Frederik en heel glas voor zichzelf. „Dat het je bekomen moge, jong!"- zei hij. Frederik knikte beleefd en nipte ook even aan zijn glas; ..Ik zou graag een gesprek met U hebben van man tot man", zei hij toen. „Ik ben op jacht naar zeven misdadigers; zoudt U mij missnhien willen he1 pen?" De soldaat werd bleek en drong met één teug zijn glas leeg, waarop hij het direcr weer vulde. „Eh... hum..." mompelde hij. ..gevaarlijke misdadigers, zeg je?" Hij kuchte een beetje benauwd. „Tja elxhumgevaarlijk zei je? Oh.... ja, ha! Natuurlijk wil ik je helpen, maar ik kan zo moei'ijk weg, zie je. Ik heb een erg verant woordelijke positie hier. Ik zorg voor de was en als er handdoek of zo weg zou raken, zou ik voor mijn hele le ven geblameerd zijn. Het spijt me erg, jong ik ben bang dat ik geen tijd heb." Frederik legde de oude soldaat uit, dat hij slechts een paar inlich tingen behoefde, en toen kwam de kleur weer op het gezicht van het mannetje. „Kunt U mij ook zeggen waar die zeven ouwe heren op het ogenblik zijn. die hier pas geleden zijn komen wónen?" De so'daat krabde diep in gedach ten met zijn houten been over de vloer. ..Zeven ouwe heren mom pelde hij. „Ha! Die van die zeven biefstukjes bedoel je?" ,.Ja", knikte Frederik. „Die zijn weg!" verzekerde de krijgsman. „Ik weet dat zo goed om dat er eer. slagersbediende aan de deur is geweest met zeven biefstuk jes voor zeven oude heren en drie ervan waren niet helemaal in orde, die biefstukjes bedoel ik, en die ouwe heren waren al weggegaan en toen hebben we die goeie biefstukjes maar onder elkaar verdeeld. Ha!" Frederik was hevig teleurgesteld. En weet U waar die zeven ouwe heren naar toe gegaan zijn?" vroeg hij onzeker. STADSNIEUWS KUNNEN JONGGEHUWDEN VOOR INWONING TOESTEMMING KRIJGEN? Het is niet de eerste maal dat een beroep op de gelukkige bezitters van niet voor zich zelf strikt nood zakelijke woonruimte wordt gedaan, om deze af te staan aan anderen, die niets of zeer weinig woonruimte ter hunner beschikking hebben. Ook van Kerkelijke zijde is hier op bij herhaling, en onlangs is er door de Bisschoppen in de Vasten brief, op aan gedrongen. Het is ons echter bekend, dat velen, die aan de ze aandrang gehoor willen geven, bevreesd zijn, dat indien men aan bepaalde personen kenbaar maakt wel een of meer kamers aan hen te willen afstaan, dit door het Gem. Huisvestings Bureau niet alleen wordt geweigerd, maar dat zij daar door tevens een groot risico lopen aan een ander niet door hen ge wenst gezin inwoning te moeten ver lenen. Bij navraag aan dit bureau is ons gebleken, dat dit onjuist is. Regel is, dat hoofdbewoners, die over een woning beschikken, en die in verband met het aantal inwonen de gezinsleden en de beschikbare woonruimte hiervan geen woon ruimte aan anderen behoeven af te staan, maar dit uit morele overwegingen wel willen doen, hier voor in de meeste gevallen van het Gem. Huisvestings Bureau gaarne toestemming verkrijgen. Norm is hierbij echter, dat de woning of een gedeelte hiervan niet reeds door dit bureau geblokkeerd is of dat door deze samenwoning een onsociale woningtoestand zou ontstaan. Het is dus niet zo dat jong ge huwden onder geen voorwaarden toestemming tot inwoning kunnen verkrijgen. Deze mededeling opent toch nog wel enige perspectieven voor jongge huwden. Wij hopen dan ook van har te, dat velen bereid zullen zijn, aan een jong echtpaar enige kamers of een kamer en een zolder af "te staan Op het Huisvestings Bureau staan reeds 500 jonge gezinnen als woning zoekende in groep VII ingeschreven behalve dan nog degenen, wie de moed ontbreekt dit te dóen, omdat naar zij zeggen het toch niets helpt. In zich is dit echter verkeerd, gij moet vooruit zien. Binnen enige ja ren hopen wij toch ook in Leiden tot een ruimere voorziening van woonruimte te komen. En ook hier bij is het dan: wie eerst komt wie eerst maalt. Het is daarom dat het Bestuur van de Kath. Bond voor het Gezin zelf een woningbouwvereniging wil op richten. De kost gaat ook hier voor ae baat uit, maar zonder moeite is nog nooit iets goeds tot stand geko men. Woningzoekenden of in de naaste toekomst meer woonruimte behoe- venden raden wij dus aan, nu zelf de handen ineen te slaan, door zich als lid voor deze vereniging op te geven aan het secretariaat Bakhuis Roze- boomstraat 32. Bij voldoende deelname zullen wij u dan nader in een vergadering bij een roepen, waar u uitvoerig over de gestelde voorwaarden zult worden ingelicht; en waarbij dan ook met uw goedvinden tot het oprichten van een woningbouw vereniging kan worden over gegaan. Bestuur Kath. Bond v. h. Gezin Secretariaat: Bakhuis Rozeboom- straat 32, Leiden. Ds. G. J. SIRKS OPVOLGER VAN PROF. HEERING In de algemene vergadering der Rem- Broederschap is ds. G. J. Sirks benoemd tot hoogleraar aan het Se minarium der Broederschap te Lei den, als opvolger van prof. dr. G. J. Heering. MUTATIES BIJ DE N.Z.H.V.M. De heer D. M. v. d. Vijver, tot voor kort chef van de Uitvoerende Dienst van de N.Z.H.V.M. hier ter stede, is benoemd tot hoofdinspecteur Vervoer der maatschappij, terwijl in zjjn plaats hier ter stede met ingang van 15 Mei is benoemd de heer T. M. P. H. Jansen te Amsterdam. De heer Jansen, die evenals de beer v. d. Vijver reeds vele jaren in dienst van de N.Z.H.V.M. is, is thans chef van de uitvoerende dienst te Amsterdam, waar hij speciaal belast is met de verbinding van de lijn op Volendam-Purmerend en het boot- veer naar Marken. Aangezien de heer v. d. Vijver zijn werkzaamheden te Haarlem reeds heeft aangevangen en de heer Jan sen niet voor half Mei kan worden overgeplaatst, is de ass.chef van de U.D. te dezer stede, de heer F. Tho mas, thans tijdelijk met de leiding van deze dienst belast. r SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE 39) Hu wendde zich tot zijn vrouw. „Je hebt er toch geen bezwaar te gen, Elena?" „Volstrekt niet," zei de gravin zon der aarzelen. Een snel en enigszins vluchtig onderzoek volgde. Poirot scheen zijn verlegenheid te verbergen door aller lei, kleine, doelloze opmerkingen te maken zoals: „Die label van uw suitcase is he lemaal nat mevrouw," toen hij een blauw leren koffertje omlaag tilde met initialen en een kroontje. De gravin antwoordde niet op die opmerking. Ze scheen, feitelijk nogal verveeld door het hele gedoe, bleef in haar hoekje gedoken dromerig uit het raam staren, terwijl de mannen haar bagage doorzochten in de coupé ernaast. 'Poirot beëindigde zijn onderzoek met het kastje boven de waskom te openen en een snelle blik te werpen op de inhoud een. poed, en een l-'-'n flesje gemerkt „Trional". Dan. met beleefdheidsphrases van weerskanten trokken de zoekers zich terug. Mrs. Hubbard's coupé, die van de dode, en die van Poirot volgden nu. Ze kwamen nu aan de tweede-klas coupe's, nos. 10 en 11, was bezet door Mary Debenham, die een boek las, en Greta Ohlsson. die vast sliep, maar met schrik wakker werd bij hun binnenkomen. Poirot herhaalde zijn formule. De Zweedse dame scheen geagiteerd, Mary Debenham, kalm onverschillig Poirot wendde zich tot de Zweedse „Als u het toestaat zullen we uw bagage eerst onderzoeken, mademoi selle en dan wilt u misschien zo goed zijn, eens te zien hoe de Amerikaan se dame het maakt. We hebben haar laten verhuizen naar een van de cou pe's van de volgende wagen, maar ze is nog erg van streek tengevolge van haar ontdekking. Ik heb haar koffie laten brengen, maar ik geloof dat zij iemand is, die er in de eerste plaats behoefte aan heeft, met iemand te praten." De goede dame deed dadelijk sym pathiek. Ze zou onmiddellijk gaan. Het moest werkelijk een vreselijke zenuwschok zijn geweest, en de arme vrouw was al zo van streek door de reis en het achterlaten van haar dochter. O ja, zeker, ze zou dadelijk gaan, haar koffer was niet op slot en ze zou wat ammoniakzout meene men. Ze stommelde weg. Haar bezittin gen waren spoedig onderzocht. Ze waren buitengewoon pover. Ze had blijkbaar niet gemerkt dat er net werk ontbrak uit haar hoededoos. Miss Debenham had haar boek neergelegd. Ze keek Poirot aan. Toen hij het haar'vroeg, gaf ze hem haar sleutels. Daarna terwijl hij een kof fer omlaag tilde en opende vroeg ze: ..Waarom hebt u haar weggestuurd mijnheer Poirot?" „Ik juffrouw? Wel, om de Ameri kaanse dame bij te staan." „Een pracht van een uitvlucht, maar toch een uitvlucht." „Ik begrijp u niet, juffrouw." „Ik geloof, dat u me heel goed be grijpt." Ze glimlachte. U wou mij alleen hebben. Was het dat niet?" „Juffrouw, er is een spreekwoord." „Qui s'excuse, s'accuse. wou u dat zeggen?" „Ik moet me de eer geven van een zeker opmerkingsverr ogen en ge zond verstand. Om de een of andere reden hebt u het in uw hoofd ge haald, dat ik iets weet van die sme rige zaak die moord op Ratchett, die ik nog nooit gezien heb." ,.U verbeeldt het zich. juffrouw." „Neen, ik verbeeld me niets. Maar het lijkt me, dat er een hoop tijd ver spild wordt door niet de waarheid te spreken door kronkelpaadjes te nemen, inplaats van recht op het doel af te gaan." „En u houdt niet van tijdversnil- ling. U houdt er van, recht op het doel af te gaan. U houdt van de di recte methode. Ik zal u de betekenis vragen van enkele woorden, die ik beluisterd heb op de reis van Syrië. Ik was aan het station van Konya uit de trein gegaan om mij wat te gaan vertreden. Uw stem en die van de kolonel, juffrouw, kwamen tot me uit de nacht. U zei tegen hem: „Nu niet. Nu niet. Als alles voorbij is Als het achter ons ligt." Wat bedoelde u met die woorden, juffrouw?" Ze zei heel rustig: „Denkt u dat ik de moord bedoelde?" ..Ik vraag het aan u, juffrouw." Ze zuchtte was een ogenblik in gedachten verzonken. Toen, alsof zp zich geweld aan deed, zei ze: „Die woorden hadden een beteke nis, mijnheer, maar die kan ik u niet vertellen. Ik kan u alleen mijn plech tig erewoord geven, dat ik nooit van mijn leven die Ratchett had gezien, voordat ik hem in deze trein zag." „En u weigert die woorden te ver klaren?" „Ja als u het zo wilt opvatten, ik weiger. Ze hadden te maken met een taak die ik had ondernomen." „Een taak, die nu beëindigd is" „Wat bedoelt u?" „Ze is beëindigd, niet?" „Waarom denkt u dat?" „Luister, juffrouw. Ik zal u aan een ander incident herinneren. Er was een vertraging de dag dat we Stamboel zouden bereiken. U was erg geagiteerd, mademoiselle. U, zo kalm, zo beheerst, u verloor die kalmte." „Ik wou mijn aansluiting niet mis sen.' „Dat zei u. Maar juffrouw, de Orient Express gaat van Stamboei iedere dag van de week. Zelfs al had u de aansluiting gemist, zou het maar een kwestie van vierentwintig uur vertraging zijn geweest." Miss Debenham toonde voor de eerste keer tekenen van ongeduld. „U schijnt niet te 'beseffen, dat er vrienden je aankomst in Londen kun nen verwachten, en dat één dag uit stel afspraken in de war stuurt en een hoop last veroorzaakt." „Ah is het dat? Wachten er vrien den op uw aankomst? U wilt ze geen last veroorzaken" „Natuurlijk." „En toch, is het eigenaardig...." ..Wat is eigenaardig?" ..Nu hebben we weer vertraging. En dit keer een ernstiger vertraging. daar het niet mogelijk is, een tele- giam naar uw kennissen te zenden of een interlocale. „Interlocale aansluiting? Telefo neren, bedoelt u?" Mary Debenham glimlachte onwil lekeurig. „Ja, zoals u zegt, het is verbazend vervelend geen woord door te kun nen krijgen, hetzij per telefoon of te legrafisch." „En toch, juffrouw, nu is uw hou ding heel anders. U verraadt geeu ongeduld meer. U is kalm en filiso- fisch." Mary Debenham kleurde en beet zich op haar lippen. Ze had geen nei ging meer tot glimlachen. „Antwoordt u niet, juffrouw?" „Neem me niet kwalijk. Ik wist niet dat er iets te beantwoorden viel" „Uw veranderde houding, juf frouw. „Vindt u niet, dat u nogal drukte maakt om niet. mijnheer Poirot?" Poirot spreidde zijn handen uit in een verontschuldigend gebaar. „Dat is misschien een fout van ons. detectives. Wij verwachten dat iemands gedrag steeds consequent is. Wij rekenen niet met verandering van stemming." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2