S)e CaidaeSou/fcaut Conferentie te Batavia moet worden uitgesteld De ontmanteling der Duitse fabrieken Smokkelarij van bloembollen over de Duitse grens DINSDAG 29 MAART 1949 40ste JAARGANG No. 11655 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EIN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs I 0.32 p. w-, 11.40 p. mnd., I 4.15 p. kwart. Franco p. p. I 4.90 - Adyert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontje! 11.50 Commissie der Ver. Naties naar Banka j^OCH IN NEDERLANDSE politie xe kringen te Batavia, noch aan re publikeinse zijde acht men het mogelijk de conferentie te Batavia die op grond van de resolutie van ue Veiligheidsraad het staken van het vuren en de terugkeer der rep uiolikeinse leiders naar Djokja moei voorbereiden, op de door de Commissie der Ver.. Naties voorgestelde datum van 30 Maart te doen aanvangen. republikeinse leiders op Banka, in antwoord op de uitnodiging van de UNCI tot deelneming aan de confe rentie op 30 Maart, geantwoord, dat, alvorens zij een besluit konden ne men, eerst overleg moest plaats vin den met republikeinse persoonlijk heden, die thans te Djokja verblij ven. Van republikeinse zijde wérd vernomen, dat bepaalde personen uit Djokja (b.v. de republikeinse minis ter Djoeanda) daartoe naar Banka zouden kunnen komen. De commissie der Ver. Naties voor Indonesië is gisteren op ver zoek van Mohammed Roem, voor zitter der republikeinse delegatie, voor een bezoek van één dag naar Banka vertrokken voor een infor meel onderhoud met de republi keinse leiders. Men wees er op, dat dr. Van Royen, de Nederlandse vertegen woordiger, nog te. New York vertoeft en zeker niet vóór 30 Maart te Ba tavia zal kunnen zijn. Aangenomen mag bovendien worden, dat hij nog enkele dagen in Den Haag zal blij ven, voordat hij naar Batavia ver trekt. Naar Aneta vernam hebben de Rede van Apostolische Delegaat in Indonesië Bij zijn bezoek aan het Aposto lisch Vicariaat van Malang heeft de Apostolische Delegaat in Indonesië, Mgr. G. M. de Jonghe d'Ardoye, twee toespraken gehouden, waarin hij ten eerste het missiewerk op Malang prees van de Paters Carmelieten en ten tweede de eisen besprak, waar aan elke natie moet voldoen. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat in In donesië de godsdienstvrijheid zal zijn gewaarborgd. Hij richtte zich in het bijzonder tot. de Apostolisch Vicaris van Ma lang. Mgr. A. E. J. Albers, en ^eide: „Monseigneur, als Apostolisch Vi caris zijt Gij de man der Voorzienig heid, door God geplaatst aan het Hoofd van deze missie, om er één der schoonste van de Archipel van te maken. Gij zult het kruis planten in dit land, waar sedert de zestiende eeuw onze voorgangers de funda menten hebben gelegd van dat grote gebouw, dat Gij nu verder moet op trekken". Ter gelegenheid van de officiële receptie zeide de Apostolische Vica ris o.a.: „Door mij te zenden, om Hem te vertegenwoordigen in de Indonesi sche Archipel, heeft de H. Vader de belangstelling willen tonen en de liefde, die Hij gevoelt voor deze ge bieden op het ogenblik, waarop de twee en zeventig millioen inwoners van dit eilanden-rijk een nieuwe bladzijde beginnen te schrijven in hun geschiedenis". De Katholieke Kerk past zich aan elke bestuursvorm aan, mits haar rechten geëerbiedigd worden. Deze rechten beantwoorden overigens aan de aspiraties van alle volkeren, die niet verblind zijn door het materia lisme of het goddeloos communisme. En als die rechten erkend worden, zijn vrede, welvaart en geluk verze kerd. Deze rechten komen neer op de meest volledige godsdienstvrijheid, die inhoudt de vrijheid van in- en uitwendige eredienst, de vrijheid var. godsdienstig en wetenschappelijk on derwijs, de vrijheid van publicatie, en het eigendomsrecht, dat nodig :s voor het materiële bestaan van de Kerk". „Vi'ede, orde en welvaart zijn slechts mogelijk, als de rechten van God en de rechten van de mens de grondslag vormen van alle politiek. Daarentegen, schending van de réch ten van God, schending van de rech ten van de mens is de bron van alle lijden er^ ellende". THEE IN PLAATS VAN KOFFIE De traditionele drank, die de rei zigers van de N.S. op de stations kre gen aangeboden, was tot nu toe kof fie. Thans heeft de koffiewagen er echter een concurrent bij gekregen in de vorm van een installatie, die de dorstige passagiers zal kunnen la ven met thee, op Engelse wijze toe bereid en in een speciale ketel ge zet. Het recept luidt: het water wordt 3 minuten op 100 graden ge bracht, daarna wordt per liter water 20 gram thee toegevoegd. Na 5 mi nuten trekken worden de theebladen eruit gezeefd en het aftreksel komt in de ketel, die de thee 10 uur op een temperatuur van 70 graden kan houden. Na 1 uur wordt er nieuwe thee gezet. De nieuwe installatie in bedrijf op het station te Utrecht dat de primeur van deze ketel heeft. Malik wil onderzoek in Djokja Bij de aanvang van de bijeen komst van Maandag van de Veilig heidsraad drong de Sowjet-Unie aan op een onmiddellijk onderzoek van de toestanden in Djokja. De Sowj et-afgevaardigde Malik leverde commentaar op een telegram van de commissie der V.N. in Indonesië, waarin gezegd werd, dat er geen ernstige schade was aan de stad Djokja, maar dat enig materieel en uitrusting sinds 18 December was verwijderd of vernietigd. Volgens Malik bevatte deze inlichting duide lijk een tegenstrijdigheid. Hij ver zocht de Veiligheidsraad te vragen, wie verantwoordelijk was voor het vernietigen of verwijderen van ze kere belangrijke intrusting in de voormalige republikeinse hoofdstad. Tevens vroeg hij de Raad de com missie te instrueren verder een on derzoek te dezer zake in te stellen. De voorzitter van de Raad wees er op, dat Indonesië niet op de agenda stond voor de bijeenkomst van Maandag en er derhalve geen actie ondernomen kon worden. De Raad ging vervolgens over tot de behan deling van de kwestie op de agenda; de kwestie Triëst. TREINOVERVAL IN WEST-JAVA. Uit te Batavia ontvangen berich ten blijkt, dat Zondagmiddag een trein tussen Pabaruan en Tjikam- pek, in West-Java, nabij Tandjung Rasa door 'n bende van enige hon derden mannen werd' aangehouden, die de passagiers dwongen uit te stappen. De machinist en de stoker moesten de trein met de benjje terug rijden. De bende zette een aanval in op het militaire detachement te Jabaruan. Dit detachement onder nam een tegenaanval, waarbij ten minste 15 leden der bende, waaron der een Japanner, werden gedood. PATER KAUFHOLD S.V.D. DOOR CHINESE COMMUNISTEN ONTVOERD Piloot gedwongen met vliegtuig op communistisch gebied te landen Op 29 Januari wilde de Provin ciaal der Paters van het Goddelijk Woord in China, Pater Kaufhold, van Sjanghai terugvliegen naar Tsingtao. Maar men wachtte in Tsingtao tever geefs op de aankomst van het vlieg tuig, dat ook niets van zich liet ho ren. Nog dezelfde dag steeg een Ame rikaans vliegtuig op om het vermiste vliegtuig op te sporen. Na enige uren vliegen vond men het vliegtuig op het vliegveld van het door de communisten bezette Tsinanfu. Gewapende communisten waren als gewone passagiers met het vlieg tuig meegegaan en hadden de piloot gedwongen om niet naar Tsingtoa te vliegen, maar naar Tsinanfu en daar te landen. De communisten hadden weliswaar het vliegtuig gecamou fleerd, maar de piloot van het op sporingsvliegtuig had tegen de ver wachting van de communisten in zo laag over het vliegveld gevlogen, dat hij de kentekenen op de zijwan den van het vermiste vliegtuig kon lezen. De communisten hadden blijk baar 'nog geen tijd gehad die te ver wijderen. Op deze wijze viel Pater Provin ciaal Kaufhold met nog 15 andere passagiers in handen van de Commu nisten. Tot op heden bevindt hij zich nog steeds in gevangenschap en zijn mede-missionarissen hebben nog niets naders vernomen. Men is van mening, dat het de communisten voornamelijk om het vliegtuig te doen was en niet om de personen. Maar het blijft dan toch vreemd, dat zij de gevangen genomen passagiers niet vrijlaten. Ruim honderd-vijftig blijven gespaard /"^ROOT-BRITTANNIë EN FRANKRIJK hebben gistei-en hun goedkeu- ring gehecht aan een Amerikaan s plan om ruim 150 fabrieken in West-Duitsland voor ontmanteling te sparen. Voorts^is men het eens ge worden over een West-Duitse koop vaardijvloot. Een en ander moet nog door de regeringen te Londen, Parijs en Washington worden goedge keurd. Men wil West-Duitsland toestaan om zich weer een koopvaardij vloot te bouwen. Een belangrijke res trictie is echter, dat de nieuwe sche pen niet groter dan 9.000 ton mogeq, zijn. De overeenstemming werd bereikt tijdens de nog voortdurende bespre kingen van de drie mogendheden over de plaats welke West-Duitsland moet innemen in het Europese her stelplan, gezien zijn verplichtingen om herstelbetalingen te verrichten. Zowel Frankrijk als Engeland heb ben concessies gedaan door het Ame rikaanse plan te aanvaarden. Het plan was afkomstig van de „Com- missie-Humphrey", een commissie van industriëlen, die van Paul Hoff man, de administrateur van de E. C. A., opdracht heeft gekregen om vast te stellen, hoeveel de industrie van West-Duitsland kan bijdragen in het herstel van Europa. De commissie adviseerde, de 167 fabrieken, die waren aangewezen om als herstelbetaling te worden gede monteerd. van de lijst af te voeren. De productie van synthetische rubber blijft verboden, maar de fa brieken er voor zullen plastics mogen gaan maken. De fabricage van alu- Canadees Lagerhuis aanvaardt Pact Het Canadese Lagerhuis heeft het ontwerp van het Atlantisch Verdrag met 149 tegen 2 stemmen goedge keurd. Louis St. Laurent, de Canadese mi- nister-president, liep op de oppositie leider George Drew toe en schudde hem de hand, toen deze het Huis aanspoorde het Pact „eenstemmig en van ganser harte steun" te verlenen. „De wereld ziét zich geplaatst te genover georganiseerde krachten van de anti-christ, die de aggressieve plannen van het Sowjet-Russisch rijk van het Kremlin uit leidt", zo verklaarde Drew. „De Sowjetlegers zijn nog slechts een kleine mars ver wijderd van de Noordzee, het Kanaal en de kust van de Atlantische Oceaan", aldus Drew. De minister president had bij de opening van het debat gezegd: „Wij in Canada besef fen, dat er voor ons geen vrede of veiligheid is, indien West-Europa in gevaar verkeert". minium en magnesium zal waar schijnlijk weer ter hand mogen wor den genomen. Voorts schijnen de drie mogend heden vrijwel gereed te zijn met het opstellen van het bezettingsstatuut. Er moet nog een schikking wor den gevonden voor de samenstelling van een Hoog gerechtshof, dat moge lijke geschillen tussen de bezetten de mogendheden en een toekomstige Duitse regering moet behandelen. De Amerikanen en Britten willen, dat er een Duitser zitting in zal nemen, de Fransen verzetten zich daar krach tig tegen. DE ONDERTEKENING VAN HET ATLANTISCH PACT. Zowel minister Stikker als ambas- .sadeur van Kleffens, zullen het Noord-Atlantisch Pact voor Neder land ondertekenen, zo vernam Aneta Maandag. De ondertekening zal plaats vinden op Maandag vier April tij dens een plechtigheid die om drie uur 's middags begint en bijgewoond wordt door president Truman. Meer dan duizend personen, onder wie eer groot aantal leden van het Ameri kaanse Congres en van het corps diplomatique zullen getuigen zijn van de ondertekening. Minister Stikker wordt Donderdag te Washington y wacht na Dinsdag en Woensdag in New York te hebben doorgebracht. Zaterdag zal hij de vergadering van de ministers van buitenlandse zaken van de mogendheden van het Atlan tisch pact op het State Department bijwonen. COMMUNISTEN IN HET ISRAëLISCH PARLEMENT Het Israëlisch parlement heeft aap de communisten de deelneming aan de commissies van buitenlandse za ken, veiligheid en financiën gewei gerd. Het verzoek van de communisten om zonder stemrecht in deze commis sies zitting te hebben is eveneens verworpen. Bedreigt televisie schouwburg en bioscoop Directeuren van schouwburgen en bioscopen te Londen maken zich zor gen over de toekomst vanwege de plaats, welke de televisie bij het Lon- dense publiek gaat innemen. Reeds is een vermindering van het theaterbezoek, dat vlak na de oor log zeer druk was, te constateren en de directies' vrezen dat dit bezoek nog meer zal afnemen, omdat de televisie de mensen thuis houdt. Sedert de Britse regering bekend heeft gemaakt, dat de ontwikkeling der televisie de bestaande apparaten in de eerste jaren niet zou doen ver ouderen, hebben de Londenaren in grote getale televisie-toestellen ge kocht. In Augustus 1948 bedroeg het aantal televisie-toestellen, waarvoor een vergunning was verleend 61.700. Thans is dit aantal 112.000 De in dustrie zal dit jaar 300.000 televisie apparaten meer afleveren. De televisie-uitzendingen der B.B. C. kunnen thans „ontvangen worden in Londen en omgeving; wanneer nieuwe transmissiestations in Bir mingham, Midlands en Schotland zijn gebouwd, zullen de toeschouwers toenemen en zal de vraag naar tele visie-toestellen groter worden. De televisie-uitzendingen van eni ge toneelstukken is laatst dermate goed geweest, dat de theaterdirecteu ren met de handen in het haar zitten. Iedereen is er echter van overtuigd, dat deze ontwikkeling niet is tegen tp houden. Amerikaanse statistieken hebben uitgewezen, dat de televisie de bios coop een schade van minstens 20 pro cent berokkent. Men overweegt nu een Mij. voor cinema-televisie op te richten.. Deze maatschappij zou gebeurtenis sen van nationtfal belang kunnen uit zenden, zoals sportevenementen, die hierbij verschijnen op de projectie doeken van de Engelse bioscopen, waar de televisie een toevoegsel zou vormen bij de speelfilm. Krijgsgevangenen uit Rusland EEN „GENEZENE". De Russen zijn, zoals gemeld, weer begonnen Duitse krijgsgevan genen naar hun vaderland terug te zenden. Voor de eerste maal sinds vele maanden zijn 9.000 gevangenen aangekomen in Frankfort aan de Oder in de Russische zone. Volgens het officiële nieuwsagentschap in de Oostelijke sector van Berlijn wor den binnenkort nog 5000 Duitsers verwacht. In Berlijn is men van oordeel, dat deze terugzending het gevolg is van de diplomatieke nota's van Enge land en Amerika, die geprotesteerd hebben omdat Moskou nog altijd en kele honderdduizenden Duitse sol daten vasthoudt. De Russen hadden, evenals de geallieerden, beloofd, dat alle Duitse krijgsgevangenen in De cember 1948 vrij zouden zijn. De dokters, die deze nieuwe transporten hebben onderzocht, ver klaren, dat de mannen er veel beter uitzien dan de gevangenen, die vroe ger zijn ontslagen. De zwakheid en de slechte gezondheid van de ont slagen krijgsgevangenen hebben veel schade gedaan aan het commu nisme. De verhalen over de harde behandeling der krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie zijn een der oorza ken, dat het communisme niet meer invloed in het Ruhrgebied heeft. Volgens een blad in de Britse sector van Berlijn is een van de ge vangenen, die nu zijn aangekomen, de zoon van Max Reimann, de leider van de communisten in de Britse zone. Hij heeft verklaard, dat zijn ervaringen in de Sovjet-Unie hem voor goed van zijn communistische ideeën hebben genezen. CONTROLEER UW SNELHEIDS METER De ANWB heeft een nieu we bijdrage geleverd tot verhoging van de verkeersveiligheid. Thans is zij verschenen met een „Technomo- biel", een auto die is toegerust met een grote snelheidsmeter, waaraan de automobilisten kunnen controle ren of hun eigen instrumenten juist functionneert JB De Sovjet-druk op Perzië Officieel is medegedeeld, dat alle „Sovjet-Rusissche consulaten, die ge durende de jongste oorlog in Perzië zijn opgericht, opgeheven zijn". De eerste zendingen wapens, die Iran van de Verenigde Staten koopt, worden thans in havens aan de Per zische Golf afgeleverd. Iran zal van de Verenigde Staten wapens ontvan gen tot een totale waarde van 26 millioen dollar. Onder meer zullen 50 vliegtuigen en enkele lichte tanks worden afgeleverd. De wapens wor- den verkocht om Iran in staat te stellen de binnenlandse veiligheid te handhaven, maar van Russische zijde wordt critiek op deze leveranties uitgeoefend. EERSTE NEDERLANDSE VOL AUTOMATISCHE PERSTURFMA- CHINE In April zal men in het veengebied van Nieuw-Schonebeker- veld een nieuw type persturfmachine in bedrijf stellen, gebouwd bij de machinefabriek „Werkland" te Nieuw-Weerdinge. Deze machine is volautomatisch, met die verstande, dat zij de turfspecie afgraaft, door een goot naar de mengbak voert en vervolgens de op maat gebrachte turven via een lange transportband naar het veld voert en daar zelf uit spreidt. Met een bediening van slechts 4 man kan deze machine een productie van ong. 15 millioen tur ven per s'eizoen bereiken. De gewone machines vragen een bezetting van 12 man en haar productie bedraagt slechts 3 millioen stuks. Na een wilde jacht is de bende ontmaskerd Zaterdagavond heeft de Kerkrader politie, in samenwerking met ambte naren. van de douane, na een span nende jacht een smokkelaar gearres teerd, die naar alle waarschijnlijk heid de hoofdpersoon is van een wijd vertakte bende, die reeds geruime tijd aan de Duits-Nederlandse grens ope reert. Even tevoren hadden de poli tiemannen een inval gedaan bij een inwoner van Kerkrade, die zij er sinds lang van verdachten, ook deel uit te maken van het complot. Hun moeite werd beloond: ruim 600.000 bloembollen, een waarde van zeven tienhonderd gulden vertegenwoordi gend, konden in beslag genomen wor den. Al sinds lang aldus de Volkskr." bestond bij de politie in Zuid-Lim burg het vermoeden, dat er op grote schaal snijbloemen en bloembollen naar Duitsland werden gesmokkeld. Men had daarbij het oog op enkele personen, maar tot nog toe slaagde men er niet in de nodige bewijzen ter tafel te brengen. De leider was, naar de politie veronderstelde, een zekere S., uit Aken. S. had een broer, die in Noord-Scharwoude, in Noord- Holland, woonde en alles wees erop, dat de smokkelwaar van daar naar Limburg werd gebracht. Zaterdagavond kwam een zware, volgeladen vrachtwagen in razende vaart door Geleen stuiven en de daar patrouillerende douanen, die de zaak niet vertrouwden, volgden de auto. De chauffeur rook echter lont en wist door handig manoeuvreren de amb tenaren van zijn spoor Ie brengen. In Spekholzerheide was de wagen plot seling in geen velden of wegen meer te bekennen. Men overlegde niet lang en besloot aanstohds een inval te doen bij een zekere D. in Kerkrade* die men er. van verdacht deel uit te maken van de bende. Toen de slag raak bleek te zijn en daar de inmiddels inderhaast geloste bloembollen in beslag waren genomen, reden de ambtenaren en politiemannen naar Vaals, waar zij MET EEN VARKEN NAAR TRUMAN. Twee smeden i Kiel zijn gisteren met een varken aan een touw ver trokken met bestemming voor Wash ington om te pogen van president Truman gedaan te krijgen, dat het voederrantsoen voor de varkens in Duitsland wordt verhoogd. Het varken heeft een kartonnen bord om de nek, waarop staat: „Dit arme varken uit Kiel is op weg naar de president van de Verenigde Staten om te schreeuwen om meer voeder voor zijn Duitse kameraden". De twee smeden, Gustaf Goepel en Friedrich Wischmann, rekenen er op, dat hun verschijnen met het varken onder de in Bremen gestationneer- de Amerikanen zoveel sensatie zal wekken, dat men hen helpen zal aan vrije overtocht naar de Verenigde Staten op een Amerikaans schip. Zij willen het varken aan president Tru man aanbieden. Wanneer zij in Bre men geen passage kunnen krijgen, willen ze naar Nederland gaan, waar ze dan door een Nederlandse kapitein geholpen zouden worden. juist op tijd kwamen, om S„ die op het punt stond de grens te overschrij den. te grijpen. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld naar de afmetingen van deze smokkel, waarbij, behalve S. en D., ongetwijfeld nog vele andere per sonen betrokken zijn. Ook heeft men zich in verbinding gesteld met de po litie te Aken, ten einde vast te stel len hoe S. aan de deviezen kwam om deze zaken te financiëren. DE BETREKKINGEN TUSSEN HET VATICAAN EN MEXICO Mgr. Guglielmo Piani is als „Apos tolisch Visitator" in Mexico aange komen. Het is de eerste maal sinds meer dan 20 jaar, dat een Italiaanse prelaat belast wordt met de leiding van de apostolische vertegenwoordi ging in Mexico, die tot dusver door plaatselijke geestelijken werd waar genomen ingevolge de gespannen verhouding tussen Vaticaan en Mexi caanse regering. In Vaticaanse kringen vefklaart men, dat de benoeming van mgr. Piani als een verbetering mag wor den beschouwd van de betrekkingen tussen beide partijen. DUITSE REACTIE OP DE GRENSCORRECTIES De grenscommissies van de Land dagen van Noordrijn-Westfalen, Ne- der-Saksen en de Rfjn-Palts zijn gis teren te Düsseldorf bijeengekomen cm te beraadslagen over de grens correcties De minister-president, dr. Arnold, heeft aan de commissies ver slag uitgebracht over de huidige toe stand, waarna men besloot zich aan te sluiten bij de door de regering van Noordrijn-Westfalen geleverde offi ciële commentaar. Vrijwel de geheel pers in West- Duitsland publiceert zeer scherpe commentaren op de grenscorrecties. De strekking der meeste commenta ren is, dat Duitsland deze wijzigingen nooit zal kunnen erkennen en dat zij koren zijn op de molen der com munistische propaganda. ZWITSERSE LUCHTTAXI MAAKTE NOODLANDING. Gisterenmorgen maakte een Zwit serse iuchttaxi, die op weg was van Zwitserland naar Amsterdam een noodlanding op de uiterwaarden langs het IJsselmeer bij Elburg. De piloot, de heer A. Glauses uit Neuchatel, kon wegens de mist niet op Schiphol landen en zag zich we gens benzinegebrek genoodzaakt zijn toestel onder deze minder prettige omstandigheden aan de grond te zet ten. De landing verliep vlot en het vliegtuig werd niet beschadigd. Eni ge uren later kon de vlieger de reis naar Schiphol, waar de mist inmid dels was opgetrpkken, voortzetten. £en Op hoge leeftijd verslappen vaak de hartstochten, met uitzondering echter van de hebzucht.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1