Goede start van Heeren veen en SVV DHC en Helmond stellen teleur De de strijd om voetbaleer hoogste Lugdunum won van S.J.C. met-2-1 SsigfiËfi Weer twee winstpunten voor RK AVV MAANDAG 28 MAART 1949 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 IN HET AFGELOPEN WEEKEND vond de start plaats van de wedstrij den om de hoogste voetbaleer in de zes afdelingen van de K. N. V. B.: het kampioenschap van Nederland, een start, die ongetwijfeld voor velen verrassingen heeft opgeleverd door deonverwachte uitslagen, maar die toch ook zo weinig omtrent de krachtsverhoudingen der diverse prominenten blijkt te zeggen. In de strijd tussen Lugdunum en S.J.C. was de Leidse club de geluk kige, zij won met 2—1. Na de eerste helft dezer competitie heeft A. V. V. dus op fraaie wijze de leiding, zoals blijkt uit de cijfers: Nieuwe zege voor RKAVV en Lugdunum Hoe het echter ook zij, de Friezen dachten er aan, dat de eerste klap een daalder waard is. Op bezoek bij V.S.V. in Velsen wist Heerenveen een fraaie 41 overwinning te behalen, waarmede de grote eindstrijd onge twijfeld goed ingezet is. Ook S. V. V. begon met een over winning zij het dan op bescheidener wijze. Met 10 bleef de Schiedamse club de baas over A.G.O.V V., een magere zege, maar de winnaars per mitteerden zich de luxe eer st-af schop te missen De derde wed strijd, die in Den Bosch tussen B. V. V. pn N. O. A. D. eindigde in een puntloos gelijk spel, hetgeen vo ir de Tilburgenaars geen onverdienstelijK resultaat is. Zo is de aanvangsstand als volgt geworden: Hee~enveen 1 S. V. V. 1 B. V. V. 1 N. O. A. D. 1 A. G. O. V. V. 1 V. S. V. 1 2 4—1 2 1—0 10-0 1 0—0 1 0—1 1 1—4 De eerste klassers. In de drie laatste districten werden nog competitiewedstrijden gespeeld. In het Noorden heeft Achilles met 42 van Leeuwarden ver1 oren en werd daardoor aangcv/ezen als eerste degradatiecandidaat. H. S. C. won met 31 van Velocitas en Emmen verloor met 10 van Sneek. H. S C. en Emmen staan nu gelijk in punten op de voorlaatste plaats, zodat hier een beslissingswedstrijd nodig is. In District IV twee wedstrijden, die van geen belang waren voor be slissingen doch in District VI was het anders. Daar verloren Longa en Baronie D.Ni. beide, terwijl de Sit- tardse Boys, Kerkrade en Maurits wonnen, zodat de twee eerstgenoem de clubs het kind van de rekening werden. Promotie-degradatié. De promotie-degradatiestrijd in het Westen werd ingezet met de wedstrij den van District II. De eerste klas sers deden het daarbij maar hee1 ma tig. D.F.C. speelde puntloos gelijk tegen H.V.V. en D.H.C. leed op eigen terrein een 30 nederlaag tegen R.C.H., een teleurstellend begin voor de Delftenaars, dat weinig perspec tief biedt voor de komende strijd om behoud. R. C. H. D. F. C. H. V. V. D. H. C. 1 2 1 1 1 1 .1 0—3 In de promotie-degradatie compe titie der 3e en 4e klasse heeft A.V.V. een nieuwe stap in de goede richting gezet door voor de derde maal in successie te winnen. Thans werd A. S. C. met 30 het slachtoffer, waar mede de Leidenaars wel definitief zijn uitgeschakeld. DISTRICT IV. B. V. V. 20 15 1 4 31 44—13 Limburgia 20 13 4 4 29 49—"34 Willem I 20 11 3 6 25 42—25 V. V. V. 20 11 2 7 24 33—16 N. A. C. 20 10 3 7 23 39—32 M. V. V. 20 7 5 8 19 40—34 T. S. C. 20 5 8 7 18 36—37 Brabantia 20 7 3 10 17 24—38 Juliana 20 6 4 10 16 4362 Helmond 20 3 5 12 11 29—50 Spechten 20 2 3 15 7 27—65 DISTRICT V. Heerenveen 18 15 3 0 22 68—19 Ee Quick 18 8 7 3 23 37—19 Friesland 19 8 6 5 22 31—34 Frisia 20 10 2 8 22 .41—35 Leeuwarden 20 8 4 8 20 43—39 Sneek 19 8 3 8 19 33—34 Velocitas 19 8 2 9 18 26—39 G. V. A. V. 19 5 5 9 15- -33—37 H. S. C. 20 4 6 10 14 23—37 Emmen 20 5 4 11 14 30—53 Acliilles 20 4 4 13 12 32—51 DISTRICT VI. N. O. A. D. 20 12 4 4 28 3&—21 Bleyerheide 2 9 6 5 24 32—23 P. S. V. 20 8 5 7 21 35—26 Eindhoven 20 6 9 5 21 36—29 Helmondia 20 8 5 7 21 28—30 Sitt. Boys 20 5 8 7 19 24—29 Sp.cl. Emma 20 7 5 8 19 22—28 Kerkrade 20 7 4 9 18 32—36 Maurits 20 6 6 8 18 22—25 Longa 20 7 2 11 16 29—34 Bar. D. N. L. 20 7 2 11 16 37—52 A. V. V. Lugd. S. J. C. A. S. C. 6 1 4 2 2 3 In District Hl startte de le klasser N. E. C. met een 30 zege op N.E.O., terwijl Be Quick haar tweede over winning behaalde, thans op Gelria. Hier is de stand: Be Quick 2 2 4 3—0 N. E. C. 2 1—12 3—1 Gelria 1 1 02 N. E. O. 1 1 0—3 Labor In District IV begon Helmond ook al hee' slecht door een 31 nederlaag tegen T. O. P., te wijl de S^chtcn slechts gelyk speelden tegen R. B. C. DE UITSLAGEN. Om het kampioenschap van Neder land- SVV—AGOW 1—0; VSV— Heerenveen 14; BWNO AD 00. District IV, 1 klasse: Brabantia WV 1—4 MW—Juliana 5—1. District V le klasse: SneekEm men 1—0; HSC—Velocitas 3—1; Fre siaGVAV 31; LeeuwardenAchil les 42. District VI, le klasse- Kerkrade He'mondia 5—0; Sitt. Boysde Ba ronie DNL 30; Sportcl. Emma Eindhoven 10; LongaMaurits 01 BH HEERENVEEN VERPLETTERT V.S. V. Na een voorzet van links neemt Abe Lenstra de bal op het hoofd en kopt over keeper Snijders heen (20) District II: Prom. 2e klasse: DFC HW 0—0; DHC—RCH 0—3. Prom. 3e klasse: Scheveningen Hollandiaan 4—2; ON ATYBB 10. Promotie 4e klasse: BMTBEC 22 RavaRijswijk 24; CeleritasLeo- nidas 34; WilhelmusDHS 2—3; RKAVVASC 3*—0; Lugdunum SJC 21; SchoonhovenHoek van Holland 05; ExcelsiorWoerden 4—1. District III prom 2e klasse: NEO NEC 03; Be QuickGe'ria 2—0. District IV, prom. 2e klasse": Hel mondTOP 1—3; de SpechtenRBC 2—2. Nederlandse Voetbalbeker. District II: Groep A: LDWS—WSB 2—0; Docos—UVS 1—4. Groep B: Alphia—Roodenburg 26 Gouderal:Teijlingen 12. Groep C: StolwijkBodegraven 1—2; Ammst. S. V.—GSV 1—2. Groep D: OlympiaHaastrecht 22 Donk—Gouda 05; OudewaterWad dirxveen 23. Groep F: HPSV—Vios 1—2; Wasse naar—BTC 2—0. Groep J: VoorburgDÖO 35; RouwkoopBlauw Zwart 05. SVV won op 't nippertje van AGOW SVV heeft net op het nippertje haar eerste kampioenwedstrijd, die in het Feijenoordstadion gespeeld werd, ge wonnen De uitslag was 10, een stand die al bij de rust verkregen was. Een grootse indruk heeft deze eerste o.V.moeting in de kamp der matadoren niet achtergelaten en toch, de eerste helft begon zo veelbelovend. Het leek er toen op of de goede dagen van Ajax en Feijenoord gingen her leven. Een soortgelijk type spel van deze Schiedammers: kalme beheerst heid met afwisselend short- en long passing. niet bepaald een tiktakspel letje, dat technisch de volmaaktheid naderde, maar toch zo, dat men hoge verwachtingen kon hebben en het slechts 'n kwestie van tijd en van ac climatiseren leek. waarna de thuis club min of meer voor een walk over stond. AGOW deed in die periode wat onwennig. Het wilde er enthou siasme tegenover stellen en hoopte, op good luck, wanneer de voorhoede een verrassende uitval kon onderne men. De mogelijkheid hiertoe werd gezocht door de vleugelspelers aan het werk te zetten. Eerst was het de linksbuiten Loois, die we nu en dan een spurt langs het lijntje zagen ma ken, als het halve elftal op enige tijd was teruggedrongen. Zijn voorzetten waren echter zo slecht, dat de bal of achter terecht kwam of ergens, waar geen clubgenoot er iets mee kon uit voeren. Later zocht de rechtervleugel Gabriël—Beumer het in driehoek- spel, maar ook alweer bij vlagen, om dat in feite alleen SVV aan bod was. Hoezeer de Schiedammers in die pe riode druk uitoefenden kan de Apel- doornse spil Jonker navertellen, die na een kwartier spelen voor een mo ment de taak van zijn keeper over nam clandestien en met de handen hoog uit de achterbovenhoek een schot keerde, dat anders niet te houden was geweest. Hij had nog ge luk ook, want de Bruin dacht de strafschop met een vaartje van nul komma nul in het hoekje te kunnen S.V.V.—A.G.O.V. V. 1—0. S.V.V. heeft haar eerste thuiswedstrijd in de kampioenscompetitie, die in het Feyenoord-stadion te Rotterdam werd gespeeld, gewonnen. Het enige doel punt van deze eerste kampioenswed strijd. Keeper Veenhuizen lijkt wel het meest verbaasd van de hele A.G. O.V.V.-verdediging, die de bal in het doel ziet verdwijnen. knallen, maar rekende daarbij niet op de lange armen van Veenhuizen en het terugkaatsingsvermogen van de paal. Zo bleef het 00. Een tikje sensatie, dat echter veel voor de rest van de wedstrijd beloofde. Daarna gingen Beuiner en Gabriël er wel weer eens van door en de laatste schoot zelfs een keer op doel, maar dit nam het eenzijdige beeld van het eerste halve uur niet weg. Toen na 35 minuten Schrumpf vlak bij de echter hoekvlag een verre boogbal voor langs doel liet gaan en van Lith op de andex-e vleugel ineens de bal terugtikt naar Könmann, die tussen drie tegenspelers door feilloos intrap te (10), leek het, of de Schiedam mers met hun kalm en afgemeten lij kende spelletje behoorlijke cijfers zouden gaan maken. Vijf hoekschop pen hadden ze in die tijd letterlijk af gedwongen, waar er slechts een te genover stond. Maar van dit ogenblik af ging AGOW van leer trekken en het was meer geluk dan wijsheid, dat bij een scrimmage voor het Schiedam- se doel de op de grond liggende SVV- keeper de bal nog net achter zag lo pen. In de tweede helft was er van een SVV-overwicht geen sprake meer. al bleef haar aanvalskwintet nog altijd veel gevaarlijker dan dat van de te genpartij. Toen de scheidsrechter het eindsignaal blies, mocht SVV eigen lijk tevi-eden zijn, dat AGOW nog niet de gelijkmaker had gescoord. Naar schatting woonden 55.000 toe schouwers de wedstrijd bij. VSV door Heerenveen verslagen De wedstrijd VSVHeerenveen, welke in het Velser sportpark voor ruim 17.000 toeschouwers werd ge speeld, is voor de gastheren op een teleurstellende nederlaag uitgelopen. Met een verdiende, doch wel iets geflatteei'de 41 zege verlieten de Friezen ten slotte het teri-ein na een harde, maar sportieve strijd. Van de aanvang af is het een wedstrijd ge weest, waarin de VSV-voorhoede te vergeefs probeerde de hechte Friese verdediging uit elkaar te spelen. Hoe wel het hun hierbij geen enkele maal „mee zat", moet toch dadelijk worden opgemerkt, dat dé Verser aanval slechts een enkele keer werkelijk ge vaarlijk was, hetgeen zijn oorzaak zo wel in eigen zwakte als in de prima verdediging der gasten vond. Dat de aanvallen van Heerenveen de volle aandacht van de verdediging van VSV eisten bleek reeds na 6 minuten, toen Brandsma tesamen met Oppé- lijn de te ver opgedrongen spil Spaans passeerde en keeper Snijders te laat uitliep om het schot van Brandsma te stoppen (0—1). Onmid dellijk was VSV weer voor het doel van Veenstra terug en een vliegend schot van Balvers miste op een haar. Vele van dergelijke schoten hebben we verder niet gezien, want de Velser voorhoede bleek volkomen uit vorm. Midvoor van Onselen wist geen ge bruik te mèken van het feit, dat hij nu eens geen stopperspil ontmoette. Wel had hij weinig steun van zijn binnenspelers. doch ook met deze steun kan hij maar niet tot een schot komen. De andere crack uit de aanval der gastheren, Sterk, had het tegen de uitstekende spelende Jan Lenstra te zwaar om ook maar een ogenblik gevaarlijk te kunnen zijn. Na ongeveer 20 minuten vci-groot- te Heerenveen de voorsprong. Hofma kreeg bij de zijlijn een vrije schop te nemen en vrijwel ongedekt en onge hinderd kopte Abe Lenstra de zuiver geplaatste bal in dc uitei-ste boven hoek (0—2). Na een half uur spelen lukte het VSV eindelijk de achterstand te ver kleinen, hoewel het doelpunt niet erg eervol voor de thuisclub was. Op een hoge bal voor het Heerenveen-doel sprongen van der Laan en twee Vel- senaren gelijk op Van der Laan was hierbij zo ongelukkig het leder over de eveneens te hulp gesnelde Veen stra in het doel te koppen (12). Dit bracht weer hoop voor Velsen, maar een minuut later was ook deze weer vervlogen toen Brandsma de bal bij een doeiworsteling voor de voe ten kreeg en zich geen moment e- dacht (13). Het eerste kwartier na rust was de enige periode van de wedstrijd, waar in VSV als geheel, dus zowel verde digend als aanvallend, de boventoon voerde. Abe Lenstra kwam echter sa men met spil de Jong de verdediging versterken en zo ontworstelden de Friezen zich langzamerhand aan de druk van de talrijke en waarlijk fu rieuze aanvallen der gastheren. In de 25e minuut geoeurde wat nie mand verwachtte. In plaats van een VSV-doelpunt, dat verdiend zou zijn geweest en de spanning zou hebben verhoogd, werden de Velsenaren in Lcids Lugdunum met 21 op gelukkige wijze van het Noordwijkse SJC. Maar de uitslag had evengoed andersom kunnen zijn en ook dan zouden de wederzijdse prestaties niet ten volle bevredigd zijn, dus; een ge lijk spel ware wel de juiste verhouding geweest. De Leidenaars waren de gelukkigen Beide clubs hebben in deze wed strijd volop kansen gehad om te doel punten, maar zij werden niet geac cepteerd. Door het benutten van een strafschop wist de Leidse club ten slotte de overwinning uit het vuur te slepen. Overigens droegen de twee helften van deze ontmoeting een ge heel verschillende karakter, waarbij het voordeel van de wind blijkbaar een woordje meesprak. Voor de rust had Lugdunum het windvoordeel en toen bleek tevens een technisch tekort van de gasten. EJr werd te onbesuisd gespeeld en de afwerking der aan vallen liet alles te wensen over. Dit kenmerkte zich wel het duidelijkst door het feit, dat keeper Oudshoorn in de eerste helft geen enkel werke lijk schot op doel heeft te verwerken gekregen. Na de rust heeft SJC voor het grootste gedeelte de toon aange geven. maar ook bij de gasten liet de afwerking veel te wensen over. De Lugdunum-aanvallen waren lang niet zo talrijk, doch wel gevaarlijker dan van SJC voor de rust. Het winnende doelpunt kwam tenslotte kort voor het einde, toen Hoogervorst, die ove rigens ook deze middag weer een prima backpartij vertolkte, dicht voor doel hands maakten. Na de aanvang was SJC aanvanke lijk iets in de meerderheid en v. d. Berg kreeg spoedig een mooie kans uit een voorzet van Vink, doch hij schoot ineens inplaats van eerst de bal te stoppen en het leer ging over. Na x-uim ten minuten volgde een ge vaarlijke aanval van Lugdunum's rechtervleugel. Redel en v. Berkel samen en deze laatste één klap volkomen kansloos, door een doelpunt aan de andere kant. Bij een rec"^frvif:u^-* onscnuldig uitziende aanval van Hee- I werkten keurig renveen plaatste midvoor Brandsma t ze'te ten slotte voor doel, waarQmst de bal hoog in de Velser doelmond. I °P, k™»ge wuze van korte afstand Doelman Snijders berekende het 'nkopte (1-0). Keeper Groenenwoud schot verkeerd en over hem heen had beter gedaan een paar passen uit stuitte de bal het doel in. Snijders |e '°P™ en de bal te ondervangen, rende er uit alle macht achteraan en 1 De groenwitten voelden zich door de- wist het leer nog achterwaarts weg ze voorsprong moreel gesteund en te slaan, maar de scheidsrechter had reeds geconstateerd, dat de bal de doellijn was gepasseerd (14). zij ontplooiden daarop een technisch beter spel dan SJC. Het spel bleef aantrekkelijk doordat in hoog tempo gespeeld werd. Een schot van Volkers had geen succes doordat Koelewijn de bal keurig uit dc doelmond kopte. Kort voor dc rust kreeg Lugdunum weer een prachtkans, toen Koelewijn te zacht op zijn keeper terugspeel de. De bal werd langs de uitgelopen Groenenwoud geschoten, maar Koele wijn had zich keurig hersteld en ach ter de keeper trapte hij het leer op nieuw uit de doelmond. Opnieuw werd de bal ingeschoten, doch nu verrichtte de Noordwijkse keeper een keurige safe in de hoek. Na de hervatting zette Lugdunum het offensief voort, maar SJC liet zich daarna van een andere zijde zien. Uit een vrije trap wegens hands van Brondsgeest plaatste Jac. Groenewoud de bal van links naar rechts voor het doel en rechtsbuiten Ruigrok kopte op zijn beui*t fraai in (11). Beide doelen kwamen om beurten in ge vaar. Na redde J. v. d. Zalm voor SJC, kort daarop werd het gevaar aan de andeer kant door keeper Groenenwoud bezworen. SJC weikte wat het kon om hel winnende punt te maken en vooral spil Jac. Groenen woud trad hierbij op de voorgrond. Hij behcei'ste het gehele middenveld, nam zelf deel aan de aanval en de Lugdunum-defensie raakte danig aan het knoeien. Wel foi-ceerdc de voor hoede van Lugdunum nog enkele aan vallen, doch dc SJC-verdediging hield stand totdat Hoogervorst wel licht onnodig op enkele meters voor doel de bal met de hand weg sloeg. v. Berkel voltrok het vonnis (21) en zo kwam het winnende doelpunt aan de kant waar men het, gezien de spelverhouding van het ogenblik, niet. verwacht zou hebben. Nog gaf SJC zich niet gewonnen, maar de voorhoede kon het niet tot meerdere doelpunten brengen. Een keihard schot van Jan Groenenwoud ketste nog van de deklat terug en even later was het einde daar. BW en NOAD gelijk Niet minder dan 4 spelers hebben zich in de eerste bntmoeting tussen de Zuidelijke kampioenen in Den Bosch wegens letsel moeten laten vervangen. Van ongelukjes kan hier eigenlijk niet gesproken worden. Dit te harde, doortastende, om niet te zeggen rauwe spel moest tot gevaar lijke botsingen lijden. Dat is de al les overheersende indruk geweest, die deze wedstrijd heeft achtergela ten. Van goed, opbouwend spe! heb ben wij slechts bij korte vleugjes kunnen genieten. Het heeft lang geduurd voordat B. V. V. zich enigszins had kunnen in stellen op de eigenaardige speelwij ze van N.O.A.D. Meer dan een half uur lang kraakte het in de overigens zo hechte stopperspil-formatie van de Bossche ploeg. Aan de rechterzijde klopte 't vrij goed. Daar wist Schro- ver de ver opgedrongen Tilburgse rechtervleuge man in bedwang te houden, doch aan de kant van Van der Siuijs ontstonden voortdurend gaten. Rechtsbuiten Walhout onttrok zich in ver teruggedrongen positie aan de dekking van de Bossche back, tei-wijl er misverstanden ontstonden in de Bossche verdediging over de vraag wie nu eigenlijk de voortdu rend in diep gesneden positie opge stelde gevaarlijke rechtsbinnen van Hees wijk voor zijn rekening moest nemen. Deze uitstekende speler wis selde bovendien voortdurend snel van plaats met midvoor Rombouts, wat stopper Ki'ijgh voor bijna niet op te nen Vriens hield zich steeds in de middenunie op, een viermans linie met daarachter twee backs, die de HEAD OF THE RIVER. De achten van Laga (links) en Njord passeren de brug over de Amstel bij de Ceintuurbaan. lossen prob'emen plaatste. Linksbin- B. V. V.-midvoor van Overbeek tus sen zich in namen. Op deze zware verdediging liep de B. V. V.-aanval tevergeefs storm, waarbij nog kwam, dat er kwistig van stoer inlopen op de man gebruik werd gemaakt. Men moest van zeer goed technisch gehalte zijp om der gelijke aanvallen te kunnen ontwij ken, alhoewel Donihtiijzen zich van zijn beste zijde heeft laten zien. Het bleef 00, een uitslag die zeer juist over en wee- de onmacht van de aanvalslinies uitdrukte. ASC verloor met 3 0 Het spel van A. V. V. was gisteren weer als een klinkende klok. A. S. C. zette wel goed van stapel en incas seerde al dadelijk een corner maar A. V. V. liet zich niet overspelen en be antwoordde de corner met een vlug ge doorbraak, waaruit ook een corner te voorschijn kwam. Dit herhaalde zich enige malen, aan beide zijden zonder resultaat. Maar na 10 minu ten spelen had de door Jan Hakkaart genomen corner succes. Goed ge plaatst kwam de bal voor het doel, waar Aat Ruiterman gereed stond en A.V.V. de leiding gaf (10). Met op en neer-gaande kansen bleef dc stand tot aan de rust dezelfde. Na de rust werd aan beide kanten goed gespeeld. A.S-C. vocht voor haar pro motie-kansen, maar over het. alge meen ls zij tegengevallen. Op l'nks- buiten Hiya was alle hoop gesteld, doch hij werd steeds overschaduwd door Kees van Ryswijk. Ook v. d. Spek stelde teleur, terwijl keeper Koch alleen tegen het einde van de wedstrijd voorbeeldig spel leverde. De linksback van A.S.C. Manus was niet erg fit en werd na de rust ver vangen door Hondelink. Maar A.V.V. heeft getoond, dat zij wat spel be treft boven dat van de vierde klas sers verheven is. Keeper Hörters, had voor de wedstrijd verklaard, dat hij zijn doel schoon zou houden. Ook rechstback Nap speelde een listige partij en heeft daardoor menige kans van A.S.C. verijdeld. De doelpunten werden na de rust gemaakt door Ruiterman (2) en Frans Hakkaart (4) die een door Schouw toege speelde bal keurig in het net werkte. Gezien de praestaties van de laatste wedstrijden komt het ons onverklaar baar voor, dat A.V.V. moet deelne men aan degradatiewedstrijden. De zes punten welke zij nu na de eerste ronde in de wacht heeft gesleept, wettigen de verwachting dat de Leidschendammers zich in de derde klasse zullen handhaven. DE FIFA EN DE BUITENSPEL REGEL. Dezer dagen is de spelregelcom missie van de FIFA te Parijs bijeen gekomen "ten eipde enkele voorstellen te behandelen. Van deze voorstellen waren er twee zeer belangrijk, n.l. de kwestie van de charge (schouder- duw) en de buitspelregel. De FIFA-com miss ie besloot, dat charching niet geoorloofd is en dus gestraft dient te worden als deze charching wordt toegepast door een speler, die niet de bal speelt of niet van plan was de bal te spelen, met andere woorden, de schouderduw is alleen dan toegestaan, door een van beide spelers of door beide spelers, indien deze op eerlijke wyze wordt uitgevoerd, indien de bal binnen spe lersafstand is en indien beide spelers de bedoeling hebben de bal te spelen. De internationale scheidsrechter, de heer Karei van der Meer, die wij om nadere inlichtingen vroegen, deel de mede, dat deze regel op het ogen blik niet in Nederland wordt toege past. De uitleg, zoals die door de FIFA-commissie is aangenomen en waarschijnlijk nu naar de Internatio nal Board zal gaan, is die, welke in Groot-Brittanniö reeds lang gangbaar was. In ons land echter wordt tot nu toe de schouderduw toegestaan, als één speler de bal speelt of van plan is de bal te spelen, mits natuuidijk de wijze van doen eerlijk is cn de bal op spelersafstand is. Dat ons land in de toekomst de opvattingen van En geland en die van de FIFA zal over nemen ligt, aldus de heer van der Meer, in de rede. Schotland had te Parijs het voor stel ingediend, het veld in drie de len te splitsen, de middenlijn te laten vervallen en op 27.43 meter van dc doellijn aan beide zijden een nieuwe lijn te maken, waardoor als het wa re 'n verdedigingsvak bij beide doelen ontstaat. Alleen in dit vak kan de te genpartij buitenspel staan cn dan nog volgens de oude vóór 1925 geldende regel, n.l. dat er ten minste drie spe- lers dienen te staan tussen de aan valler en de doellijn (en niet twee zo als heden ten dage). Het z.g. midden vak zou dus vrij zijn, met andere woorden, hierin kan nooit voor off side worden gefloten. Schotland wil nu na het seizoen met deze gewijzigde buitenspelregel enkele oefenwedstrij den spelen ten einde het voorstel aan de hand van de practijk te toetsen. De FIFA-commissie besloot te Pa rijs -het Schotse voorstel tc verwij zen naar de International Board. De heer van der Meer, die het vo rig jaar te Londen aanwezig was op een conferentie, waarin diverse spel- rcgelkwesties werden buhandeh' en dus de Brifse opvattingen goed kent, verklaarde toen wij hem op de FIFA- besluiten attendeei-den, dat z.i. het Schotse voorstel weinig kans van slagen heeft. Bovendien is hij er zelf van overtuigd, dat het voorstel geens zins aan zijn doel, om van het z.g. stopperspilsysteem af ie komen, zal beantwoorden. Want nu zal er niet één speler sterk defensief opererer, maar z.i. zal er bij dc nieuwe lijn een muur van diverse spelers worden opgetrokken, waardoor de schoonheid van het spel ongetwijfeld sterk te lij den zal hebben. Meer dan 80.000 toeschouwers waren Zondagmiddag te Madrid ge tuigen van de 15e landen-voetbal- wedstrijd tussen Spanje en Italië welke door de bezoekers met 3-1 werd gewonnen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5