NIEUWS UIT DE OMGEVING stadsnieuws sta toeval aio, antdeMei! NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK RECHTZAKEN MAANDAG 28 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 HILLEGOM Priesterfeest Zondag werd in de St. Josephkerk het koperen priester, feest gevierd van een zoon der pa rochie, de zeereerw. heer C. van der Zanden, pastoor van Haute-ville (Frankrijk) Een der parochianen van de jubilaris had zich met z'r auto beschikbaar gesteld om de her der naar zijn gebooreplaats te bren gen en daar hamens de parochie dat feest mee te vieren. Voor het priesterkoor prijkten de Nederlandse en de Franse vlag. Het priesterkoor zelf prijkte in de kleu ren van deze Rozen zondag, met ver siering in de pauselijke kleuren. De jubilaris droeg te 10 uur dt plechtige hoogmis op, geassisteerd door kap. Hamman als diaken, kap. Van Paaschen als sub-diaken, terwijl mgr. B. van Leeuwen, pastoor der parochie in het priesterkoor had plaatsgenomen. De H. Mis werd be gonnen met het Veni Creator. On der dir. De Vreeze voerde het zang koor een 4 stemmige Mis van Perosi uit voor mannen- en jongensstem men en onder hel uitreiken, der H. Communie het Ave Verum van Mo zart. De kerkelijke viering werd be sloten met Te Deum. Des middags werd van 34.30 re ceptie gehouden in „Zomerzorg", waarvan een druk gebruik werd ge maakt. Vermelden we nog, dat deze jonge pastoor, na een kort aantal ja ren kapelaan te zijn geweest te Bou logne, een zeer druk pastoraat be kleedt door het tekort aan priesters. Pastoor Van der Zanden heeft behal ve zijn eigen kerk nog 2 bijkerken te bedienen, zodat hij des Zondags reeds voor zes uur 's morgens per fiets uittrekt en in de beide hulpker ken leest en preekt om daarna in de eigen parochie de hoogmis op te dra gen en te preken. DE ZILK EIGEN AFDELING KATH. MIDDENSTAND OPGERICHT. In café v. d. Burght is een vergade ring gehouden van Kath. Midden standers, om te komen tot een eigen afdeling. Onder de aanwezigen merk ten we o.m. op: de heer Borsten, hoofdbestuurder v. d. Kath. Midden standsbond; Lamers, voorz. van de Hanze te Hillegom en kap. Nijsten. Nadat de heer. Borsten een toespraak had gehouden, werd met alg. st, be sloten een eigen afdeling op te rich ten. Als voorlopig bestuur werden gekozen de heer Prins, C. Clemens en H, Pompe. In een onmiddellijk na Pasen te houden alg. vergadering zal 'n definitief bestuur worden gekozen. Kap. Nijsten feliciteerde de vergade ring met het genomen besluit; dat te Zilk nog steeds geen georganiseerde R.K. Middenstand was, werd als 'n groot gemis gevoeld. K.V.P. Ingekomen was een schrijven van het Kringbestuur, in houdende enkele opmerkingen in verband met samenwerking met de afd. N.hout. Hiermede was contact gezocht, doch men stelt daarop in dje afd. blijkbaar geen prijs. De afd. zal zich tegen samenwerking vah nu af tot het uiterste kanten, zo 't kring- bestuur mocht trachten die samen werking door te voeren. Een lijst van 10 namen als candidaten werd inge diend. Het zijn (alphabetisch) de vol gende heren: A. L. v. Berkel, C. Clemens, H. Markman, Jac. Out, F. W. v. d. Ploeg, C. J. Ruigrok, C. War merdam, H. Warmerdam Pz., C. J. de Winter en J. de Winter. Ingekomen was 'n schrijven van weth. P, Warmerdam, dat deze zich wegens vergevorderde leeftijd niet meer beschikbaar stelt voor 'n raads- zetel. De stemming voor de groslijst heeft Zondag 10 April plaats. Op de officiële lijst zullen 6 candidaten voorkomen. KATWIJK Gemeenteraad. Vergadering van de Raad op Donderdag 31 Maart n.m. half 8. De voornaamste punen zijn: verkoop van grond aan F- H. Pijtter- sen; verlenen van een crediet aan de Gemeentel. Kleuterschool te Katwijk aan Zee. LEIDSCHENDAM WIT-GELE-KRUIS IN HET ZILVER. In de met bloemen getooide zaal van het parochiehuis is gisteren het feit herdacht, dat de plaatselijke ver eniging het Wit-Gele Kruis 25 jaar geleden werd opgericht. Nadat in de morgen een plechtige Hoogmis was opgedragen door pastoor M. Kam- mers werd des middags de receptie gehouden. Bloemstukken van belang stellende verenigingen tooiden de zaal. Behalve het gehele bestuur was ook Zuster Claudia aanwezig. Voor al door de noeste arbeid van zuster Claudia heeft het Wit-Gele Kruis hier aller sympathie verworven. Naast haar was gezeten de Moeder-overste van de Toussaintkade uit Den Haag. Alle belangstellenden werden verwel komd door de heer G- Kasbergen, voorzitter van de vereniging. Onder de vele aanwezigen bemerkten wij burgemeester Banning, wethouder de Koning, (wethouder Copraij was ver hinderd) de gehele parochie-geeste lijkheid. de besturen van K.A.B., de E.H.B.O., mr. v. d. Bruggen van het prov. bureau, de besturen van zus- terafdelingen te Voorburg en Noot dorp, de armbesturen en het kerkbe stuur, Zuster Vogelzang van het Blan- ca-liefdewerk, enz. enz. Vele brieven waren ontvangen, waaronder een van pastoor L. Beij- sens, eertijds pastoor van Leidschen- dam en oprichter van het Wit-Gele Kruis. Het bestuur van de afd. Stomp- wijk was niet tegenwoordig, maar had de felicitaties schriftelijk ingezonden. Alle aanwezigen bleven geruime tijd in prettige sfeer bijeen. ROELOFARENDSVEEN Stille Omgang. Door ruim 800 deelnemers uit Roelofarendsveen en omliggende dorpen werd opgetrokken ter beevaart naar de Stille Omgang. Ook werd weer door een tiental lo pers de reis te voet naar Amsterdam heen en terug gemaakt. OEGSTGEEST DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. De 79-jarige heer P. van Bourgon diën. wonende Dorpsstraat 39. 13 gis teravond omstreeks half 7 bij het oversteken van de Rijksweg bij het Groene Kerkje door een auto gegre pen en op slag gedood. De heer v. B. reed op het fietspad, komende uit de richting Sassenheim en stak onver hoeds de Rijksweg over om zich naar het oude dorp te begeven. SASSENHEIM Geboren. Myrna Henriëtta, d. van R. P. Boot en G. H. Paau\£ Gerrit, z. van G. Molenaar en S. Kunn; Wil lem. z. van A. D. Boon en A. H. Berg man; Wilhelmina, d. van K. C. Hon- ders en D. v. d. Marei. Ondertrouwd. S. Eikelenboom 25 j en K. v. d. Kwaak 26 j.; C. J. Fre- riks 23 j. en M. v. d. Voort 24 j. Overleden: J. C. C. Kattenberg gcb. Loos 41 j. VOORHOUT „St. Caecilia'. De muziekver eniging kwam in vergadering bijeen ter bespreking van het a.s. 30-jarig jubileum. Het resultaat was, dat be sloten werd een fancy-fair te houden en wel onvoorziene omstandigheden voorbehouden op 30 April en 1 en 2 Mei a.s. Nu de huismoeders toch aan de schoonmaak zijn, worden zij vriendelijk verzocht, om vaatwerk, flessen enz., die niet meer gebruikt worden, te bewaren voor de vrolijke keuken op de fancy-fair. K.V.P. In het Parochiehuis had gisterenmiddag de loting plaats voor de volgorde op de groslijst van de ingediende candidaten voor de ge meenteraad. Er waren slechts 10 can- didatenlijsten ingediend. De eenheid in de plaatselijke K.V.P. is verbro ken, doordat een gedeelte der arbei ders met een vrije lijst uitkomt. De namen der candidaten van de K.V.P. zijn: 1. J. L. Nijssen, 2. A. A. v. Emmerik, 3. P. v. d. Nouland, 4. C. L. Prins, 5. A. W. Deutekom, 6. P. v. d. Geer, 7. W. v. d. Ploeg, 8. H. L. Lindeboom, 9. S. Heemskerk, 10. Andr. de Groot. Voorhoutse Zweefvliegtuigen Club. Vanwege het éénjarig beslaan der Voorhoutse Zweefvliegtuigenclub had in het Parochiehuis een buiten gewoon interessante en goed geslaag de tentoonstelling plaats. Nadat de leider der club, de heer H. v. Some ren enige inlichtingen over het werk der jongens had verstrekt, werden wij rondgeleid door sergeant-majoor Noteboom van het ministerie van oorlog, die speciaal ziin interesse naar deze clubs doet uitgaan en er veel propaganda voor maakt, omdat ons land nodig heeft jonge, enthou siaste mannen, als vliegtuig-monteur, vliegtuigbouwer of vliegenier. Daar om kon men zich opgeven als lid van de K.N.V.L. Koninklijke Neder]. Vereniging van Luchtvaart. Buiten het werk van de eigen jongens, waarvan, speciaal een eigen ontwerp van P. v. Werkhoven, genaamd de „Spei'wer", zeer de aandacht trok, aren er ook prachtige modellen van 2 Leidse Zweef club en duidelijke photo's van alle modellen, gebouwd door leden van de vakafdeling mo delvliegtuigsport van de K.N.V. v. L. Wat hier geboden werd. belooft wat voor de toekomst. Ook jongens van 17 jaar en ouder zijn welkom. Ver meldenswaard is ook nog een klein doch fijn standje van de Voorhoutse Figuurzaagclub. VOORSCHOTEN E.HJB.O.-wedstrijden. Zaterdag hield de Kring Leiden can de Ned. Ver. E.H.B.O. zijn tweede voorwed strijd tot aanwijzing van de twee ploegen voor de districts wedstrijd van Zuid-Holland. In totaal konden 180 punten behaald worden. De uit slag was: Voorschoten I 148 pnt. Voorschoten II 147 pnt.; Lisse 122 pnt.; Leiden 122 pnt.: Oegstgeest 121 pnt.; Oegstgeest II 117 pnt.; Rijns burg 114 pnt. In de eerste voorwed strijd, die op 29 Januari gehouden werd, was Voorschoten II met 129 pnt. tweede en Voorschoten I met 118 pnt. vierde. Beide ploegen uit Voorschoten haalden hun achter stand dus volledig in en zijn daar mede aangewezen om de eer van de kring Leiden hoog te houden op de districtswedstrijden in Dordrecht op 7 Mei a.s. Groslijst P. v. d. A De grsolijst voor de P. v. d. A. voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen luidt: O. R. I. Viveen, C. v. d. Werf, mevr. H. A. S. Romijn-Oostveen, W. Kreeft, D. Oostergo, G. Mol, J. v. d. Molen, C. de Ru. B. Hoogwerff Kroon, J. Sloos, A. B. Wiessenfeld, en A. H. v. Deth. Jeugdclub postzegelsverzamelaars. Door dé Ned. Ver. van Postzegel verzamelaars is een jeugdclub opge merkt. Iedere laatste Zaterdag van de maand wor;.. er vergaderd en wel van half drie tot half vier voor de jeugd tot 12 jaar en van half vier tot half vijf voor de* jeugd van 12 tot 17 jaar. Als plaats van samenkomst is gevonden het lokaal van de voorin, openb. school (tekenschool). School straat 48, alhier. Tijdens deze verga deringen wo-dt er onder toezicht ge ruild, postzegels verloot enz. Nadere inlichtingen geven ook W. v. d. Stoel, Leidseweg 142, S. Grooss, Eeatrix- sraat 3 en P. Boon, Willem de Zwij gerlaan 3. WASSENAAR Tentoonstelling „Kunst van vluch telingen" geopend Na enige tijd in het stedelijk museum te Amster dam onderdak te hebben gevonden is de expositie „Kunst van vluchte lingen" thans ondergebracht in het kunstcentrum „Duinrell". Deze ten toonstelling, welke wordt georgani seerd onder auspiciën van de Inter nationale Vluchtelingen Organisatie wil een beeld geven van diverse kunstuitingen van kunstenaars, die niet naar hun land kunnen of willen terugkeren. Zondagavond werd de expositie geopend door dr N. P.. A. Vroom, hoofd van de afd. kunsten van het ministerie van onderwijs. Onderscheiding Na 35 jaar dienst in het Wassenaarse politie corps ging vandaag adjudant P. J. van der Krogt met pensioen. Ter ge legenheid van zijn afscheid werd hem de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau aan geboden. ZOETERMEER Distributie. Op Woensdag 30 Maart wordt te Zoetermeer zitting gehouden voor uitreiking extra rant soenen voor zware arbeid. Het kan toor is geopend van 9 tot 1230 en van 13.30 lot 15 uur. Oranjevereniging „Wilhelmina". Daar de voorz., de heer Kentgens in Indonesië vertoeft werd deze funtie waargenomen door de heer Groen- heijde. Uit het verslag van de penn., de heer J. Houtman, bleek over het jaar 19461947 in kas te zijn ƒ437.70. Buiten de contributie voor 1949 in 1948 werd geen contributie geïnd. Het ledental bedraagt 498. De aftredende leden werden allen in het bestuur herkozen. Op 30 April zullen feesten worden georganiseerd, welker orga nisatie a"an het bestuur werd over gelaten. Op de vooravond: Vrijdag 28 April, zal een etalagewedstrijd worden gehouden. Tot slot een ver loting om mooie prijzen. Geboren: Jacob, z. van G W. van Driel en J. van Woerden; Catharina Cornelia Joseph in a, d. van Q. J. Ruigrok en W. C. M. van Leeuwen; Robert Jacques Ale, z. van J. C. Ver hoog en H. van den Akker; Tiny, d. van H. J. Orkam en J. Seniel. Chris- tianus Hendrikus Aafra. z. van L. Bol- leboom en M. Reuneker. Inenting tegen pokken. Aan be langhebbenden wordt kennis gege ven dat op 31 Maart a.s. van 22.30 uur in het Raadhuis gelegenheid wordt gegeven tot 'kosteloze inenting. Medebrengen trouwboekje of geboor tebewijs. ZILVEREN JUBILEUM VAN DE HEER VAN OYEN Rondom in de bloemstukken rece- pieerde gistermiddag de voorzitter van de Leidse K.A.B. en lid van de gemeenteraad, de heer J. A. M. van Oyen, die Donderdag 1.1. zijn zilveren dienstjubileum bij Vroom en Drees- mann te Leiden vierde. Practisch alle vakafdelingen van de K.A.B. hadden afgevaardigden naar Anna Paulownastraat 1 gezonden, om hun gelukwensen aan te bieden en de onderafdelingen lieten zich al even min onbetuigd. Zo zagen we verte genwoordigers van de K.A.B. Sym- phonie, de diverse Contact-commis sies en de toneelvereniging „Von del", benevens een deputatie van het K.A.B. bestuur, gewest Leiden, en het dagelijks bestuur van de ver. „Katholiek Leiden". Na de jubilaris ging aller belang stelling uit naar een prachtig ge schenk, dat op tafel als pièee de mi lieu fungeerde en Donderdag was aangeboden door de leden van het K.A.B. bestuur. Deze waren zo ge lukkig geweest beslag te leggen op een uit brons gegoten beeld van dr. Alphons Ariëns, een der grootste priester-pioniers van de K.A.B. Be grijpelijk dat dit niet in de handel zijnde beeld, een getrouwe copie van het standbeeld te Enschede voor de jubilaris een grote verrassing was. Het zal ongetwijfeld een ereplaats krijgen in huis en een mooie he'in- nering blijven aan dit met zoveel be langstelling gevierde jubileum. DR. v. d. SLEEN OVER CANADA. Voor Canada bestaat een enorme belangstelling in Nederland. Ook in Leiden. Dat bleek Zaterdagmiddag wel zeer duidelijk, toen de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal welhaast te klein was om allé K. en O.-leden te bevatten, die' kwamen luisteren naar hetgeen dr. W. G. N. v .d. Sleen uit Amsterdam te vertellen had vap dit grote en mooie land, dat hij ver schillende ma'en doorkruiste. Het was de eerste schone lente-Zaterdag, maar de bekoring van het verre Ca nada was sterker dan het lokkende zonnetje. Die belangstelling voor Canada heeft een goede grond, want de Canadezen hebben voor de vrij heid van ons land gevochten, zij heb ben ons na de bevrijding weer op gang geholpen en zij hebben vele harten veroverd. Er ziin thans niet minder dan 7000 Nederlandse bruid jes in Canada. Spr. heeft er enige tientallen opgekocht en bevonden, dat zij het best maakten. De Cana dezen zelf appreciëren ze ten zeer ste; zij hebben iets uit het oude Europa meegebracht, waaraan men in Canada niet teveel heeft, zij heb ben Europa's tra'ditie en cultuur mee gebracht. Er wonen op het ooenK1ik irca 250.000 Nederlanders in Ca nada. Zij zijn er welkom en de Hol lands arbeidskrachten zijn ze?r ge zocht. Er is daar nog genoeg ruimte voor duizenden immigranten, doch voorlopig alleen in de agrarische sector. Men dient er eerst te begin nen als arbeider, doch voor degenen, die snaren kunnen, is er na betrek kelijk korte tiid volop gelegenheid om een eigen bedrijf te kopen. Hoe het er in Canada toegaat, hoe Hol'andse families het maken, hoe het land met zijn grote vlakten, ber gen en steden er uit ziet. liet spr. zien aan de hand van talrijke foto's en een tweetal door hem tijdens zijn rei zen opgenomen films. Vooral de tweede film een kleurenfilm met z'n natuuropnamen en z'n bont uitgedoste Indianen vond algemeen bewondering. Een prachtig en rijk land met grote*nogeliikheden, waar de romantiek der prairiën nog niet geheel is uitgestorven! Dr. v. d. Sleen heeft een prettige verteltrant en wist uit ziin rijke ervaringen van alles te vertellen van land en .volk van Canada. ALPHEN AAN DEN UI)N Holderdebolder in de sloot, Vrij dagmiddag is de veehandelaar J. T. wonende Steekterweg alhier, en diens zoon aan een groot gevaar ontsnapt. Rijdende met zijn vrachtauto week T. ter hoogte van de fabriek der fa. v. D. in de Raadhuisstraat te ver naar rechts uit, waardoor de auto in het zachte weggedeelte geraakte en lang zaam maar zeker kantelde en in de sloot voor het kantoor der fa terecht kwam. De zoon van T., die het gevaar ziende uit de wagen wilde springen werd door zijn vader weer in de auto getrokken, daar hij anders ongetwij feld onder de wagen zou zijn terecht gekomen. Hij geraakte 'in benauwdheid, daar zijn vader boven op hem terecht kwam- Personeel der fa. schoot on middellijk t: hulp. Men liet het korte stuk sloot door de duiker leeg lopen, waardoor het verdrinkingsgevaar weggenomen v;as. Daarna was het een kwestie van tijd om de heer T. en diens zoon. die nog al in de knel za ten uit de cabin, te bevrijden. Beiden kwamen er met enkele kneusingen en ontvellingen af. De auto is door een kraanwagen op het droge getrok ken. Installatie N.K.J.B.-ers. Op Zondag Laetare. dc Zondag waarop de Kerk zich verheugt en verblijdt over het naderend Paasfeest, ver heugde de N.K.J.B. zich over de in stallatie van 26 nieuwe leden, 19 kajotters, 4 K.J.M.V.-ers en 3 L.T.J.- ers. Coop Verkleij, voorzitter, leid de de bijeenkomst in de St. Joseph- zaal in en zei, dat verenigen in eigen jeugdstandsorganisatic, het tweede huisgezin, voor de jongeren noodzakelijk is om zich te verdie pen, te ontwikkelen en te ontspan nen. George de Vos, nationaal se cretaris der K.A.J, was in hun mid den. In een met enthousiasme ge brachte toespraak legde hij 'sterk de nadruk op de betekenis van het ge meenschapsleven in de parochie. ^at zich niet laat bepalen tot de parochiekerk, maar noodzakelijker wijze ruim baan moet" hebben ver daar buiten. Apostel te zijn. feller dan ooit. is nu juist zo dringend noodzakelijk, omdat de toestand van de wereld zo ernstig is en zo'n grote behoefte heeft aan goede richtings wij zei-s. De economische, politieke en andere maatregelen om de bevolking van 'nu stoffelijk voor uit te helpen, zijn tot mislukkig ge- doem'd, indien daaraan niet het christendom waardebepalend ten grondslag ligt. De taak van de Kerk kentering te brengen in de afdwa ling der wereld, moet in en door ons allen ten uitvoer worden ge bracht, immers wij zijn de Kerk. Zij moet leven in ieder van ons, haar leer moet als het ware gekris talliseerd zijn in ons aller doen en laten. De aalmoezenier, kap. Chr. Vrie- sekoop. noemde de leden van de N.K.J.B. de kinderen van de belof te, die door God met genade begun stigd, uitgezonden worden met apostolische geest bezield, als strij ders voor vernieuwing der maat schappij. Na de installatie, voorafgegaan docr wijding van de insignes en ge volgd door het zingen van de bonds liederen van elk der groepen, zei deken L. H. Nieuwenhuizen, ver heugd te zijn bij deze gebeurtenis in zijn parochie, nu de 100 leden ruim zijn gepasseerd. Spr. feliciteer de de nieuwe leden en wekte allen op trouw en volgzaam te zyn en zich te verdiepen in het: waarom lid van de organisatie? en: het hoe tot het doel te geraken? De beste wapens baten niet, als men ze niet weet te hanteren en als de goede geest, die de kracht is van een leger, ontbreekt en men zich het doel waarvoor gestreden wordt, niet bewust is. In het besef, dat gij. jongens, strijdt voor God, zult ge overwinnen. Bij het afscheid van de heer E. Odijk, als voorzitter der N.K.J.B., sprak de aalmoezenier hartelijke dankwoorden en bood hem het mooie boek „Maria, Moeder Gods" aan. In de pauze ontvingen alle aanwezigen koffie met koek. Wij maakten kennis ir/et het eer ste openbare optreden van de Ka- jotters-band. En die kennismaking was goed. Er zit ODgang in de jon geren-beweging. Moge dit succes anderen inspireren, zich aan te slui ten bij de band. De L.T.J. werd vertegenwoordigd in het programma door Piet Boere, die op rijm het een en ander over de land- en tuinbouw-iongeren naar voren bracht en de K.J.M.V., door Jan v. Leeuwen, die ,.De Bokser", een vertelling van Godfried Bomans voordroeg. Ook de J.G. was present en met haar medewerking vertolkten de L.T.J.-ers de lofzang op de boeren stand hoe kon 't ook anders - in het stuk „De Hollandse boer", dat, gelijk op de vastenavond, ook nu weer goed werk vertolkt en waarmede een waardig slot aan de ze avond werd gegeven. Emmabloem-collecte De Emma- bloem-collecte voor de T.B.C.-bestrij ding, heeft f 440 opgebracht. Vandalisme Voor de derde maal is de Ni win-bus nabij het postkantoor waarin de burgerij lectuur voor de jongens in Indië kunnen afgeven, vernield. Deze daad verdient temeer scherpe afkeuring, omdat men daar door hen treft, die over zee toch zo veel moeten ontberen. Gemeentewerklieden rijden met Laura mee Naar wij vernemen zal een twaalftal Alphense gemeente werklieden, met 10 man in groeps verband en 2 individueel, met dc vierdaagse Laura-rit meerijden. De deelnemers zijn door het gemeente bestuur hiertoe verlofdagen verleend Stille Omgang Aan de Stille Omgang namen van de Sint-Bonifa- ciusparochic 250 personen deel. Röntgenstralen, lachgas, insuline, de pullman en dé rubberband Er is altijd iets eigenaardigs in beroemde ontdekkingen. Vele zijn het gevolg van jarenlange onderzoekingen, maar andere zijn het gevolg van toeval, een samenloop van omstandigheden Hierover zullen we in onder staand artikel iets vertellen. Röntgenstralen In ue film en het bock „Madame Curie" heeft men kunnen zien en lezen, hoe het onderzoekers-echt paar na jarenlang experimenteren „op de drempel" van de uitvinding stond van het radium. Maar een toe val leidde ertoe, dat het kostbare element werd ontdekt en zijn dienst baarheid voor de geneeskunde aan toonde. Op een dergelijke wijze ging het met de röntgenstralen. In 1896 las een jong dokter in Wenen, dr Leopold Freund een verhandeling over röntgenstralen, waarin stond vermeld, dat de Amerikaanse uit vinder der stralen na zijn ontdek king zijn haar had verloren. Hoewel dit over het algemeen een echt- mannelijke kwaal is. besloot dr Freud toch een te beproeven of de röntgenstralen het proces van haar uitval had besDoedigd. Hij nam proe ven met het röntgenapparaat en kon na enig zoeken vaststellen .dat de stralen werkelijk invloed hadden op de ontwikkeling der menselijke or ganen en cellen en dat bestraling een geneeswijze zou kunnen worden, wanneer men de invloed kon bere kenen. Daarmee was de röntgen- therapie ontdekt. Lachgas Ook de uitwerking van „lachgas" werd door toeval ontdekt. In he^ jaar 1799 was de Engelse scheikun dige Humphry Davy aan het experi menteren met een gas, stikstof-oxi- duul, toen een bevriende arts eens kwam kijken. Deze werd na inade ming der dampen zo vrolijk, dat het wel leek of hii zich een roes ge dronken had. Plotseling viel hjj be wusteloos od de grond, maar ook toen had hij Dleizier en voelde geen enkele pijn. Hiermee was een nieu we narcose-stof ontdekt, die later in verbeterde vorm de wereld zou ver overen. De naam „lachgas" had het te danken aan de „moppige" uitwer king. Insuline Sedert enkele tientallen jaren kennen we het bestrijdingsmiddel van suikerziekte: insuline. Een Ca nadese dokter Evans was er de uit vinder van, nadat reeds twee Duitse doktoren Mehringgen Minkowski het toeval hadden ontmoet. In 1889 deden zij de ontdekking, dat bij die ren, waarvan bepaalde klieren wa ren weggenomen er druivensuiker in de blaas kwam en zo ontdekten zij, terwijl ze zochten naar andere stof fen, de aanwezigheid van suiker. Ze wisten nu ook welke klieren bij de mens „geprikkeld" moesten worden om suiker in de urine tegen te gaan. Koortsmiddel Het koortsmiddel „antifebrin dankt zijn ontstaan aan een.... ver gissing van een apotheker. Twee Straatsburger doktoren dr Hepp en dr Cahn wilden in 1887 de werking van naphtaline op ingewands-wor- men proberen. De apotheker, die op hun voorschrift het middel bereiden moest, greep naar het verkeerde flesje en deed in plaats van naphta line zogenaamde acctanilide in de capsules. Het toen geschapen middel bleek een voortreffelijk koortsmid del te zijn. Laxeermiddel Een wel heel merkwaardig toeval leidde tot de uitvinding van phe- nolph-taleïne een laxeermiddel. Dat was in de tijd van de Oostenrijks- Hongaarse Monarchie, toen de Hon gaarse regering de echte Ungar-wij nen wilde beschermen. Het bevel werd daarom uitgevaardigd, dat bij de z.g. kunstwijnen phenolphtaleïne moest worden gedruppeld, waardoor de wünen zonder smaakverlies vuurrood van kleur werden. De bij menging bleek geheel zonder schade, alleen men moest wat vaker „naar achteren". Phenolphtaleïne bleek een uitstekend laxeermiddel, dat nog in deze dagen een grondbestanddeel is van de meeste middelen. Het vulcauiseren De Amerikaan Goodyear had al vroeg de betekenis van caoutchouc aangetoond en de technische moge lijkheden daarvan ontdekt, maar nog altijd bleek rubber niet tegen hitte te kunnen. Tevergeefs zocht hij naar een preparaat om de caoutchouc te verduurzamen, totdat op een goe de dag een pan met caoutchouc in een bak zwavel tuimelde. Toen de substantie weer opgevist werd, bleek deze voortechnische doeleinden ge schikt geworden. Daarmee was het „Vulcaniseren" ontdekt. Goodyear deelde echter het lot van zovele uit vinders, kon geen financiers vinden kwam in de gevangenis en stierf als een arm man. Alleen zijn naam zou later een wereldbegrip worden. Pullman-cars Ma. Pullman was in de vorige eeuw de beheerder van een spoor wegmaatschappij in Pennsylvania. In het midden van de vorige eeuw was het reizen echter vermoeiend en ongerieflijk. Nu had Pullman een ar beider in dienst, die allerlei minia- tuurspoortjès construeerde en daar mee naar hartelust speelde. Hij liet deze man slaapwagens ontwerpen'en gaf opdrachten deze in het groot na te maken. Sindsdien was Pullman dank zij een toeval wereldberoemd en de bezitter van ettelijke millioe- nen. LEDENVERGADERING ST. ANTONIUS". Morgenavond (Dinsdag 29 Maart) te 12 uur houdt de Ned. R.K. Bond van Hotel-, Cafe-Restaurant Geëmpl. en Vakgroep Bioscoop en Theater- personeel „St. Antonius" afd. Leiden een vergadering voor haar leden en R.K. niet-leden en vakgenoten met chr. beginselen, in het café van de heer H. Rooij akkers, Korevaarstraat 11. Gezien de belangrijke agendapun ten worden de leden dringend ver zocht deze vergadering bij te wonen, C.a. voor bespreking Bondsraad en Bestuursmededelingen. Alle katho lieke en christelijke collega's zowel kellners, koks, buffetbedienden als huisknechten, banketbakkers, dus alle personen werkzaam in café-restau rant bedrijven in Cafetaria's brood jeswinkels en lunchrooms zyn op Dinsdagnacht 12 uur as. van harte welkom. WONINGBOUWVERENIGING „ONS BELANG".' De 103 woningen toegewezen. De twee zalen van het gebouw „Pre diker" waren Vrijdagavond wederom stampvol met leden van „Ons Be lang". toen de voorzitter, de heer J. Gerritsen, de uitgestelde vergadering opende. Spr, wees er op hoe velen vol spanning afwachtten of hun een nieuw huis (de 103 woningen van het plan „Noord", Julianastraat en omgeving) zou worden toegewezen waarschuwde de leden goed te overwegen wat zij gaan doen, alvo rens de toegewezen huizen te aan vaarden, omdat de vastgestelde huur prijzen zeer hoog waren. Er werden huurprijzen genoemd van f 5.40 tot 9.20. al naar gelang de grootte van de woningen. Het bestuur was er van overtuigd, dat dit voor velen een teleurstelling is en zal alsnog trach ten in de prijzen verandering te laten brengen. Optimistische verwachtin- en moesten echter niet gekoesterd worden, hoewel te huren te hoog zijn voor de meeste leden. Hierna werd overgegaan tot het toewijzen van de nieuwe en de door opschuiving vrijkomende oude wo ningen. Dit was geen gemakkeüjke taak. gezien de voorwaarden waaron der toegewezen moest worden, doch onder leiding van de voorzitter had alles een vlot verloop en kon de ver gadering even voor middernacht wor den geslotèn. Kappersbediendenconcours. Gis teren vond in Den Haag de finale p aats van het door de Bedrijfsunie voor het Kappersvak georganiseerde kampioenschap van Nederland voor de dames- en herenkappersbedien- doen. Onze stadgenoot, de heer B. Plu, wist hierbij beslag te leggen op de eerste prijs in de afdeling heren- kappen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond). AFNEMENDE BEWOLKING. Droog weer met aanvankelijk nog overdrijvende wolkenvelden, later weinig of geen bewolking. Matige en langs de Waddenkust tydelyk nog vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Van nacht kans op lichte nachtvorst, morgen overdag temperauur on geveer normaal voor de tijd van het jaar. HAAGS GERECHTSHOF. Het vlees tussen dc bloemen. De vrachtrijder J. de B., uit Ter Aar, zei niets met het clandestiene vlees-ver voer te maken te hebben gehad, doch de rechtbank had aangenomen, dat verdachte er meer van wist. en hem veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf en 8 maanden Rijks werkinrichting. Het vlees lag tussen de bloemen in een vrachtauto, die door de po itie werd aangehouden, en na een tijdje kwam de B., die een praatje met de chauffeur begon, doch er vandoor wilde gaan, toen hij de politie zag. In hoger beroep had de proc. generaal vrijspraak gevraagd, doch het Hof wees meteen het ver zoek om onmiddellijk in vrijheid stel len af, hoewel verdachte reeds negen maanden straf heeft ondergaan. Het Hof heeft arrest gewezen en het vonnis der rechtbank bevestigd. Het vlees onder het hooi. J. H L.. te Leidschendam, had vergunning verleend aa i enkele personen in een schuur op zijn boerderij clandestien een koe te slachten de ambtenaren vonden later het vlees in de hooi berg verborgen. De Politierechter had L. veroor deeld tot zes maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voor waardelijk en in hoger beroep vorder de de proc. generaal bevestiging van dit vonnis. Het Hof heeft een maand gevangenisstraf opgelegd. De koe in liet washok. De vee houder A. van S. te Wassenaar had. na eerst te hebben geweigerd, ten slotte toestemming gegeven in een washok op zijn bedrijf clandestien een koe te slachten. Dat bezorgde hem vier maanden gevangenisstraf bij de Politierechter en in hoger beroep vorderde do proc. generaal bevesti ging van het vonnis, omdat het vlees ook op de boerderij nog verborgen bleek te zijn. Het Hof heeft arrest gewezen, en verdachte die niet eerder was veroordeeld, een maand gevan genisstraf opgelegd.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3