EM Besprekingen met dr. Beel te Batavia SCHOOLREISJES \3U tte Openluchtspel ter ere van het Klokken-spel inpeMieeiuude MAANDAG 28 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Erkenning Federaal overleg gevraagd GISTEROCHTEND IS TE BATAVIA een bespreking gehouden tussen de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon en de in de Bijeenkomst Fe deraal Overleg vertegenwoordigde deelgebieden over het door Den Haag gevraagde advies in zake de resolutie van de Veiligheidsraad. On der de aanwezigen bevonden zich de executieve staatshoofden van Pa- soendan, Oost-Indonesië. Oost-Sumatra, Zuid-Sumatra, West-Borneo, Oost-Java, Madoera en vertegenwoordigers van de andere tot de B.F.O. toegelaten gebieden. Tijdens deze bespreking bracht de voorzitter der B.F O., sultan Ham id, de wens naar voren, dat de B.F.O., naast Neder land en de republiek, door de Veiligheidsraad mede als partij in de op lossing van het Indonesische vraagstuk zal worden erkend en in de on derhandelingen daartoe als zodanig zal worden betrokken. RAPPORT VAN V.N. COMMISSIE. De Commissie der Ver. Naties heeft in een rapport over de toestand te Djokja aan de Veiligheidsraad mede gedeeld. dat geen ernstige schade aan de stad Djokja is toegebracht, welke op enigerlei wijze het herstel van de republikeinse regering zou verhinde ren. Het rapport zegt verder, dat het ge brek aan materialen en uitrusting, waarvan een deel is weggevoerd of vernield sedert 18 December j.l., het doeltreffend functionneren van het republikeinse bestuur ernstig zal be moeilijken. Het zal daarom nodig zijn, aldus het rapport, dat de Nederlandse autoriteiten faciliteiten verschaffen als vermeld in artikel 2 van de reso lutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari. De bevindingen der commissie zijn gebaseerd op inlichtingen van de mi litaire waarnemers en de plaatsver vangende leden, die op 2 Maart Djok- je hebben bezocht. TERREURACTIES TEGEN ONDERNEMINGEN. Op Oost-Java hebben de terreur acties grote schade aangebracht op de tabaksondernemingen, aldus ver neemt Aneta. In de omgeving van Besoeki zijn 180 loodsen verbrand, terwijl op drie ondernemingen een voorraad tabak van in totaal 1000 balen verloren ging. Slechts het fermenteren van de tabak wordt op de gewone voet voortgezet, de andere werkzaamheden stagneren ernstig. Aan de oogsten van verleden jaar is geen schade toegebracht, daar de- VRACHTPRIJZEN DER SPOOR WEGEN WORDEN VERHOOGD Minister Spitzen heeft in de Me morie van Antwoord over de begro- ing van Verkeer en Waterstaat aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat bij de wederopbouw van de spoor wegen de goederenvervoerscapaci teit een aanmerkelijke vermindering zal ondergaan. In verband met de sterk gestegen kosten zullen de vrachtprijzen voor stukgoederen en voor lichte en volu mineuze goederen binnenkort worden verhoogd. Dc extra-capaciteit, waarover de A.T.O. thans nog beschikt, is van tij delijke aard. Zij moet worden be schouwd als een compensatie voor het tekort aan goederenwagens bij de spoorwegen. Naarmate de aanbouw van wagons vordert, zal de vracht auto-capaciteit worden verminderd. Bij het goederenvervoer over de weg doen zich verschijnselen voor, welke op een teveel aan vervoersca paciteit wijzen, aldus de minister. Dit wordt in de eerste plaats ver oorzaakt door de toename# van het eigen vervoer, waarvoor weinig be sprekingsmaatregelen gelden. VROUW ZETTE GASKRAAN OPEN, TERWIJL MAN SLIEP. Terwijl haar 26-jarige echtgenoot lag te slapen in zijn bed, draaide Zaterdagmorgen in alle vroegte een 24-jarige vrouw uit De Putterstraat in Amsterdam-Noord de gaskraan open, nam haar 2 jaar oude baby op en verliet de woning. De man werd echter 's ochtends toch wakker, rook de gasluoht, zet te de ramen open en draaide de kraan weer diaht. Daarna doorzocht hij het huis en wendde zich tot de politie, toen hij bemerkte, dat zijn vrouw met de baby was verdwenen. De recherche van het bureau Mosplein zag in het gebeurde aan leiding de vrouw op te sporen en aan een verhoor te onderwerpen. Zij bekende gepoogd te hebben haar man van het leven te beroven. De beide echtgenoten leefden in onmin. ze tabak de loodsen reeds had verla ten. De planters op Oost-Java hebben thans een zwaar leven, daar zij, na afloop van hun dagtaak, meestal nog wacht moeten lopen. De meeste in dit gebied, opererende benden zijn van tien tot derstig man sterk. Een bende ter sterkte van 200 a 300 man heeft Vrijdag het fabrieksem- placement van de rubber, en thee onderneming „Parakan Salak" op West-Java aangevallen. De fabriek bleef, dank zij het ingrijpen van de ondernemingswacht, gespaard, doch verschillende gebouwen zijn ver brand. Er vielen geen verliezen aan mensenlevens te betreuren. Aartsbisschop uit Canada bezoekt oorlogsgraven Zondagmiddag bracht Mgr. Roy, bisschop van Quebec in Canada, die tijdens de oorlog als hoofd van de aalmoezeniers van het eerste Cana dese legercorps, geruime tijd in het oorlogsgebied van Groesbeek heeft doorgebracht, een bezoek aan het Canadees kerkhof aldaar en aan de Heilige Landstichting. Mgr. Roy was o.a. vergezeld van de pauselijke internuntius Mgr. P. Giobbe en de aalmoezenier kapitein van Haeren uit Nijmegen Op het kerkhof werd hij begroet door de burgemeester van Groesbeek, waar bij aanwezig waren de burgemeester van Nijmegen en de garnizoenscom mandant van deze stad, luit. kolonel Molenaar. Na *de bezichtiging van het kerkhof, deed hij een gebed voor de overledenen en richtte daarna het woord tot de auroritei- ten en de aanwezigen uit Groes beek. In het bijzonder dankte de bisschop de landelijke bevolking voor de liefdevolle zorgen, die zij besteedden bij het onderhoud der graven. Na het bezoek aan het kerkhof begaf de bisschop zich met zijn gevolg naar de Heilige Landstich ting, om daar zijn vroegere vriend, de rector dr. C. van Beek te be groeten. Mgr. Roy heeft namelijk dankbare herinneringen aan deze stichting, omdat hij in de Coenacu- lum kerk aldaar, in de winter van 19441945 vaak gepreekt heeft voor ac Canadese manschappen. Het gezelschap reed vervolgens naar Berg en Dal, waar de maaltijd gebruikt werd. Vandaag is mgr. Roy per boot naar Engeland vertrokken. Engelse minister op kerkhof te Oosterbeek Op het Airborne-kerkhof tc Oos terbeek hebben Zaterdagmiddag voor de eerste maal in dit jaar hoge En gelse gasten een bezoek gebracht, o.w. de Engelse minister van verkeer en waterstaat mr. Alfred Barnes. Het hoge gezelschap werd verwelkomd door jhr. Beelaerts van Blokland, wethouder van de gemeente Renkum. Mrs, Barnes legde een krans bij het grote kruis op het Airborne-kerkhof, waarna achtereenvolgens minister Spitzen namens de Nederlandse re gering en ir. den Hollander, presi dent-directeur van de Nederlandse Spoorwegen haar voorbeeld volgden. Daarna ging men langs de graven der Airbornes, waarna het gezelschap de reis hervatte voor een bezoek aan de sluizen bij Vreeswijk. Mr Barnes kwam om half een met een extra- trein in Arnhem aan. In hotel Rijn paviljoen werd de lunch gebruikt, waarby de directeur der Nederlandse Spoorwegen als gastheer optrad. Aan deze maaltijd namen deel behalve mr. Bernes en echtgenote, sir Philip Nichols, de Britse ambassadeur in Nederland, minister D. G. W. Spitzen, minister van verkeer en waterstaat, de directeur-generaal van rijkswa terstaat dr. ir. W. J. H. Harmsen en de directeur-generaal van verkeer ir. H. van Galen Last, alsmede de com missaris der koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en vertegenwoordigers van het Arn hemse gemeentebestuur. EERSTE BIJEN ZWERMDEN UIT Normaal zwermen byen eerst in de zomer. Zijn ze erg vroeg, dan zwermen ze ook wel eens in Mei, maar in Maart vrijwel nooit. De heer Jan Soetendaal, landbouwer aan de Doomesteeg op de grens Bar- neveldLunteren. was dan ook stomverbaasd deze dagen reeds zijn bijen te zien zwemen. Misschien kwam het door het prachtige lente weer. Bij de behandeling van de zaak. tegen J. Langendijk uit IJmuiden, lid van de in de oorlogsjaren beruch te groep van kamer 21 van het hoofd bureau van politie te Velzen, voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam werd een der verdedigers door de president uit de zaal ge stuurd. Tegen Langendijk was reeds twee maal de doodstraf geëist. De advo caat-fiscaal persisteerde Vrijdag bij deze eis, waarna de verdediging aan bet woord kwam. Zij werd gevoerd door mevr. mr. G. HartkampDon ker Duyvis en mr. G. Jonker. Laatst genoemde betoogde dat zich om de ze verdachte een mythe heeft ge vormd. Langendijk was in Beverwijk een bekende figuur en werd door iedereen herkend als de politie er gens optrad. Mr. Jonker achtte echter verschillende getuigenverklaringen niet betrouwbaar. Toen vervolgens mevr. Hartkamp- Donker Duyvis haar pleidooi hield en in discussie geraakte met de presi dent, mr. Van Schaeck Mathon, zei- de de president plotseling. „Als u zit te lachen kunt u beter de zaal ver laten, want u verstoort de orde". Mr. Jonker, die op dat ogenblik naast zijn vrouwelijke confrère stond vroeg: „Is dit tegen mij gericht, me neer de president?" Presiden: „Ja, u verstoort .de orde, welke ik hier heb te handhaven en ik verzoek u de zaal te verlaten". Mr. Jonker: „Ik ga, maar zal mij hierover bij de deken beklagen". Hij verliet daarop de zaal. HOOFDEN VAN SCHOLEN pleegt tijdig overleg met ons voor 'het huren van Touringcars voor het as. seizoen. STATIONSWEG 45, TEL. 22444 (2 lijnen) De „St. Victor te Noordwijkerhout heeft haar stem terug Precies te 2 uur arriveerde bij de grens van de parochie Zaterdag j.l. een grote vrachtwagen van de klok kengieterij Petit en Fritzen uit Aarle Rixtel met een kostbare last van 3 klokken voor de St. Victor-kerk. Pastoor Brink verwelkomde de klok kengieters, waarna in optocht door de parochie werd gereden. Schier van alle huizen wapperde de natio nale driekleur en er was veel belang stelling. Na dc rondtocht werden de klokken in stellages opgehangen in afwachting van de wijding. Intussen werkte hoog op de torenspits een electricien om de laatste hand te leg gen aan het torenkruis, dat Zondag avond voor de eerste keer een groen licht zou uitzenden, dat tot ver in de omgeving te zien zou zijn. Zon dagmorgen om 8.30 um- droeg pastoor Brink voor een stampvolle kerk een plechtige Hoogmis op voor de leven de en overledene donateurs van het kloklcenfonds. HET KLOKKENSPEL. Klokslag 4 uur nam op het kerk plein van St. Victor het klokkenspel een aanvang. Een groot aantal paro chianen had zich geschaard rondom de klokken en het podium, dat voor het spel was ingericht. Een aantal genodigden kon door de geopende ramen van de pastorie het spel vol gen. Onder hen merkten we op oud- deken van Noordwijk, J. H. W. Bors- boom. De regie van het spel was in handen van kapelaan De Graaff en van de heren A. Vlasveld en J. Balk. De tekst was van Sijmpiede oude Sijmen (wie dit is behoeven we niet te vermelden). We zullen Sijm pie in „Sursum Corda" voortaan mis sen. Schreef hij zelf niet in het num mer van 26 Maart: „Myn beste paro chiaan: Het is met Sijmpie gedaan! Het loopt met hem op een end, Hier volgt dan zijn testament: Twee jaar hebt gij hem bedeeld; Twee jaar heeft hij u verveeld; Maar hij gaf voor goede prijs, Toch ook de beste klokkenspijs. Spijs, die stolde in het brons. Van St. Victor klokkenfonds! Neemt eebiedig af uw pet, Sijmen wordt thans bijgezet! Oude Sijmen R.I.P.! Rust nu maar! Laat ons met vree". Als we ons oordeel moeten geven over dit spel komen we tot een an dere conclusie dan pastoor Brink, die in het voorwoord van het program ma zegt: Het mag niet de naam heb ben van openluchtspel, eerder zou den wij het een „hoorspelletje" wil len noemen, want het vraagt meer van de oren dan het geeft aan de ogen. Neen het gaf méér aan de ogen dan aan de oren, al kon de tekst niet gemist worden. Een ere-saluut aan de regisseurs die met weinig mid- deleri een hele vooroorlogs tijd, een oorlogstijd, een na-oorlogse tijd en het heden aan onze ogen lieten voor bijgaan. Het is niet doenlijk hier de verschillende scènes te revue te la ten passeren. Heel handig kregen we o.m. te zien hoe de Duitse vlerken de klok roofden uit de St. Victor- Met de directie rijksbureau voor keramische producten is belast de beer M. Westerhof, president-di recteur van het rijksbureau voor me talen, in plaats van de heer M. Ver hoeven. Met de waarneming van de di rectie van de sectie confectie van het rijksbureau voor textiel is belast de heer W. Hoogland, in verband met het overlijden van mr. J. Koetsier. Tot directeur van het Rijksbu reau kolen is benoemd de heer W. van Schevikhoven, in de plaats van de heer W.Wemmers. Sterfgevallen tengevolge van liet mond- en klauwzeer in de week van 1320 Maart j.l. Kalveren: 7, biggen: 27. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd brand ontdekt in de meubelopslagplaats annex garage van de firma Wsijts te Bergen op Zoom. Een nieuwe luxe auto en een bestelauto, twee ee'lkamerameuble- menten, verschillende in aanmaak zijnde meubelen en een grote hoe veelheid kapok gingen verloren. De schade wordt op ongeveer 25.000 geschat. Rimboe-trappers op Sumatra Rusten jongensNauwelijks zijn deze woorden uitgesproken, of dc patrouille lost zich op en maakt ieder, uitgezonderd de wachtposten het zich zo gemakkelijk mogelijk. Hoe laat is het wordt er gevraagd, en als Bart, de patrouille-comman dant, hen vertelt, dat het nu twaalf uur is. wordt gauw uitgerekend hoe Iaat zij hun eindpunt bereikt kun nen hebben en hoeveel kilometer tjes ze er nou wel op hebben zitten. Even blijft het dan stil, enkele trachten nog wat achtergebleven druppeltjes thee uit hun veldfles te balep oni hun droge lippen wat vochtig te maken. Dan komen de tongen los en worden er, voor zo ver hun droge keel dat toelaat, en kele opmerkingen gemaakt. Wat zullen we eten straks als we thuis zijn? vraagt een 'Zeeuw. Hij schijnt altijd honger te hebben want steeds komt hij' hierod terug ..Nou, heerlijke Zeeuwse aardaope- Icn met een lekker stukje vlees, en. „Houdt je mond,"' snauwt hem ech ter de Zeeuw toe, „jij altijd met je gijntjes". De ander haalt zijn schou ders op, en begint een gesprek met Bart: „Jouw Annie weet toch wel hoe ze Zeeuwse aardappelen klaar moet maken hè?" Bart lacht eens en be gint voor de zoveelste maal over de kookkunst van zyn vrouw en nog maals krijgen ze een uitnodiging om straks, als ze gedemobiliseerd zijn, een dagje bij hem thuis te komen, zodat ze het zelf kunnen ondervin den. Ja, dat doen ze zeker, trouwens ze hebben het zijn vrouw ook al moe ten beloven, want bijna de gehele sectie correspondeert met haar. Zij kan de jongens van de sectie net zo goea als haar man, die nu al twee jaren met ben optrekt. Nadat de tien minuten rust om zijn, wordt opgebroken cn gaat hec verder. Ze vorderen slechts langzaam want de rimboe van Sumatra kan men nu niet beoaald een wandel park noemen. Zo nu en dan wordt deze wel even afgewisseld door een ladang of een alang-alang veld, maar uiteindelijk komt men toch steeds weer in de rimboe terecht. Broeierig heet is het hier, en de zakdoeken, die zij om hun hals ge bonden hebben, zijn drijfnat van het voortdurend transpireren. Zo nu cn dan bewijst een luid gekraak in de struiken dat er een of ander dier voor hen op de vlucht is geslagen. Veel aandacht wordt hieraan echter niet geschonken, en ze doen enkel nog wat moeite om de zwiepende takken te ontwijken, die hun het rechtlopen belemmeren. Als ze dan weer eens een ladang oversteken strekken ze hun ruggen en lopen even ongedwongen. Verademing brengt het echter niet, want hier schijnt hun de zon weer ongenadig op hun koppen, en de ogen doen pijn als ze naar de grond kijken, die schijnt te trillen van de hitte. Dan eindelijk, als ze al beginnen te wanhopen, en Bart even willen /ragen nog een korte rust te nemen, draait deze zich om en kondigt aan dat ze er zo zullen zijn. Met een laatste krachtsinspanning hun ingegeven door het besef dat ze nu het eindpunt bereikt hebben worstelen ze zich door het laatste stukje rimboe, dat hen nog scheidt van de weg. Hier zullen ze strafs opgehaald worden "door de wagen van éen post die in de nabijheid ligt, dat as afgesproken. Als ze de weg bereikten bemerken ze dat ze nog een half uur moeten wachten. Intussen is de zon schuil gegaan achter een grote donkere wolk Regen jongens, zegt Bart en hij süekt zich languit op de berm, met zi;,r. hoofd od zijn lege veldfles. Het duurt niet lang of de regen stroomt uit de lucht, zodat zij in kor te tijd driifnat zijn. Veel kan hun, dat niet schelen en zij blijven in de- zélfde houding liggen, zoals zij zich neer hebben laten vallen. Het is een verfrissing, na de halve dag door die rimboe getrapt te hebben. Dan springt echter onze Zeeuw toch ot> en rukt een paar grote bla den van de bomen, waarvan hij een trechter maakt die hij in de hals van zijn veldfles schuift. Ziezo, ben- ne benieuwd of ik niks te drinken krijg. Met een brede griins. trots od ziin oienterbeid, gaat hü zitten met de fles tussen zijn knieën, zodat hij iets van de neerstromende regen in zijn primitieve trechter op kan van gen. Even hebben de andere toegeke ken, maar dan volgt men toch alras zijn voorbeelds en glunderend kij ken ze elkaar aan als ze na tien minuten een mondvol water uit hun fles konden nemen. Het is een eigenaardig tafereel daar aan die kant van de weg. De natte kleren plakken aan hun lichaam, en ze kunnen elkaar nau welijks onderscheiden door het gor dijn van de regenval. Zo hurkend met de fles tussen de knieën pogen ze wat water op te vangen om hun dorst te lessen. Zo moest je moeder je eens zien zegt er een, en hij denkt even hoe bezorgd deze kon wezen vroeger. Dan komt de wagen hen oDhalen en ze weten niet hoe vlug ze op de wa gen kunnen komen. Het is alsof ze nu pas zijn gaan voelen dat 'het regent. toren en hoe Pastoor Westerfoudt z.g. gedwongen door de Duitse Hit- Ierbende, met hartepijn, die fel kan zijn, berustte in ellende. Piëteitvol gevonden was, dat na het vers: In Indië stierf En eer verwierf Nicolaas Lambert Hermans! Dus boven aan Moet zijn naam staan Als blijvende Laurierkrans! een militair van de parochie, geflan keerd door 2 vlaggendragers in ver kennersuniform, een krans neerleg de bij het monument aan de ingang van het kerkhof geplaatst ter nage dachtenis van de onlangs in Indië gesneuvelde parochiaan Nic. Her mans uit Voorhout. Het zangkoor van de kerk zong hierna het „Wil helmus". Dit waren treffende mo menten in het spel, die de harten van vele toeschouwers beroerden. Te vermelden valt hier eveneens, dat na het gesproken vers over de Angelusklok een dameskoortje het mooie versje: Het angelus klept in de verte" zong. We zagen tenslotte bij het vers: De klok groeit, groeit Een kinderstoet: Eerste communiecantjes De klak blij, blij Processierei Met bloemen in de handjes! een stoet van bruidjes het kerkplein optrekken, terwijl bij het vers van het treuren der klok een complete rouwstoet voorbij trok! We hebben er van genoten en, met ons, alle toe schouwers. DE WIJDING DER KLOKKEN. Na het spel begaf deken J. Brink man uit Noordwijk zich processiege- wijze met assistenten en misdienaars naar de k'okken, om, met machtiging van de bisschop, de wijding te ver richten. Assistentie verleenden kap. Bende uit Noordwijk en kapelaan Vroklage van de St, Jozefparochie. De plechtigheden werden met aan dacht gevolgd en per geluidsinstalla tie werd uitleg gegeven. De harte- wens van pastoor Brink moge be waarheid worden, dat in vervulling mogen gaan deze woorden uit het wijdingsgebed: „Moge op het geluid van deze klok, enge'en nederdalen om uw volk te beschermen en zegen spreiden over de veldvruchten dei- gelovigen en hun ziel en lichaam be waren." Nadat de wy'dingsplechtig- heden waren afgelopen hield deken Brinkman een toespraak, waarin hij zeide, dat, als de klok luidt, God roept. Luistert naar Zijn stem. Dat zult gij doen, parochianen van Noord wijkerhout vervo'gde de deken, daar kennen we Noordwijkerhout te goed voor. Noordwijkerhout is goed, is schoon, geeft dit over aan uw kin deren, dat het mag blijven een parel van de kerk. Hij memoreerde nog, hoe het geld bijeen is gebracht fe liciteerde de pastoor en zeide in diens blijdschap te delen. Hij sprak de hoop uit, dat de klok ken nog heel dikwijls vertolkers-zou den zijn van de blijdschap der pa rochie en weinig vertolkers van de droefheid. Hierna begaven allen zich naar de kerk waar het II. Sacrament was uitgesteld en een kort lof werd ge houden. Besloten werd met het „Aan U, o Koning der Eeuwen". Hiermede was een einde gekomen aan een blijde historische dag voor de parochie van St. Victor! SCHEEPSBERICHTEN HEELSUM pass. 26 Maart Aden; JAARSTROOM, 26 Maart te Havre; JAVA, 26 Maart van Singepore; JOOST VAN DEN VONDEL. 26 Maart van Narvik naar Rotterdam; MADOERA. pass. 27 Maart Dondra- head; MAPIA 28 Maart te Djibouti; MEERKERK. 27 Maart te Antwer pen; MARIEKERK. 27 Maart te Sin gapore; MUIDERKERK. 26 Maart van Lagos naar Port Gentil; POLY- DORUS pass. 26 Maart Sabang; SI- NABANG, pass. 27 Maart Guardafui; SLOTERDIJK 27 Maart van Houston te Neworlean; SUMATRA 27 Maart te Genua: KEDOE pass- 27 Maart Kaap Guardafui; SIBAJAK, pass. 27 Maart 15 uur Ouessant; SLAMAT 27 Maart 0.45 van Suez; TOSARI 28 Maart te Belawan; VOLENDAM pass. 27 Maart 1.30 uur Ouessant; WATER MAN, pass. 27 Maart 22 uur Kaap Guardafui; WILLEM RUYS 27 Maart 8.20 uur te Southampton; ZUIDER KRUIS pass. 27 Maart 2 uur Gibral tar. GROOTEBEER 27 Maart te Am sterdam. MATARAM, pass. 28 Maart Ouessant. BLOMMERSDIJK, 27 Maart van Philadelphia naar Balti more. f SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE J8) Kolonel Arbuthnot zat in een hoek een pyp te roken en een tijdschrift te lezen. Poirot verklaarde het doel van hun koinst. De kolonel protesteerde niet. Hij had twee zware leren suiscases. „De rest van mijn bagage is over zee gegaan." verklaarde hij. Als de meeste militairen was de kolonel een keurig nette inpakker. Het onderzoek nam maar een paar minuten. Poirot merkte een pakje pijpschoonmakers op. „Gebruikt u altijd hetzelfde soort?" vroeg hij. „Gewoonlijk als ik ze krijgen kan" „Juist!" knikte Poirot. Die pijpschoonmakers waren gelijk aan die, gevonden op de vloer van de coupé van de dode. Dr Constantine merkte dat op toen ze weer in de gang stonden. „Toch," mompelde Poirot, „kan ik het haast niet geloven. Het ligt niet in zijn karakter, en als je dat hebt gezegd, heb je alles gezegd." De deur van de volgende coupé was gesloten. Het was die van prin ses Dragiloff. Zij klopten en de die pe stem van de prinses riep „Binnen" Mijnheer Bouc deed het woord. Hij deed erg eerbiedig en beleefd toen hij zijn bezoek verklaarde. De prinses luisterde zwijgend naar hem, haar klein, padachtig ge zicht geheel impassief. „Als het nodig is, heren," zei ze, toen hy uitgesproken had, ..dan is al les gezegd. Mijn kamenier heeft de sleutels. Zy zal u helpen." „Heeft uw kamenier altijd de sleu tels, mevrouw?" „Zeker mijnheer.'' „En als. gedurende dc nacht, de douane bij een van de grenzen een stuk van uw bagage zou wensen te openen?" De oude dame haalde haar schou ders op. „Dat is al heel onwaarschijnlijk. Maar in dat geval zou de conducteur haar halen." „U vertrouwt haar dus zonder voorbehoud, mevrouw?" „Dat heb ik u al gezegd," zei de prinses rustig. „Ik heb geen mensen in dienst, die ik niet vertrouw." „Ja," zei Poirot nadenkend. „Ver trouwen is inderdaad heel wat te genwoordig. Het is misschien beter een alledaagse vrouw te hebben, die men kan vertrouwen dan een chique kamenier bijvoorbeeld een ele gante Parjsiènne." Hij zag de donkere intelligente ogen langzaam draaien en zich op zijn gezicht vestigen. „Wat wilt u insinueeren, mijnheer Poirot?" „Niets, mevrouw. Ik? Niets." „Ja zeker. U denkt, nietwaar, dat ik een chique Fran^aise moest heb ben om voor mijn toilet te zorgen?" „Het zou gebruikelijker zijn me vrouw." Ze schudde haar hoofd. „Schmidt heeft toewijding voor me" Haar stem sprak langzaam de woorden uit. „Toewijding is on betaalbaar." De Duitse kwam met de sleutels. De prinses sprak tot haar in haar eigen taal, beval haar de valiezen te openen en de heren te helpen bij het zoeken. Zij zelf bleef in 8e gang naar de sneeuw kijken cn Poi rot bleef bij haar, het aan' mijnheer Bouc overlatend, de bagage te door zoeken. Ze zag hem met een bittere glim lach aan. „Wel, mijnheer, wilt u niet zien wat mijn koffers bevatten?" Hij schudde zijn hoofd. „Mevrouw, het is alleen maar een formaliteit, dat is alles". „Is u er zo zeker van?" „In uw geval, ja." „En toch kende ik Sonja Ann- strong on hield van raar. Wat denkt u dan? Dat ik mijn handen nooit zou bezoedelen, met het doden van zo'n canaille als die Cassetti? Nu, mis schien hebt u gelijk." Ze zweeg een ogenblik, toen zei ze „Weet u wat ik had willen doen met zo'n man? Ik zou hebben willen roe pen tegen mijn bedienden„Ransel die man dood en smijt hem dan- op de vuilnishoop." Zo werden de din gen gedaan, toen ik jong was, mijn heer." Nog sprak hij niet, maar luisterde alleei oplettend. „U zegt niets, mijnheer Poirot. Ik zou wel eens willen weten wat u denkt?" Hij zag haar recht in het gelaat. „Ik denk mevrouw, dat uw klacht in uw wil is niet in uw arm." Ze zag neer op haar dunne zwart- beklec.de armen, eindigend in de ge le, kiauw-achtige handen met de ringen aan de vingers. „Het is waar," zei ze. „Hier heb ik geen kracht in niets. Ik weet niet of het me spijt of dat ik er blij om een." Ton, keerde ze zich plotseling naar haar coupé, waar de kamenier bezig was de koffers in te pakken. De piinses sneed de verontschuldi gingen van mijnheer Bouc af. „U hoeft u niet te verontschuldi gen, mijnheer," zei ze. „Er is een moord begaan. Sommige onderzoe kingen moeten nu eenmaal verricht worden. Dat is alles wat er op zit." „U is wel vriendelijk, mevrouw." Ze boog licht haar hoofd toen ze vertrokken. De deuren van de twee volgende coupé's waren dicht. Mijnheer Bouc stond stil en krabde zijn hoofd. „Drommels!" zei hij. „Dat kan lastig zijn. Dit zijn diplomatieke pas sen. Hun bagage is vrij." „Van het douane-onderzoek, ja. Maar een moord is iets anders." „Dat weet ik. Maar toch wil ik i geen complicaties." „Maak je niet bezorgd, mijn vriend Dc graaf en gravin zijn verstandig. Denk eens hoe beminnelijk prinses Dragiloff was." „Zij is een echte grote dame. Deze twee zijn van dezelfde positie, maar ce graaf maakte de indruk van iemand met driftige aanleg. Het be viel hem niet, toen je er cp aandrong zijn vrouw te ondervragen. En dit zal hem nog meer hinderen. Stel ua1 we hem overslaan Ten slotte kun nen ze niets met de zaak te maker. hebben. Waarom zou ik nodeloze ver wikkelingen voor mezelf maken?" „Ik ben het niet met je eens," zei Poirot. „Ik weet zeker. d.at graaf An - arenyi redelijk zal zijn. In ieder ge val laten we het proberen." En vóór mijnheer Bouc kon ant woorden, klopte hij krachtig op de deur van no. 13. Een stem van binnen riep: „Bin nen". De graaf zat in de hoek bij de deur een krant te lezen. De gravin zat in elkaar gedoken in de tegen overgestelde hoek bij het raam. Ze had een kussen achter haar hoofd en scheen geslapen te hebben. „Pardon mijnheer de graaf," be gon Poirot. „Vergeeft u ons. deze in val. Wij onderzoeken alle bagage in de trein. In de meest gevallen maar een formaliteit. Maar het moet ge daan worden. Mijnheer Bouc dacht, daar u een diplomatieke paspoort hebt, dat u met reden kon eisen vrij gesteld te worden van zo'n onder zoek." De graaf dacht een ogenblik na. „Dank u,"' zei hij. „Maar ik vind het niet aangenaam, dat er in mijn geval een uitzondering gemaakt zou worden. Ik geef er de voorkeur aan, dat onze bagage onderzocht wordt, zoals die van alle andere reizigers.» (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2