3)e &2idte(2owïci/iit Het gouden van Z.H. priesterfeest de Paus Overeenstemming bereikt inzake de grenscorrecties Geschiedenis der grenscorrecties Een officiële toelichting Departementale verkiezingen in Frankrijk Italië's aansluiting bij Atlan tisch Pact Communistische nederlaag MAANDAG 28 MAART 1949 40ste JAARGANG No. 11654 Directeur: C. M. VAN HAMEBSVKLD. Hoofdredacteur: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN .DE BURCHT" STORMACHTIG - DEBAT IN ITALIAANSE SENAAT Bur. Papengracht 32$ Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Een schrijven van het Ned. Episcopaat Gisteren is in de katholieke kerken voorgelezen het volgend schrijven van de Aartsbisschop en de Bisschop pen van Nederland. Beminde Gelovigen, U allen is het uit de couranten wel bekend, dat het 3 April a-s. 50 jaar ge leden is, dat Onze H. Vader de Paus de Priesterwijding ontving. Dit was een zegenrijke dag voor geheel de we reld. Want Wij menen wel t.e mogen zeggen, dat Paus Pius XII tot de gro te pausen behoort, die de Kerk Gods bestuurd hebben. Hij heeft de Kerk bestuurd in een der moeilijkste tij den, die de wereldgeschiedenis ge kend heeft: tijdens en onmiddellijk na de verschrikkelijke laatste wereld oorlog, onder de gevolgen waarvan wij nog altijd zuchten. Met welk een diepte en heldere be slistheid heeft hij in zijn eerste En cycliek en in talrijke andere rede voeringen uiteengezet, dat alleen op de onwrikbare grondslagen van het Christendom de vrede hersteld en in de toekomst bewaard kan worden. En hoe dringend smeekt hij daarin de re geerders het Christelijke geloof niet te onderdrukken, doch het met alle kracht te steunen als het enige mid del tot het heil der wereld, terwijl hij de volkeren smeekt om terug te keren tot een daadwerkelijke beleving van de christelijke geest. Ook vele niet- katholieken hebben diepe eerbied voor zijn ascetische en vergeestelijkte verschijning en luisteren door de ra dio naar zijn aangrijpend en welspre kend woord. Doch niet alleen de grote proble men van het wereldgebeuren,.ook de zielzorg en het zielenheil der gelovi gen hebben zijn volle belangstelling. Hij is een stuwkracht der Katholieke Actie. Treffend spreekt zijn liefde en zorg voor het christelijk gezin en de christelijke opvoeding in zijn huwe lijkstoespraken. Op meer zuiver geestelijk en wetenschappelijk ge bied bewegen zich zijn grootse ency clieken over het Mystieke Lichaam van Christus en over de studie van de H. Schrift. Het is bewonderens waardig en verbazingwekkend, welk een geweldige activiteit de H. Vader heeft ontwikkeld op bijna ieder ter rein van het godsdienstig, cultureel en maatschappelijk leven. Bern. Gel., er zou alle reden bestaan om het gouden priesterfeest op groot se wijze te vieren. Doch de H. Vader heeft verklaard, dat hij uitdrukke lijk wenste, dat deze dag zonder uiter lijk feestbestoon herdacht wordt. Hij acht de tijden te ernstig en zorgelijk om feest te vieren, nu in verschillen de landen een afschuwelijke kerk vervolging woedt en in andere lan- V Overheid en Zondagsheiliging LIET is interessant te lezen, hoe in het Weekblad „De Hervormde Kerk", prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar te Amsterdam, schryft over de Zondagsheiliging. Hij ontkent de juistheid van de voorstelling van zaken, alsof de Zon- dag naar de mening van alle belij dende christenen in Nederland al leen maar geheiligd kan worden als alles potdicht is. De Zondag, zo zegt hy, is ons ook gegeven als een dag van rust en ont spanning. Wat op deze dag al dan niet geoordoofd is, is een zaak van geloofsbeslissing in de concrete om standigheden, waarin wij ons bevin den. (Wij drukken vet. Red. L. Crt.). Deze laatste woorden zijn een ver klaring voor het feit, dat ook voor ons, katholieken, de consequenties van de Zondagsheiliging en de eisen betreffende de Zondagsrust niet overal en altijd dezelfde zijn; waar over men zich van Protestantse zijde wel eêns heeft geërgerd. Prof. van Niftrik zegt verder, dat men niet moet denken „God te ver heerlijken door christelijke levens gewoonten dwingend op te leggen aan anderen". Ook deze mening delen wij met hem. Toen onlangs in de Leidse ge meenteraad van katholieke zijde werd verdedigd de sluiting van bio- schopen e.d. op drie Zondagen in het jaar,, Kerstmis. Pasen en Pinkste ren, werd daarbij het argument ge bruikt. dat op deze wijze de Zondags rust mogelijk zou worden gemaakt voor velen, die deze anders niet kun nen genieten, en dat od deze wijze de Zondagsrust voor allen zou wor den bevorderd. Dit is een algemeen goed. Dat door deze Zondagsrust voor hen, die dat begeren, de Zon dagsheiliging beter tot haar recht kan komen, kan voor anderen toch niet een bezwaar ziin. Toen hebben echter Protestantse leden van de ge meenteraad, die zich met een des betreffende motie verenigden, ver klaard, dat zi.i zich daartoe lieten be wegen door de wens. om de Zondag te doen heiligen. Wij sluiten ons echter aan bij prof. van Niftrik in ..De Hervormde Kerk", dat met Zondagsheiliging de Overheid geen directe geen directe! bemoeie nis heeft. den een grote verslapping van het christeliijk leven heerst, en het god deloos communisme een srijd op le ven en dood voert tegen het christen dom en de bestaande maatschappe lijke orde.. De H. Vader vraagt daar om op de eerste plaats op die dag ge bed en boete. Daarom wekken Wij U op, B. G., dat gij allen ook de kinde ren zoveel mogelijk de H. Com munie ontvangt en deze opdraagt tot intentie van de H. Vader, en schrijven Wij voor, dat in de na middag van 3 April a.s. geduren de enkele uren het H. Sacrament des Altaars wordt uitgesteld en 's avonds een plechtig lof wordt opgedragen, waaronder het Te Deum zal worden gezongen. Zoals U in de dagbladen hebt kun nen lezen, staat de H. Vader toe, dat alle priester-s op die dag een tweede H- Mis opdragen, tot vergiffenis der zonden bedreven door hen, die zich overgeven aan atheisme en haat te gen God en opdat de wereld terug- kere tot de levende God. GESCHENK AAN DE PAUS Zoals Ons echter bekend is, zal de H. Vader wel een geschenk willen aanvaarden. Na rijp beraad hebben de Hoogwaardige Bisschoppen beslo ten de gelovigen te vragen de H. Va der een nieuwe radiozender aan te bieden. De H. Vader heeft vol dank baarheid zijn instemming betuigd met dit voornemen. De bestaande radio zender voldoet niet meer aan de mo derne ei§en en U gevoelt allen van hoe grote betekenis het is, dat de woorden van de H. Vader over de ge hele wereld kunnen worden uitge zonden en allen zijn stem kunnen ho ren. De katholieke pers heeft de taak op zich willen nemen een levendige propaganda te voeren teneinde de fi- nantiële middelen daarvoor bijeen te brengen, terwijl een Stichting van vooraanstaande katholieke leken ris opgericht om alles te regelen. Dierbare gelovigen. Wij weten, dat veel van U gevraagd wordt. Doch dit is een prachtige gelegenheid om Uw liefde jegens de H.Vader te betuigen. Daarom hopen en verwachten Wij, dat U allen, arm en rijk, een bijdra ge voor dit mooie doel zult storten. U begrijpt, dat veel geld nodig zal zijn Langs meerdere wegen zal getracht worden dit bedrag bijeen te brengen. Begonnen zal worden met een kerk- collecte op Zondag 3 April a.s. wel ke collecte Wij heel bijzonder in Uwe milddadigheid aanbevelen. En zal dit ons herderlijk schrijven op Zondag 27 Maart a.s. in alle tot Onze Kerkprovincie behorende ker ken als mede in de kapellen, waar over een rector is aangesteld onder alle vastgestelde H.H. Missen van de preekstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht op de tweede Zondag van de Vasten, Zondag 13 Maart 1949- t JOH. KARDINAAL DE JONG. Aartsbisschop van Utrecht, t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda, t Dr. J. H. G- LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch. Wij geven hieronder een historisch overzicht van de kwestie der grens correcties, zoals die thans officieel is bekend gemaakt: Toen de Duitsers in 1944 op gro te schaal begonnen Nederlands grondgebied onder water te zettén, werd door de toenmalige minister van buitenlandse zaken, minister E. N. van Klef fens, in een artikel van zijn hand in het Amerikaanse tijdschrift „Foreign Affairs" voor het eerst ge sproken van de mogelijkheid dat Ne derland gedwongen zou worden na de oorlog vergoeding voor de aan gerichte schade te verlangen in de vorm van annexatie van Duits ge bied. Deze gedachte werd toen de Duitsers met hun inundaties voort gingen, uitgewerkt en neergelegd in een op 28 October 1944 aan de Ver enigde Naties en de wereld in het algemeen (public in general) aan geboden officieel statement. Dit sta tement wérd met veel begrip door de geallieerden ontvangen. De toen malige vice prime-minister Attlee sprak er in het Lagerhuis zijn sym- pahie voor uit. Na de oorlog werd achtereenvol gens in November 1946 en Januari 1947 door de Nederlandse regering aan de conferentie van de plaats vervangende ministers van buiten landse zaken in Londen twee memo randa betreffende de Nederlandse gebiedsaanspraken ingediend en de ze werden in het voorjaar van 1947 nader mondeling toegelicht. In deze memoranda werden wensen van eco nomische aard (mijnen, bestrijding van unfaire concurrentie) zowel als desiderata op waterstaatkundig en douane-technisch gebied geformu leerd. Op de verleden jaar gehouden conferentie van Londen, waaraan ook vertegenwoordigers der Benelux landen deelnamen, werden de ge biedsaanspraken ter tafel gebracht. Op deze conferentie, die op 7 Ju ni 1948 eindigde, werd besloten de behandeling der grote gebiedseisen uit te stellen tot de besprekingen over het vredesverdrag met Duits land: de bestudering van de moge lijkheid, voorlopig enige bescheiden technische grenscorrecties aan te brengen, werd opgedragen aan een intergouvermentele werkgroep. Na dat deze groep was samengesteld, kwam zij in Juli 1948 te Parijs voor de eerste maal bijeen en vergaderde door tot September. Het resultaat werd vastgelegd in een rapport, dat op 1 September aan de diverse rege ringen werd aangeboden en waarin de spoedige verwerkelijking van 32 correcties in de grens tussen Duits land aan de ene kant en Frankrijk, het Saargebied, Luxemburg, België en Nederland aan de andere kant werden aanbevolen. In het begin van 1949 hadden alle betrokken regerin gen hun goedkeuring aan de voor gestelde 32 correcties gehecht. Daar op werd in de onderscheiden lan den in interdepartementaal overleg de feitelijke verwezenlijking der grenscorrecties met inachtneming van alle juridische, administratieve monetaire aspecten daarvan voor bereid. Eind Februari kwam de in tergouvernementele studiegroep te Parijs opnieuw bijeen om de inmid- gereedgekomen technische uit- voeringsontwerpen der grenscorrec ties, die de vier betrokken regerin gen onafhankelijk van elkaar had- De resultaten van dit overleg wer den neèrgelegd in een protocol dat P-. oo ]\/rugrt te Parijs werd onderte kend nadat overeensteming was be- over de bewoordingen van het communiqué dat thans is gepubli ceerd. In de hoofdsteden der Westelijke landen is thans het volgende mede gedeeld naar aanleiding van de op handen zijnde correcties. Na afloop van de Londense confe rentie over Duitsland op 7 Juni 1948 werd aangekondigd, dat aan de rege ringen van de Verenigde Staten van Amerika, van Frankrijk, van het Verenigd Koninkrijk en van de Be- nelux-landen voorstellen waren voorgelegd om voorlopig enige ter ritoriale correcties van onderge schikt belang aan te brengen aan de Westelijke grens van Duitsland. De zes regeringen hebben het dan ook nuttig geacht gezien de onvoor ziene vertraging in de sluiting van een definitief vredesverdrag met Duitsland, een voorlopig onderzoek in te stellen naar het grensvraag stuk en die kleinere correcties ter. uitvoer te leggen, welke gewettigd worden door behoeften van admini stratieve aard en eisen van verkeer langs de Westgrens van Duitsland. Het vraagstuk der grenzen van Duits land zal nader worden opgevat en in zijn geheel definitief worden gere geld bij het vredesverdrag. De zes regeringen hebben, na grondige studie, de voorstellen tot voorlopige grenscorrecties, welke haar door een te Parijs bijeengekomen studie-comité zijn gedaan goedge keurd. De zes regeringen hebben even eens de grenzen van het Saargebied aan een onderzoek onderworpen en zijn, onder voorbehoud van bekrach tiging of wijziging bij bet definitieve vredesve. drag, overeengekomen de bestaande grenzen te handhaven met kleine wijzigingen. De gebieden welke betrekken zijn bij deze correcties zuilen worden ge plaatst onder de territoriale bevoegd heid van de buurstaten van Duits land. Deze wijzigingen zullen bekrach tigd of gewijzigd kunnen worden bij de definitieve regeling met betrek king tot Duisland. Door de aanbevelingen van de Lon- Zondag heeft in Frankrijk de twee de stemming plaats gehad voor de departementale raden. Het resultaat van beide stemmin gen gezamenlijk is thans voor 1506 van de 1508 omstreden zetels als volgt: socialisten 279, radicalen 290, MRP 110, (regeringspartijen dus te zamen 679 zetels); Gaullisten 389, on- afhankelijken, rechtsen en ande ren 401, communisten 37 zetels. De Gaulisten hebben dus van al le partijen de meeste zetels verkre gen. De communisten de minste. Morgenavond 8.30 uur lijdensme ditatie voor de radio door pater Euseb Peters, Augustijn. dense conferentie zijn de v erkzaam- heden van hel stedie-comite zeer be perkt van omvang gebleven. Slechts die voorstellen mochten aan een on derzoek worden onderworpen waar van vaststaat, dat zij geen schade van enige omvang zullen toebren gen aan de Duitse economie en wel ke slechts van ondergeschikt belang zijn en als gewenst beschouwd kun nen worden met het oog op het weg nemen van plaatselijke misstanden en het verbeteren van de verbin dingsmogelijkheden. Dit zeer beperk te kader, waarbinnen het studie comité zich mocht bewegen, liet niet toe territoriale eisen van grotere om vang der Westelijke naburen van Duitsland, in beschouwing te nemen. Binnen de aldus vastgestelde gren zen zullen 32 geringe correcties ten uitvoer worden gelegd op een nader vast te stellen tijdstio, en wel langs de grens tussen Duitsland enerzijds en Nederland, België. Luxemburg, het Saargebied en Frankrijk anderzijds. Zij beslaan een totale oppervlakte van omstreeks 135 Km2 en betreffen een bevolking van ongeveer 13.500 bewoners. Deze wijzigingen zijn by benade ring vastgesteld. De nauwkeurige grenzen zullen worden vastgesteld door afbakeningscommissies. Deze commissies zullen hun beslissing ge ven na indien dit wenselijk voor komt plaatselijke autoriteiten te hebben gehoord alsmede personen uit de betrokken streken, die inlich tingen kunnen verstrekken of ver klaringen geven, die zij nodig heb ben voor de vervulling van hun taak. Alle maatregelen zullen worden genomen ten einde de belangen van de bewoners te waarborgen, zoovel met betrekking tot him persoonlijke rechts positie als wat betreft hun roerende en onroerende goederen. Niemand zal gedwongen worden de nationaliteit aan te nemen van het land, waarbij het door hem bewoon de gebied wordt gevoegd. Degene, die deze nationaliteit niet wensen aan te nemen, zullen met betrekking tot hun persoon en hun goederen be schermd worden door de wetten van het betrokkenland. Jegens hen zal geen enkele discriminatoire maatre gel worden toegepast. Het zal hun vrijstaan zich in Duitsland te vesti gen, in welk geval zij bevoegd zul len zijn de hun toebehorende roeren de goederen mede te nemen, terwijl zij hun onroerende goederen naar verkiezing in eigendom kunnen be houden of verkopen met de bevoegd heid, de tegoeden naar Duitsland r te maken in overeenstemming met de speciale voorschriften, die zullen worden uigevaardigd. Zij zul len aan de andere kant, indien zij dit wensen in het betrokken gebied kunnen blijven wonen. Van bevoegde zijde te Den Haag wordt hieraan toegevoegd: De getroffen regelingen moeten worden bezien in het licht van de politieke ontwikkeling sinds 1944, toen voor het eerst sprake was van schadevergoeding in de vorm van grbiedsafstand door Duitsland. De opvordering van deze schade vergoeding scheen toendertijd in verband met de algemeen heersende opvattingen omtrent de noodzaak van een toekomstige onschadelijkma- king van Duitsland on korte termijn na de onvoorwaardelijke capitulatie van het Derde Rijk voor verwezen lijking vatbaar. De oorspronkelijke opvatting, dat deze onschadelijkmaking het best verzekerd zou worden door ver gaande desindustrialisering en agra- risering van Duitsland, maakte ech- na de oorlog geleidelijk plaats voor het inzicht, dat voor de econo- m's^he en politieke toekomst van Europa de inschakeling van een eco- nom'sch gezond Duitsland onont heerlijk is. Meningsverschillen tussen de on dertekenaars van Potsdam droegen het hunne bij tot de zienswijze, be slissingen omtrent de toekomst van Duitsland op te schorten, totdat de ervaring een helderder beeld zou hebben verschaft. Dit bracht mede, dat ook inzake de inwilliging der door de Westelij ke buurstaten van Duitsland inge diende territoriale aanspraken uit stel nodi? werd geoordeeld. Niet no dig was dit uitstel, voor zover het zuiver technische grenscorrecties be trof, die van geen invloed op de eco nomische wederopbouw van Duits land werden geacht en dus uitge voerd konden worden zonder vooruit t e lopen op de resultaten van er va- ring en studie, welke als basismate riaal moeten dienen voor een orga nische ontwikkeling van het Euro pees herstel. Nadere gegevens omtrent omvang •n ligging van de thans aan Neder land toegestane grenscorrecties en het ogenblik, waarop zij zullen worden uitgevoerd, zullen te zijner tijd ver strekt worden. Voorhands kan slechts gezegd wor den, dat zij moeilijkheden van water staatkundige verkeers- en douane- technische aard zullen onheffen. Als zodanig dienen zij niet slcchs Neder landse, docr ook zij het in beschei den mate Europese belangen. Teneinde elke twijfel aan het zuiver technisch karakter der grenscorrecties buiten te sluiten en te verhinderen, dat zij als een steen des aanstoots misbruikt kunnen worden, hebben zes re geringen beginselen vastgelegd welke de rechtspositie der be trokken Duitse bevolking in alle opzichten waarborgen. I~\E ITALIAANSE SENAAT heeft gisteravond na een stormachtig debat, U dat vijftig uren heeft geduurd, met 188 tegen 112 stemmen het voor stel van de regering tot Italië's aansluiting bij het Noordatlantisch pact goedgekeurd. Daarmee heeft de regering van premier de Gasperi sinds de algemene verkiezingen van een jaar geleden zijn zwaarste vuurproef doorstaan. Graaf Sforza, de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, die gisteren uit Parijs naar Washington vertrok, heeft thans volmacht tot onderhandelen over de deelneming van Italië. Onmiddellijk na de stemming eiste de pro-communistische socialistische senator Mancinelli, dat de regering nu ook zou besluiten tot onderhande len met de Sowjet-Unie en andere volksdemocratieën over verdragen van vriendschap en non-agressie. De Gasperi verklaarde dergelijke pacten niet eerder in in overweging te zullen nemen dan nadat de Sowjet-Unie zich verklaard zou hebben vóór Ita lië's toetreding tot de Verenigde Na ties. Een desbetreffende motie van de communisten werd verworpen met 176 tegen 105 stemmen. IN GEHEEL BURMA WORDT GEVOCHTEN. Thakin Wa Tin, lid van de opper ste raad der anti-fascistische volks- vrijheids-liga, welke partij in de re gering van Burma is vertegenwoor digd, heeft in een gisteren in het in de Engelse taal verschijnende dagblad „Burman" gepubliceerde verklaring geschreven, dat de alge mene situatie in Burma in de laatste tijd sterk is achteruit gegaan, „nu er in elk district in geheel Burma wordt gevochten tussen de regeringstroe pen, de soldaten van de nationale de fensie-organisatie der Karens en de communistische strijders". RUSSISCHE SPION IN ARGENTINIë GEARRESTEERD. Malfiefjef, een Russische arts, fc Zaterdag door de Argentijnse staats politie te Buenos Aires aangehouden. Hij was in het bezit van de plannen van het ministerie van openbare wer ken en van de semitaire inrichtin gen van Buer. Aires, zonder dat hij de herkomst ervan kon verklaren. Een onderzoek is ingesteld om na te gaan, hoe de betrokkene in het be- zi-t van die documenten is gekomen en wat verscheidene documenten cijferschrift, welke hij bij zijn aan houding bij zich had, betekenen. De politie meent te doen te hebben met een grote organisatie, welke inlich tingen wil inwinnen, die rechtstreeks betrekking hebben op de landsver dediging. DUITSE EX-KRIJGSGEVANGENEN UIT SOWJET-UNIE TERUG. Het Duitse persbureau DP.D. (Britse zóne) meldt de terugkeer van 1.500 voormalige Duitse krijgsgevan genen uit de Sowjet-Unie. Het persbureau zegt, dat de voor malige krijgsgevangenen, die zich thans in een kamp nabij Bielefeld be vinden, allen in goede gezondheid verkeren en dat zij hadden gewerkt in het gebied van Minsk en Smolensk. POLITIEMANNEN IN SOWJET- ZÓNE-GEARRESTEERD. Een gehele eenheid Duitse politie in de Sow jet-zóne, 80 oficieren en manschappen, is ontwapend en naar de politiegevangenis van Halle ge bracht, zo meldt het Duitse Nieuws bureau D.P.D. De mannen, die wa ren gestationneerd aan de Brits-Rus sische zóne-grens, worden beschul digd van economische misdaden en coruptie. NOODLANDING OP VOETBAL VELD. Een tweemotorig Engels vliegtuig raakte Zaterdagmiddag boven Surrey (Engeland) in moeilijkheden boven een sportpark. Veel tijd om naar een noodlandingsterrein uit te kijken had de piloot niet. Daarom landde hij maar op een voetbalveld. De spelers konden juist op tijd een goed heenko men zoeken. Van de verwonderde toe schouwers werd niemand gewond. Het vliegtuig en de inzittenden heb ben evenmin nadelige gevolgen van deze gedwongen landing ondervon den. TORNADO MAAKT SLACHTOFFERS IN DE V. S. Een tornado heeft verscheidene staten in het Zuiden en Zuid-Wes ten van Noord-Amerika geteisterd. Het aantal doden bedroeg Zondag minstens 25, waarvan 16 ir Arkansas, zes in Mississippi, twee in Oklahoma en een in Texas. Men meent, dat in Mississippi nog twee mensen om het leven zijn gekomen. Een kolonel van de nationale gar de van Mississippi zeide, dat de twee stadjes Belden en Tupelo door de storm practisch waren weggevaagd. FELLE BRAND TE HIROSJ1MA. Te Hirosjima heeft een hevige brand gewoed, waarbij ongeveer hon derd huizen in de nabijheid van het station zijn verwoest. Aangezien een ziekenhuis is uitgebrand vreest men dat er talrijke slachtoffers zullen zijn. GRAF VAN ST. PETRUS ONDER DE ST. PIETER. Volgens berichten uit Vaticaanstad hebben opgravingen met grote duide lijkheid aangetoond, dat het graf van de H. Petrus zich onder de St. Pieter bevindt. Het werd te verstaan gegeven, dat een commissie van archeologen uit alle delen der wereld zal worqen uit genodigd de opgravingen in ogen schouw te nemen, teneinde de au thenticiteit der vondsten vast te stel len. CONTACT TUSSEN NEDERLANDSE EN DUITSE KATHOLIEKE ARTSEN. Studiebijeenkomst in Nijmegen. Naar het K.N.P. verneemt, wordt door het hoofdbestuur van de R.K. Artsenvereniging op 29 en 30 April en 1 Mei a.s. een studie-bijeenkomst belegd op de H. Landstichting te Nij megen waarvoor, door bemiddeling van het Katholiek Genootschap voor Culturele Vernieuwing, een twintig tal vooraanstaande katholieke artsen uit Duitsland zijn uitgenodigd. Ook vertegenwoordigers uit Engeland en België zullen aanwezig zijn. Gespro ken zal o.a. worden over het vraag stuk van de menselijke persoonlijk heid en de geneeskunde, dat het hoofdthema vormt van het in Sep tember a.s. te Rome te houden In ternationaal Artsencongres. „KOTA INTEN" KOMT TWEE DAGEN EERDER Doordat de „Kota Inten" is inge lopen op de vaartijd komt het schip" op 7 April in plaats van op 9 April in Port Said aan. Brieven voor op varenden moeten in verband hier mede uiterlijk op 31 Maart a.s. wor den gepost inplaats van op 3 April. VADER VAN 15 KINDEREN TREEDT IN HET KLOOSTER. Het is wel zeer uniek, dat een vader van 15 kinderen in het klooster treedt, wat nu is geschied door de bijna 67- jarige K. B. uit Rijsbergen, die inge treden is als broeder in het klooster van de paters Trappisten te Zundert, waar zijn oudste zoon reeds jarenlang pater is. Op de eerste Kerstdag van het jaar 1925 verloor de man zijn vrouw door de dood na de geboorte van zijn 15de kind. Kortgeleden trad zyn jongse kind in het huwelijk en toen nam de va der het besluit, zijn verdere levensja ren te slijten tussen de stille klooster muren. URK EN DE BIOSCOOP Een caféhouder in Urk heeft de raad toestemming verzocht voor het vestigen van een bioscoop op het voormalige eiland. De raad is om principiële redenen gekant tegen het vertonen van films op Urk. Voordat de raad echter een verordening zou vaststellen waarbij het geven van bioscoopvoorstellingen in café's wordt verboden, zal de bur gemeester trachten de caféhouder te bewegen zijn verzoek in te trekken. De raad is van mening, dat de bevol king van Urk de film afwijst. Een kovue.it Er is geen groter vreugde, tfen anderen vreugde te verschaffen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1