S)e Gcid6e0oii^cmt CANADA's INTERVENTIE Russische druk op Iran Als zoveel ministers bijeen zijn Adenauer had geen geluk kige dag Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 26 MAART 1949 40ste JAARGANG No. 11653 DE A.S. JAARBEURS TE UTRECHT (2de blad) Bur. Papeogracht 32, TeleL 20015, Adm. en Advert 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w.p 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. tn.m. Teleloontjes 11-50 DE VEILIGHEIDSRAAD is Don derdagavond na een reeks met verdagingen gelardeerde debatten weer/eens tot een besluit gekomen. Een Canadees voorstel werd aan vaard, dat de Commissie der Verenig de Naties in Indonesië, de UNCI, op draagt, partijen bijeen te brengen, om uitvoering te verkrijgen van de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari, met name het staken van het vuren e ds terugkeer van de re gering der Republiek naar Djokja. Voorts moet de Commissie zich be zighouden met het overleg met par tijen over tijdstip en voorwaarden opdat zo spoedig mogelijk met de door Nederland voorgestelde Ronde Tafel-conferentie kan worden begon nen. Met de aanvaarding van deze nieu we resolutie zijn wij alweer 'n stapje verder gekomen. Er wordt thans niet meer kortweg bevolen, dat de repu blikeinse autoriteiten zonder meer te Djokja in hun functie moeten wor den hersteld, maar wij zullen er eens over gaan praten- Of Nederland met deze nieuwe re solutie en speciaal met de uiteinde lijke formulering gebaat zal zijn, is een andere vraag. Onze vertegenwoordiger te Lake Success, dr. v. Royen, heeft reeds te kennen gegeven, dat de formulering hem niet was meegevallen. Dat is in derdaad zo. Toen de Canadese afge vaardigde enig dagen geleden zijn voorstel aankondigde, hield dit in, dat aan de U.N.C.I- zou worden opgedra gen, de partijen te helpen om over eenstemming te bereiken omtrent het tijdstip en de voorwaarden voor deel neming van de Republiek aan de Ronde Tafel-conferentie. Natuurlijk zou bij het bespreken dier voorwaar den ook de kwestie van de terugkeer naar Djokja ter sprake komen, maar dit werd niet uitdrukkelijk genoemd, om tegemoet te komen aan de Ne derlandse regering, die een herstel van Djokja onaanvaardbaar achtte. Op aandringen van de Verenigde Sta ten is de terugkeer naar Djokja er toch met even zoveel woorden in op genomen. Daardoor heeft het voor stel van Canada een geheel ander ka rakter gekregen. Was het aanvanke lijk te aanvaarden als een poging om de standpunten van Nederland en de Republiek te overbruggen; thans is dit karakter weggevallen en laat dè Raad met duidelijke woorden uit komen, dat hij persisteert bij zijn oorspronkelijke eis en een knieval verwacht van Nederland. Met voor bijzien van alle mogelijke realiteiten vergt de Raad van ons, dat wij „ons gezicht verliezen", een in het Oosten buitengewoon noodlottig iets, waar van de Republiek handig partij zal weten te trekken. Vandaar dat men in Nederland ge neigd is tot de conclusie te komen, dat Nederland te Lake Succes het spel volkomen Verloren heeft- Wat het standpunt van de regering zal zijn, moet nog worden afgewacht; de bijzondere ministerraad van Donder dagavond schijnt slechts tot een voor lopige conclusie te hebben geleid. De vergadering is uitgesteld tot de volgende week om nader advies in te winnen. 850.000 POND STERLING VOOR NEDERLAND In de Treveszaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat tc 's-Gravenhage heeft Je Engelse minister van Verkeer, Al fred Barnes, aan zijn Nederlandse collega mr u. G. W. Spitzen Vrij dagochtend een chèque overhandigd ten bedrage van 850.000 pond ster ling. Dii bedrag, dat overeenkomt met 9 millioen guldens, dient tér af doening an vorderingen od de En gelse regering voor het verhuren tij dens de oorlog van een groot gedeel te der Nederland e koopvaardijvloot. Minister Spitzen (links) neemt de chèque in ontvangst van minister Barnes. /"\VERIGENS is ook de Republiek niet geheel tevreden met het be reikte resultaat. De heer Palar heeft reeds betoogd, dat nu alles afhangt van de goede wil van *de Nederlan ders en daarin heeft hij blijkbaar geen al te groot vertrouwen. In zo verre heeft de Republiek gelijk, dat zij niet alles gekregen heeft waar zij om gevraagd had. Zij wilde een on voorwaardelijke terugkeer naar Djokja, zonder dralen (binnen 14 da gen) en zonder onderhandelingen. Zelfs schermde de heer Palar reeds met de mogelijkheid van sancties, voor het geval Nederland niet grif de resolutie bepalingen zou gehoorza-1 men. Maar hierop is de Raad niet in gegaan, men heeft er eenvoudig geen notitie van genomen. Ook heeft de Raad zich niet laten verleiden öm openlijk zijn afkeuring uit te spre ken over de houding van Nederland, omdat de resolutie van 28 Januari niet is uitgevoerd. Zo heeft de over-vragende Repu bliek niet alles gekregen, maar toch wel zoveel, dat haar pretenties er niet minder op geworden zullen zijn- Het funeste van de hele behande ling door de Veiligheidsraad is juist, dat de republikeinen meer en meer het idee krijgen, dat zij het wel zul len winnen met behulp van de grote broers, als zij maar volhouden. En dat werkt door op de andere deelsta ten van Indonesië, die reeds tekenen van aarzeling beginnen te vertonen. Oosterlingen zijn realisten; zij sluiten zich niet graag aan bij een verliezen de partij. Intussen is alle kans op een aan vaardbare regeling nog niet verkeken. Het blijft nog altijd mogelijk, dat er een overeenstemming wordt bereikt omtrent een stopzetting van de gue- rilla-krijg a^s voorwaarde voor terug keer naar Djokja, wat op zijn beurt weer gekoppeld kan worden aa. een deelneming van de Republiek aan de Ronde Tafelconferentie. Die moge lijkheid bestaat nog altijd, al hebben wij weinig hoop, dat alles zal verlo pen, zoals wij gehoopt hadden. De Veiligheidsraad is nu eenmaal een po litiek orgaan, waarin de groten de toon aangeven en de beslissingen van Gebrek aau gezinshulp mening inzake de wenselijkheid, het Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen 1945 van toepassing te verklaren op vrouwelijk rersoneel in de huishouding, in het Centrum voor Staatkundige Vorming voor te berei den, werd door het bestuur een com missie ingesteld, waarvar de volgen de personen deel uitmaakten: mej. mr. J. T. M. Bosch, mej. C. Stringa, mej. T. Winterfnans, mr. A. J. Ham* merstein. Einde 1947 bracht de commissie rapport uit. Het rapport werd behan deld in afdelingen van het Centrum. Mede naar aanleiding van het verslag der afdelingen werd het rapport ge wijzigd en aangevuld en aldus door het bestuur overgenomen onder het uitdrukkelijk voorbehoud, dat de eer ste drie „suggesties voor een gedeel telijke oplossing" vooralsnog voor de verantwoordelijkheid van de commis sie worden gelaten. Deze suggesties hebben betrekking op maatregelen, welker materie thans in studie is bij een tweetal andere commissies, door het bestuur ingesteld. Het Centrum wacht het advies van deze commis- af, alvorens zich dienaangaande een oordeel te vormen. Welke zijn die drie conclusies? Het is wel interessant deze hier ge heel te vermelden, omdat zij inzake arbeid voor de vrouw nu juist niet precies in de richting gaan van het door de katholieke vrouwenor ganisaties ingenomen standpunt! Zij luiden: Verhoging van de minimum leef tijd, waarop meisjes in fabrieken en werkplaatsen mogen werken -tot 16 jaar. Deze maatregel zal er toe leiden, dat vele meisjes op jongere leef tijd als gezinshulp gaan werken en ook blijven werken na het berei ken van de 16-jarige leeftijd. 2. Verbod voor gehuwde vrouwen om in de fabriek te werken. De ge huwde vrouw dient zich bij voor keur alleen te wijden aan arbeid in haar eigen gezin Wil zij echter „bijverdienen", hetgeen vooral on der de huidige omstandigheden dikwijls nodig is, dan kan zij dit doen door haar arbeid als „ge zinshulp" gedurende enkele uren per dag of enkele uren per weex. 3. Verbod voor ongehuwde vrouwen en meisjes om bepaalde werkzaam heden te verrichten. Een algemeen verbod van fa brieksarbeid voor ongehuwde vrouwen en meisjes zal in de hui dige omstandigheden op ernstige bezwaren stuiten. Het is echter wel mogelijk verdere beperkingen op te leggen. Ook deze maatregel zal er toe kun nen leiden, dat een aantal meisjes als gezinshulp zal gaan werken. Aldus het Rapport van de Commis sie in de drie suggesties, die het Centrum vooralsnog niet voor zijn verantwoordelijkheid neemt. De Commissie komt ten slotte tot de conclusie dat: a) van toepassing verklaren van het Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen 1945, met name van de artikelen betreffende de ontslag- en aanstellingavergunning, geen oplos sing voor het probleem der gezins hulp kan verschaffen; b) overweging verdient de opstel ling van een schema van lonen en andere arbedsvoorwaarden voor huis houdelijk personeel als richtlijn; c) „dien"-plicht voor meisjes prac- tisch eveneens onuitvoerbaar is; d) wellicht enige andere maatre gelen indirect tot een oplossing van het tekort aan huishoudelijke hulp kunnen bijdragen". Van laatst bedoelde maatregelen hebben wij er hierboven drie ge noemd. Van de anderen noemen wij: „Een half jaar practijk als gezins hulp als vereiste voor het verkrijgen van een einddiploma huishoudschool". „Toelating van buitenlandse vrou. welijke arbeidskrachten, met name van meisjes uit Oostenrijk en West en Zuid-Duitsland. Selectie en con trole lijken gewenst". (Maar die se lectie en controle zullen o.i. zeer moeilijk, zo niet onmogelijk zijn! Red. L. Crt.). „Kiachtige bevordering van het huishoudonderwijs. Dit onderwijs moet populair en aantrekkelijk wor den gemaakt". (Met deze suggestie zullen allen hartelijk instemmen, met dien verstande, dat er dan ook bij dat onderwijs speciaal op de taak van gezinshulp wordt voorbereid. Red. L. Crt.). Maar ten slotte schijnt ons de eni ge weg, welke tot het beoogde doel leidt, gegeven in deze suggestie, wel ke wü ook reeds gisteren afdrükten: „Krachtige propaganda voor de vrijwillige gezinshulp. Voor het meisje en de jonge vrouw, die met idealistische liefde bezield zijn om haar hulp aan te bieden in de gezinnen, ligt hier een breed werkterrein open". Moge zulk een propaganda inder daad door alle daarvoor in aanmer king komende instanties krachtig worden gevoerd. Enmoge dan óók door particu liere, kerkelijke en burgerlijke in stanties. die zich daartoe geroepen ipoeten achten, worden vervuld deze wens van de Commisie: „Tegemoet koming aan behoeftige gezinnen (be hoeftig moet hier o.i. „ruim" worden opgevat. Red. L. Crt.) met vele kin deren in de kosten van de gezins hulp". Te veel wordt helaas nog ge zinshulp in „behoeftige" gezinnen door anderen opgevat als een zekere luxe, terwijl deze onder maatschap pelijk, godsdienstig, moreel opzicht dringend vereist kan zijn. Over en weer worden consulaten gesloten riE RUSSISCHE regering heeft vol gens nog niet bevestigde berichten U uit. Iran, besloten om haar consu laten in dat land voorlopig te sluiten. Zij zou de Iraanse regering hebben verzocht om haar consulaat Ie Bakoe eveneens te sluiten. Strenge censuur in Iran is er de oorzaak van, dat berichten over de sluiting van consu laten pas na dagen of weken de bui tenwereld bereiken, zodat het niet mogelijk is om te zeggen, hoe de toe stand- er op het ogenblik is. Iran he eft in de laatste tijd vele scherpe aanvallen van Moskou te verduren gehad. Tussen Teheran en Moskou bestaat er een 28 jaar oud verdrag, dat Rus land het recht geeft om troepen naar Iran te zenden, wanneer de toestand in dat land zulks in de ogen van het Kremlin noodzakelijk maakt voor de verdediging van Sovjet-Rusland. Onlangs heeft Moskou Iran er van beschuldigd, dat het zich laat ge bruiken als Amerikaanse basis, wel ke in geval va i oorlog tegen de Rus sen zal worden gebruikt. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft deze week verklaard, dat de on waarheid van deze beschuligingen dudelijk aantoonbaar is. Hij zei. dat de Verenigde Staten geen basis in Iran bezitten en ook niet van plan zijn om er bases aan te leggen. Op 4 Maart heeft Teheran bekend gemaakt, dat de Iraanse regering te Moskou heeft geprotesteerd tegen de Russische aanvallen in kranten en via de radio. Op 15 Maart is te Lake De mutaties te Moskou WAT EEN EX-AMBASSADEUR ERVAN ZEGT. Generaal Bedell Smith, wiens ont slag als Amerikaanse ambassadeur te Moskou gisteren door president Tru man werd aanvaard, verklaarde te Washington op een persconferentie, dat hij de vervanging van maarschalk Boelganin door maarschalk Wassi- lewski als minister van de Sowjet- sfrijdkraebten als niets anders zag, dan het vervangen van een oudere kracht door een jongere. Volgens de tekst der publicatie van radio-Mos kou blijft Boelganin een van de vice- premiers. Dit is de derde maal, dat het presi dium van de Opperste Sowjet belang rijke wijzigingen in het Russische ka binet heeft aangebracht. De mutaties worden nu sleeds raadselachtiger. Amerikaanse autoriteiten te Wash ington verwachten geen onmiddellij ke verandering in de Russische mili taire politiek. DUITSE KRIJGSGEVANGENEN UIT SOVJET-UNIE TERUG Het eerste transport Duitse krijgs gevangenen, die dit jaar uit de Sov jet-Unie, in West-Duitsland terugke ren, is gisteren te Hof in Beieren aangekomen. De krijgsgevangenen, ten getale van 345 man, zeiden, dat hun was medegedeeld, dat zij in de afgelopen herfst zouden zijn gerepatrieerd, maar dat hevige sneeuwval in de Sovjet-Unie de plannen voor terug keer naar Duitsland hadden ver traagd. Succes bekend gemaakt, dat de moordaanslag op de Sjah van Iran enige maanden geleden het ge volg zou zijn geweest van de Russi sche pressie op Iran. Besprekingen in Indonesië Uitnodiging van de UNCI De Commissie der Verenigde Na ties voor Indonesië heeft besloten de partijen in het Indonesische geschil uit te nodigen tot deelneming aan besprekingen volgende week te Ba tavia onder auspiciën van de Com missie Reuter meldt nader, dat de Com missie Woensdag 30 Maart als de ope ningsdag van de besprekingen tus sen de Republiek en de Nederland se delegatie heeft voorgesteld. lUatkie Ixtlkie. Ontknikte knikken Hebt u ook gelezen van die ontknikking van de ondtrwij- zerssalarissen? Ik dacht, dat het iets met knikkeren te maken had, want tussen onderwijzers en knikkeren heeft er sinds mijn schooljaren altijd een zeker ver band bestaan. Ik ben tenminste in die jaren dikwijls ontknik- kerd. Maar het blijkt, dat er in de regeling der onderwijzerssa larissen een knik is gekomen en die verknikte regeling moet ont- knikt worden. Er bleek nl. een zekere verontevenwichtiging te zijn gekomen en het is niet meer dan billijk, dat die veronteven wichtiging wordt ont-veront- evenwichtigd; dat spreekt van zelf. Ik hoop van harte, dat er geen kink in de kabel komt, want het is altijd lastig een ver- kinkte kabel weer te moeten ontkinken. Integendeel ik ver trouw, dat de minister niet zo hardleers zal zijn, dat hij met krachtiger argumenten veront- hardleerst moet worden. Het zo noodzakelijke wederzijdse ver trouwen wordt zo gauw geknakt en voor dat weer ontknakt is, gaal veel kostbare tijd verloren. Inmiddels beveel ik de Neder landse taal gaarne in de aan dacht der onderwijs autoriteiten aan; het ware misschien wense lijk dat zij wat meer ontknoeid werd. Wereldpolitiek-bespreking te Washington verwacht, MEN MEENT TE LONDEN, dat de diplomatieke besprekingen, welke in de loop van de volgende week te Washington zullen worden gehouden tussen de ministers van buitenlandse zaken, die zich daar zul len bevinden voor de ondertekening van het Atlantisch Verdrag, belang rijker zullen zijn dan de diplomatieke plechtigheid, waarvoor deze func tionarissen in de eerste plaats naar de Verenigde Staten zijn gereisd", aldus schrijft de diplomatieke medewerker van Reuter. Het voornaamste probleem zal deelte van deze zee zouden worden Engeland verontrust over zijn rede LIET BRITSE departement van bui tenlandse zaken heeft de Britse lega- **tie te Bern opdracht gegeven een rapport op te stellen over een rede, die dr. Adenauer, de president van de Duitse parlementaire vergadering te Bonn, te Bern tot leden van het Z witserse parlement heeft gehouden. Volgens een Londens dagblad had A denauer verklaard, „dat het Duitse leger en niet het Duitse volk gecapi tuleerd heeft en dat de wereld er goed aan zou doen dit te bedenken." Juni 1945, toen Duitsland in zónes werd verdeeld, de zwartste dag was in de Europese geschiedenis. Voorts verklaarde Adenauer, dat de Duitse pers niet vrij is en vergeleken kèn worden met de Duitse pers onder Goebbels. Ook deelde hij mee, dat de Westelijke mogendheden met het ontmantelingsprogram de Duitse con currentie in vredes-industrieën wil len vernietigen. En tenslotte zou Adenauer gezegd hebben, dat het nationaal-socialisme uit de dagen van Hitier tot het verleden behoort, maar dat onder het Duitse volk een sterk nationalistisch gevoel leeft, dat met de dag sterker wordt. Ook in Zwitserland heeft deze re de van dr. Adenauer een slechte in druk gemaakt.. Men dringt er zelfs op aan, Adenauer te verzoeken zijn ver trek te bespoedigefi. Een woordvoerder van het Britse departement van buitenlandse zaken zei, dat als de krantenverslagen van Adenauer's rede waar zouden zijn, Engeland dit diep zou betreuren en als een slecht voorteken zou beschou wen voor de toekomst der Duitse democratie. Het ministerie heeft de volledige tekst van Adenauer's ver klaring opgevraagd. Tijdens zijn rede verklaarde dr. Adenauer verder nog, dat de Weste lijke geallieerden „brutale patenten- roof" in Duitsland plegen en dat 5 waarschijnlijk zijn de toekomstige betrekkingen met Rusland, vooral de Sovjet-Russische bedoelingen in Oost-Duitsland, Griekenland en in Azië. Daarom staat het vast, dat tijdens de komende- besprekingen te Wash ington de mogelijkheid zal worden onderzocht van het sluiten van een bondgenootschap door de staten van het Middellandse Zeegebied, waar door de landen in het Westelijke ge- deze raad zullen niet alleen nu maar ook in de toekomst uitvallen, zoals het de groten het best van pas komt. Daarin zullen wij ons moeten schik ken of ander-s zullen wij sterk ge noeg moeten zijn, om een verscher ping van de situatie te trotseren. OEFENINGEN BETREFFENDE VERDEDIGING TEGEN ATOOM BOMMEN? Men verwacht, dat de mogendhe den van het verdrag van Brussel zullen samenwerken in oefeningen betreffende verdediging tegen atoom bommen, die deze zomer in het Ka naal door Engeland zullen worden georganiseerd. Het is waarschijnlijk, dat er spoe dig een officiële verklaring zal wor den gepubliceerd. Deze oefeningen, die de eerste van deze soort in West-Europa zouden zijn, zouden eveneens de eerste be langrijke gecombineerde oefeningen van de gewapende machten van de mogendheden van het verdrag van Brussel zijn. verbonden met Engeland en Frank rijk, die zelf zijn aangesloten bij het Atlantisch Verdrag. Tenslotte zullen de te Washington bijeen zijnde ministers van buiten landse zaken ook moeten pogen zich op de hoogte te stellen van de bete kenis der wisselingen in de leiding van Sovjet-Russische ministeries, welke in de laatste tijd hebben plaats gevonden. Stoomschip gezon ken bij Kanton RUIM HONDERD SLACHT OFFERS. Tengevolge van een mijnontplof- fing is het luxe-stoomschip Miss Orient, dat van Hongkong op weg was naar Kanton op de Parelrivier nabij Kanton gezonken. Men gelooft, dat tussen 100 en 200 Chinese passa giers om het leven zijn gekomen. De officieren zeggen, dat het aantal do den onbekend is, doch dat vele derde klas passagiers is afgesloten ruimten onder benedendeks waren, waaruit zij niet hebben kunnen ontsnappen. NED VERLIEZEN IN INDONESIË De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: KONINKLIJKE LANDMACHT: Gesneuveld 6 Maart: korp. G. Breteler, afkomstig uit En schede. Overleden tg.v. oorlogsver wonding op 8 MaarJ: sold. Ie kl. P. C. Bastiaanssen, afkomstig uit Breda. Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 10 Maart: wacht meester jhr. J. B. D. Tulleken, afkomstig uit Amsterdam. Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 14 Maart: serg. G. J. M. Oude Tanke, afkomstig uit Hengelo. Gesneuveld 15 Maart: sold. Ie kl. H. Verweij, afkomstig uit Enschede. Gesneuveld 17 Maart: 2e It. C. Götze, afkomstig uit Amster dam. Sold. H. Goudappel, afkomstig uit Rozenburg.. Korp. A. Hannewijk, afkom stig uit Heinkenszand. Sold. 1 kl. H. M. van Meel, af komstig uit Middelburg. Korp. J. J. Wester, afkomstig uit Beverwijk. Gesneuve'd 18 Maart: le It. K. Bakker,, afkomstig uit Schie dam. Sold, le kl. J. Vlielander, af komstig uit Zuidland. Gesneuveld 18 Maart: Sold. J. Wouters, afkomstig uit Bladel (N.B.). KON. NED.-IND. LEGER: Gesneuveld 16 Maart: Korp. art. P. Krikke, afkomstig uit Kortezwaag (gem. Opsterland). le It inf. J. van Wollingen, af komstig uit Amsterdam. Overleden t.g.v. oorlogsver- wonding op 19 Maart: sergt.- maj. instr. inf. J. Klap, afkomstig uit Koudekerke. Sensatie- journalistiek is gevaarlijk De hoofdredacteur van het Lon- dense blad de „Daily Mirror" is gis- *eren veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf en zijn directie moet een boete van 10.000 betalen we gens z.g. „minachting van het hof". Het blad had grote artikelen gewijd aan de vele moorden die een zekere Haigh gepleegd zou hebben. Men zal zich de verhalen over deze nieuwe Landru welke ook door de Nederlandse bladen zijn overgeno men, nog wel herinneren. Hij zou de lijken van zijn slachtoffers in een vat met bijtend zuur vernietigd heb ben. De Engelse wet verbiedt echter de publicatie van alle inlichtingen, die het proces van een verdaëhte kun nen schaden. Rechter Goddard zeide, dat de pu blicatie alleen geschied was uit over wegingen van sensatie, ten einde de oplage van het blad te vergroten. De artikelen, die de grootst mogelijke koppen droegen, ontsierden de En gelse journalistiek en schonden de beeinselen van rechtvaardigheid, die zelfs tegen de ergste misdadigers in acht moeten worden genomen. De hoofdredacteur, Bolam, werd per taxi direct naar de gevangenis gebracht, dezelfde, waar Haigh -'is opgesloten. Een koAAeP-tje... „De plicht van het ogenblik be staat niet in klagen, maar in hande len, geen klachten over wat is of ge weest is, maar opbouw van wat zal verrijzen en moet verrijzen voor het welzijn van de maatschappij." Paus Pius XII Kerst boodschap 1942

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1